• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران|بهترین سونوگرافی واژینال در تهران


رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران؛ سونوگرافی چیست؟؛ سونوگرافی یک معاینه تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قسمت های مختلف بدن استفاده می کند. پژواک امواج صوتی منعکس شده ضبط و به عنوان تصاویر بصری در زمان واقعی نمایش داده می شود. سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند و تکنسینی به نام سونوگرافیست اسکن را انجام می دهد.

S/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

 

اگر سوالی در مورد سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی الوند در تماس باشید.

کاربردهای رایج تصویربرداری اولتراسوند چیست؟

وضوح بهبود یافته پروب های فرکانس بسیار بالا و نرم افزار اولتراسوند منجر به تجسم بهتر بافت های نرم شده است. تصویربرداری اولتراسوند معمولاً برای تصویربرداری از بسیاری از نواحی بدن از جمله لگن و شکم، سیستم اسکلتی عضلانی، ساختارهایی مانند تاندون‌های شانه و مچ پا، سینه، دستگاه تناسلی مردان، کلیه، تیروئید، غدد بزاقی، کیسه صفرا، پانکراس استفاده می‌شود. و جنین در حال رشد.

 

این روش چقدر طول خواهد کشید؟

طول معاینه با نوع معاینه سونوگرافی که انجام می دهید متفاوت است. لطفاً هنگام تعیین قرار ملاقات، زمان تخمینی مورد نیاز برای پرونده خود را با کارکنان پذیرش ما بررسی کنید.

 

آیا آمادگی وجود دارد؟

پس از ورود ممکن است توسط رادیوگرافی از شما بخواهد که قبل از معاینه لباس خود را بپوشید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که جواهرات، عینک یا هر شی فلزی که ممکن است تصاویر را مبهم کند، بردارید. آمادگی برای سونوگرافی بستگی به ناحیه ای از بدن دارد که اسکن می شود. معمولاً تنها چیزی که لازم است این است که شما تمام جواهرات و لباس ها را از ناحیه مورد بررسی بردارید.

بسته به نوع معاینه سونوگرافی که ممکن است از شما خواسته شود غذا نخورید و یا ممکن است نیاز به نوشیدن آب برای پر کردن مثانه خود داشته باشید، این معمولا برای بارداری و سایر معاینات زیر شکم مورد نیاز است. در صورت نیاز به آمادگی خاصی هنگام قرار ملاقات، کارکنان پذیرش ما به شما مشاوره خواهند داد.

 

در طی روند سونوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

از شما خواسته می شود که روی یک میز دراز بکشید و یک ژل گرم روی ناحیه پوستی که در حال بررسی است اعمال می شود. سونوگراف دستگاهی به نام مبدل را به آرامی روی سطح ناحیه حرکت می‌دهد و احساس فشار محکمی روی پوست ایجاد می‌کند و آن را تا زمانی که تصاویر مورد نظر گرفته شود حرکت می‌دهد. در حالی که تصاویر ساخته می شوند، ممکن است از بیمار خواسته شود که نفس خود را به داخل/بیرون بکشد یا نفس خود را در حالی که بسیار ساکن است نگه دارد.

 

تصویربرداری سونوگرافی عمومی چیست؟

سونوگرافی معمولی تصاویر را در بخش های نازک و صاف بدن نمایش می دهد. پیشرفت‌های فناوری اولتراسوند شامل سونوگرافی سه بعدی (3 بعدی) است که داده‌های امواج صوتی را به تصاویر سه بعدی قالب‌بندی می‌کند.

سونوگرافی داپلر یک روش سونوگرافی ویژه می باشد که حرکت کردن مواد را در بدن ارزیابی می نماید.  به پزشک این اجازه را می دهد تا جریان خون را از طریق شریان ها و سیاهرگ ها در بدن ببیند و بررسی کند.

 

F/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

سه نوع سونوگرافی داپلر وجود دارد:

سونوگرافی  داپلر رنگی از یک کامپیوتر جهت تبدیل اندازه‌گیری‌های داپلر به مجموعه‌ای از رنگ‌ها استفاده می نماید  تا سرعت و جهت جریان خون را در یک رگ خونی نمایش دهد.

پاور داپلر یک تکنیک جدیدتر است که نسبت به داپلر رنگی حساس‌تر است و می‌تواند جزئیات بیشتری از جریان خون را ارائه دهد، به خصوص زمانی که جریان خون کم یا حداقل است. با این حال، پاور داپلر به رادیولوژیست کمک نمی کند تا جهت جریان خون را تعیین کند، که ممکن است در برخی شرایط مهم باشد.

داپلر طیفی، اندازه گیری جریان خون را به صورت گرافیکی، بر حسب مسافت طی شده در واحد زمان، به جای تصویر رنگی نمایش می دهد. همچنین می تواند اطلاعات جریان خون را به صدایی متمایز تبدیل کند که با هر ضربان قلب شنیده می شود.

 

برخی از کاربردهای رایج این روش چیست؟

معاینه های  اولتراسوند به تشخیص دادن انواع شرایط و بررسی  آسیب اعضای بدن به دنبال بیماری ها می تواند کمک کند.

پزشکان از سونوگرافی برای ارزیابی موارد زیر استفاده می کنند:

درد

تورم

عفونت

سونوگرافی یک روش مفید برای بررسی بسیاری از اندام های داخلی بدن است، از جمله موارد زیر، اما نه محدود به:

قلب و عروق خونی بدن ، مانند آئورت شکمی و شاخه های اصلی آن

کبد

كيسه صفرا

طحال

پانکراس

کلیه ها

مثانه

رحم، تخمدان ها و جنین (جنین) در بیماران باردار

چشم ها

تیروئید و غدد پاراتیروئید

کیسه بیضه (بیضه ها)

مغز در نوزادان

باسن در نوزادان

ستون فقرات در نوزادان

سونوگرافی برای موارد زیرکاربرد دارد

تشخیص انواع بیماری های قلبی، از جمله مشکلات دریچه ای و نارسایی احتقانی قلب، و ارزیابی آسیب پس از حمله قلبی. سونوگرافی قلب که اکثرا  «اکوکاردیوگرام» یا به طور اختصار «اکو» نامیده می شود.

 

سونوگرافی داپلر به پزشک همچنین کمک می کند

انسداد جریان خون (مانند لخته)

تنگ شدن عروق

تومورها و ناهنجاری های مادرزادی عروقی

کاهش و یا عدم وجود جریان خون به اندام های مختلف بدن مثل  بیضه ها یا تخمدان ها

افزایش یافتن جریان خون بدن که ممکن است نشانه های عفونت باشد

با آگاهی از سرعت و حجم جریان خون به دست آمده از تصویر سونوگرافی داپلر، پزشک اغلب می تواند تعیین کند که آیا بیمار کاندید مناسبی برای روشی مانند آنژیوپلاستی است یا خیر.

 

در هنگام و بعد از عمل چه چیزی را تجربه می کنید؟

بیشتر معاینه های سونوگرافی بدون درد، سریع و به راحتی قابل تحمل می باشند.

معاینات اولتراسوند که مبدل را در حفره بدن قرار می دهد ممکن است کمترین ناراحتی را ایجاد کند.

اگر پزشک معاینه سونوگرافی داپلر را انجام دهد، ممکن است صداهای نبض مانندی را بشنوید که هنگام نظارت و اندازه‌گیری جریان خون تغییر می‌کنند.

اکثر معاینات سونوگرافی حدود 30 دقیقه طول می کشد. امتحانات گسترده تر ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

وقتی معاینه کامل شد، ممکن است تکنسین از شما بخواهد لباس بپوشید و منتظر بمانید تا پزشک تصاویر سونوگرافی را بررسی کند.

پس از معاینه سونوگرافی، باید بتوانید بلافاصله فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

 

واحد رادیولوژی

واحد رادیولوژی از مدرن ترین و پیشرفته ترین رادیولوژی، فلوروسکوپی، ماموگرافی ، انواع سونوگرافی ، سونوگرافی کانونیکال، سونوگرافی داپلر عروق ، پروب ترانس واژینال چند فرکانس، سونوگرافی واژینال ، سی تی اسکن ترانس رکتال و اسپیرال بهره می برد که به صورت 24 ساعته برای بیماران ارائه می شود. در این مرکز درمانی علاوه بر خدمات رادیولوژی عمومی، رادیوگرافی ساده با ماده حاجب، ماموگرافی تخصصی مانند هیستری و سالپنگوگرافی، میوگرافی، فیستولوگرافی، گالاکتوگرافی، آرتروگرافی، ونوگرافی، آنژیوگرافی محیطی، سونوگرافی های معمولی و سی تی اسکن اسپیرال سه بعدی در تمام قسمت های بدن با و بدون ماده حاجب، سی تی آرتروگرافی، سی تی میلوگرافی، سی تی دینامیک و کنترل شده بیوپسی اولتراسوند مداخله ای دور توده ای سر و گردن، مدیاستن، ریه، معده، پانکراس، سینه و درناژ آبسه و نفروستومی و درناژ صفراوی و غیره.

 

رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی نیز یک تخصص پزشکی می باشد که از تصویربرداری جهت  تشخیص دادن و درمان بیماری های دیده شده در بدن استفاده می کنند. رادیولوژیست ها از انواع تکنیک های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، اولتراسوند، توموگرافی کامپیوتری (CT)، پزشکی هسته ای از جمله توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) جهت تشخیص و/یا درمان کردن بیماری ها استفاده می کنند.

بخش رادیولوژی ممکن است بخش اشعه ایکس یا تصویربرداری نیز نامیده شود. در مرکز خدمات رادیو لوژی و سونوگرافی الوند که در آن معاینات رادیولوژیکی بیماران با استفاده از طیف وسیعی از تجهیزات ذکر شده در بالا انجام می شود.

 

رادیولوژیست چیست؟

رادیولوژیست یک پزشک آموزش دیده خاص است که تصویربرداری تشخیصی را برای هدایت مدیریت بیماری تفسیر می کند. اگر یک روش مداخله ای (مانند آنژیوگرافی یا بیوپسی پستان ) دارید، یک رادیولوژیست آموزش دیده به نام رادیولوژیست مداخله ای این روش را انجام می دهد. رادیولوژیست یک گزارش اسکن ارائه می دهد که سپس برای پزشک شما ارسال می شود.

 

رادیوگرافی چیست؟

رادیوگرافی تشخیصی فردی است که برای گرفتن عکس اشعه ایکس یا انجام MRI یا سی تی اسکن شما آموزش دیده است. اگر رادیوگراف برای انجام سونوگرافی آموزش دیده باشد به عنوان سونوگرافی شناخته می شود. رادیولوژیست ها همچنین از رادیولوژیست در انجام اقدامات مداخله ای حمایت می کنند.

رادیوگرافیان تشخیصی طیف وسیعی از تکنیک ها را برای تولید تصاویر با کیفیت بالا برای تشخیص بیماری به کار می گیرند. برخی از پرتونگاران نیز برای ارائه گزارش تصویربرداری اشعه ایکس آموزش دیده اند.

شناسایی و پایش بیماری ها، ناهنجاری های اسکلتی و بافت نرم و تروما تمرکز اصلی رادیوگرافی تشخیصی است.

 

رادیوگرافی از طیف وسیعی از تکنیک ها استفاده می کند

اشعه ایکس - برای بررسی بافت ها برای بررسی استخوان ها، حفره ها و اجسام خارجی استفاده می شود. ممکن است با عوامل کنتراست برای ارائه یک تصویر زنده استفاده شود، به عنوان مثال فلوروسکوپی برای تصویربرداری از دستگاه گوارش، یا آنژیوگرافی برای بررسی عروق خونی

سی تی (توموگرافی کامپیوتری) - نماهای مقطعی (برش ها) از بدن را ارائه می دهد که امکان شناسایی و محلی سازی بیماری را فراهم می کند.

پزشکی هسته‌ای – از ردیاب‌های رادیواکتیو استفاده می‌کند که می‌توانند برای بررسی عملکرد بدن و اندام‌ها، به عنوان مثال کلیه یا قلب، تجویز شوند. رادیوایزوتوپ های خاصی را نیز می توان برای درمان سرطان های خاص مانند سرطان تیروئید تجویز کرد.

 

تکنیک هایی که از پرتوهای یونیزان استفاده نمی کنند

اولتراسوند - از صدای فرکانس بالا استفاده می کند. این تکنیک به طور گسترده در زنان، زایمان و اطفال و برای بیماران مبتلا به مشکلات شکمی، عروقی یا اسکلتی عضلانی استفاده می شود.

MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) - تصویربرداری با کیفیت بالا از اعضای بدن را بدون نیاز به اشعه ارائه می دهد.

رادیولوژی جهت  تشخیص دادن  خیلی از بیماری ها ضروری است

رادیولوژیست ها طیف وسیعی از تست های تشخیصی از جمله اشعه ایکس، سونوگرافی، تراکم سنجی استخوان، فلوروسکوپی، ماموگرافی، پزشکی هسته ای، CT و MRI را تفسیر می کنند.

 

چرا رادیولوژی مهم است؟

رادیولوژی جهت  تشخیص دادن  بسیاری از بیماری ها به ویژه سرطان ضروری می باشد. تشخیص زودهنگام زندگی را نجات می دهد. بدون تشخیص، هیچ درمانی وجود ندارد، هیچ درمانی وجود ندارد.

امروزه پزشکان نمی توانند بیماران را بدون تصویربرداری تشخیصی مدیریت کنند. برای بسیاری از بیماری‌ها، پزشک خانواده و پزشکان مراقبت‌های اورژانسی به نتایج آزمایشات رادیولوژی تکیه می‌کنند تا تشخیص و روند درمان شما را تعیین کنند.

رادیولوژیست ها پزشکانی هستند که در تفسیر نتایج این آزمایشات تصویربرداری تخصص دارند. پزشکان خانواده و سایر متخصصان برای مشاوره در مورد ایمن‌ترین و مؤثرترین معاینه و اینکه نتایج برای بیمار و گزینه‌های درمانی چه معنایی دارد، به رادیولوژیست مراجعه می‌کنند.

 


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT