• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی سینه یا پستان|تفاوت سونوگرافی وماموگرافی|سونوگرافي سينه


سونوگرافی سینه یا پستان؛سونوگرافی سینه چیست؟سونوگرافی پستان یک آزمایش پزشکی غیرتهاجمی است که از امواج صوتی (نه اشعه ایکس) از یک واحد دستی به نام مبدل برای تولید تصاویری از داخل سینه استفاده می کند.

در صورتی که ماموگرافی دیجیتال شما توده ای را نشان دهد یا اگر توده ای در طول معاینه پستان احساس شود که ممکن است در ماموگرافی دیده شود یا نباشد، آزمایش سونوگرافی ممکن است مفید باشد. معاینه سونوگرافی پستان به عنوان یک آزمایش غربالگری محسوب نمی شود و جایگزین ماموگرافی نیز نمی شود.

دستگاه اولتراسوند می تواند تصویری ایجاد کند که اغلب به رادیولوژیست اجازه می دهد بین کیست پر از مایع و توده جامد تمایز قائل شود. ماموگرافی این تمایز را ایجاد نمی کند، اگرچه در تشخیص میکروکلسیفیکاسیون ها که می تواند نشانه اولیه سرطان سینه باشد، بهتر از سونوگرافی است.

سونوگرافی پستان بررسی بافت پستان با استفاده از اسکن اولتراسوند است. اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویری از بدن استفاده می کند که روی صفحه نمایش داده می شود.

سونوگرافی پستان به تشخیص توده های پر از مایع در سینه (کیست) از توده های جامد که ممکن است سرطانی یا خوش خیم (غیر سرطانی) باشند، کمک می کند. معاینه سینه‌های زنان جوان‌تر اغلب مفید است، زیرا بافت پستان بسیار متراکم‌تر از زنان مسن‌تر است و این تراکم می‌تواند تشخیص یک ناهنجاری را در صورت انجام ماموگرافی سخت‌تر کند.

سونوگرافی همچنین برای تشخیص مشکلاتی مانند عوارض ورم پستان (عفونتی که اغلب در دوران شیردهی اتفاق می‌افتد)، برای ارزیابی ترشحات غیرطبیعی نوک پستان، مشکلات کاشت پستان، و برای هدایت قرار دادن سوزن در طول بیوپسی استفاده می‌شود.

Breast or breast ultrasound/سونوگرافی سینه یا پستان

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

تجهیزات سونوگرافی


دستگاه اولتراسوند دستگاهی است که شامل یک کامپیوتر، لوازم الکترونیکی، یک صفحه نمایش و یک مبدل است. مبدل وسیله ای کوچک و دستی است که توسط یک سیم مخصوص به اسکنر متصل می شود. مبدل امواج صوتی نامفهوم را به سینه می فرستد و سپس پژواک های برگشتی را از بافت سینه تشخیص می دهد. تصویر اولتراسوند بلافاصله بر روی صفحه نمایش دستگاه قابل مشاهده است، که بسیار شبیه یک کامپیوتر یا مانیتور تلویزیون است.

کاربردهای رایج سونوگرافی سینه:


یافته های مشاهده شده در ماموگرافی دیجیتال یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی را بیشتر ارزیابی کنید.
یک توده قابل لمس پستان را ارزیابی کنید. برای تعیین اینکه آیا توده سینه پر از مایع است (کیست) یا توده جامد.
سعی کنید علت علائم پستان مانند درد کانونی، قرمزی یا ترشحات نوک سینه را پیدا کنید.
زنان زیر 30 سال یا زنانی که ممکن است باردار یا شیرده باشند و یک توده قابل لمس داشته باشند، تصویر کنید.
برای روش های کم تهاجمی مانند آسپیراسیون کیست یا بیوپسی با سوزن مرکزی راهنمایی ارائه دهید.
چگونه برای آزمون آماده شوم؟
از شما خواسته می‌شود که لباس‌های خود را از کمر به بالا درآورید و در طول عمل یک لباس مخصوص بپوشید، بنابراین حتماً یک تاپ به راحتی بپوشید.

روش چگونه انجام می شود؟

بیمار بر روی  تخت دراز خواهید کشید و دستتان را بالای سرتان بالا ببرید. یک ژل بر پایه آب که گرم شده است روی ناحیه سینه مورد مطالعه اعمال می شود. این ژل به ترانسدیوسر کمک می کند تا با سینه تماس پیدا کند و هوای بین مبدل و پوست را از بین می برد. سپس رادیولوژیست مبدل را روی پوست قرار می دهد و آن را به جلو و عقب در ناحیه مورد نظر حرکت می دهد

مدت زمان آزمون چقدر است؟


معاینه اولتراسوند بسته به یافته های ماموگرافی و معاینه فیزیکی معمولاً در 15 تا 30 دقیقه تکمیل می شود.

در حین و بعد از سونوگرافی چه چیزی را تجربه خواهم کرد؟
اکثر معاینات سونوگرافی کاملاً بدون درد هستند. به طور کلی هیچ ناراحتی از فشار وجود ندارد زیرا مبدل بر روی ناحیه مورد بررسی فشار داده می شود. اگر ناحیه‌ای دارید که از قبل حساس شده است، ممکن است مقداری فشار یا درد موقتی جزئی از مبدل احساس کنید.

چه کسی آزمون را تفسیر می کند؟
یک رادیولوژیست، یک پزشک آموزش دیده برای تفسیر تست های رادیولوژی پستان، تصاویر را ارزیابی می کند و گزارش امضا شده ای را برای پزشک ارجاع دهنده شما ارسال می کند.

نتایج خودرا چگونه میتوانم دریافت کنم؟ رادیولوژیست نتایج سونوگرافی را پس از انجام آزمایش با شما در میان می گذارد.

تشخیص زودهنگام از طریق غربالگری جامع پستان در درمان سرطان پستان کلیدی است.  که سرطان پستان موضعی و زود تشخیص داده شود. غربالگری کامل سرطان سینه بهترین ابزار برای تشخیص زودهنگام است. هنگامی که بیشتر زنان به تشخیص سرطان سینه فکر می کنند، به طور خودکار به ماموگرافی فکر می کنند. ماموگرافی برای ارزیابی بافت غیرطبیعی سینه کاملا ضروری است، اما سونوگرافی پستان به همان اندازه مهم است.

سونوگرافی پستان یک آزمایش تصویربرداری بی خطر و بدون درد است که از امواج صوتی برای بررسی اینکه آیا توده سینه یک توده جامد است یا پر از مایع (کیست) استفاده می کند. در عوض، امواج صوتی که آزمایش از آن برای تولید تصویری از ساختارهای داخلی سینه استفاده می‌کند.

در حالی که سونوگرافی سینه جایگزین نیاز به ماموگرافی نمی شود، این نوع غربالگری سینه می تواند نتایج غیرطبیعی را بررسی کند.در حال حاضر، سونوگرافی پستان تنها آزمایش غیر تهاجمی برای تعیین کیست بودن توده غیرطبیعی است. بدون سونوگرافی پستان، تنها راه تشخیص کیست از طریق بیوپسی پستان است که نیاز به خارج کردن مایع از طریق سوزن دارد.

Breast or breast ultrasound/سونوگرافی سینه یا پستان

چرا از سونوگرافی سینه استفاده می شود؟
سونوگرافی پستان اغلب برای ارزیابی مشکلات تشخیص داده شده در طول معاینه فیزیکی معمول یا ماموگرافی استفاده می شود. اگر ماموگرافی شما یک توده غیرطبیعی را تشخیص داد، یا پزشک در طول معاینه دستی پستان، توده ای را احساس کرد، سونوگرافی سینه قدم مناسب بعدی است.

در حالی که بیشتر توده ها خوش خیم هستند، تشخیص زودهنگام سرطان سینه تا حد زیادی نتیجه کلی شما را بهبود می بخشد. در زنانی که قبلاً سرطان سینه تشخیص داده شده است، از سونوگرافی سینه برای بررسی غدد لنفاوی زیر بغل استفاده می‌شود که نشان می‌دهد آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر.

سونوگرافی پستان نیز بهترین تست تشخیصی برای زنان جوان است که به طور طبیعی بافت سینه متراکم و غدد شیر فراوان دارند. تشخیص بافت غدد متراکم از توده های سرطانی در ماموگرافی سنتی دشوار است، بنابراین سونوگرافی پستان می تواند تصویر واضح تری ارائه دهد.

اگر ماموگرافی انجام دهید، نتایج نشان می دهد که آیا بافت سینه متراکم دارید یا خیر. در مرکز سینه بدفورد در لس آنجلس، کالیفرنیا، دکتر ریچاردسون و دکتر ممسیک همیشه سونوگرافی پستان را برای ارزیابی تشخیصی کامل توصیه می کنند اگر بافت سینه متراکم دارید.

برای زنان حامل ژن جهش یافته BRCA1 یا BRCA2، نگرانی وجود دارد که قرار گرفتن محدود در معرض اشعه تولید شده توسط ماموگرافی می تواند به DNA آسیب برساند. در مطالعه ای که توسط مرکز تحقیقات سلامت زنان، دانشگاه تورنتو، کانادا انجام شد، مشخص شد که هیچ ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض اشعه در ماموگرافی و سرطان سینه وجود ندارد. صرف نظر از این، استفاده از سونوگرافی این احتمال را که ممکن است در آینده نگران کننده باشد را از بین می برد.

 سونوگرافی سینه چرا و چه زمانی انجام می شود؟

سونوگرافی پستان معمولاً برای تکمیل ماموگرافی انجام می شود: این ارزیابی طبیعی پستان است. این امکان را برای تکمیل تفسیر ماموگرافی دشوار یا تجزیه و تحلیل دقیق هر ناهنجاری مشاهده شده فراهم می کند. این پزشک را راهنمایی می کند و به او کمک می کند تا بدون پیش داوری در مورد ماهیت بدخیم یا خوش خیم آن تصمیم بگیرد که آیا معاینات دیگری مانند نمونه (بیوپسی) را برای مشخص کردن ماهیت یک ناهنجاری انجام دهد یا خیر.

در برخی موارد، سونوگرافی سینه را می توان به تنهایی انجام داد، به عنوان مثال در دختران جوانی که تراکم سینه آنها تفسیر ماموگرافی را دشوار می کند یا در زنان باردار که انجام اشعه ایکس برای آنها توصیه نمی شود.

سونوگرافی یک معاینه بدون درد و با تابش با استفاده از سونوگرافی است.

 

سونوگرافی سینه چگونه است؟

منشی از بیمار استقبال می کند و پرونده اداری او را تکمیل می کند. سپس او را به اتاق انتظار هدایت می کند. یک تکنسین او را برمی دارد و در اتاق سونوگرافی می گذارد. بیمار بدون پیراهن روی تخت دراز کشیده است. اتاق سونوگرافی برای تسهیل خواندن تصاویر در تاریکی است.

برای انجام معاینه، رادیولوژیست ژل را روی پوست قرار می دهد. این امر انتقال اولتراسوند را تسهیل می کند. او نواحی مختلف سینه های مربوطه را مطالعه می کند و در مورد آنچه می بیند نظر می دهد. او عموما برای تهیه گزارش خود عکس می گیرد.

نتیجه معاینه (فایل تصویر و گزارش) عموماً در همان روز به بیمار داده می شود، مگر اینکه معاینه اضافی درخواست یا انجام شده باشد (MRI، بیوپسی و ...).

 

چگونه برای سونوگرافی انجام شویم؟

سونوگرافی سینه نیاز به آمادگی خاصی ندارد و در هر زمانی قابل انجام است. نیازی به روزه گرفتن یا رژیم غذایی خاصی نیست.

 f/سونوگرافی سینه یا پستان

ماموگرافی چیست وطور انجام کی شود؟

ماموگرافی یک اشعه ایکس است که به شما امکان می دهد ساختار داخلی سینه ها را برای تشخیص هر گونه ناهنجاری تجسم کنید. در این روش از اشعه ایکس استفاده می شود. این می تواند توسط یک پزشک عمومی یا متخصص در صورت بروز ناهنجاری در لمس پستان، برای معاینه یا به عنوان بخشی از کمپین های غربالگری سازمان یافته تجویز شود. ماموگرافی را می توان در صورت لزوم با سونوگرافی پستان تکمیل کرد: این یک ارزیابی طبیعی سنولوژیک است.

غربالگری فردی اغلب از سن 40 سالگی توسط پزشک معالج یا متخصص زنان و سپس هر دو سال یکبار در زنان بدون هیچ عامل خطر خاصی تجویز می شود.

پایش سنولوژیک سالانه در زنانی انجام می‌شود که قبلاً سرطان سینه داشته‌اند یا سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند یا دارای استعداد خانوادگی قابل توجهی برای ابتلا به سرطان پستان مرتبط با جهش ژنتیکی یا مشکوک به جهش ژنتیکی هستند.

 

مقالات پیشنهادی :

بیوپسی سینه

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

منشی مطب رادیولوژی ضمن خوش آمدگویی به بیمار و تکمیل پرونده اداری وی. سپس او را به اتاق انتظار هدایت می کند. دستیاری کننده مسئول انجام معاینه می آید تا او را بگیرد. او را در اتاق ماموگرافی می گذارد و از او می خواهد بدون پیراهن برود. در این مدت، او پرونده ماموگرافی خود را با سؤال از تاریخچه، علائم احتمالی اش آماده می کند. سپس، او عکس‌ها را می‌گیرد (حداقل 2 تا در هر سینه). برای افزایش کیفیت تصاویر و کاهش دوز تشعشع باید سینه را فشرده کرد. بسته به نتیجه اولین عکس‌ها، ممکن است رادیولوژیست عکسن‌های اضافی را درخواست کند، "هراس نکنید!"، این لزوماً به معنای وجود ناهنجاری نیست.

 

بیمار به اتاق سونوگرافی هدایت می شود تا با رادیولوژیست ملاقات کند که معاینه بالینی پستان را انجام می دهد و روی تصاویر نظر می دهد. پزشک در صورت لزوم ماموگرافی را با سونوگرافی پستان تکمیل می کند.

نتیجه معاینه (فایل تصویر و گزارش) عموماً در همان روز به بیمار داده می شود، مگر اینکه معاینه اضافی درخواست یا انجام شده باشد (MRI، بیوپسی و ...).

در صورت غربالگری سازمان یافته، پرونده بیمار توسط خواننده دوم بررسی می شود و نتایج نهایی طی 2 تا 3 هفته از طریق پست برای وی ارسال می شود.

 

آیا عوارض جانبی دارد ؟

ماموگرافی شامل حداقل تابش بدون عوارض جانبی یا خطر است. گاهی اوقات هنگامی که سینه هنگام عکس گرفتن فشرده می شود کمی ناراحتی ایجاد می کند.

 

C/سونوگرافی سینه یا پستان

چگونه برای قرار ملاقاتم به درستی آماده شوم؟

ایده آل برای زنان قبل از یائسگی، انجام ماموگرافی در قسمت اول سیکل قاعدگی (به طور ایده آل بین روز 3 تا 10 بعد از شروع پریود) است زیرا سینه ها در این زمان درد کمتری دارند و معاینه راحت تر است. برای زنان یائسه، ماموگرافی را می توان در هر زمانی انجام داد زیرا دیگر سیکل وجود ندارد.

از نظر عملی مهم است که زیورآلات خود را بردارید و از زدن کرم، عطر یا شیر پاک کن در روزسونوگرافی خودداری کنید.

بسیار مهم است که با تصاویر قدیمی خود همراه باشید تا رادیولوژیست بتواند تصاویر را با هم مقایسه کند.

در نهایت، زنان باید گزارش دهند که آیا باردار هستند یا خطر وجود دارد، زیرا در ماموگرافی از اشعه ایکس استفاده می شود که در دوران بارداری توصیه نمی شود.

معاینه ی جسمی

معاینه بالینی پستان کل سینه ها و نواحی زیر بغل با بیمار در حالت نشسته با بازوهای پایین و بالا انجام شد. در حالت عمودی، سینه‌ها را به صورت بصری بررسی می‌کنیم و به عدم تقارن، ترشحات نوک پستان، توده‌های واضح و تغییرات پوستی مانند فرورفتگی، التهاب، بثورات، و عقب‌نشینی یا وارونگی یک طرفه نوک پستان اشاره می‌کنیم. در حالی که بیمار به پشت خوابیده و یک دستش بالا رفته است، بافت سینه، ناحیه زیر بغل و ناحیه فوق ترقوه را به طور کامل لمس می کنیم و اندازه، بافت و محل هر توده را ارزیابی می کنیم. پس از اخذ شرح حال بیمار و انجام معاینه بالینی پستان، مرحله تشخیصی بعدی ماموگرافی، سونوگرافی و بیوپسی بود.

 

سونوگرافی تشخیصی

سونوگرافی پستان برای تعیین اینکه آیا توده ای که در طول ماموگرافی یافت می شود از بافت جامد ساخته شده است یا پر از مایع است استفاده می شود. سونوگرافی از پستان یک تصویر داخلی و در زمان واقعی از ساختار سینه ایجاد می کند و می تواند جریان خون را نشان دهد. اولتراسوند روشی غیر تهاجمی برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد توده یا توده ای است که در پستان یافت می شود و به تعیین مراحل بعدی مراقبت کمک می کند.

سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند و نیازی به آمادگی خاصی ندارد. هر بیمار به سونوگرافی نیاز ندارد. پزشک شما بر اساس هرگونه یافته غیرطبیعی از غربالگری پستان تصمیم گیری خواهد کرد.

 

D/سونوگرافی سینه یا پستان

داشتن سینه های متراکم به چه معناست؟

4 دسته برای تعیین تراکم سینه استفاده می شود. تراکم سینه توسط ماموگرافی تعیین می شود و داشتن سینه های متراکم طبیعی است زیرا حدود 50 درصد از زنان بالای 40 سال سینه های متراکم دارند.

با این حال، داشتن سینه های متراکم که به عنوان دسته بندی c یا d تعریف می شود،

خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد و نسبت به داشتن دو نفر از بستگان درجه یک مبتلا به سرطان سینه یک عامل خطر بیشتر است.

ماموگرافی تقریباً 50 درصد از سرطان‌ها را در زنان با سینه‌های متراکم از دست می‌دهد.

در حالی که ماموگرافی بیش از 80 درصد در تشخیص سرطان در زنان دارای بافت متراکم پستان چرب یا پراکنده مؤثر است، اما برای زنانی که بافت متراکم یا عمدتاً متراکم در سینه‌هایشان افزایش یافته است، کمتر است.

 

چرا ماموگرافی سرطان سینه های متراکم را از دست می دهد؟

ماموگرافی از اشعه ایکس برای تصویربرداری از پستان استفاده می کند. هم سرطان و هم بافت متراکم در اشعه ایکس سفید به نظر می‌رسند، که تشخیص سرطان را در زنان با سینه‌های متراکم با استفاده از ماموگرافی دشوار می‌کند.

 

یک گزینه تصویربرداری اضافی برای بافت سینه متراکم

سونوگرافی پستان تکنیکی است که می تواند علاوه بر ماموگرافی برای کمک به یافتن تغییرات در پستان در مراحل اولیه و قابل درمان تر استفاده شود.

 

از سونوگرافی سینه چه انتظاری باید داشت؟

اولتراسوند از امواج صوتی برای شناسایی ناهنجاری های پستان مانند توده ها و کیست ها استفاده می کند. در طول سونوگرافی پستان، یکی از سونوگرافیست های آموزش دیده ما ژلی را روی سینه شما قرار می دهد و به آرامی یک گره اولتراسوند را روی بافت سینه شما حرکت می دهد تا تصاویری تولید کند.

 

آنچه باید در مورد سونوگرافی سینه بدانید

معاینه اولتراسوند پستان در درجه اول برای ارزیابی بیشتر پستان پس از ماموگرافی، ام آر آی سینه (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) یا یافته های در طول معاینه بالینی انجام می شود، اغلب برای پاسخ به یک مشکل یا سوال خاص.

ما همچنین سونوگرافی پستان را برای ارائه راهنمایی برای بیوپسی پستان و سایر مداخلات انجام می دهیم.

در شرایط خاص، زمانی که زنان در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه هستند و/یا پستان‌های متراکمی دارند، علاوه بر ماموگرافی، می‌توان از سونوگرافی یا MRI به عنوان یک ابزار غربالگری استفاده کرد.

تعیین اینکه چه آزمایش غربالگری اضافی باید انجام شود، نیاز به گفتگو بین شما و پزشکتان دارد. ماموگرافی بهترین ابزار غربالگری موجود برای تشخیص سرطان سینه است. سایر آزمایشات غربالگری باید علاوه بر ماموگرافی - بدون جایگزینی انجام شود.

 

مقالات پیشنهادی :

ماموگرافی هالوژیک

سونوگرافی سینه و زیر بغل 

مرکز سونوگرافی آندومتریوز

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی از امواج صوتی به جای اشعه یا اشعه ایکس برای ایجاد تصویری از قسمتی از بدن استفاده می کند. رادیولوژیست های ما از اولتراسوند برای ارزیابی بیشتر ناهنجاری های مشاهده شده در ماموگرافی بیمار یا در معاینه بالینی پستان غیرطبیعی استفاده می کنند.

سونوگرافی می تواند توده جامد را از کیست (ساختارهای کوچک پر از مایع در سینه) متمایز کند. سونوگرافی برای کمک به تمایز توده های خوش خیم و جامد از هر توده بدخیم (سرطانی) استفاده می شود. سونوگرافی یک آزمایش غیر تهاجمی است، به این معنی که بدون بریدن پوست یا قرار دادن ابزار در داخل بدن شما انجام می شود.

همانطور که مبدل بر روی ناحیه پوست حرکت می کند، صداهای بی صدا امواجی را ارسال می کند که از سطوح سینه منعکس می شوند. داخل مبدل یک میکروفون کوچک و بسیار حساس وجود دارد که تغییرات صدا را هنگام جهش از داخل سینه ضبط می کند. امواج صوتی فوراً اندازه‌گیری می‌شوند و توسط رایانه به‌عنوان یک تصویر عکاسی که سونوگرافی نیز نامیده می‌شود، روی صفحه نمایش داده می‌شوند.

 

تفاوت بین سونوگرافی "کل پستان" و سونوگرافی "هدفمند" چیست؟

یک سونوگرافی هدفمند به دلیل ماموگرافی غیرطبیعی یا علائم کانونی پستان، قسمت خاصی از پستان را بررسی می کند. سونوگرافی کامل پستان کل پستان را بررسی می کند و به عنوان یک آزمایش غربالگری تکمیلی برای ماموگرافی برای بررسی سرطان سینه انجام می شود.

متخصصان تصویربرداری پستان به طور معمول غربالگری سونوگرافی کامل پستان را توصیه نمی کنند، مگر اینکه بیمار در معرض خطر بالایی برای سرطان سینه باشد و به دلایلی نتواند تحت MRI سینه قرار گیرد. هنگامی که یک بیمار یک معاینه سونوگرافی کامل پستان را در BIDMC انجام می دهد، اسکن با همان تجهیزات سونوگرافی هدفمند، به همان روش توسط تکنسین و رادیولوژیست، اما روی هر دو سینه انجام می شود. این امتحان ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

 

d/سونوگرافی سینه یا پستان

چگونه برای معاینه سونوگرافی خود آماده شوم؟

هیچ آمادگی برای معاینه سونوگرافی پستان وجود ندارد. ممکن است بخواهید برای امتحان یک لباس دو تکه بپوشید، بنابراین فقط باید تاپ خود را در بیاورید. حتماً آنچه را که معمولاً می خورید بخورید و داروهایی را که معمولاً مصرف می کنید مصرف کنید.

 

برای معاینه سونوگرافی چه چیزی باید بیاورم؟

اگر تصویربرداری سینه شما (ماموگرافی، سونوگرافی یا MRI) در گذشته در یکی از مکان‌های تصویربرداری پستان انجام شده است، ما این تصاویر و گزارش‌ها را برای تیم خود جمع‌آوری می‌کنیم تا بررسی کنند. برای معاینه سونوگرافی خود در مرکز مراقبت از پستان ما نیازی به آوردن چیز دیگری ندارید.

 

اگر قبلا ماموگرافی انجام داده ام، چرا به سونوگرافی هم نیاز دارم؟

سونوگرافی اطلاعات متفاوتی نسبت به ماموگرافی ارائه می دهد. اغلب، پزشکان برای پاسخ به یک سوال خاص در مورد ناحیه خاصی از پستان، آزمایش سونوگرافی پستان را تجویز می کنند. این موارد شامل ناهنجاری هایی است که در ماموگرافی یا ام آر آی مشاهده می شود، یا اگر بیمار توده یا علائم دیگری مانند درد یا ترشح از نوک سینه داشته باشد، اما در ماموگرافی هیچ چیز غیر طبیعی دیده نمی شود. بیماران باردار یا بیماران جوان (معمولاً زیر 30 سال) که علائم یک ژن ناهنجاری را دارند.

 

قبل از ماموگرافی سونوگرافی انجام دهید.

سونوگرافی به ویژه در تشخیص مایعات از جامد مفید است، بنابراین اغلب برای تشخیص کیست ها (ساختارهای کوچک و خوش خیم پر از مایع در سینه) استفاده می شود. گاهی اوقات می تواند تفاوت بین تومورهای خوش خیم و سرطانی را نیز تشخیص دهد.

 

آیا می توانم برای غربالگری سالانه به جای ماموگرافی درخواست سونوگرافی کنم؟

در حالی که سونوگرافی هدفمند پستان می تواند یک ابزار تشخیصی مفید باشد، به عنوان بخشی از غربالگری معمول توصیه نمی شود. متخصصان تصویربرداری پستان ما غربالگری سونوگرافی کامل پستان را توصیه نمی کنند، مگر اینکه بیمار در معرض خطر بالایی برای سرطان سینه باشد و به دلایلی نتواند تحت تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان (MRI) قرار گیرد.

 

در طول معاینه سونوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا باید هر لباسی را از کمر به بالا درآورید و یک لباس امتحان به شما داده می شود تا بپوشید. سپس روی یک میز معاینه راحت دراز خواهید کشید. تکنسین سونوگرافی مقدار کمی ژل شفاف را که به پوست شما آسیبی نمی رساند یا لباس را لکه دار نمی کند، روی قسمتی از سینه قرار می دهد که باید معاینه شود. تکنسین دستگاه کوچکی به نام مبدل را در دست می گیرد و با دقت و به آرامی آن را روی منطقه حرکت می دهد. ژل به ترانسدیوسر کمک می کند تا تماس بهتری با پوست داشته باشد. معمولاً، تکنسین ما باید چندین عکس بگیرد که در "زمان واقعی" روی صفحه‌ای که شبیه مانیتور کامپیوتر است ظاهر می‌شوند.

 

مدت زمان معاینه سونوگرافی چقدر است؟

امتحان تقریباً نیم ساعت طول می کشد.

 

آیا سونوگرافی بی خطر است؟

بله، همه مطالعات نشان داده اند که سونوگرافی بی خطر است. سونوگرافی ها از اشعه یا اشعه ایکس استفاده نمی کنند، فقط از امواج صوتی برای به دست آوردن تصاویر استفاده می کنند.

رویکرد ما به تصویربرداری و بیوپسی پستان

تیم تصویربرداری و بیوپسی پستان در بهترین ماموگرافی تهران در مرکز الوند خدمات برجسته غربالگری، تشخیصی و پشتیبانی را در اختیار شما قرار می دهد. به عنوان یک بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران ، کارشناسان ما در بخش سونوگرافی سینه در درجه اول بر سلامت پستان و بیماری های سرطانی و غیرسرطانی پستان، از جمله سرطان سینه در زنان و مردان تمرکز می کنند. ما از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها استفاده می‌کنیم .

تیم  دکتر متخصص ماموگرافی ما سالانه بیشتر از ده ها  ماموگرافی غربالگری و تشخیصی سرطان سینه را انجام می دهد و صدها بیمار را می بیند که قبلاً تشخیص داده شده اند.

آیا سونوگرافی درد دارد؟

خیر، معاینه اولتراسوند باید نسبتاً بدون درد باشد.

 d/سونوگرافی سینه یا پستان

وقتی سونوگرافی تمام شود چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که تکنسین معاینه سونوگرافی را به پایان رساند، تصاویر به رادیولوژیست نشان داده می شود، او سپس اسکن های اضافی را برای تایید یافته ها انجام می دهد و ممکن است تصاویر بیشتری بگیرد. هنگامی که تصاویر مناسب توسط تکنسین و رادیولوژیست گرفته شد، ژل از روی پوست شما پاک می شود.

 

سونوگرافی برای کمک به هدایت روش بیوپسی سینه

سونوگرافی در طی مراحل بیوپسی پستان برای تایید محل دقیق کیست یا تومور و تعیین دقیق ترین جایگذاری سوزن بسیار مفید است. اغلب، قبل از انجام بیوپسی پستان، سونوگرافی نیز انجام می شود تا به برنامه ریزی این روش کمک کند.

 

چی موجب ایجاد بافت متراکم سینه می شود؟

مشخص نیست که چرا برخی از زنان بافت سینه متراکم زیادی دارند و برخی دیگر ندارند.

در صورتی که:

جوان تر هستند. بافت سینه شما با افزایش سن کمتر متراکم می شود، اگرچه برخی از زنان ممکن است در هر سنی بافت سینه متراکم داشته باشند.

شاخص توده بدنی کمتری داشته باشید. زنانی که چربی بدن کمتری دارند، در مقایسه با زنان چاق، بافت سینه متراکم بیشتری دارند.

برای یائسگی از هورمون درمانی استفاده کنید. زنانی که از هورمون درمانی ترکیبی برای تسکین علائم و نشانه های یائسگی استفاده می کنند، احتمال بیشتری دارد که سینه های متراکم داشته باشند.

 

چرا تراکم سینه اهمیت دارد؟

سینه های متراکم به دو شکل بر روی شما تأثیرگذار است:

احتمال عدم شناسایی سرطان سینه توسط ماموگرافی را افزایش می دهد، زیرا بافت متراکم پستان می تواند سرطان بالقوه را بپوشاند.

خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد، اگرچه پزشکان دلیل آن را مطمئن نیستن

چه آزمایشاتی برای غربالگری سرطان سینه توصیه می شود؟

اکثر سازمان‌های پزشکی به زنان با خطر متوسط سرطان سینه توصیه می‌کنند که آزمایشات ماموگرافی منظم را از سن ۴۰ سالگی شروع کنند و سالانه غربالگری را تکرار کنند.

زنانی که سینه های متراکم دارند، اما هیچ فاکتور خطر دیگری برای سرطان سینه ندارند، بیشتر از حد متوسط در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. آنها ممکن است از غربالگری سالانه سرطان سینه بهره مند شوند.

بافت متراکم سینه تفسیر ماموگرافی را دشوارتر می کند، زیرا سرطان و بافت متراکم پستان هر دو در ماموگرافی سفید به نظر می رسند. سینه های بسیار متراکم ممکن است خطر عدم تشخیص سرطان در ماموگرافی را افزایش دهد.

با وجود نگرانی‌ها در مورد تشخیص سرطان در پستان‌های متراکم، ماموگرافی هنوز ابزار غربالگری موثری است. رایج ترین نوع ماموگرافی - ماموگرافی دیجیتال - تصاویر سینه های شما را به جای فیلم به صورت فایل های دیجیتال ذخیره می کند و امکان تجزیه و تحلیل دقیق تری را فراهم می کند. این روش در یافتن سرطان در بافت متراکم پستان موثرتر از فناوری ماموگرافی فیلم قدیمی است.

 

آیا تست های دیگر موثرتر هستند؟

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه آزمایش های اضافی ممکن است احتمال تشخیص سرطان سینه را در بافت متراکم سینه افزایش دهد. اما آزمایش‌های اضافی خطرات بیشتری را به همراه دارند و هیچ روش آزمایش اضافی برای کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان سینه ثابت نشده است.

شما و پزشکتان ممکن است آزمایش‌های اضافی یا تکمیلی را بر اساس سایر عوامل خطر و ترجیحات شخصی خود در نظر بگیرید.

 

آزمایشات تکمیلی برای غربالگری سرطان سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ماموگرافی سه بعدی (توموسنتز پستان). توموسنتز از اشعه ایکس برای جمع آوری تصاویر متعدد از پستان از چندین زاویه استفاده می کند. این تصاویر توسط کامپیوتر سنتز می شوند تا تصویری سه بعدی از سینه تشکیل شود. بسیاری از مرکز تخصصی ماموگرافی در حال تبدیل شدن به ماموگرافی سه بعدی به عنوان بخشی از فناوری استاندارد ماموگرافی هستند.

ام آر آی سینه. MRI از آهن ربا برای ایجاد تصاویری از سینه استفاده می کند. MRI از اشعه استفاده نمی کند. ام آر آی سینه برای زنان با خطر بسیار بالای سرطان سینه توصیه می شود، مانند آنهایی که دارای جهش های ژنتیکی هستند که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

سونوگرافی سینه. اولتراسوند از امواج صوتی برای تجزیه و تحلیل بافت استفاده می کند. سونوگرافی تشخیصی معمولاً برای بررسی نواحی نگران کننده کشف شده در ماموگرافی استفاده می شود.

تصویربرداری مولکولی سینه (MBI MBI که به عنوان تصویربرداری گامای خاص سینه نیز شناخته می شود، از یک دوربین مخصوص (دوربین گاما) استفاده می کند که فعالیت یک ردیاب رادیواکتیو را ثبت می کند. ردیاب به ورید بازوی شما تزریق می شود. بافت طبیعی و بافت سرطانی واکنش های متفاوتی به ردیاب نشان می دهند که در تصاویر تولید شده توسط دوربین گاما قابل مشاهده است. MBI یک سال در میان علاوه بر ماموگرافی سالانه انجام می شود.

هر آزمونی مزایا و معایبی دارد. در حالی که ثابت شده است که هر آزمایش سرطان سینه بیشتری را نسبت به ماموگرافی پیدا می کند، هیچ یک از این آزمایش های تصویربرداری جدیدتر مانند ماموگرافی فیلم استاندارد، خطر مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش نمی دهد.

s/سونوگرافی سینه یا پستان

سونوگرافی سینه سه بعدی SoftVue

SoftVue™ Delphinus یک سیستم توموگرافی سونوگرافی کامل سینه سه بعدی سریع و کاملاً خودکار است که برای اولین بار در تصویربرداری پزشکی برای غربالگری سرطان سینه متراکم علاوه بر ماموگرافی توسعه یافته است.

سیستم SoftVue نشان‌دهنده پیشرفتی در توصیف بافت بر اساس سیگنال‌های ارسالی است و نیازهای بالینی برآورده نشده برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان در زنان بدون علامت با بافت سینه متراکم را برآورده می‌کند. همچنین یک راه حل غربالگری سالانه منحصر به فرد برای گروه ارائه می دهد.

 

ویژگی ها و فناوری سیستم توموگرافی سونوگرافی سینه سه بعدی SoftVue

سیستم SoftVue™ برای استفاده به عنوان یک دستگاه تصویربرداری اولتراسونیک حالت B طراحی شده است و جایگزینی برای ماموگرافی نیست.

این سیستم دارای یک مبدل دایره‌ای با قطر 22 سانتی‌متر و الگوریتم‌های اختصاصی است که فناوری تشخیص آکوستیک سه‌گانه TriAD™ آن را هدایت می‌کند. مبدل با بیش از 2000 عنصر مبدل تنظیم شده است که در یک حلقه دایره ای یکنواخت منحصر به فرد مرتب شده اند.

هر عنصر مبدل سیگنال‌های اولتراسوند را در اطراف پستان در یک آرایه دایره‌ای متوالی ارسال و دریافت می‌کند و پوشش کامل 360 درجه را فراهم می‌کند.

فناوری TriAD™، سرعت و جهت امواج صوتی و تضعیف را ثبت می کند. پژواک انعکاس جزئیات آناتومیک را مشخص می کند در حالی که سیگنال های انتقالی که از بافت پستان می گذرند به طور کمی سرعت صدا را تعیین می کنند و سیگنال هایی که با بافت پستان در تعامل هستند تضعیف می کنند.

این فناوری تصاویر بی‌نظیری از ساختار بافت سینه ارائه می‌دهد و ویژگی‌های بافتی از سرعت و تضعیف صدا را برای کمک به پزشکان در تشخیص بافت سالم از مناطق مربوطه ارائه می‌دهد.

 

جزئیات رابط پستان Sequr™

رابط پستان Sequr™ یک سیستم هدایت تشریحی است که جزء ضروری سیستم SoftVue™ است. این یک پد ژلی ملایم و یکبار مصرف است که با جلوی سینه درگیر می شود تا در طول فرآیند تصویربرداری آن را تراز، ثابت و مرکزی کند و از تنظیم کانتور سینه و موقعیت مناسب بافت سینه برای گرفتن تصویر موثر پشتیبانی کند.

این سیستم دارای یک میز رومیزی، بالشتک های سفارشی و غشاهای نرم است تا تجربه ای ملایم را برای بیماران ایجاد کند.

 

روش تست SoftVue™

در حین معاینه پستان، بیمار روی میز پر شده روی شکم دراز می کشد و سینه را زیر آب می برد تا در حمام آب گرم معاینه شود. سینه به آرامی توسط پد ژل Interface سینه Sequr تثبیت و پشتیبانی می شود.

مبدل حلقه 360 درجه سینه را از دیواره قفسه سینه تا نوک سینه در سه دقیقه محاصره کرده و اسکن می کند و تصاویر جدیدی را در فواصل 2 میلی متری می گیرد.

قابلیت تصویربرداری باورنکردنی این سیستم نه تنها پژواک های منعکس شده را ثبت می کند، بلکه سیگنال های ارسال شده از طریق سینه را نیز اندازه گیری می کند.

سیگنال‌ های ضبط ‌شده متعاقباً توسط الگوریتم‌ های پیچیده تحلیل می‌شوند و برش ‌های مقطعی از حجم کامل بافت پستان را ارائه می‌دهند.

 

مقالات پیشنهادی :

قیمت سونوگرافی واژینال

سونوگرافی سونو هیستروگرافی

عفونت پستان

مزایای سیستم توموگرافی اولتراسوند سینه SoftVue 3D

SoftVue™ یک رویکرد جدید برای تصویربرداری از کل سینه با استفاده از صدا و آب است که محلول را ایمن و ملایم می کند. شواهد بالینی نشان می‌دهد که غربالگری سینه متراکم را بهبود می‌بخشد و تا 20 درصد بیشتر سرطان‌های سینه را با دقت بالاتر و بیوپسی‌های بالقوه کمتر نسبت به ماموگرافی دیجیتال کامل (FFDM) به تنهایی تشخیص می‌دهد.

این معاینات همزمان با غربالگری ماموگرافی انجام می‌شود، که جریان کار کارآمدتر و تحویل سریع‌تر نتایج را ارتقا می‌دهد.

کل فرآیند اسکن بین دو تا چهار دقیقه برای هر سینه بدون فشرده کردن سینه یا قرار گرفتن در معرض تشعشع طول می کشد. اسکن خصوصی و مجزا است و سینه در طول مراحل اسکن قابل مشاهده نیست.

 

SoftVue – سونوگرافی برای بافت متراکم سینه

داشتن سینه های متراکم به چه معناست؟

4 دسته جهت تعیین تراکم سینه زنان استفاده می شود. تراکم سینه را ماموگرافی تعیین می کند و داشتن سینه های متراکم برای خانم طبیعی است به این دلیل که حدود 50 درصد از زنان بالای 40 سال سن دارای سینه های متراکم هستند.

با این حال، داشتن سینه های متراکم که به عنوان دسته بندی c یا d تعریف می شود،

در حالی که ماموگرافی بیش از 80 درصد در تشخیص سرطان در زنان دارای بافت متراکم پستان چرب یا پراکنده موثر است، اما برای زنانی که بافت متراکم یا عمدتاً متراکم در سینه‌هایشان افزایش یافته است، کمتر است.

 

چرا ماموگرافی  در تشخیص سرطان سینه های متراکم مناسب نیست؟

در انجام ماموگرافی از اشعه ایکس جهت تصویربرداری از سینه ها  استفاده می شود. هم سرطان و هم بافت متراکم در اشعه ایکس سفید به نظر می‌رسند، که تشخیص سرطان را در زنان با سینه‌های متراکم با استفاده از ماموگرافی دشوار می‌کند.

 f/سونوگرافی سینه یا پستان

SoftVue™ چه تفاوتی با ماموگرافی دارد؟

SoftVue™ از اشعه ایکس برای تصویربرداری از سینه استفاده نمی کند. SoftVue™ مبتنی بر فناوری اولتراسوند است، به این معنی که با همان امواج صوتی بی ضرری که برای تصویربرداری از نوزادان در زنان باردار استفاده می شود، کار می کند. تشخیص سرطان در سونوگرافی آسان تر است زیرا صدا می تواند از طریق بافت متراکم حرکت کند تا سرطانی را که توسط بافت متراکم در اشعه ایکس مسدود شده است شناسایی کند.

در واقع، SoftVue™ ثابت کرده است که در ترکیب با ماموگرافی استاندارد برای زنان با سینه های متراکم، 20 درصد سرطان های بیشتری را تشخیص می دهد.

علاوه بر این، به جای داشتن یک نوع تصویر برای بررسی سرطان‌های احتمالی، SoftVue 4 مجموعه تصویر مختلف از هر پستان تولید می‌کند که رادیولوژیست‌ها می‌توانند برای تعیین وجود سرطان از آنها استفاده کنند. این 4 برابر قدرت تصویربرداری است که به رادیولوژیست ها در مقایسه با بررسی صرف ماموگرافی به تنهایی، اطمینان تشخیصی بیشتری می دهد.

 

تجربه SoftVue™

تجربه SoftVue™ آسان و راحت است، بدون فشرده سازی یا تشعشع و می تواند در همان روز ماموگرافی شما انجام شود و در زمان و دردسر صرفه جویی می کند.

SoftVue از یک حلقه تصویربرداری استفاده می کند که سینه را در حالی که در آب گرم غوطه ور است احاطه می کند. حلقه تصویربرداری امواج صوتی را منتشر می کند که از سینه و اطراف آن عبور می کند و هر 2 میلی متر از نوک سینه به دیواره قفسه سینه در 2 تا 3 دقیقه در هر سینه عکس می گیرد.

پس از اسکن هر دو سینه، تصاویر با حجم کامل از هر پستان به پزشک ارائه می شود که شامل 4 توالی تصویر است که در کنار تصاویر ماموگرافی بررسی می شود تا مشخص شود که آیا مناطق نگران کننده ای وجود دارد یا خیر.

بافت متراکم سینه شایع است و 40 درصد زنان را تحت تأثیر قرار می دهد و آنها را چهار برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار می دهد. با افزایش خطر، بافت متراکم پستان معمولاً به صورت یک ناحیه سفید جامد در ماموگرافی ظاهر می‌شود و تشخیص توده‌ها و سایر ناهنجاری‌های جدی را دشوار می‌کند و تقریباً نیمی از موارد جدید سرطان را از دست می‌دهد.

هنگامی که SoftVue™ با یک ماموگرافی غربالگری همراه شود، نشان داده شده است که تا 20 درصد سرطان های بیشتری را شناسایی می کند، در حالی که نتایج مثبت کاذب را کاهش می دهد و تماس های غیرضروری و بیوپسی ها را کاهش می دهد.

SoftVue™، که به عنوان مکمل ماموگرافی استفاده می شود، به زنان با بافت سینه متراکم اجازه می دهد تا هر دو غربالگری سرطان را در یک جلسه ملاقات انجام دهند. تقریباً هشت تا 10 دقیقه طول می‌کشد، یک ماموگرافی SoftVue™ از آب گرم و فناوری اولتراسوند برای ایجاد یک تصویر سه بعدی از کل پستان برای تشخیص وجود سرطان در مراحل اولیه آن استفاده می‌کند - از جمله توده‌هایی در بافت متراکم پستان که اغلب تنها با ماموگرافی از دست می‌روند. اجتناب از قرار گرفتن در معرض تشعشع و فشرده سازی، به رادیولوژیست اجازه می دهد تا تشخیص دقیق تری داشته باشد.

بیشتر توده‌های سینه به دلیل تغییرات طبیعی در سینه‌ها در طول دوره‌های قاعدگی، بارداری، شیردهی و افزایش سن ایجاد می‌شوند. با این حال، از آنجایی که زنان زیادی در طول زندگی خود به سرطان سینه مبتلا می شود، در صورت مشاهده هرگونه تغییر در سینه خود به پزشک مراجعه کنید.

 

فرآیند غربالگری سینه و گرفتن نتایج

هدف غربالگری پستان شناسایی زودهنگام سرطان سینه است. هنگام مراجعه به غربالگری و کمک و پشتیبانی موجود در طول قرار ملاقات، مراحل مربوطه را انجام دهید. پس از قرار ملاقات، باید در عرض دو هفته نتایج خود را دریافت کنید. همچنین نتایج به پزشک عمومی شما ارسال خواهد شد.

 

دلایل رایج برای تماس مجدد پس از ماموگرافی دلایل رایج تماس مجدد پس از ماموگرافی

غربالگری سرطان سینه یک بخش ضروری از مراقبت های بهداشتی برای همه زنان است و ماموگرافی یک ابزار تصویربرداری مهم در این فرآیند غربالگری است. اگر پس از انجام ماموگرافی با شما تماس گرفته شود، ممکن است بلافاصله نگران تشخیص غربالگری سرطان پستان شوید. با این حال، به ندرت چنین است. کمتر از 10 درصد از زنانی که برای آزمایشات تکمیلی مراجعه می کنند، سرطان سینه دارند.

 

برخی از دلایل معمولی برای تماس مجدد پس از ماموگرافی غربالگری چیست و پس از آن چه انتظاری دارید؟

دستورالعمل های غربالگری ماموگرافی

فرآیند ماموگرافی

دلایل بازگشت ماموگرافی

بعد چه اتفاقی می افتد؟

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونو گرافی هیسترو سونو گرافی

آمادگی سونو گرافی آنومالی مرحله دوم

آمادگی سونو گرافی FNA تیروئید

آمادگی سونو گرافی بیوپسی برست

دستورالعمل های غربالگری ماموگرافی

چرا ماموگرافی انجام می دهید؟ شاید پزشک شما ناحیه‌ای را در طول معاینه پستان پیدا کرده باشد که نیاز به بررسی دقیق‌تر از طریق آزمایش تصویربرداری دارد. یا ممکن است به یک گروه سنی توصیه شده تعلق داشته باشید. گروه ویژه خدمات پیشگیرانه پیشنهاد می کند که زنان بین 50 تا 74 سال و در معرض متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان سینه هر دو سال یک بار ماموگرافی غربالگری را برنامه ریزی کنند.

 

فرآیند ماموگرافی

ماموگرافی چگونه کار می کند؟ ماموگرافی نوعی اشعه ایکس است که به طور خاص برای عکسبرداری از بافت پستان طراحی شده است. در برخی موارد، این غربالگری بهداشتی می‌تواند سرطان را در بیماران تا سه سال قبل از احساس علائم آن تشخیص دهد.

بنابراین دستگاه می‌تواند از سینه‌های شما عکس بگیرد، در حالی که یک تکنسین یک سینه را در یک بشقاب قرار می‌دهد، در مقابل آن می‌ایستید. در حالی که یک دستگاه یک سری عکس می گیرد، صفحه دیگری در بالای سینه برای مدت کوتاهی فشار می یابد. سپس تکنسین آزمایش را با سینه دیگر شما تکرار می کند. ماموگرافی برای برخی از زنان ممکن است ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد، اما معاینه کوتاه است. پس از ماموگرافی، رادیولوژیست به تصاویر نگاه می کند تا مراحل بعدی را در صورت وجود مشخص کند.

 

دلایل انجام مجدد ماموگرافی

اگر ماموگرافی انجام داده اید، ممکن است مطب تصویربرداری شما را برای سونوگرافی سینه یا سایر آزمایشات اضافی فراخواند. تقریباً 10 تا 12 درصد از زنان پس از ماموگرافی به آزمایشات بیشتری نیاز دارند. برخی از دلایل رایج برای برگشت نتایج ماموگرافی چیست؟

بافت متراکم سینه: بافت متراکم سینه در بین زنان شایع است، اما این به چه معناست؟ سینه از عناصر مختلفی از جمله بافت غده ای، بافت فیبری و مجاری تشکیل شده است. بافت غده ای قسمتی از پستان است که مسئول تولید شیر است، در حالی که مجاری شیر را به نوک پستان منتقل می کند. بافت فیبری سینه و چربی به سینه ها شکل می دهد. وقتی فردی دارای بافت فیبری یا غده ای بیشتری است، پزشکان سینه های او را متراکم می دانند. بافت متراکم سینه می تواند خواندن ماموگرافی را دشوارتر کند. اگر رادیولوژیست به دلیل متراکم بودن سینه ها در خواندن ماموگرافی شما مشکل داشته باشد، ممکن است با شما تماس بگیرد تا آزمایشات بیشتری مانند سونوگرافی یا MRI انجام دهید.

تصویربرداری نامشخص: در طول ماموگرافی، تکنسین چندین عکس از سینه‌های شما می‌گیرد، اما این تصاویر ممکن است نامشخص باشند یا تمام نواحی بافت سینه را ثبت نکرده باشند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است پزشک شما را برای انجام مجدد ماموگرافی فراخواند تا اطمینان حاصل شود که رادیولوژیست می‌تواند اطلاعات کامل و دقیق را دریافت کند.

منطقه مورد نگرانی: ماموگرافی ممکن است ناحیه نگران کننده ای را که پزشک شما می خواهد به آن نگاه کند، که می تواند کیست، کلسیفیکاسیون یا توده باشد را نشان دهد. فقط به این دلیل که در ماموگرافی شما چیزی نگران کننده است به این معنی نیست که شما به سرطان سینه مبتلا هستید. تصویربرداری بیشتر به پزشک کمک می کند تا بهترین اقدام بعدی را تعیین کند.

تصویربرداری همچنین ممکن است ناحیه‌ای از سینه را نشان دهد که متفاوت از بقیه به نظر می‌رسد، که لزوما نگران‌کننده نیست، اما نیاز به بررسی بیشتر دارد. این پدیده ممکن است برای بیمارانی که برای اولین بار ماموگرافی انجام می دهند بیشتر باشد، زیرا رادیولوژیست هیچ تصویربرداری قبلی پستان برای مقایسه ندارد.

 

بعد چه اتفاقی می افتد؟

بنابراین، شما این پیام را دریافت می کنید که باید پس از ماموگرافی خود دوباره مراجعه کنید. چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

 

ماموگرافی تشخیصی: اگر نیاز به تکرار ماموگرافی خود دارید، تحت آزمایشی قرار می گیرید که به عنوان ماموگرافی تشخیصی شناخته می شود تا از هر ناحیه ای که نگرانی خاصی دارد عکس بگیرید. رادیولوژیست که بعداً تصویربرداری را تفسیر خواهد کرد، ممکن است در قرار ملاقات حضور داشته باشد تا دستورالعمل‌های مربوط به تصاویر دقیق مورد نیاز را به تکنسین بدهد. ماموگرافی ممکن است این بار بیشتر طول بکشد زیرا ممکن است نیاز به تصاویر بیشتری از چندین زاویه داشته باشد.

سونوگرافی: سونوگرافی نوع متفاوتی از آزمایش تصویربرداری است. این آزمایش که از امواج صوتی برای تولید تصاویر استفاده می کند، ممکن است به تیم مراقبت های بهداشتی شما اجازه دهد بین کیست غیر سرطانی و توده سرطانی تمایز قائل شوند. سونوگرافی سینه مانند ماموگرافی یک آزمایش غیرتهاجمی است.

MRI: برخی از زنانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند، سالانه MRI سینه را همراه با ماموگرافی انجام می دهند. اگر پس از انجام ماموگرافی اولیه با شما تماس گرفته شود، این آزمایش - که از آهنربا برای ایجاد تصاویری از سینه ها استفاده می کند - ممکن است به روشن شدن یافته های ماموگرافی شما کمک کند. به طور کلی، متخصصان بهداشت از MRI سینه به عنوان ابزار غربالگری برای زنانی که در معرض متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان سینه هستند، استفاده نمی کنند.

بیوپسی: اگر ماموگرافی شما چیزی مشکوک را نشان داد، ممکن است پزشک تشخیص دهد که بیوپسی ضروری است. در طول این روش، پزشک شما از یک سوزن نازک برای جمع آوری نمونه از ناحیه مورد نظر استفاده می کند. آنها نمونه‌های بافت را به آزمایشگاه می‌فرستند تا پاتولوژیست تجزیه و تحلیل کند. پزشک با نتایج بیوپسی با شما تماس می گیرد و در مورد آنچه بعدا اتفاق می افتد صحبت می کند.

 

ماموگرافی در مرکز الوند

انجام ماموگرافی منظم می تواند نجات دهنده باشد. این آزمایش غربالگری می‌تواند سرطان سینه را زودتر در مراحل رشدش تشخیص دهد و به شما کمک کند تا درمان مورد نیاز خود را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنید. چه به دلیل علائم نگران کننده به ماموگرافی نیاز داشته باشید یا به دلیل اینکه پزشک شما بر اساس سن شما یک ماموگرافی را توصیه کرده است، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا نتایج ماموگرافی خود را ارائه دهیم.

توموسنتز سینه چیست؟

اگرچه ماموگرافی به عنوان یک آزمایش قابل اعتماد برای تشخیص سرطان سینه شناخته می شود، اما محدودیت هایی دارد. به طور خاص، برای زنانی که بافت سینه متراکم دارند، سرطان های کوچک سینه به دلیل پوشاندن بافت پوشاننده ممکن است از بین بروند. نتایج مثبت کاذب همچنین می تواند به دلیل همپوشانی بافت ایجاد شود که تراکم ترکیبی یا جمعی ایجاد می کند که منجر به غیر طبیعی شدن بافت طبیعی می شود و در نتیجه نیاز به آزمایش بیشتر است.

توموسنتز پستان (ماموگرافی سه بعدی) یک فناوری پیشرفته جدیدتر است که برای غلبه بر محدودیت ها و مشکل  های مرتبط با ماموگرافی دو بعدی معمولی با کاهش همپوشانی بافتی که منجر به افزایش حساسیت و ویژگی تشخیص سرطان سینه می شود، طراحی شده است.

مطالعات بالینی متعدد نشان داده اند که افزودن توموسنتز پستان به ماموگرافی تشخیصی، میزان تشخیص سرطان سینه را افزایش می دهد. نیاز به انجام ماموگرافی اضافی و فراخوانی بیمار به کلینیک های ارزیابی غربالگری پستان را کاهش می دهد و در نتیجه تعداد موارد مثبت کاذب را کاهش می دهد.

در معاینه توموسنتز پستان از اشعه ایکس با دوز کم استفاده می شود و می تواند به عنوان بخشی از یک مطالعه تشخیصی همزمان با ماموگرافی دو بعدی انجام شود. اما به تجهیزات جدیدتر و تخصصی نیاز دارد. در طول معاینه توموسنتز پستان، بازوی اشعه ایکس به صورت یک قوس روی سینه حرکت می کند. تصاویر در زوایای مختلف گرفته می‌شوند و سپس تصاویر با استفاده از رایانه به برش‌های نازکی از حجم سه بعدی برای بازبینی توسط رادیولوژیست بازسازی می‌شوند. برش های نازک به رادیولوژیست اجازه می دهد تا ساختارهای سینه را لایه به لایه مشاهده کند و اثرات همپوشانی بافت سینه را از بین ببرد.

توموسنتز سینه امکان تجسم و توصیف بهتر توده ها، تراکم نامتقارن و نواحی انحرافات معماری واقعی در پستان را فراهم می کند که منجر به کاهش تعداد بیوپسی های مورد نیاز می شود.

در سطح فعلی تکنولوژی و استفاده، توموسنتز برای ارزیابی میکروکلسیفیکاسیون ها توصیه نمی شود. اینها با استفاده از تصاویر دو بعدی استاندارد به وضوح قابل مشاهده هستند.

 

توموسنتز پستان ممکن است در موارد زیر مفید باشد:

بیماران در معرض خطر علامت دار؛

بیماران علامت دار که در آنها ماموگرافی تشخیصی طبیعی یا مبهم است و آن دسته از بیماران با سینه های متراکم (شایع در زنان زیر 50 سال).

 

پیش نیازهای انجام توموسنتز سینه چیست؟

توموسنتز پستان (ماموگرافی سه بعدی) باید پس از ماموگرافی تشخیصی انجام شود، زمانی که رادیولوژیست احساس کند که توموسنتز می تواند اطلاعات تشخیصی ارزشمند بیشتری را ارائه دهد.

 

موارد منع مطلق توموسنتز سینه چیست؟

هیچ منع مصرف مطلقی برای توموسنتز سینه وجود ندارد.

 

موارد منع نسبی برای توموسنتز پستان چیست؟

اینها به طور کلی مانند ماموگرافی تشخیصی هستند.

بیماران کم خطر زیر 30 سال. مگر اینکه بیمار به عنوان یک دسته «پرخطر» در نظر گرفته شود، به دلیل تراکم و حساسیت به تشعشع بافت پستان، توموسنتز به ندرت در زنان جوان انجام می شود.

بارداری و شیردهی. تغییرات پستان در دوران بارداری و شیردهی معمولاً به دلایل خوش خیم است. با این حال، سرطان سینه می تواند در این مدت ظاهر شود و مهم است که تشخیص به تعویق نیفتد یا به خطر نیفتد. سونوگرافی بهترین انتخاب برای زنان باردار و شیرده است که علائم را نشان می دهند. این به دلیل تصاویر ماموگرافی تخریب‌کننده تراکم سینه بیشتر، نیاز به به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض تشعشع جنین، و نگرانی‌هایی است که تکثیر بافت پستان باردار و شیرده ممکن است بیش از حد معمول به تابش حساس باشد. اگر یافته‌های مشکوک از نظر بالینی، در سونوگرافی و یا در بیوپسی وجود داشته باشد، می‌توان ماموگرافی را برای ارزیابی وسعت بیماری با محافظ پرتوی اضافی شکم باردار انجام داد. غربالگری معمول ماموگرافی 2 بعدی یا 3 بعدی را می توان به طور کلی تا پس از از شیر گرفتن، زمانی که سینه ها متراکم کمتری دارند، به تعویق انداخت.

ارزیابی میکروکلسیفیکاسیون ها توموسنتز در حال حاضر برای تفسیر تشخیصی میکروکلسیفیکاسیون ها توصیه نمی شود. این به دلیل مشکلات فنی و ادراکی در تجزیه و تحلیل است. ماموگرافی 2 بعدی استاندارد همچنان تحقیقات انتخابی است.

 

عوارض جانبی توموسنتز سینه چیست؟

فوری

گاهی اوقات، کبودی یا شکافتن پوست رخ می دهد. پارگی ایمپلنت سینه گزارش شده است. با این حال، خطر بسیار کم است. برای جلوگیری از پارگی در بیمارانی که ایمپلنت سینه دارند، در میزان فشرده سازی دقت می شود.

 

با تاخیر

هنگامی که توموسنتز به دنبال تصویربرداری تشخیصی دوبعدی معمول باشد، مقدار کمی افزایش در دوز تابش وجود دارد. با این حال، دوز کلی اشعه ایکس هنوز کوچک است و خطر ابتلا به سرطان پستان ناشی از تشعشع از ماموگرافی از جمله توموسنتز بسیار کم است.

 

آیا پس از انجام توموسنتز پستان، مراقبت های بعد از عمل مورد نیاز است؟

هیچ مراقبت خاصی پس از انجام توموسنتز پستان، مورد نیاز نیست.

 

آیا آزمایش‌های تصویربرداری، مداخلات یا روش‌های جراحی جایگزین برای توموسنتز سینه وجود دارد؟

ماموگرافی دو بعدی به عنوان بهترین تست غربالگری برای سرطان پستان اولیه شناخته شده است و تست توموسنتز پستان دارای دقت تشخیصی بیشتری است. توجه به این نکته ضروری است که ماموگرافی همه سرطان‌های سینه را تشخیص نمی‌دهد، حتی زمانی که سرطان توده‌ای ایجاد کرده باشد که می‌توان آن را احساس کرد.

در چنین شرایطی، ماموگرافی طبیعی یا معاینه توموسنتز پستان (ماموگرافی سه بعدی) به این معنی نیست که می توان توده را نادیده گرفت. در این شرایط، آزمایش‌های تشخیصی دیگری مانند سونوگرافی سینه یا MRI پستان و یا روشی مانند آسپیراسیون با سوزن ظریف  یا بیوپسی هسته سوزنی ممکن است برای یافتن علت توده ضروری باشد. برای بیماران پرخطر بدون علامت، MRI پستان بررسی انتخابی است.

نکات کلیدی در مورد توده ها و تغییرات سینه

اکثر تغییرات سینه سرطانی نیستند. توده ها و تغییرات ممکن است در اثر خوش خیم (غیر سرطانی) مانند تغییرات فیبروکیستیک (بافت فیبری سفت)، کیست یا کلسیفیکاسیون پستان (رسوبات ریز کلسیم در بافت پستان) ایجاد شوند.

با این حال، گاهی اوقات سرطان سینه است. یافتن زودهنگام سرطان سینه شانس موفقیت درمان را افزایش می دهد.

شما می توانید با "آگاهی از پستان" به یافتن سرطان سینه کمک کنید. این شامل دانستن اینکه چه چیزی برای سینه های شما طبیعی است و دانستن اینکه چه تغییراتی باید به نظر برسند و چه احساسی دارند، می شود.

خودآزمایی رسمی پستان دیگر توصیه نمی شود.

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در سینه فوراً به پزشک مراجعه کنید.

همچنین مطمئن شوید که ماموگرافی غربالگری انجام دهید

سینه های شما از موارد زیر تشکیل شده است:

غدد شیر، که شیر مادر را می سازند و از کیسه های شیر زیادی در سراسر سینه شما تشکیل شده اند

مجاری شیر، که شیر را به نوک سینه های شما می رساند

بافت فیبری که کل سینه شما را می پوشاند و از آن حمایت می کند

بافت چربی که به سینه ها شکل و اندازه می دهد و از غدد حمایت می کند.

در سینه، زیر بغل و گردن شما نیز مجموعه ای از غدد لنفاوی وجود دارد. اینها غدد کوچکی هستند که هر کدام به اندازه یک نخود هستند که سینه شما را از مایع لنفاوی تخلیه می کنند و به بدن شما در مبارزه با عفونت و بیماری کمک می کنند. ماهیچه ها و دنده های قفسه سینه شما در زیر سینه ها قرار دارند.

ممکن است متوجه شوید که شکل یا اندازه سینه‌های شما کمی متفاوت است یا اینکه یکی از آنها کمی بالاتر از دیگری است - این بسیار رایج است. اگر سینه های شما همیشه اینطور بوده است، این تفاوت ها طبیعی است.

 

آگاهی از پستان چیست؟

برای آگاهی از پستان، باید:

بدانید چه چیزی برای شما عادی است

بدانید که چه تغییراتی را باید در نظر بگیرید و احساس کنید

هر گونه تغییر در سینه را سریعا به پزشک خود اطلاع دهید

اگر بین 45 تا 69 سال دارید به غربالگری ماموگرافی بروید

سابقه خانوادگی سرطان خود را بدانید

به طور منظم به تغییرات سینه نگاه کنید و احساس کنید، مانند هنگام لباس پوشیدن یا دوش گرفتن، به طوری که با سینه های خود و نحوه تغییر آنها در زمان های مختلف ماه و با افزایش سن آشنا شوید.

اگر متوجه تغییری در سینه های خود شدید که برایتان غیرعادی است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. مثلا:

یک توده جدید یا ضخیم شدن

تغییر در شکل یا اندازه سینه

درد در سینه شما

چروکیدگی یا گودی پوست شما

هرگونه تغییر در یک نوک پستان، مانند نوک سینه برگشته یا ترشحی که بدون فشردن اتفاق می افتد

بثورات یا قرمزی پوست که فقط روی سینه شما ظاهر می شود.

اگرچه این تغییرات لزوماً به معنای ابتلا به سرطان سینه نیست، هر گونه تغییر پستان باید توسط پزشک بررسی شود. پزشک سینه های شما را معاینه می کند و ممکن است شما را برای اسکن (سونوگرافی برست یا ماموگرافی) ارجاع دهد.

 

تغییرات طبیعی سینه چیست؟

اکثر زنان در طول زندگی خود تغییراتی در سینه های خود دارند. بیشتر این تغییرات در سینه ها توسط هورمون ها به وجود می آیند . سایر تغییرات سینه می تواند ناشی از روند طبیعی پیری باشد.

چرخه قاعدگی - سینه‌های شما ممکن است در زمان‌های مختلف چرخه قاعدگی‌تان احساس برآمدگی یا حساس‌تر شدن داشته باشند. قبل یا در طول دوره های قاعدگی ، هر دو سینه ممکن است متورم، حساس یا دردناک شوند. همچنین ممکن است در این مدت یک یا چند توده را به دلیل مایعات اضافی در سینه احساس کنید. پوشیدن سوتین حمایتی ممکن است مفید باشد. این تغییرات معمولاً تا پایان چرخه قاعدگی از بین می روند.

یائسگی - با نزدیک شدن به یائسگی، دوره های قاعدگی شما ممکن است کمتر اتفاق بیفتد. سطح هورمون شما نیز تغییر می کند. این می تواند باعث شود سینه های شما حساس شود، حتی زمانی که دوره قاعدگی خود را ندارید. همینطور ممکن است سینه‌ های شما بیشتر از قبل احساس برآمدگی در خود داشته باشند. همچنین ممکن است بافت و چربی را از دست بدهند و کوچکتر شوند و احساس برآمدگی بیشتری داشته باشند.

بارداری - در دوران بارداری، سینه های شما ممکن است برآمدگی داشته باشند. این معمولاً به این دلیل است که تعداد غدد تولید کننده شیر در حال افزایش و بزرگتر شدن برای آماده شدن برای شیردهی است.

شیردهی - در حین شیردهی، سینه‌ های شما با شیر پر و سفت می‌شوند و بعد از شیر دادن بسیار نرم ‌تر می‌شوند. داشتن سینه های حساس غیر معمول نیست. ممکن است به بیماری به نام ماستیت مبتلا شوید. این زمانی اتفاق می افتد که یک مجرای شیر مسدود می شود و منجر به التهاب می شود. ورم پستان باعث می شود که سینه قرمز به نظر برسد و احساس شود توده ، گرم و حساس می شود.

داروهای هورمونی – اگر هورمون‌هایی مصرف می‌کنید (مانند هورمون‌درمانی یائسگی یا قرص‌های ضدبارداری یا تزریق)، سینه‌ های شما متراکم ‌تر می‌شوند.

با این حال، اگر در مورد هر گونه تغییر مطمئن نیستید، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

توده های بی ضرر سینه چیست؟

تمام توده های سینه باید توسط پزشک بررسی شوند. بیشتر توده ‌های سینه که قبل از یائسگی ایجاد می‌شوند، خوش‌ خیم هستند (غیر سرطانی)، اما برای رد کردن سرطان باید هر توده ‌ای را بررسی کنید.

مشکلات خوش خیم پستان شامل درد، توده یا توده، عفونت، ترشح از نوک پستان و تغییرات پوستی است. توده های خوش خیم رایج شامل موارد زیر است:

لیپوم ها - این توده هایی هستند که از بافت چربی تشکیل شده اند و می توانند دقیقاً زیر پوست شما در هر نقطه از بدن شما پیدا شوند.

کیست های سینه  - کیسه های پر از مایع می باشند. ممکن است یک کیست منفرد یا تعدادی کیست با اندازه های مختلف داشته باشید. پزشک شما ممکن است از یک سوزن برای خارج کردن مایع موجود در آنها استفاده کند.

فیبروآدنوم - این توده ها صاف، سخت و متحرک هستند، بیشتر شبیه سنگ مرمری هستند که در بافت سینه شما ریخته شده است. آنها در زنان 18 تا 30 ساله شایع هستند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

چرا معاینه معمولی پستان دیگر توصیه نمی شود؟

خودآزمایی پستان یک تکنیک رسمی و ساختاریافته است که به وسیله آن زنان به طور منظم، معمولاً هر ماه، احساس توده و یا تغییر پستان می‌کنند.

این دیگر توصیه نمی شود، زیرا:

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه انجام خودآزمایی پستان احتمال مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش دهد وجود ندارد

می تواند منجر به اضطراب و بیوپسی غیرضروری پستان، به ویژه در میان زنان جوان شود.

در عوض، بهتر است همانطور که در بالا توضیح داده شد از پستان آگاه باشید و برای بررسی هرگونه توده یا تغییری که برای شما غیرعادی است به پزشک مراجعه کنید.

 

توده های سینه

اگر توده ای در سینه خود احساس می کنید، باید همیشه آن را توسط پزشک عمومی معاینه کنید. اکثر توده های سینه بی ضرر هستند، اما برخی از آنها می توانند جدی باشند.

توصیه غیر فوری: اگر متوجه شدید به پزشک عمومی مراجعه کنید:

یک توده در سینه یا زیر بغل شما

هر گونه تغییر غیرعادی دیگر در سینه ها - مانند چرخش نوک سینه به داخل، فرورفتگی پوست یا ترشحات خونی از نوک پستان

تغییرات در سینه ها می تواند نشانه سرطان سینه باشد. اگر زودتر تشخیص داده شود، درمان آن آسانتر است.

پزشک عمومی سینه های شما را بررسی می کند.

اگر مطمئن نباشند که چه چیزی باعث ایجاد توده شده است، شما را برای آزمایشات بیشتر به بیمارستان یا کلینیک پستان ارجاع می دهند.

این آزمایشات معمولاً نشان می دهد که یک توده سرطانی نیست.

 

در کلینیک پستان چه اتفاقی می افتد

در بیمارستان یا کلینیک پستان، ممکن است موارد زیر را داشته باشید:

 

معاینه سینه

اسکن – معمولاً رادیوگرافی پستان ( ماموگرافی) یا سونوگرافی سینه یا پستان

بیوپسی سینه  - جایی که یک سوزن در توده وارد می شود تا برخی از سلول ها را برای آزمایش خارج کند

این آزمایشات اغلب در همان بازدید انجام می شود. معمولاً نتایج را در همان روز به شما می گویند، اگرچه نتایج بیوپسی بیشتر طول می کشد - ممکن است مجبور باشید حدود یک هفته صبر کنید.

سرطان سینه در حال حاضر اطلاعات بیشتری در مورد آنچه که در یک قرار ملاقات با کلینیک پستان باید انتظار داشت، دارد.

درمان توده سینه به علت آن بستگی دارد. بیشتر آنها بی ضرر هستند و ممکن است بدون درمان خود به خود از بین بروند.

 

علل ایجاد توده سینه

توده های سینه می توانند دلایل مختلفی داشته باشند.

آنها اغلب توسط چیزی بی ضرر مانند رشد بافت غیر سرطانی (فیبروآدنوم) یا تجمع مایع (کیست سینه) ایجاد می شوند.

سرطان سینه اکنون اطلاعات بیشتری در مورد فیبروآدنوم و کیست پستان دارد.

گاهی اوقات، توده سینه می‌تواند نشانه‌ای از چیزی جدی مانند سرطان سینه باشد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT