• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟|سونوگرافی سینه


سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟ ؛ سونوگرافی یک آزمایش تشخیصی غیرتهاجمی است که تصاویری را تولید می کند که برای ارزیابی اندام ها و ساختارهای داخل بدن اند. فناوری سونوگرافی امکان تجسم سریع اندام ها و ساختارهای بدن را از خارج از بدن فراهم می کند. سونوگرافی همچنین ممکن است برای ارزیابی جریان خون به اندام های قفسه سینه استفاده شود. سونوگرافی سینه یک تکنیک تصویربرداری است که برای غربالگری تومورها و ناهنجاری‌های بافت پستان مانند کیست استفاده می‌شود. سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می کند. امواج صوتی از سطوحی در بدن که ضبط شده و به فیلم یا عکس تبدیل می‌شوند، منعکس می‌شوند یا پژواک می‌کنند.

برای رزرو نوبت جهت انجام سونوگرافی غربالگری و سونوگرافی سینه در مرکز الوند با بروزترین تجهیزات دنیا و با حضور متخصصین مجرب با ما تماس بگیرید.

در سونوگرافی از یک مبدل استفاده می کنند که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالایی که شنیده نمی شودبه داخل بدن، ارسال کنند. مبدل اولتراسوند روی پوست قرار می گیرد و امواج اولتراسوند از طریق بدن به سمت های مختلف سینه و ساختارهای درونی آن حرکت می کنند. امواج صوتی مانند پژواک از سنیه منعکس می‌شوند و به مبدل بازمی‌گردند. مبدل امواج منعکس شده را پردازش می کند و سپس توسط کامپیوتر به تصویری از سینه و یا بافت های مورد بررسی سینه تبدیل می کند.

e/سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

اگر سوالی در مورد رادیولوژی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

آشنایی با سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه یا پستان چیست و چرا انجام می شود؟ سونوگرافی سینه نوعی آزمایش تصویربرداری است که ممکن است پزشک برای بررسی تومورها یا سایر ناهنجاری های پستان تجویز کند.

سونوگرافی سینه و زیر بغل از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از داخل سینه استفاده می کند.

 برای انجام یک سونوگرافی معمولی پستان، یک متخصص مراقبت های بهداشتی از یک دستگاه دستی به نام مبدل برای ایجاد تصاویری از سینه شما استفاده می کند.

روش دیگر، آنها ممکن است یک سونوگرافی خودکار پستان باشد که دراین  نوع سونوگرافی از یک مبدل بزرگتر برای ایجاد یک تصویر سونوگرافی سه بعدی از کل سینه شما استفاده می کنند.

 دانشمندان همچنین در حال مطالعه استفاده از سونوگرافی سینه با کنتراست برای ایجاد تصاویر واضح تر از تومورهای سینه و سایر ناهنجاری ها هستند. در سونوگرافی با کنتراست، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ماده حاجب را به یکی از رگ های شما تزریق  می کند.

این ماده نحوه حرکت امواج صوتی را در بدن شما تغییر می دهد تا تصاویر فراصوت واضح تری ایجاد کند. برخلاف اشعه ایکس و سی تی اسکن، سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند و برای افراد باردار بی خطر در نظر گرفته می شود.

امواج صوتی بسته به نوع بافتی که با آن مواجه می‌شوند با سرعت‌های متفاوتی حرکت می‌کنند.سریع‌ترین از طریق بافت استخوانی و آهسته‌ترین از طریق هوا است . سرعت بازگشت امواج صوتی به مبدل و همچنین میزان بازگشت موج صوتی توسط مبدل به عنوان انواع مختلف بافت ترجمه می شود.

 همچنین یک ژل اولتراسوند روی مبدل و پوست قرار داده می شود تا امکان حرکت نرم مبدل روی پوست را فراهم کند و هوای بین پوست و مبدل را برای بهترین رسانایی صدا از بین ببرد.سونوگرافی ممکن است به طور ایمن در دوران بارداری یا در صورت وجود حساسیت به رنگ کنتراست مورد استفاده قرار گیرد، زیرا از اشعه یا رنگ کنتراست استفاده نمی شود.

 پیشرفت های تکنولوژیکی در کیفیت تصویر سونوگرافی باعث شده است که نشانه های استفاده از سونوگرافی پستان گسترش یابد. برای نشان دادن تومور، مرحله بندی بعد از عمل، پیگیری پس از درمان سرطان و تشخیص مداخله ای میتواند مناسب باشد. تاکنون فقط ماموگرافی برای غربالگری مبتنی بر جمعیت مفید بوده است.

با این حال، در مرکز سونوگرافی سینه سونوگرافی با وضوح بالا و کنترل شده با کیفیت مناسب می تواند تشخیص زودهنگام سرطان را بیشتراز پیش بهبود ببخشد. سونوگرافی برای بیماران پرخطر و زنان با سینه های متراکم که از نظر ماموگرافی مشکل دارند مفید است. استفاده گسترده از این اندیکاسیون پیشرفته برای سونوگرافی پستان به کیفیت تجهیزات و تجربه محقق بستگی دارد. تاکنون کمبود دستورالعمل ها و مقررات وجود داشته است. اجرای کنترل کیفیت قبل از ارائه کلی سونوگرافی پستان با کیفیت بالا و موثر ضروری است. 

 

هنگام انجام سونوگرافی سرطان سینه چه انتظاری باید داشت؟

 سونوگرافی پستان و اگزیلاری (سونوگرافی) یک آزمایش تصویربرداری است که برای تشخیص سرطان سینه استفاده می شود. برخلاف ماموگرافی (که از اشعه ایکس برای تولید تصاویر استفاده می کند)، سونوگرافی پستان از امواج صوتی برای مشاهده بافت پستان استفاده می کند.

این مقاله به این موضوع می پردازد که چرا ممکن است علاوه بر ماموگرافی به سونوگرافی سینه نیز نیاز داشته باشید. همچنین توضیح می دهد که در طول سونوگرافی پستان چه اتفاقی می افتد و نتایج شما چگونه تفسیر می شود.

سونوگرافی پستان برای تشخیص تومورهای سرطانی و تغییرات در جریان خون در سینه استفاده می شود. اگر احساس کردید یک توده یا ماموگرافی غربالگری توده مشکوکی را نشان می دهد، ممکن است پزشک شما این آزمایش را توصیه کند.

کیست های پر از مایع و تومورهای جامد می توانند در ماموگرافی یکسان به نظر برسند. سونوگرافی پستان بهتر می تواند تعیین کند که توده کیست است یا تومور.

اگر سینه های متراکم دارید، ممکن است علاوه بر ماموگرافی، سونوگرافی سینه نیز توصیه شود. (ماموگرام نوع بافت سینه شما را نشان می دهد.) سینه های متراکم برخلاف بافت چربی دارای بافت غده ای زیادی هستند.

سونوگرافی سینه برای تشخیص تومورهای سفید کوچک در بافت غدد بهتر از ماموگرافی است. 3 بافت متراکم پستان در افراد جوان شایع است، به ویژه در افراد با شاخص توده بدنی پایین (BMI). برای شما اگر زیر 30 سال سن دارید و توده سینه قابل لمس دارید.

اگر نیاز به بیوپسی (برداشتن بافت برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه) دارید، ممکن است از سونوگرافی پستان برای هدایت سوزن به ناحیه مشکوک استفاده شود.

سونوگرافی پستان نیز برای ارزیابی جریان خون در سینه استفاده می شود. افزایش جریان خون در سینه می تواند نشان دهنده تغییراتی مانند التهاب باشد که می تواند با شرایط مختلفی همراه باشد.

از آنجایی که سونوگرافی پستان از امواج صوتی به جای پرتوهای یونیزان استفاده می کند، معمولاً به عنوان یک ابزار تشخیصی برای افراد بارداری که ممکن است سرطان سینه داشته باشند، توصیه می شود.

همه اینها ممکن است باعث شود فکر کنید سونوگرافی سینه تنها آزمایش غربالگری سرطان سینه است که به آن نیاز دارید. به هر حال، این چنین نیست. سونوگرافی پستان می تواند علائم اولیه سرطان سینه، مانند میکروکلسیفیکاسیون ها (رسوبات کوچک کلسیمی که به صورت لکه های سفید در ماموگرافی ظاهر می شوند) را که ماموگرافی می تواند تشخیص دهد، از دست بدهد.

 f/سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

خطرات و موارد منع مصرف

از آنجایی که آنها تومورهای کوچک را از دست می دهند، سونوگرافی پستان به جای ماموگرافی توصیه نمی شود. به غیر از آن، هیچ خطر خاصی در ارتباط با سونوگرافی پستان وجود ندارد. با این حال، این آزمایش ممکن است در جمعیت های خاص کمتر موثر باشد.

افرادی که سینه های خیلی بزرگ دارند

افرادی که چاقی دارند

 اگر سابقه سینه های متراکم دارید، سونوگرافی غربالگری ممکن است همزمان با غربالگری ماموگرافی انجام شود. یا ممکن است بعد از انجام ماموگرافی غربالگری متوجه شوید که نیاز به سونوگرافی پستان دارید. اگر رادیولوژیست که ماموگرافی شما را می‌خواند، چیزی را بیابد که نیاز به آزمایش بیشتر داشته باشد، مانند توده یا ناحیه متراکم، این ممکن است رخ دهد.

تماس مجدد برای آزمایش های اضافی پس از ماموگرافی رایج است و به این معنی نیست که شما سرطان سینه دارید. کمتر از 1 از هر 10 نفری که نیاز به آزمایشات بعدی دارند، بدخیمی (سرطان) دارند

حتی در این صورت، فهمیدن اینکه به آزمایش بیشتری نیاز است، ممکن است استرس زا باشد. به همین دلیل، به پزشک خود اطلاع دهید که می خواهید سونوگرافی را در اسرع وقت برنامه ریزی کنید. سونوگرافی سینه معمولاً نیاز به ارجاع یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دارد.

 مانند اکثر آزمایش‌های پزشکی، می‌توانید انتظار داشته باشید که پس از ورود به مرکز آزمایش، فرم‌ها، از جمله فرم رضایت‌نامه را پر کنید. در برخی موارد، ممکن است بتوانید با پر کردن فرم های آنلاین قبل از قرار ملاقات، در زمان خود صرفه جویی کنید. در غیر این صورت، انتظار داشته باشید که قبل از شرکت در آزمون حدود 15 دقیقه را صرف تکمیل مدارک کنید.

 

آزمایش سونوگرافی پستان را می توان به یکی از این دو روش انجام داد:

سونوگرافی مبدل دستی

سونوگرافی خودکار پستان (ABUS)

برای اینکه شما را برای این آزمایش آماده کنید، از کمر به بالا لباس خود را درآورده و یک لباس بیمارستانی روباز بپوشید. سینه های شما با یک ژل گرم پوشیده می شود که به انتقال امواج صوتی کمک می کند. با اضافه کردن زمان آماده سازی، انجام هر دو نوع آزمایش اولتراسوند بین 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.

پس از آزمایش، به شما زمان داده می شود تا لباس بپوشید و راحت باشید. در برخی موارد، ممکن است این فرصت را داشته باشید که نتایج آزمایش خود را با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در محل بحث کنید.

سونوگرافی پستان معمولا در مراکز تصویربرداری سرپایی انجام می شود. بر اساس ارجاع و توصیه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود، ممکن است در عوض این آزمایش را در یک بیمارستان انجام دهید.

تست های تصویربرداری در اتاق های خصوصی انجام می شود. تکنسینی که آزمایش را انجام می دهد در اتاق با شما خواهد بود. برخلاف آزمایش‌هایی که تشعشع می‌کنند، سونوگرافی به طور بالقوه برای دیگران مضر نیست، بنابراین محافظت از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی ضروری نیست.

این آزمایش از هیچ بیهوشی استفاده نمی کند، بنابراین اگر وسیله نقلیه مورد نظر شما باشد، می توانید بعد از آن رانندگی کنید.

سونوگرافی سینه شامل چه مواردی می شود؟

قبل از سونوگرافی پستان، پزشک یک معاینه فیزیکی از پستان انجام می دهد. سپس باید از کمر به بالا لباس را در بیاورید و روی میز معاینه دراز بکشید. یک ژل شفاف روی سینه مورد معاینه اعمال می شود. این ژل بی ضرر است و به سونوگرافی کمک می کند تا تصاویر واضح تری تولید کند. یک ابزار کاوشگر پارو مانند روی سینه اعمال می شود و در سراسر آن حرکت می کند. یک آزمایش بین 10-20 دقیقه طول می کشد. پس از ثبت تصاویر مربوطه، ژل پاک می شود و عمل کامل می شود.

 

چرا سونوگرافی سینه انجام می شود؟

سونوگرافی سینه معمولاً در صورتی انجام می شود که توده مشکوکی در سینه وجود داشته باشد. این توده می تواند نشانه ای از سرطان سینه باشد و سونوگرافی به تشخیص تومور یا کیست پر از مایع کمک می کند. اگرچه سونوگرافی سینه می تواند تومور را تشخیص دهد، اما نمی تواند سرطانی بودن یا نبودن آن را تشخیص دهد. بیوپسی برای تعیین این مورد انجام خواهد شد که می تواند توسط سونوگرافی نیز هدایت شود.

 

آمادگی برای سونوگرافی سینه

برای انجام سونوگرافی سینه هیچ آمادگی لازم نیست، با این حال، توصیه می شود از عطر یا لوسیون روی پوست سینه استفاده نکنید. همچنین پوشیدن یک لباس راحتی برای کمک به درآوردن لباس ممکن است مفید باشد.

 

سونوگرافی سینه چه حسی دارد؟

سونوگرافی سینه بدون درد است، با این حال، ژل اعمال شده می تواند کمی سرد باشد.

 

نتایج غیر طبیعی به چه معناست؟

تصاویر سونوگرافی سیاه و سفید هستند و یک توده یا ناهنجاری معمولاً به صورت تیره نشان داده می شود.

یافته های تشخیصی در سونوگرافی پستان به شرح زیر است:

  • سینه های فیبروکیستیک – سینه های دردناک و توده ای ناشی از تغییرات هورمونی.
  • آدنوفیبروم - یک تومور خوش خیم و غیر سرطانی پستان.
  • پاپیلوم داخل مجاری – تومور خوش خیم مجرای شیر.
  • تومور بدخیم – یک توده سرطانی پستان.

یک تومور سرطانی بیشتر مورد آزمایش قرار می گیرد، معمولاً با اسکن MRI و سپس بیوپسی. این آزمایشات بیشتر سرطانی بودن یا نبودن توده را تایید می کند.

 f/سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

چه چیزی را می پوشند

در روز معاینه از لوسیون، کرم، پودر یا هر ماده دیگری روی سینه های خود استفاده نکنید. اگر فقط سونوگرافی می‌کنید، می‌توانید دئودورانت بپوشید. اگر ماموگرافی هم انجام می‌دهید، از دئودورانت استفاده نکنید.

در اکثر امکانات لازم است که برای این آزمایش از کمر به بالا لباس بپوشید. همچنین از شما خواسته می شود که جواهراتی مانند گردنبند یا جواهرات را بردارید. لباس راحتی که پوشیدن و درآوردن آن آسان است ممکن است منطقی باشد. به شما یک لباس بیمارستان داده می شود تا در طول آزمایش بپوشید.

ژل گرمی که در طول آزمایش بر روی سینه‌های شما گذاشته می‌شود، پس از آن برداشته می‌شود. پس از پوشیدن لباس‌هایتان، باقی‌مانده‌ی آن لکه‌ای ایجاد نمی‌کند. در صورت تمایل، می توانید پس از آزمایش دستمال مرطوب مرطوب برای تمیزی و راحتی همراه داشته باشید.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

غذا و نوشیدنی

برای سونوگرافی پستان به آمادگی خاصی نیاز نیست. شما می توانید مانند قبل از آزمایش غذا بخورید و بنوشید. همچنین می توانید داروهای تجویز شده خود را مصرف کنید.

 

در طول آزمون

شما برای مبدل دستی یا آزمایش ABUS دراز می کشید.سونوگرافی حدود 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

برخلاف ماموگرافی، سینه‌های شما در طول آزمایش بین دو صفحه در دستگاه فشرده نمی‌شوند. تکنسین در تمام مراحل با شما خواهد بود. اگر احساس ناراحتی کردید یا سوالی دارید، به آنها اطلاع دهید.

 

مبدل دستی

این رایج ترین نوع سونوگرافی سینه است. پس از قرار دادن ژل بر روی پوست، تکنسین گره ای به نام مبدل را روی سینه های شما قرار می دهد. ممکن است برای مشاهده کل سینه یا فقط ناحیه مورد نظر استفاده شود.

تکنسین همچنین ممکن است برای مشاهده غدد لنفاوی، عصا را از زیر بغل شما عبور دهد. ممکن است در حین تست مبدل دستی فشاری از چوب احساس کنید.

این عصا امواج صوتی ساطع می‌کند و وقتی از بافت سینه می‌پرد، پژواک را دریافت می‌کند. پژواک ها تصاویری را تولید می کنند که روی صفحه کامپیوتر مشاهده می شوند.

در برخی موارد، یک پروب داپلر ممکن است به مبدل اضافه شود. این کاوشگر به تکنسین اجازه می دهد تا سرعت جریان خون در رگ های سینه را بشنود.

 

سونوگرافی خودکار پستان (ABUS)

این آزمایش از یک مبدل بزرگ استفاده می کند که کل سینه را اسکن می کند و صدها تصویر می گیرد. این تست برای مشاهده کل پستان به عنوان یک ابزار غربالگری مفید است. در برخی موارد، پس از اتمام تست ABUS، از یک مبدل عصایی برای تمرکز روی مناطق خاص استفاده می شود.

 

پس آزمون

هیچ عارضه فیزیکی از این آزمایش وجود ندارد. پروتکل ها در مراکز تست متفاوت است. ممکن است نتایج خود را در قرار ملاقات خود دریافت کنید، یا ممکن است مجبور باشید تا زمانی که گزارش شما خوانده شود و برای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود ارسال شود، صبر کنید.

هنگامی که نتایج خود را دریافت کردید، در صورت نیاز مراحل بعدی به شما داده می شود.

 

تفسیر نتایج

نتایج سونوگرافی پستان با سیستم گزارش گیری و داده تصویربرداری پستان (BI-RADS) تجزیه و تحلیل می شود. این همان سیستمی است که برای تجزیه و تحلیل نتایج سایر آزمایش‌های پستان، از جمله ماموگرافی و اسکن‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) استفاده می‌شود.

BI-RAD نتایج اولتراسوند را در دسته های عددی از 0 تا 6.12 مرتب می کند یک دسته شماره گذاری شده توسط رادیولوژیست که آن را تجزیه و تحلیل می کند به تست شما اختصاص داده می شود.

0—تصویربرداری ناقص و اضافی مورد نیاز است: این دسته به این معنی است که آزمایش واضح نبود و آزمایش بیشتری لازم است.

1- منفی: سینه های شما طبیعی است. هیچ نشانه ای از سرطان تشخیص داده نشد.

2-خوش خیم: این نیز نتیجه آزمایش منفی است. سرطانی پیدا نشد. یافته دیگری نشان داد که سرطان نیست، مانند کلسیفیکاسیون خوش خیم. این طبقه بندی به سایر متخصصان کمک می کند تا نحوه خواندن نتایج شما را درک کنند.

3- احتمالاً خوش‌خیم: چیزی دیده می‌شود که احتمال سرطانی بودن آن بسیار کم است (2٪ یا کمتر).

4- ناهنجاری مشکوک: سرطان مشکوک است اما قابل تایید نیست. بیوپسی به عنوان مرحله بعدی توصیه می شود.

5- بسیار حاکی از بدخیمی: یافته ها شبیه سرطان هستند و احتمال سرطان به طور قابل توجهی بالا (95%) وجود دارد.12 بیوپسی به عنوان مرحله بعدی اکیداً توصیه می شود.

6- بدخیمی ثابت شده با بیوپسی: سرطان قبلاً تشخیص داده شده است. این دسته زمانی استفاده می شود که سونوگرافی برای تعیین میزان پاسخ شما به درمان انجام می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین

 هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

پیگیری

در بیشتر موارد، هیچ نشانه ای از سرطان سینه یافت نمی شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما اطلاع می دهد که چه زمانی آزمایش غربالگری سرطان پستان بعدی خود را برنامه ریزی کنید. این کارها معمولاً سالیانه یا هر سال انجام می شود.

بپرسید که آیا باید آزمایش اولتراسوند را به عنوان ابزار غربالگری تکرار کنید یا فقط یک ماموگرافی دیگر انجام دهید. اگر در معرض خطر بالای سرطان سینه هستید، ممکن است علاوه بر ماموگرافی، MRI سینه سالانه نیز توصیه شود. در صورت مشاهده موارد مشکوک در سونوگرافی، آزمایش‌های بیشتر، مانند بیوپسی پستان، برنامه‌ریزی می‌شود.

 s/سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

سونوگرافی سینه در دوران بارداری: آیا می تواند سرطان را تشخیص دهد؟

بارداری حیاتی ترین مرحله در زندگی هر زنی است. هر کدام از سه ماهه های بارداری هیجانات خاص خود را دارد، اولی فرصت شنیدن ضربان قلب را می دهد، دومی جنسیت را آشکار می کند و در نهایت مرحله سوم و بسیار مورد انتظار زمانی است که مادر احساس می کند کودک به احساسات و اعمال او پاسخ می دهد. این یک مسیر باورنکردنی است که برای پدر و مادر شدن هر دو شروع می شود.

بارداری اگرچه انتظار زندگی جدید را به همراه دارد، اما همراه با آن خطر برخی از مشکلات سلامتی و خطراتی که باید به درستی با آنها مقابله شود، به همراه دارد. از تهوع شدید صبحگاهی و کمردرد، بارداری خطر ابتلا به سرطان را نیز به همراه دارد. سرطان سینه و سرطان رحم هر دو محتمل ترین شکل سرطانی هستند که زنان از آن رنج می برند. اگرچه این یک واقعیت علمی ثابت شده است که بارداری ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در دراز مدت کاهش دهد، اما در کوتاه مدت خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

 

مقالات پیشنهادی :

بخش تخصصی تصویر برداری زنان و پستان

ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

مرکز تخصصی ماموگرافی

ماموگرافی هالوژیک

سونوگرافی برای غربالگری سرطان سینه

سونوگرافی پستان - آیا بی خطر است؟

اولتراسوند بخش اجتناب ناپذیر بارداری است. این نه تنها به تشخیص رشد جنین کمک می کند، بلکه به پزشک کمک می کند تا در صورت بروز هرگونه رشد غیر طبیعی در رحم به بیماران هشدار دهد. با پیشرفت تکنولوژی، معاینه مایع آمنیوتیک اولین قدمی است که هر پزشک برای بیماران خود تجویز می کند. بررسی دقیق و منظم بدن نه تنها برای کودک بلکه برای مادر نیز مفید خواهد بود. مادران باردار اغلب این سوال را درباره رشد به موقع پستان مطرح می کنند تا مطمئن شوند که می توانند به موقع به نوزاد خود شیر دهند. سونوگرافی پستان روشی ایمن برای نظارت بر سلامت کلی یک زن باردار و همچنین بررسی سنگینی مناسب پستان و فعال شدن هورمون استروژن تولید کننده شیر است. سونوگرافی در حین فعال سازی از تشعشعات استفاده نمی کند. سونوگرافی بر ماموگرافی ارجحیت دارد و مرحله مقدماتی چک آپ است.

 

سونوگرافی برای تشخیص سرطان

اولتراسوند در اصطلاح علمی یک آزمایش تصویربرداری است که امواج صوتی را از طریق پستان ارسال می کند و منجر به تولید تصاویر قابل مشاهده می شود. عدم استفاده از هر شکلی از اشعه، سونوگرافی را برای خانم های باردار گزینه ای بسیار مطمئن تر و قابل توصیه تر می کند. سونوگرافی به عنوان یک روش مستقل نمی تواند سرطان سینه را تشخیص دهد، بلکه برای تکمیل سایر فرآیندهای غربالگری در صورتی که پزشک در معاینات خارجی انسدادی احساس کند استفاده می شود. ماموگرافی و آزمایش‌های غربالگری بیشتر مانند بیوپسی توسط پزشکان انجام می‌شود که سرطانی بودن رشد و بدخیم یا خوش‌خیم بودن آن را مشخص می‌کند.

سونوگرافی سرطان سینه

اگر متوجه تغییری در سینه‌های خود شده‌اید یا در ماموگرافی یک ناهنجاری تشخیص داده شده است، پزشک ممکن است برای شما سونوگرافی سینه ترتیب دهد. سونوگرافی پستان یک آزمایش غیر تهاجمی و بدون درد است که از امواج صوتی برای تشکیل تصویری از ساختارهای سینه استفاده می‌کند و به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دهد که آیا این تغییرات ناشی از یک توده غیر سرطانی یا خوش‌خیم بافتی است یا سرطان سینه. بر اساس شکل، مکان و سایر مشخصات قابل مشاهده در سونوگرافی. گاهی اوقات سونوگرافی می‌تواند بی‌نتیجه باشد و پزشک ممکن است برای نظارت بر توده و یا درخواست بیوپسی، سونوگرافی پیگیری کند.

آیا سونوگرافی می تواند سرطان سینه را تشخیص دهد؟ بله، با این حال، برخی از سونوگرافی ها ممکن است بی نتیجه باشند و ممکن است آزمایش های دیگری نیز وجود داشته باشد که پزشک از شما بخواهد علاوه بر سونوگرافی انجام دهید، مانند بیوپسی برای تشخیص کامل.

برای تشخیص ناهنجاری‌ها در پستان، دستگاه‌های اولتراسوند امواج صوتی با فرکانس بالا را به سمت بافت ارسال می‌کنند در حالی که امواجی را دریافت می‌کنند که پژواک یا بازتاب می‌کنند. تصاویر بافت سینه توسط این امواج صوتی منعکس شده ایجاد می شود که به ساختارهای داخلی سینه شما مانند مرزهای بین مایع و بافت نرم یا بین استخوان و بافت نرم بستگی دارد.

 

کاربردهای رایج سونوگرافی سرطان سینه

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در سینه ها یا احساس هر گونه توده جدید در حین خودآزمایی، ضروری است ابتدا به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما را معاینه می کند و ممکن است از شما بخواهد که سونوگرافی سینه انجام دهید.

سونوگرافی پستان ممکن است به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار گیرد و معمولاً برای تعیین اینکه آیا توده پستان جامد است و بنابراین به طور بالقوه تومور است یا حاوی مایعاتی مانند کیست است که عمدتاً خوش خیم است استفاده می شود. با این حال، تومورها می توانند به طور همزمان جامد و پر از مایع باشند. توجه به این نکته مهم است که سونوگرافی پستان همیشه نمی تواند سرطانی بودن توده توپر را مشخص کند.

در صورتی که فردی بافت سینه متراکم داشته باشد، ممکن است از سونوگرافی سینه استفاده شود. در این مورد، ماموگرافی ممکن است نتواند تصویر کاملی از بافت طبیعی سینه و ناهنجاری‌های احتمالی ثبت کند، در حالی که سونوگرافی پستان می‌تواند تصویر دقیق‌تری ارائه دهد.

 

روش سونوگرافی سینه

سونوگرافی سرطان سینه یک روش سریع و کاملا بدون درد است. قبل از انجام سونوگرافی پستان، حتماً نامه ارجاع خود را از پزشک همراه داشته باشید، همراه با نتایج اسکن قبلی که ممکن است مرتبط باشد. شما می خواهید لباس هایی بپوشید که به راحتی درآورید. جواهرات و اشیای قیمتی را در خانه بگذارید و از قرار دادن هرگونه لوسیون، کرم یا سایر محصولات روی نواحی مورد اسکن خودداری کنید.

سونوگرافیست، متخصص پزشکی که سونوگرافی سینه شما را انجام می دهد، ژل را روی ناحیه یا قسمت هایی که قرار است اسکن شود پخش می کند. سپس دستگاه کوچکی به نام مبدل را روی سینه و غدد لنفاوی زیر بغل شما حرکت می دهند.

مبدل به کامپیوتر متصل است و امواج صوتی با فرکانس بالا را به بافت سینه می فرستد. هنگامی که این امواج به عقب باز می گردند، یا اکو می شوند، تصاویر بر روی مانیتور ظاهر می شوند.

ممکن است سونوگرافیک نیاز به فشار دادن یا اعمال فشار داشته باشد، اما نباید درد داشته باشد و اسکن فقط باید حدود 15 تا 20 دقیقه طول بکشد.

سونوگرافی همچنین یک گزینه غربالگری ایمن تر برای زنان باردار است، زیرا از اشعه استفاده نمی کند، و همچنین یک روش غربالگری رایج برای بیماران زیر 25 سال است.

 d/سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

نتایج سونوگرافی سینه

کیست‌ها، توده‌ها و تومورها در مقایسه با بافت خاکستری و سفید روشن‌تر پستان، همگی به صورت لکه‌های تیره‌تری در تصاویر اولتراسوند ظاهر می‌شوند. با این حال، یک ناحیه تیره لزوماً نشان دهنده سرطان نیست. کیست های خوش خیم پر از مایع و توده های غیر سرطانی نیز با سونوگرافی قابل تشخیص هستند.

 

سرطان سینه در سونوگرافی چگونه است؟

کیست‌های پر از مایع معمولاً به صورت دایره‌های سیاه یا بیضی توپر ظاهر می‌شوند، در حالی که در مقایسه با کیست‌ها، سرطان سینه معمولاً به صورت توده‌های نامنظم کمی سبک‌تر ظاهر می‌شوند.

 

سرطان سینه در سونوگرافی چگونه به نظر می رسد؟

سرطان سینه به صورت لکه تیره‌تری روی بافت خاکستری یا سفید روشن‌تر اطراف آن ظاهر می‌شود. این به این دلیل است که امواج صوتی از یک تومور جامد منعکس می شود. بافت اطراف توسط کامپیوتر به عنوان تصویری با رنگ روشن تر تفسیر می شود که توده تومور تیره تر از بافت سالم اطراف مانند هوا و استخوان است.

 

آیا سرطان سینه با سونوگرافی قابل تشخیص است؟

سونوگرافی می تواند سرطان سینه را تشخیص دهد، با این حال، نمی تواند تعیین کند که یک توده جامد سرطانی است یا نه - فقط اینکه آیا یک توده جامد (تومور یا خوش خیم)، پر از مایع یا هر دو است. سونوگرافی همچنین ممکن است توده های کوچک را تشخیص ندهد و نتواند رسوبات کوچکی از کلسیم را که می تواند نشان دهنده سرطان سینه باشد، جمع آوری کند. اگر یک تومور جامد و سرطانی در سونوگرافی سرطان سینه شما ظاهر شود، پزشک برای تشخیص کامل به آزمایشات بیشتری نیاز دارد.

 

نتایج سونوگرافی سینه چقدر طول می کشد؟

این بستگی به محل انجام اسکن دارد، اما در بیشتر موارد، نتایج شما به پزشک عمومی یا پزشکی که شما را برای سونوگرافی پستان ارجاع داده ارسال می شود. برای بحث در مورد نتایج باید یک قرار ملاقات بعدی با آنها رزرو کنید. مرکز رادیولوژی یا بیمارستانی که سونوگرافی شما را انجام می‌دهد، باید بتواند به شما راهنمایی کند که چه مدت طول می‌کشد تا نتایج به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی اولیه شما برسد - معمولاً ظرف چند روز.

 

سونوگرافی برای سرطان سینه چقدر دقیق است؟

برای سرطان سینه، سونوگرافی بسیار دقیق است، تحقیقات نشان می‌دهد که می‌تواند حدود ۸۰ درصد سرطان‌های سینه را به درستی تشخیص دهد. در تشخیص سرطان سینه مفید است، اما از آنجایی که نمی تواند سرطانی یا خوش خیم بودن توده جامد در سینه را مشخص کند، معمولاً در کنار سایر آزمایش ها استفاده می شود.

 

خطر سرطان سینه

در دوران بارداری، پستان تغییر می کند. برای قرار دادن مجرای شیر، سینه ها سنگین می شوند و احساس می کنند که در حال رشد هستند. این جنبه از تغییرات فیزیکی اغلب هر شکلی از رشد کیستیک در بدن را پنهان می کند. اعتقاد بر این است که تشخیص سرطان سینه در دوران بارداری در نتیجه معاینات متعددی که مادر به طور مکرر انجام می دهد بسیار آسان تر است. پس از سونوگرافی، ماموگرافی سینه و غربالگری روش عملی برای این موارد باردار یا غیر باردار است. در سه ماهه اول معمولاً هشداری برای خطر ابتلا به سرطان است. رشد توده‌های مشکوک یک سیگنال هشدار است، اما چیزی که اطمینان‌بخش است این است که همه این توده‌ها ممکن است سرطانی نباشند.

باید در نظر داشت که اگر هر بیمار شاهد چنین رشد بیرونی یا درونی باشد، هرگز نباید تا زمان تولد کودک یا توقف تغذیه صبر کند. چنین رشدی باید در اسرع وقت بررسی شود تا از هر گونه خطری برای مادر یا نوزاد جلوگیری شود.

طبق مطالعه ای که توسط موسسه ملی سرطان انجام شده است، 12.4 درصد از زنان در یک کشور به طور کلی در هر مرحله از زندگی خود از سرطان سینه رنج می برند.

برخی از اقدامات احتیاطی که می توان در دوران بارداری برای جلوگیری از هرگونه رشد سرطانی انجام داد عبارتند از:

زمان نشستن را محدود کنید. مادران باید سعی کنند در طول روز پیاده روی کوچک و آهسته داشته باشند. این امر گردش خون مناسب را در تمام اندام های بدن تضمین می کند و سلامتی را حفظ می کند.

مصرف توت آبی که منبع غنی اسید فولیک، آنتی اکسیدان ها و خواص ضد سرطانی است به رشد کلی مادر نیز کمک می کند.

شیردهی نه تنها برای رشد کودک مفید است، بلکه از تشکیل توده در سینه ها نیز جلوگیری می کند.

مصرف قند باید برای همه مادران باردار تنظیم شود. مقدار زیاد قند خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

غلات بخورید غلات کامل بهترین منبع کربوهیدرات هستند که دستگاه گوارش را سالم نگه می دارند و مطالعات انجام شده توسط انجمن سرطان آمریکا نیز ثابت می کند که غلات کامل خطر مبتلا شدن  به بیماری سرطان را کاهش می دهد.

فاصله زمانی مناسب بین دو بارداری برای همه مادران نه تنها برای حفظ سلامت شخصی بلکه برای رشد مناسب جنین نیز ضروری است.

هرگز قرار ملاقات ها را پزشک نادیده نگیرید. آزمایشات و معاینات مناسب زنان در دوران بارداری ضروری است. آنها به پیشگیری و تشخیص هر گونه رشد غیر طبیعی قبل از رسیدن به حالت غیر قابل درمان کمک می کنند.

آن دسته از بیمارانی که سابقه خانوادگی قبلی دارند، باید در دوران بارداری اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهند تا خطر ابتلا به مشکلات بعدی را کاهش دهند.

محصولات غذایی سرشار از آنتی اکسیدان آنها نه تنها به پوست درخشندگی می بخشند، بلکه بدن را با سایر ویتامین های ضروری مورد نیاز بدن برای حفظ سیستم ایمنی قوی و مبارزه با هر بیماری احتمالی که ممکن است بدن را تهدید کند، تغذیه می کنند.

بنابراین اشتباه نخواهد بود اگر بگوییم که سونوگرافی می تواند به عنوان روشی مطمئن برای تشخیص و جلوگیری از رشد هرگونه رشد مشکوک احتمالی در بدن به ویژه در دوران بارداری استفاده شود.

 

توده چیست؟                       

بدن یک زن در طول بارداری چه از نظر درونی و چه از نظر بیرونی دستخوش تغییرات زیادی می شود. اگر در دوران بارداری با یک توده بدون درد در زیر بغل مواجه شدید، بدون شک شما را نگران خواهد کرد. نگاه کردن به این توده عجیب و غریب خواهد بود، اما همچنین می تواند نشان دهنده مشکلی باشد که بعداً ظاهر می شود. دانستن اینکه واقعا چیست می تواند به شما کمک کند آرام بمانید

توده نیز بخشی از سینه است. بله، ممکن است شنیدن این موضوع عجیب باشد زیرا ما معتقدیم که پستان معمولاً قسمتی است که در ناحیه قفسه سینه وجود دارد. در واقع، بخش واقعی می تواند تا زیر بغل نیز گسترش یابد و به راحتی به نقطه تقسیم می رسد. خطوطی که هنگام وقوع این اتفاق رخ می‌دهند، شبیه دره‌هایی هستند که به عنوان پشته‌های شیر نامیده می‌شوند. سینه ها در دوران بارداری و حتی زمانی که شیردهی بعد از زایمان شروع می شود، گشاد می شوند. این می تواند باعث شود که بافت سینه در ناحیه زیر بغل نیز منبسط شود.

به طور کلی، توده‌های سرطانی معمولاً نامنظم‌تر هستند. آنها همچنین ممکن است سفت یا محکم به نظر برسند و ممکن است روی بافت سینه ثابت شوند. آنها همچنین اغلب بدون درد هستند. با این حال، در درصد کمی از زنان، یک توده دردناک سینه سرطانی است.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی تشخیص جنسیت

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

سونوگرافی خانم

ماموگرافی دیجیتال

آیا غدد لنفاوی در دوران بارداری متورم می شوند؟

گاهی اوقات تورم زیر بازو یا سینه ها یا در ناحیه گردن به دلیل عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی در بارداری ایجاد می شود. همچنین می تواند به دلیل انگل های موجود در خاک یا به دلیل گوشت نپخته حاوی انگل ایجاد شود. بزرگ شدن غده گاهی تدریجی یا سریع است. سایر دلایل مسبب آن عفونت های شایع، اختلالات سیستم ایمنی، سرطان و غیره است.

قرار گرفتن در معرض باکتری یا ویروس می تواند باعث تورم غدد لنفاوی شود. علائم شامل آبریزش بینی، تب، گلودرد و غیره است. گره ثابت و سفت که به سرعت در حال رشد است نشان دهنده وجود تومور است. علائم بارداری تورم غدد لنفاوی نشان دهنده عفونت یا اختلال ایمنی است. این تورم می تواند باعث احساس درد در بازوها شود و ممکن است کمی درد را تجربه کنید.

                     

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر در دوران بارداری متوجه تورم غدد لنفاوی شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر تورم با تب، کاهش وزن یا تعریق شبانه همراه باشد، نیاز به ارزیابی کامل توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارد. اگر مشکل ادامه داشت فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در زمان بارداری، تشخیص پزشک می تواند علت واقعی تورم غدد لنفاوی را آشکار کند. پزشک تاریخچه پزشکی را می پرسد و پس از آن معاینه فیزیکی انجام می دهد. هنگامی که پزشک به علت تورم مشکوک شد، گزارش آزمایش خون برای تأیید یا از بین بردن علت مشکوک شدن مورد نیاز است. در صورت نیاز، عکسبرداری با اشعه ایکس یا سی تی اسکن از ناحیه آسیب دیده برای تعیین منبع احتمالی عفونت یا یافتن تومورها پیشنهاد می شود. بررسی میکروسکوپی نمونه ای از لنف برای تشخیص علت در گزارش بیوپسی انجام می شود.

تورم ناشی از عفونت پس از بازگشت تب به حالت طبیعی، به حالت عادی برمی‌گردد. تورم ناشی از عفونت باکتریایی نیاز به آنتی بیوتیک دارد. درمان خاصی برای افراد آلوده به HIV انجام می شود. جراحی، پرتودرمانی یا شیمی درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان پیشنهاد می شود. جدا از این موارد، اگر غدد لنفاوی متورم دردناک باشند، یک کمپرس گرم در ناحیه آسیب دیده تسکین می دهد. مسکن های بدون نسخه می توانند درد را به سرعت تسکین دهند. استراحت کافی نیز برای بهبودی سریع لازم است. خانم های باردار به دلیل رشد جنین در داخل نیاز به مراقبت زیادی دارند.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT