• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟|الاستوگرافی


الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟ در الاستوگرافی از ارتعاشات با فرکانس پایین در طول سونوگرافی یا MRI استفاده می شود برای اندازه گیری سفتی و یا کشسانی اندام های داخل بدن شما. به ویژه برای تشخیص بیماری کبدی ویا شدت بیماری کبد مفید است. پزشک و یا مرکز رادیولوژی که در آن الاستوگرافی میشوید به شما می گوید که چطور باید آماده شوید.


داروهای معمولی خود را میتوانید طبق معمول مصرف کنید. اگر احتمال بارداری در شما وجود دارد به پزشک خود اطلاع دهید و در مورد بیماری های که اخیرا داشتید، شرایط پزشکی خود، داروهایی که مصرف می کنید وهمچنین آلرژی ها صحبت کنید. بهتر است جواهرات خودرا را در خانه بگذارید و لباس های راحت و گشاد بپوشید. ممکن است لازم باشد لباس مخصوص بیمارستان بپوشید.

elastography/الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

اگر سوالی در مورد رادیولوژی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

الاستوگرافی چیست؟

الاستوگرافی یک تکنیک تصویربرداری به صورت غیر تهاجمی است که به تعیین سفتی اندام ها ی مختلف و سایر ساختارهای بدن شما نیز کمک می کند. اغلب برای ارزیابی کبد شم مورد ا استفاده قرار میگیرد.در الاستوگرافی ارتعاشات با فرکانس پایین و بدون درد را به داخل کبد شما هدایت می کند. سونوگرافی یا تصویربرداری، رزونانس مغناطیسی سرعت حرکت این ارتعاشات را در اندام ها اندازه گیری می کند. یک سیستم کامپیوتری از این اطلاعات برای ایجاد یک نقشه ی بصری استفاده می کند، که سفتی ویا خاصیت ارتجاعی کبد را نشان می دهد.

سفت شدن بافت کبد معمولاً نشانه بیماری است.بر اثر بیماری کبد ممکن است، باعث ایجاد بافت اسکار (یافیبروز) شود. افراد مبتلا به فیبروز کبدی ممکن است علائمی را تجربه نکنند. در صورت عدم درمان، فیبروز کبدی ممکن است به وضعیت جدی تری به نام سیروز پیشرفت کند. سیروز می تواند به شدت بر عملکرد کبد شما تأثیر بگذارد و می تواند کشنده نیز باشد.

برای ارزیابی اینکه آیا بیماری کبدی دارید، می‌توان از الاستوگرافی به جای بیوپسی استفاده کنید. در بیوپسی کبد از یک سوزن برای به دست آوردن نمونه کوچکی از کبد برای بررسی زیر میکروسکوپ استفاده می کنند.

برخی از کاربردهای رایج الاستوگرافی چیست؟

از الاستوگرافی معمولا برای بررسی بیماری های مختلف در کبد استفاده می شود. این تکنیک می تواند نشان دهد:

تشخیص و ارزیابی شدت بیماری کبدی
هدایت تصمیمات درمانی
نظارت بر پاسخ به درمان
بیوپسی کبد را هدایت یا جایگزین کنید
کمک به پیش بینی خطر عوارض بیماری های کبدی، مانند تجمع مایع در شکم (آسیت).

همچنین از الاستوگرافی برای تشخیص بیماری های سایر اندام ها مانند پستان، تیروئید و پروستات استفاده می شود. همچنین برای ازرزیابی و بررسی وضعیت عضله هاو تاندون ها استفاده می شود.

چگونه باید برای الاستوگرافی آماده شویم؟

لباس راحت و گشاد بپوشید. اغلب لازم است تمام لباس ها و جواهرات را در ناحیه ی مورد بررسی بردارید.

احتمال دارد لازم باشد که برای این روش لباسی را بپوشید.

به طور کلی، شما نباید قبل از انجام الاستوگرافی نوشیدنی های شیرین بنوشید ویا غذا بخورید. مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین بر اندازه گیری سفتی کبد تأثیر می گذارند.
ممکن است از شما بخواهند که عصر قبل از الاستوگرافی یک وعده غذایی بدون چربی را بخورید و 6 تا 8 ساعت قبل از الاستوگرافی از خوردن غذا خودداری کنید.
با این کارها امکان تجسم بهتر برای کیسه صفرا را فراهم می کند.

مقالات پیشنهادی :

بیوپسی سینه

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت

الاستوگرافی: کاربردها در تومورهای بافت نرم سطحی

الاستوگرافی بر اساس اصول کشسانی بافت ها در چند سال اخیر به عنوان یک تکنیک جدید برای اهداف تشخیصی مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر این یک روش به خوبی تثبیت شده برای تشخیص فیبروز کبدی و همچنین برای ضایعات پستان است. در چند سال اخیر، ما شاهد کاربرد الاستوگرافی در سایر اندام ها نیز بوده ایم. تیروئید، غدد لنفاوی، بیضه ها، غدد بزاقی، پروستات و غیره. الاستوگرافی در سیستم اسکلتی عضلانی و همچنین ارزیابی ضایعات بافت نرم مفید است.

هر زمان که تغییر دژنراتیو در تاندون ها یا رباط ها ایجاد شود، در خواص کششی این ساختارها با نرمی مرتبط کاهش می یابد. این اصل در تشخیص تاندونوز ظریف و همچنین آسیب های تاندون که در تصویربرداری معمولی در مقیاس خاکستری آشکار نیستند، استفاده شده است.

الاستوگرافی همچنین به طور بالقوه در تشخیص و شناسایی توده های بافت نرم به طور معمول در سطح زیر جلدی یا عضلانی مفید است. الگوهای الاستوگرافی در حال حاضر برای شرایطی مانند لیپوما و همچنین نوروفیبروم به خوبی توضیح داده شده است.

 f/الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

نکات کلیدی یادگیری

اول، نشانه های بالینی اصلی فعلی برای تکنیک های الاستوگرافی شکمی، تشخیص و مرحله بندی فیبروز کبدی است. به طور کلی، تکنیک‌های الاستوگرافی دقت تشخیصی خوب تا عالی را برای تشخیص فیبروز پیشرفته ارائه می‌دهند، اما عملکرد متوسط ‌تری برای تشخیص فیبروز زودرس یا خفیف دارند. بیشتر مطالعات تا به امروز در بزرگسالان بوده است. ویژگی های عملکردی در کودکان کمتر شناخته شده است. تحقیقات برای درک بهتر عملکرد الاستوگرافی برای نظارت بر تغییرات طولی در فیبروز مورد نیاز است. نشانه های نوظهور الاستوگرافی شامل تشخیص التهاب کبدی، ارزیابی فشار خون پورتال، شناسایی ضایعات کانونی کبد و ارزیابی سایر اندام های شکمی است.

دوم، عوامل مخدوش کننده بالقوه هنگام استفاده از سفتی برای ارزیابی فیبروز کبدی شامل عوامل فنی و مرتبط با ابزار و عوامل بیولوژیکی و مرتبط با بیمار است. اولی شامل مکان و عمق اندازه گیری ها، فرکانس های موج و وابستگی های دستگاه است. دومی شامل استئاتوز کبدی، التهاب و کلستاز است.

سوم، سختی اندازه گیری شده وابسته به فرکانس است: به طور کلی، سختی اندازه گیری شده با افزایش فرکانس امواج برشی افزایش می یابد. تکنیک های مختلف از فرکانس های مختلف استفاده می کنند. از این رو، مقادیر سفتی مشاهده شده وابسته به تکنیک هستند.

چهارم، تکنیک های مختلف الاستوگرافی دارای مزایا و محدودیت هایی هستند و در حال حاضر هیچ تکنیک واحدی نمی تواند به عنوان بهینه برای همه نشانه ها و شرایط توصیه شود. بسته به اندیکاسیون (غربالگری، تشخیص یا نظارت بر فیبروز کبد)، ممکن است روش‌های متفاوتی ترجیح داده شود. تکنیک های الاستوگرافی اولتراسوند نسبتاً ارزان، قابل حمل، به طور فزاینده ای در دسترس هستند و عموماً دقت تشخیصی خوبی برای فیبروز پیشرفته ارائه می دهند. با این وجود، آن‌ها از بخش‌های نسبتاً کوچکی از کبد نمونه‌برداری می‌کنند و ممکن است در بیماران چاق و کسانی که فضاهای بین‌دنده‌ای باریک دارند، غیرقابل اعتماد باشند. الاستوگرافی MR بخش‌های بزرگ‌تری از کبد را نمونه‌برداری می‌کند و دقت تشخیصی عالی ارائه می‌دهد که احتمالاً کمی بیشتر از تکنیک‌های مبتنی بر اولتراسوند است، اما کیفیت ممکن است در بیمارانی که رسوب آهن مشخصی دارند، کاهش یابد. در دسترس بودن سخت افزار یا نرم افزار مورد نیاز نسبتاً محدود است.

در نهایت، تکنیک های الاستوگرافی ادغام شده با سونوگرافی بالینی و سیستم های MRI می توانند خواص مکانیکی را در داخل بدن ارزیابی کنند. رادیولوژیست‌ها باید با این قابلیت‌های فنی جدید هیجان‌انگیز آشنا باشند تا با تصویربرداری آنچه را که زمانی فقط با لمس مستقیم قابل بررسی بود، بررسی کنند.

 

الاستوگرافی کبد

بیماری های مزمن مختلف کبد مانند هپاتیت B، C و بیماری کبد چرب می توانند منجر به آسیب بافتی و متعاقب آن تشکیل بافت اسکار شوند. با تجمع بافت اسکار، کبد مقداری خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و سفت تر می شود.

الاستوگرافی کبد شامل استفاده از یک پروب سونوگرافی سطحی است که یک پالس با فرکانس پایین یا موج برشی را به حجم کمی از بافت کبد در زیر قفسه سینه ارسال می کند. انتقال موج صوتی بر روی بدن هیچگونه  دردی ندارد.

 

الاستوگرافی کبد چگونه انجام می شود؟

کبد در سمت راست بالای شکم و زیر قفسه سینه قرار دارد. از بیماران خواسته می شود که روی میز معاینه دراز بکشند. یک تکنسین پروب فیبرو اسکن را بین دنده ها در قسمت راست دیواره  در پایین قفسه سینه بدن می گذارد. سپس یک سری از 10 نبض بدون درد روی کبد اعمال می شود. نتایج روی تجهیزات ثبت می شود و یک نمره کلی سفتی کبد ایجاد می شود. سپس این نمره توسط یک پزشک واجد شرایط برای پیش بینی احتمال فیبروز یا سیروز پیشرفته تفسیر می شود.

از بیماران خواسته می شود که لباس های گشاد بپوشند و حداقل 3 ساعت قبل از آزمایش هیچ مایع یا جامد مصرف نکنند تا احتمال به دست آوردن نتایج قابل اعتماد آزمایش افزایش یابد. اسکن 10 تا 15 دقیقه طول می کشد تا کامل شود، اما بیماران باید برنامه ریزی کنند که 30 دقیقه در دسترس باشند تا زمانی برای آماده سازی در نظر گرفته شود.

 

الاستوگرافی کبد مبتنی بر اولتراسوند


چیست و چرا به آن نیاز دارم؟
الاستوگرافی مبتنی بر اولتراسوند یک آزمایش غیر تهاجمی است که به ارزیابی سلامت کبد شما کمک می کند .  به صورت ویژه ، از فناوری اولتراسوند جهت تخمین زدن درجه فیبروز یا اسکار کبدی که احتمال دارد در کبد شما از بیماری ‌ها یا شرایط مختلف کبدی وجود داشته باشد ، به کار می برد. همچنین اندازه گیری رسوب چربی (استئاتوز) در کبد را فراهم می کند. برای برخی از بیماران، الاستوگرافی مبتنی بر اولتراسوند می تواند جایگزین بیوپسی کبد شود.

دو دستگاه مختلف الاستوگرافی مبتنی بر اولتراسوند وجود دارد: Fibroscan® و Velacur™. پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که کدام یک برای شما بهتر است.

نتایج آزمایش همیشه در ارتباط با سایر داده های بالینی، نتایج آزمایشات آزمایشگاهی و تصویربرداری کبد در مدیریت بیماران جداگانه تفسیر می شود.خطرات

اسکن یک روش کاملا غیر تهاجمی، ساده و بدون درد است که تقریباً 30 دقیقه طول می کشد. اکثر بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی را می توان ارزیابی کرد، اما این آزمایش در بیماران مبتلا به موارد زیر توصیه یا قابل تفسیر نیست:

مایع در شکم (آسیت)
هپاتیت حاد
نارسایی قلب راست
چاقی شدید (BMI> 45)
فضاهای دنده کوچک
ناتوانی در دراز کشیدن صاف
مشکل در تنفس هنگام دراز کشیدن
مصرف روزانه الکل

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحمآماده سازی

از بیماران خواسته می شود که لباس های گشاد بپوشند و باید بتوانند در حین انجام آزمایش به مدت 30 دقیقه یا بیشتر روی میز معاینه دراز بکشند. از بیماران خواسته می شود تا 4 ساعت قبل از آزمایش هیچ مایع یا جامد مصرف نکنند تا احتمال به دست آوردن نتایج قابل اعتماد آزمایش افزایش یابد. اسکن معمولاً 20 تا 30 دقیقه طول می کشد تا کامل شود، اما بیماران باید برنامه ریزی کنند که 1 ساعت در اینجا باشند تا زمانی برای آماده شدن در نظر گرفته شود.امتحان

کبد در سمت راست بالای شکم و زیر قفسه سینه قرار دارد. از بیماران خواسته می شود که روی میز معاینه دراز بکشند. یک تکنسین یک پروب را بین دنده ها در سمت راست دیواره پایین قفسه سینه قرار می دهد. سپس یک سری نبض بدون درد روی کبد اعمال می شود. نتایج روی تجهیزات ثبت می‌شود و امتیازات سفتی کبد و استئاتوز ایجاد می‌شود. سپس نمرات توسط یک پزشک واجد شرایط برای تخمین فیبروز کبدی و رسوب چربی تفسیر می شود.

 

بعد از آزمون

پس از انجام عمل، بلافاصله از ناحیه عمل مرخص می شوید و می توانید بدون هیچ محدودیتی آن را ترک کنید. دکتری که این روش را تکمیل و تفسیر کرده است، نتایج آزمایش را برای پزشکی که دستور عمل شما را داده است ارسال می کند. نتایج حدود یک تا دو هفته دیگر در دسترس خواهد بود.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT