• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی پستان و اگزیلاری|آگزیلاری به چه معناست|تفسیرسونوگرافی زیربغل


سونوگرافی پستان و اگزیلاری؛آزمایش های تشخیص زودهنگام برای یافتن بیماری قبل از شروع علائم انجام می شود. هدف از انجام این آزمایش ها شناسایی محل بیماری در مراحل اولیه آن است. سونوگرافی سینه یا پستان یکی از آزمایش‌های تشخیص زودهنگام سرطان سینه است، اما چرا انجام آن قبل از 40 سالگی مهم است؟ در زیر بیابید.

یک تست آنالیز بسیار مفید وجود دارد که در آن تغییرات در پستان مشاهده می شود، این سونوگرافی پستان است. به لطف آن، تغییراتی را می توان در زنان با بافت سینه متراکم تشخیص داد، مانند تغییراتی که می توان آنها را احساس کرد، اما در ماموگرافی مشاهده نمی شوند. در مقاله امروز به شما می گوییم که این سونوگرافی برای چیست و فواید آن. بنابراین، به خواندن ادامه دهید تا در مورد این روش بیشتر بدانید. همچنین، می توانید با مدرک کارشناسی ارشد ما در مراقبت های تسکینی انکولوژیکی، در مورد این موضوع به صورت حرفه ای بیاموزید.

d/سونوگرافی پستان و اگزیلاری

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

بر اساس داده های آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (ICAR) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) سرطان سینه دومین عامل مرگ و میر است، بنابراین انجام منظم سونوگرافی سینه و زیر بغل بسیار مهم است. این معاینه همچنین برای زنانی که در معرض خطر بالای سرطان سینه هستند و نمی توانند تحت معاینه رزونانس مغناطیسی قرار گیرند، زنان بارداری که نباید در معرض اشعه ایکس حاصل از ماموگرافی قرار گیرند یا زنانی که دارای بافت سینه متراکم هستند توصیه می شود. آنها تعداد زیادی مجرا، غدد، بافت فیبری و چربی کمتری دارند که تشخیص سرطان با ماموگرافی سنتی را چالش برانگیزتر می کند.

 

سونوگرافی سینه

این نوعی فناوری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از داخل سینه ها استفاده می کند. این می تواند تصاویری از مناطقی که ممکن است در ماموگرافی به سختی قابل مشاهده باشد را ثبت کند و همچنین می تواند به تعیین اینکه آیا توده سینه یک توده جامد است یا یک کیست پر از مایع کمک می کند.

در طول سونوگرافی، بیمار به پشت دراز می کشد و تکنسین (کارکنان زن در یک مرکز تشخیصی حرفه ای) یک ژل را روی سینه اعمال می کند و مبدل را روی پوست فشار می دهد و آن را در کل پستان حرکت می دهد.

 

سونوگرافی سینه چیست؟

سونوگرافی آزمایشی است که به پزشکان در تشخیص کیست یا لوبول های چربی کمک می کند که ممکن است نیاز به بیوپسی داشته باشند. این یک روش غیر تهاجمی، ایمن و بدون درد است. با استفاده از امواج صوتی که به آن اولتراسوند نیز می‌گویند، تصاویری از داخل بدن تولید می‌کند. می تواند خون عبوری از رگ های خونی یا عدم جریان خون در هر توده ای که در سینه است را نشان دهد. در موارد خاص، این می تواند اطلاعات بیشتری در مورد علت توده بدهد.

 

روش سونوگرافی چیست؟

این روش شامل استفاده از یک پروب کوچک به نام مبدل و ژلی است که مستقیماً روی پوست قرار می گیرد. این کاوشگر امواج صوتی با فرکانس بالا را ارسال می کند که به داخل بدن حرکت می کند.  در این روش، یک کامپیوتر این امواج را اندازه گیری می کند و آنها را به عنوان تصویر روی مانیتور منعکس می کند.

 

چه زمانی سونوگرافی سینه انجام می شود؟

هنگامی که زنان در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه هستند، سونوگرافی پستان به عنوان یک بررسی غربالگری عمل می کند. همچنین زمانی که نمی توانند اسکن MRI انجام دهند و بافت غددی زیادی دارند و بافت چربی زیادی ندارند.

از سوی دیگر، سونوگرافی پستان در زنان جوان زیر 30 سال، باردار یا در صورت بروز علائم انجام می شود. بدیهی است که زمانی که یک تومور قابل لمس پس از منفی شدن آن تشخیص داده شود نیز انجام می شود. به همین ترتیب، برخی از زنان زمانی که می‌خواهند ضایعات را تشخیص دهند و ارزیابی کنند که آیا ایمپلنت‌هایشان پاره شده است، یکی را انجام می‌دهند.

 

اهمیت سونوگرافی سینه

اسکن اولتراسوند روشی است که به راحتی در دسترس است، استفاده از آن آسان است و نسبت به بسیاری از روش ها ارزان تر است. گاهی اوقات سونوگرافی می تواند به طور موقت ناراحت کننده باشد، اما نباید باعث درد شود. در اینجا بعضی از مزایای دیگر آن وجود دارد:

سونوگرافی پستان بسیار ایمن است و از اشعه یونیزان استفاده نمی کند.

این تصاویر فوری ارائه می دهد که آن را به ابزاری عالی برای هدایت روش های تهاجمی مانند بیوپسی تبدیل می کند.

ضایعه پستانی را که با ماموگرافی قابل تفسیر نیست شناسایی و طبقه بندی می کند.

پزشکان تعیین می کنند که آیا این نواحی از نظر بالینی مشکوک هستند، بافت طبیعی هستند یا کیست های خوش خیم هستند. برای اکثر زنان 30 ساله و بالاتر از ماموگرافی و سونوگرافی استفاده می شود. برای زنان زیر 30 سال، سونوگرافی اغلب مشخص می کند که آیا یک ناحیه مشکوک نیاز به بیوپسی دارد یا خیر.

یکی از جنبه های مهم که نباید نادیده گرفته شود، انتخاب موسسه ای است که در سونوگرافی تجربه داشته باشد. از آنجایی که آزمایش به تشخیص ناهنجاری در زمان معاینه بستگی دارد، به تجهیزات کافی و با کیفیت نیاز دارد.

آرامش خاطر داشتن یک زندگی سالم قیمتی ندارد. تمام ابزارهای تشخیص زودهنگام سرطان سینه را بیابید.

 d/سونوگرافی پستان و اگزیلاری

فواید انجام سونوگرافی سینه

تهاجمی نیست، یعنی از سوزن و تزریق استفاده نمی شود.

ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما تقریبا هرگز دردناک نیست.

تصویربرداری اولتراسوند ایمن می باشد و از اشعه استفاده نمی کند

این معاینه تصویر واضحی از بافت های نرم را نشان می دهد که در تصاویر اشعه ایکس به سختی قابل مشاهده هستند

آن‌ها می‌توانند ضایعات را در زنان با سینه‌های متراکم تشخیص دهند، زیرا مشاهده آنها با ماموگرافی دشوار است.

هیچ اثر مضر شناخته شده ای برای افرادی که سونوگرافی سینه انجام می دهند وجود ندارد.

 

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند؟

خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان با موارد زیر افزایش می یابد:

سن

بستگان درجه یک (مادر، پدر، برادر، پسر) مبتلا به سرطان سینه

اولین قاعدگی در سنین پایین

سن بالا در زمان تولد فرزند اول

سینه هایی با بافت متراکم

استفاده از هورمون هایی مثل استروژن و پروژسترون

افرادی که از چاقی رنج می برند

مصرف مداوم مشروبات الکلی

جهش در ژن های BRCA1 یا BRCA2

در سنین 10 تا 30 سالگی پرتودرمانی قفسه سینه دریافت کرده باشند

فردی که از یک بیماری ژنتیکی مانند سندرم لیو فراومنی، سندرم کاودن یا سرطان معده ارثی رنج می‌برد، یا یکی از بستگان درجه یک مبتلا به هر یک از این بیماری‌ها

 

زمان مناسب برای انجام سونوگرافی سینه

این می تواند در زنان زیر 30 سال، باردار یا شیرده انجام شود، یا می تواند یک آزمایش مکمل برای ماموگرافی در مطالعه توده متراکم باشد. سونوگرافی را می توان برای خانم هایی که ایمپلنت سیلیکونی دارند یا زمانی که بیمار ترشح دارد انجام داد.

ممکن است برای شما جالب باشد: هر آنچه که باید قبل از اولین سونوگرافی بدانید

 

کاربردهای رایج سونوگرافی سینه

تعیین ماهیت ناهنجاری سینه

در حال حاضر برای تشخیص ناهنجاری‌های پستان که در طی معاینه فیزیکی (خودآزمایی یا انجام شده توسط پزشک) شناسایی می‌شوند، مانند توده‌ها یا ترشحات از نوک پستان، خون یا مایع شفاف استفاده می‌شود. اگر جامد باشد می تواند به معنای بافت غیر سرطانی یا تومور سرطانی باشد و اگر حاوی نوعی مایع باشد می تواند یک کیست خوش خیم باشد. یا اگر هم کیستیک و هم جامد باشد.

 

مقالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین 

اکتشاف تکمیلی

ماموگرافی تنها ابزار غربالگری است که مرگ و میر ناشی از سرطان سینه را به دلیل تشخیص زودهنگام کاهش می دهد. با این حال، آنها همه انواع سرطان را تشخیص نمی دهند. سونوگرافی‌ها آزمایش‌هایی هستند که مکمل ماموگرافی هستند، زیرا مشخصه آن‌ها یافتن ناهنجاری‌هایی است که در ماموگرافی دیده نمی‌شوند، از جمله مواردی که ممکن است برای تجزیه و تحلیل نیاز به بیوپسی داشته باشند.

به یاد داشته باشید که در مبارزه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه، همه تلاش ها جمع می شود، این دلیل اصلی اهمیت انجام سونوگرافی قبل از 40 سالگی است.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT