• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال|ماموگرافی دیجیتال در تهران|زمان مناسب برای ماموگرافی


ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال یا ماموگرافی غربالگری نوع خاصی از تصویربرداری پستان است که از اشعه ایکس با دوز پایین برای تشخیص زودهنگام سرطان - قبل از اینکه زنان علائم را تجربه کنند - در زمانی که قابل درمان است استفاده می کند.

در مورد علائم یا مشکلات پستان، جراحی های قبلی، مصرف هورمون، داشتن سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان سینه، و در صورت وجود احتمال بارداری، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت امکان، کپی هایی از ماموگرافی های قبلی خود را تهیه کرده و در روز معاینه در اختیار رادیولوژیست خود قرار دهید. جواهرات را در خانه بگذارید و لباس های گشاد و راحت بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود که لباس راحتی بپوشید. از دئودورانت، پودر تالک یا لوسیون زیر بغل یا روی سینه خود استفاده نکنید زیرا ممکن است در ماموگرافی ظاهر شوند و در تشخیص صحیح اختلال ایجاد کنند.

برای نوبت گیری جهت انجام ماموگرافی در مرکز الوند با ما تماس بگیرید.

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک تصویربرداری پزشکی تخصصی است که از یک سیستم اشعه ایکس با دوز پایین برای دیدن داخل سینه ها استفاده می کند. معاینه ماموگرافی، به نام ماموگرافی، به تشخیص زودهنگام بیماری های پستان در زنان کمک می کند.

معاینه اشعه ایکس به پزشکان در تشخیص و درمان شرایط پزشکی کمک می کند. شما را در معرض دوز کمی از تابش یونیزه قرار می دهد تا تصاویری از داخل بدن تولید کند. اشعه ایکس قدیمی ترین و رایج ترین شکل تصویربرداری پزشکی است.

mammography/ماموگرافی دیجیتال

سه پیشرفت اخیر در ماموگرافی شامل ماموگرافی دیجیتال، تشخیص به کمک کامپیوتر و توموسنتز پستان است.

ماموگرافی دیجیتال که به آن ماموگرافی دیجیتال کامل میدان (FFDM) نیز گفته می شود، یک سیستم ماموگرافی است که در آن فیلم اشعه ایکس با وسایل الکترونیکی جایگزین می شود که اشعه ایکس را به تصاویر ماموگرافی از پستان تبدیل می کند. این سیستم‌ها شبیه به سیستم‌هایی هستند که در دوربین‌های دیجیتال یافت می‌شوند و کارایی آن‌ها باعث می‌شود تصاویر بهتری با دوز تشعشع کمتری داشته باشند. این تصاویر از پستان برای بررسی توسط رادیولوژیست و برای نگهداری طولانی مدت به کامپیوتر منتقل می شود. تجربه بیمار در حین ماموگرافی دیجیتال شبیه به ماموگرافی فیلم معمولی است.

سیستم‌های تشخیص به کمک رایانه (CAD) تصاویر ماموگرافی دیجیتالی را برای مناطق غیرعادی از چگالی، جرم یا کلسیفیکاسیون که ممکن است نشان دهنده وجود سرطان باشد، جستجو می‌کنند. سیستم CAD این نواحی را روی تصاویر برجسته می کند و به رادیولوژیست هشدار می دهد تا این ناحیه را به دقت ارزیابی کند.

توموسنتز پستان که ماموگرافی سه بعدی (3-D) و توموسنتز دیجیتال سینه (DBT) نیز نامیده می‌شود، شکل پیشرفته تصویربرداری پستان است که در آن تصاویر متعددی از سینه از زوایای مختلف گرفته شده و بازسازی می‌شوند ("سنتز") به سه شکل. مجموعه تصویر بعدی به این ترتیب، تصویربرداری سه بعدی پستان مشابه تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری (CT) است که در آن یک سری "برش‌های" نازک با هم جمع می‌شوند تا بازسازی سه بعدی بدن را ایجاد کنند.

اگرچه دوز تشعشع برای برخی از سیستم‌های توموسنتز پستان کمی بالاتر از دوز مورد استفاده در ماموگرافی استاندارد است، اما همچنان در سطوح ایمن مورد تایید FDA برای تشعشعات حاصل از ماموگرافی باقی می‌ماند. برخی از سیستم ها دوزهای بسیار شبیه به ماموگرافی معمولی دارند.

مطالعات جمعیتی بزرگ نشان داده است که غربالگری با توموسنتز سینه منجر به بهبود نرخ تشخیص سرطان سینه و کاهش "تحرک تماس" می شود، مواردی که زنان به دلیل یک یافته غیرطبیعی بالقوه از غربالگری برای آزمایش های اضافی فراخوانده می شوند.

توموسنتز سینه همچنین ممکن است منجر به موارد زیر شود:

    تشخیص زودهنگام سرطان های کوچک سینه که ممکن است در ماموگرافی معمولی پنهان شوند

    بیوپسی های غیر ضروری یا آزمایش های اضافی کمتر

    احتمال بیشتر تشخیص تومورهای متعدد سینه

    تصاویر واضح تر از ناهنجاری ها در بافت متراکم پستان

    دقت بیشتر در تعیین اندازه، شکل و محل ناهنجاری های سینه

برخی از کاربردهای رایج این روش چیست؟

ماموگرافی به عنوان یک ابزار غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه در زنانی که هیچ علامتی ندارند استفاده می شود. آنها همچنین می توانند برای تشخیص و تشخیص بیماری پستان در زنانی که علائمی مانند توده، درد، فرورفتگی پوست یا ترشحات نوک سینه را تجربه می کنند، استفاده شوند.

ماموگرافی غربالگری

ماموگرافی نقش اصلی را در تشخیص زودهنگام سرطان سینه ایفا می کند، زیرا می تواند تغییراتی را در پستان سالها قبل از اینکه بیمار یا پزشک احساس کند، نشان دهد. دستورالعمل‌های کنونی کالج آمریکایی رادیولوژی (ACR) و شبکه ملی جامع سرطان (NCCN) توصیه می‌کنند هر سال ماموگرافی غربالگری را برای زنان از سن 40 سالگی شروع کنند. تحقیقات نشان داده است که ماموگرافی سالانه منجر به تشخیص زودهنگام سرطان سینه می‌شود. اکثر درمان های قابل درمان و حفظ سینه در دسترس هستند.

ACR و موسسه ملی سرطان (NCI) همچنین پیشنهاد می‌کنند که زنانی که سرطان سینه داشته‌اند و آن‌هایی که به دلیل سابقه خانوادگی سرطان سینه یا تخمدان در معرض خطر بیشتری هستند، باید توصیه‌های پزشکی متخصص را در مورد اینکه آیا باید قبل از شروع غربالگری انجام دهند یا خیر، دریافت کنند. سن 40 سالگی و نیاز به سایر انواع غربالگری. اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستید، ممکن است علاوه بر ماموگرافی سالانه، نیاز به MRI سینه نیز داشته باشید.

mammography/ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی تشخیصی

ماموگرافی تشخیصی برای ارزیابی بیمار با یافته‌های بالینی غیرطبیعی - مانند توده سینه یا ترشحات نوک سینه - که توسط زن یا پزشک او پیدا شده است، استفاده می‌شود. ماموگرافی تشخیصی نیز ممکن است پس از یک ماموگرافی غربالگری غیرطبیعی به منظور ارزیابی ناحیه مورد نظر در معاینه غربالگری انجام شود.

چگونه باید برای ماموگرافی آماده شوم؟

قبل از برنامه ریزی ماموگرافی، انجمن سرطان آمریکا (ACS) و سایر سازمان های تخصصی توصیه می کنند که هر گونه یافته جدید یا مشکل در سینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. علاوه بر این، پزشک خود را از هرگونه جراحی قبلی، مصرف هورمون و سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان سینه مطلع کنید.

اگر سینه های شما در این زمان معمولا حساس هستند، ماموگرافی خود را برای هفته قبل از قاعدگی برنامه ریزی نکنید. بهترین زمان برای انجام ماموگرافی یک هفته پس از پریود است. در صورت وجود هرگونه احتمال بارداری، همیشه به پزشک یا تکنسین اشعه ایکس اطلاع دهید.

ACS همچنین به شما توصیه می کند:

    در روز معاینه از دئودورانت، پودر تالک یا لوسیون زیر بغل یا سینه خود استفاده نکنید. اینها می توانند در ماموگرافی به صورت لکه های کلسیمی ظاهر شوند.

    هر گونه علائم یا مشکل پستان را برای تکنسینی که معاینه را انجام می دهد، توضیح دهید.

    ماموگرافی های قبلی خود را بگیرید و در صورتی که در مکان دیگری انجام شده باشد، در اختیار رادیولوژیست قرار دهید. این برای مقایسه با امتحان فعلی شما مورد نیاز است و اغلب می توان آن را در یک سی دی به دست آورد.

    بپرسید چه زمانی نتایج شما در دسترس خواهد بود. اگر از پزشک یا مرکز ماموگرافی خبری ندارید، نتایج را طبیعی فرض نکنید.

در ماموگرافی دیجیتال، فرآیندهای اکتساب، نمایش و ذخیره سازی تصویر از هم جدا می شوند که امکان بهینه سازی هر کدام را فراهم می کند. تشعشعات منتقل شده از طریق پستان توسط یک آشکارساز الکترونیکی جذب می شود که پاسخ آن در طیف گسترده ای از شدت ها صادق است. هنگامی که این اطلاعات ثبت شد، می توان با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر کامپیوتری، آن ها را نمایش داد تا تنظیمات دلخواه روشنایی و کنتراست تصویر را بدون نیاز به قرار گرفتن در معرض بیشتر بیمار، نمایش دهد. در این مقاله، وضعیت فعلی هنر در فناوری ماموگرافی دیجیتال و داده‌های حاصل از آزمایش‌های بالینی که استفاده از این فناوری را پشتیبانی می‌کنند، بررسی می‌شود.

ماموگرافی دیجیتال و توموسنتز دیجیتالی پستان چگونه با هم مقایسه می شوند؟

طبق دستورالعمل آلبرتا، ماموگرافی روش توصیه شده برای غربالگری سرطان پستان برای جمعیت متوسط در معرض خطر است زیرا مرگ و میر ناشی از سرطان پستان را کاهش می دهد. با این حال، گاهی اوقات فشرده سازی می تواند باعث همپوشانی در بافت پستان شود که دقت تصویر را کاهش می دهد. به همین ترتیب، اگر بیمار سینه های بسیار متراکم داشته باشد، حساسیت ماموگرافی کاهش می یابد.

 

از طرف دیگر، توموسنتز سینه دیجیتال ممکن است به ویژه برای بیماران در معرض خطر مفید باشد. به عنوان مثال، بیش از 40٪ از زنان در کانادا، 40 ساله و بالاتر، بافت سینه متراکمی دارند که یک عامل خطر برای سرطان سینه است. به طور خاص، مشاهده تومورهای کوچکتر در میان بافت متراکم پستان در ماموگرافی دیجیتال دشوارتر است. شواهد حاکی از آن است که توموسنتز سینه دیجیتال بهتر می تواند سرطان های کوچکتر سینه را با دقت بیشتر و مثبت کاذب کمتر تشخیص دهد.

مقالات پیشنهادی : 

 ماموگرافی چیست؟

عکس ماموگرافی سالم

دکتر متخصص ماموگرافی

چگونه بهترین معاینه سینه را برای خود انتخاب می کنید؟

به عنوان یک بیمار، مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که گزینه های خود را به طور کامل با پزشک خود در میان بگذارید. تمام معاینات ماموگرافی غربالگری ما بر روی تجهیزاتی انجام می شود که دارای فناوری توموسنتز سینه دیجیتال هستند.

همچنین با طراحی ارگونومیک و ویژگی خاصی به نام فشرده سازی به کمک بیمار به راحت تر شدن ماموگرافی برای بیماران کمک می کند. پس از اینکه پستان توسط یک تکنسین به درستی قرار گرفت و فشرده سازی اولیه انجام شد، می توانید با راهنمایی یک تکنسین، از یک کنترل از راه دور بی سیم دستی استفاده کنید تا سطح فشرده سازی را با آنچه برای شما راحت است تنظیم کنید.

برخی از بیماران به دلیل فشار، ماموگرافی را ناخوشایند می‌دانند و بنابراین کمتر به غربالگری سرطان سینه با ماموگرافی مراجعه می‌کنند. فشرده سازی به کمک بیمار به بیمار این امکان را می دهد که فشار معاینه را کاهش دهد و در عین حال کیفیت تشخیصی عالی را حفظ کند. دادن مقداری کنترل به بیماران در طول معاینه می تواند به کاهش اضطراب آنها و افزایش تمایل آنها برای بازگشت کمک کند.

 

چگونه ماموگرام بگیرم؟

معاینات تصویربرداری پستان در شرایط عمومی ما ذکر شده است، در قسمت تصویربرداری پستان، پزشک شما به سادگی کادر مربوطه را بررسی می کند.

پزشک شما همچنین می‌تواند تیک «ارزیابی کامل پستان» را علامت بزند و ما بر اساس تاریخچه و تراکم سینه‌تان، معاینات مناسب پستان را برای شما تعیین می‌کنیم. هنگامی که این کادر انتخاب می شود، ممکن است هنگام انجام ماموگرافی، سونوگرافی سینه نیز دریافت کنید. تعدادی از مطالعات نشان می‌دهند که اولتراسوند یکی از امیدوارکننده‌ترین روش‌های غربالگری کمکی است زیرا مزایای آن برای سینه‌های متراکم و هزینه و در دسترس بودن کم آن است.

ماموگرافی هنوز استاندارد طلایی برای غربالگری سرطان سینه است. با این حال، خدمات تصویربرداری پستان دیگری وجود دارد که هنگام استفاده همراه با ماموگرافی مفید هستند، مانند توموسنتز سینه دیجیتال و سونوگرافی خودکار پستان.

به عنوان مثال، توموسنتز پستان دیجیتال (DBT) نوعی ماموگرافی سه بعدی است که از صفحات تشخیص کامپیوتری استفاده می کند که چندین عکس را در یک قوس می گیرد. این تصاویر را از زوایای مختلف ارائه می دهد. فناوری دیجیتال تصاویر را ترکیب می‌کند، آنها را با هم اضافه می‌کند و قسمت‌های خاصی را واضح می‌کند و برخی دیگر را محو می‌کند. این یک تصویر دقیق‌تر تولید می‌کند که بدون افزایش سطح تشعشع یا زمان اسکن، به روشن‌تر کردن حضور سرطان‌ها کمک می‌کند.

 

DBT و سینه های متراکم

این سطح بالاتر از جزئیات به ویژه هنگام اسکن سینه های متراکم مهم است، زیرا هر چه بافت متراکم تر وجود داشته باشد، خطر ابتلا به سرطان سینه بیشتر است. تراکم سینه معیاری برای اندازه گیری ظاهر یا احساس سینه نیست، بلکه توصیف می کند که چگونه اشعه ایکس از بافت عبور می کند.

در ماموگرافی، بافت چربی تیره به نظر می رسد، در حالی که هر دو بافت متراکم و تومورها سفید به نظر می رسند و تمایز بین این دو را دشوار می کند. سرطان‌های سفیدپوست سینه زمانی که با بافت چربی تیره احاطه شده باشند در ماموگرافی راحت‌تر دیده می‌شوند.

 

تصویری از ماموگرافی

در طول عمل، سینه با استفاده از یک واحد ماموگرافی اختصاصی فشرده می شود. فشرده سازی صفحه موازی ضخامت بافت سینه را یکنواخت می کند تا کیفیت تصویر را با کاهش ضخامت بافتی که اشعه ایکس باید به آن نفوذ کند، کاهش میزان تابش پراکنده (پراکندگی کیفیت تصویر را کاهش می دهد)، کاهش دوز تابش مورد نیاز، و نگه داشتن سینه ثابت (جلوگیری از تاری حرکت). در ماموگرافی غربالگری، هم تصاویر سر به پا (کرانیوکودال، CC) و هم از نمای جانبی زاویه دار (مورب میانی، MLO) از پستان گرفته می شود. ماموگرافی تشخیصی ممکن است شامل این نماها و سایر نماها، از جمله نماهای هندسی بزرگ شده و فشرده شده از ناحیه خاص مورد نظر باشد. لکه های کلسیمی دارند، بنابراین زنان از استفاده از آنها در روز معاینه خودداری می کنند. دو نوع  مطالعه برای ماموگرافی وجود دارد: یکی ماموگرافی غربالگری و دیگری ماموگرافی تشخیصی. ماموگرافی غربالگری، متشکل از چهار تصویر استاندارد اشعه ایکس، سالانه بر روی بیمارانی که بدون علامت مراجعه می کنند انجام می شود. ماموگرافی های تشخیصی برای بیمارانی که علائم پستان، تغییرات یا یافته های غیرطبیعی مشاهده شده در ماموگرافی غربالگری آنها مشاهده می شود، در نظر گرفته شده است. ماموگرافی های تشخیصی همچنین بر روی بیماران دارای ایمپلنت سینه، کوچک کردن سینه و بیماران با سابقه شخصی و/یا خانوادگی سرطان پستان انجام می شود.

 

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

 

ماموگرافی یک جزء کلیدی در تشخیص بیماری پستان در زنان است و نقش مهمی در تشخیص زودهنگام سرطان پستان دارد. ماموگرافی غربالگری می تواند به پزشک شما در تشخیص بیماری کمک کند حتی اگر هیچ شکایت یا علامتی نداشته باشید. این می تواند تغییرات را در پستان تا دو سال قبل از اینکه بیمار یا پزشک در معاینه شناسایی کند، آشکار کند.

ماموگرافی دیگتال که به عنوان ماموگرافی دو بعدی نیز شناخته می شود، یک تصویربرداری مخصوص محل است که از یک اشعه ایکس با دوز بسیار پایین برای تولید تصویری دقیق از بافت پستان استفاده می کند. ماموگرافی تشخیصی زمانی استفاده می شود که بیمار یک ماموگرافی غربالگری غیرطبیعی داشته باشد یا علائمی مانند توده، درد سینه یا ترشح از نوک پستان وجود داشته باشد.

در CRL Imaging، تمام تجهیزات ماموگرافی ما از فناوری دیجیتال با کیفیت بالا هستند. در حالی که ماموگرافی دیجیتال هنوز برای تولید تصویر به اشعه ایکس متکی است، می توان آن را روی یک مانیتور مشابه دوربین دیجیتال مشاهده کرد. در صورت نیاز ممکن است تصاویر روی فیلم نیز چاپ شوند.

کالج آمریکایی رادیولوژی، انجمن تصویربرداری پستان، و کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان، همگی توصیه می کنند که زنان از سن 40 سالگی شروع به انجام ماموگرافی سالانه کنند. زنان در معرض خطر ممکن است از شروع زودتر سود ببرند.

 

درباره رویه ماموگرافی

ماموگرافی دیجیتال یک روش معمولی ساده، سریع و ایمن برای بررسی پستان از نظر هر گونه ناهنجاری است.

 

مقالات پیشنهادی : 

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی تیروئید

آماده سازی برای ماموگرافی

قبل از برنامه ریزی برای ماموگرافی، هر گونه یافته یا مشکل جدید را با پزشک خود در میان بگذارید. بجز این مسائل ، پزشک را از انجام هرگونه عمل جراحی قبلی، مصرف هر نوع قرص و هورمون و سابقه های خانوادگی و یا حتی شخصی سرطان سینه آگاه کنید. اگر سینه‌هایتان معمولاً در این زمان حساس هستند، ماموگرافی خود را در هفته قبل از سیکل قاعدگی برنامه ریزی نکنید. بهترین زمان برای انجام ماموگرافی هفته بعد از سیکل قاعدگی است. اگر در حال شیردهی هستید یا اخیراً شیر می‌دهید، توصیه می‌کنیم برای برنامه‌ریزی ماموگرافی 6 ماه از زمان اتمام آن صبر کنید. در صورت وجود هرگونه احتمال بارداری، همیشه به پزشک یا تکنسین رادیولوژی خود اطلاع دهید.

در صورت امکان، لطفا ماموگرافی های قبلی را تهیه کنید تا در زمان ملاقات در دسترس ما باشد.

 

روز قرار ملاقات شما:

از دئودورانت، پودر تالک یا لوسیون زیر بغل یا روی سینه خود استفاده نکنید. اینها می توانند در ماموگرافی ظاهر شوند و با کلسیفیکاسیون اشتباه گرفته شوند. کلسیفیکاسیون ها لکه های کوچکی از کلسیم هستند - مانند دانه های نمک - در بافت نرم پستان که گاهی اوقات می تواند نشان دهنده وجود سرطان اولیه پستان باشد.

شما باید هر گونه علائم یا مشکل پستان را که دارید برای تکنسینی که برای شما معاینه انجام می دهد، کاملا توضیح دهید.

اگر سینه های شما به طور معمول حساس هستند، ممکن است یک ساعت قبل از معاینه از یک مسکن خفیف مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

در طول رویه ماموگرافی

در طول ماموگرافی، یک تکنسین خبره ماموگرافی سینه شما را روی یک سکو قرار می دهد و به آرامی بافت را با یک دست و پا پلاستیکی فشرده می کند. تکنسین سینه شما را بین تصاویر تغییر مکان می دهد. تصویر های معمولی از سمت بالا به پایین و یک نمای جانبی زاویه دار می باشند. این روند برای هر پستان تکرار خواهد شد. نماهای اضافی برای بیمارانی که ایمپلنت سینه دارند لازم است. روند معاینه باید حدود پانزده دقیقه طول بکشد. می توانید کل زمان مورد نیاز برای کاغذبازی، امتحان و بررسی تصاویر را تقریباً 30 دقیقه برنامه ریزی کنید.

 

پیگیری های ماموگرافی

یک رادیولوژیست دارای مجوز هیئت مدیره، اسکن را تفسیر کرده و گزارشی را در عرض 24 ساعت برای پزشک ارجاع دهنده شما ارسال می کند. هرگونه یافته ای که نیاز به توجه فوری دارد، از طریق تلفن به پزشک ارجاع دهنده شما ارسال می شود. تقریباً یک هفته دیگر نامه ای از طریق پست با نتایج ماموگرافی خود دریافت خواهید کرد. در صورت نیاز به تصاویر اضافی، یکی از کارکنان ما برای برنامه ریزی نماهای اضافی تماس می گیرد.

 


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT