• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دکتر متخصص ماموگرافی|دکتر خوب برای ماموگرافی|متخصص ماموگرافی در تهران


دکتر متخصص ماموگرافی؛ ماموگرافی استاندارد طلایی در غربالگری سرطان سینه است. ماموگرافی معاینه ای است که از اشعه ایکس با دوز پایین استفاده می کند و برای غربالگری سرطان سینه مفید است، بیماری که از هر هشت زن در فرانسه در طول زندگی یک زن را تحت تاثیر قرار می دهد. سرطان سینه با تشخیص زودهنگام، در 9 مورد از 10 مورد درمان می شود. به لطف غربالگری، تا 300 مرگ برای 100000 زن جلوگیری می شود. 

 b/دکتر متخصص ماموگرافی

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

کمپین های پیشگیری و آگاهی رسانی مانند اکتبر صورتی هر ساله بر اهمیت غربالگری منظم در میان زنانی که احتمال ابتلا به سرطان سینه را دارند، اصرار دارند. در فرانسه، ماموگرافی فقط به صورت موردی قبل از 50 سالگی تجویز می شود. در سنین بین 50 تا 75 سال، زنان هر دو سال یکبار برای انجام ماموگرافی رایگان دعوت می شوند، زیرا در این گروه سنی است که زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. سن، خطرات، روش، نشانه ها، ماموگرافی طبیعی  همه چیز را بدانید.

 

تعریف: ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک معاینه اشعه ایکس است که می تواند یک ناهنجاری را در بافت پستان و به ویژه سرطان سینه، حتی کوچک، تشخیص دهد. ماموگرافی از اشعه ایکس با دوز پایین برای تصویربرداری از داخل پستان (غده پستانی) و تشخیص تومور بالقوه استفاده می کند. این معاینه غربالگری یک معاینه نظارتی است که حتی در صورت عدم وجود علائم باید انجام شود. هدف ؟ برای اینکه بتوانیم در اسرع وقت اقدام کنیم، زیرا سرطان سینه که در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، در 9 مورد از 10 مورد قابل درمان است.

 

ماموگرافی دوطرفه چیست؟

ماموگرافی غربالگری بسته به علائم مشاهده شده می تواند یک طرفه (فقط یک پستان) یا دو طرفه (هر دو سینه) باشد.

 

سرطان سینه: مرحله، علائم، غربالگری در 45 سالگی؟

سالانه نزدیک به 60000 مورد جدید سرطان سینه در فرانسه تشخیص داده می شود. 1 از هر 8 زن در طول زندگی خود تحت تاثیر قرار می گیرد. کمیسیون اروپا توصیه می کند که شروع غربالگری سرطان سینه را به 45 سالگی کاهش دهد.

 

ماموگرافی در چه سنی باید انجام شود؟

ماموگرافی برای همه زنان بین 50 تا 74 سال بدون هیچ علامتی و هیچ عامل خطر خاصی برای سرطان سینه، به جز سن آنها، ارائه می شود. زنان بین 50 تا 74 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. "قبل از 50 سالگی، فقط زنان در معرض خطر برای انجام ماموگرافی دعوت می شوند. به زنانی که عوامل خطر (سابقه خانوادگی، سابقه شخصی، استعداد ژنتیکی و غیره) دارند، غربالگری انفرادی برای سرطان پستان از سن 40 سالگی ارائه می شود.

مطالعات بسیار کمی اثربخشی ماموگرافی را قبل از 50 سالگی نشان داده است. پس از 74 سالگی، دیگر دعوتنامه سیستماتیک برای انجام ماموگرافی دریافت نمی کنید. موضوع غربالگری باید با پزشکتان در میان گذاشته شود. انجام ماموگرافی باید با توجه به سطح خطر ابتلا به سرطان پستان (سابقه خانوادگی، پزشکی شخصی، استعداد ژنتیکی...) ارزیابی شود.

 r/دکتر متخصص ماموگرافی

ماموگرافی در زنان جوان؟

ماموگرافی معمولاً در زنان جوان انجام نمی شود زیرا بافت غدد آنها بسیار متراکم است و اشعه ایکس به سختی قابل عبور است. بنابراین ماموگرافی اطلاعات کمی را ارائه می دهد، برخلاف سونوگرافی که معاینه مناسب تری برای آنالیز غده پستانی است. در زنان جوان، پشنهاد می شود.

غربالگری سرطان سینه: چه زمانی ماموگرافی خود را انجام دهیم؟

غربالگری سرطان سینه باید توسط زنان 50 تا 74 ساله هر 2 سال یکبار انجام شود. امکان تشخیص زودهنگام یک ناهنجاری یا سرطان احتمالی، قبل از ظهور علائم را فراهم می کند. ماموگرافی معاینه مرجع است.

 مقالات پیشنهادی:

فیبروسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی تشخیص جنسیت

اعتبار نسخه ماموگرافی چقدر است؟

قانون مهلتی برای تکمیل نسخه برای معاینه پزشکی تعیین نکرده است. با این حال، در عمل، ممکن است یک نسخه توسط برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی بیش از یک سال بعد نامعتبر تلقی شود. 

 

چگونه برای ماموگرافی وقت بگیریم؟

برای انجام ماموگرافی در بهترین ماموگرافی تهران نیاز به نسخه پزشکی دارید که پزشک برای شما تجویز کرده است.  برای انجام ماموگرافی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با یک مطب رادیولوژی یا بخش رادیولوژی یک کلینیک یا بیمارستان وقت بگیرید. روز قرار ملاقات:

تمام عکس ها و گزارش های ماموگرافی های قدیمی و همچنین تمام سونوگرافی ها، ام آر آی ها و نتایج بیوپسی انجام شده برای سینه ها را همراه داشته باشید. 

هیچ کرم، پودر، عطر یا دئودورانت را زیر بغل یا روی سینه ها قرار ندهید: این محصولات گاهی اوقات در عملکرد معاینه اختلال ایجاد می کنند و تفسیر نتایج را مخدوش می کنند.

طوری لباس بپوشید که فقط قسمت بالایی لباس شما جدا شود.

زیورآلات خود را (زنجیره، گوشواره و ...) بردارید.

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

ماموگرافی یک معاینه 10 تا 15 دقیقه ای است که می تواند در مطب رادیولوژی یا بیمارستان در بخش رادیولوژی انجام شود. ماموگرافی با استفاده از ماموگرافی انجام می شود: دستگاهی که از اشعه ایکس با دوز پایین برای تولید تصاویر با وضوح بالا از بافت پستان استفاده می کند. ماموگرافی می تواند آنالوگ (تولید تصویر چاپ شده روی فیلم نقره) یا دیجیتال (اجازه پردازش کامپیوتری تصاویر به دست آمده) باشد. امروزه ماموگرافی ها عمدتا از تکنیک دیجیتال استفاده می کنند.

 

روند آزمون: مرحله به مرحله

◄ قبل از ماموگرافی

وقتی وارد می‌شوید، رادیولوژیست که عکس‌های ماموگرافی را می‌گیرد از شما در مورد سابقه پزشکی و خانوادگی‌تان می‌پرسد، آیا یائسه هستید، آیا تحت درمان هورمونی هستید، آیا باردار هستید یا احتمال دارد، آیا از پروتز سینه استفاده می‌کنید یا نه...

 

◄ در طول ماموگرافی

 

رادیولوژیست شما را به کابینی هدایت می کند تا لباس های خود را در بیاورید. این کابین در مجاورت اتاق معاینه قرار دارد. از شما دعوت می شود تا لباس خود را کاملاً تا کمر درآورید و جواهرات خود را (زنجیر، گردنبند، گوشواره ...) بردارید.

رادیولوژیست از شما دعوت می کند تا در نزدیکی ماموگرافی در حالت ایستاده بایستید. یکی از دو سینه شما بین دو صفحه قرار می گیرد که سینه را از بالا به پایین برای چند ثانیه سفت و صاف می کند. این فشرده سازی کمتر از یک دقیقه طول می کشد و برای به دست آوردن تصویری با وضوح خوب و تابش کمتر ضروری است.

رادیولوژیست پشت یک صفحه محافظ می ایستد و از شما می خواهد که در حین گرفتن عکس حرکت نکنید و نفس نکشید. او ماموگرافی را از راه دور فعال می کند تا اولین عکس فوری را به دست آورد. به محض ضبط اشعه ایکس، صفحات به طور خودکار شل می شوند.

سپس ماموگراف 45 درجه می چرخد ​​تا پستان را به طرفین و به صورت مایل فشرده کند. تصویر دوم تولید می شود. گاهی اوقات ممکن است یک نمای جانبی یا مرکزی از ناحیه خاصی از سینه لازم باشد. رادیولوژیست همین مراحل را برای سینه دوم تکرار می کند. هنگامی که ماموگرافی دیجیتال است، تصاویر به دست آمده بلافاصله روی صفحه نمایش داده می شوند و بر روی فیلم ها چاپ می شوند.

در حالی که رادیولوژیست تصاویر را می خواند و کیفیت آنها را در اتاق تفسیر بررسی می کند، شما در اتاق دیگری منتظر می مانید. اگر تصاویر از کیفیت کافی برخوردار نیستند، از شما خواسته می شود که دوباره آنها را بگیرید.

 s/دکتر متخصص ماموگرافی

◄ بعد از ماموگرافی

 

پس از اتمام ماموگرافی، رادیولوژیست یک معاینه بالینی برای بررسی ظاهر سینه ها (پوست و نوک سینه ها) انجام می دهد، سینه ها و زیر بغل شما را لمس می کند تا مطمئن شود که غدد لنفاوی غیرطبیعی یا تورم وجود ندارد، که گاهی اوقات در ماموگرافی قابل تشخیص نیستند.

رادیولوژیست اولین نتایج را به شما ابلاغ می کند و تصاویر را همراه با گزارش به شما می دهد. این تصاویر برای پزشک تجویز کننده نیز ارسال می شود. توصیه می شود تصاویر و نتایج همه ماموگرافی های خود را نگه دارید تا بتوانید آنها را در معاینه بعدی ارائه دهید.

 

خوب است بدانید: اگر ماموگرافی را به عنوان بخشی از غربالگری سازمان یافته سرطان پستان انجام می دهید، تصاویر به طور سیستماتیک از مطالعه دوم توسط رادیولوژیست متخصص دیگر برای تایید نتایج ماموگرافی بهره می برند. تضمینی برای اطمینان است.

 

آیا ماموگرافی دردناک است؟

ماموگرافی یک معاینه دردناک نیست. با این حال، فشار ایجاد شده بر روی سینه می تواند ناراحت کننده باشد، حتی کمی دردناک، اما فقط چند ثانیه طول می کشد. اگر سینه های شما حساسیت خاصی دارد، آن را به رادیولوژیست اطلاع دهید. برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به درد، بین 10 تا 15 روز پس از شروع قاعدگی یک قرار ملاقات را ترجیح دهید: در این دوره، سینه ها حساسیت کمتری دارند.

 مقالات پیشنهادی:

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی شبانه روزی

عکس رنگی رحم

چگونه به راحتی نتایج ماموگرافی را بخوانیم؟

اگر ماموگرافی به عنوان بخشی از غربالگری سازمان یافته انجام شود، تصاویر دو بار خوانده می شوند. نتایج موقت در پایان آزمون به اطلاع شما می رسد، از طرفی نتایج نهایی ظرف مدت 15 روز از طریق پست برای شما ارسال می شود. ماموگرافی به 6 دسته به نام ACR طبقه بندی می شود:

 

طبقه بندی ACR0: ماموگرافی قابل تفسیر نیست و نیاز به بررسی های اضافی دارد.

طبقه بندی ACR1: ماموگرافی طبیعی است.

طبقه بندی ACR2: ماموگرافی یک یا چند ناهنجاری خوش خیم را نشان می دهد، بنابراین جدی نیست، که نیازی به معاینات اضافی ندارد.

طبقه بندی ACR3: ماموگرافی یک یا چند ناهنجاری احتمالاً خوش خیم را نشان می دهد که نیاز به نظارت کوتاه مدت (3 یا 6 ماه) دارد.

طبقه بندی ACR4: ماموگرافی یک یا چند ناهنجاری نامشخص یا مشکوک را نشان می دهد که نیاز به بیوپسی دارد.

طبقه بندی ACR5: ماموگرافی یک ناهنجاری را نشان می دهد که نشان دهنده سرطان است و نیاز به بیوپسی دارد.

در صورت ناهنجاری مشخص شده در تصاویر، ممکن است معاینات اضافی برای روشن شدن تشخیص تجویز شود: سونوگرافی، MRI، سوراخ کردن، بیوپسی و غیره.

 

انواع ماموگرافی

به طور کلی دو نوع ماموگرافی وجود دارد: غربالگری و تشخیصی.

ماموگرافی از بسیاری جهات به طور قابل توجهی با بقیه تصویربرداری های تشخیصی متفاوت است.

 

ماموگرافی غربالگری

به طور کلی، ماموگرافی غربالگری بر روی زنان بدون علامت انجام می شود تا آسیب شناسی بدخیم پستان در مراحل اولیه و بالقوه قابل درمان شناسایی شود. صرف نظر از آمارهای گیج کننده در نشریات غیر رسمی، هر چه سرطان پستان زودتر تشخیص داده شود و سایر عوامل برابر باشند، میزان بقا بهتر است. ماموگرافی غربالگری بر روی مراجعان انجام می شود نه بیماران.

 

ماموگرافی تشخیصی

تصویربرداری که روی بیماران علامت دار انجام می شود یا برای بررسی یک ناهنجاری یافت شده در غربالگری ماموگرافی. هدف استفاده از تصویربرداری برای مشخص کردن آسیب شناسی و رسیدن به یک تشخیص است. این مهم است زیرا تشخیص های مختلف نتایج و نرخ بقای متفاوتی دارند. به عنوان مثال، تشخیص یک کیست پستان ساده پیامدهای کمی دارد و بر امید به زندگی بیمار تأثیری ندارد. در مقابل، تشخیص سرطان پستان پیامدهای مهمی برای بیمار و امید به زندگی آنها دارد.

 

تفاوت بین محیط غربالگری و تشخیصی

مطالعات غربالگری به خوبی توسط کارکنان آموزش دیده دلسوز در محیط هایی انجام می شود که لزوماً در بیمارستان ها قرار ندارند. مراکز غربالگری به‌عنوان مکان‌های مستقل و بدون حضور پزشک در محل، عملکرد بسیار خوبی دارند. مطالعات معمولاً توسط رادیولوژیست های پستان و/یا پزشکان پستان در یک محیط ایزوله خوانده می شود. برخلاف بقیه رادیولوژی، این مطالعات به صورت دسته ای (تخته) و در حجم زیاد خوانده می شوند و مقایسه با ماموگرافی های قبلی حیاتی است. در جایی که مطالعات غربالگری در محیط‌هایی که وقفه‌ها، تلفن‌ها و حواس‌پرتی وجود دارد خوانده می‌شود، خطر رخ دادن اشتباه بیشتر است. در بسیاری از کشورها، برنامه‌های غربالگری سرطان سینه مستلزم این است که ماموگرافی‌های غربالگری دوبار خوانده شوند (یعنی دو تصویربردار مستقل پستان ماموگرافی را بخوانند) و هر گونه ناهماهنگی به خواننده مستقل سوم ارجاع داده شود. نماهای غربالگری استاندارد انجام شده، برآمدگی های جمجمه ای (CC) و مایل میانی جانبی (MLO) هر پستان است.

مطالعات تشخیصی با رادیولوژیست در محل انجام می شود که در هر مرحله از روش تصویربرداری نقش دارد. نماهای استاندارد با نماهای اضافی تکمیل می شوند (مانند نماهای مخروطی، نمای برش، نمای فشرده، نمای جانبی، نمای میانی جانبی) برای ارزیابی بیشتر ناهنجاری تشخیص داده شده در غربالگری.

 r/دکتر متخصص ماموگرافی

چرا تشخیص سرطان سینه مهم است؟

تشخیص سرطان سینه به دلایل واضح و شاید کمتر واضح بسیار مهم است. تشخیص نه تنها بر بیمار تأثیر می گذارد، بلکه اطرافیان او را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. بستگان زن او این بیماری به دلیل نتایج ناتوان کننده زیبایی که به طور سنتی با جراحی همراه است و پیامد بدی که برای بیمار به طور سنتی با این بیماری همراه است، شهرت شوم دارد.

 

چرا ماموگرافی مهم است؟

تا زمانی که درمانی برای این بیماری پیدا نشود، ماموگرافی بهترین ابزاری است که برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه یعنی قبل از قابل لمس شدن در اختیار داریم. نتیجه این امر یک درمان بالقوه برای بیمار و جراحی زیبایی قابل قبول در صورت نیاز است.

 

چرا تصویربردار پستان ماموگرافی می خواند؟

به دلایلی عجیب، همه رادیولوژیست ها برای خواندن تصویربرداری از پستان "سیم" ندارند. دلیل این امر نامشخص است. این ربطی به توانایی، هوش یا شایستگی در زمینه های دیگر تصویربرداری ندارد. ماموگرام خوان ها باید از نظر آماری مهارت قابل تکرار و اثبات شده ای داشته باشند تا به آنها اجازه دهد واجد شرایط خواندن تصاویر باشند و به طور عینی و مستقل مهارت خود را تأیید کنند. این به دلیل پیامدهای احساسی و بالقوه آزاردهنده یک یافته قابل توجه در ماموگرافی مهم است. فراخوان های غیرضروری هزینه بر است، ارزش افزوده ندارد و بیمار و پزشک او را ناراحت می کند.

 

فناوری ماموگرافی سه بعدی

توموسنتز دیجیتال سینه (DBT که گاهی به آن ماموگرافی سه بعدی نیز گفته می شود) برای غربالگری و ماموگرافی های تشخیصی استفاده می شود. این تکنیک که پیشرفتی در فناوری ماموگرافی دیجیتال موجود است، هشدارهای کاذب را کاهش می دهد و به بهبود تشخیص برخی از انواع سرطان سینه کمک می کند. ماموگرافی "سه بعدی" به سینه اجازه می دهد تا در یک سری از لایه ها مشاهده شود و باعث برداشتن بافت و بهبود دقت تشخیصی می شود.

 

مقالات پیشنهادی:

فیبروسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

مرکز تخصصی ماموگرافی

ماموگرافی هالوژیک

توموسنتز ماموگرافی سه بعدی چیست؟

ماموگرافی سه بعدی انواعی از ماموگرافی دیجیتال می باشد که از دستگاه های اشعه ایکس جهت عکس برداری از برش های سینه ها از زاویه های  متفاوتی کاربرد دارد. سپس از نرم افزار کامپیوتری برای بازسازی تصویر استفاده می شود. این فرآیند برای به دست آوردن ماموگرافی سه بعدی همان فرآیندی است که اسکنرهای CAT برای تولید تصاویر ساختارهای داخلی استفاده می کنند.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که ماموگرافی سه بعدی وضوح تصویر بهبود یافته ای را نسبت به مدل قبلی خود ارائه می دهد، برخی از ارائه دهندگان بیمه ماموگرافی سه بعدی را "تجربی" می دانند و ممکن است این روش را پوشش ندهند. همیشه بهترین کار این است که با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این روش پوشش داده شده است.

 

در چه سنی باید ماموگرافی غربالگری انجام داد؟

زنان با خطر متوسط سرطان پستان باید غربالگری ماموگرافی را از سن 40 سالگی شروع کنند. زنانی که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پستان هستند باید غربالگری ماموگرافی را از 30 سالگی شروع کنند و همچنین باید غربالگری MRI سینه را انجام دهند. ماموگرافی های غربالگری سالانه منظم باید تا زمانی که از سلامت خوبی برخوردار هستید یا طبق توصیه پزشکتان ادامه یابد.

علاوه بر این، پزشک ممکن است ماموگرافی را به دلایل زیر توصیه کند:

یک یافته نگران کننده در معاینه بالینی پستان

یک بیمار منطقه نگرانی یا توده را گزارش کرد

تشخیص بی نظمی سینه که شما یا پزشکتان در طول معاینه فیزیکی یا خودآزمایی پستان پیدا می کنید

پیگیری یک ماموگرافی غیر طبیعی قبلی

سابقه شخصی سرطان

قبل از جراحی سینه یا بیوپسی که نیاز به پیگیری تشخیصی دارد

یک ناهنجاری سینه در مطالعه تصویربرداری دیگری شناسایی شد

 

چگونه برای ماموگرافی آماده می شوید؟

مراقبان ما می دانند که قرار ملاقات های ماموگرافی می تواند ترسناک باشد و آزمایشات می تواند ناراحت کننده باشد. غیر معمول نیست که زنان در مورد نتایج خود عصبی باشند، به خصوص اگر یک توده یا نشانه دیگری از سرطان سینه را کشف کرده باشند.

اگر در گذشته در مکان یا مرکز دیگری تحت ماموگرافی قرار گرفته‌اید، لطفاً به زمان‌بندی SSM هشدار دهید تا آزمایش‌های قبلی قبل از قرار ملاقات شما انجام شود. زمانی که معاینات قبلی برای مقایسه با معاینه ماموگرافی فعلی در دسترس نباشد، نتایج را می توان به تاخیر انداخت.

برای کاهش ناراحتی در طول معاینه ماموگرافی موارد زیر را پیشنهاد می کنیم:

برای زنان قبل از یائسگی، سعی کنید قرار ملاقات خود را هفته بعد از سیکل قاعدگی تنظیم کنید. سینه های شما ممکن است حساسیت کمتری داشته باشد.

از دئودورانت استفاده نکنید و از قرار دادن لوسیون، کرم یا پاور روی سینه یا زیر بغل خودداری کنید

با تکنسین ماموگرافی خود صحبت کنید. تکنسین می تواند به شما کمک کند تا بهترین راه را برای قرار دادن بدن خود برای گرفتن بهترین تصاویر در کمترین زمان به شما ارائه دهد.

 

آیا غربالگری سینه همانند ماموگرافی است؟

ماموگرافی نوعی غربالگری سینه است. بسیاری از پزشکان آنها را استاندارد طلایی برای غربالگری سرطان سینه می دانند. برخی از زنان ممکن است به سایر آزمایشات غربالگری همراه با ماموگرافی معمولی نیاز داشته باشند.

 

چرا ممکن است به نوع دیگری از غربالگری سینه نیاز داشته باشم؟

زنان با بافت سینه متراکم ممکن است از غربالگری های اضافی سینه بهره مند شوند. بافت متراکم سینه به این معنی است که بافت های غده ای و فیبری در سینه شما بیشتر از چربی است.

این بافت های متراکم به صورت لکه های سفید در ماموگرافی شما ظاهر می شوند. این می تواند یافتن توده های سرطانی بالقوه را دشوارتر کند، که در ماموگرافی نیز به صورت لکه های سفید ظاهر می شوند.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT