• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اکوکاردیوگرافی جنین ( اکوی قلب جنین )|اکوی قلب جنین برای چه کسانی است


اکوکاردیوگرافی جنین ( اکوی قلب جنین )

اکوی قلب جنین یک روش تشخیصی برای جنین است. اکوی قلب جنین برای بررسی بیماریهای مادرزادی قلب و نامنظمی های قلب جنین استفاده می شود. اکوی قلب جنین توسط رادیولوژیست دارای فلوشیپ انجام می شود.

اکوکاردیوگرافی معمول اغلب از هفته ۱۶ بارداری به بعد انجام می شود. اکوکاردیوگرافی برای جنین و مادر خطر و عارضه ای ندارد. انجام آن برای همه لازم نبوده و در مواردی انجام می شود، که به آنها اشاره خواهد شد.

بطور کلی شیوع بیماریهای مادرزادی قلب در جمعیت عمومی ۸ مورد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده می باشد. در صورتیکه جنین عامل زمینه ای خطرساز داشته باشد میزان شیوع این بیماریها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین در مواردی که عامل زمینه ای خطر ساز وجود دارد انجام اکو جنین نیز لازم خواهد بود. عوامل خطر ساز بطور کلی مربوط به خود و یا مربوط به مادر می باشد.

عوامل خطر ساز جنینی شامل :

۱-بیماریهای کروموزومی جنین.

۲-ناهنجاری های مادرزادی جنین در سونوگرافی.

۳-نامنظمی های قلبی جنین.

۴-جفت منوکریونیک.

۵-افزایش ضخامت NT در سونوگرافیNT .

۶-شک به ناهنجاری قلبی در سونوگرافی معمولی.

عوامل خطر ساز مادری شامل :

۱-سابقه فامیلی بیماریهای مادرزادی قلب.

۲-بیماریهای متابولیک مادر مثل دیابت.

۳-مصرف بعضی داروهای خاص توسط مادر.

۴-عفونت های مادر در اوایل بارداری مثل سرخچه.

۵-حاملگی بدنبال درمان نازایی و چاقی شدید مادر.

اکوکاردیوگرافی جنین به تشخیص بیماری قلبی در مراحل اولیه کمک می کند .

طبق آمار جهانی موجود از هر یک هزار کودک، هشت نفر دچار بیماری قلبی مادرزادی هستند. این امر شایع ترین عامل ناهنجاری و مرگ و میر در بین بیماری های مادرزادی در کودکان است.

اکوی قلب جنین روشی موفق در تشخیص بیماری های مادرزادی قلب است.و موجب مدیریت و درمان به موقع کودک در هنگام تکامل جنین می شود. با انجام اکو جنینی قلب در مراکز درمانی امکان تشخیص بیماری های مادرزادی قلب جنین و نارسایی قلب جنین در حین بارداری فراهم شده است.

اکوی قلب جنین توسط امواج صوتی صورت می گیرد. هیچ ضرر و زیانی برای جنین ندارد. بهترین زمان معرفی بیمار جهت انجام اکوکرادیوگرافی جنین هفته ۱۸ تا ۲۴ حاملگی است. با تشخیص بیماری های قلبی قبل از تولد تصمیم برای ادامه حاملگی و درمان بیماران بعد از تولد فراهم می شود.

اکوکاردیوگرافی جنین (ECO) چیست؟

اکو قلب جنین چیست ؟ چه کسی می تواند ECO جنین داشته باشد،اکوکاردیوگرافی جنین (Fetal ECO) یک سونوگرافی است که برای بررسی نوزاد در رحم از نظر بیماری های قلبی انجام می شود. با کمک امواج صوتی، قلب نوزاد نمایش داده می شود. روش ECO جنین با دقت 80-90 درصد تشخیص می دهد که آیا بیماری قلبی مادرزادی وجود دارد یا خیر و نوع آن در صورت وجود.

 

فواید اکوکاردیوگرافی جنین چیست؟

بیماری های مادرزادی قلب تقریباً در 1 درصد از نوزادان زنده دیده می شود. برخی از این بیماری ها اختلالات کاملا جدی هستند و در اولین ساعات زندگی نیاز به درمان دارویی یا مداخله ای دارند. در صورت تشخیص بیماری قلبی در اکوکاردیوگرافی جنین، خانواده از اطلاعات پزشکی، وضعیت خطر، نیاز به مداخله پس از زایمان و گزینه های درمانی مطلع می شود. تشخیص نوزادان مبتلا به بیماری شدید قلبی قبل از تولد تضمین می کند که زایمان در یک بیمارستان مجهز انجام می شود که در آن تیم مجربی از متخصصان زنان و زایمان، متخصصان نوزادان، متخصصان قلب و عروق کودکان و جراحان قلب و عروق کار می کنند. بنابراین هیچ گونه کوتاهی و تاخیری در انجام مداخله لازم وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، هنگامی که اختلال ریتم نوزاد در رحم مادر تشخیص داده شد، به مادر دارو داده می شود تا ریتم قلب نوزاد را عادی کند.

 

در چه شرایطی اکوکاردیوگرافی جنین انجام می شود؟

نارسایی قلبی، ضربان قلب غیر طبیعی یا مشکوک به بیماری قلبی مادرزادی در نوزاد

تشخیص اختلالات در سایر اندام های نوزاد، به ویژه در بیش از یک عضو

تشخیص یا مشکوک به ناهنجاری کروموزومی در نوزاد

وجود بیماری مادرزادی قلبی در باردار، همسر باردار یا خواهر و برادری که قبلاً متولد شده اند

برخی از عفونت ها در سه ماهه اول بارداری

در ماه های اول بارداری، مصرف داروهایی مانند فنی توئین، والپروئیک اسید، لیتیوم، ایزوترتینوئین، آمفتامین، تالیدومید که ممکن است باعث بیماری قلبی شوند یا مصرف الکل.

دیابت ملیتوس قبلی یا تشخیص دیابت در دوران بارداری

ECHO جنین در موارد فنیل کتونوری یا بیماری بافت همبند (SLE، اسکلرودرمی، Sjorgen و غیره) انجام می شود.

برخی از پزشکان در مواردی که زن باردار بیش از 35 سال سن دارد، آب حاملگی کم دارد یا اصلا آب ندارد، حاملگی های چند قلویی، حاملگی های ناشی از لقاح آزمایشگاهی و نگرانی خانواده در مورد از دست دادن نوزاد بارداری قبلی

 

انجام اکوکاردیوگرافی جنین به مجموعه ای از مهارت ها و دانش نیاز دارد. تکنسین انجام اکوکاردیوگرافی جنین باید:

قادر به تشخیص طیف کامل بیماری های ساده و پیچیده، اکتسابی و مادرزادی، قلبی و تظاهرات و تاریخچه طبیعی آن در طول بارداری باشد و محدودیت های اکوکاردیوگرافی جنین را در تشخیص ضایعات مهم مرتبط تشخیص دهد.

مهارت و توانایی استفاده از تمام روش های اکوکاردیوگرافی شامل دو بعدی، حالت M، موج پالسی، موج پیوسته و نقشه جریان رنگ داپلر در تشخیص و ارزیابی وضعیت قلبی عروقی طبیعی و غیرطبیعی جنین را دارند.

آشنایی با اصول ابزار سونوگرافی بیولوژیکی و کاربرد آن در بارداری انسان

درک کاملی از فیزیولوژی مادر و جنین و همچنین شرایط مادری که ممکن است بر جنین در حال رشد تأثیر بگذارد

آشنایی با آخرین پیشرفت‌های تشخیص مامایی، که شامل آزمایش‌های تهاجمی و غیرتهاجمی در طول دوران بارداری است.

از زمینه رو به رشد مداخله تهاجمی جنین و اثرات احتمالی آن بر سیستم قلبی عروقی جنین آگاهی داشته باشد.

پزشک که اکوکاردیوگرافی جنین را انجام می دهد و تفسیر می کند باید به یک تیم چند رشته ای با تخصص در پزشکی مادر و جنین، ژنتیک، نوزادان، جراحی اطفال، قلب کودکان، و جراحی قلب کودکان، با در دسترس بودن خدمات مشاوره ای و مشاوره، دسترسی داشته باشد. اغلب اوقات، پزشک که اکوکاردیوگرافی جنین را انجام می دهد، به خانواده جنین نیز مشاوره می دهد. در این شرایط، پزشک معالج باید دانش کاملی از تمام استراتژی‌های مدیریتی داشته باشد و با نتایج فعلی درمان بیماری‌های قلبی عروقی مادرزادی و اکتسابی آشنا باشد.

 

چه موقعی اکوکاردیوگرافی جنین کاربرد دارد؟

همه زنان باردار نیازی به اکوکاردیوگرام جنین ندارند. برای اکثر زنان، یک سونوگرافی اولیه رشد هر چهار حفره قلب نوزادشان را نشان می دهد.

در صورتی که آزمایشات قبلی قطعی نبودند یا اگر ضربان قلب غیرطبیعی در جنین تشخیص داده شد، پزشک متخصص زنان ممکن است توصیه کند که این روش را انجام دهید.

 

تکنیک های مورد استفاده برای به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد قلب جنین عبارتند از::

اکوکاردیوگرافی 2 بعدی (2 بعدی): این تکنیک برای "دیدن" ساختارهای واقعی و حرکت ساختارهای قلب استفاده می شود. این به پزشک شما امکان می دهد تا ساختارهای مختلف قلب را در محل ببیند و ارزیابی کند. اکوکاردیوگرافی داپلر: این تکنیک برای اندازه گیری و ارزیابی جریان خون در حفره ها و دریچه های قلب استفاده می شود. مقدار خونی که با هر ضربان خارج می شود، نشانه ای از عملکرد قلب است. سونوگرافی داپلر همچنین می‌تواند جریان خون غیرطبیعی را در قلب تشخیص دهد که می‌تواند مشکلاتی مانند شکاف بین حفره‌های قلب، مشکل یک یا چند دریچه از چهار دریچه قلب یا مشکل در دیواره‌های قلب را نشان دهد. داپلر رنگی: داپلر رنگی نوع پیشرفته اکوکاردیوگرافی داپلر می باشد. با داپلر رنگی، از رنگ های مختلف برای تعیین جهت جریان خون استفاده می شود.

آیا اکوکاردیوگرافی جنین به نوزاد آسیب می رساند؟

از آنجایی که اکوی قلب جنین مانند سونوگرافی که توسط پزشکان زنان و زایمان انجام می شود، با امواج صوتی تصویربرداری می کند، هیچ آسیبی به مادر و نوزاد داخل رحم او وارد نمی کند. در تصویربرداری از تشعشعات استفاده نمی شود.

 

توسط کدام پزشکان و چه زمانی باید اکوکاردیوگرافی جنین انجام شود؟

متخصص قلب و عروق اطفال و پریناتولوژیست می توانند اکوکاردیوگرافی جنین را انجام دهند، اما در صورت تشخیص بیماری قلبی، برنامه پیگیری و درمان پس از تولد توسط متخصصین قلب و عروق کودکان تعیین می شود. زمان ایده آل برای اکو جنین 18 تا 22 بارداری است. بین هفته ها اما از هفته شانزدهم تا زمان تولد می توان آن را انجام داد.

 

پروسه اکوکاردیوگرافی جنین چقدر طول می کشد؟

ECO جنین به طور متوسط ​​حدود 15 تا 30 دقیقه طول می کشد، اما ممکن است در مواردی با کیفیت تصویر ضعیف یا نیاز به بررسی دقیق، بیشتر طول بکشد یا چندین بار تکرار شود.

 

ارتقاء عمومی

اکوکاردیوگرافی جنین یک تکنیک تشخیصی و تحقیقاتی است که امکان بررسی ساختار، آسیب شناسی و عملکرد قلب را که یک اندام متحرک است با استفاده از امواج صوتی اولتراسونیک می دهد.

 

در چه شرایطی استفاده می شود؟

با اکوکاردیوگرافی می توان حرکات و حفره دیواره بطن قلب، بزرگ شدن عضلات قلب و دریچه های قلب را بررسی کرد. علاوه بر این، ساختار و عملکرد دریچه های مصنوعی متصل به قلب با اکوکاردیوگرافی قابل مشاهده است.

تقریباً تمام بیماری های مادرزادی قلبی (سوراخ در قلب، تنگی عروق و ...) با این معاینه تشخیص داده می شوند.

 

k/اکوکاردیوگرافی جنین ( اکوی قلب جنین )

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

فرآیند چگونه اجرا می شود؟

دستگاه اکوکاردیوگرافی دارای یک نوک به نام "پروب" است که تصاویر را به صفحه ای که تصاویر به دست آمده در آنجا مشاهده می شود ارسال می کند. پروب در ناحیه ای از قفسه سینه بیمار که مربوط به قلب است نگه داشته می شود.

در این تصویر تمام حفره های قلب، قسمت های ورودی و خروجی رگ های اصلی، وضعیت دریچه ها، وضعیت آئورت و دریچه آئورت، حرکت خون در طول دریچه ها و عیوب باز شدن و بسته شدن دریچه ها دیده می شود.

علاوه بر اینها، عملکرد ماهیچه های قلب نیز ایده ای در مورد انسداد قلبی عروقی می دهد و به اساسی ترین ابزار تشخیصی در تشخیص بیماری های مادرزادی قلب تبدیل می شود.

اکوکاردیوگرافی ترانس مری که با بلع پروب از طریق گلو انجام می‌شود، اطلاعات بسیار دقیقی در مورد دهلیز قلب، بررسی لخته‌های قلب، بررسی سوراخ‌های قلب، برخی بیماری‌های مادرزادی قلبی و عروق آئورت ارائه می‌دهد. در این روش بیمار هیچ دردی را احساس نمی کند.

 

نیاز به دانستن

در بیماران چاق شدید، این معاینه ممکن است ناکافی باشد زیرا نمی توان تصویر قلب را به خوبی گرفت.

در واقع اکو جنینی که آزمایشی است که می توان آن را یکی از آزمایشات قلب کودک و کودک به حساب آورد، می توان اکوکاردیوگرافی جنین را با نام کامل آن، به طور خلاصه اکو که بر روی جنین در رحم مادر اعمال می شود، نامید. بهبود تصویر اکوکاردیوگرافی (ECHO) با فناوری در حال توسعه و افزایش تجربه در مراکز فعال در این زمینه، امکان تصویربرداری از قلب و ساختارهای عروقی نوزاد (جنین) در رحم مادر را فراهم کرده است. معاینه قلب جنین توسط اکوکاردیوگرافی ، اکو جنین نامیده می شود. اکو جنین هفته 18-23 بارداری. توصیه می شود بین هفته ها انجام شود.

 

با استفاده از امواج اولتراسوند (مادون صوت) روی دیواره شکم مادر انجام می شود و هیچ آسیبی به مادر و جنین نمی رساند. مانند تمام سونوگرافی ها، باید توجه داشت که بررسی اکو جنین زمان بر است و نیاز به تمرکز دارد. بنابراین سکوت طولانی در حین معاینه نباید خانواده را نگران کند.

 مقالات پیشنهادی :

 اکوقلب جنین در تهران

اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

موقعیت هایی که در آن اکو جنین باید انجام شود

در بارداری با یک یا چند مورد از شرایط زیر، متخصص زنان و زایمان به متخصص قلب و عروق کودکان برای اکو جنین ارجاع داده می شود.

شرایط ناشی از مادر و خانواده:

مادر یک بیماری مزمن مانند دیابت یا فنیل کتونوری دارد.

بیماری های مسری در دوران بارداری،

دریافت پرتو یا دارو در دوران بارداری،

عدم موفقیت در تست های غربالگری بارداری،

کم و بیش مایع آمنیوتیک اطراف جنین در دوران بارداری (پلی هیدرآمنیوس یا الیگوهیدرآمنیوس)،

مشکلات در بارداری های قبلی،

بارداری در سنین بالا و

بیماری قلبی مادرزادی در والدین یا خواهر و برادر.

شرایط ایجاد شده توسط کودک:

با توجه به اینکه مشکل قلبی به شکل اختلال ساختاری یا ریتم وجود دارد،

نقص های ساختاری در اندام های غیر قلبی،

نشان دادن انحرافات کروموزومی و

تشخیص تاخیر رشد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

g/اکوکاردیوگرافی جنین ( اکوی قلب جنین )

مزایای اکو جنین

اگر هر گونه اختلال ساختاری در قلب جنین و اختلال عملکردی که ممکن است به دلیل آن ایجاد شود را بتوان به درستی تعریف کرد، علائمی که ممکن است پس از تولد رخ دهد تا حد زیادی قابل پیش بینی است. با کمک Echo جنین می توان 90-65 درصد از مشکلات قلبی شدید نوزاد را مشخص کرد.

با توجه به تشخيص انجام شده، احتمال ختم بارداري و يا سازمان مراقبتي كه بايد در حين تولد و بعد از آن انجام شود، بررسي شود. در بسیاری از کشورها، در صورت بروز نقص ساختاری عمده در جنین، ختم بارداری یک گزینه قانونی است. به طور کلی این کار تا هفته بیست و چهارم بارداری مجاز است. در چنین شرایطی، بدون توجه به نظر پزشک معاینه، باید با نشان دادن حقایق بدون انتقال تعصبات خود به خانواده، تصمیم به ختم بارداری را به والدین بسپارد.

تا زمانی که ختم بارداری مطرح نباشد، زایمان نوزادان با تشخیص بیماری مادرزادی قلب در یک مرکز تخصصی و نیاز به مداخله زودهنگام باید مورد توجه قرار گیرد. این بیماری ها؛ تنگی شدید شریان ریوی (PS)، عدم توسعه دریچه شریان ریوی (آترزی ریوی)، تنگی شدید آئورت (AS)، آترزی آئورت، کوآرکتاسیون آئورت، جابجایی شریان‌های بزرگ (جابه‌جایی) و عدم بازگشت همه وریدهای ریوی به قلب زنان باردار با یکی از این تشخیص ها در نوزاد خود می توانند در مرکز 30-34 زایمان کنند. برای آنها مناسب است که پیگیری خود را بین هفته های بارداری شروع کنند. بنابراین، مادر با متخصص جدید زنان و زایمان آشنا می شود و به بیمارستان عادت می کند. در این مدت، این امکان نیز وجود دارد که خانواده با تیمی که ابتکار برنامه ریزی شده را انجام می دهد ملاقات کند و جزئیات را یاد بگیرد.

به ندرت پیش می آید که به دلیل هر گونه نقص در قلب نوزاد، نیاز به زایمان زودرس باشد. تنها در موارد تنگی آئورت که به تدریج عضله قلب را تحلیل می‌برد و به نوزاد شوک وارد می‌کند، زمانی که بارداری به هفته سی و پنجم می‌رسد، می‌تواند کاندید زایمان زودرس باشد. در غیر این صورت، بهتر است تولد نوزاد مبتلا به بیماری قلبی در زمان مورد انتظار اتفاق بیفتد. از آنجایی که نوزاد بیماری قلبی مادرزادی دارد، نمی توان سزارین را به جای زایمان طبیعی ترجیح داد.

 

کنترل پس از تولد نوزادان

نباید فراموش کرد که تنگی خفیف و سوراخ های کوچک در دریچه های قلب و عروق بزرگ نوزاد ممکن است در اکو جنین نادیده گرفته شود. به همین دلیل، بهتر است نوزاد پس از تولد توسط متخصص قلب و عروق کودکان بررسی شود.

چه زود نتایج اکوکاردیوگرافی جنین خود را دریافت خواهم کرد؟

در دسترس بودن نتایج شما به تنظیمات اکوکاردیوگرام جنین، سن حاملگی جنین، تشخیص ها و کیفیت تصاویر بستگی دارد. اگر مطالعه توسط متخصص قلب اطفال انجام می شود، متخصص قلب اطفال به محض اتمام مطالعه با شما ملاقات خواهد کرد تا توضیحات دقیقی از نتایج به شما ارائه دهد. اگر آزمایش اولیه توسط متخصص جنین انجام شود و یک مشکل قلبی پیدا شود، جهت تشخیص به طور دقیق و مشاوره به متخصص قلب کودکان ارجاع داده می شوید. اگر مطالعه طبیعی باشد، ممکن است از شما مرخص شوید یا از شما خواسته شود که یک مطالعه مجدد قبل و یا بعد از تولد انجام دهید، بسته به دلیلی که مطالعه در ابتدا انجام شده است. هنگامی که یک نقص قلبی پیدا شد، متخصص قلب اطفال شما به محض تکمیل مطالعه، تشخیص و پیامدهای آن را با جزئیات توضیح خواهد داد. در بیشتر موارد، پزشک ممکن است پس از اتمام مطالعه اولیه توسط سونوگرافیک، تصاویر اضافی بگیرد. تقریباً در همه موارد، از شما خواسته می شود که برای پیگیری اکوکاردیوگرام جنین برای کسب اطلاعات بیشتر در حین آماده شدن برای زایمان مراجعه کنید. متخصص قلب اطفال تا حد امکان به شما اطلاعات می دهد و همچنین شما را از موارد ناشناخته باقی می ماند. ویزیت های آینده شما ممکن است شامل ملاقات با جراح قلب یا متخصص قلب مداخله ای برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی قلب یا سایر روش هایی باشد که ممکن است پس از تولد مورد نیاز باشد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

اکو جنین چگونه انجام می شود و چگونه باید برای این اسکن آماده شد؟

هیچ آمادگی خاصی برای این اسکن لازم نیست. این سونوگرافی معمولاً یک سونوگرافی ترانس شکم است که مانند سایر سونوگرافی های معمول بارداری شکم انجام می شود. تنها تفاوت این است که مرکز معاینه قلب جنین است. گاهی اوقات در اوایل بارداری، برای ارزیابی دقیق قلب جنین ممکن است نیاز به اسکن ترانس واژینال باشد.

با این حال، در این اسکن، قلب کودک باید از زوایای بسیار خاص دیده و بررسی شود و از این رو این اسکن به شدت به موقعیت کودک بستگی دارد. اگر نوزاد در وضعیت مطلوبی قرار نگیرد، ممکن است باید منتظر بمانید تا نوزاد حرکت کند، بچرخد و تصمیم بگیرد برای اسکن همکاری کند.

به طور متوسط، این اسکن بسته به موقعیت کودک و پیچیدگی مشکل قلبی بین 30 تا 120 دقیقه یا حتی گاهی بیشتر طول می کشد.

از این رو، به شدت توصیه می شود که یک قرار قبلی برای اسکن تعیین کنید و تمام روز را به طور کامل برای نوزاد بدون تعهدات دیگر در آن روز در نظر بگیرید. قبل از اسکن یک وعده غذایی خوب میل کنید و چند تنقلات همراه خود داشته باشید.

 s/اکوکاردیوگرافی جنین ( اکوی قلب جنین )

بعد از اسکن باید چه انتظاری داشت؟

یک اکوی طبیعی جنین ممکن است برای زوجین کاملاً اطمینان بخش باشد.

هر زمان که مشکل قلبی تشخیص داده شود، متخصص طب جنین آن را به طور کامل به زبان ساده برای زوجین توضیح می دهد. او همچنین در مورد پیامدهای احتمالی که ممکن است مشکل در بارداری در حال انجام باشد، گزینه های درمانی احتمالی (قبل یا بعد از تولد نوزاد) و نتایج احتمالی صحبت خواهد کرد.

ممکن است زوجین به متخصص قلب اطفال یا جراح قلب کودکان ارجاع داده شوند تا در مورد اینکه آیا این نقص قبل یا بعد از تولد روی جنین تأثیر می گذارد یا نه، نیاز به درمان فوری پس از تولد، نیاز به بستری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان یا قلب  (ICU) دارد یا خیر. ویا نیاز به جراحی قلب پس از تولد با مراقبت، دوره و پیامدهای احتمالی پس از زایمان (پس از تولد) دارد.

پس از آن یک متخصص طب جنین، متخصص اطفال و متخصص زنان و زایمان در مورد پیگیری و مدیریت قبل از زایمان در چنین مواردی تصمیم می گیرند که به طور مهمی شامل زمان و مکان زایمان است. اگر مشکلی تشخیص داده شد، به شدت توصیه می شود که در یک بیمارستان عالی با امکانات تخصصی قلب نوزادان و کودکان ، تحویل داده شود. زیرا این نوزادان ممکن است بلافاصله پس از تولد نیاز به توجه متخصص داشته باشند که در بیشتر موارد می تواند نجات دهنده باشد.

اکوکاردیوگرام جنین چه شرایطی را تشخیص می دهد؟

اکوکاردیوگرام جنین در درجه اول برای تشخیص دو بیماری استفاده می شود:

نقایص مادرزادی قلب: "مادرزادی" به این معنی است که نقص در بدو تولد وجود دارد. نقص های قلبی شایع ترین نقایص مادرزادی است. این نقایص بر ساختار قلب کودک تأثیر می گذارد و می تواند نحوه عملکرد آن را تغییر دهد. صدها نوع CHD وجود دارد و متخصصین قلب جنین ما می توانند اکثر آنها را قبل از تولد تشخیص دهند.

اختلالات ریتم قلب: که به عنوان آریتمی قلب نیز شناخته می شود، ناهنجاری ریتم قلب یک ضربان غیر طبیعی قلب است. ضربان قلب کودک می تواند خیلی سریع، خیلی کند یا نامنظم باشد. آریتمی می تواند باعث شود که قلب خون کمتری را به بقیه بدن پمپ کند. برخی از آریتمی ها بی ضرر هستند و برخی دیگر می توانند به قلب آسیب برسانند.

 

قبل از انجام اکوکاردیوگرافی جنین چه اتفاقی می افتد؟

به طور معمول، اگر در طول یک سونوگرافی معمولی چیزی غیرطبیعی در قلب کودک شما تشخیص دهد، پزشک مراقبت های اولیه شما را برای اکوکاردیوگرام ارجاع می دهد. همچنین در صورت داشتن سابقه خانوادگی نقص قلبی یا سایر عوامل خطر، ممکن است به شما توصیه کنند که یک اکوکاردیوگرافی انجام دهید. برای آماده شدن برای اکوکاردیوگرام جنین نیازی به انجام کاری ندارید.

 

اکوکاردیوگرافی جنین - روش، هدف و خطر

برخی از مادران باردار بیشتر احتمال دارد فرزندی با بیماری قلبی مادرزادی یا CHD به دنیا بیاورند. یک درصد از نوزادان با مشکلات قلبی خفیف تا شدید متولد می شوند. هنگامی که CHD در حالی که کودک هنوز در رحم است کشف شود، سودمند است. تشخیص CHD قبل از تولد نتیجه بارداری را بهبود می بخشد. زیرا تشخیص قبل از تولد نوزاد را قادر می سازد تا پس از تولد سریعتر مداخله پزشکی و جراحی (در صورت لزوم) انجام دهد و در صورت بروز هر گونه ناهنجاری به مادر باردار در مدیریت بارداری و زایمان کمک می کند. یکی از این روش ها برای تشخیص CHD جنین قبل از زایمان، اکوکاردیوگرافی جنین است.

آزمایشی به نام اکوکاردیوگرافی جنین به پزشک اجازه می دهد تا قلب کودک در حال رشد شما را مشاهده کند. با استفاده از امواج صوتی برای بررسی ساختار قلب، این اسکن اولتراسوند می تواند یک ناهنجاری قلب را قبل از تولد نوزاد شما تشخیص دهد. در مقایسه با سونوگرافی معمولی قبل از تولد، اکوکاردیوگرافی جنین تصویر دقیق تری از قلب جنین شما ارائه می دهد.

 

چه زمانی اکوکاردیوگرافی جنین انجام دهیم؟

هر بارداری شامل اکوکاردیوگرافی جنین به عنوان یک تکنیک استاندارد نیست. با این حال، یک سونوگرافی ساده، یکی از اجزای مراقبت های دوران بارداری، ممکن است تعیین کند که آیا قلب نوزاد در هر چهار حفره در اکثر بارداری ها شکل گرفته است یا خیر. شرایط زیر برای انجام این جراحی توسط متخصص زنان و زایمان توصیه می شود:

اگر مادر شرایطی داشته باشد که حاملگی را در گروه پرخطر قرار دهد، مانند دیابت نوع 1 (وابسته به انسولین)، فنیل کتونوری که ناتوانی در تجزیه اسید آمینه فنیل آلانین، لوپوس، بیماری بافت همبند و غیره است.

اگر یک معاینه استاندارد قبل از تولد هرگونه بی نظمی در ساختار یا عملکرد قلب را شناسایی کند

اگر ضربان قلب جنین غیر طبیعی تشخیص داده شود

اگر آمنیوسنتز یک ناهنجاری ژنتیکی یا کروموزومی را نشان دهد

اگر مادر در دوران بارداری الکل نوشیده یا مواد مخدر مصرف کرده است

اگر بیماری های مربوط به قلب به خانواده ارثی باشد

اگر مادر باردار به بیماری قلبی مادرزادی مبتلا باشد

اگر مادر باردار قبلاً فرزندی با بیماری قلبی مادرزادی داشته باشد

اگر مادر باردار داروهایی مصرف می کرد که در رشد طبیعی قلب جنین اختلال ایجاد می کرد و احتمال اینکه کودک با بیماری قلبی مادرزادی متولد شود را افزایش می داد. به عنوان مثال می توان به داروهای آکنه شدید (مانند آکوتان) و صرع اشاره کرد.

 

مقالات پیشنهادی :

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

اهمیت اکوکاردیوگرافی جنین:

پژواک جنین به دنبال شرایط مادرزادی قلبی است که در رحم ایجاد می شود و ممکن است بر ساختار و عملکرد قلب کودک شما تأثیر بگذارد. اسکن های بارداری زیادی برای مادران باردار وجود دارد تا سلامت نوزادشان را مشخص کنند. به عنوان مثال، یک نمونه شدیدتر از CHD می تواند شامل قطعات گم شده باشد، در حالی که یک مورد کوچک ممکن است سوراخی در قلب کودک شما باشد. نمونه هایی از CHD عبارتند از:

نقص سپتوم دهلیزها

نقص در سپتوم دهلیزی

کوآرکتاسیون آئورت

Dجابه‌جایی شریان‌های اصلی با دو خروجی در بطن راست

ناهنجاری ابشتاین

سندرم هیپوپلاستیک قلب چپ

قوس آئورت آسیب دیده

آترزی تنفسی

فقط یک بطن

تترالوژی فالوت

بازگشت غیر طبیعی وریدی ریوی به طور کامل

آترزی سه لتی

تنه شریانی

نقص در سپتوم بطن

 

خطرات مرتبط با اکوکاردیوگرافی:

پتانسیل اضطراب خانوادگی و والدین، تشخیص‌های مثبت کاذب، آزمایش‌ها و مداخلات غیرضروری اضافی، مقرون‌به‌صرفه بودن نامشخص و سطح خطر تعیین‌شده قبلی، و همچنین احتمال نتایج مثبت کاذب، هر خطری است که با انجام این روش همراه است. اکوکاردیوگرافی جنین، به ویژه در غیاب یافتن مشکلات مربوط به قلب در غربالگری روتین. علاوه بر این، در یک ارزیابی آناتومیکی کامل، بیشتر ناهنجاری های قلبی قابل توجه نادیده گرفته نمی شوند.

 

روش اکوکاردیوگرافی جنین:

اکوکاردیوگرافی جنین خطراتی دارد، به ویژه زمانی که هیچ یافته قلبی در غربالگری معمول وجود نداشته باشد. این خطرات شامل پتانسیل اضطراب خانواده و والدین، تشخیص های مثبت کاذب، آزمایش ها و اقدامات غیرضروری اضافی، مقرون به صرفه بودن حل نشده و سطح خطر شناسایی قبلی و همچنین فرصتی برای نتایج مثبت کاذب است. در یک ارزیابی کامل تشریحی، شدیدترین ناهنجاری های قلبی نیز در نظر گرفته می شود.

اکوکاردیوگرافی جنین را می توان با سونوگرافی اندواژینال نیز انجام داد. در این نوع معاینه، یک فرستنده کوچک اولتراسوند در واژن قرار داده می شود تا عکس هایی از قلب فرزند متولد نشده شما بگیرد. سونوگرافی ترانس واژینال اغلب در اوایل انجام می شود و تصویر واضح تری ارائه می دهد.

اکوکاردیوگرافی جنین معمولاً توسط یک متخصص سونوگرافی قلب  (RCS)، یک متخصص پزشکی با آموزش تخصصی در کار با تجهیزات سونوگرافی و ارزیابی قلب نوزاد انجام می شود. پس از عمل، متخصص قلب کودکان نتایج آزمایش را بررسی می کند. شناسایی و درمان مشکلات قلبی در نوزادان و خردسالان مورد توجه آموزش های تخصصی این پزشک بوده است.

 

نتیجه اکوکاردیوگرام جنین:

برای بررسی مشکلات قلبی در نوزاد متولد نشده، اکوکاردیوگرام جنین انجام می شود. رشد یا عملکرد قلب ممکن است ریشه چندین مشکل باشد. همچنین ممکن است آریتمی یا اختلال در ریتم قلبی نوزاد مشاهده شود. هنگامی که اکوکاردیوگرافی جنین نشان می دهد که قلب کودک شما نقص دارد، معمولا برای تایید نتایج تکرار می شود. سپس متخصص قلب اطفال به طور مرتب قرار ملاقات هایی را با شما برنامه ریزی می کند تا در مورد مسائل قلبی و چگونگی تأثیر آنها بر سلامت کلی کودک صحبت کند.

اگرچه می‌توان آن‌ها را به‌جای شکم در اوایل هفته ۱۲ بارداری به‌صورت واژینال انجام داد، اما تصور می‌شود اکوکاردیوگرام جنین تنها بعد از هفته ۱۷ قابل اعتماد است. اگر مشکل قلبی پیدا شود از بهترین و بدترین گزینه های کودک خود مطلع خواهید شد.

این به شما کمک می کند تا برای اقدامات لازم پس از زایمان آماده شوید. در برخی شرایط، نوزادان تازه متولد شده نیاز به مشاهده یا جراحی فوری برای تثبیت آنها دارند. پزشک همه گزینه های شما را به شما ارائه می دهد، نتایج هر کدام را به شما آموزش می دهد و سپس به شما و همسرتان اجازه می دهد تصمیم بگیرید که کدام روش برای شما بهترین است.

یک آزمایش اولتراسوند به نام اکوکاردیوگرافی جنین به بررسی اجزای ساختاری قلب کودک در حال رشد می‌پردازد. این معاینه می تواند مشکلات قلبی مانند نقص یا آریتمی را پیدا کند. اگر سابقه خانوادگی ناهنجاری های مادرزادی قلب دارید، پزشک می تواند انجام اکوکاردیوگرافی جنین را توصیه کند. ممکن است 45 دقیقه تا دو ساعت طول بکشد تا فرآیند تکمیل شود. معمولاً نتایج در عرض 24 ساعت در دسترس هستند.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT