• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شرایط سونوگرافی حاملگی|انواع سونوگرافی بارداری|سونوگرافی بارداری اول


شرایط سونوگرافی حاملگی؛ در دوران بارداری سه سونوگرافی انجام می شود. اما اولی جایگاه ممتازی دارد. زیرا شما برای اولین بار است که کودک خود را می بینید. از آنجایی که این سونوگرافی نشاط جنین را تجزیه و تحلیل می کند، هر گونه ناهنجاری را تشخیص می دهد، ما این مرحله ضروری را بررسی می کنیم.

X/شرایط سونوگرافی حاملگی

 

اگر سوالی در مورد سونوگرافی دارید و یا پزشک برایتان سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

اولین سونوگرافی اجباری حدود 12 هفته بعد از آمنوره انجام می شود. برای سونوگرافی سه ماهه دوم و سونوگرافی سه ماهه سوم به ترتیب باید منتظر هفته 22 و 32 آمنوره باشید. اولتراسوند یک تکنیک تصویربرداری پزشکی است که از سونوگرافی برای تجسم جنین استفاده می کند. کاوشگر "برش" می گیرد، یعنی بدن را "برش" می کند. سونوگرافی اغلب به صورت خارجی انجام می شود و یک پروب به سادگی روی شکم حرکت می کند. گاهی اوقات ممکن است آندواژینال باشد و سپس پروب وارد واژن شود. در روز معاینه، پوست معده نه خیلی خشک و نه خیلی چرب باشد. بنابراین، به ویژه به کرم های ضد کشیدگی توجه کنید، بهتر است از قرار دادن آنها در روز بزرگ خودداری کنید، برای تسهیل عبور سونوگرافی از پوست، پزشک ژل آبی را روی شکم قرار می دهد.

 

امتحان معمولا حدود 30 دقیقه طول می کشد. اگر پزشک خیلی پرحرف نیست نگران نباشید: سونوگرافی نیاز به حداکثر تمرکز و هوشیاری دارد. پس از پایان امتحان می توانید تمام سوالات مورد نظر خود را بپرسید.

 

اولین سونوگرافی برای چیست؟

این اولین معاینه امکان بررسی:

تعداد جنین ها و در نتیجه اینکه آیا ما دوقلو خواهیم داشت یا چرا که نه، سه قلو! همچنین به طور دقیق تاریخ لقاح کودک را تعیین می کند، که برای نظارت بر رشد آن و عدم خطر فراتر از دوره بارداری ضروری است.

نشاط نوزاد: سونوگرافیک فعالیت جنین را در صورت متحرک بودن و زیاد بودن حرکات مشاهده می کند.

مورفولوژی نوزاد: پزشک مطمئن می شود که هیچ گونه ناهنجاری مورفولوژیکی وجود ندارد. جمجمه‌اش را معاینه می‌کند، بررسی می‌کند که دو دست و دو پا دارد و هر یک از اندام‌هایش به‌خوبی به ۳ قسمت (ساعد، بازو، دست) تقسیم شده‌اند که قلبش در سمت چپ است. همچنین توجه می کند که دیواره قدامی شکم به خوبی بسته باشد، معده و مثانه در جای خود قرار گیرند. او نگاه می کند تا ببیند آیا ستون مهره (ستون فقرات) هیچ گونه ناهنجاری را نشان نمی دهد... توجه ویژه ای نیز به محیطی که نوزاد در آن زندگی می کند معطوف می شود: میزان مایع آمنیوتیک، مطالعه و محل جفت.

شفافیت نوکال، یعنی ضخامت پشت گردن جنین. اندازه گیری آن امکان تشخیص هر گونه ناهنجاری کروموزومی مانند تریزومی 21 و برخی ناهنجاری های شدید را ممکن می سازد. پس از دوره بسیار دقیق 12 هفته آمنوره، نشانه ها تغییر می کنند و اندازه گیری شفافیت نوکال دیگر قابل توجه نیست.

 

تشخیص زودهنگام تریزومی 21

از سال 2009، غربالگری تریزومی 21 در دو مرحله توصیه شده است. علاوه بر اندازه‌گیری شفافیت نوکال، معاینه دیگری نیز وجود دارد: آزمایش «مارکر سرم». این شامل یک آزمایش خون از مادر است که باید پس از اولین سونوگرافی انجام شود. این آزمایش وجود پروتئین PAPP-A و هورمون ßHCG را اندازه گیری می کند. ترکیب این دو ارزیابی و سن مادر امکان ارزیابی کمی از خطر تریزومی 21 را فراهم می کند. لطفاً توجه داشته باشید که این فقط ارزیابی یک خطر است. این معاینه تشخیص تریزومی 21 را ممکن نمی سازد.

 

سونوگرافی بارداری چیست؟

اولتراسوند یک تکنیک پزشکی است که امکان کاوش در بدن انسان را طبق فرآیندی مشابه رادار با استفاده از سونوگرافی فراهم می کند. تا به امروز، کارهای علمی زیادی به این موضوع اختصاص یافته است و هیچ اثر نامطلوبی به استفاده از اولتراسوند در تشخیص پزشکی نسبت داده نشده است.

 f/شرایط سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی بارداری چگونه انجام می شود؟

برای انجام سونوگرافی حاملگی، یک سنسور گیرنده فرستنده روی پوست شکم شما می لغزد و پس از پخش ژلی که برای ارتقای عبور سونوگرافی است، قرار می گیرد. در شرایط خاص، استفاده از حسگر مناسبی که در واژن قرار می گیرد، سودمند است تا تا حد امکان به ساختارهای مورد مطالعه نزدیک شود. در مورد دوم، سنسور در یک کاندوم یکبار مصرف بسته بندی می شود. دردناک نیست و برای بارداری بی خطر باقی می ماند.

این معاینه پزشکی نیاز به حداکثر تمرکز و هوشیاری اپراتور دارد. بنابراین از سکوت احتمالی او تعجب نکنید، او بهتر می تواند یافته های خود را با شما در میان بگذارد که امتحانش تمام شود. مراقب باشید، این کاوش، که نباید به یک نمایش ویدیویی تبدیل شود، ممکن است با حضور بیش از حد افراد مختل شود.

گزارش معاینه به همراه تصاویر مربوطه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 

در سونوگرافی بارداری چه مواردی کنترل می شود؟

معاینه در دوران بارداری دارای چهار بخش است که اهمیت نسبی آن با توجه به اصطلاح متفاوت است:

ارزیابی سر زندگی (فعالیت قلبی، حرکات و غیره).

مطالعه بیومتریک با اندازه‌گیری قسمت‌های خاص به منظور مشخص کردن شروع بارداری (اگر معاینه زودهنگام باشد) و نظارت بر رشد.

تجزیه و تحلیل مورفولوژیکی با مشاهده ساختارهای تعریف شده جنین (ارگان ها یا قسمت هایی از اندام ها) که به دلیل مفید بودن آنها در تشخیص آسیب شناسی های مکرر و/یا شدید شناخته شده است.

مشاهده محیط جنین (مایع آمنیوتیک، جفت، داپلر ...).

ترکیبی از همه این عناصر یک معاینه بهداشتی برای کودک شما است که با هیچ روش دیگری غیرقابل دسترسی است و اطلاعاتی را در مورد وضعیت فوری او و همچنین در مورد خطرات آسیب شناسی خاصی که ممکن است بعداً در دوران بارداری یا حتی پس از تولد ظاهر شود، ارائه می دهد. بسیاری از ناهنجاری ها نیز قابل تشخیص هستند و بهبود مداوم تجهیزات و دانش علمی به طور منظم عملکرد تشخیصی را افزایش می دهد.

 

با این حال، هر ارزیابی اولتراسوند، حتی با صلاحیت انجام شده، محدودیت های خود را دارد:

به طور کلی مناسب تر است که تحقیقات را بر روی عناصر واقعا مفید متمرکز کنیم، به همین دلیل است که اکثر پزشکان به پروتکل های معاینه از پیش تعیین شده مراجعه می کنند.

عملکرد نظری سونوگرافی در شرایط خاص مربوط به دیواره مادر، موقعیت جنین یا پایان نامناسب معاینه کاهش می یابد که می تواند منجر به درک ضعیف واقعیت شود.

همه چیز به سونوگرافی نیست.

بنابراین، سونوگرافی طبیعی زایمان به هیچ وجه تضمین کننده عدم وجود ناهنجاری در بدو تولد نیست. با وجود صلاحیت و جدیت سونوگرافیک، تنها 60 درصد ناهنجاری ها در دوران بارداری تشخیص داده می شوند.

به دوره های توصیه شده توسط پزشک خود احترام بگذارید. معاینات معمول معمولاً در هفته های 12، 22 و 32 کامل آمنوره (عدم قاعدگی) انجام می شود، اما البته برخی شرایط ممکن است منجر به انجام بیشتر معاینات یا در تاریخ های مختلف شود. مدت زمان بررسی قابل پیش بینی نیست و به شرایط محلی و پیچیدگی ارزیابی بستگی دارد.

 

در کلینیک سنت آمه، ما موارد زیر را انجام می دهیم:

سونوگرافی زنان بارداری که به آن "سونوگرافی غربالگری" می گویند:

سونوگرافی غربالگری اول: بین 11 تا 14 SA. این اجازه می دهد تا تاریخ بارداری را تعیین کنید، مقیاس پذیری خوب و رشد خوب جنین را بررسی کنید. شفافیت نوکال جنین را به عنوان بخشی از غربالگری تریزومی 21 و ناهنجاری های کروموزومی اندازه گیری می کند.

سونوگرافی غربالگری دوم: بین 21 تا 23 SA. این اجازه می دهد تا تجزیه و تحلیل مورفولوژیکی دقیق جنین، اندام به اندام، به منظور تشخیص هر گونه ناهنجاری.

سونوگرافی سه ماهه سوم: حدود 32 SA. امکان بررسی رشد خوب جنین، موقعیت نوزاد و جفت را فراهم می کند. + کل مورفولوژی را دوباره بررسی می کند.

 

سونوگرافی زنان و زایمان بارداری که "تشخیص" نامیده می شود:

در صورت وجود یک ناهنجاری خاص مشکوک یا اثبات شده در کودک شما (مشکلات رشد یا ناهنجاری بدشکلی)، در صورت داشتن یک سابقه خاص یا در صورت بروز عوارض حاملگی (به اصطلاح حاملگی "آسیب شناختی")، ما این کار را انجام می دهیم. سونوگرافی های اضافی به منظور روشن شدن بیشتر ناهنجاری مشکوک.

 

سونوگرافی زنان:

در سونوگرافی خانم خارج از بارداری آنها در صورت مشکوک به ناهنجاری، به کنترل اندام های لگنی اجازه می دهند: رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها. در زمینه ناباروری زوجین امکان ارزیابی سونوگرافی اندام های تناسلی و شمارش فولیکول ها در صورت تحریک تخمک گذاری را فراهم می کنند.

در طول دوره طبیعی بارداری، سونوگرافی در دوره های مختلف انجام می شود و نوزاد از نظر رشد و خطرات احتمالی ارزیابی می شود. این ارزیابی پریناتولوژیک نامیده می شود. توسط متخصصین زنان و زایمان و پریناتولوژیست آموزش دیده انجام می شود. دستگاه های سونوگرافی مورد استفاده در این ارزیابی ها کاملاً پیشرفته هستند و اطلاعات دقیق و راهنمایی بیشتری در مورد جنین ارائه می دهند. سونوگرافی دقیق در مورد وجود ناتوانی و/یا ناهنجاری کروموزومی در حالی که جنین در رحم است هشدار می دهد. اگر مشکوک به خطر باشد، می توان در مورد بررسی های بیشتر مانند آمنیوسنتز و بیوپسی پرزهای کوریونی تصمیم گرفت. وضعیت جنین را می توان زمانی که در رحم است مشخص کرد.

 f/شرایط سونوگرافی حاملگی

فهرست سونوگرافی 

سونوگرافی دقیق در کدام دوره های بارداری انجام می شود؟

سونوگرافی در اوایل بارداری برای چه کسانی مفید است؟

سونوگرافی سطح سوم به چه معناست؟

چرا سونوگرافی چهار بعدی در دوران بارداری انجام می شود؟

مزایای سونوگرافی سه و چهار بعدی چیست؟

مقالات پیشنهادی :

ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

سونوگرافی خانم در تهران

سونوگرافی سه بعدی واژینال چیست؟

سونوگرافی دقیق در کدام دوره های بارداری انجام می شود؟

اولین مورد از ارزیابی های دقیق سونوگرافی بین هفته های 6 تا 11 بارداری انجام می شود و "سونوگرافی اوایل بارداری" نام دارد. در این بررسی، "هفته واقعی" بارداری و "وضعیت رشد کودک" مورد بررسی قرار می گیرد. در این اولین تصویربرداری سونوگرافی دقیق؛

تعداد جنین (چه حاملگی تک قلو یا چند قلویی)

وجود حاملگی داخلی (خارج از رحم) بررسی می شود.

با اندازه گیری جنین مشخص می شود که آیا متناسب با هفته بارداری رشد می کند یا خیر.

ساختارها در نواحی مانند قلب، مغز، ساختار عروق بزرگ، مثانه، ستون فقرات (خواه بسته باشد)، ضخامت نوکال (افزایش در برخی بیماری های کروموزومی)، کلیه ها، دیواره شکم،

استخوان بینی، ساختارهای صورت و مکان آنها تحت نظارت قرار می گیرد.

محل شریک جنسی نوزاد (جفت)، وجود آب کافی و مناسب بودن دستگاه تناسلی مادر برای بارداری ارزیابی می شود.

دومین معاینه سونوگرافی دقیق هفته 18 تا 23 بارداری. بین هفته ها انجام می شود

 

سونوگرافی در اوایل بارداری برای چه کسانی مفید است؟

این سونوگرافی از هفته ششم تا یازدهم بارداری انجام می شود و «هفته واقعی» بارداری و «وضعیت رشد نوزاد» را نشان می دهد.

با سونوگرافی انجام شده در این هفته می توان تعداد جنین (اعم از تک قلو یا چند قلو بودن بارداری) و بارداری داخلی را تایید کرد.

در مواردی که سونوگرافی در اوایل بارداری مفید است، برای زنان بارداری که از هفته بارداری خود مطمئن نیستند (زنان بارداری که از آخرین دوره قاعدگی خود اطلاعی ندارند یا مطمئن نیستند)، زنان بارداری که قبلا سقط جنین داشته اند یا حاملگی خارج رحمی و زنان باردار با درد لگن یا خونریزی.

 

سونوگرافی سطح سوم به چه معناست؟

معاینه سونوگرافی دقیق که به سطح دوم معروف است، سونوگرافی سطح 3 با اضافه شدن معاینه قلب جنین نامیده می شود.

سونوگرافی سطح سوم بین هفته های 18 تا 23 بارداری. تمام بدن نوزاد مانند مغز، صورت، ستون فقرات، قلب، معده، روده ها، کلیه ها، دست ها، بازوها و پاها از نظر آناتومیک بررسی می شود.

در عین حال محل و ساختار شریک کودک که ما آن را جفت می نامیم، میزان آب نوزاد و رشد جنین نیز ارزیابی می شود.

در بیشتر موارد، خانواده ها می توانند با یاد گرفتن اینکه نوزادشان به طور طبیعی رشد می کند، آسوده خاطر شوند. علاوه بر این، زنان باردار پرخطر و یک ناهنجاری که ممکن است در نوزاد رخ دهد را می توان از قبل تشخیص داد و درمان اولیه را آغاز کرد.

چرا سونوگرافی چهار بعدی در دوران بارداری انجام می شود؟

در این فرآیند امواج صوتی به کمک پروب به بافت فرستاده می شود و امواج صوتی منعکس شده از بافت ها روی صفحه نمایش داده می شود.

تصویر 3 بعدی کودک و تصویر فیلم 4 بعدی 3 بعدی را می توان در زمان واقعی یعنی در زمان سونوگرافی مشاهده کرد. این یک فناوری بسیار هیجان انگیز برای خانواده ها است. مطالعات انجام شده تاکنون هیچ گونه اثرات مضر سونوگرافی 2-3-4 بعدی بر روی جنین یا مادرش پیدا نکرده است.

مقالات پیشنهادی :

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

بخش تخصصی تصویر برداری زنان و پستان

بخش تخصصی تصویر برداری جنین

مزایای سونوگرافی سه و چهار بعدی چیست؟

تصور می‌شود که سبک‌های حرکتی و رفتارهای کودک در رحم مادر ممکن است نشانه‌ای از برخی ناهنجاری‌های ذهنی باشد که ممکن است در رحم مادر رخ دهد.

حرکات و رفتارهای نوزاد را می توان با سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی ارزیابی کرد. به عنوان مثال، تمام این حرکات مانند نزدیک کردن دست های نوزاد به سمت صورت، کج کردن سر به جلو یا عقب انداختن، چرخاندن به راست و چپ، کشش یا جمع کردن پاها، حرکات صورت جنین، یعنی لبخند نوزاد در رحم، باز و بسته کردن چشم ها، بیرون آوردن زبان، جویدن، خمیازه کشیدن، خمیازه کشیدن، با سونوگرافی چهار بعدی امکان نظارت دقیق وجود دارد.

اگر ناهنجاری در نوزاد تشخیص داده شود با سونوگرافی سه و چهار بعدی با جزئیات بیشتری بررسی می شود. در برخی موارد، برای مثال، بسته به وضعیت نوزاد یا کم بودن آب، ممکن است تصاویر خوبی گرفته نشود.

علاوه بر همه اینها، تصور می شود که این واقعیت که والدین و سایر اعضای خانواده تصاویر سونوگرافی چهار بعدی نوزاد را می بینند، حرکات او را دنبال می کنند و ظاهر آن را می بینند و تصور می کنند، پیوند بین والدین و نوزاد را افزایش می دهد. همانطور که می توان انتظار داشت، این لحظات برای خانواده ها بسیار هیجان انگیز است. تصاویر سونوگرافی سه و چهار بعدی نوزاد را می توان به صورت دیجیتالی ذخیره کرد و خانواده ها می توانند آن را روی ویدیو یا کامپیوتر خود تماشا کنند.

شرایط سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی اولتراسوند در مرکز سونوگرافی الوند

بارداری می تواند برای مادر طاقت فرسا باشد و آنها از دیدن نگاهی اجمالی به نوزاد خود در شکم هیجان زده و مضطرب می شوند. دوره 9 ماهگی برای والدین بسیار طولانی است که نتوانند نگاهی اجمالی به کودک خود داشته باشند. به لطف نوآوری سونوگرافی اولتراسوند 3D-4D، این امکان را برای والدین فراهم کرده است که فرزند متولد نشده خود را با جزئیات واضح تر در مقایسه با سونوگرافی دو بعدی ببینند. در این فرآیند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد نمایشی از بدن استفاده می شود. پس از آن، پروب یا مبدل امواج مافوق صوت را ساطع می کند و روی پوست قرار می گیرد تا امواج صوتی به نرمی حرکت کنند و به کودک آسیبی نرسانند. ساختارهای مختلفی در این فرآیند توسط امواجی که امواج فراصوت ساطع شده را منعکس می کنند، مواجه می شوند. انواع مختلفی از سونوگرافی ها وجود دارد و ما در مورد تکنولوژی سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی صحبت خواهیم کرد.

 

سونوگرافی سه بعدی اولتراسوند

آیا نمی دانید که آیا باید در دوران بارداری سونوگرافی سه بعدی انجام دهید یا خیر؟ در مورد آن و همچنین تفاوت آن با سونوگرافی 4 بعدی بیاموزید. فناوری سونوگرافی سه بعدی از امواج صوتی با فرکانس بالا و انواع مختلف نرم افزار تصویربرداری برای ایجاد تصویر واضحی از اندام ها، بافت ها و آناتومی دیگر کودک شما استفاده می کند. مرکز سونوگرافی الوند خدمات سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی را در تهران با مراقبت مناسب ارائه می دهد. مزیت اصلی این سونوگرافی این است که تصویر واضح و واضح‌تری از کودک شما ارائه می‌کند که باعث می‌شود پزشکان راحت‌تر هر مشکلی را که ممکن است کودک شما داشته باشد درک کنند. از آنجایی که هیچ اشعه یا اشعه ایکس ندارد، برای نوزادان بی خطر است.

 

سونوگرافی 4 بعدی اولتراسوند

سونوگرافی 4 بعدی شبیه به سونوگرافی سه بعدی است با این تفاوت که تصویری که با به روز رسانی مداوم ایجاد می کند، نوعی تصویر متحرک است. برخلاف سونوگرافی استاندارد یا دو بعدی، سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی با کمک امواج صوتی تصویر واضحی از کودک شما در رحم شما را امکان پذیر می کند. مرکز سونوگرافی الوند دارای دستگاه سونوگرافی پیشرفته است که نه تنها در دوران بارداری مفید است، بلکه به درمان باروری و انواع مشکلات زنان کمک می کند. بعضی از پزشک ها فقط سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی را به مادران باردار پیشنهاد می کنند، به این دلیل که مشکلات خاصی مثل شکاف کام را می تان مشاهده کرد که تشخیص دادن آنها با کمک سونوگرافی استاندارد دشوار است.

 

چه تعداد سونوگرافی در دوران بارداری توصیه می شود؟

هیچ تعداد مشخصی برای تعداد سونوگرافی در کل دوره بارداری وجود ندارد. اکثر زنان سالم دو جلسه سونوگرافی دریافت می کنند. این در زنانی به زن دیگر متفاوت است، زیرا برخی از زنانی که در بارداری خود در معرض خطرات بالایی هستند تحت نظارت منظم و جلسات سونوگرافی بیشتری قرار می گیرند.

 

آیا سونوگرافی در بارداری دردناک است؟

روش های سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی دردناک نیستند زیرا به صورت خارجی و بیشتر در خارج از بدن انجام می شوند. با این وجود، دمای ژل شفاف اعمال شده روی شکم می‌تواند باعث ناراحتی شود و زنان احساس درد کنند، اما این درد عملاً وجود ندارد. همیشه به خاطر داشته باشید که این به کودک شما آسیبی نمی رساند، حتی شما. ممکن است 5 تا 10 دقیقه درد داشته باشید، اما پس از آن همه چیز به حالت عادی باز می گردد.

 

هزینه سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی سونوگرافی در مرکز سونوگرافی الوند چقدر است؟

کلینیک های زیادی در تهران وجود دارد که امکانات سونوگرافی را ارائه می دهند. شما می توانید در مرکز سونوگرافی الوند بهترین امکانات سونوگرافی را با حداقل بودجه داشته باشید، زیرا آنها به ارائه خدمات خود برای همه طبقات اختصاص دارند. آنها با این کار به امکانات بهداشتی کمک می کنند.

 

چرا مرکز سونوگرافی الوند را انتخاب کنید؟

مرکز سونوگرافی الوند دارای بهترین، با تجربه ترین، طیف حرفه ای متعهد است.

تیم پزشکان مرکز سونوگرافی الوند زمان خود را برای خدمت رسانی به هر بیمار با بالاترین کیفیت کمک و خدمات اختصاص می دهند.

 

چرا سونوگرافی انجام دهیم؟

سونوگرافی آزمایشی ایمن و در دسترس ارائه می دهد که می تواند اطلاعات بیشتری را در مورد بارداری و جنین داخل رحم به شما و تیم مراقبت های بهداشتی شما ارائه دهد تا به اطلاع رسانی و راهنمایی مراقبت های مداوم شما کمک کند.

بسته به هفته بارداری و نوع سونوگرافی که انجام می دهید، می تواند:

تایید کنید که بارداری شما قابل انجام است (یعنی به نظر می رسد همه چیز به خوبی در حال پیشرفت است و قلب کودک شما می تپد)

چندقلو (مثلاً دوقلو) یا سه قلو را بررسی کنید.

سن کودک خود را تأیید کنید و تاریخ زایمان خود را تخمین بزنید

بررسی کنید که اندام ها و سایر ساختارهای کودک شما به طور طبیعی در حال رشد هستند

موقعیت کودک خود را در رحم خود تأیید کنید

طول دهانه رحم خود را بررسی کنید

محل جفت خود را بررسی کنید

سلامت کودک خود را بررسی کنید

رشد و اندازه کودک خود را بررسی کنید

 d/شرایط سونوگرافی حاملگی

چه اسکن های معمولی ممکن است در دوران بارداری ارائه شود؟

چندین نوع اسکن به طور معمول در دوران بارداری توصیه و ارائه می شود. اگرچه، گزینه ادامه دادن و انجام سونوگرافی با شماست.

 

اسکن دوستیابی

اسکن دوستیابی معمولاً در سه ماهه اول انجام می شود، اگرچه می توان در هر زمانی بین هفته های 6 تا 14 بارداری انجام داد. این سونوگرافی می تواند بارداری شما را تایید کند و تاریخ زایمان نوزاد شما را تخمین بزند. همچنین می‌تواند تعداد نوزادی را که حمل می‌کنید تأیید کند و بررسی کند که کودک شما در رحم شما رشد می‌کند و خارج از رحم نیست (رشد خارج از رحم).

 

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

بیوپسی سینه

اسکن شفافیت نوکال

اسکن شفافیت نوکال (که «اسکن 12 هفته ای» نیز نامیده می شود) معمولاً در هفته 12 بارداری انجام می شود، اگرچه می توان آن را در هر زمانی بین هفته های 11 تا 13 هفته، 6 روز بارداری انجام داد. اصطلاح شفافیت نوکال به یکی از اندازه‌گیری‌های کلیدی در این سونوگرافی اشاره دارد. این اندازه گیری اطلاعاتی را برای ارزیابی خطر ابتلای نوزادان شما به ناهنجاری های کروموزومی ارائه می دهد. اگر تصمیم به انجام غربالگری اضافی قبل از تولد دارید، نتایج این سونوگرافی ممکن است با آزمایش خون برای محاسبه بیشتر خطر ابتلای کودک شما به ناهنجاری های کروموزومی مانند سندرم داون ترکیب شود.

مشابه سونوگرافی دوستیابی، این اسکن همچنین می تواند رشد نوزاد شما را بررسی کند، تاریخ زایمان را تخمین بزند و رشد فیزیکی و ساختاری کودک شما را بررسی کند.

 

اسکن مورفولوژی

اسکن مورفولوژی (همچنین به عنوان "اسکن ناهنجاری جنین" شناخته می شود) یک سونوگرافی است که معمولاً بین هفته های 18 تا 22 بارداری انجام می شود. اندام‌های بدن کودک شما را بررسی می‌کند، به‌ویژه ساختار و رشد آن‌ها را بررسی می‌کند، سن بارداری و اندازه آن‌ها نیز بر اساس این اندازه‌گیری‌ها تخمین زده می‌شود. این اسکن همچنین ضربان و ریتم قلب کودک شما را بررسی می کند و مطمئن می شود که جفت شما نزدیک یا بالای دهانه رحم قرار ندارد و دهانه رحم بلند و بسته است. بسته به موقعیت کودک شما، این اسکن ممکن است جنسیت کودک شما را نیز نشان دهد، این جزئیات فقط در صورت درخواست به اشتراک گذاشته می شود.

 

چرا دیگر ممکن است در دوران بارداری به سونوگرافی نیاز داشته باشم؟

در برخی موارد، اگر عوارض بارداری را تجربه می کنید یا نگران حرکات کودک خود هستید، پزشک یا ماما ممکن است ارزیابی های سونوگرافی اضافی را علاوه بر مواردی که به طور معمول ارائه می شود، توصیه کند تا از مراقبت ایمن از شما و کودکتان اطمینان حاصل شود.

 

آیا سونوگرافی می تواند به کودک من آسیب برساند؟

سونوگرافی یک آزمایش بی خطر و بدون درد است و خطر سقط جنین یا آسیب به جنین شما افزایش نمی یابد. امواج صوتی استفاده شده در فرکانس بسیار پایین هستند و بنابراین به شما یا کودک شما آسیبی نمی رساند و کودک شما قادر به شنیدن آنها نخواهد بود.

 

آیا باید سونوگرافی انجام دهم؟

پزشک یا مامای شما احتمالاً به شما توصیه می کند که یک یا چند اسکن سونوگرافی را در طول بارداری انجام دهید تا بتوانند نحوه رشد کودک شما را بررسی کنند، اما شما همچنان آزاد هستید که آیا این اسکن را انجام دهید یا نه.

با پزشک یا مامای خود در مورد آزمایش ها و اسکن ها صحبت کنید تا بفهمید چرا ممکن است به شما پیشنهاد شود.

 r/شرایط سونوگرافی حاملگی

چه کسی سونوگرافی انجام می دهد؟

برخی از متخصصان پزشکی، مانند متخصص زنان و زایمان، آموزش های تخصصی گذرانده اند و دارای گواهینامه انجام سونوگرافی هستند. در موارد دیگر، ممکن است پزشک شما را به یک کلینیک تصویربرداری ارجاع دهد که در آنجا یک اپراتور آموزش دیده سونوگرافی معروف به سونوگرافیک نوزاد شما را بررسی می کند. برخی از ماماها نیز برای انجام برخی سونوگرافی ها آموزش دیده اند.

 

چگونه برای سونوگرافی آماده شوم؟

پزشک، ماما یا کلینیک سونوگرافی که به آن مراجعه کرده‌اید، به شما می‌گویند که چگونه برای اسکن خود به بهترین شکل آماده شوید. در بسیاری از موارد قبل یا بعد از انجام سونوگرافی نیازی به انجام کاری ندارید. اما برای سونوگرافی های خاص، گاهی اوقات داشتن مثانه پر ممکن است مفید باشد. همیشه بهترین کار این است که هنگام رزرو نوبت با تیم مراقبت های بهداشتی خود بررسی کنید که آنها چه چیزی را ترجیح می دهند.

 

هزینه سونوگرافی چقدر است؟

هزینه های سونوگرافی متفاوت می باشد ولی بهتر است از پزشک خود بپرسید که آیا باید برای شرایط خاص خود انتظار هزینه های غیرمجاز را داشته باشید.

 

چه زمانی نتایج سونوگرافی خود را دریافت خواهم کرد؟

نتایج اسکن معمولاً در همان روز در دسترس هستند. یک کپی از گزارش برای پزشک معرف شما ارسال می شود. اگر هر گونه ناهنجاری یا دلیلی برای نگرانی وجود داشته باشد، یک پزشک متخصص با شما تماس می گیرد تا در مورد یافته ها، معنای این موضوع و مراحل بعدی صحبت کند.

یکی از اهداف انجام سونوگرافی در بارداری، ارائه یک آزمایش ایمن و در دسترس است که می تواند اطلاعات بیشتری در مورد بارداری و جنین متولد نشده در اختیار شما قرار دهد.

در حالی که این اسکن ها می توانند به شما اطمینان دهند که کودک شما به طور طبیعی رشد می کند، همچنین ممکن است متوجه شوید که کودک شما یک ناهنجاری دارد. به همین دلیل، قبل از انجام آزمایش، ایده خوبی است که به این فکر کنید که چرا آن را انتخاب می کنید، و پس از دریافت نتایج چه احساسی خواهید داشت. همچنین در نظر بگیرید که ممکن است بخواهید با چه کسی در مورد تصمیمات مهم صحبت کنید. شریک زندگی شما، یک دوست یا یکی از اعضای خانواده، یا یک متخصص بهداشت مانند پزشک عمومی یا ماما گزینه های خوبی هستند.

اگر نتایج سونوگرافی شما نگرانی هایی را در مورد شرایط ژنتیکی ایجاد کرد، می توانید با پزشک یا ماما در مورد سایر آزمایشات تشخیصی مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا آمنیوسنتز برای این شرایط صحبت کنید.

 

مقالات پیشنهادی :

ماموگرافی

سونوگرافی غددلنفاوی گردن

سونوگرافی غددلنفاوی

درد پستان

سونوگرافی ویژه و اضافی در بارداری:

اندازه گیری طول دهانه رحم

این بررسی با استفاده از یک پروب کوچک وارد واژن (ترانس واژینال) با هدف اندازه گیری طول دهانه رحم انجام می شود. اگر دهانه رحم کوتاه باشد، پزشک یا ماما در مورد افزایش احتمال زایمان زودرس و اقدامات احتمالی برای جلوگیری از آن صحبت می کند.

 

اسکن آنومالی و معاینه قلب جنین

اگر در طول اسکن هر گونه یافته مشکوکی مشاهده شود، شخصی که اسکن را انجام می دهد ممکن است شما را به یک متخصص ارجاع دهد. گاهی اوقات، اگر ناحیه مورد نظر خاص باشد (مانند قلب)، ممکن است به متخصص دیگری مانند متخصص قلب (متخصص قلب جنین) مراجعه کنید. اسکن ممکن است با جزئیات بیشتر تکرار شود تا وضعیت مشکوک را جستجو کند. ممکن است آزمایشات بیشتری پیشنهاد شود. ممکن است لازم باشد منتظر نتایج این آزمایش‌ها باشید، اما باید به شما گفته شود که چه زمانی باید منتظر آنها باشید و چگونه به شما اطلاع داده می‌شود. ممکن است در این مدت احساس اضطراب کنید و پزشک/ماما باید فردی را به شما توصیه کند که اگر می خواهید با او صحبت کنید.

 f/شرایط سونوگرافی حاملگی

اسکن های سه بعدی

بسیاری از دستگاه های اولتراسوند در حال حاضر قادر به تولید تصاویر سه بعدی هستند. این تصاویر می توانند برای افزودن برخی جزئیات در مواقعی که مشکوک به ناهنجاری هستند مفید باشند. شخصی که اسکن را انجام می دهد تصمیم می گیرد که آیا اسکن سه بعدی ضروری است یا خیر.

 

آیا در بارداری باید اسکن کنم؟

نه، اسکن "انتخاب شما" است. با این حال، سونوگرافی تنها تکنیکی است که امکان مشاهده جنین را فراهم می کند. اطلاعات برای مراقبت خوب بارداری مهم است و اکثر پزشکان و ماماها اسکن را بخش مهمی از این امر می دانند. با این حال مهم است که هدف از اسکن توضیح داده شود تا با اطلاعات ناخواسته مواجه نشوید. سونوگرافی کامل نیست و می تواند مشکلات را از دست بدهد یا آنها را به اشتباه طبقه بندی کند. ممکن است برای تایید یافته ها به آزمایش های بیشتر یا تکرار اسکن نیاز باشد. غیرعادی نیست که سونوگرافی یک مشکل را نشان دهد و بعد از تولد نوزاد مشکل دیگری پیدا شود.

معاینات اولتراسوند بهترین راه برای به دست آوردن تصاویر و اطلاعاتی است که در مراحل بعدی تفسیر می شوند. این می تواند بلافاصله پس از اسکن شما یا در تاریخ بعدی باشد. این بستگی به نحوه ترتیب دادن خدمات اسکن اولتراسوند به صورت محلی دارد و ممکن است برای پزشکان و کلینیک های مختلف متفاوت باشد.

 

برای سرگرمی اسکن می کند

دیدن کودک شما می تواند یک تجربه بسیار مثبت باشد، با این حال، هدف معاینه پزشکی بررسی مشکلات است نه فقط تصاویر. از آنجایی که اسکن می تواند سرگرم کننده باشد، کلینیک های زیادی وجود دارند که اسکن را فقط برای این منظور ارائه می دهند. باید توجه داشته باشید که گاهی اوقات حتی یک سونوگرافی "برای سرگرمی" می تواند مشکلات غیرمنتظره ای را در مورد جنین و بارداری نشان دهد. علاوه بر این، "اسکن برای سرگرمی" ممکن است به جزییات مشابه معاینه پزشکی نباشد و ممکن است اطلاعات مهم را از دست بدهد، بنابراین تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد.

 

آیا سونوگرافی جنین بی خطر است؟

سونوگرافی دو بعدی پزشکی بیش از 50 سال است که در بارداری استفاده می شود. مطالعات زیادی برای تعیین بی خطر بودن سونوگرافی پزشکی انجام شده است. در طول چند دهه گذشته میلیون ها سونوگرافی قبل از تولد انجام شده است که هیچ خطر سلامتی تایید شده ای برای نوزاد یا مادر نداشته است. سونوگرافی اشعه ایکس نیست و از اشعه یونیزان استفاده نمی کند.

تمام اسکن های اولتراسوند توسط پزشک، ماما یا پرستار سفارش داده می شود. آنها باید توسط پزشکان آموزش دیده و دارای دانش و مهارت خاصی در سونوگرافی جنین انجام شوند.

آیا می توانم جنسیت کودکم را بفهمم؟

در طول اسکن سه ماهه دوم هفته 18 تا 22، اندام های تناسلی (اندام های جنسی) کودک شما معمولاً به عنوان بخشی از ارزیابی دقیق آناتومی کودک شما بررسی می شود. اگر موقعیت کودک شما اجازه می دهد که اندام تناسلی به وضوح دیده شود، در صورت درخواست، جنسیت (مرد یا زن) در گزارش نهایی ذکر می شود. اگر می خواهید جنسیت را بدانید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که آزمایش را سفارش داده است می تواند به شما بگوید.

سونوگرافیست که سونوگرافی را انجام می دهد نمی تواند اطلاعات دقیقی در مورد آنچه در سونوگرافی می بیند، از جمله جنسیت جنین به شما بدهد. فقط پزشک، ماما یا پرستار شما می تواند نتایج اسکن را ارائه دهد. اگر نمی خواهید جنسیت کودک خود را بدانید، به پزشک خود و سونوگرافیک اطلاع دهید.

توجه داشته باشید که سونوگرافی همیشه در تعیین جنسیت کودک شما صحیح نیست. همچنین، شما نمی توانید یک معاینه سونوگرافی پزشکی را رزرو کنید یا یک معاینه معمولی را تنها با هدف شناسایی جنسیت کودک تمدید کنید.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی واژینال چیست؟

رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

بهترین زمان سونوگرافی آنومالی

مرکز سونوگرافی آندومتریوز

 

چه عواملی ممکن است اطلاعاتی را که از سونوگرافی به دست می‌آورم محدود کند؟

برخی از عوامل ممکن است اطلاعاتی را که می توان از سونوگرافی شما گزارش کرد، محدود کند. آنها عبارتند از:

اگر زمان در سه ماهه اول شما خیلی زود است و کودک شما هنوز خیلی کوچک است

اگر اندازه یا موقعیت کودک شما چیزی را که سونوگرافی می تواند ببیند و اندازه گیری کند محدود می کند

محل جفت شما یا مقدار مایع آمنیوتیک در اطراف کودک شما

اگر دوقلو یا چند قلو دارید

اگر مثانه خیلی پر و یا خیلی خالی باشد

اگر شما داری اضافه وزن هستید و یا چاق می باشید

 

آیا می توانم از سونوگرافی عکس بگیرم؟

برخی از کلینیک‌ها که اسکن‌های سونوگرافی دوبعدی با نشان‌داده پزشکی را انجام می‌دهند، عکس‌هایی ارائه می‌دهند. هنگامی که برای سونوگرافی خود چک می کنید، در مورد این امکان و هزینه بپرسید.

برخی از کلینیک‌ها سونوگرافی‌های سه بعدی اختیاری و با هزینه شخصی را فقط برای یادگاری یا سرگرمی انجام می‌دهند. ارائه اطلاعات پزشکی هدف اصلی این سونوگرافی ها نیست.

اسکن اولتراسوند، از جمله سونوگرافی جنین، یک روش پزشکی است و تنها زمانی باید استفاده شود که دلیل پزشکی برای این کار وجود داشته باشد

d/شرایط سونوگرافی حاملگی

علائم رشد خوب جنین در 3 ماه دوم

سه ماهه دوم از هفته سیزدهم تا بیست و هفتم بارداری محاسبه می شود. در سه ماهه دوم جنسیت جنین نیز به وضوح دیده می شود و زن باردار شروع به احساس حرکات جنین می کند.

در اینجا علائم رشد خوب جنین در سه ماهه دوم آمده است:

 1. هفته سیزدهم: ادرار تشکیل می شود

در هفته سیزدهم بارداری (معادل هفته یازدهم بعد از لقاح)، جنین شروع به نوشیدن مایع آمنیوتیک و دفع ادرار در اتاقک آمنیوتیک می کند، بله و دوباره می نوشد و یک چرخه تشکیل می دهد.

استخوان های جنین به خصوص جمجمه و استخوان های بلند شروع به سفت شدن می کنند. پوست کودک شما هنوز نازک است و به راحتی قابل مشاهده است، اما به زودی ضخیم می شود.

 1. هفته چهاردهم: جنسیت جنین مشخص می شود

در هفته چهاردهم بارداری (معادل 12 هفته پس از لقاح)، گردن جنین با وضوح بیشتری شکل می گیرد و اندام های تحتانی نیز رشد بسیار زیادی دارند. طحال جنین شروع به تولید گلبول های قرمز می کند.

در این یا هفته بعد از سه ماهه دوم بارداری، جنسیت جنین به وضوح قابل مشاهده خواهد بود (البته در واقع جنسیت جنین توسط مواد ژنتیکی مشخص می شود، بنابراین به محض لقاح جنسیت جنین مشخص شد )

در این مرحله جنین حدود 87 میلی متر طول و حدود 45 گرم وزن دارد.

 1. هفته پانزدهم: پوست سر رشد مو دارد

در هفته پانزدهم سه ماهه دوم بارداری (معادل 13 هفته پس از لقاح)، جنین خیلی سریع رشد می کند. استخوان به رشد بیشتر خود ادامه می دهد و پس از مدتی در سونوگرافی قابل مشاهده خواهد بود. قسمت مودار پوست سر کودک نیز در حال شکل گیری است.

 1. هفته شانزدهم: چشم ها شروع به حرکت می کنند

در هفته شانزدهم بارداری (معادل 14 هفته پس از لقاح)، سر جنین سفت می شود. چشم های کودک شما ممکن است به آرامی حرکت کند. گوش جنین نیز وارد مراحل نهایی تکمیل می شود.

اندام های جنین قادر به حرکت با هم هستند و در سونوگرافی قابل مشاهده هستند. با این حال، این حرکات برای زنان باردار کوچکتر از آن است که احساس کنند.

در این هفته شانزدهم، جنین حدود 120 میلی متر طول و حدود 110 گرم وزن دارد.

 1. هفته هفدهم: ناخن های پا شروع به رشد می کنند

در هفته هفدهم بارداری (معادل 15 هفته پس از لقاح)، ناخن های پای جنین شروع به نمایان شدن می کند.

جنین در محفظه آمنیوتیک بیشتر حرکت می کند، شروع به غلتیدن، چرخش و چرخش می کند. قلب جنین اکنون می تواند حدود 100 پینت خون در روز (47 تا 48 لیتر خون در روز) پمپاژ کند.

 1. هفته 18: جنین شروع به داشتن توانایی شنوایی می کند

در هفته هجدهم بارداری (معادل 16 هفته پس از لقاح)، گوش های جنین شروع به بیرون زدگی کرده و جنین شروع به شنیدن می کند. چشمان کودک شروع به نگاه کردن به جلو می کند و دستگاه گوارش نیز شروع به کار می کند.

جنین در هفته هجدهم بارداری حدود 140 میلی متر طول و حدود 200 گرم وزن دارد که نشانه رشد خوب جنین در 3 ماهه دوم است.

 1. هفته نوزدهم: لایه محافظ پوست کودک ایجاد می شود

در هفته نوزدهم بارداری (معادل 17 هفته پس از لقاح)، رشد جنین کند می شود.

لایه ای چرب و پنیر مانند ظاهر می شود که پوست جنین را می پوشاند که ورنیکس کازئوزا نام دارد. لایه ای از مواد برای محافظت از پوست حساس جنین در برابر اصطکاک، ترک خوردن یا ضخیم شدن در اثر تماس با مایع آمنیوتیک عمل می کند.

با جنین دختر، رحم و حفره واژن به تدریج در سه ماهه دوم تشکیل می شود

 1. هفته بیستم:

هفته بیستم بارداری (معادل 18 هفته پس از لقاح)، نیمه راه بارداری است. در این زمان زن باردار می تواند حرکت جنین را احساس کند. جنین به طور متناوب می خوابد و بیدار می شود و البته ممکن است با سر و صدا یا حرکات زن باردار جنین از خواب بیدار شود.

در این زمان، جنین حدود 260 میلی متر طول و حدود 320 گرم وزن دارد.

 1. هفته 21: جنین می تواند انگشت شست خود را بمکد

هفته بیست و یکم بارداری (معادل 19 هفته پس از لقاح) تمام بدن جنین با لایه ای نرم از مو پوشیده شده است. این لایه کرک نقش کمکی به نگه داشتن این ماده روی پوست کودک دارد.

انتشار مکیدن جنین نیز تشکیل می شود. جنین شروع به مکیدن انگشت شست می کند.

 1. هفته بیست و دوم: موهای جنین قابل مشاهده است

در هفته 22 بارداری (معادل 20 هفته پس از لقاح) موهای جنین و ابروها نمایان می شود. لایه ای از چربی قهوه ای نیز تشکیل می شود که در حفظ گرما نقش دارد.

با جنین پسر، بیضه ها شروع به حرکت به سمت پایین می کنند.

در این زمان جنین حدود 280 میلی متر طول و حدود 460 گرم وزن دارد.

 1. هفته 23: اثر انگشت و پا تشکیل می شود

در هفته بیست و سوم بارداری (معادل هفته 21 پس از لقاح) چشم جنین شروع به حرکات سریع می کند. شیارهایی نیز در دست ها و پاها ظاهر می شوند که بعداً به یک عامل بیومتریک بسیار مهم تبدیل می شوند، یعنی اثر انگشت و پا.

این یک دوره مهم در سه ماهه دوم بارداری است. جنین ممکن است شروع به سکسکه کند و باعث حرکات ناگهانی شود.

 1. هفته 24: پوست جنین دارای چین و چروک است

در هفته بیست و چهارم بارداری (معادل هفته 22 پس از لقاح) پوست جنین چین و چروک به نظر می رسد، دیگر مانند قبل شفاف نیست و صورتی یا قرمز (رنگ خون در مویرگ ها) است.

در این مرحله جنین حدود 300 میلی متر طول و حدود 630 گرم وزن دارد.

 1. هفته 25: جنین به صحبت های مادر پاسخ می دهد

در هفته 25 بارداری (معادل 23 هفته پس از لقاح)، جنین می تواند در پاسخ به صداهای آشنا مانند صدای مادر حرکت کند.

خواب کودک در این زمان عمدتاً خواب با حرکت سریع چشم (REM) است (مرحله ای از خواب، زمانی که کره چشم با وجود بسته بودن چشم ها بسیار سریع حرکت می کند).

 1. هفته بیست و ششم: ریه های جنین رشد می کند

در هفته 26 بارداری (معادل 24 هفته پس از لقاح) ریه های جنین شروع به تولید سورفکتانت می کنند، این ماده ای است که حبابچه ها را هنگام دم باز نگه می دارد و در هنگام بازدم فرو نمی ریزد و نمی چسبد.

در این مرحله جنین حدود 360 میلی متر طول و حدود 760 گرم وزن دارد.

 1. هفته بیست و هفتم: پایان سه ماهه دوم (سه ماهه دوم)

هفته بیست و هفتم بارداری (معادل 25 هفته پس از لقاح) پایان سه ماهه دوم بارداری است. در این زمان، سیستم عصبی جنین به بلوغ خود ادامه می دهد. لایه چربی کودک شروع به ظاهر شدن می کند و باعث می شود پوست کودک صاف و صاف تر به نظر برسد.

 D/شرایط سونوگرافی حاملگی

مقالات پیشنهادی :

انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند

اکوکاردیوگرافی جنین ( اکوی قلب جنین )

سونوگرافی داپلر در بارداری چیست؟

خدمات رادیو لوژی و سونوگرافی الوند

هفته 9 بارداری با سونوگرافی شکم یا مبدل؟

در هفته نهم سونوگرافی بارداری، پزشک برای مشاهده بهتر اندام های تناسلی داخلی، تشخیص آسیب شناسی در ناحیه لگن که در سونوگرافی دشوار است، انجام سونوگرافی مبدل را توصیه می کند.

 1. رشد مادر و نوزاد در هفته نهم

زمان هفته نهم بارداری نقطه عطف مهمی است زیرا کودک دیگر یک جنین نیست، بلکه یک جنین است و مرحله جدیدی از رشد را ارزیابی می کند. به طور معمول، در هفته نهم بارداری، مادر و نوزاد هر دو پیشرفت های جدیدی مانند:

تغییر در نوزاد:

قد نوزاد حدود 3 سانتی متر و وزن آن نزدیک به 7 گرم (معادل یک انگور) است. انگشتان دست و پای کودک شما به جای غشاء تشکیل می شود و مو در پوست نرم رشد می کند. این مرحله ای است که در آن جنین و بافت ها و اندام های مهم مانند روده ها، کلیه ها، مغز و کبد در طول بارداری به سرعت رشد می کنند. اندام های کودک را می توان خم کرد، مچ ها را می توان تا کرد و پاها به اندازه ای بلند هستند که جلوی شکم تا شوند. شکل ستون فقرات کودک شما از طریق پوست قابل مشاهده است، اعصاب نخاعی شروع به کشیده شدن می کنند و پیشانی کودک به طور موقت برآمده است و مغز در حال رشد است. مهم است که کودک شما ضربان قلب آنقدر قوی داشته باشد که بتوانید آن را در طول سونوگرافی احساس کنید. تغییرات در مادر:

هنگامی که شکم هفته 9 بارداری خود را لمس می کنید، ممکن است متوجه شوید که قسمت پایین شکم شما کمی سفت تر شده است، یعنی رحم. برای راحتی بیشتر می توانید چند لباس بارداری انتخاب کنید. اگر حالت تهوع صبحگاهی دارید، در هفته 9 ممکن است همچنان حالت تهوع صبحگاهی داشته باشید یا ممکن است بدتر شود. در این مرحله، گاهی اوقات زنان باردار از نظر وزن تغییری نمی کنند، اما اگر حالت تهوع صبحگاهی شدید داشته باشید، ممکن است وزن کم کنید. با این حال، مادران باردار نیازی به نگرانی بیش از حد ندارند، زیرا پس از دوره تهوع صبحگاهی، مادر می تواند طبق معمول غذا بخورد و بنوشد تا وزن خود را به دست آورد.

سوالات متداول

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی تشخیصی که سونوگرافی نیز نامیده می شود، یک تکنیک تصویربرداری است که از امواج صوتی برای تولید ساختار تصویر در بدن شما استفاده می کند. اطلاعات ارزشمند ارائه شده توسط این روش می تواند توسط پزشکان برای هدایت درمان با توجه به شرایط بدن استفاده شود. اکثر معاینات اولتراسوند با استفاده از دستگاه های سونوگرافی در خارج از بدن انجام می شود، در حالی که برخی از دستگاه های کوچکی که در داخل بدن قرار می گیرند استفاده می کنند. این یک دستگاه مفید است، اما محدودیت هایی دارد.

 

آیا سونوگرافی برای مادر اجباری است؟

این در دوران بارداری اجباری است زیرا به دسترسی به وضعیت واقعی رشد و رشد کودک کمک می کند. این به تشخیص هر گونه ناهنجاری مانند سندرم داون کمک می کند. برای خانم ها توصیه می شود حداقل یک بار سونوگرافی بین هفته های 18 تا 22 بارداری انجام دهند. لازم نیست هر ماه این کار را انجام دهید زیرا یک بارداری سالم شامل دو سونوگرافی استاندارد در کل دوره بارداری است.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT