• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ام آر آی چیست؟|فرق سی تی اسکن و ام آر آی|عوارض ام آر آی|ام آر آی کمر


ام آر آی چیست؟ ام آر آی در واقع تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یک فناوری تصویربرداری غیر تهاجمی است که تصاویر آناتومیک با جزئیات سه بعدی تولید می کند. اغلب برای تشخیص بیماری، تشخیص و نظارت بر درمان استفاده می شود. این مبتنی بر فناوری پیچیده ای است که تغییر جهت محور چرخشی پروتون های موجود در آب را که بافت های زنده را تشکیل می دهد، تحریک می کند و تشخیص می دهد.


ام آر آی چگونه کار می کند؟

MRI از آهنرباهای قوی استفاده می کند که یک میدان مغناطیسی قوی ایجاد می کند که پروتون های بدن را مجبور می کند تا با آن میدان هماهنگ شوند. هنگامی که یک جریان فرکانس رادیویی از طریق بیمار وارد می شود، پروتون ها تحریک می شوند و از حالت تعادل خارج می شوند و در برابر کشش میدان مغناطیسی تحت فشار قرار می گیرند. هنگامی که میدان فرکانس رادیویی خاموش است، حسگرهای MRI قادر به تشخیص انرژی آزاد شده در زمانی که پروتون‌ها دوباره با میدان مغناطیسی همسو شدند، می‌شوند. مدت زمانی که طول می کشد تا پروتون ها با میدان مغناطیسی مجدداً هماهنگ شوند و همچنین مقدار انرژی آزاد شده بسته به محیط و ماهیت شیمیایی مولکول ها تغییر می کند. پزشکان می توانند بر اساس این خواص مغناطیسی تفاوت بین انواع مختلف بافت ها را تشخیص دهند.

mri/ام آر آی چیست؟


اشعه ایکس چگونه کار می کند؟

برای گرفتن تصویر MRI، بیمار در داخل یک آهنربای بزرگ قرار می گیرد و باید در طول فرآیند تصویربرداری بسیار ثابت بماند تا تصویر تار نشود. مواد کنتراست (اغلب حاوی عنصر گادولینیوم) ممکن است قبل یا در طول MRI به صورت داخل وریدی به بیمار داده شود تا سرعت همسو شدن مجدد پروتون ها با میدان مغناطیسی را افزایش دهد. هر چه پروتون‌ها سریع‌تر مرتب شوند، تصویر روشن‌تر می‌شود.

MRI برای چه مواردی استفاده می شود؟

اسکنرهای MRI مخصوصاً برای تصویربرداری از قسمت‌های غیر استخوانی یا بافت‌های نرم بدن مناسب هستند. آنها با توموگرافی کامپیوتری (CT) متفاوت هستند، زیرا از پرتوهای یونیزان آسیب‌رسان اشعه ایکس استفاده نمی‌کنند. مغز، نخاع و اعصاب، و همچنین عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها با MRI بسیار واضح‌تر از عکس‌برداری معمولی با اشعه ایکس و CT دیده می‌شوند. به همین دلیل اغلب از MRI برای تصویربرداری از آسیب های زانو و شانه استفاده می شود.

در مغز، MRI می تواند بین ماده سفید و ماده خاکستری تمایز قائل شود و همچنین می تواند برای تشخیص آنوریسم و تومور استفاده شود. از آنجایی که MRI از اشعه ایکس یا پرتوهای دیگر استفاده نمی کند، زمانی که تصویربرداری مکرر برای تشخیص یا درمان، به ویژه در مغز، مورد نیاز است، روش تصویربرداری انتخابی است. با این حال، MRI گرانتر از تصویربرداری با اشعه ایکس یا سی تی اسکن است.

یکی از انواع MRI تخصصی، تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) است. این تصویربرداری برای مشاهده ساختارهای مغز و تعیین اینکه کدام مناطق مغز در طول کارهای مختلف شناختی "فعال می شوند" (اکسیژن بیشتری مصرف می کنند) استفاده می شود. برای پیشرفت درک سازمان مغز استفاده می شود و یک استاندارد جدید بالقوه برای ارزیابی وضعیت عصبی و خطرات جراحی مغز و اعصاب ارائه می دهد.

انواع مختلف ام آر آی

تصویربرداری تشدید مغناطیسی  (MRI) فناوری است که از آهنربا، امواج رادیویی و کامپیوتر برای تولید تصاویری از اندام های داخلی و سایر ساختارها استفاده می کند. این آزمایشی است که پزشکان از آن برای تشخیص بیماری های متعدد استفاده می کنند. ام آر آی را نباید با تصویربرداری که از طریق اشعه ایکس یا سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) تولید می شود، اشتباه گرفت. اشعه ایکس یا سی تی اسکن بیمار را در معرض پرتوهای کم دوز قرار می دهد در حالی که MRI اینطور نیست.

MRI می تواند برای تولید تصاویر از هر ناحیه ای در بدن استفاده شود، اما در درجه اول برای بررسی بافت های نرم و سیستم عصبی بدن استفاده می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همچنین اگر مشکوک باشد که مشکلاتی در کبد، کلیه ها، پروستات، پانکراس، تخمدان ها، سینه ها یا پروستات وجود دارد، ممکن است دستور MRI را بدهد.

 

انواع آزمایشات ام آر آی

ام آر آی های مختلفی وجود دارد. رایج ترین ام آر آی ها عبارتند از:

MRI عملکردی: MRI عملکردی فعالیت مغز را آزمایش می کند. تصاویر نشان می‌دهند که آیا مسائلی وجود دارد که ممکن است سکته مغزی را پیش‌بینی یا تشخیص دهد. یک پزشک همچنین یک FMR برای نقشه برداری مغز سفارش می دهد. نقشه برداری مغز برای جراحی مغز یا برای تشخیص صرع یا تومور ضروری است.

MRI قلب: یک MRI قلب تصاویر دقیقی از قلب ایجاد می کند. پزشک برای تشخیص وضعیت شما از MRI قلب درخواست می کند تا بتوان یک برنامه درمانی ابداع کرد. علاوه بر قلب، رگ های خونی اطراف آن نیز بررسی می شود. اطلاعات جمع آوری شده برای تعیین عملکرد قلب استفاده می شود.

MRI سینه: بیمارانی که در معرض خطر بالای سرطان سینه هستند، کاندیدای MRI هستند. در حالی که این یک روش غیر تهاجمی است، پزشکان ممکن است بیوپسی با سوزن با هدایت MRI از پستان را درخواست کنند. MRI سرطان سینه را تشخیص می دهد و اطلاعاتی را در مورد پیشرفت و محل تومور ارائه می دهد.

ونوگرافی تشدید مغناطیسی: ونوگرافی تشدید مغناطیسی (MRV)  با رنگ کنتراست ترکیب می شود تا تصاویر واضحی از اندام های داخلی و سایر ساختارهای داخل بدن ایجاد کند. رنگ، رگه ها را برجسته می کند، به طوری که آنها شفاف به نظر می رسند و به خوبی در تصاویر نشان داده می شوند. آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA) مشابه MRV است. این تصاویر را با یک رنگ کنتراست داخل وریدی ترکیب می کند، اما به جای رگ ها، روی رگ های خونی تمرکز می کند. پزشک قادر خواهد بود رگ‌های خونی را که از قلب و بافت‌های نرم بدن عبور می‌کنند، ارزیابی کند.

MRA بدون کنتراست برخی از بیماران ممکن است قادر به تحمل رنگ کنتراست نباشند. این امر به ویژه برای بیمارانی که مشکلات کلیوی دارند قابل توجه است. در گذشته، این بیماران نمی توانستند MRA انجام دهند. با این حال، اکنون برای همه بیماران می‌توان MRA را با استفاده از فناوری‌های تشخیصی پیشرفته دریافت کرد که نیاز به رنگ را بدون آسیب رساندن به تصاویر واضح برطرف می‌کند.

MRI باز و با میدان بالا در بسته بودن ترسی است که برخی از بیماران در رابطه با معاینه MRI دارند. بیمارانی که کلاستروفوبیک هستند، طراحی دستگاه ام آر آی را که در بسته است، دوست ندارند. سایر بیماران ممکن است چاق باشند یا از سندرم استرس پس از MRI رنج ببرند، که از احساس راحتی در دستگاه جلوگیری می کند. برای این بیماران، MRI باز و میدان بالا انتخاب بهتری است.

mri/ام آر آی چیست؟آیا خطراتی وجود دارد؟

اگرچه MRI تشعشعات یونیزه‌ای را که در تصویربرداری اشعه ایکس و سی‌تی‌ای یافت می‌شود ساطع نمی‌کند، اما از یک میدان مغناطیسی قوی استفاده می‌کند. میدان مغناطیسی فراتر از ماشین گسترش می یابد و نیروهای بسیار قدرتمندی را بر اجسام آهنی، برخی از فولادها و دیگر اجسام قابل مغناطیسی اعمال می کند. آنقدر قوی است که می‌توان ویلچر را در اتاق پرت کرد. بیماران باید قبل از اسکن MR، پزشک خود را از هر نوع درمان یا ایمپلنت مطلع کنند.
تصویر MRI از قسمت بالایی بدن و سر یک فرد

هنگام انجام اسکن MRI، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

افراد دارای ایمپلنت، به ویژه آنهایی که حاوی آهن هستند، - ضربان سازها، محرک های عصب واگ، دفیبریلاتورهای قلبی قابل کاشت، ضبط کننده های حلقه، پمپ های انسولین، کاشت حلزون، محرک های عمقی مغز، و کپسول های حاصل از آندوسکوپی کپسول نباید وارد دستگاه MRI شوند.
نویز – صدای بلند که معمولاً به‌عنوان کلیک و بیپ شناخته می‌شود، و همچنین شدت صدا تا 120 دسی‌بل در اسکنرهای MR خاص، ممکن است به محافظ گوش خاصی نیاز داشته باشد.
تحریک اعصاب - گاهی اوقات یک احساس لرزش ناشی از تغییر سریع میدان ها در MRI است.
عوامل کنتراست - بیماران مبتلا به نارسایی شدید کلیوی که نیاز به دیالیز دارند ممکن است در معرض یک بیماری نادر اما جدی به نام فیبروز سیستمیک نفروژنیک باشند که ممکن است با استفاده از برخی از داروهای حاوی گادولینیوم مانند گادودیامید و سایرین مرتبط باشد. اگرچه ارتباط علت و معلولی ثابت نشده است، دستورالعمل‌های کنونی در ایالات متحده توصیه می‌کنند که بیماران دیالیزی باید فقط در مواقع ضروری داروهای گادولینیوم دریافت کنند و دیالیز باید در اسرع وقت پس از اسکن انجام شود تا عامل به سرعت از بدن خارج شود.
بارداری – در حالی که هیچ اثری بر روی جنین نشان داده نشده است، توصیه می شود برای احتیاط از انجام اسکن ام آر آی به ویژه در سه ماهه اول بارداری که اندام های جنین در حال شکل گیری است خودداری شود و در صورت استفاده از مواد حاجب می توانند وارد جریان خون جنین شوند.

کلاستروفوبیا - برای افرادی که حتی به کلاستروفوبیا خفیف مبتلا هستند، تحمل زمان‌های طولانی اسکن در داخل دستگاه دشوار است. آشنایی با دستگاه و فرآیند و همچنین تکنیک‌های تجسم، آرام‌بخشی و بیهوشی مکانیسم‌هایی را برای غلبه بر ناراحتی بیماران فراهم می‌کند. مکانیسم‌های مقابله‌ای اضافی شامل گوش دادن به موسیقی یا تماشای فیلم یا فیلم، بستن یا پوشاندن چشم‌ها و نگه داشتن دکمه وحشت است. MRI باز دستگاهی است که به جای لوله بسته در یک انتها، از طرفین باز است، بنابراین به طور کامل بیمار را احاطه نمی کند. این برای پاسخگویی به نیازهای بیمارانی که از تونل باریک و صداهای MRI سنتی ناراحت هستند و برای بیمارانی که اندازه یا وزن آنها MRI سنتی را غیرعملی می کند ساخته شده است. فناوری جدیدتر باز MRI تصاویری با کیفیت بالا را برای بسیاری از معاینات، اما نه همه انواع، فراهم می کند.

mri/ام آر آی چیست؟

نمونه هایی از پروژه های تامین مالی شده MRI

جایگزینی بیوپسی با صدا
بیماری مزمن کبد و سیروز بیش از 5.5 میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. محققان با بودجه NIBIB روشی را برای تبدیل امواج صوتی به تصاویری از کبد ایجاد کرده‌اند که یک رویکرد جدید غیرتهاجمی و بدون درد برای یافتن تومورها یا بافت آسیب‌دیده در اثر بیماری کبد ارائه می‌کند. دستگاه الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRE) روی کبد بیمار قبل از ورود به دستگاه MRI قرار می گیرد. سپس امواج صوتی را از طریق کبد عبور می دهد که MRI قادر به تشخیص و استفاده از آن برای تعیین تراکم و سلامت بافت کبد است. این روش برای بیمار ایمن تر و راحت تر است و همچنین هزینه کمتری نسبت به نمونه برداری سنتی دارد. از آنجایی که MRE قادر به تشخیص تفاوت های بسیار جزئی در تراکم بافت است، این پتانسیل وجود دارد که بتوان از آن برای تشخیص سرطان نیز استفاده کرد.

MRI جدید فقط برای کودکان
ام آر آی به طور بالقوه یکی از بهترین روش های تصویربرداری برای کودکان است، زیرا برخلاف سی تی، هیچ گونه اشعه یونیزه کننده ای که به طور بالقوه می تواند مضر باشد، ندارد. با این حال، یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی که تکنسین‌های MRI با آن مواجه هستند، به دست آوردن یک تصویر واضح است، به‌ویژه زمانی که بیمار کودک است یا نوعی بیماری دارد که مانع از بی‌حرکت ماندن او برای مدت طولانی می‌شود. در نتیجه، بسیاری از کودکان خردسال نیاز به بیهوشی دارند که این امر خطر سلامتی را برای بیمار افزایش می دهد. NIBIB تحقیقاتی را تأمین می کند که در تلاش برای توسعه یک MRI بدن کودکان است. با ایجاد یک سیم پیچ اطفال که به طور خاص برای بدن های کوچکتر ساخته شده است، می توان تصویر را واضح تر و سریع تر ارائه داد و به مهارت اپراتور MR کمتری نیاز دارد. این امر MRI را ارزان تر، ایمن تر و در دسترس کودکان می کند. تصویربرداری سریعتر و جبران حرکت نیز می تواند به طور بالقوه برای بیماران بزرگسال نیز مفید باشد.

یکی دیگر از محققین با بودجه NIBIB در تلاش است تا این مشکل را از زاویه ای متفاوت حل کند. او در حال توسعه یک سیستم تصحیح حرکت است که می تواند کیفیت تصویر را برای امتحانات MR تا حد زیادی بهبود بخشد. محققان در حال توسعه یک سیستم ردیابی نوری هستند که می تواند پالس های MRI را با تغییرات در وضعیت بیمار در زمان واقعی منطبق و تطبیق دهد. این بهبود می تواند هزینه ها را کاهش دهد (زیرا به دلیل کیفیت پایین باید معاینات MR تکرار شود) و همچنین MRI را به گزینه ای مناسب برای بسیاری از بیمارانی که نمی توانند برای معاینه بی حرکت بمانند تبدیل کند و میزان بیهوشی مورد استفاده برای MR را کاهش دهد.

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن کبد در تهران

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

سونوگرافی غربالگری

اکوی قلب جنین

f/ام آر آی چیست؟

تعیین تهاجمی بودن تومور
MRI سنتی، بر خلاف PET یا SPECT، نمی تواند میزان متابولیسم را اندازه گیری کند. با این حال، محققانی که توسط NIBIB تامین مالی شده اند، راهی برای تزریق ترکیبات تخصصی (کربن هیپرپلاریزه 13) به بیماران سرطان پروستات برای اندازه گیری میزان متابولیک تومور کشف کرده اند. این اطلاعات می تواند تصویری سریع و دقیق از تهاجمی تومور ارائه دهد. نظارت بر پیشرفت بیماری می تواند پیش بینی خطر را بهبود بخشد، که برای بیماران مبتلا به سرطان پروستات که اغلب رویکرد انتظار و تماشا را اتخاذ می کنند بسیار مهم است.

ام آر آی بدن

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) بدن از یک میدان مغناطیسی قدرتمند، امواج رادیویی و یک کامپیوتر برای تولید تصاویر دقیق از داخل بدن شما استفاده می کند. پزشکان ممکن است از آن برای کمک به تشخیص یا نظارت بر درمان بیماری های مختلف در قفسه سینه، شکم و لگن استفاده کنند. اگر باردار هستید، پزشک ممکن است از MRI بدن برای نظارت ایمن نوزاد شما استفاده کند.

در مورد مشکلات سلامتی، جراحی های اخیر یا آلرژی و اینکه آیا احتمال بارداری وجود دارد یا خیر، به پزشک خود اطلاع دهید. میدان مغناطیسی مضر نیست، اما ممکن است باعث اختلال در عملکرد برخی از دستگاه های پزشکی شود. بیشتر ایمپلنت های ارتوپدی هیچ خطری ندارند، اما اگر دستگاه یا فلزی در بدن خود دارید، همیشه باید به متخصص فن بگویید. دستورالعمل‌های مربوط به خوردن و آشامیدن قبل از امتحان بین امکانات متفاوت است. مگر اینکه پزشک خلاف این را بگوید، داروهای معمولی خود را طبق معمول مصرف کنید. شما باید تمام جواهرات را پاک کنید، از آرایش خودداری کنید و لباس های گشاد و راحت بپوشید. اکثر امکانات MRI از شما می خواهند که لباس بیمارستان را بپوشید. برخی از لباس ها ممکن است حاوی الیاف فلزی باشند که نمی توان آنها را در داخل MRI پوشید. اگر کلاستروفوبیا یا اضطراب دارید، ممکن است بخواهید قبل از معاینه از پزشک خود یک آرامبخش خفیف بخواهید. اگر داروی آرامش‌بخش مصرف می‌کنید، باید مطمئن شوید که به خانه بروید.

 

ام آر آی بدن چیست؟

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یک آزمایش غیر تهاجمی است که پزشکان برای تشخیص شرایط پزشکی از آن استفاده می کنند.

 

برخی از کاربردهای رایج این روش چیست؟

تصویربرداری MR از بدن ارزیابی می کند:

اندام های شکم - از جمله کبد، کلیه ها، طحال، روده، پانکراس و غدد فوق کلیوی

اندام های لگنی از جمله مثانه و اندام های تناسلی

عروق خونی (این ممکن است نیاز به نوع خاصی از MRI به نام MR Angiography یا MR venogram داشته باشد)

تومورهای شکم یا لگن.

بیماری های کبدی مانند سیروز و ناهنجاری های مجاری صفراوی و پانکراس.

التهاب روده ناشی از بیماری کرون و کولیت اولسراتیو یا آپاندیسیت در بیماران باردار یا جوان تر

ناهنجاری های رگ های خونی و التهاب رگ ها (واسکولیت).

ارزیابی جنین در یک فرد باردار

 j/ام آر آی چیست؟

چگونه باید برای عمل آماده شوم؟

اکثر امکانات MRI از شما می خواهند که لباس بیمارستان یا اسکراب بیمارستان را بپوشید. دستورالعمل های مربوط به خوردن و آشامیدن قبل از MRI بین معاینات و امکانات خاص متفاوت است. غذا و داروها را طبق معمول مصرف کنید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد.

دستورالعمل های مربوط به خوردن و آشامیدن قبل از MRI بین معاینات و امکانات خاص متفاوت است. غذا و داروها را طبق معمول مصرف کنید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد.

برخی از آزمایشات MRI از تزریق داخل وریدی (IV) ماده حاجب استفاده می کنند. تکنسین از شما می پرسد که آیا به مواد حاجب حساسیت دارید یا خیر. آنها همچنین ممکن است از شما بپرسند که آیا بیماری کلیوی یا عوامل خطر بیماری کلیوی شناخته شده است یا خیر. ممکن است قبل از انجام MRI با ماده حاجب به آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد کلیه خود نیاز داشته باشید. گادولینیوم را می توان با خیال راحت در بیمارانی که به کنتراست ید حساسیت دارند استفاده کرد.

اگر باردار هستید، همیشه باید به پزشک و تکنسین خود اطلاع دهید. MRI از دهه 1980 بدون هیچ گزارشی مبنی بر هیچ گونه عوارض جانبی بر روی افراد باردار یا نوزادان متولد نشده آنها استفاده شده است . افراد باردار نباید کنتراست گادولینیوم را دریافت کنند مگر اینکه کاملاً ضروری باشد.

بیماران همچنین باید بدون آرایش باشند زیرا برخی از لوازم آرایش حاوی فلز هستند. این می تواند به دلیل تعامل فلز با میدان مغناطیسی، مصنوعاتی را در تصویر پزشکی ایجاد کند.آنها می توانند با میدان مغناطیسی واحد MRI تداخل ایجاد کنند، باعث سوختگی شوند یا به پرتابه های مضر تبدیل شوند. این موارد عبارتند از:

کار دندانپزشکی متحرک

خودکار، چاقو جیبی و عینک

پیرسینگ بدن

تلفن های همراه، ساعت های الکترونیکی و دستگاه های ردیابی.

برخی از کاشت حلزون (گوش)

بعضی از انواع گیره های مورد استفاده آنوریسم مغزی

بعضی از دفیبریلاتورها و ضربان سازهای قلبی قدیمی

برخی از محرک های ستون فقرات یا عصبی

اگر دستگاه های پزشکی یا الکترونیکی در بدن دارید حتما اطلاع دهید. این دستگاه ها شاید  در MRI تداخل داشته باشند یا خطری ایجاد کنند. بسیاری از دستگاه های کاشته شده دارای جزوه ای هستند که خطرات MRI را برای آن دستگاه توضیح می دهد.. ام آر آی بدون تایید و مستندات نوع ایمپلنت و سازگاری ام آر آی انجام نمی شود.

مقالات پیشنهادی :

ظاهر تجهیزات چگونه است؟

واحد MRI سنتی یک لوله بزرگ استوانه ای شکل است که شبیه یک دونات بزرگ است. روی میزی دراز می کشید که به داخل یک تونل به سمت مرکز دستگاه ام آر آی می رود.

برخی از واحدهای MRI به گونه‌ای طراحی شده‌اند که «بازتر» باشند که می‌تواند به بیماران مبتلا به کلاستروفوبیا شدید کمک کند. MRI باز برای معاینات خاص در دسترس نیست.

 

در طول و بعد از عمل چه تجربه خواهم کرد؟

بیشتر معاینات MRI بدون درد است. با این حال ، برخی از بیماران این مسئله را ناراحت کننده می دانند. برخی دیگر ممکن است در حالی که در اسکنر MRI هستند ، احساس بسته شدن (کلاستروفوبیک) داشته باشند. اسکنر می تواند سر و صدا ی زیادی باشد.

طبیعی است که ناحیه بدن شما تصویر کمی گرم شود. اگر شما را آزار می دهد ، به رادیولوژیست یا تکنسین بگویید. این مهم است که شما در طول امتحان کاملاً کامل باشید. شما می دانید که چه زمانی تکنسین در حال گرفتن تصاویر است زیرا صدای صدای بلند را می شنوید و احساس می کنید. سیم پیچ هایی که امواج رادیویی ایجاد می کنند ، هنگام فعال شدن این صداها را ایجاد می کنند. این تکنسین برای کاهش سر و صدای ایجاد شده توسط اسکنر ، گوشواره یا هدفون را در اختیار شما قرار می دهد. ممکن است بتوانید بین توالی های تصویربرداری استراحت کنید. با این حال ، شما باید بدون حرکت ، همان موقعیت را تا حد امکان حفظ کنید.

شما معمولاً در اتاق امتحان تنها خواهید بود. با این حال ، این تکنسین با استفاده از یک رابط دو طرفه قادر به دیدن ، شنیدن و صحبت با شما خواهد بود. آنها به شما "توپ فشاری" می دهند که به تکنسین هشدار می دهد که بلافاصله به توجه شما نیاز دارید. بسیاری از امکانات به یک دوست یا والدین اجازه می دهند پس از غربالگری برای ایمنی ، در اتاق بمانند.

این تکنسین در طول امتحان ، گوشواره یا هدفون به اندازه مناسب را به کودکان می دهد. موسیقی ممکن است از طریق هدفون پخش شود تا به زمان گذشته کمک کند. اسکنرهای MRI دارای تهویه مطبوع و روشن هستند.

در بعضی موارد ، ممکن است قبل از اینکه تکنسین تصاویر را بگیرد ، تزریق IV از مواد کنتراست دریافت کنید. سوزن IV ممکن است باعث ناراحتی شما شود و ممکن است کبودی را تجربه کنید. همچنین احتمال کمی تحریک پوست در محل درج لوله IV وجود دارد. برخی از بیماران ممکن است بعد از تزریق کنتراست ، طعم فلزی موقت در دهان خود داشته باشند.

اگر نیازی به آرام بخش ندارید ، هیچ دوره بهبودی لازم نیست. شما ممکن است بلافاصله پس از امتحان فعالیت های معمول و رژیم طبیعی خود را از سر بگیرید. در موارد نادر ، چند بیمار عوارض جانبی از مواد کنتراست را تجربه می کنند. این موارد ممکن است شامل حالت تهوع ، سردرد و درد در محل تزریق باشد. بسیار نادر است که بیماران کهیر ، چشم خارش یا سایر واکنشهای آلرژیک نسبت به مواد کنتراست را تجربه می کنند. اگر علائم آلرژیک دارید ، بلافاصله به تکنسین بگویید. رادیولوژیست یا پزشک دیگر جهت  کمک کردن فوری در دسترس شما خواهد بود.

مقالات پیشنهادی :

d/ام آر آی چیست؟

چه کسی نتیجه ها را تفسیر می کند و چطور می توانم آنه را دریافت نمایم؟

یک رادیولوژیست، یک دکتر آموزش دیده برای نظارت و تفسیر معاینات رادیولوژی، تصاویر شما را بررسی می کند. رادیولوژیست گزارشی را برای پزشک شما که دستور معاینه را داده است ارسال می کند. بسیاری از مراکز یک کپی از گزارش MRI شما را در پورتال بیمار شما منتشر می کنند. با این حال، همیشه باید با پزشک خود پیگیری کنید تا آنها بتوانند نتایج را با شما در میان بگذارند و منظورشان را توضیح دهند.

 

مزایا در مقابل خطرات چیست؟

فواید

MRI یک تکنیک تصویربرداری غیر تهاجمی است که مستلزم قرار گرفتن در معرض اشعه نیست.

تصاویر MR از ساختارهای بافت نرم بدن - مانند کبد و بسیاری از اندام‌های دیگر - گاهی احتمال بیشتری نسبت به سایر روش‌های تصویربرداری برای شناسایی دقیق بیماری دارند. این جزئیات MRI را به ابزاری ارزشمند در تشخیص و ارزیابی اولیه تبدیل می‌کند.

MRI در تشخیص طیف گسترده ای از شرایط، از جمله سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، و ناهنجاری های عضلانی و استخوانی، ارزشمند است.

MRI می تواند ناهنجاری هایی را که استخوان ممکن است با سایر روش های تصویربرداری مبهم کند، تشخیص دهد.

ماده کنتراست گادولینیم MRI نسبت به مواد حاجب مبتنی بر ید که از اشعه ایکس و سی تی اسکن استفاده می شود احتمال واکنش آلرژیک کمتری دارد.

MRI یک جایگزین غیر تهاجمی برای اشعه ایکس، آنژیوگرافی و CT برای تشخیص مشکلات قلب و عروق خونی است.

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

بیوپسی سینه

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی سه بعدی رحم

خطرات

معاینه MRI تقریباً هیچ خطری برای بیمار معمولی ندارد، زمانی که تکنسین ها از دستورالعمل های ایمنی مناسب پیروی می کنند.

اگر در امتحان از آرامبخش استفاده شود، خطر استفاده بیش از حد وجود دارد. با این حال، پزشک علائم حیاتی شما را برای به حداقل رساندن این خطر بررسی می کند.

میدان مغناطیسی قوی برای شما مضر نیست. با این حال، ممکن است باعث اختلال در عملکرد دستگاه های پزشکی کاشته شده یا تحریف تصاویر شود.

اگر در معاینه شما از مواد حاجب استفاده شود، خطر واکنش آلرژیک بسیار خفیف است. چنین واکنش هایی معمولا خفیف هستند و اغلب خود به خود برطرف می شوند. اگر واکنش آلرژیک دارید، پزشک برای کمک فوری در دسترس خواهد بود. اگرچه هیچ اثر شناخته شده ای برای سلامتی وجود ندارد، شواهد نشان داده است که مقادیر بسیار کمی از گادولینیوم می تواند پس از چندین آزمایش MRI در بدن باقی بماند.

چه چیزی در MRI دخیل است؟

در اکثر MRI ها، اسکنر از یک آهنربای بزرگ به شکل دونات با یک تونل در مرکز تشکیل شده است. بیماران روی میزی دراز می کشند که به داخل تونل می رود. برخی از مراکز دارای اسکنر MRI با دهانه های بزرگتر هستند ("MRI باز")، که برای بیمارانی که فضاهای تنگ را دوست ندارند مفید است.

در طول آزمایش، امواج رادیویی و آهنرباها به طور موقت اتم های بدن را حرکت می دهند. این احساس نمی شود. حرکات توسط یک آنتن قدرتمند برداشته شده و به کامپیوتر ارسال می شود. کامپیوتر میلیون ها محاسبات را برای ایجاد تصاویر سیاه و سفید شفاف و مقطعی از بدن انجام می دهد. این تصاویر را می توان به تصاویر سه بعدی (3-D) از ناحیه اسکن شده تبدیل کرد. این تصاویر به مشخص کردن مشکلات بدن کمک می کند.

گاهی اوقات، MRI می تواند تصاویر واضحی از قسمت های بدن ارائه دهد که با اشعه ایکس، اسکن CAT یا اولتراسوند به خوبی قابل مشاهده نیستند.

 

فیزیک MRI

MRI بر اساس خواص مغناطیسی هسته اتم است. یک میدان مغناطیسی خارجی قدرتمند، یکنواخت برای تراز کردن پروتون‌هایی که معمولاً به‌طور تصادفی در هسته‌های آب بافت مورد بررسی قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود. این تراز (یا مغناطیس) در مرحله بعدی با وارد کردن یک انرژی فرکانس رادیویی خارجی (RF) مختل یا مختل می شود. هسته ها از طریق فرآیندهای آرام سازی مختلف به حالت استراحت خود باز می گردند و در نتیجه انرژی RF ساطع می کنند. پس از یک دوره مشخص پس از RF اولیه، سیگنال های ساطع شده اندازه گیری می شوند. تبدیل فوریه برای تبدیل اطلاعات فرکانس موجود در سیگنال از هر مکان در صفحه تصویر شده به سطوح شدت متناظر، که سپس به صورت سایه های خاکستری در آرایش ماتریسی از پیکسل ها نمایش داده می شود، استفاده می شود. با تغییر توالی پالس های RF اعمال و جمع آوری شده، انواع مختلفی از تصاویر ایجاد می شود. زمان تکرار (TR) مقدار زمان بین توالی پالس های متوالی اعمال شده به همان برش است. Time to Echo (TE) زمان بین تحویل پالس RF و دریافت سیگنال اکو است.

 

مقالات پیشنهادی :

بیوپسی سینه

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

توالی تصویربرداری MRI

توالی MRI راهی برای تعیین ترکیب نواحی مختلف بدن است.

متداول ترین توالی های MRI تصویربرداری با وزن T1 و تصویربرداری با وزن T2 نامیده می شوند.

به طور کلی، تصاویر با وزن T1 و T2 را می توان به راحتی با مشاهده CSF متمایز کرد. CSF در تصویربرداری با وزن T1 تیره و در تصویربرداری با وزن T2 روشن است.

سومین توالی رایج مورد استفاده، بازیابی وارونگی ضعیف شده سیال (Flair) است. دنباله Flair شبیه یک تصویر با وزن T2 است با این تفاوت که زمان های TE و TR بسیار طولانی هستند. با انجام این کار، ناهنجاری ها روشن باقی می مانند اما مایع CSF طبیعی ضعیف شده و تیره می شود. این توالی به آسیب شناسی بسیار حساس است و تمایز بین CSF و یک ناهنجاری را بسیار آسان می کند. تصویربرداری با وزن T1 را می توان در حین تزریق گادولینیوم (گاد) نیز انجام داد. Gad یک عامل تقویت کننده کنتراست پارامغناطیس غیر سمی است. وقتی Gad در حین اسکن تزریق می شود، شدت سیگنال را با کوتاه کردن T1 تغییر می دهد. بنابراین، Gad در تصاویر با وزن T1 بسیار روشن است. تصاویر تقویت شده Gad به ویژه در بررسی ساختارهای عروقی و تجزیه در سد خونی مغزی [به عنوان مثال، تومورها، آبسه ها، التهاب (آنسفالیت هرپس سیمپلکس، مولتیپل اسکلروزیس، و غیره)] مفید هستند.

تصویربرداری با وزن انتشار (DWI) برای تشخیص حرکات تصادفی پروتون های آب طراحی شده است. مولکول های آب نسبتا آزادانه در فضای خارج سلولی پخش می شوند. حرکت آنها به طور قابل توجهی در فضای داخل سلولی محدود شده است. حرکات خود به خودی که به آن انتشار می گویند، به سرعت در بافت مغز ایسکمیک محدود می شود. در طول ایسکمی، پمپ سدیم - پتاسیم خاموش می شود و سدیم در داخل سلولی تجمع می یابد. سپس آب به دلیل شیب اسمزی از فضای خارج سلولی به فضای درون سلولی منتقل می شود. از آنجایی که حرکت آب در داخل سلولی محدود می شود، این منجر به یک سیگنال بسیار روشن در DWI می شود. بنابراین، DWI یک روش بسیار حساس برای تشخیص سکته مغزی حاد است.

 d/ام آر آی چیست؟

نماهای مختلف ام آر آی

تصاویر MRI را می توان در سه نما یا جهت مختلف گرفت تا تصویری 360 درجه از شما به دست آورد:

 

نمای ساژیتال یا جانبی

نمای ساژیتال اسکن MRI یک تصویر مقطعی از بدن است که از نمای نمای جانبی بدن گرفته شده است.

نمای تاجی یا جلو

نمای تاج مانند تصویر آینه ای است که سمت راست بدن شما در سمت چپ تصویر قرار می گیرد.

نمای محوری یا مقطعی

نمای محوری نیز سمت راست بدن شما را در سمت چپ تصویر خواهد داشت زیرا تصاویر از پا تا سر گرفته می شوند.

 

برش های MRI چیست؟

تصاویر MRI در بخش های کوچکی به نام برش گرفته می شوند. هر برش دارای عرض نسبتاً نازکی است اما در هر نمای خاص کل منطقه را می پوشاند. بسته به اینکه میدان مغناطیسی چقدر قوی است و یک تصویر چقدر باید جزئیات داشته باشد، عرض می تواند متفاوت باشد.

این اسلایدها همانطور که در هر نما نشان داده شده است گرفته می شوند تا یک پشته از برش ها ایجاد شود که به آن یک سری برش می گویند. این برش ها همان چیزی است که هنگام حرکت در میان تصاویر مختلف گرفته شده توسط اسکن به آن نگاه می کنید. برش ها از یک طرف پشته به سمت دیگر "جریان" می شوند، همانطور که شما آن را به هر شکلی مشاهده می کنید.

به عنوان مثال، از جلو به عقب و از پشت به جلو هنگام نگاه کردن در نمای تاج یا جلو.

 

آشنایی با ام آر آی

MRI عناصر زیادی مانند شدت و توالی در خود دارد. هنگامی که این عناصر را درک کردید، خواندن و درک MRI شما بسیار ساده تر می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

"شدت" چیست؟

نحوه تعامل میدان مغناطیسی با شما یا نحوه گرفتن تصاویر را می توان تغییر داد تا به رادیولوژیست ها دیدگاه کمی متفاوت از همان دیدگاه از تصاویر داده شود. این به عنوان شدت شناخته می شود.

برای مثال، در بیشتر توالی‌ ها، اندام‌ های بافت نرم خاکستری رنگ هستند و «هم ‌شدید» در نظر گرفته می‌شوند. چیزی که روشن ‌تر (سفید تر) باشد، پرشتاب نامیده می‌شود و چیزی که تیره ‌تر (سیاه ‌تر) باشد کم‌ شدید نامیده می‌شود.

 

تجهیزات MRI چگونه به نظر می رسد

یک دستگاه MRI استاندارد یک لوله بزرگ با دهانه در دو انتها است. یک آهنربا دور لوله را احاطه کرده است و میزی که روی آن دراز کشیده اید تا انتها به داخل و خارج لوله می لغزد.

اگرچه داخل دستگاه MRI جدیدتر کاملاً مجلل نیست، اما نسبت به گذشته محدودیت کمتری دارند. همچنین، بسته به ناحیه ای از بدن که پزشک می خواهد ارزیابی کند، ممکن است اصلاً مجبور نباشید سر یا کل بدن خود را در دستگاه قرار دهید.

ماشین‌های قدیمی‌تر سقف‌هایی بسیار نزدیک به سر و صورت بیمار داشتند، که باعث می‌شد در طول اسکن، احساس تنگناهراسی در آنها بیشتر شود. تونل‌های دستگاه‌های MRI جدیدتر بزرگ‌تر هستند، و اگرچه هنوز هم می‌توانید کلاستروفوبیا را تجربه کنید، فضای بیشتری نسبت به آنچه قبلا داشتید خواهید داشت.

شما به طور کامل داخل دستگاه MRI در یک سیستم با سوراخ کوتاه نیستید - تنها قسمت بدن شما در داخل دستگاه همان چیزی است که اسکن می شود و بقیه بدن شما خارج از دستگاه باقی می ماند.

همه طرف ها در MRI باز باز هستند. اگر کلاستروفوبیک یا دارای اضافه وزن شدید، نوع دستگاه ممکن است بهترین کار را داشته باشد. کیفیت تصویر با برخی از دستگاه های MRI باز به خوبی کیفیت MRI های بسته نیست.

Envision Imaging چندین گزینه برای روش MRI شما ارائه می دهد، از جمله MRI باز، MRI سوراخ کوتاه، MRI سوراخ باز، MRCP و طیف سنجی MRI.

 d/ام آر آی چیست؟

موارد دیگری که باید در نظر بگیرید

اگر در مورد اولین ام آر آی خود مضطرب هستید، می توانید از پزشک خود بپرسید که آیا مسکن، داروهای ضد اضطراب یا بیهوشی از قبل امکان پذیر است یا خیر. ممکن است به «دکمه وحشت» دسترسی داشته باشید که اگر می‌خواهید امتحان را متوقف کنید، می‌توانید آن را فشار دهید. اما دانستن اینکه در هنگام انجام MRI چه چیزی را باید انتظار داشت، مانند صداهایی که می شنوید و لوله باز که در آن دراز می کشید، می تواند در کاهش اضطراب برخی از بیماران MRI مفید باشد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) روش تصویربرداری استاندارد طلایی برای بافت های نرم است. تصاویر مقطعی دقیقی از بافت نرم و آناتومی استخوان، از جمله عضلات، تاندونها، رباطها، مغز و اندامها را بدون استفاده از اشعه یونیزان تولید میکند. علاوه بر تصویربرداری ارتوپدی، از MRI برای قلب، مغز و سینه نیز استفاده می شود. MRI در بسیاری از معاینات از کنتراست گادولینیوم برای برجسته کردن بافتها و رگهای خونی استفاده میکند که تصاویر را بهبود میبخشد و کیفیت تشخیصی بهتری ارائه میدهد. همچنین می توان از آن در ارتباط با اسکن PET استفاده کرد. ام آر آی چگونه کار می کند؟ MRI با استفاده از آهنرباهای قدرتمند برای قطبی کردن اتم های هیدروژن در آب (بدن از بیش از 80٪ آب تشکیل شده است) تصاویر را ایجاد می کند تا آنها در یک جهت قرار گیرند. سپس از یک پالس فرکانس رادیویی برای پینگ کردن این اتمها استفاده میشود که باعث میشود آنها تاب بخورند یا تشدید کنند. سیم پیچ های MRI این را تشخیص می دهند و رایانه ها می توانند تصاویر را از سیگنال ها جمع آوری کنند. اسکنهای اصلی MRI بر روی تشدید چربی و آب در دو توالی مختلف تمرکز میکنند که ویژگیهای مختلف آناتومی را برجسته و متضاد میکند.

سرنگ واکسن کووید-19 کرونا
آسیب شانه مربوط به تجویز واکسن: آخرین دادههای MRI چگونه وضعیت را توصیف میکنند

اگرچه نادر است، اما SIRVA پس از انتشار گسترده واکسنهای کووید، راه خود را به سرفصلها تبدیل کرد. این امر باعث فشار مجدد در میان جامعه پزشکی برای تعریف بهتر عوارض جانبی شد.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی خانم

ماموگرافی دیجیتال

الاستوگرافی کبد در تهران

MRI ستون فقرات

MRI ستون فقرات شامل ستون فقرات گردنی (گردن) و ستون فقرات کمری است.

هنگامی که برای معاینه خود می رسید، از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه ایمنی را پر کنید.

برای MRI، شما در اسکنر روی یک سیم پیچ مخصوص که ناحیه ستون فقرات شما را که تصویربرداری می‌شود، می‌پوشانید، که باید در مرکز آهنربا باشد.

برای ستون فقرات گردنی (گردن)، ابتدا سر وارد اسکنر MRI خواهید شد.

برای ستون فقرات کمری، ابتدا وارد پاهای اسکنر می شوید و بسته به قد شما، ممکن است سر شما خارج از ورودی آهنربا یا نزدیک آن باشد.

در طول اسکن، باید تا حد امکان ساکن باشید. اگر کلاستروفوبیا (ترس از مکان‌های کوچک) را تجربه می‌کنید، لطفاً قبل از اسکن در این مورد با ما صحبت کنید. اگر به آرامبخشی (داروی آرام بخشی) نیاز است، باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند.

اسکنرهای MRI در حین ایجاد تصاویر، صدای تق تق بلندی تولید می کنند. برای کاهش تاثیر نویز، هدفون یا گوش گیر به شما پیشنهاد می شود. اگر می‌خواهید در هر زمانی در طول اسکن با تکنسین صحبت کنید، یک زنگ هشدار نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

در برخی موارد ممکن است به رنگ کنتراست (گادولینیوم) نیاز باشد. در این صورت، تکنسین روند را توضیح خواهد داد. رنگ کنتراست از طریق یک سوزن کوچک (کانول داخل وریدی) که در بازوی شما قرار می گیرد، داده می شود.

 

خطرات / عوارض جانبی

به عنوان بخشی از معاینه MRI، ممکن است نیاز به تزریق ماده حاجب (رنگ) به نام گادولینیوم داشته باشید. این دارو به صورت داخل وریدی (تزریق ورید) از طریق سوزن تجویز می شود. به طور کلی تزریق کنتراست MRI یک روش بی خطر است. گاهی اوقات بیماران کمی احساس تهوع می کنند، اما این حالت فقط یک لحظه طول می کشد. واکنش‌های آلرژیک جدی‌تر، اگرچه ممکن است، بسیار نادر هستند. کارکنان بخش MRI برای مقابله با چنین واکنشی در صورت وقوع کاملاً آموزش دیده اند.

 s/ام آر آی چیست؟

قبل از اسکن شما

از آنجایی که MRI از آهنرباهای بزرگ و قوی برای ایجاد تصاویر استفاده می کند، مهم است که جواهراتی مانند ساعت، زنجیر، گوشواره و سایر اقلام فلزی مانند عینک قبل از اسکن برداشته شوند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که لباس معاینه خود را برای ایمنی خود بپوشید و مطمئن شوید که لباس شما بر تصاویر و کیفیت تشخیصی اسکن تأثیر نمی گذارد.

 

MRI کبد/MRCP

MRI کبد یک روش غیر تهاجمی برای گرفتن تصاویر از کبد و ساختارهای اطراف آن است.

هنگامی که برای معاینه خود می رسید، از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه ایمنی را پر کنید.

شما با یک سیم پیچ مخصوص روی قسمت پایین سینه و شکم خود که باید در مرکز آهنربا باشد، در اسکنر دراز خواهید کشید. معمولاً ابتدا وارد MRI سر می شوید.

در طول اسکن، باید تا حد امکان ساکن باشید. اگر کلاستروفوبیا (ترس از مکان‌های کوچک) را تجربه می‌کنید، لطفاً قبل از اسکن در این مورد با ما صحبت کنید. اگر به آرامبخشی (داروی آرام بخشی) نیاز است، باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند.

اسکنرهای MRI در حین ایجاد تصاویر، صدای تق تق بلندی تولید می کنند. برای کاهش تاثیر نویز، هدفون یا گوش گیر به شما پیشنهاد می شود. اگر می‌خواهید در هر زمانی در طول اسکن با تکنسین صحبت کنید، یک زنگ هشدار نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

در طول اسکن، از شما خواسته می شود که نفس خود را حبس کنید در حالی که تصاویر در حال ساخت هستند. هر حبس نفس حدود 15 ثانیه طول می کشد.

در برخی موارد، تزریق رنگ کنتراست (گادولینیم) مورد نیاز است. اگر این مورد نیاز باشد، تکنسین به شما می گوید و روند را توضیح می دهد. رنگ کنتراست از طریق یک سوزن کوچک (کانول داخل وریدی) که در بازوی شما قرار می گیرد، داده می شود.

 

خطرات / عوارض جانبی

به عنوان بخشی از معاینه MRI، ممکن است نیاز به تزریق ماده حاجب (رنگ) به نام گادولینیوم داشته باشید. این دارو به صورت داخل وریدی (تزریق ورید) از طریق سوزن تجویز می شود. به طور کلی تزریق کنتراست MRI یک روش بی خطر است. گاهی اوقات بیماران کمی احساس تهوع می کنند، اما این حالت فقط یک لحظه طول می کشد. واکنش‌های آلرژیک جدی‌تر، اگرچه ممکن است، بسیار نادر هستند. کارکنان بخش MRI برای مقابله با چنین واکنشی در صورت وقوع کاملاً آموزش دیده اند.

 

قبل از اسکن شما

هنگام تعیین وقت، به شما گفته می شود که 6 ساعت قبل از قرار خود چیزی نخورید و ننوشید. این مهم است زیرا معده شما باید خالی باشد و سیستم صفراوی شما (کبد، کیسه صفرا و مجاری صفراوی) به زمان نیاز دارد تا بعد از هضم غذا پر شود تا تصاویر تا حد ممکن واضح باشند.

از آنجایی که MRI از آهنرباهای بزرگ و قوی برای ایجاد تصاویر استفاده می کند، مهم است که جواهراتی مانند ساعت، زنجیر، گوشواره و سایر اقلام فلزی مانند عینک قبل از اسکن برداشته شوند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که لباس معاینه خود را برای ایمنی خود بپوشید و مطمئن شوید که لباس شما بر تصاویر و کیفیت تشخیصی اسکن تأثیر نمی گذارد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی تیروئید

اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند

انتروگرافی ام آر آی

انتروگرافی ام آر آی روشی است که از روده کوچک عکس می گیرد.

هنگامی که برای معاینه MRI خود وارد می شوید، از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه ایمنی را پر کنید.

تقریباً 1.5 لیتر آب مخلوط با یک ملین ملایم به شما داده می شود که باید قبل از اسکن مصرف شود. این به تدریج تحت نظارت به مدت 1 ساعت اتفاق می افتد و به اسکنر MRI اجازه می دهد روده کوچک شما را بهتر تجسم کند.

هنگامی که روده کوچک شما با آب/مایع ملین پر شد، از شما برای اسکن MRI استفاده می شود. یک سوزن کوچک (کانول داخل وریدی) در بازوی شما قرار داده می شود تا یک شل کننده عضلانی (Buscopan) و یک ماده حاجب (Gadolinium) تجویز شود.

Buscopan ماهیچه های روده شما را برای حدود 15 دقیقه شل می کند که تصویربرداری بهتر را تضمین می کند. در پایان معاینه، رنگ کنتراست (گادولینیوم) داده می‌شود تا پزشکان بتوانند جریان خون در روده کوچک را بهتر ببینند. شما با یک سیم پیچ مخصوص روی شکم و لگن خود که باید در مرکز آهنربا باشد، در اسکنر دراز می کشید. معمولاً ابتدا وارد سر آهنربا می شوید.

در طول اسکن، باید تا حد امکان ساکن باشید. اگر کلاستروفوبیا (ترس از مکان‌های کوچک) را تجربه می‌کنید، لطفاً قبل از اسکن در این مورد با ما صحبت کنید. اگر به آرامبخشی (داروی آرام بخشی) نیاز است، باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند.

اسکنرهای MRI در حین ایجاد تصاویر، صدای تق تق بلندی تولید می کنند. برای کاهش تاثیر نویز، هدفون یا گوش گیر به شما پیشنهاد می شود. اگر می‌خواهید در هر زمانی در طول اسکن با تکنسین صحبت کنید، یک زنگ هشدار نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

 

خطرات / عوارض جانبی

به عنوان بخشی از معاینه MRI، شما یک ماده حاجب (رنگ) به نام گادولینیوم تزریق خواهید کرد. این دارو به صورت داخل وریدی (تزریق ورید) از طریق سوزن تجویز می شود. به طور کلی تزریق کنتراست MRI یک روش بی خطر است. گاهی اوقات بیماران کمی احساس تهوع می کنند، اما این حالت فقط یک لحظه طول می کشد. واکنش‌های آلرژیک جدی‌تر، اگرچه ممکن است، بسیار نادر هستند. کارکنان بخش MRI برای مقابله با چنین واکنشی در صورت وقوع کاملاً آموزش دیده اند.

مخلوط آب و سوربیتول که برای انجام این عمل باید بنوشید ممکن است باعث اسهال شود که می‌تواند تا آخر روز ادامه داشته باشد، بنابراین توصیه می‌شود یک روز تعطیل از کار داشته باشید. عوارض جانبی احتمالی بوسکوپان شامل خشکی دهان، تاری دید، خارش، خواب آلودگی و افزایش ضربان نبض است. اگر هر یک از این موارد را تجربه کردید، باید به سرعت از بین بروند. به ندرت ممکن است باعث ناتوانی در دفع ادرار شود. در بیماران مبتلا به گلوکوم درمان نشده یا ناشناخته، ممکن است باعث قرمزی و تورم چشم شود. در صورت احساس درد در چشم یا بدتر شدن بینایی، لطفاً به بخش اورژانس مراجعه کنید.

 

ام آر آی لگن (زنان)

ام آر آی لگن زن یک معاینه غیر تهاجمی است که تصاویری با وضوح بالا برای دسترسی به ساختارهای داخلی لگن زنان به دست می آورد. هنگامی که برای معاینه خود می رسید، از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه ایمنی و یک فرم حاوی اطلاعات بالینی بیشتر را پر کنید که توسط پزشکان ما در ارزیابی مورد فردی شما استفاده می شود. شما با یک سیم پیچ مخصوص روی لگن خود که باید در مرکز آهنربا باشد، در اسکنر دراز می کشید. معمولاً ابتدا وارد پای آهنربا می شوید. برای بسیاری از بیماران، سر شما خارج از اسکنر خواهد بود.

در طول اسکن، باید تا حد امکان ساکن باشید. اگر کلاستروفوبیا (ترس از مکان‌های کوچک) را تجربه می‌کنید، لطفاً قبل از اسکن در این مورد با ما صحبت کنید. اگر به آرامبخشی (داروی آرام بخشی) نیاز است، باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند.

اسکنرهای MRI در حین ایجاد تصاویر، صدای تق تق بلندی تولید می کنند. برای کاهش تاثیر نویز، هدفون یا گوش گیر به شما پیشنهاد می شود. اگر می‌خواهید در هر زمانی در طول اسکن با تکنسین صحبت کنید، یک زنگ هشدار نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

MRI زنان شامل استفاده از شل کننده عضلانی (Buscopan) است. این از طریق یک سوزن که در عضلات بازو قرار داده می شود مانند واکسیناسیون (داخل عضلانی) تزریق می شود. در برخی موارد ممکن است به رنگ کنتراست (گادولینیوم) نیاز باشد. در صورت نیاز، تکنسین فرآیند را توضیح خواهد داد. رنگ کنتراست از طریق یک سوزن کوچک (کانول داخل وریدی) که در ورید بازو قرار می گیرد، تزریق می شود.

 

خطرات / عوارض جانبی

به عنوان بخشی از معاینه MRI، ممکن است نیاز به تزریق ماده حاجب (رنگ) به نام گادولینیوم داشته باشید. این دارو به صورت داخل وریدی (تزریق ورید) از طریق سوزن تجویز می شود. به طور کلی تزریق کنتراست MRI یک روش بی خطر است. گاهی اوقات بیماران کمی احساس تهوع می کنند، اما این حالت فقط یک لحظه طول می کشد. واکنش‌های آلرژیک جدی‌تر، اگرچه ممکن است، بسیار نادر هستند. کارکنان بخش MRI برای مقابله با چنین واکنشی در صورت وقوع کاملاً آموزش دیده اند.

عوارض جانبی احتمالی بوسکوپان شامل خشکی دهان، تاری دید، خارش، خواب آلودگی و افزایش ضربان نبض است. اگر هر یک از این موارد را تجربه کردید، باید به سرعت از بین بروند. به ندرت ممکن است باعث ناتوانی در دفع ادرار شود. در بیماران مبتلا به گلوکوم درمان نشده یا ناشناخته، ممکن است باعث قرمزی و تورم چشم شود. در صورت احساس درد در چشم یا بدتر شدن بینایی، لطفاً به بخش اورژانس مراجعه کنید.

S/ام آر آی چیست؟

نکاتی در مورد تصویربرداری رزونانس مغناطیسی

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)  امروزه یک تکنیک تصویربرداری پزشکی بسیار محبوب است. اصل MRI

استفاده از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی تولید شده توسط کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام ها و بافت های بدن است. اسکن MRI کاملاً بدون درد است، اما معمولاً بیشتر از سایر تکنیک ها طول می کشد و از 15 تا 90 دقیقه بسته به اندازه ناحیه مورد اسکن و شرایط خاصی که باید رعایت شود، طول می کشد. قبل از انجام، بیماران و بستگان باید موارد زیر را رعایت کنند تا اسکن MRI به آرامی و با راندمان بالا انجام شود.

 

قبل از گرفتن MRI نکاتی را یادداشت کنید

آیا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی نیاز به روزه دارد؟ این سوال متداول است. اصولاً در روز اسکن MRI، بیمار همچنان می تواند طبق معمول غذا بخورد، بنوشد و داروهای تجویز شده را مصرف کند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است از بیمار خواسته شود تا 4 ساعت قبل از اسکن چیزی نخورد یا ننوشد تا تصویربرداری واضح‌تر انجام شود. در این شرایط ممکن است فرد به نوشیدن مقدار مساوی آب تشویق شود.

به محض ورود، از بیمار یا خویشاوند خواسته می شود تا به پرسشنامه ای در مورد وضعیت سلامت فعلی و سابقه پزشکی پاسخ دهد. سپس پزشک انجام MRI یک بار دیگر در مورد مزایا و خطرات توضیح می دهد و به محض امضای رضایت نامه اسکن را انجام می دهد.

از آنجایی که اسکنر MRI میدان مغناطیسی قوی ایجاد می کند، مهم است که به خاطر داشته باشید افرادی که اجسام فلزی در بدن قرار می دهند مانند ضربان ساز، تعویض مفصل فلزی، پیچ های استخوانی و غیره منع مصرف مطلق و نسبی برای MRI خواهند داشت. علاوه بر این، قبل از انجام اسکن، به بیمار آموزش داده می شود که هر گونه اجسام فلزی از جمله تلفن همراه، عینک، ساعت، جواهرات، مانند گوشواره را از بدن خارج کند. و گردنبند، پروتز، سمعک، کلاه گیس (برخی کلاه گیس ها قلاب فلزی دارند) ... اشیای با ارزش را باید در قفسه ای مطمئن نگهداری کرد و کلیدها را به بدن داد. علاوه بر این، بیماران را نیز به لباس های مخصوص برای MRI می پوشانند زیرا لباس های معمولی ممکن است سگک، پیچ، دکمه و کمربند فلزی داشته باشند.

با توجه به استفاده از مواد حاجب، این دارویی است که باعث می‌شود بافت‌ها و رگ‌های خونی خاصی شفاف‌تر و دقیق‌تر به نظر برسند. با این حال، گاهی اوقات ماده حاجب می تواند عوارض جانبی مانند بثورات پوستی، سردرد، سرگیجه ایجاد کند. اگرچه این عوارض معمولاً خفیف هستند و زیاد طول نمی کشند، اما باید به بیمار و اعضای خانواده توضیح داده شود. در بیماران مبتلا به بیماری شدید کلیوی، آزمایش قبلی عملکرد کلیه برای اطمینان از توانایی پاکسازی دارو از بدن پس از تصویربرداری لازم است.

در مورد استفاده از داروهای بیهوشی و آرام بخش، به دلیل زمان نسبتاً طولانی تصویربرداری، استفاده از این داروها در برخی از افراد دارای توانایی محدود به ویژه در کودکان خردسال ضروری خواهد بود. در صورت استفاده از آرامبخش در بزرگسالان، یکی از اعضای خانواده مورد نیاز است زیرا بیمار قادر به رانندگی در خانه یا انجام فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند در 24 ساعت آینده ندارد.

 

اقدامات احتیاطی هنگام گرفتن MRI

اسکنر MRI یک استوانه کوتاه است که در دو انتها کمی باز می شود. بیمار روی یک تخت موتوری که در داخل اسکنر حرکت می کند دراز می کشد. بسته به قسمتی از بدن که باید معاینه شود، از سر جلو یا پای جلو وارد دستگاه می شوید. رایانه ای که برای کنترل دستگاه MRI استفاده می شود در اتاق دیگری دور از میدان مغناطیسی قرار دارد. پزشک یا تکنسینی که کامپیوتر را اداره می کند از طریق یک دستگاه تلفن همراه با شما صحبت می کند و شما را همیشه روی صفحه تلویزیون تماشا می کند.

برای جلوگیری از تار شدن و تصاویر خارج از فوکوس، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که همیشه سعی کنید قسمتی از بدن را که باید در طول اسکن معاینه شود تا زمانی که پزشک پایان را اعلام کند، نگه دارید. اسکن مغناطیسی می تواند از چند ثانیه تا سه تا چهار دقیقه طول بکشد و به بیمار دستور داده می شود که نفس خود را با دستور نگه دارد.

در حین عمل، اسکنر MRI صدای بسیار بلندی ایجاد می کند. بیماران برای کاهش این صدای ناراحت کننده باید از گوش گیر استفاده کنند یا می توانند برای احساس راحتی بیشتر به موسیقی دلخواه خود گوش دهند. پزشک تخت را کنترل می کند تا وقتی MRI تمام شد، شما را از دستگاه خارج کند.

 

نکات پس از گرفتن MRI

اندیکاسیون های اسکن MRI همچنان می تواند به صورت سرپایی انجام شود. معمولاً پس از اسکن، بیمار می تواند بلافاصله فعالیت های خود را از سر بگیرد، از جمله خوردن، راه رفتن و ورزش. در مورد آرام بخش، یکی از عزیزان باید شما را به خانه برساند و در 24 ساعت اول که دارو کاملاً از بین رفت، در کنار شما بماند. در این مدت 24 ساعته از رانندگی، کار با ماشین آلات و نوشیدن الکل خودداری کنید.

خواندن و تجزیه و تحلیل نتایج MRI به زمان معینی نیاز دارد که می تواند از ساعت ها تا روزها متغیر باشد. اگر در شرایط اورژانسی قرار نگرفته و نیاز به نتایج فوری دارد، برای اکثر بیماران وقت ملاقات داده می‌شود تا بعداً برای نتایج بازگردند.

به طور خلاصه، با توجه به پیشرفت علم پزشکی، امروزه برای تشخیص بسیاری از بیماری ها باید به ابزار MRI تکیه کرد. اسکنرهای ام آر آی در اکثر بیمارستان های بزرگ رایج شده اند و کمک زیادی به معاینه و درمان پزشکی می کنند. بنابراین لازم است با درک دقیق اصول فوق و هماهنگی مناسب با پزشکان و تکنسین ها در طول مراحل اجرا، به شما در گرفتن نتایج دقیق و مفید MRI کمک کند.

ام آر آی سینه

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان یا MRI سینه یک تکنیک تصویربرداری است که برای تشخیص سرطان سینه و سایر ناهنجاری‌های سینه استفاده می‌شود. ام آر آی سینه معمولاً زمانی انجام می شود که پزشک به اطلاعات بیشتری در مورد وسعت بیماری نیاز داشته باشد که سایر روش های تصویربرداری مانند ماموگرافی و سونوگرافی پستان به آن پاسخ نمی دهند.

 y/ام آر آی چیست؟

افراد نیاز به ام آر آی سینه

پزشک شما ممکن است MRI سینه را در موارد زیر تجویز کند:

سرطان سینه شما تشخیص داده شده است و پزشک می خواهد تعیین کند که سرطان تا چه اندازه گسترش یافته است. شما در معرض خطر بالای سرطان سینه هستید که به عنوان خطر 20٪ یا بیشتر در طول زندگی تعریف می شود که بر اساس سابقه خانوادگی و سایر عوامل خطر محاسبه می شود. سابقه خانوادگی سرطان سینه یا تخمدان دارید. شما بافت پستان بسیار متراکمی دارید و ماموگرافی های قبلی سرطان سینه را تشخیص نداده اند. سابقه تغییرات پیش سرطانی پستان، مانند هیپرپلازی آتیپیک یا کارسینوم لوبولار در محل، و سابقه خانوادگی سرطان سینه و بافت متراکم پستان دارید.

شما قبل از 30 سالگی در ناحیه قفسه سینه پرتودرمانی داشته اید. اگر مطمئن نیستید که در معرض خطر بالا هستید، از پزشک خود بخواهید تا به شما در تعیین تخمین خطر کمک کند.

اگرچه ام آر آی سینه همراه با ماموگرافی) یا سایر تکنیک های تصویربرداری پستان استفاده می شود، اما جایگزین ماموگرافی نمی شود. اگرچه این یک تکنیک بسیار حساس است.

 

قبل از ام آر آی سینه آماده شوید

قبل از انجام اسکن، باید با پرسنل پزشکی در مورد هزینه آن مشورت کنید، زیرا MRI پستان بسیار گران است و ممکن است قبل از اسکن نیاز به تایید شرکت بیمه داشته باشد. اکثر طرح های بیمه خصوصی که غربالگری ماموگرافی را پوشش می دهند، همچنین هزینه MRI پستان را برای غربالگری سرطان در افراد پرخطر پرداخت می کنند. تمام دستورالعمل ها را دنبال کنید: معمولاً قبل از MRI نیازی به رژیم غذایی یا آمادگی خاصی ندارید، اما هر دستورالعملی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما می دهد را دنبال کنید. اگر با فضاهای تنگ مشکل دارید: MRI سینه معمولاً در حالی که در داخل یک لوله باریک و بلند دراز کشیده اید انجام می شود. اگر قرار گرفتن در فضاهای تنگ می تواند برای برخی از افراد مبتلا به کلاستروفوبیا مشکلاتی ایجاد کند، ممکن است به دارو نیاز داشته باشید تا در حین حضور در دوربین به آرامش برسید. صحبت با یک تکنسین یا مشاور یا بازدید از دستگاه MRI قبل از اسکن نیز می تواند کمک کننده باشد. ممکن است در اتاق تصویربرداری تنها باشید، اما می توانید با تکنسین MRI صحبت کنید و او می تواند ببیند و بشنود که در طول اسکن چه اتفاقی می افتد.

اشیاء فلزی را بردارید: قبل از عکسبرداری، از شما خواسته می شود لباس خود را درآورید و لباس یا لباس دیگری بدون زیپ یا فلز بپوشید. مطمئن شوید که تمام اشیاء فلزی مانند سنجاق سر، جواهرات و سوراخ کردن بدن را بردارید. اگر فلزی در بدن خود دارید: قبل از اسکن، تکنسین از شما می پرسد که آیا فلزی در بدن شما وجود دارد یا خیر. برخی از اجسام فلزی مشکلی ایجاد نمی کنند، اما برخی دیگر ممکن است. اگر هر یک از ایمپلنت های پزشکی زیر را دارید، حتی نباید وارد ناحیه MRI شوید، مگر اینکه توسط پزشک یا رادیولوژیست خود تأیید شده باشید: فیبریلاسیون یا ضربان ساز قلب کاشته شده؛ گیره ایمپلنت در آنوریسم مغزی; کاشت حلزون گوش؛ سیم پیچ های فلزی در داخل رگ های خونی.

در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید و همچنین هرگونه حساسیت دارویی یا سایر شرایط پزشکی که دارید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در دوران  بارداری خود هستید حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید. زنان شیرده نیز باید به پزشک خود اطلاع دهند. ام آر آی سینه انجام شده در حالی که یک زن در حال شیردهی است ممکن است تصاویری به اندازه کافی واضح برای تفسیر دقیق ایجاد نکند. پزشکان توصیه می کنند که 2 روز پس از انجام ام آر آی با تزریق ماده حاجب شیردهی را متوقف کنید تا به بدن خود فرصت دهید تا از شر دارو خلاص شود. قبل از انجام ام آر آی سینه، باید شیر را پمپاژ و ذخیره کنید تا کودک خود را تغذیه کنید. اگر وسایل پزشکی کاشته شده ای دارید به پزشک خود اطلاع دهید. این موارد در صورت قرار گرفتن در معرض MRI مغناطیسی قوی می توانند عوارض جدی ایجاد کنند.

برای بهترین نتیجه، اگر قاعدگی دارید، ممکن است بخواهید معاینه خود را در زمان های خاصی از چرخه قاعدگی خود برنامه ریزی کنید. برای مثال، مرکز MRI ممکن است از شما بخواهد که این روش را در روزهای 5 تا 15 سیکل قاعدگی خود برنامه ریزی کنید. حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

هنگامی که MRI خود را برنامه ریزی می کنید، دستورالعمل های دقیقی در مورد نحوه آماده سازی دریافت خواهید کرد. با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد هر چیزی که نامشخص است صحبت کنید. در اینجا چند پیشنهاد کلی وجود دارد:

در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. این شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه و همچنین گیاهان دارویی و مکمل ها می شود. در مورد هر گونه حساسیت دارویی بحث کنید.

اطمینان حاصل کنید که پزشک قبل از انجام آزمایش از سایر شرایط پزشکی شما از جمله مشکلات کلیوی یا کبدی مطلع است.

اگر احتمال بارداری وجود دارد به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شیر می دهید، به تیم مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید. شیردهی می تواند بر وضوح تصاویر در طول MRI تأثیر بگذارد و MRI ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشد. پزشک شما ممکن است توصیه کند تا 4 تا 6 ماه پس از پایان شیردهی صبر کنید تا MRI شما انجام شود. اگر پزشک در حین شیردهی ام آر آی را توصیه کرد، پس از دریافت هر ماده حاجب، نیازی به قطع شیردهی یا دور ریختن شیر ندارید.

در مورد هر گونه ایمپلنت فلزی یا قطعات فلزی در بدن خود به پزشک و فردی که MRI سینه شما را انجام می دهد، اطلاع دهید. هنگامی که در معرض کشش مغناطیسی قوی MRI قرار می گیرند، می توانند عوارض جدی ایجاد کنند. برای مثال افرادی که ضربان ساز دارند نمی توانند MRI انجام دهند. و افرادی که دارای گشاد کننده سینه با دریچه هستند نیز نمی توانند MRI انجام دهند.

به پزشک خود و فردی که ام آر آی سینه شما را انجام می دهد در مورد هر خالکوبی اطلاع دهید.

در نظر بگیرید که آیا می توانید موسیقی را با خود به اسکن بیاورید یا خیر. برخی از امکانات این امکان را به افراد می دهد که در طول این معاینه از طریق هدفون به موسیقی گوش دهند تا به آرامش آنها کمک کند.

اگر تا به حال به رنگ مورد استفاده در آزمایش واکنش نشان داده اید، به پزشک و تکنسین خود اطلاع دهید.

برای امضای فرم رضایت هنگام ورود به آزمون آماده باشید. این نشان می دهد که شما مزایا و خطرات ام آر آی سینه را درک می کنید و با انجام آزمایش موافقت می کنید. در مورد هر گونه نگرانی در مورد این روش با پزشک خود صحبت کنید. همه پزشکان به فرم رضایت نیاز ندارند.

 w/ام آر آی چیست؟

سایر موارد قابل توجه

توصیه می شود زمانی که در روز هفتم تا چهاردهم سیکل قاعدگی خود هستید، MRI سینه را برنامه ریزی کنید. اگر قاعدگی‌های شما نامنظم است، به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند آزمایش پروژسترون خون را برای تعیین زمان بهینه برای MRI سینه در نظر بگیرد. در مورد هرگونه حساسیتی که به رنگ کنتراست دارید یا تا به حال مجبور بوده اید به پزشک خود اطلاع دهید. اکثر روش های MRI از یک ماده کنتراست برای ایجاد تصاویر با کنتراست بهتر برای تشخیص دقیق تر استفاده می کنند.

 

چرا ام آر آی سینه لازم است؟

این تست کاربردهای زیادی دارد:

غربالگری سرطان سینه در افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری هستند یا سابقه شخصی سرطان سینه دارند.

تشخیص و ارزیابی تومورهای سینه ام آر آی ممکن است توده کوچکی را بهتر از ماموگرافی یا سونوگرافی تشخیص دهد. این امر به ویژه در مورد بافت سینه بسیار متراکم و غیرچرب است.

درباره توموری که پزشک در پستان احساس می‌کند اما در ماموگرافی یا سونوگرافی نمی‌تواند آن را ببیند، بیشتر بدانید.

اندازه تومور را پس از تشخیص اولیه سرطان سینه تعیین کنید.

با بررسی اینکه آیا سرطان در حال کوچک شدن است یا خیر، میزان عملکرد شیمی درمانی برای درمان سرطان را بررسی کنید.

پارگی ایمپلنت سینه را پیدا کنید.

ماموگرافی رزونانس مغناطیسی فواید زیادی هم برای بیماران و هم برای پزشکان دارد، از جمله:

این به عنوان یک ابزار اضافی برای غربالگری پستان پس از ماموگرافی و سونوگرافی استفاده می شود یا می تواند در غربالگری زنان در معرض خطر بالای سرطان پستان استفاده شود. ایمن است زیرا از اشعه ایکس استفاده نمی شود، بیمار تحت تأثیر اشعه یونیزان قرار نمی گیرد. بهترین روش برای ارزیابی وضعیت ایمپلنت های زیبایی سینه است. علاوه بر فواید، MRI پستان هنوز محدودیت‌های خاصی دارد. ام آر آی سینه جایگزین ماموگرافی نیست. اگرچه این یک آزمایش بسیار موثر است، اما گاهی اوقات ممکن است ماموگرافی سرطان را پیدا نکند. ام آر آی سینه نیز می تواند منجر به نتایج مثبت کاذب شود. این بدان معنی است که آزمایش توده یا تغییرات دیگری را پیدا می کند، اما سرطان واقعی نیست. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است سونوگرافی را توصیه کند. اگر سرطان مشکوک هنوز با سونوگرافی تشخیص داده نشود، پزشک از بیمار می خواهد که بیوپسی انجام دهد.

محدودیت های استفاده از ام آر آی سینه برای غربالگری سرطان

ام آر آی سینه یک آزمایش بسیار موثر است. با این حال، MRI جایگزینی برای ماموگرافی نیست، زیرا ممکن است گاهی اوقات سرطانی را که ماموگرافی تشخیص می دهد، پیدا نکند. ام آر آی سینه نیز ممکن است منجر به یک نتیجه "مثبت کاذب" شود. این بدان معنی است که آزمایش توده یا تغییرات دیگری را پیدا می کند که به نظر سرطان را نشان می دهد اما سرطان نیست. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است یک سونوگرافی هدفمند را توصیه کند. اگر هنوز ناحیه مورد نظر با سونوگرافی دیده نشد، ممکن است بیوپسی MRI را توصیه کند.

قبل از ام آر آی سینه

ام آر آی سینه را می توان در بیمارستان یا کلینیک سرپایی انجام داد. رادیولوژیست یا تکنسین رادیولوژی ممکن است این آزمایش را انجام دهد. رادیولوژیست پزشکی است که آزمایش های تصویربرداری را برای تشخیص بیماری انجام و تفسیر می کند. یک تکنسین رادیولوژی برای انجام اسکن MRI به طور ویژه آموزش دیده و دارای گواهینامه است، اما آنها را تفسیر نمی کند.

قبل از امتحان باید تمام جواهرات یا سایر اشیاء فلزی را بردارید. همچنین ممکن است لازم باشد لباس بیمارستان را بپوشید.

یک پرستار یا پزشک از طریق یک خط وریدی (IV)  به شما گادولینیوم می دهد. آنها یک سوزن کوچک را در رگ بازو یا دست شما وارد می کنند. این سوزن به یک لوله متصل می شود. ابتدا محلول نمکی از طریق خط IV و سپس رنگ گادولینیم جریان می یابد. رنگ از طریق جریان خون شما عبور می کند و به ایجاد تصویر واضح تری از سینه ها کمک می کند.

افرادی که برای ایمپلنت پاره شده ام آر آی سینه انجام می دهند نیازی به رنگ ندارند. برای برخی افراد، رنگ باعث واکنش های آلرژیک می شود. همچنین ممکن است در افراد مبتلا به مشکلات کلیوی یا کبدی عوارض ایجاد کند. بنابراین، قبل از انجام آزمایش، حتماً به پزشک خود در مورد هر گونه بیماری سلامتی که ممکن است داشته باشید، اطلاع دهید.

ام آر آی سینه دردناک نیست. اما اگر تزریق IV دریافت کنید، تزریق سوزن می تواند ناراحت کننده باشد. محلول نمکی موجود در IV ممکن است احساس خنکی در محل تزریق ایجاد کند.

در بیشتر زمان اسکن باید بی حرکت دراز بکشید، که ممکن است خسته کننده باشد. صداهای بلندی که از دستگاه می آید نیز ممکن است باعث ناراحتی شما شود. ممکن است گوش گیر یا گوشی برای پوشیدن در طول آزمایش دریافت کنید. اگر در مورد صداهای بلند نگران هستید، از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید در طول آزمایش به موسیقی گوش دهید.

اگر ترس از قرار گرفتن در فضاهای کوچک دارید، از قبل به رادیولوژیست یا یکی دیگر از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است برای کمک به آرامش شما یک مسکن تجویز کند. به طور معمول، می توانید آرام بخش را از قبل مصرف کنید یا آن را با خود به محل آزمایش بیاورید.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونوگرافی دالپر واژینال

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری

آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

آمادگی سونو گرافی شکم و لگن

در طول ام آر آی سینه چه اتفاقی می افتد؟

رادیولوژیست به شما کمک می کند تا شما را روی میز بالشتکی که مخصوص MRI سینه طراحی شده است قرار دهید. روی شکم دراز می کشید و بازوها را در کنار خود قرار می دهید و سرتان را روی تکیه گاه سر قرار می دهید. میز دارای دهانه هایی برای سینه های شماست تا بدون فشار دادن آنها را اسکن کنید.

سپس میز به داخل دستگاه MRI می رود. این دستگاه شبیه یک دونات بزرگ با دهانه باریک و تونل مانند است. برخی از مراکز دارای دستگاه های MRI هستند که بازتر هستند. این ماشین ها می توانند افراد بزرگتر را در خود جای دهند و به افرادی که از فضاهای کوچک می ترسند کمک کنند.

در طول 2 تا 6 توالی تصویربرداری باید خیلی بی حرکت دراز بکشید. می‌دانید که دستگاه در حال عکس‌برداری است زیرا صداهای ضربه و ضربه بسیار بلند را می‌شنوید.

شما همیشه با یک تکنسین در اتاق مجاور از طریق یک دستگاه تلفن همراه در تماس خواهید بود. تکنسین در مورد زمان حبس نفس در طول آزمایش به شما دستورالعمل می دهد. آنها به شما یادآوری می‌کنند که بی‌حرکت دراز بکشید و مطمئن شوید که در دستگاه راحت هستید. معمولاً می‌توانید بین هر دنباله تصویربرداری کمی استراحت کنید، اما باید تا حد ممکن وضعیت بدن خود را حفظ کنید.

سینه های شما ممکن است در طول MRI احساس گرما کنند. یا ممکن است احساس کنید که در طول عمل باید ادرار کنید. این طبیعی است.

جلسه تصویربرداری سینه معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد و قرار ملاقات نباید بیش از 90 دقیقه طول بکشد. قبل از شروع کار از تکنسین خود بپرسید که چه انتظاری دارید. هنگامی که این روش کامل شد، ممکن است مجبور شوید روی میز بمانید تا زمانی که رادیولوژیست تصاویر را بررسی می کند تا مشخص کند که آیا تصاویر واضح هستند یا خیر. اگر نه، آنها باید تصاویر اضافی بگیرند.

 u/ام آر آی چیست؟

بعد از ام آر آی سینه چه اتفاقی می افتد؟

شما می توانید انتظار داشته باشید که پس از معاینه MRI پستان، فعالیت های عادی خود از جمله رانندگی را از سر بگیرید، مگر اینکه داروی آرام بخش مصرف کرده باشید. رادیولوژیست تصاویر MRI سینه شما را بررسی می کند و آنها را برای پزشک شما ارسال می کند. مطمئن شوید که فهرستی از پزشکانی که می خواهید نتایج آزمایش شما برای آنها ارسال شود، به مرکز آزمایش ارائه دهید. پزشک نتایج را در یک قرار ملاقات بعدی با شما در میان خواهد گذاشت.

همچنین می توانید یک نسخه از نتایج آزمایش خود را بخواهید. این ممکن است روی یک دیسک همراه با یک گزارش مکتوب ارائه شود که می‌توانید آن را برای ملاقات با پزشک خود همراه داشته باشید.

MRI استخوان و مفاصل

MRI می تواند تقریباً تمام استخوان ها و مفاصل و همچنین بافت های نرم را ارزیابی کند. آسیب های تاندون، رباط، عضله، غضروف و استخوان را می توان با اسکن MRI تشخیص داد. همچنین می توان از آن برای جستجوی عفونت ها و توده ها استفاده کرد.

 

MRI مغز

MRI مغز تصاویر بسیار دقیقی از آناتومی مغز ایجاد می کند. معمولاً برای ارزیابی بیماران مبتلا به سردرد، تشنج، ضعف، تاری دید و غیره استفاده می شود. همچنین می تواند ناهنجاری مشاهده شده در سی تی اسکن را ارزیابی کند. در طی MRI مغز، دستگاه مخصوصی به نام هد کویل در اطراف سر بیمار قرار می گیرد. بیمار می تواند از طریق شکاف های بزرگ در این سیم پیچ که شبیه کلاه ایمنی است، ببیند. این دستگاه به تولید دقیق تصاویر دقیق از مغز کمک میکند.

 

MRA  آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی

MRA  آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی برای ارزیابی عروق خونی انجام می شود. رگ های خونی در مغز و گردن (شریان های کاروتید و مهره ای) به طور مکرر توسط MRA برای جستجوی مناطق باریک، اتساع، آنوریسم یا سایر ناهنجاری های عروقی مورد مطالعه قرار می گیرند. در ناحیه شکم، شریان های خون رسانی به کلیه ها نیز به طور مکرر با این روش بررسی می شوند. MRA اندام ها (بازوها و پاها) ممکن است برای بررسی مشکلات رگ های خونی که ممکن است باعث کاهش جریان خون شوند استفاده شود.

 

ام آر آی ستون فقرات

این تست بیشتر برای بررسی فتق دیسک یا تنگی کانال نخاعی (تنگی نخاع) در بیماران مبتلا به درد گردن، بازو، کمر و یا پا استفاده می شود. همچنین بهترین آزمایش برای جستجوی فتق دیسک مکرر در بیمارانی است که قبلاً جراحی کمر داشته است. MRI ستون فقرات استاندارد طلایی برای تصویربرداری از آناتومی و بیماری های موثر بر نخاع است.

 

ام آر آی شکم

MRI شکم اغلب برای ارزیابی بیشتر یک ناهنجاری مشاهده شده در آزمایش دیگری مانند سونوگرافی یا سی تی اسکن استفاده می شود. بنابراین، معاینه معمولاً برای بررسی اندام‌ها یا بافت‌های خاص، مانند کبد، غدد فوق کلیوی یا پانکراس طراحی می‌شود.

 

ام آر آی قلب

این روش ایمن تر است زیرا هیچ تشعشع یونیزه ای تولید نمی کند. امکان تصویربرداری سه بعدی را فراهم می کند و ماده کنتراست آن نمایه بسیار ایمنی دارد. پیشرفت‌ها در طراحی سخت‌افزار و توالی پالس به رادیولوژیست‌ها این امکان را می‌دهد که وضوح زمانی بالایی داشته باشند، و به آن‌ها اجازه می‌دهد چیزی را به سرعت در حال حرکت مشاهده کنند، و هیچ فناوری دیگری به رادیولوژیست اجازه نمی‌دهد حمله قلبی را تجسم کند و اندازه و مکان آن را مشخص کند.

استفاده از MRI قلب تصاویر واضح و دقیقی را ارائه می دهد، از جمله:

اندازه و ضخامت حفره های قلب

میزان آسیب ناشی از حمله قلبی یا بیماری قلبی پیشرونده

ایجاد پلاک و انسداد در رگ های خونی، که آن را به ابزاری ارزشمند برای تشخیص و ارزیابی بیماری عروق کرونر تبدیل می کند.

عملکرد ماهیچه‌های قلب، دریچه‌ها و عروق از طریق تصاویری شبیه به فیلم از قلب تپنده که پزشکان می‌توانند از آن برای تشخیص انواع مشکلات قلبی عروقی استفاده کنند که ممکن است قبلاً شناسایی نشده باشند.

پس از حمله قلبی، معاینه MRI می تواند به متخصص قلب کمک کند تا بفهمد که قلب چقدر خوب پمپاژ می کند، آیا جریان خون در هر اتاق یا رگ اصلی مسدود شده است، اگر ماهیچه های قلب آسیب دیده اند یا دیواره قلب متورم شده است.

 

این به پزشکان اجازه می دهد:

بدون استفاده از روش‌های تهاجمی‌تر، به ساختار و عملکرد قلب و عروق اصلی به‌سرعت و کامل نگاه کنید.

اطلاعات حیاتی مورد نیاز برای انجام درمان سریع و موثر را به دست آورید.

تشخیص و درمان زودهنگام بیماری قلبی را ارائه دهید و بهبودی پس از درمان را ارزیابی کنید.

a/ام آر آی چیست؟

ام آر آی جنین چیست؟

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی  (MRI) روشی برای گرفتن تصاویر دقیق از داخل بدن است. برای دیدن بسیاری از قسمت های بدن مفید است. MRI جنین از اطلاعات دریافتی از سونوگرافی که به طور معمول در طول بارداری شما انجام می شود، اطلاعات بیشتری در مورد کودک شما می دهد.

در طول اسکن MRI، تصاویر از زوایای مختلف گرفته می‌شود و یک کامپیوتر آن‌ها را پردازش می‌کند تا تصویری دقیق از بخشی از کودک شما که اسکن می‌شود تولید کند. MRI از یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای بدست آوردن تصاویر استفاده می کند. از اشعه استفاده نمی کند.

MRI جنین نباید در سه ماهه اول بارداری انجام شود زیرا دقت تشخیصی در آن زمان بسیار کمتر است.

 

چگونه برای ام آر آی جنین آماده شوم؟

لباس های گشاد و راحت و بدون فلز بپوشید. هر گونه جواهرات در بدن باید برداشته شود. موارد زیر تحت تأثیر آهنربا قرار می گیرند و به دلایل ایمنی اجازه ورود به اتاق اسکن را ندارند: ساعت، خودکار، کلید، جواهرات، سنجاق مو، سنجاق ایمنی، تلفن همراه، کارت اعتباری، رادیو و پخش کننده سی دی.

هر فردی که شما را در اتاق اسکن همراهی می کند نیز باید اجسام فلزی را برای اطمینان از ایمنی شما و آنها خارج کند.

سعی کنید از کافئین (قهوه، چای، نوشابه ) و نوشیدنی های گازدار در روز MRI جنین خودداری کنید، زیرا این کار به کودک شما کمک می کند تا تحرک کمتری داشته باشد. شریک یا دوست خود را بیاورید تا با شما همراه باشد.

 

در طول ام آر آی جنین چه اتفاقی می افتد؟

قبل از ورود به اتاق MRI، از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه MRI را تکمیل کنید. در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد و به بخش MRI کمک می کند تا ایمنی شما را تضمین کند. شخصی با شما پرسشنامه را بررسی می کند و به هر سوالی که دارید پاسخ می دهد. اسکنر MRI مانند یک جعبه مربع بزرگ است که در وسط آن یک تونل قرار دارد. در طول اسکن MRI، شما باید خیلی بی حرکت در تونل دراز بکشید، معمولاً به پشت، اما اگر این امکان پذیر نباشد ممکن است بتوانید به پهلو دراز بکشید.

میزی که روی آن دراز می کشی باریک است. شما می توانید از طریق آینه ها ببینید چه اتفاقی می افتد و می توانید با تکنسین MRI که اسکن را انجام می دهد صحبت کنید. گاهی ممکن است از شما خواسته شود که برای مدت کوتاهی نفس خود را حبس کنید.

بالشتک های فوم و تسمه های نرم برای کمک به شما در ثابت ماندن استفاده می شود. یک پوشش انعطاف پذیر نرم روی شکم شما می رود و امواج رادیویی را برای عکس ها ضبط می کند. می‌توانید از هدفون برای کاهش صدای بلند «کوبیدن» دستگاه استفاده کنید. برخی از افراد در طول اسکن احساس گرما می کنند. این طبیعی است و پوشیدن لباس های گشاد به شما کمک می کند.

هیچ تزریقی در طول عمل به صورت روتین استفاده نمی شود. برخی از امکانات MRI به مادر آرام بخش داخل وریدی خفیف (تزریق شده در ورید) می دهد. این کاملا برای جنین بی ضرر است و یک نسخه ملایم از Valium است که به آرامش مادر و کاهش حرکت سریع جنین کمک می کند که می تواند کیفیت تصویر را بهبود بخشد.

 

آیا MRI جنین عوارض بعدی دارد؟

هیچ اثر پس از MRI جنین وجود ندارد.

 

MRI جنین چقدر طول می کشد؟

اسکن معمولا 30 تا 45 دقیقه طول می کشد.

 

خطرات ام آر آی جنین چیست؟

هیچ خطر شناخته شده ای از MRI جنین برای مادر یا جنین متولد نشده وجود ندارد.

 

مزایای ام آر آی جنین چیست؟

MRI می‌تواند اطلاعات بیشتری را در مورد هر گونه سونوگرافی که انجام می‌دهید به پزشک شما بدهد و به آنها کمک می‌کند تا وضعیت کودک شما را درک کنند و این را برای شما توضیح دهند.

 s/ام آر آی چیست؟

ام آر آی جنین را چه کسانی انجام می دهند؟

MRI جنین توسط یک رادیوگرافی متخصص در گرفتن عکس های MRI انجام می شود. آنها مطمئن خواهند شد که متوجه خواهید شد چه اتفاقی قرار است بیفتد و شما را روی میز MRI راحت می کنند. آنها در طول عمل از طریق میکروفون با شما صحبت خواهند کرد. یک رادیولوژیست (پزشک متخصص) که تصاویر MRI را می‌خواند، اغلب با رادیوگراف همراه خواهد بود و او را در گرفتن تصاویر مورد نیاز برای نوشتن گزارش برای پزشک راهنمایی می‌کند. نه رادیولوژیست نمی توانند نتایج اسکن شما را قبل از حرکت به شما بگویند، زیرا رادیولوژیست باید قبل از صدور گزارش نهایی، مدت زیادی طول بکشد تا تمام تصاویر را مشاهده کند.

 

اسکن ام آر آی رکتوم چیست؟

تصویربرداری تشدید مغناطیسی  (MRI) از یک آهنربای بسیار قوی و امواج رادیویی برای تهیه تصاویر دقیق از اندام های داخل بدن شما استفاده می کند. در نظر گرفته می شود که MRI بهترین (واضح ترین) تصاویر از بافت های اطراف راست روده را برای شناسایی وسعت هر بیماری ارائه می دهد. تصاویر بسیار دقیقی از بیماری های مربوط به رکتوم، که قسمت پایینی روده بزرگ، نزدیک مقعد (مسیر پشتی) است، می سازد. اسکن MRI از رکتوم معمولاً در صورتی انجام می‌شود که آزمایش‌های دیگر مشکلی مانند وجود سرطان یا سایر نئوپلاسم‌ها (تومور یا بافت حاوی رشد) را شناسایی کرده باشند.

 

چگونه برای اسکن ام آر آی رکتوم آماده شوم؟

لازم نیست در روز مطالعه MRI رکتوم خود کار متفاوتی انجام دهید.

قبل از شروع معاینه، یک سری سؤال از شما پرسیده می شود که آیا ایمپلنت های فلزی، مانند مفاصل مصنوعی، یا دستگاه های الکترونیکی مانند ضربان ساز، در داخل خود دارید یا خیر.

اگر هر گونه ایمپلنت فلزی یا الکترونیکی دارید، لطفاً مدارک مربوط به آنها را در قرار ملاقات خود همراه داشته باشید.

اگر ضربان ساز قلب دارید، لطفاً قبل از قرار ملاقات، در اسرع وقت به مطب رادیولوژی که در آن مطالعه MRI رزرو شده است، بگویید.

میدان مغناطیسی بسیار قوی است و می تواند به هر دستگاه فعال الکترونیکی (مانند ضربان ساز قلب) یا نوارهای کارت مغناطیسی (از جمله کارت های اعتباری) وارد شده به اتاق آهنربا آسیب برساند.

اجسامی که توسط آهن ربا جذب می شوند (مثلا میله های آهنی) در اتاق آهنربا بسیار خطرناک هستند، زیرا به شدت توسط آهنربا جذب می شوند. تمام افرادی که وارد اتاق امتحان می شوند از نظر وجود چنین اشیایی به دقت غربالگری می شوند. با این حال، اکثر اجسام فلزی که در افراد کاشته می شوند (مانند باسن مصنوعی) از فولاد غیر مغناطیسی یا بسیار ضعیف مغناطیسی یا مواد دیگر ساخته شده اند و خطری ندارند.

 

در طول اسکن ام آر آی رکتوم چه اتفاقی می افتد؟

قبل از شروع معاینه MRI، از شما تعدادی سوال در مورد ایمپلنت های فلزی و یا الکترونیکی که ممکن است در داخل خود داشته باشید پرسیده می شود. در برخی موارد، چنین ایمپلنت‌هایی می‌توانند در داخل اسکنر MRI ناایمن باشند و ممکن است نوع دیگری از آزمایش مورد نیاز باشد.

پس از اتمام سوالات ایمنی، از شما خواسته می شود که روی یک تخت باریک در اتاق اسکن دراز بکشید.

به شما هدفون داده می شود اینها از گوش شما در برابر صداهای بلندی که توسط اسکنر هنگام عکسبرداری ایجاد می شود محافظت می کند.

در برخی از اسکنرها ممکن است برای کاهش سرعت حرکات طبیعی روده به ورید بازوی شما تزریق شود (این انقباضات می توانند تصاویر MRI را تار کنند). تزریق ممکن است بوسکوپان (هیوسین) یا گلوکاگون نامیده شود. برخی از این داروها می توانند بیماری چشمی به نام گلوکوم را بدتر کنند، باعث مشکل در ادرار کردن (در افراد مبتلا به بیماری پروستات) و برخی از اختلالات ریتم قلب شوند. قبل از انجام هر گونه تزریق در مورد همه این موارد از شما سؤال می شود.

اسکنر MRI یک حلقه فلزی بزرگ (به شکل دونات) است که سکوی تخت را احاطه کرده است. برای معاینه راست روده، باسن شما باید در مرکز حلقه قرار گیرد، به طوری که سر شما نزدیک دهانه آن باشد. تخت توسط تکنسین تصویربرداری پزشکی که اسکن MRI را انجام می دهد، به داخل اسکنر منتقل می شود تا زمانی که بدن شما به درستی قرار گیرد. سپس تکنسین اتاق معاینه را ترک می‌کند و به اتاق کنترل می‌رود، جایی که می‌تواند در هر زمانی با شما صحبت کند و از شما بشنود.

تکنسین از این اسکنر برای ساخت مجموعه‌های متعددی به نام «توالی» از تصاویر MRI استفاده می‌کند. هر مجموعه از 1 تا چند دقیقه طول می کشد، و بسیار مهم است که در طول هر یک از سکانس ها حرکت نکنید. هر زمان که صدای تق تق وجود دارد، اسکنر تصاویر بیشتری می سازد.

کل معاینه بین 20 تا 45 دقیقه طول خواهد کشید.

MRIکلیه

کلیه ها برای تنظیم مایعات خارج سلولی، دفع مواد زائد و سموم و تولید هورمون حیاتی هستند. ابزارهای تشخیصی مختلفی را می توان برای ارائه تصویری بهتر از عملکرد کلیه و کمک به هدایت پزشکان به تشخیص احتمالی استفاده کرد.

رشد غیرطبیعی سلول یا تومور می تواند در کلیه ها ایجاد شود که جریان خون یا عملکرد کلی کلیه را محدود می کند. اگر علائم نارسایی کلیه را تجربه می کنید، اورولوژیست ممکن است MRI را تجویز کند. این ابزار می تواند هر گونه ناهنجاری را که می تواند به علائم کمک کند، شناسایی کند. همانطور که در مورد روش MRI کلیه، مشکلاتی که می تواند تشخیص دهد و چرایی ممکن است این روش انجام شود، به خواندن ادامه دهید.

 s/ام آر آی چیست؟

ام آر آی کلیه چیست؟

اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)  یک ابزار تشخیصی غیر تهاجمی است که برای گرفتن تصاویر از یک ساختار، اندام یا ناحیه خاصی از بدن استفاده می‌شود. در طول اسکن MRI کلیه، دستگاه از سه سطح عکس می گیرد:

هر تصویر - که یک برش نامیده می شود - تصویری از کلیه است در حالی که دستگاه از یک طرف به سمت دیگر حرکت می کند. این به رایانه اجازه می دهد تا کلیوی شما را به صورت سه بعدی ایجاد کند. سپس رادیولوژیست می‌تواند رشد غیرطبیعی سلول، تومور، تورم یا نشانه‌های عفونت را شناسایی کند.

 

ام آر آی کلیه چگونه انجام می شود؟

اسکن MRI کلیه معمولاً 10 تا 30 دقیقه طول می کشد. با این حال، این روش می تواند تا 2 ساعت طول بکشد. این روش شامل موارد زیر خواهد بود:

 

تغییر لباس

شما را به یک اتاق خصوصی می برند تا لباس بیمارستان بپوشید. برخی از کلینیک ها به بیماران اجازه می دهند تا لباس های گشاد خود را بپوشند. مطمئن شوید که فلز و جواهرات را جدا کنید زیرا اقلام فلزی می توانند در نتایج اسکن اختلال ایجاد کنند.

 

مدیریت مواد کنتراست

چندین اسکن MRI کلیه نیاز به ماده حاجب دارند که باید از طریق IV انجام شود. این بخش‌های خاصی از کلیه را برجسته می‌کند و به رادیولوژیست اجازه می‌دهد تا درک بهتری از آنچه در کلیه‌های شما رخ می‌دهد به دست آورد. جمع آوری مواد در کلیه ها قبل از شروع اسکن ممکن است زمان ببرد.

 

شروع اسکن

به شما دستور داده می شود که روی میز MRI دراز بکشید، رادیوگراف ممکن است از بالش یا تسمه استفاده کند تا مطمئن شود شما در موقعیت صحیح باقی می مانند. همانطور که میز شما را به داخل لوله توخالی دستگاه می کشد، صداهای کوبیدن بلندی را خواهید شنید.

 

ثابت ماندن

اگرچه دستگاه صدای بلندی دارد، اما مهم است که تا حد امکان بی حرکت بمانید. هر حرکت ناگهانی می تواند بر نتایج اسکن تأثیر بگذارد و باعث طولانی تر شدن روش شود.

 

حذف کنتراست IV

هنگامی که اسکن کامل شد و رادیوگرافی از کیفیت تصاویر راضی بود، IV شما حذف خواهد شد.

 

بازگشت به فعالیت های روزمره

از آنجایی که این یک روش غیر تهاجمی است، پس از عمل بهبودی لازم نیست. ممکن است در اثر دراز کشیدن برای مدت طولانی کمی سرگیجه داشته باشید.

برخی از بیمارانی که از اضطراب یا کلاستروفوبیا رنج می برند ممکن است قبل از عمل یک آرام بخش خفیف تجویز شود. اگر اینطور باشد، نمی‌توانید پس از انجام MRI رانندگی کنید. بنابراین باید از بستگان خد بخواهید تا در این روز به شما کمک کنند.

 

چرا یک متخصص ارولوژی باید ام آر آی را تجویز کند؟

اگر علائم ناراحتی یا نارسایی کلیوی را تجربه می کنید، اورولوژیست ممکن است MRI را تجویز کند. برخی از این علائم عبارتند از:

تورم اندام ها

کمردرد در اطراف کلیه ها

تنگی نفس

خون در مدفوع

خستگی یا خواب آلودگی

تغییر در تکرر ادرار

MRI می‌تواند نشان دهد که آیا علت علائم شما به دلیل کمبود جریان خون، رشد غیرطبیعی، یا در صورت امکان رد پیوند است.

 

آیا ام آر آی می تواند مشکلات کلیوی را تشخیص دهد؟

می توان از MRI برای مشاهده موارد زیر استفاده کرد:

محدود شدن جریان خون

تومورها

گره های لنفاوی

بافت بیمار در مقابل بافت طبیعی

انواع مختلف بافت

رادیولوژیست ها می توانند از تصاویر MRI برای شناسایی ناهنجاری ها در این بافت های نرم کلیه استفاده کنند. یافته های آنها در ارتباط با علائم فیزیکی مختلف می تواند برای تشخیص مشکلات احتمالی کلیه مورد استفاده قرار گیرد.

 

آیا مواد کنتراست روی کلیه ها سخت است؟

ماده کنتراست مورد استفاده، معمولا بر پایه گادولینیوم، دارای رادیواکتیو ملایمی است. این اجازه می دهد تا تصور واضح تری برای انواع خاصی از بافت در اسکن MRI داشته باشید. این یک روش بی خطر است و عوارض مربوط به رنگ های کنتراست نادر است.

در موارد نادر - کمتر از 2 درصد - رنگ کنتراست می تواند باعث نفروپاتی یا بدتر شدن عملکرد کلیه شود. اثرات را می توان 48-72 ساعت پس از مصرف رنگ مشاهده کرد. هر چند ترسناک این آسیب را می توان معکوس کرد.

 

چگونه برای MRI کلیه آماده شویم؟

قبل از عمل، می توانید انتظار داشته باشید که یک پرسشنامه سلامت را پر کنید. مهم است که تشخیص دهید:

ایمپلنت های فلزی - مانند پیچ، پین، استنت یا مفاصل مصنوعی

وسایل پزشکی کاشته شده - مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور

آلرژی - به ویژه به ماده حاجب یا هر داروی دیگری

همچنین در صورت بارداری یا شیردهی باید به کلینیک اطلاع دهید. مطالعات هیچ ارتباطی بین بارداری و نقایص مادرزادی نشان نداده است. با این حال، ارائه یک تاریخچه پزشکی جامع مهم است.

لازم نیست قبل از عمل روزه بگیرید. در برخی موارد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که قبل از عمل مقدار زیادی مایعات بنوشید.

MRI یک ابزار تشخیصی قدرتمند است که می تواند در شناسایی مشکلات کلیه، نارسایی کلیه یا حتی سرطان کلیه ضروری باشد. با ارائه اطلاعات بیشتر، اسکن MRI می تواند به پزشکان کمک کند تا یک برنامه درمانی دقیق برای مدیریت اختلالات احتمالی کلیه تجویز کنند.

اگر سوال دیگری دارید، با ما تماس بگیرید. تیم ما اینجاست تا هرگونه اطلاعاتی را که ممکن است نیاز داشته باشید در اختیار شما قرار دهد. یا اگر آماده‌اید از زمان‌های انتظار NHS اجتناب کنید، می‌توانید یک قرار ملاقات در یکی از مراکز ما در تاریخ و ساعتی که برای شما مناسب است تعیین کنید.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)  چیست؟

تصویربرداری تشدید مغناطیسی  (MRI) از یک آهنربای بزرگ، فرکانس‌های رادیویی (صدا) و یک کامپیوتر برای تهیه تصاویر دقیق از اندام‌ها و ساختارهای بدن استفاده می‌کند.

دستگاه ام آر آی یک دستگاه بزرگ و به شکل دونات است که میدان مغناطیسی قوی را در اطراف فرد مورد معاینه ایجاد می کند. از آنجایی که MRI از میدان های مغناطیسی و امواج صوتی برای گرفتن عکس از بدن استفاده می کند، بر خلاف اشعه ایکس یا سی تی، هیچ عارضه جانبی بیولوژیکی ندارد زیرا از اشعه استفاده نمی شود.

 

چرا به MRI استخوان، مفاصل و بافت نرم نیاز دارم؟

MRI ممکن است برای بررسی استخوان‌ها، مفاصل و بافت‌های نرم مانند غضروف، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها برای مواردی مانند:

صدمات، مانند شکستگی یا پارگی تاندون، رباط یا غضروف

ناهنجاری های ساختاری ناشی از افزایش سن

عفونت مانند استئومیلیت

تومورها

بیماری التهابی

ناهنجاری های مادرزادی (آنهایی که با آنها متولد شده اید)

استئونکروز (مرگ سلول های استخوانی ناشی از خون رسانی ضعیف به ناحیه)

بیماری مغز استخوان

مشکلات مفصلی دژنراتیو، مانند آرتریت

فتق یا دژنراسیون دیسک های نخاعی

ارزیابی بعد از عمل جراحی

مراجعه کننده شما ممکن است دلایل دیگری برای توصیه اسکن MRI از استخوان ها، مفاصل یا بافت نرم داشته باشد.

 

به دلیل وجود آهنربای قوی در یک اسکنر MRI، در موارد زیر نمی توان از MRI استفاده کرد:

ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی کاشته شده است

چند گیره آنوریسم داخل جمجمه

کاشت حلزون حلزون

دستگاه های مصنوعی خاص

پمپ های تزریق دارو یا درگاه های دارویی کاشته شده

محرک های عصبی

محرک های رشد استخوان

برخی از وسایل پیشگیری از بارداری داخل رحمی

هر نوع دیگری از ایمپلنت های فلزی مبتنی بر آهن

خالکوبی یا سوراخ کردن بدن

اشیاء یا قطعات فلزی داخلی مانند گلوله یا ترکش، گیره های جراحی، صفحات، پیچ ها، بخیه های فلزی یا مش سیمی

اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است به پزشک خود بگویید. به طور کلی، هیچ خطر شناخته شده ای از MRI در بارداری وجود ندارد. اما در سه ماهه اول، MRI فقط باید برای بررسی مشکلات بسیار مهم یا مشکلات مشکوک استفاده شود.

اگر از رنگ کنتراست استفاده شود، خطر واکنش آلرژیک به رنگ وجود دارد. اگر به داروها، رنگ کنتراست یا ید حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر سابقه بیماری کلیوی، نارسایی کلیه، پیوند کلیه، بیماری کبدی دارید یا در حال دیالیز هستید، حتما قبل از دریافت رنگ کنتراست به رادیوگراف MRI اطلاع دهید.

مطمئن باشید که رادیوگراف از همه شرایط سلامتی شما اطلاع دارد:

 آیا تا به حال آزمایش تصویربرداری (مانند MRI یا CT) با رنگ کنتراست انجام داده اید

به رنگ کنتراست یا هر دارویی حساسیت دارند

مشکل سلامتی جدی دارند. این شامل دیابت یا بیماری کلیوی است

باردار هستید یا ممکن است باردار باشید یا در حال شیردهی هستید

هر وسیله کاشته شده یا گیره یا پین فلزی در بدن خود داشته باشید

 

چگونه برای MRI استخوان، مفاصل و بافت نرم آماده شوم؟

رادیوگرافی روش را برای شما توضیح می دهد و به شما فرصت می دهد هر سوالی را بپرسید.

به طور کلی، هیچ محدودیت خاصی برای رژیم غذایی یا فعالیت قبل از اسکن MRI وجود ندارد.

قبل از اسکن MRI، بسیار مهم است که اگر هر یک از این موارد در مورد شما صدق می کند، به رادیوگراف اطلاع دهید:

شما کلاستروفوبیک هستید و فکر می کنید که نمی توانید در داخل دستگاه اسکن بی حرکت دراز بکشید

اگر در بدن خود یک ضربان ساز دارید یا دریچه های قلب خود را تعویض کردین

شما هر نوع پمپ کاشته شده ای مانند پمپ انسولین دارید

صفحات فلزی، پین ها، ایمپلنت های فلزی، منگنه های جراحی یا گیره های آنوریسم دارید.

در هر نقطه از بدن شما هر قطعه فلزی دارید

شما خط چشم یا خالکوبی دائمی دارید

اگر باردار باشید یا احتمال می دهید که باردار باشید

شما تا به حال زخم گلوله داشته اید

شما هر گونه پیرسینگ بدن دارید

شما یک دستگاه داخل رحمی (IUD)  دارید

اگر قبل از عمل داروی آرام بخش مصرف می کنید، باید برنامه ریزی کنید که بعد از آن شخصی شما را در خانه همراهی کند.

 

در طول MRI استخوان، مفاصل و بافت نرم چه اتفاقی می افتد؟

به طور کلی، MRI استخوان ها، مفاصل یا بافت نرم از این فرآیند پیروی می کند:

از شما خواسته می شود هر گونه لباس، جواهرات، عینک، سمعک، گیره مو، کارهای دندانپزشکی متحرک یا سایر اشیایی را که ممکن است مانع از انجام عمل شوند را بردارید.

اگر از شما خواسته شود لباس‌ها را درآورید، لباسی به شما داده می‌شود.

اگر قرار است اسکن MRI با کنتراست انجام دهید، یک خط داخل وریدی (IV) در دست یا بازوی شما برای تزریق رنگ کنتراست وارد می شود.

شما روی یک میز باریک دراز می کشید که به دهانه دایره ای بزرگ دستگاه اسکن می رود. ممکن است از بالش ها و تسمه ها برای کمک به کاهش حرکت در طول اسکن استفاده شود.

رادیوگرافی در اتاق دیگری خواهد بود که در آن کنترل اسکنر قرار دارد. اما شما دائماً از طریق یک پنجره در معرض دید پرتونگار قرار خواهید داشت. بلندگوهای داخل اسکنر به رادیوگراف اجازه می دهد با شما صحبت کند و صدای شما را بشنود. شما یک دکمه تماس خواهید داشت تا در صورت بروز هرگونه مشکل در حین اسکن به رادیوگراف اطلاع دهید.

یک دوربین مخصوص به نام سیم پیچ سطحی ممکن است روی ناحیه مورد بررسی قرار داده شود، اگر ناحیه نسبتاً کوچکی باشد، مانند یک مفصل.

گوش‌گیر یا هدفون به شما داده می‌شود تا از نویز اسکنر جلوگیری کنید. هدفون ها موسیقی هایی را در اختیار شما قرار می دهند تا گوش کنید و ممکن است به دلیل سر و صدای دستگاه همیشه نتوانید آن را بشنوید. در طول فرآیند اسکن، با ایجاد میدان مغناطیسی و ارسال پالس های امواج رادیویی از اسکنر، صداهای کلیک و ضربه زدن متفاوتی را خواهید شنید.

برای شما مهم است که در طول اسکن MRI بسیار بی حرکت بمانید. هر حرکتی می تواند بر کیفیت اسکن تأثیر بگذارد

در زمان‌های خاصی بسته به قسمتی که از بدن شما معاینه می‌شود، ممکن است به شما گفته شود که نفس خود را حبس کنید یا برای چند ثانیه نفس نکشید. سپس به شما گفته می شود که چه زمانی می توانید نفس بکشید.

پس از انجام اسکن، جدول از اسکنر خارج می شود و به شما کمک می شود تا از میز خارج شوید.

در حالی که اسکن MRI به خودی خود هیچ دردی ایجاد نمی کند، نیاز به دراز کشیدن در طول مدت عمل ممکن است باعث ناراحتی یا درد شود، به خصوص اگر به تازگی جراحی داشته اید. رادیوگرافی از تمام اقدامات راحتی ممکن استفاده می کند و اسکن را در سریع ترین زمان ممکن انجام می دهد تا هر گونه ناراحتی یا درد را به حداقل برساند. لطفا داروهای معمولی خود را در روز اسکن MRI مصرف کنید.

گاهی اوقات، برخی از افرادی که دارای پرکردگی فلزی در دندان های خود هستند ممکن است در حین اسکن کمی احساس سوزن سوزن شدن در دندان ها داشته باشند.

 

بعد از MRI استخوان، مفاصل و بافت نرم چه اتفاقی می افتد؟

هنگام برخاستن از روی میز اسکنر به آرامی حرکت کنید تا در طول مدت عمل، دچار سرگیجه یا سبکی سر ناشی از صاف دراز کشیدن نشوید.

اگر از داروهای آرامبخش برای اسکن استفاده شده است، ممکن است لازم باشد تا زمانی که آرامبخش ها از بین بروند استراحت کنید.

در صورت استفاده از رنگ کنتراست، ممکن است برای مدتی برای هر گونه عوارض جانبی یا واکنش به رنگ کنتراست، مانند خارش، تورم، بثورات پوستی یا مشکل تنفسی تحت نظر باشید.

اگر بعد از رفتن به خانه هر گونه درد، قرمزی یا تورم در محل IV مشاهده کردید، با پزشک عمومی خود تماس بگیرید.

در غیر این صورت، پس از اسکن MRI از استخوان ها، مفاصل و بافت های نرم، مراقبت خاصی مورد نیاز نیست. شما ممکن است به رژیم غذایی و فعالیت های معمول خود بازگردید، مگر اینکه رادیوگرافی به طور دیگری به شما بگوید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT