• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی سونو هیستروگرافی|هزینه سونوهیستروگرافی|سونوهیستروگرافی تهران


سونوگرافی سونو هیستروگرافی؛ سونو هیستروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی که به آن سونوگرافی انفوزیون نمک (SIS) یا سونوهیستروگرام نیز گفته می شود، روشی برای بررسی داخل رحم است. این یک آزمایش ایمن است که از امواج صوتی و رایانه برای ایجاد تصاویر استفاده می کند. از اشعه استفاده نمی کند.

 

در طول سونوهیسترووگرافی، شما بیدار خواهید بود و با زانوهای خم شده دراز می کشید. یک گرز باریک به اسم مبدل اولتراسوند در واژن قرار داده می شود. این عصا با غلاف یکبار مصرف پوشیده شده و با ژل مخصوص پوشانده شده است.

 

d/سونوگرافی سونو هیستروگرافی

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

سپس یک پزشک یک لوله نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) را در دهانه رحم شما قرار می دهد. یک مایع نمکی به نام سالین از طریق کاتتر به داخل رحم شما فرستاده می شود. در همان زمان، مبدل امواج صوتی را از طریق ژل و به بدن شما ارسال می کند. پژواک این امواج صوتی تصویری در زمان واقعی از داخل رحم شما ایجاد می کند که ساختار رحم شما را نشان می دهد. مایع نمکی به سونوگرافی کمک می کند تا تصویری با جزئیات واضح تر تشکیل دهد.

 

علاوه بر ارائه اطلاعات مهم در مورد رحم و تخمدان ها، سونوهیستروگرام می تواند به تشخیص باز بودن لوله های فالوپ، تعیین اینکه آیا کیست تخمدان وجود دارد یا خیر و تعداد فولیکول های آنترال شما را اندازه گیری می کند.

 

چرابه سونوهیستروگرافی نیاز دارم؟

پزشکان از سونو هیستروگرافی برای کمک به تشخیص تعدادی از شرایط پزشکی استفاده می کنند، از جمله:

فیبروئید رحم

پولیپ رحم

جای زخم در داخل رحم

شکل غیر طبیعی رحم

سرطان رحم

در صورت داشتن علائمی که حاکی از وجود مشکل در رحم شما هستند، پزشک ممکن است این آزمایش را توصیه کند، مانند:

خونریزی غیر طبیعی قاعدگی

ناباروری

سقط های مکرر

معاینه لگن غیر طبیعی

اگر آزمایش سونوگرافی استاندارد اطلاعات کافی برای تشخیص مشکل را نشان ندهد، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید.

سونوهیستروگرافی نسبت به سایر آزمایشات مورد استفاده برای به دست آوردن اطلاعات در مورد رحم مزایایی دارد. سایر آزمایشات عبارتند از:

هیستروسالپنگوگرافی: این یک نوع اشعه ایکس است که از اشعه استفاده می کند.

هیستروسکوپی: این روش جراحی با بیهوشی انجام می شود.

MRI: این تست تصویربرداری با آهنرباهای بزرگ و کامپیوتر انجام می شود. ام آر آی ممکن است تصویر واضحی از داخل رحم ارائه نکند.

خطرات هیستروگرافی چیست؟

سونو هیستروگرافی یک روش بی خطر با خطرات کمی است. برخی از زنان در طول عمل احساس ناراحتی می کنند و ممکن است در حین و بعد از عمل دچار گرفتگی شوند. در موارد بسیار نادر، خطر کمی برای عفونت لگن وجود دارد. پزشک شما اقداماتی را برای جلوگیری از این امر انجام خواهد داد.

 

زنانی که به بیماری التهابی لگن فعال (PID) مبتلا هستند، نباید این روش را انجام دهند. ممکن است پزشک قبل از انجام عمل آزمایش بارداری را توصیه کند. این برای جلوگیری از هر گونه خطر احتمالی برای کودک در حال رشد است. خانم های باردار مجاز به انجام دادن آزمایش سونوهیستروگرافی سالین نیستند.

با پزشک خود صحبت کنید تا دریابید چه خطراتی ممکن است برای شما اعمال شود.

z/سونوگرافی سونو هیستروگرافی

 

چگونه برای سونو هیستروگرافی آماده شوم؟

بهتر است این روش را یک هفته پس از پایان قاعدگی انجام دهید. این به دقت بیشتر تست کمک می کند. همینطور خطر ابتلا به عفونت را کم می کند.

شما می توانید در روز عمل به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. به احتمال زیاد می توانید تمام داروهای خود را به طور معمول مصرف کنید.

پزشک ممکن است برای کمک به جلوگیری از ناراحتی، مصرف داروی مسکن بدون نسخه را پیش از موعد توصیه کند.

ممکن است به شما گفته شود که قبل از انجام آزمایش آنتی بیوتیک مصرف کنید تا از عفونت جلوگیری کنید.

ممکن است بخواهید در روز عمل از یک پد جاذب در لباس زیر خود استفاده کنید. این به این دلیل است که پس از عمل، مایع نمکی از رحم خارج می شود.

پزشک ممکن است دستورالعمل های بیشتری در مورد نحوه آماده سازی به شما بدهد.

 مقالات پیشنهادی :

 سونوگرافی داپلر عروق

سونوگرافی واژینال

 سونوگرافی غددلنفاوی گردن

در سونو هیستروگرافی چه اتفاقی می افتد؟

این آزمایش در مطب پزشک یا بیمارستان انجام می شود. یک تکنسین یا یک رادیولوژیست ممکن است این روش را انجام دهد. رادیولوژیست پزشکی است که در استفاده از روش های تصویربرداری برای تشخیص و درمان بیماری ها تخصص دارد. این آزمایش معمولا کمتر از 30 دقیقه طول می کشد. به طور کلی شما می توانید انتظارات زیر را از سونو هیستروگرافی داشته باشید:

 

قبل از شروع شدن ، باید مثانه را خالی نماید. سپس از کمر به پایین لباس را در می آورید و روی میز امتحان دراز می کشید. شما برای انجام دادن این آزمایش بیدار و هوشیار هستید. ممکن است در حین و بعد از عمل دچار گرفتگی عضلات شوید.

پزشک شما ممکن است ابتدا یک معاینه لگنی برای بررسی هر گونه درد انجام دهد.

یک پزشک با یک غلاف نازک و یک ژل مخصوص، میله مبدل را می پوشاند. سپس گرز در واژن شما قرار می گیرد.

پزشک ممکن است گرز را کمی حرکت دهد تا تصاویر متفاوتی از رحم شما بگیرد. این تصاویر بر روی صفحه نمایش ویدئویی ظاهر می شوند. این یک سونوگرافی استاندارد واژینال است.

پس از گرفتن این تصاویر، پزشک مبدل را خارج می کند.

سپس او یک اسپکولوم را وارد واژن شما می کند. این همان وسیله ای است که در معاینه استاندارد واژینال استفاده می شود. این به باز نگه داشتن واژن کمک می کند تا پزشک بتواند دهانه رحم شما را ببیند و به آن برسد.

پزشک ممکن است از یک سواب برای پاک کردن و تمیز کردن دهانه رحم استفاده کند.

سپس یک کاتتر نازک در دهانه رحم شما قرار داده می شود. هنگام قرار دادن کاتتر ممکن است احساس سوزش یا گرفتگی کنید. سپس اسپکولوم از واژن شما خارج می شود.

سپس پزشک عصا را دوباره داخل واژن شما قرار می دهد. سالین از طریق کاتتر، از طریق دهانه رحم و به داخل رحم فرستاده می شود. این ممکن است باعث کمی گرفتگی شود. هنگامی که مایع نمکی کافی رحم شما را پر می کند، تصاویری از داخل رحم شما گرفته می شود.

پس از گرفتن تصاویر، پزشک گرز و کاتتر را برمی دارد. مایع نمکی ظرف چند ساعت آینده از رحم شما خارج می شود.

 

بعد سونوهیستروگرام چه انتظاری داریم؟

شما باید بتوانید پس از سونوهیستروگرام به خانه بروید و به روال عادی خود بازگردید. ممکن است متوجه علائم زیر شوید. همه بی ضرر هستند.

 

ممکن است چند ساعت بعد از عمل ترشحات آبکی داشته باشید. این فقط نمکی است که از بدن شما خارج می شود.

ممکن است درد یا گرفتگی خفیف داشته باشید. داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می توانند به شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشید.

ممکن است در چند روز آینده متوجه لکه بینی (ترشحات قرمز یا قهوه ای از واژن) شوید. این ممکن است در صورت تحریک بافتی ناشی از این روش اتفاق بیفتد، اما جای نگرانی نیست.

خطرات سونوهیستروگرام چیست؟

سونوهیستروگرام کم خطر است و عوارض جانبی کمی دارد. ممکن است در مراحلی از عمل احساس ناراحتی کنید، اما مصرف داروهای مسکن از قبل می تواند کمک کننده باشد. احتمال کمی عفونت وجود دارد، اما ارائه دهنده شما می تواند اقداماتی را برای جلوگیری از آن انجام دهد.

 

به این علائم هشدار دهنده توجه کنید که ممکن است عفونت داشته باشید:

تب.

درد شدید.

تغییرات در ترشحات واژن شما

در صورت مشاهده این نشانه ها سریعا به پزشک خود اطلاع بدهید

اگر در چند روز آینده دچار درد شدید یا تب شدید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت وجود تغییر در نوع یا میزان ترشحات واژن به پزشک خود اطلاع دهید. اینها ممکن است نشانه های عفونت باشد. پزشک ممکن است دستورالعمل های بیشتری به شما بدهد.

 

پس از معاینه، رادیولوژیست به تصاویر نگاه می کند و گزارشی را برای پزشک مراقبت های اولیه شما ارسال می کند. در مورد این نتایج با پزشک خود صحبت کنید. نتایج ممکن است وضعیت سلامتی را تأیید کند که نیاز به درمان دارد. ممکن است به آزمایش دیگری مانند هیستروسکوپی نیاز داشته باشید.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

تفاوت سونوهیستروگرام و هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی و سونوهیستروگرام هر دو به پزشک شما اجازه می دهند که داخل رحم شما را ببیند. سونوهیستروگرام نسبت به هیستروسکوپی ارزانتر، کمتر تهاجمی و سریعتر است. اما فقط می توان از آن برای تشخیص یک بیماری استفاده کرد. هیستروسکوپی به ارائه دهنده شما اجازه می دهد تا ساختارهای داخل رحم شما را ببیند و در صورت نیاز همزمان آنها را خارج کند.

 

تفاوت سونوهیستروگرام و هیستروسالپنگوگرافی چیست؟

هیستروسالپنگوگرافی (HSG) از تشعشعات به جای امواج صوتی برای ضبط ساختارهای رحم و نمایش آنها بر روی صفحه نمایش استفاده می کند. HSG می تواند نشان دهد که آیا انسدادی در لوله های فالوپ وجود دارد که ممکن است باعث مشکلات باروری شما شود. این انسدادها همیشه در سونوهیستروگرام ظاهر نمی شوند.

چه نتایجی به دست می آورید و به چه معناست؟

هنگامی که پزشک نتایج سونوهیستروگرام شما را ارسال کرد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با شما تماس خواهد گرفت. بسته به نتایج، ارائه‌دهنده شما ممکن است درمان‌هایی را تجویز کند یا تصویربرداری بیشتری را توصیه کند - نماهای اضافی یا نوع دیگری از روش تصویربرداری - برای تشخیص وضعیت شما.

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT