• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی سه بعدی واژینال چیست؟|آمادگی قبل از سونوگرافی واژینال


سونوگرافی سه بعدی واژینال چیست؟

سونوگرافی سه بعدی واژینال چیست؟ سونوگرافی سه بعدی امکان به دست آوردن یک تصویر سه بعدی، به عبارتی حجمی فضای رحم را فراهم می کند. این سونوگرافی چندین سال است که وارد بسیاری از مطب های سونوگرافی شده است.

 c/سونوگرافی سه بعدی واژینال چیست؟

اگر سوالی در مورد سونوگرافی دارید و یا پزشک برایتان سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

سونوگرافی سه بعدی، چیست؟

سونوگرافی سه بعدی بر اساس همان تکنیک اولتراسوند معمولی است، یعنی استفاده از اولتراسوند. این سونوگرافی ها در بدن منتشر و منعکس می شوند. پژواک امواج برگردانده شده توسط بافت موانع، استخوان ها و غیره به صورت تصاویر روی صفحه رونویسی می شود.

 

در مورد سونوگرافی کلاسیک، این تصاویر دو بعدی هستند و امکان تجسم مقطعی از رحم را فراهم می کنند. در مورد اولتراسوند سه بعدی، تصاویر سه بعدی هستند و بنابراین امکان بازتولید حجم ها را فراهم می کنند.

این حالت تصویر حجمی به لطف یک پروب سونوگرافی خاص امکان پذیر است. برخلاف پروب کلاسیک که مسطح است، پروب سه بعدی گرد است. این شکل و دستگاه داخل اجازه می دهد تا چندین برش 2 بعدی به طور همزمان انجام شود. سپس نرم افزار این برش ها را در یک تصویر سه بعدی جمع می کند.

 

مزایا در مقایسه با سونوگرافی معمولی

برای یک سونوگرافی تشخیصی (یعنی مرحله بعد از سونوگرافی غربالگری که یک ناهنجاری را تشخیص داده یا مشکوک به آن شده است)، حالت 3D-4D می تواند در شرایط خاص در مقایسه با تصویربرداری دو بعدی امتیاز مثبتی را ارائه دهد. این امکان تصویربرداری کامل تری را فراهم می کند.

 

 سونوگرافی اندوواژینال چیست؟

این یک تکنیک سونوگرافی خاص است. پروب به جای اینکه روی شکم قرار گیرد، در داخل واژن قرار می گیرد. این نوع سونوگرافی به طور کلی برای تشخیص زودهنگام بارداری توصیه می شود زیرا تجسم خوبی از جنین ارائه می دهد و امکان نظارت بر فعالیت قلبی جنین را فراهم می کند.

 

چرا سونوگرافی ترانس واژینال مهم است؟

سونوگرافی داخل واژینال یک تکنیک پزشکی است که در درمان ناباروری و به ویژه لقاح آزمایشگاهی به منظور نظارت بر مراحل رشد فولیکول های تخمدان استفاده می شود. این امکان را فراهم می کند تا جنین را در بیمارانی که در معرض خطر حاملگی خارج رحمی از هفته پنجم آمنوره هستند، تعیین کنید. علاوه بر این، این معاینه همچنین می تواند توسط جراحان خاص برای سوراخ کردن، به ویژه، کیست تخمدان استفاده شود.

درباره سونوگرافی ترانس واژینال بیشتر بدانید

این معاینه پزشکی چگونه پیش می رود؟

ابتدا باید در وضعیت لیتوتومی قرار بگیرید. سپس، رادیولوژیست به آرامی یک پروب دراز و نازک را وارد واژن شما می کند. این پروب خاص با یک ژل اولتراسوند پر شده است که برای جلوگیری از هرگونه لایه هوایی که بین پروب دستگاه سونوگرافی و شما قرار می گیرد استفاده می شود. سپس، پزشک به آرامی کاوشگر اولتراسوند را حرکت می دهد تا به صورت بصری به تمام اندام های اطراف دسترسی پیدا کند. بنابراین می توان رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها را بررسی کرد. دومی حدود پانزده دقیقه طول می کشد و کاملا بدون درد است. نتایج معاینه شما در روزهای پس از اتمام برای پزشک شما ارسال می شود.

 

از زمان ی گذشته، موضوع ضد عفونی پروب های اولتراسوند نیز در زنان و زایمان مورد بحث قرار می گیرد. در برخی کشورها، قوانین سختگیرانه تر است مانند ایران .

 

روش ضد عفونی پروب واژن در مرکز الوند چگونه است؟

هنگام استفاده از پروب واژینال، با دستمال مرطوبی که برای این منظور تهیه شده است تمیز می شود. سپس یک غلاف پلاستیکی یکبار مصرف قرار داده شده و معاینه انجام می شود. در پایان کاوشگر را مشاهده می کنیم. اگر غلاف پاره یا کثیف شده باشد، پروب در محلول ضدعفونی کننده خیس می شود. از طرف دیگر در صورتی که هیچ نشانه‌ای از عفونت نداشته باشد، با دستمال مرطوب و با استفاده از محصولات مخصوص، شوینده‌ها و ضدعفونی ‌کننده‌های مخصوص، دارای گواهی CE تمیز می‌شود و در هوای آزاد خشک می‌شود. بنابراین پس از هر معاینه به خوبی ضد عفونی می شود.

 

دو سطح ضد عفونی ارائه می شود:

 

1) سطح پایین با تمیز کردن پروب با یک پارچه آغشته به مواد شوینده-ضدعفونی کننده

- در صورت عدم وجود کثیفی

 

2) سطح متوسط ​​با غوطه ور شدن در یک ضد عفونی کننده سازگار با پروب و به دنبال آن شستشو و خشک کردن

- در صورت عدم استفاده از غلاف محافظ یکبار مصرف

- در صورت پارگی غلاف با تماس مستقیم پروب با مایعات بیولوژیکی

- در صورت مشاهده آلودگی

 

در تمام موارد، بهداشت دست با اصطکاک هیدروالکلی و پوشیدن دستکش و همچنین قابلیت ردیابی تمام این مراحل، تضمین کننده کیفیت این فرآیند ضد عفونی است.

 

خطرات عفونت چیست؟

زمانی که بیمار و پزشک بهداشت خوبی داشته باشند و پروتکل آماده سازی رعایت شود هیچ خطری وجود ندارد. سطوح 1، 2 و 3 ضد عفونی پروب اولتراسوند پروتکل هایی هستند که توسط بهداشتکاران اصلاح شده اند. واژن حفره ای است که توسط رحم بسته می شود و این حفره بسته و غلافی که روی پروب قرار می گیرد برای محافظت خوب کافی است.

 مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی زنان

سونوگرافی زنان در خارج از دوران بارداری امکان کاوش در دستگاه تناسلی را با آنالیز رحم و تخمدان ها فراهم می کند. معاینه می تواند به صورت شکمی یا واژینال انجام شود.

 

اغلب مسیر واژن کیفیت تجزیه و تحلیل تمام اندام های تناسلی داخلی را بهبود می بخشد. معاینه سونوگرافی واژینال برای یک بیمار باکره یا خردسال منع مصرف دارد. در این شرایط سونوگرافی فقط از طریق شکم (مثانه پر) انجام خواهد شد.

 

سونوگرافی اندوواژینال بدون درد بوده و در پوزیشن زنان و زایمان با رعایت حریم خصوصی بیمار انجام می شود (کاربرد حفاظت، برگه معاینه). این تکنیک امکان به دست آوردن تصاویر با کیفیت بهتر نسبت به روش شکمی را فراهم می کند.

 

گاهی اوقات، بسته به اطلاعاتی که پزشک، متخصص زنان یا ماما به دنبال آن هستند، سونوگرافی زنان در یک دوره مشخص از چرخه برنامه ریزی می شود.

 

مورد خاص مانیتورینگ فولیکولی

 

سونوگرافی در زمینه باروری با کمک پزشکی شامل دو مرحله است: معاینه اولیه که عموماً در شروع سیکل (روز سوم و پنجم سیکل) انجام می‌شود و مانیتورینگ اولتراسوند تخمدان‌ها و رحم تحت درمان‌های القایی. تخمک‌گذاری (تحریک تخمدان) .

 

این نظارت امکان تنظیم دقیق دوز و مدت درمان تجویز شده توسط متخصص زنان را فراهم می کند (هر 24 یا 48 ساعت).

 

سونوگرافی زنان، در زمینه، شمارش و اندازه گیری فولیکول ها و همچنین ارزیابی ضخامت آندومتر و مطالعه عروقی شدن رحم را ممکن می سازد. اغلب با سنجش هورمون خون تکمیل می شود.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT