• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیوپسی سینه|نمونه برداری سینه یا بیوپسی چیست؟|بیوپسی پستان|بیوپسی


بیوپسی سینه


بیوپسی قطعه کوچکی است که از بافت برداشته شده و در آزمایشگاها بررسی می شود. برای بیوپسی پستان، بافت پستان احتمال دارد با یک سوزن بیوپسی مخصوص برداشته شودو یا ممکن است در هنگام جراحی برداشته شود. برای دیدن اینکه ، آیا سرطان و یا سایر سلول‌های غیرطبیعی در بدن وجود دارد، بررسی می‌شود.

برای رزرو نوبت جهت بیوپسی یا نمونه برداری سینه در مرکز الوند با حضور کادر مجرب و متخصص با ما تماس بگیرید

چرا بیوپسی سینه انجام میشود؟

برای بررسی توده ای که در سینه قابل احساس و یا لمس است.

برای بررسی مشکل مشاهده شده در ماموگرافی، مانند رسوبات کوچک کلسیم در بافت پستان
(میکروکلسیفیکاسیون) یا توده پر از مایع (کیست)

برای ارزیابی مشکلات نوک پستان، مانند ترشح خونی از نوک پستان

برای اینکه بفهمیم توده یا توده پستان سرطانی است (بدخیم) یا سرطانی نیست (خوش خیم)

یک توده یا سایر قسمت های نگران کننده در پستان ممکن است که ناشی از سرطان باشدو یا یا ممکن است ناشی از مشکل کم اهمیت دیگری باشد.

ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که پزشک شما بیوپسی را توصیه کند.

b/بیوپسی سینه

انواع بیوپسی سینه

انواع مختلفی از روش های بیوپسی برای سینه وجود دارد. نوع بیوپسی که انجام می دهید به محل و اندازه توده سینه یا ناحیه مورد نظر بستگی دارد.

بیوپسی ممکن است تحت بیهوشی موضعی ، ویا عمومی انجام شود. برای بی حسی موضعی، دارو برای بی حس کردن سینه به شما تزریق می شود. شما بیدار و میبینید اما هیچ دردی را احساس نمی کنید. برای بیهوشی عمومی به شما دارویی داده می شود تا در طول بیوپسی به خواب عمیقی نیز بپردازید.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی واژینال، اکوی قلب جنین

انواع بیوپسی سینه عبارتند از:

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA). یک عدد سوزن بسیار ظریف و نازک در توده ویا ناحیه مورد نظر قرا می گیرد. نمونه ی کوچکی از مایع یا بافت قسمت مورد نظر برداشته می شود. نیازی به برش نیست. بیوپسی FNA ممکن است برای کمک به بررسی اینکه آیا ناحیه یک کیسه پر از مایع (کیست) یا یک توده جامد است انجام شود.
بیوپسی با سوزن مرکزی یک سوزن بزرگ به داخل توده یا ناحیه مورد نظر هدایت می شود. استوانه های کوچکی از بافت به نام هسته برداشته می شوند. نیازی به برش نیست

بیوپسی باز (جراحی). برشی در سینه ایجاد می شود. جراح قسمتی از توده یا تمام توده و یا ناحیه مورد نظر را، برمی دارد. در برخی موارد ممکن است توده کوچک، عمیق و به سختی پیدا شود. سپس ممکن است از روشی به نام محلی سازی سیم نیز استفاده شود. برای این کار، یک سوزن نازک با یک سیم بسیار نازک در سینه قرار می گیرد. تصویرهای اشعه ایکس x به هدایت آن به سمت توده کمک می کند. سپس جراح این سیم را دنبال می کند تا توده را پیدا کند.

ممکن است از ابزارهای مختلف و روش‌های خاصی پزشکی برای هدایت سوزن‌های نازک و کمک به روش‌های بیوپسی ، استفاده شود. این شامل:

بیوپسی استریوتاکتیک با این روش تصویر سه بعدی از پستان با استفاده از کامپیوتر و نتایج ماموگرافی ساخته می شود. سپس تصویر سه بعدی سوزن بیوپسی را به محل دقیق توده سینه یا ناحیه مورد نظر هدایت می کند.

بیوپسی هسته با کمک خلاء نیز اتفاق میوفتد. یک برش بسیار کوچک در سینه ایجاد می شود. یک لوله یا کاوشگر توخالی از طریق برش وارد می‌شود. توسط MRI، اشعه ایکس یا سونوگرافی به سمت توده یا توده پستان هدایت می شود. بافت سینه به آرامی به داخل پروب کشیده می شود. یک چاقوی چرخان در داخل لوله، بافت سینه را بریده است. چندین نمونه بافت را می توان در یک زمان برداشت.

بیوپسی با هدایت اولتراسوند. در این روش از تصاویر اولتراسوند از توده یا توده پستان استفاده می شود. این تصاویر به هدایت سوزن به محل دقیق بیوپسی کمک می کند.

b/ بیوپسی سینهبیشتر بخوانید:  الاستوگرافی کبد، فیبرو اسکن کبد

خطرات بیوپسی سینه چیست؟

در کل همه روش ها خطراتی نیز دارند. بعضی از عوارضی ک امکان دارد اتفاق بیوفتد ، بیوپسی پستان عبارتند از:

کبودی و درد خفیف در محل بیوپسی

خونریزی طولانی مدت از محل بیوپسی

عفونت در نزدیکی محل بیوپسی

اگر بیوپسی با استفاده از اشعه ایکس انجام شود، مقدار تابش استفاده شده کم است. خطر قرار گرفتن در معرض تابش بسیار کم است.

بسته به شرایط پزشکی خاص خود ممکن است خطرات دیگری نیز داشته باشید. قبل از انجام بیوپسی، مطمئن شوید که هر گونه نگرانی را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

چگونه برای بیوپسی سینه آماده شوم؟

ارائه دهنده شما این روش را برای شما توضیح خواهد داد. هر سوالی در مورد روش دارید بپرسید.

از شما میخواهند که یک فرم رضایت نامه را بخوانید و امضا کنید که به شما اجازه انجام این روش را می دهد. فرم را با دقت کامل بخوانید و اگر چیزی واضح نبود میتوانید سوال بپرسید.

به طور کلی، اگر سینه شما بی حس است (بی حسی موضعی) اما بیدار هستید، نیازی به آماده شدن برای بیوپسی نیست. ولی اگر دارویی برای خواب عمیق (بیهوشی عمومی) به شما نیز داده می شود تا مدتی قبل آن نباید چیزی بخورید یا بنوشید (ناشتا). جراح نیز دستورات خاصی را به شما خواهد داد.

در روزی که عمل باید انجام شود از لوسیون، کرم، پودرو دئودورانت و یا عطر روی بازو، زیر بغل و یا سینه خود استفاده نکنید.

اگر شما باردار هستید و یا فکر می کنید که باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر به هر دارو، لاتکس، نوار چسب و داروهای بیهوشی (محلی و عمومی) حساسیت دارید یا به آن حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

در مورد تمام داروهایی که در حال مصرف آن هستید به ارائه دهنده خود بگویید. این شامل هم داروهای بدون نسخه شما و هم داروهای تجویزی شما می شود. همچنین نیز شامل ویتامین ها و، گیاهان دارویی و بقیه مکمل ها می باشد.

اگر سابقه اختلالات خونریزی مختلف دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از داروهای همانندی رقیق کننده خون، آسپرین، ایبوپروفن و یا سایر داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد استفادا میکنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد کا قبل از بیوپسی خود مصرف این داروها را قطع کنید.

بیوپسی: برای تشخیص نهایی

ماموگرافی و سونوگرافی معایناتی هستند که به شما امکان می دهد تصاویری از داخل سینه ها برای بررسی هر گونه ناهنجاری به دست آورید. این تصویر سرنخ هایی در مورد وضعیت سلامت سینه ها به ما می دهد، اما در مورد ماهیت ناهنجاری تشخیص داده شده مطمئن نیست! در این مرحله، اگر شک ادامه داشت، پزشک دستور بیوپسی را می دهد.

با جزئیات بیشتر، بیوپسی پستان شامل گرفتن سلول یا بافت از پستان(های) است که سپس در آزمایشگاه آنالیز می شود. این تنها آزمایشی می باشد که تایید می کند که آیا سلول های سرطانی وجود دارد یا نه.

 

بیوپسی سینه چیست؟

بیوپسی پستان شامل نمونه برداری از قطعات بافتی از یک ناهنجاری در پستان، با استفاده از یک سوزن، از طریق پوست است.

بیوپسی توسط رادیولوژیست با کمک رادیوگرافی انجام می شود.

بافت های برداشته شده توسط پاتولوژیست زیر میکروسکوپ تجزیه و تحلیل می شوند تا ماهیت ضایعه (بدخیم یا خوش خیم) مشخص شود و پزشکان در انتخاب درمان راهنمایی شوند.

 

 چرا بیوپسی می کنیم؟

در صورتی که تصاویر ماموگرافی و سونوگرافی پستان ناهنجاری های مشکوک یا حاکی از سرطان را نشان دهد، پزشک بیوپسی را توصیه می کند. اما مراقب باشید، بیوپسی به این معنی نیست که شما سرطان دارید! این دقیقاً برای تعیین وجود سلول های سرطانی استفاده می شود و تنها راه برای دانستن آن، تجزیه و تحلیل نمونه ای از تومور است. به یاد داشته باشید که یک تومور می تواند بدخیم باشد، اما می تواند خوش خیم نیز باشد!

 

چگونه برای بیوپسی آماده می شوید؟

هیچ آمادگی خاصی برای بیوپسی وجود ندارد، به جز پوشیدن یک تاپ که دسترسی آسان به نیم تنه را فراهم کند و از جواهرات حجیم خودداری کنید. همچنین بهتر است قبل از هر گونه درمان یا دارویی که شامل رقیق کننده های خون است، پزشک خود را مطلع کنید. 

  بیشتر بخوانید: سونوگرافی شبانه روزی ، سونوگرافی غربالگری

بیوپسی چگونه انجام می شود؟

بیوپسی انواع مختلفی دارد، اما به طور کلی حدود 30 دقیقه طول می کشد. رادیولوژیست می‌تواند از سوزن‌های گیج کوچک (به قطر 3 تا 5 میلی‌متر) برای میکروبیوپسی یا از سوزن‌های گیج بزرگ (قطر 5 تا 10 میلی‌متر) برای ماکروبیوپسی استفاده کند. در برخی موارد، می توان او را با استفاده از ماموگرافی (بیوپسی استریوتاکسیک) یا سونوگرافی (نمونه برداری با هدایت اولتراسوند) هدایت کرد.

 

 • بسته به تکنیک هدایت مورد استفاده، ناحیه مورد تجزیه و تحلیل را شناسایی می کند، سپس پوست را برای اعمال بی حسی موضعی ضد عفونی می کند.
 • سپس یک برش کوچک به طول 4 تا 5 میلی متر در پوست ایجاد می کند.
 • سپس پزشک سوزن بیوپسی را به سمت تومور هدایت می نماید.
 • هنگامی که سوزن در موقعیت قرار گرفت، نمونه های مورد نیاز را می گیرد. در این مرحله برخی از دستگاه ها صدای کلیک ایجاد می کنند.
 • این مداخله دردناک نیست زیرا زنان تحت بی حسی موضعی هستند، اما صدا گاهی اوقات می تواند شگفت زده و مبهوت کننده باشد.
 • پس از معاینه بانداژ می شود.
 • در برخی موارد، تیم پزشکی ممکن است برای یافتن محل دقیق ناهنجاری از چیزی استفاده کند که به آن کلیپ نقطه عطف گفته می شود.
 • این یک سیم فلزی منحنی است که اندکی از پوست خارج و جایگاه نمونه برداری را مشخص می کنند.
 • پس از تکمیل نمونه برداری، نمونه ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شوند.

 

راهنماهای مختلف بیوپسی:

بیوپسی تحت سونوگرافی:

این نمونه در مرکز ما گرفته شده است.

 

سیتوپونکچر تحت سونوگرافی:

مجموعه ای با سوزن بسیار ظریف (21G)، بدون بی حسی موضعی، خیلی دردناک نیست. پیشرفت سوزن روی صفحه دنبال می شود. سپس یک بانداژ ساده روی محل نمونه برداری قرار می گیرد.

 

میکروبیوپسی تحت سونوگرافی:

این نمونه ای است که تحت بی حسی موضعی با زایلوکائین آدرنالین گرفته می شود. یک برش کوچک در پوست اجازه می دهد تا در تماس با ضایعه یک سوزن کمی بزرگتر (14G) به دنبال روی صفحه نمایش که نمونه های بافتی را می گیرد، وارد شود. سپس یک پانسمان در محل نمونه برداری قرار می گیرد.

 

ماکروبیوپسی تحت سونوگرافی:

این نمونه ای است که تحت بی حسی موضعی با زایلوکائین آدرنالین گرفته می شود. یک برش کوچک در پوست اجازه می دهد تا در تماس با ضایعه یک سوزن بزرگتر (11، 12 و 10G) به دنبال آن روی صفحه نمایش داده شود که چند نمونه از مقدار بیشتری از بافت را می گیرد.

این معاینه برای گره‌های کوچک ≤ 5 میلی‌متری، مشکوک بودن به پاپیلوم، اعوجاج‌های معماری خاص یا زمانی که میکروبیوپسی کمک‌کننده نیست نشان داده می‌شود.

در برخی موارد، درمانی است: برداشتن برخی از ضایعات خوش خیم هیستولوژیکی اثبات شده.

 

بیوپسی استریوتاکتیک:

این نمونه در مرکز ما گرفته نشده است.

 

بیوپسی تحت MRI:

این نمونه در مرکز ما گرفته نشده است.

 

مزایای بیوپسی:

 • اجرای بیوپسی سریعتر، تهاجمی کمتر و هزینه کمتری نسبت به بیوپسی جراحی دارد.
 • به اندازه بیوپسی جراحی در تعیین تشخیص موثر است.
 • در طول ماموگرافی های بعدی، جای زخم قابل مشاهده روی پوست ایجاد نمی کند و ظاهر سینه را تغییر نمی دهد.
 • هنگامی که تجزیه و تحلیل نشان می دهد که شکل گیری خوش خیم است، از جراحی اجتناب می کند.
 • هنگامی که شکل گیری سرطانی است، نمونه ها به پزشک اجازه می دهند تا مناسب ترین درمان را با بیمار انتخاب کند.

 

بیشتر بخوانید:  ترشح پستان ، عکس رنگی رحم ، سونوگرافی بارداری

آمادگی برای بیوپسی:

لازم است هر گونه درمان مداوم مانند داروهای ضد انعقاد (از جمله آسپرین) و هرگونه حساسیت گزارش شود.

قبل از روز امتحان هیچ آمادگی لازم نیست.

نیازی به ناشتا بودن نیست، برعکس یک میان وعده کوچک توصیه می شود.

برای داشتن پوستی تمیز بدون محصولات آرایشی (کرم، شیر پاک کننده، عطر، تالک) دوش گرفتن توصیه می شود.

توصیه می شود از زیورآلات استفاده نکنید.

 

مراحل بیوپسی:

شما تا حد امکان راحت و بدون پیراهن به پشت روی مبل اولتراسوند دراز می کشید.

ضد عفونی سینه با بتادین انجام می شود.

تزریق محصول بی حس کننده در مسیری که سوزن نمونه برداری دنبال می کند انجام می شود. در چند ثانیه و بیش از 45 دقیقه کار می کند.

اگر با وجود بیهوشی احساس درد کردید، در گزارش آن تردید نکنید. مقدار اضافی بیهوشی (بدون تجاوز از حد مجاز دوز) تزریق خواهد شد.

برای میکروبیوپسی، قرار گرفتن سوزن در ضایعه و برداشتن آن با یک ضربه شدید (مانند صدای منگنه) همراه است.

برای ماکروبیوپسی، قرار گرفتن سوزن در ضایعه و برداشتن آن با صدای زمزمه همراه است.

این نصب دردناک نیست و برای جلوگیری از غافلگیری و پریدن از سر و صدا به شما هشدار داده می شود.

تصاویر برای اطمینان از موقعیت صحیح سوزن در رابطه با ضایعه گرفته می شود.

بیوپسی به نسبت دیگر تست های تشخیصی موجب ناراحتی و عوارض بیشتری می شود. در عرض چند روز پس از معاینه، ممکن است کبودی در ناحیه مورد معاینه همراه با حساسیت یا درد خفیف داشته باشید. جای نگرانی نیست! در این موردها جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

  

بسته به اندازه سوزن و در نتیجه حجم نمونه، بین ماکروبیوپسی با آسپیراسیون و میکروبیوپسی تمایز قائل می شود. این دو نوع نمونه را می توان با راهنمایی ماموگرافی (ماکروبیوپسی تحت استریوتاکتیک یا توموسنتز) یا اولتراسوند (میکروبیوپسی یا ماکروبیوپسی تحت سونوگرافی) انجام داد.

تمام نمونه ها تحت بی حسی موضعی گرفته می شود.

 

امتحان بیوپسی چطوره؟

منشی از بیمار استقبال می کند و پرونده اداری او را تکمیل می کند. سپس او را به اتاق انتظار هدایت می کند. یک دستکاری می آید تا او را بردارد و او را در اتاق نصب کند.

در مورد میکروبیوپسی تحت سونوگرافی

همزمان که رادیوگرافی بیمار را با سینه برهنه روی تخت معاینه نصب می کند، پیشرفت معاینه را برای او توضیح می دهد. او مواد نمونه برداری را آماده می کند.

رادیولوژیست ضایعه را با سونوگرافی شناسایی می کند، سپس پوست را ضد عفونی می کند و بی حسی موضعی انجام می دهد. این ناخوشایندترین لحظه این معاینه بی درد است.

 بیشتر بخوانید:  ماموگرافی دیجیتال ، انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند 

به محض اینکه بیهوشی اثر کرد (در واقعیت چند ثانیه)، رادیولوژیست نمونه را تحت کنترل سونوگرافی می گیرد. تحویل سریع است. با یک سوزن خودکار یکبار مصرف که توسط تفنگ حمل می شود ساخته شده است. صدای سوراخ شدن غافلگیر کننده است (مانند صدای تیز و کوبنده که ممکن است شبیه منگنه به نظر برسد). در طول معاینه، پزشک درباره اقداماتی که انجام می دهد توضیح می دهد و نظر می دهد. در پایان معاینه، بانداژ را می بندد تا 24 ساعت بماند.

 

این روش حدود 15 دقیقه طول می کشد. هنگام خروج از اتاق معاینه، منشی حدود 8 روز بعد (زمان لازم برای انجام آنالیز توسط آزمایشگاه) به او وقت می‌دهد تا دوباره به پزشک مراجعه کند تا بتواند نتیجه بیوپسی را به او بدهد.

 

نتایج نیز برای پزشک ارجاع کننده وی ارسال خواهد شد.

عوارض جانبی بسیار کم است: ناراحتی چند ساعته که با پاراستامول ایجاد می شود و گاهی هماتوم بدون جاذبه برای جلوگیری از خونریزی، صراحتاً توصیه می شود تا چند روز آسپرین مصرف نکنید).

در مورد ماکروبیوپسی تحت سونوگرافی (بیوپسی ساکشن با هدایت اولتراسوند)

بیمار در حالی که قفسه سینه برهنه بر پشت است در اتاق سونوگرافی قرار می گیرد. تکنسین در حین اظهار نظر در مورد روش، مواد و جدول نمونه برداری را آماده می کند. پزشک یک ضد عفونی کننده پوست و سپس بی حسی موضعی در محل سوراخ انجام می دهد. او یک برش 2 تا 3 میلی متری در پوست ایجاد می کند. نمونه تحت کنترل دائمی سونوگرافی گرفته می شود. این به لطف چرخش سوزن روی خود انجام می شود. صدای سوراخ، مربوط به آسپیراسیون، تعجب آور است. نمونه دردناک نیست، بی حسی موضعی زمان لازم برای اثرگذاری داشته است. در پایان ماکروبیوپسی، یک نشانگر (به نام گیره) در محل قرار داده می شود. این یک نشانگر کوچک تیتانیومی است که تشخیص محل نمونه‌گیری را برای نظارت بعدی ممکن می‌سازد یا می‌تواند به عنوان هدف در طول یک عمل جراحی احتمالی مورد استفاده قرار گیرد. یک پانسمان برای نگهداری 4 تا 5 روز ساخته می شود. یک نوار فشاری روی پانسمان گذاشته می شود تا 48 ساعت بماند.

 بیشتر بخوانید:  فیبرواسکن چیست؟ ، سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟ ، عکس رنگی رحم

این روش حدود نیم ساعت طول می کشد. نمونه های بافت برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شود.

یک هفته بعد، بیمار به رادیولوژیست که این روش را انجام داده مراجعه می کند. او وضعیت اسکار سینه را بررسی می کند، گاهی از پستان سوراخ شده عکس ماموگرافی می گیرد و نتایج خود را به او می دهد. نتایج نیز برای پزشک ارجاع کننده وی ارسال خواهد شد.

 

عوارض جانبی متوسط ​​هستند: ناراحتی برای چند ساعت تا چند روز که با پاراستامول ایجاد می شود و گاهی اوقات هماتوم که برای آن به صراحت توصیه می شود تا چند روز آسپرین مصرف نکنید.

در مورد ماکروبیوپسی تحت استریوتاکسی یا توموسنتز (ماکروبیوپسی با آسپیراسیون که توسط استریوتاکسی یا توموسنتز هدایت می شود)

تکنسین بیمار را در اتاق، روی میزی که به این نوع نمونه برداری اختصاص داده شده است، نصب می کند. او بدون پیراهن روی شکم دراز کشیده است. سینه‌ای که باید معاینه شود مانند ماموگرافی فشرده می‌شود. این دستگاه از اشعه ایکس استفاده می کند، تکنسین ضمن اظهار نظر در مورد پیشرفت معاینه، مواد و جدول نمونه برداری را آماده می کند. او تصاویر ماموگرافی می گیرد و ناهنجاری را هدف قرار می دهد تا سوراخ شود و سپس ضد عفونی پوست را انجام می دهد. مهم است که بیمار در طول این روش بی حرکت بماند. پزشک بی حسی موضعی انجام می دهد. برای معرفی سوزن نمونه برداری، برشی به طول محور 2 تا 3 میلی متر ایجاد می کند. چندین نمونه گرفته می شود. این روش بعد از بیهوشی پر سر و صدا اما بدون درد است. در پایان ماکروبیوپسی، یک نشانگر (به نام گیره) در محل قرار داده می شود. این یک نشانگر کوچک تیتانیومی است که تشخیص محل نمونه برداری برای نظارت بعدی یا به عنوان یک هدف قبل از یک عمل جراحی احتمالی را ممکن می سازد. در طول عمل، رادیولوژیست به صورت دستی محل بیوپسی را فشرده می کند تا از خونریزی جلوگیری کند. سپس یک پانسمان ساخته می شود که بیمار باید آن را به مدت یک هفته نگه دارد. همچنین یک فشرده سازی با باند قرار داده شده است که 48 ساعت نگه می دارد. این روش حدود یک ساعت هم طول می کشد. نمونه ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شوند.

 

یک هفته بعد، بیمار به رادیولوژیست که این روش را انجام داده مراجعه می کند. او وضعیت اسکار سینه را بررسی می کند، در صورت لزوم از پستان سوراخ شده عکس ماموگرافی گرفته و نتایج خود را به او می دهد. نتایج نیز برای پزشک ارجاع کننده وی ارسال خواهد شد.

عوارض جانبی متوسط ​​هستند: ناراحتی برای چند ساعت تا چند روز که با پاراستامول ایجاد می شود و گاهی اوقات هماتوم که برای آن به صراحت توصیه می شود تا چند روز آسپرین مصرف نکنید.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT