• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران|بهترین سونوگرافی واژینال در تهران


رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران؛ سونوگرافی چیست؟ سونوگرافی یک معاینه تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قسمت های مختلف بدن استفاده می کند. پژواک امواج صوتی منعکس شده ضبط و به عنوان تصاویر بصری در زمان واقعی نمایش داده می شود. سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند و تکنسینی به نام سونوگرافیست اسکن را انجام می دهد.

S/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

 

اگر سوالی در مورد سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی الوند در تماس باشید.

کاربردهای رایج تصویربرداری اولتراسوند چیست؟

وضوح بهبود یافته پروب های فرکانس بسیار بالا و نرم افزار اولتراسوند منجر به تجسم بهتر بافت های نرم شده است. تصویربرداری اولتراسوند معمولاً برای تصویربرداری از بسیاری از نواحی بدن از جمله لگن و شکم، سیستم اسکلتی عضلانی، ساختارهایی مانند تاندون‌های شانه و مچ پا، سینه، دستگاه تناسلی مردان، کلیه، تیروئید، غدد بزاقی، کیسه صفرا، پانکراس استفاده می‌شود. و جنین در حال رشد.

 

این روش چقدر طول خواهد کشید؟

طول معاینه با نوع معاینه سونوگرافی که انجام می دهید متفاوت است. لطفاً هنگام تعیین قرار ملاقات، زمان تخمینی مورد نیاز برای پرونده خود را با کارکنان پذیرش ما بررسی کنید.

 

آیا آمادگی وجود دارد؟

پس از ورود ممکن است توسط رادیوگرافی از شما بخواهد که قبل از معاینه لباس خود را بپوشید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که جواهرات، عینک یا هر شی فلزی که ممکن است تصاویر را مبهم کند، بردارید. آمادگی برای سونوگرافی بستگی به ناحیه ای از بدن دارد که اسکن می شود. معمولاً تنها چیزی که لازم است این است که شما تمام جواهرات و لباس ها را از ناحیه مورد بررسی بردارید.

بسته به نوع معاینه سونوگرافی که ممکن است از شما خواسته شود غذا نخورید و یا ممکن است نیاز به نوشیدن آب برای پر کردن مثانه خود داشته باشید، این معمولا برای بارداری و سایر معاینات زیر شکم مورد نیاز است. در صورت نیاز به آمادگی خاصی هنگام قرار ملاقات، کارکنان پذیرش ما به شما مشاوره خواهند داد.

 

در طی روند سونوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

از شما خواسته می شود که روی یک میز دراز بکشید و یک ژل گرم روی ناحیه پوستی که در حال بررسی است اعمال می شود. سونوگراف دستگاهی به نام مبدل را به آرامی روی سطح ناحیه حرکت می‌دهد و احساس فشار محکمی روی پوست ایجاد می‌کند و آن را تا زمانی که تصاویر مورد نظر گرفته شود حرکت می‌دهد. در حالی که تصاویر ساخته می شوند، ممکن است از بیمار خواسته شود که نفس خود را به داخل/بیرون بکشد یا نفس خود را در حالی که بسیار ساکن است نگه دارد.

 

تصویربرداری سونوگرافی عمومی چیست؟

سونوگرافی معمولی تصاویر را در بخش های نازک و صاف بدن نمایش می دهد. پیشرفت‌های فناوری اولتراسوند شامل سونوگرافی سه بعدی (3 بعدی) است که داده‌های امواج صوتی را به تصاویر سه بعدی قالب‌بندی می‌کند.

سونوگرافی داپلر یک روش سونوگرافی ویژه می باشد که حرکت کردن مواد را در بدن ارزیابی می نماید.  به پزشک این اجازه را می دهد تا جریان خون را از طریق شریان ها و سیاهرگ ها در بدن ببیند و بررسی کند.

 

F/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

سه نوع سونوگرافی داپلر وجود دارد:

سونوگرافی  داپلر رنگی از یک کامپیوتر جهت تبدیل اندازه‌گیری‌های داپلر به مجموعه‌ای از رنگ‌ها استفاده می نماید  تا سرعت و جهت جریان خون را در یک رگ خونی نمایش دهد.

پاور داپلر یک تکنیک جدیدتر است که نسبت به داپلر رنگی حساس‌تر است و می‌تواند جزئیات بیشتری از جریان خون را ارائه دهد، به خصوص زمانی که جریان خون کم یا حداقل است. با این حال، پاور داپلر به رادیولوژیست کمک نمی کند تا جهت جریان خون را تعیین کند، که ممکن است در برخی شرایط مهم باشد.

داپلر طیفی، اندازه گیری جریان خون را به صورت گرافیکی، بر حسب مسافت طی شده در واحد زمان، به جای تصویر رنگی نمایش می دهد. همچنین می تواند اطلاعات جریان خون را به صدایی متمایز تبدیل کند که با هر ضربان قلب شنیده می شود.

 

برخی از کاربردهای رایج این روش چیست؟

معاینه های  اولتراسوند به تشخیص دادن انواع شرایط و بررسی  آسیب اعضای بدن به دنبال بیماری ها می تواند کمک کند.

پزشکان از سونوگرافی برای ارزیابی موارد زیر استفاده می کنند:

درد

تورم

عفونت

سونوگرافی یک روش مفید برای بررسی بسیاری از اندام های داخلی بدن است، از جمله موارد زیر، اما نه محدود به:

قلب و عروق خونی بدن ، مانند آئورت شکمی و شاخه های اصلی آن

کبد

كيسه صفرا

طحال

پانکراس

کلیه ها

مثانه

رحم، تخمدان ها و جنین (جنین) در بیماران باردار

چشم ها

تیروئید و غدد پاراتیروئید

کیسه بیضه (بیضه ها)

مغز در نوزادان

باسن در نوزادان

ستون فقرات در نوزادان

سونوگرافی برای موارد زیرکاربرد دارد

تشخیص انواع بیماری های قلبی، از جمله مشکلات دریچه ای و نارسایی احتقانی قلب، و ارزیابی آسیب پس از حمله قلبی. سونوگرافی قلب که اکثرا  «اکوکاردیوگرام» یا به طور اختصار «اکو» نامیده می شود.

 

سونوگرافی داپلر به پزشک همچنین کمک می کند

انسداد جریان خون (مانند لخته)

تنگ شدن عروق

تومورها و ناهنجاری های مادرزادی عروقی

کاهش و یا عدم وجود جریان خون به اندام های مختلف بدن مثل  بیضه ها یا تخمدان ها

افزایش یافتن جریان خون بدن که ممکن است نشانه های عفونت باشد

با آگاهی از سرعت و حجم جریان خون به دست آمده از تصویر سونوگرافی داپلر، پزشک اغلب می تواند تعیین کند که آیا بیمار کاندید مناسبی برای روشی مانند آنژیوپلاستی است یا خیر.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

F/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

در هنگام و بعد از عمل چه چیزی را تجربه می کنید؟

بیشتر معاینه های سونوگرافی بدون درد، سریع و به راحتی قابل تحمل می باشند.

معاینات اولتراسوند که مبدل را در حفره بدن قرار می دهد ممکن است کمترین ناراحتی را ایجاد کند.

اگر پزشک معاینه سونوگرافی داپلر را انجام دهد، ممکن است صداهای نبض مانندی را بشنوید که هنگام نظارت و اندازه‌گیری جریان خون تغییر می‌کنند.

اکثر معاینات سونوگرافی حدود 30 دقیقه طول می کشد. امتحانات گسترده تر ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

وقتی معاینه کامل شد، ممکن است تکنسین از شما بخواهد لباس بپوشید و منتظر بمانید تا پزشک تصاویر سونوگرافی را بررسی کند.

پس از معاینه سونوگرافی، باید بتوانید بلافاصله فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

 

واحد رادیولوژی

واحد رادیولوژی از مدرن ترین و پیشرفته ترین رادیولوژی، فلوروسکوپی، ماموگرافی ، انواع سونوگرافی ، سونوگرافی کانونیکال، سونوگرافی داپلر عروق ، پروب ترانس واژینال چند فرکانس، سونوگرافی واژینال ، سی تی اسکن ترانس رکتال و اسپیرال بهره می برد که به صورت 24 ساعته برای بیماران ارائه می شود. در این مرکز درمانی علاوه بر خدمات رادیولوژی عمومی، رادیوگرافی ساده با ماده حاجب، ماموگرافی تخصصی مانند هیستری و سالپنگوگرافی، میوگرافی، فیستولوگرافی، گالاکتوگرافی، آرتروگرافی، ونوگرافی، آنژیوگرافی محیطی، سونوگرافی های معمولی و سی تی اسکن اسپیرال سه بعدی در تمام قسمت های بدن با و بدون ماده حاجب، سی تی آرتروگرافی، سی تی میلوگرافی، سی تی دینامیک و کنترل شده بیوپسی اولتراسوند مداخله ای دور توده ای سر و گردن، مدیاستن، ریه، معده، پانکراس، سینه و درناژ آبسه و نفروستومی و درناژ صفراوی و غیره.

 

رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی نیز یک تخصص پزشکی می باشد که از تصویربرداری جهت  تشخیص دادن و درمان بیماری های دیده شده در بدن استفاده می کنند. رادیولوژیست ها از انواع تکنیک های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، اولتراسوند، توموگرافی کامپیوتری (CT)، پزشکی هسته ای از جمله توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) جهت تشخیص و/یا درمان کردن بیماری ها استفاده می کنند.

بخش رادیولوژی ممکن است بخش اشعه ایکس یا تصویربرداری نیز نامیده شود. در مرکز خدمات رادیو لوژی و سونوگرافی الوند که در آن معاینات رادیولوژیکی بیماران با استفاده از طیف وسیعی از تجهیزات ذکر شده در بالا انجام می شود.

رادیولوژی به عنوان پیشرفته ترین رشته پزشکی از نظر فن آوری در نظر گرفته می شود. رادیولوژی رشته پزشکی است که از تصویربرداری پزشکی برای شناسایی بیماری و درمان مستقیم در بدن انسان و سایر حیوانات استفاده می کند. رادیولوژی همچنین به عنوان تصویربرداری تشخیصی شناخته می شود، که در آن یک سری آزمایش انجام می شود که تصاویری از قسمت های مختلف بدن را برای بررسی می گیرد.

تجهیزات تصویربرداری مورد استفاده در مراکز تصویربرداری تشخیصی بسیار زیاد است و بسته به نیاز بیمار به صورت جداگانه یا ترکیبی استفاده می شود. تست‌های تصویربرداری بسیار متفاوتی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به اشعه ایکس و MRI اشاره کرد. سونوگرافی و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) از پرتوهای الکترومغناطیسی استفاده نمی کنند در حالی که توموگرافی کامپیوتری (CT)، فلوروسکوپی و پزشکی هسته ای از جمله توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) از آن استفاده می کنند.

رادیولوژیست چیست؟

رادیولوژیست یک پزشک آموزش دیده خاص است که تصویربرداری تشخیصی را برای هدایت مدیریت بیماری تفسیر می کند. اگر یک روش مداخله ای (مانند آنژیوگرافی یا بیوپسی پستان ) دارید، یک رادیولوژیست آموزش دیده به نام رادیولوژیست مداخله ای این روش را انجام می دهد. رادیولوژیست یک گزارش اسکن ارائه می دهد که سپس برای پزشک شما ارسال می شود.

 

رادیوگرافی چیست؟

رادیوگرافی تشخیصی فردی است که برای گرفتن عکس اشعه ایکس یا انجام MRI یا سی تی اسکن شما آموزش دیده است. اگر رادیوگراف برای انجام سونوگرافی آموزش دیده باشد به عنوان سونوگرافی شناخته می شود. رادیولوژیست ها همچنین از رادیولوژیست در انجام اقدامات مداخله ای حمایت می کنند.

رادیوگرافیان تشخیصی طیف وسیعی از تکنیک ها را برای تولید تصاویر با کیفیت بالا برای تشخیص بیماری به کار می گیرند. برخی از پرتونگاران نیز برای ارائه گزارش تصویربرداری اشعه ایکس آموزش دیده اند.

شناسایی و پایش بیماری ها، ناهنجاری های اسکلتی و بافت نرم و تروما تمرکز اصلی رادیوگرافی تشخیصی است.

 C/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

رادیوگرافی از طیف وسیعی از تکنیک ها استفاده می کند

اشعه ایکس - برای بررسی بافت ها برای بررسی استخوان ها، حفره ها و اجسام خارجی استفاده می شود. ممکن است با عوامل کنتراست برای ارائه یک تصویر زنده استفاده شود، به عنوان مثال فلوروسکوپی برای تصویربرداری از دستگاه گوارش، یا آنژیوگرافی برای بررسی عروق خونی

سی تی (توموگرافی کامپیوتری) - نماهای مقطعی (برش ها) از بدن را ارائه می دهد که امکان شناسایی و محلی سازی بیماری را فراهم می کند.

پزشکی هسته‌ای – از ردیاب‌های رادیواکتیو استفاده می‌کند که می‌توانند برای بررسی عملکرد بدن و اندام‌ها، به عنوان مثال کلیه یا قلب، تجویز شوند. رادیوایزوتوپ های خاصی را نیز می توان برای درمان سرطان های خاص مانند سرطان تیروئید تجویز کرد.

 

تکنیک هایی که از پرتوهای یونیزان استفاده نمی کنند

اولتراسوند - از صدای فرکانس بالا استفاده می کند. این تکنیک به طور گسترده در زنان، زایمان و اطفال و برای بیماران مبتلا به مشکلات شکمی، عروقی یا اسکلتی عضلانی استفاده می شود.

MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) - تصویربرداری با کیفیت بالا از اعضای بدن را بدون نیاز به اشعه ارائه می دهد.

رادیولوژی جهت  تشخیص دادن  خیلی از بیماری ها ضروری است

رادیولوژیست ها طیف وسیعی از تست های تشخیصی از جمله اشعه ایکس، سونوگرافی، تراکم سنجی استخوان، فلوروسکوپی، ماموگرافی، پزشکی هسته ای، CT و MRI را تفسیر می کنند.

 

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

بیوپسی سینه

چرا رادیولوژی مهم است؟

رادیولوژی جهت  تشخیص دادن  بسیاری از بیماری ها به ویژه سرطان ضروری می باشد. تشخیص زودهنگام زندگی را نجات می دهد. بدون تشخیص، هیچ درمانی وجود ندارد، هیچ درمانی وجود ندارد.

امروزه پزشکان نمی توانند بیماران را بدون تصویربرداری تشخیصی مدیریت کنند. برای بسیاری از بیماری‌ها، پزشک خانواده و پزشکان مراقبت‌های اورژانسی به نتایج آزمایشات رادیولوژی تکیه می‌کنند تا تشخیص و روند درمان شما را تعیین کنند.

رادیولوژیست ها پزشکانی هستند که در تفسیر نتایج این آزمایشات تصویربرداری تخصص دارند. پزشکان خانواده و سایر متخصصان برای مشاوره در مورد ایمن‌ترین و مؤثرترین معاینه و اینکه نتایج برای بیمار و گزینه‌های درمانی چه معنایی دارد، به رادیولوژیست مراجعه می‌کنند.

 

سه نوع مختلف رادیولوژی وجود دارد:

رادیولوژی تشخیصی- این دسته از رادیولوژی به متخصصان پزشکی اجازه می دهد تا ساختارهای داخل بدن شما را با کمک تصاویر مشاهده کنند. این تصاویر به پزشک کمک می کند تا علت علائم شما را درک کند، نحوه پاسخ بدن شما به درمان را پیگیری کند و بیماری هایی مانند سرطان و بیماری های قلبی را بررسی کند.

رایج ترین ابزارهای تشخیصی رادیولوژی عبارتند از: سی تی اسکن، ام آر آی، آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA)، ماموگرافی، سونوگرافی و اشعه ایکس.

توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن): سی تی اسکن از اشعه ایکس برای گرفتن عکس از بخش هایی از بدن شما استفاده می کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): MRI از آهن ربا و امواج رادیویی برای گرفتن عکس از بدن استفاده می کند.

آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA): MRA ها تصاویری از رگ های خونی داخل بدن شما ارائه می دهند.

ماموگرافی: اشعه ایکس برای یافتن سرطان و تومور در سینه ها استفاده می شود.

اشعه ایکس: اشعه ایکس می تواند استخوان های شکسته، ذات الریه و سایر شرایط را تشخیص دهد.

اولتراسوند: فناوری اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای دیدن ساختارهای بدن استفاده می کند.

 

رادیولوژی مداخله ای

رادیولوژی مداخله ای، جراحی با هدایت تصویر است. رادیولوژیست های مداخله ای از ابزارهای تصویربرداری تشخیصی (مانند سی تی، سونوگرافی، MRI و فلوروسکوپی) برای هدایت روش های خود استفاده می کنند. اکثر روش های مداخله ای از جراحی باز و لاپاروسکوپی اجتناب می کنند و گزینه های کم تهاجمی را ترجیح می دهند.

برخی از مزایای این نوع رادیولوژی شامل هزینه کمتر، راحتی بیشتر و زمان بهبودی سریعتر است. اگرچه ممکن است همیشه بهترین روش برای شرایط شما نباشد، اما اغلب از درمان‌های سنتی مؤثرتر است.

 

مواردی  از روش های رادیولوژی مداخله ای مانند :

آمبولیزاسیون برای کنترل خونریزی

درمان های سرطان برای کوچک کردن تومورها در بدن

بیوپسی سوزنی از بسیاری از اندام ها مانند ریه ها و غدد تیروئید.

قرار دادن لوله تغذیه

قرار دادن کاتتر

 S/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

رادیولوژی درمانی

رادیولوژی درمانی که اغلب آنکولوژی پرتو یا پرتودرمانی نامیده می شود، درمان سرطان و سایر بیماری ها با استفاده از پرتو است. تابش هم برای کشتن سلول های سرطانی و هم برای جلوگیری از بازگشت یا تکثیر آنها استفاده می شود. رادیولوژی درمانی می تواند برای درمان سرطان یا کاهش علائم سرطان استفاده شود.

انکولوژیست های پرتو با استفاده از قالب ها، پشت سری ها و سایر دستگاه ها، منطقه درمان را برای هر بیمار ترسیم می کنند. تیم اغلب ناحیه دقیق بدن را علامت گذاری می کند یا از سپرهای ویژه استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود که روش پرتودرمانی به مکان مناسب می رسد. درمان ها ممکن است به تنهایی یا همراه با جراحی، شیمی درمانی یا سایر گزینه های درمانی مورد استفاده قرار گیرند.

رادیولوژی مداخله ای - این یک رشته تخصصی در رادیولوژی است زیرا در اینجا پزشکان با استفاده از برش های کوچک در بدن علاوه بر تفسیر تصاویر پزشکی شما، اعمال جراحی کم تهاجمی را انجام می دهند. به گفته متخصصان در این زمینه، این روش همیشه بهترین روش برای شرایط شما نیست، اما موثرتر از درمان های سنتی است. این دسته مزایایی مانند هزینه کمتر، راحتی بیشتر و بازیابی سریعتر را ارائه می دهد.

رادیولوژی درمانی- که به آن رادیوتراپی انکولوژی یا پرتودرمانی نیز گفته می‌شود، این روش استفاده از پرتو برای درمان سرطان و سایر بیماری‌ها است. در اینجا از تابش برای از بین بردن سلول های سرطانی و همچنین جلوگیری از رشد یا گسترش بیشتر آنها استفاده می شود. علائم سرطان را می توان با رادیوگرافی درمانی کاهش داد یا درمان کرد. درمان ها به تنهایی یا همراه با شیمی درمانی و سایر روش های درمانی انجام می شود.

 

تست های مختلف تصویربرداری تشخیصی عبارتند از:

اشعه ایکس

اشعه ایکس نوعی تابش است که به امواج الکترومغناطیسی معروف است و این رایج ترین آزمایش تصویربرداری تشخیصی است. تصویربرداری اشعه ایکس تصاویری از داخل بدن شما تولید می کند. این روش به دلایل زیادی انجام می شود که شامل درک علت درد، نظارت بر پیشرفت بیماری و ارزیابی میزان عملکرد یک درمان می شود. اشعه ایکس شامل هدایت مقدار کمی از اشعه به محل مورد نظر بدن است که در آن تصاویر برای این فرآیند مورد نیاز است.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونو گرافی FNA تیروئید

آمادگی سونو گرافی بیوپسی برست

سونوگرافی تیروئید

سی تی اسکن

اسکن توموگرافی کامپیوتری که به آن اسکن CAT (توموگرافی محوری کامپیوتری) نیز گفته می شود، به پزشکان اجازه می دهد تا مقاطع عرضی بدن را مشاهده کنند. سی تی اسکن یک روش تصویربرداری تشخیصی است که با استفاده از اشعه ایکس و فناوری کامپیوتر، تصاویری از داخل بدن ایجاد می کند. تصاویری با وضوح بالا از هر قسمت از بدن از جمله استخوان ها، ماهیچه ها، چربی، اندام ها و رگ های خونی را نمایش می دهد. سی تی اسکن اطلاعات دقیق تری نسبت به اشعه ایکس ارائه می دهد. سی تی اسکن ممکن است برای کمک به تشخیص تومورها، بررسی خونریزی داخلی، یا بررسی سایر آسیب‌ها یا آسیب‌های داخلی استفاده شود. بیوپسی بافت یا مایع نیز می تواند با استفاده از سی تی انجام شود.

نتایج سی تی اسکن چقدر طول می کشد؟ نتایج اسکن معمولاً 24 ساعت طول می کشد. در شرایط اضطراری، مانند بیمارستان یا اتاق اورژانس، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب در عرض یک ساعت نتایج را دریافت می کنند.

 

MRI

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یک روش تصویربرداری پزشکی می باشد که در رادیولوژی جهت ایجاد تصاویری از ساختار و فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن کاربرد دارد.

تفاوت بین ام آر آی و اشعه ایکس؟ اشعه ایکس سریعتر از تصاویر MRI در دسترس است و می تواند برای تشخیص آسیب ها و توده های داخل بدن استفاده شود. ام آر آی ممکن است تصاویر واضح تر و دقیق تری از بافت ها و اندام هایی مانند مغز ارائه دهد. اشعه ایکس نسبتا ارزان تر از MRI است.

 d/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

سونوگرافی

سونوگرافی تکنیکی است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویری از ساختار داخلی بدن تولید می کند. سونوگرافی به عنوان سونوگرافی نیز شناخته می شود و یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است. برای این منظور از امواج اولتراسوند استفاده می شود. تصاویری از اندام ها، بافت ها و جریان خون ایجاد می شود. سونوگرافی تصویری است که توسط سونوگرافی تولید می شود. سونوگرافی نام دیگر سونوگرافی است. دستگاه کوچکی به نام مبدل بر روی پوست بیمار در نزدیکی ناحیه بدن قرار می گیرد تا در طی فرآیند سونوگرافی تصویربرداری شود. از آنجایی که می تواند صدا را ارسال و دریافت کند، ترانسدیوسر مانند یک بلندگو و میکروفون عمل می کند.

انواع سونوگرافی؛

سونوگرافی آندوسکوپی.

سونوگرافی داپلر.

داپلر رنگی

سونوگرافی دوبلکس

سونوگرافی تریپلکس (تصویربرداری جریان رنگ)

سونوگرافی ترانس واژینال.

 

ماموگرافی

معاینه ماموگرافی که به عنوان ماموگرافی نیز شناخته می شود، به زنان کمک می کند تا بیماری های پستان را زود تشخیص داده و تشخیص دهند. ماموگرام ها، مانند همه اشعه ایکس، از اشعه یونیزان برای ایجاد تصاویر استفاده می کنند. سپس این تصاویر برای یافتن یافته های غیر طبیعی مورد بررسی قرار می گیرند. اشعه ایکس با انرژی کمتر، معمولاً Mo (انرژی پرتو ایکس پوسته K 17.5 و 19.6 کو) و Rh (20.2 و 22.7 کو) معمولاً بیشتر از آنهایی که برای رادیوگرافی استخوان استفاده می شود استفاده می شود. ماموگرافی دیجیتال، تشخیص به کمک کامپیوتر و توموسنتز پستان سه پیشرفت اخیر در ماموگرافی هستند.

 

ماموگرافی تشخیصی چیست؟

ماموگرافی تشخیصی جهت بررسی کردن تغییرات پستان مثل توده های جدید در پستان ، درد پستان ، ظاهر نا متعارف در پوست ، ضخیم شدن نوک سینه ها ، یا ترشح از نوک سینه کاربرد دارد. همچنین برای ارزیابی ناهنجاری ها در ماموگرافی غربالگری استفاده می شود. تصاویر ماموگرافی اضافی همراه با ماموگرافی تشخیصی ارائه می شود.

بیمار می تواند به طرق مختلف از رادیولوژی بهره مند شود. رادیولوژی با استفاده از ابزارها، تکنیک‌ها و گزینه‌های درمانی پیشرفته برای تشخیص و درمان بیماری به بیماران کمک می‌کند. تصویربرداری تشخیصی به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد تغییرات مرتبط با بیماری یا تغییرات ساختاری را تسهیل می کند. این به بیمار امکان می دهد مشکلات را زود تشخیص دهد و شانس خود را برای بهبودی افزایش دهد. نجات جان بدون رادیولوژی دشوار خواهد بود. تصویربرداری پزشکی برای درمان و تشخیص شرایط شدید حیاتی است. بدون این روند، تعداد افرادی که می میرند همچنان افزایش می یابد.

سوال متداول در مورد رادیولوژی

اشعه ایکس چیست؟ اشعه ایکس برای چه مواردی است؟

اشعه ایکس نوعی اشعه با مقدار زیادی الکتریسیته است که در آزمایش های تصویربرداری پزشکی مانند اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری یا آنژیوگرافی و الکتروکاردیوگرام استفاده می شود. مداخله همانطور که اشعه ایکس از بدن عبور می کند، اندام های داخلی بخشی از اشعه ایکس را جذب می کنند، بقیه تصاویر را ایجاد می کنند. اشعه ایکس به تشخیص مشکلات غیرمعمول سلامتی و تشخیص برخی از بیماری ها کمک می کند.

 

آیا اشعه ایکس خطر سرطان را افزایش می دهد؟

هنگامی که اشعه ایکس یا هر منبع تابشی از بدن عبور می کند، باعث آسیب به DNA می شود و باعث می شود DNA مستقیماً توسط تشعشع آسیب ببیند.

 

برای بیماران سرطانی، آیا تشعشعات حاصل از آزمایشات تصویربرداری بیماری را بدتر می کند؟

خیر. تشعشعات با دوز پایین از اشعه ایکس بر سرطان تأثیر نمی گذارد. در مقابل، پرتوهای با دوز بالا نیز برای درمان سرطان استفاده می شود. قرار گرفتن در معرض دوز کم تنها خطر ابتلا به سرطان را پس از چندین دهه قرار گرفتن در معرض افزایش می دهد.

 

چرا میانگین خطر ابتلا به سرطان اینقدر بالاست؟

حتی بدون قرار گرفتن در معرض اشعه، میانگین خطر بدخیمی برای زنان 37.5 درصد و برای مردان 44.9 درصد بود. با این حال، پیش آگهی واقعی هر فرد باید بر اساس عوامل خطر دیگر باشد، از جمله:

سبک زندگی ناسالم: سیگار کشیدن، کم تحرکی، رژیم غذایی ناسالم ژنتیک: پول سابقه خانوادگی سرطان قرار گرفتن در معرض تشعشع بیشتر سرطان ها با بالا رفتن سن ظاهر می شوند، میانگین خطر مرگ ناشی از سرطان 25 درصد است.

 

سن و جنسیت چه تاثیری بر خطر ابتلا به سرطان دارد؟

از نظر سنی، کودکان در صورت قرار گرفتن در معرض تشعشعات بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند. دلیل اول این است که چون سلول های نوزاد به سرعت تقسیم می شوند و رشد می کنند، به راحتی توسط اشعه از بین می روند. دلیل دوم عمر طولانی کودک در آینده را در نظر می گیرد. سلول هایی که در سنین پایین در معرض تابش قرار می گیرند، چندین دهه بعد زمان کافی برای ایجاد سرطان دارند. بنابراین، اگر برای بیماران اطفال نیاز به اشعه ایکس باشد، بیشتر بیمارستان ها از دوزهای کمتر پرتو استفاده می کنند و اندام هایی را که نیازی به معاینه ندارند به دقت محافظت می کنند. با توجه به جنسیت، زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان کمی بالاتر از مردان در معرض دوز مشابه پرتو قرار دارند.

f/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

خطر قرار گرفتن در معرض اشعه برای جنین چیست؟

اگرچه هیچ نتیجه قطعی در مورد اثرات اشعه ایکس بر روی جنین وجود ندارد، اما کودکان همیشه حساس تر از بزرگسالان هستند. زنان باردار باید به پزشک خود در مورد بارداری خود اطلاع دهند تا بتوانند اقدامات احتیاطی را انجام دهند، خطرات را کاهش دهند یا آزمایش های تصویربرداری ایمن تری مانند MRI و سونوگرافی را جایگزین کنند.

 

آیا ام آر آی و سونوگرافی می توانند باعث سرطان شوند؟

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی  MRI از میدان های مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای به دست آوردن تصاویر استفاده می کند. در همین حال، اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر استفاده می کند. هر دو شکل از اشعه استفاده نمی کنند و با خطرات سرطان مرتبط نیستند.

 

آیا برای غربالگری سرطان باید از ماموگرافی استفاده کرد؟

نشان داده شده است که ماموگرافی مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را تا حدود 30 درصد کاهش می دهد. تشخیص زودهنگام سرطان سینه با ماموگرافی جان انسان ها را نجات می دهد. بنابراین به زنان بالای 40 سال توصیه می شود که هر ساله برای غربالگری سرطان سینه ماموگرافی انجام دهند.

 

آیا ماموگرافی خطر سرطان تیروئید را افزایش می دهد؟

تیروئید در گردن قرار دارد و در طول ماموگرافی در معرض تابش بسیار کمی قرار می گیرد. میانگین خطر ابتلا به سرطان تیروئید از ماموگرافی حدود 1/158 میلیون است. برای زنان 40 تا 80 ساله که سالانه ماموگرافی انجام می دهند، خطر ابتلا به سرطان تیروئید 1 در 17 میلیون است.

 

آیا اشعه ایکس دندان خطرناک است؟

رادیوگرافی دندان یکی از اشکال آزمایشی است که از کمترین دوز پرتو، فقط حدود mSv/time 0.005 استفاده می کند. این سطح حتی به میزان قرار گرفتن در معرض تشعشعات پس زمینه طبیعی در روز، معادل قرار گرفتن در معرض تابش از یک پرواز کوتاه (حدود 1-2 ساعت) نیست. اشعه ایکس دندان هر دو سال یکبار هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. علاوه بر این، محافظ مناسب باعث می شود که خطر احتمالی تقریباً وجود نداشته باشد.

 

چگونه می توانم از خود در برابر اشعه محافظت کنم؟

تشعشعات پس زمینه تقریبا طبیعی اجتناب ناپذیر است. برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض پرتوهای پزشکی، بیماران باید قبل از انجام آزمایشات تصویربرداری پرتویی این موضوع را در نظر بگیرند. در مواردی که انجام این کار اجباری است، توصیه می‌شود از قسمت‌های غیرعکاسی بدن محافظت شود تا ناحیه در معرض دید کاهش یابد، از جمله هنگام عکس‌برداری با اشعه ایکس دندان. با این حال، از آنجایی که خطر ناچیز است، بیماران نباید در هنگام دستور پزشک برای انجام آزمایش های تصویربرداری خیلی نگران باشند.

 

آیا قرار گرفتن در معرض اشعه محدودیتی دارد؟

بله، این محدودیت برای پرسنل پزشکی مانند تکنسین های رادیولوژی، رادیولوژیست ها، کارگران در محیط های پرتوزا و زنان باردار است.

 g/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

راه های کاهش قرار گرفتن در معرض پرتوهای پزشکی چیست؟

از آزمایش‌های تصویربرداری غیرضروری خودداری کنید از پزشک خود بپرسید که آیا می‌توانید یک سونوگرافی یا MRI جایگزین انتخاب کنید در مرکز های بزرگ و معتبر بررسی و معاینه شوید نتایج آزمایش را برای محدود نگه دارید. وقتی محل تشخیص را تغییر می‌دهید مجبور به گرفتن مجدد عکس نباشید. متخصصان پزشکی در سراسر جهان همگی تأیید می کنند که اشعه ایکس و سایر آزمایشات تصویربرداری مشابه نقش کلیدی در تشخیص دارند و به تشخیص بیماری ها کمک می کنند و جان افراد بی شماری را نجات می دهند. کاربردهای مثبت اشعه ایکس بسیار بیشتر از خطرات ناچیز است.

سونوگرافی کودکان چیست؟

سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویری از داخل بدن کودک شما استفاده می کند. این روش بدون درد است و از اشعه استفاده نمی شود.

یک متخصص سونوگرافی یک مبدل کوچک  را با ژل اولتراسوند مستقیماً روی پوست کودک شما قرار می دهد تا تصاویر را ایجاد کند. سپس رادیولوژیست نتایج را بررسی می کند و با پزشک کودک شما مشورت می کند که مراحل بعدی را تعیین می کند.

تصاویر سونوگرافی اطلاعات ارزشمندی را برای تشخیص و درمان انواع بیماری ها و شرایط فراهم می کند، مانند:

بیماری کلیوی

بیماری کبد

آپاندیسیت

ناهنجاری های عروقی

عفونت ها

لخته شدن خون

اورسونوگرافی دفع ادرار با حاجب اطفال

 

سونوگرافی حاجب اطفال

گاهی اوقات، پزشک ممکن است سونوگرافی با ماده حاجب (IV ساخته شده از حباب های کوچک گاز) را تجویز کند. این تست به ما کمک می کند ساختارهایی را تجسم کنیم که در غیر این صورت ممکن است دیدن آنها دشوار باشد. پزشک کودک شما ممکن است این آزمایش را برای ارزیابی موارد زیر تجویز کند:

ضایعات کبدی مانند همانژیوم (گروه درهم از رگ های خونی)

همانژیوم طحال (تومور خوش خیم در طحال)

پارگی کلیه یا طحال (پارگی بافت در کلیه یا طحال)

یک پرستار یا تکنسین سونوگرافی اطفال یک IV را در بازوی کودک شما قرار می دهد و آن را به یک لوله حاوی ماده حاجب متصل می کند. ما قبل، حین و بعد از دادن کنتراست IV از ناحیه سونوگرافی عکس می گیریم.

 

چگونه کودک برای سونوگرافی آماده شود؟

بسته به نوع سونوگرافی، بچه ها ممکن است نیاز به آماده سازی کمی داشته باشند. اما در شرایط اضطراری می توان سونوگرافی را بدون هیچ گونه آمادگی انجام داد.

بعضی از کودکان کم سن ممکن است از دستگاه های سونوگرافی بترسند. برای کمک کردن به کاهش هر گونه ترس و اضطراب، به زبان ساده و کودکانه به آنها توضیح دهید که این آزمایش به چه صورت انجام می شود و چرا به این آزمایش نیاز داری.

معمولاً والدین می توانند در طول سونوگرافی کنار فرزند خود بمانند. کودک خود را تشویق کنید که در حین اسکن آرام شود، زیرا عضلات منقبض می تواند گرفتن تصاویر واضح را دشوارتر کند.

 

سونوگرافی کودکان چگونه انجام می شود؟

کودک شما لباسی پارچه ای در می آورد و روی میز دراز می کشد.

یک تکنسین (سونوگرافیست) که در زمینه تصویربرداری اولتراسوند آموزش دیده است، ابتدا یک ژل شفاف و گرم را روی ناحیه ای که قرار است اسکن شود پخش می کند. وجود این ژل به انتقال دادن امواج صوتی کمک خواهد کرد. سپس از یک مبدل کوچک استفاده می کنند که امواج صوتی با فرکانس بالا را به بدن می فرستد. امواج صوتی در بدن حرکت می کنند تا زمانی که توسط چیزی مانند استخوان یا مایع متوقف شود. یک کامپیوتر نحوه بازتاب آن‌ها را اندازه‌گیری می‌کند و امواج صوتی را به تصاویری تبدیل می‌کند که باید تجزیه و تحلیل شوند.

کودک شما ممکن است در حین حرکت مبدل فشار کمی روی آن ناحیه احساس کند و ژل ممکن است خیس یا سرد شود. به کودک خود کمک کنید در حین اسکن بی حرکت دراز بکشد تا امواج صوتی بتوانند تصاویر خوبی بسازند..

نوزادان ممکن است در اتاق سونوگرافی گریه کنند، به خصوص اگر در موقعیتی قرار بگیرند، اما این روی اسکن تاثیری نخواهد داشت.

گاهی اوقات پزشک در پایان آزمایش برای ملاقات با فرزند شما و گرفتن چند عکس دیگر وارد می شود. سونوگرافی معمولا کمتر از 30 دقیقه طول می کشد.

 

چرا ما را برای سونوگرافی کودکان انتخاب کنید؟

مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند در زمینه نیازهای پزشکی منحصر به فرد کودکان تخصص دارد. ما پیشنهاد می دهیم:

تخصص: تیم خدمات تصویربرداری ماهر ما هر ساله از هزاران کودک مراقبت می کند. ما آموزش و تجربه لازم برای انجام سونوگرافی کودک شما را در مکانی که فقط برای کودکان طراحی شده است داریم.

تیم تخصصی: یک متخصص سونوگرافی آموزش دیده سونوگرافی کودک شما را انجام می دهد و رادیولوژیست های متخصص ما نتایج را بررسی می کنند و برای تشخیص با پزشک کودک شما مشورت می کنند.

راحتی: ما رادیولوژی و تصویربرداری ماموگرافی و انواع سونوگرافی را ارائه می دهیم.

 s/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

سونوگرافی شکم کودکان چیست؟

سونوگرافی شکم کودکان معاینه شکم با دستگاه سونوگرافی است که از امواج صوتی برای تشکیل تصاویری از اندام های مختلف بدن کودک استفاده می کند. امواج صوتی توسط گوش انسان قابل شنیدن نیست و توسط کودکی که سونوگرافی انجام می دهد نمی تواند احساس شود.

مطالعات اولتراسوند شکم معمولاً برای بررسی علل درد شکم یا وجود توده‌ای از بافت انجام می‌شود. این نوع مطالعه به ویژه در بررسی کبد و کلیه مفید است اما می تواند اطلاعات بسیار مفیدی در مورد سایر اندام ها ارائه دهد.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونوگرافی رحم جهت آندومتریوز

آمادگی سونو گرافی هیسترو سالپنکوگرافی

آمادگی سونو گرافی شکم

آمادگی سونوگرافی بارداری اولیه

چگونه فرزندم را برای سونوگرافی شکم کودکان آماده کنم؟

غذا و هوای موجود در معده و روده انجام و تفسیر سونوگرافی شکمی را دشوار می کند، بنابراین مهم ترین آمادگی این است که کودک شما قبل از مطالعه سونوگرافی شکم غذا نخورد.

مدت زمانی که کودک شما باید بدون غذا بماند به سن او بستگی دارد. از بچه‌های خیلی خردسال خواسته می‌شود که فقط ۳ ساعت روزه بگیرند، اما از بچه‌های بزرگ‌تر خواسته می‌شود تا ۱۰ ساعت ناشتا باشند. این ممکن است برای برخی از کودکان و والدین دشوار باشد. اغلب بهتر است وقت اولتراسوند را در اوایل روز بگیرید تا کودک تا حد امکان کمتر بیدار باشد بدون اینکه بتواند غذا بخورد.

اگر کودک شما داروها را با مایعات شفاف مصرف می کند، می توان آنها را قبل از سونوگرافی به طور معمول مصرف کرد. اگر کودک شما نیاز به مصرف دارو همراه با غذا دارد، باید با پزشک خود، زمان مصرف دارو و مطالعه اولتراسوند مشورت کنید.

کودک شما باید لباسی بپوشد که شکم (ناحیه معده) به راحتی از قسمت پایین قفسه سینه تا چین و چروک پوست در جایی که پاها به لگن و پایین شکم "پیوسته" می شوند، باز شود.

 

در سونوگرافی شکم کودکان چه اتفاقی می افتد؟

یک مبدل (دستگاه کوچک، صاف و دستی)، که انرژی الکتریکی را از کامپیوتر دستگاه اولتراسوند به امواج صوتی تبدیل می‌کند، روی شکم قرار می‌گیرد و به آرامی روی پوست به جلو و عقب حرکت می‌کند تا قسمت‌های مختلف بدن را نشان دهد.

از یک ژل شفاف برای ایجاد تماس نزدیک مبدل با پوست استفاده می شود و به آن اجازه می دهد تا به آرامی روی پوست روی شکم بلغزد. امواج صوتی که از بدن به مبدل باز می گردند، دوباره به انرژی الکتریکی تبدیل می شوند، که سپس توسط کامپیوتر دستگاه اولتراسوند تجزیه و تحلیل می شود تا تصویری ایجاد شود که می تواند روی صفحه ویدئویی دستگاه سونوگرافی مشاهده شود.

کودک شما برای معاینه روی تخت سونوگرافی، معمولاً به پشت دراز می کشد. گاهی اوقات، سونوگرافیست (کسی که سونوگرافی را انجام می دهد) کودک شما را در موقعیت های مختلف قرار می دهد یا از کودک شما می خواهد بسته به سن کودک شما در موقعیت های مختلف بچرخد. گاهی اوقات از بچه های بزرگتر خواسته می شود که نفس عمیق بکشند یا نفس خود را برای مدت کوتاهی حبس کنند تا تصویری تا حد امکان واضح در صفحه اولتراسوند داشته باشند.

تکنسین رادیولوژی در مقابل تکنسین اولتراسوند: نقش ها و مسئولیت ها

پزشکان اغلب برای تشخیص پارگی عضلات شانه، نظارت بر پیشرفت بارداری یا برنامه ریزی برای درمان تومور به تصویربرداری پزشکی تکیه می کنند. تصویربرداری پزشکی به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا اطلاعات حیاتی در مورد آسیب ها، بیماری ها و درمان ها را جمع آوری کنند.

از سونوگرافی گرفته تا اشعه ایکس، تصویربرداری پزشکی می تواند به حفظ سلامت افراد و نجات جان افراد کمک کند. در 20 سال گذشته، پیشرفت‌های فناوری، قابلیت‌ها و دقت تصویربرداری پزشکی را افزایش داده و به پزشکان این امکان را می‌دهد تا بهترین روش‌های درمانی را انتخاب کنند و آرامش خاطر را برای بیماران فراهم کنند.

با این حال، پزشکان نمی توانند این اطلاعات ضروری را به تنهایی جمع آوری کنند. تجهیزات تصویربرداری پزشکی نیاز به دست زدن به متخصصان پزشکی با آموزش و مهارت های مناسب، مانند تکنسین های رادیولوژی و سونوگرافی دارد. در حالی که هر دو نوع تکنولوژیست نقش حیاتی در کمک به پزشکان در تشخیص و درمان بیماران دارند، آنها این کار را به روش های منحصر به فردی انجام می دهند.

 

تکنسین های رادیولوژی و اولتراسوند در ارائه اطلاعات کلیدی به پزشکان از مشاغل پرارزش لذت می برند. کار هر دو نوع تکنولوژیست می تواند شامل موارد زیر باشد:

تهیه و نگهداری تجهیزات پزشکی

گرفتن تصاویر

بررسی کیفیت تصویر

حصول اطمینان از گرفتن تصاویر از نواحی صحیح بدن

هر دو فناور همچنین با بیماران تعامل دارند. این بیماران ممکن است با آزمایشات آشنا نباشند، یا ممکن است احساس عصبی و ناراحتی کنند. تکنسین های رادیولوژی و سونوگرافی مسئول موارد زیر هستند:

آشنایی بیماران با روش ها

اطمینان دادن به بیماران

پاسخگویی به سوالات بیمار

دادن دستورالعمل های واضح به بیماران

قرار دادن بیماران برای گرفتن تصاویر مورد نیاز

تکنسین های رادیولوژی و سونوگرافی در محیط های مشابه مانند بیمارستان ها، مطب های پزشک یا مراکز مراقبت سرپایی کار می کنند. علاوه بر این، هر دو نوع تکنولوژیست زمان خود را بین تعامل با بیماران و تکمیل وظایف فناورانه تقسیم می کنند.

تفاوت اصلی بین یک تکنسین رادیولوژی و یک تکنسین اولتراسوند به فناوری مورد استفاده هر یک مربوط می شود. تکنسین های رادیولوژی معمولاً از تجهیزاتی استفاده می کنند که از اشعه برای ایجاد تصاویر پزشکی استفاده می کنند.

 

تکنسین های رادیولوژی

تکنسین های رادیولوژی که به عنوان رادیوگراف نیز شناخته می شوند، با پزشکان در تشخیص بیماری ها و آسیب ها همکاری می کنند. آنها ممکن است از دستگاه های اشعه ایکس استفاده کنند و مواد کنتراست را تهیه کنند که بیماران می نوشند تا بافت نرم در تصاویر روشن تر به نظر برسد. آنها همچنین ممکن است به پزشکان در روش های تصویربرداری مداخله ای کمک کنند. متخصصان رادیولوژی اغلب در زمینه هایی از جمله موارد زیر تخصص می یابند:

توموگرافی کامپیوتری  (CT). این روش شامل قرار دادن بیماران بر روی یک میز موتوری است که به سمت سیستم تصویربرداری CT حرکت می کند. هنگامی که بیمار به داخل اسکنر می رود، یک واحد اشعه ایکس چرخان برش های تصویری را که دستگاه روی هم چیده می شود، می گیرد. این فرآیند به پزشکان اجازه می دهد تا لایه به لایه داخل اندام را بررسی کنند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI).  این روش شامل قرار دادن بیماران روی میزی است که در دستگاه MRI قرار می گیرد. این تجهیزات از یک آهنربای قوی و امواج رادیویی ضربانی استفاده می کند تا تراز اتم ها را در بدن بیمار مختل کند. پس از توقف ضربان، اتم ها به حالت عادی باز می گردند و سیگنال هایی را منتشر می کنند که دستگاه MRI به تصاویر دقیق تبدیل می شود. یکی از مزایای اسکن های MRI این است که از اشعه استفاده نمی کنند، که می تواند اثرات مضری داشته باشد.

این روش شامل قرار دادن پستان بر روی سکوی واحد تصویربرداری ماموگرافی است. سینه فشرده می شود و از یک لوله اشعه ایکس برای گرفتن تصاویر بافتی استفاده می شود. یک تکنیک پیشرفته به نام توموسنتز سینه دیجیتال، نمایش های سه بعدی را ایجاد می کند. این روش قسمت بدن را در معرض دوز پایین پرتوهای یونیزان قرار می دهد، که دستگاه اندازه گیری، پردازش و به تصویر تبدیل می کند.

 

آموزش و مهارت مورد نیاز

اکثر تکنسین های رادیولوژی حداقل دارای مدرک کاردانی هستند که موضوعاتی از جمله آناتومی، فیزیک تشعشع، حفاظت در برابر تشعشع، آسیب شناسی و ارزیابی تصویر را پوشش می دهد. با این حال، با کسب مدرک لیسانس علوم در علوم تصویربرداری، فن‌آوران رادیولوژی مهارت‌هایی را توسعه می‌دهند که می‌تواند به آنها کمک کند تا بخش‌های تصویربرداری را رهبری کنند، روش‌های تصویربرداری پیشرفته را بیاموزند.

تکنسین های رادیولوژیک برای کار خوب با بیماران به مهارت های بین فردی عالی نیاز دارند. آنها همچنین به مهارت های فنی و ریاضی قوی برای کار با ماشین آلات پیچیده نیاز دارند. علاوه بر این، متخصصان رادیولوژی باید جزئیات گرا باشند تا مطمئن شوند که تصاویر صحیح را با دقت، حفظ تعادل بین کیفیت تصویر بالا و استفاده از کمترین دوز تابش ممکن می گیرند.

 

وظایف خاص تکنسین های رادیولوژی شامل موارد زیر است:

دستورات دقیق پزشک را در مورد اینکه کدام قسمت از بدن بیمار برای عکسبرداری با اشعه ایکس انجام می شود، دنبال کنید

برای تولید تصاویر با کیفیت بالا، پروتکل های تصویربرداری را فراخوانی و دنبال کنید

از تجهیزات رادیوگرافی مانند دستگاه های اشعه ایکس و تجهیزات سی تی استفاده کنید

تکنسین های رادیولوژی نیز جزئیات بیمار را به دقت ثبت می کنند. آنها ممکن است در مورد تصاویر با رادیولوژیست ها و سایر کادر پزشکی صحبت کنند تا تصمیم بگیرند که آیا تصاویر اضافی مورد نیاز است یا خیر.

 

تکنسین های سونوگرافی

تکنسین های سونوگرافی که به عنوان سونوگرافیست های پزشکی تشخیصی نیز شناخته می شوند، از سونوگرافی استفاده می کنند، روشی غیرتهاجمی و بدون درد که تصاویری از بافت های نرم، جریان خون، اندام ها و رگ های خونی تولید می کند. این فرآیند شامل تابش امواج صوتی با فرکانس بالا به بدن است که از اندام‌ها یا بافت‌های بیمار منعکس می‌شود و سیگنال‌های الکتریکی ایجاد می‌کند.

 

تکنسین های سونوگرافی می توانند در چندین زمینه سونوگرافی تخصص داشته باشند، از جمله:

زنان و زایمان. این نوع سونوگرافی تصاویری از جنین در رحم ایجاد می کند و به پزشکان اجازه می دهد تا رشد و نمو را زیر نظر بگیرند و هر گونه ناهنجاری را تشخیص دهند. علاوه بر این، متخصصان سونوگرافی در این زیر رشته تشخیص حاملگی خارج از رحم، کیست تخمدان و سایر مسائل بهداشتی را تسهیل می کنند.

این نوع سونوگرافی به متخصصان سونوگرافی اجازه می‌دهد تا تصاویری از قلب ایجاد کنند و دید دریچه‌های قلب را در اختیار متخصصان قلب قرار می‌دهند و آنها را قادر می‌سازد تا ناهنجاری‌ها را پیدا کنند. تصویربرداری داپلر، نوعی فناوری اولتراسوند، مسیر و سرعت جریان خون را هنگام عبور از رگ‌های خونی و قلب تجزیه و تحلیل می‌کند.

سونوگرافی اسکلتی عضلانی. این نوع سونوگرافی تصاویری از آسیب‌های مفاصل، ماهیچه‌ها و رباط‌ها ایجاد می‌کند که در غیر این صورت توسط بافت‌های استخوانی متراکم پنهان می‌شوند. سونوگرافی اسکلتی عضلانی تصاویری در زمان واقعی از مفاصل و بافت های نرم ارائه می دهد که به پزشکان ارتوپد امکان تشخیص و درمان آسیب ها را می دهد.

 

وظایف خاص تکنسین سونوگرافی شامل موارد زیر است:

آماده سازی بیماران برای انجام مراحل و گرفتن شرح حال پزشکی

تجزیه و تحلیل اطلاعات تشخیصی و جمع بندی یافته ها برای پزشکان

تمایز بین تصاویر غیرعادی و عادی

استفاده از تجهیزات و مبدل های اولتراسوند (پروب های اسکن)

همچنین متخصصان سونوگرافی قبل، حین و بعد از عمل با پزشکان ارتباط برقرار می کنند و با آنها همکاری می کنند.

f/رادیو لوژی و سونوگرافی در تهران

اسکن استخوان پزشکی هسته ای

اسکن استخوان چیست؟

اسکن استخوان پزشکی هسته ای اثرات آسیب یا بیماری (مانند سرطان) یا عفونت را روی استخوان ها نشان می دهد. اسکن استخوان پزشکی هسته‌ای همچنین نشان می‌دهد که آیا پس از درمان بهبود یا بدتر شدن ناهنجاری استخوانی وجود داشته است یا خیر.

یک ماده رادیواکتیو (رادیودارو) به داخل ورید تزریق می شود، به استخوان ها می چسبد و توسط یک دوربین مخصوص (دوربین گاما) شناسایی می شود که تصاویر یا عکس هایی می گیرد که نحوه عملکرد استخوان ها را نشان می دهد.

 

چرا پزشک این روش را معرفی می کند؟

اسکن استخوان پزشکی هسته ای به دلایل مختلفی انجام می شود.

اسکن استخوان هم ساختار و هم رشد سلول فعال استخوان ها را تصویر می کند، بنابراین اغلب همراه با سایر تصویربرداری ها به عنوان مثال استفاده می شود. اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری  (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI))

آنها اغلب به عنوان یک آزمایش پیگیری زمانی استفاده می شوند که علت درد یا علائم شما باید روشن شود، به عنوان مثال:

برای ارزیابی منبع درد استخوان؛ به عنوان مثال، درد پا یا لگن

برای ارزیابی یافته های سایر تصاویر تشخیصی یا نتایج غیرطبیعی آزمایشگاهی.

در زیر برخی از دلایل رایجی که پزشک ممکن است شما را برای اسکن استخوان ارجاع دهد ذکر شده است:

پیدا کردن شکستگی، شکستگی استرس، اسپلینت ساق پا مشکل است

استئومیلیت (عفونت استخوان)، سلولیت (عفونت پوست) یا برای ارزیابی پاسخ به درمان (به عنوان مثال آنتی بیوتیک) که ممکن است دارید

آرتریت، بیماری پاژه، شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان (که در آن استخوان‌ها شکننده می‌شوند و احتمال شکستگی بیشتر است)

برای ارزیابی وجود یا گسترش سرطان در استخوان، سپس برای پیگیری پاسخ به درمان

سندرم درد منطقه ای پیچیده (CRPS یا قبلاً به عنوان دیستروفی سمپاتیک رفلکس شناخته می شد)، نکروز آواسکولار، شل شدن پروتز یا عفونت.

 

چگونه برای اسکن استخوان آماده شوم؟

آمادگی خاصی برای این اسکن وجود ندارد.

با این حال، مهم است که به طور معمول یا بیشتر از حد معمول مایعات بنوشید، زیرا رادیودارو از طریق ادرار از بدن شما دفع می شود.

شما باید در حین گرفتن تصاویر ثابت بخوابید تا تار نشوند. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید برای مدت طولانی بی‌حرکت بمانید، لطفاً به پزشک خود یا کارکنان پزشکی هسته‌ای که در آنجا اسکن می‌کنید، اطلاع دهید.

اگر شما شدیداً کلاستروفوبیک هستید، لطفاً هنگام قرار ملاقات به بخش اطلاع دهید.

اگر باردار هستید (یا فکر می کنید ممکن است) باردار باشید، در دوران شیردهی و یا مراقب اصلی یا انحصاری کودکان کوچک هستید، باید به دکتری که شما را برای اسکن استخوان ارجاع می دهد و همچنین کارکنانی که استخوان را در آنجا انجام می دهید اطلاع دهید. اسکن کنید.

 

اسکن استخوان معمولاً در زنان باردار انجام نمی شود.

زنانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند و افرادی که مراقبت‌های اولیه یا انحصاری کودکان کوچک هستند، ممکن است نیاز به آمادگی‌های ویژه برای بعد از اسکن داشته باشند. این شامل قطع شیردهی و اجتناب از تماس نزدیک با کودکان خردسال برای مدت کوتاهی است. این به دلیل مقدار کمی رادیواکتیویته است که بدن شما ممکن است پس از تزریق اسکن آزاد کند. شما باید این موضوع را با پزشک ارجاع دهنده خود یا با مطب پزشکی هسته ای که در آنجا آزمایش خواهید کرد، در میان بگذارید.

توصیه هایی در مورد شیردهی و تماس نزدیک با کودکان پس از آزمایش های پزشکی هسته ای وجود دارد. برای اسکن استخوان، زمان توصیه شده برای عدم شیردهی یا تماس نزدیک با کودکان خردسال 1 ساعت است. شاید راحت‌ترین کار این باشد که بلافاصله قبل از آزمایش به نوزاد خود شیر بدهید. ممکن است به یک بطری شیر خشک یا شیر مادری که قبلا دوشیده شده بود نیاز داشته باشید. شخص دیگری باید تا یک ساعت پس از تزریق از نوزاد یا هر کودک خردسال مراقبت کند.

 

اسکن استخوان چگونه است؟

اسکن استخوان دو بخش دارد - تزریق رادیودارو به داخل ورید (گاهی اوقات با تصویربرداری «اوایل» همراه است) و سپس تصویربرداری «تاخیر» بین 1 تا 4 ساعت بعد.

 

قسمت 1

شما مقدار کمی رادیودارو را به داخل ورید تزریق خواهید کرد. گاهی اوقات بلافاصله پس از تزریق با دوربین گاما تصاویر گرفته می شود تا جریان خون در ناحیه مورد اسکن مشاهده شود. این تصاویر به عنوان تصویربرداری "اوایل" (جریان خون یا حوضچه خون) نامیده می شوند. اینکه آیا شما تصویربرداری "اوایل" داشته باشید یا خیر بستگی به این دارد که چرا پزشک شما اسکن را درخواست کرده است.

 

قسمت 2

پس از 2 تا 4 ساعت برای بزرگسالان و 1 تا 3 ساعت برای کودکان، برای دریافت تصاویر "تأخیر افتاده" برمی گردید. این تصاویر نحوه عملکرد استخوان ها را نشان می دهد. دلیل فاصله زمانی بین تزریق و تصاویر "تأخیر افتاده"، دادن زمان جذب رادیودارو به استخوان است.

رادیودارویی که برای اسکن استخوان دریافت می کنید از طریق ادرار از بدن شما دفع می شود. به همین دلیل، پس از تزریق باید مایعات زیادی بنوشید و مکرر ادرار کنید. میزان مایعات به هر فرد بستگی دارد، اما شما باید به خوبی هیدراته باشید و برای یک بزرگسال این مقدار می تواند سه تا چهار لیوان آب باشد. رنگ ادرار شما تغییر نخواهد کرد. ادرار شما حاوی مواد رادیواکتیو خواهد بود، بنابراین توصیه می شود پس از رفتن به توالت دست های خود را به خوبی بشویید.

در مورد نوزادان و خردسالان پوشک‌دار که اسکن استخوان می‌شوند، مقدار کمی رادیواکتیویته در ادرار و در نتیجه در پوشک کودک وجود خواهد داشت. مواد رادیواکتیو روی پوست کودک تأثیر نمی گذارد، اما مراقبان باید کودک را بشویند و دست های خود را به طور کامل بشویند. پوشک‌های پارچه‌ای باید کاملاً شسته شوند و پوشک‌های یکبارمصرف قبل از بسته شدن در کیسه پلاستیکی بسته شوند.

 

آیا اسکن استخوان عوارض بعدی دارد؟

به طور معمول، هیچ اثر پس از اسکن استخوان پزشکی هسته ای وجود ندارد.

رادیودارو مورد استفاده در اسکن استخوان هیچ گونه تداخل نامطلوبی با غذا یا دارویی که ممکن است مصرف می کنید، نداشته باشد. شما نباید از تزریق رادیودارو اثری احساس کنید. شما می توانید فعالیت های عادی را بین تزریق و تصاویر تاخیری و پس از اسکن انجام دهید.

 

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

بیوپسی سینه

خطرات اسکن استخوان چیست؟

در روش اسکن استخوان پزشکی هسته ای حداقل خطرات وجود دارد.

اسکن شامل دوز کمی از اشعه از رادیودارو تزریق شده به ورید شما است. خطر تشعشع تصویربرداری پزشکی برای بزرگسالان و کودکان را ببینید. دوز مشابه روش های سی تی و فلوروسکوپی است.

اگر شیر می دهید یا از بچه های خردسال مراقبت می کنید.

به ندرت، واکنش های آلرژیک با عوامل اسکن استخوان همراه بوده است.

 

فواید اسکن استخوان چیست؟

اسکن استخوان به پزشک کمک می کند تا نحوه عملکرد استخوان های شما را ارزیابی کند و اطلاعاتی را برای کمک به تشخیص و درمان بیماری شما ارائه می دهد. این می تواند آسیب به استخوان ها، اثرات بیماری مانند سرطان یا عفونت، و همچنین هر گونه بهبود یا بدتر شدن ناهنجاری استخوانی پس از هر درمانی را که ممکن است انجام دهید، نشان دهد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT