• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟|اکوی قلب جنین در تهران


اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟ بیماری قلبی مادرزادی مشکلی است که در قلب کودک در حالی که کودک هنوز در حال رشد است رخ می دهد. تقریباً در 1٪ از نوزادان متولد شده در ایالات متحده دیده می شود و شایع ترین نوع نقص مادرزادی است.

قلب نوزاد بلافاصله پس از لقاح شروع به شکل گیری می کند و تا هفته هشتم بارداری کامل می شود. قلب به عنوان یک ساختار لوله‌ای شکل شروع می‌شود که پیچ خورده و تقسیم می‌شود و قلب و دریچه‌های قلب را تشکیل می‌دهد. نقص مادرزادی قلب معمولاً به این دلیل رخ می دهد که قلب به طور طبیعی پیچ خورده یا تقسیم نمی شود. برخی از مادران تعجب می کنند که آیا مواد مخدر، الکل یا داروها در ایجاد نقص قلبی فرزندشان نقش داشته است یا خیر. در بیشتر موارد ما نمی دانیم چرا این نقص ها رخ می دهند. اگرچه، برخی از نقایص قلبی می توانند در خانواده ایجاد شوند یا به بیماری مادر، مثلاً دیابت، مرتبط باشند.

نقایص مادرزادی قلب از خفیف تا بسیار شدید متغیر است. برخی از آنها در دوره نوزادی نیاز به ترمیم جراحی دارند و برخی ممکن است خود به خود با گذشت زمان برطرف شوند. متخصص قلب اطفال شما می تواند در مورد شدت نقص قلبی کودک شما را راهنمایی کند.

ecocardiography/اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

برای رزرو نوبت جهت انجام اکوی قلب جنین یا اکوکاردیوگرافی جنین در مرکز الوند با ما تماس بگیرید

اکوکاردیوگرافی جنین چیست؟

اکوکاردیوگرام جنین یک سونوگرافی دقیق از قلب نوزاد قبل از تولد نوزاد است. دوربین کوچکی به نام مبدل بر روی شکم مادر باردار قرار می گیرد و امواج صوتی اولتراسونیک را ارسال می کند. امواج اولتراسوند از اندام‌های کودک از جمله قلب منعکس می‌شود و به دوربین بازگردانده می‌شود و سپس تصویر متحرکی از قسمت‌های مختلف قلب برای پزشک ایجاد می‌کند تا آن را ارزیابی کند. امواج صوتی همچنین می توانند جریان خون را در سراسر قلب کودک تشخیص دهند. این امر پزشک را قادر می سازد تا ساختار و عملکرد قلب جنین را ارزیابی کند.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی تشخیص جنسیت

اکوی قلب جنین

کدام مادران به اکوی قلب جنین نیاز دارند؟

اکوکاردیوگرام جنین برای زنان زیر توصیه می شود:

اگر یکی از بستگان درجه یک با نقص مادرزادی قلب تشخیص داده شده باشد. بستگان درجه یک شامل مادر یا پدر نوزاد و همچنین خواهر و برادر نوزاد می شود

اگر سابقه خانوادگی شناخته شده ای از اختلالاتی وجود داشته باشد که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند مانند سندرم مارفان یا توبروس اسکلروزیس.

اگر نوزاد متولد نشده با یک ناهنجاری ژنتیکی از جمله اختلالات با تعداد غیر طبیعی کروموزوم تشخیص داده شود. مثلاً سندرم داون

آمنیوسنتز غیر طبیعی

اگر مادر داروهایی مصرف کرده باشد که باعث نقص مادرزادی قلب می شوند، مثلاً آکوتان.

اگر مادر مشکلات سلامتی خاصی مانند دیابت (نوعی که مادر قبل از بارداری داشت)، فنیل کتونوری یا بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک داشته باشد.

اگر مادر در دوران بارداری عفونت های خاصی مانند سرخجه یا CMV داشته است

اگر در سونوگرافی معمولی مشکوک به ناهنجاری قلبی باشد

در صورت وجود ناهنجاری‌هایی در خارج از قلب جنین که در سونوگرافی معمول قبل از تولد ذکر شده است. مثال‌ها شامل مایع اضافی در اطراف ریه‌ها یا قلب یا ناهنجاری در اندام دیگری مانند کلیه‌ها یا مغز است.

ضربان یا ریتم غیر طبیعی قلب جنین. این می تواند ضربان قلب نامنظم یا ضربان قلب بسیار سریع یا بسیار آهسته باشد.

اکوی قلب جنین چگونه انجام می شود؟

این آزمایش معمولاً توسط یک متخصص سونوگرافی آموزش دیده انجام می شود و تصاویر توسط یک متخصص قلب کودکان که در بیماری قلبی مادرزادی جنین تخصص دارد، تفسیر می شود. برخی از متخصصان طب مادر و جنین (پریناتولوژیست) نیز اکوکاردیوگرافی جنین را انجام می دهند. ارزیابی محدودی از قلب جنین در طول اسکن منظم زنان و زایمان امکان پذیر است و برای زنان در معرض خطر پایین مناسب است. با این حال، زنانی که دارای یکی از عوامل خطر ذکر شده در بالا هستند، باید یک اکوکاردیوگرام دقیق جنین را توسط پزشکی که به طور ویژه در ارزیابی قلب جنین آموزش دیده است، انجام دهند.

ecocardiography/اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

دو روش برای انجام اکوکاردیوگرام جنین وجود دارد:

سونوگرافی شکم: این رایج ترین شکل سونوگرافی برای ارزیابی قلب نوزاد است. روی شکم مادر ژل زده می شود، پروب سونوگرافی به آرامی روی شکم مادر قرار می گیرد و عکس گرفته می شود. این آزمایش دردناک نیست و هیچ آسیبی برای نوزاد ایجاد نمی کند. این آزمایش بسته به پیچیدگی قلب نوزاد به طور متوسط ​​45 تا 120 دقیقه طول می کشد.

سونوگرافی اندوواژینال: این سونوگرافی معمولا در اوایل بارداری استفاده می شود. یک مبدل سونوگرافی کوچک به داخل واژن وارد می شود و در پشت واژن قرار می گیرد. سپس می توان از قلب نوزاد عکس گرفت. 

آیا آمادگی لازم برای تست وجود دارد؟

بر خلاف برخی از سونوگرافی های معمول قبل از تولد، مثانه پر برای اکوکاردیوگرام جنین ضروری نیست. همیشه مهم است که هنگام مراجعه برای اکوکاردیوگرام جنین تا حد امکان اطلاعات بیشتری داشته باشید. به خصوص جزئیات اینکه چرا توسط متخصص زنان و زایمان یا پریناتولوژیست ارجاع شده اید. اگر دلیل ارجاع این است که خودتان دچار نقص قلبی هستید، همراه داشتن مدارک پزشکی بسیار مفید خواهد بود. بسته به یافته ها، مطالعه می تواند از 30 دقیقه تا بیش از 2 ساعت طول بکشد. اگر بچه های کوچک دیگری با خود دارید، همیشه ایده خوبی است که مراقب دیگری بیاورید.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری 

سونوگرافی خانم

کی جواب میگیرم؟

پاسخ هایی که در دسترس هستند به تنظیمات اکوکاردیوگرام جنین، سن حاملگی جنین، تشخیص ها و کیفیت تصاویر بستگی دارد. اگر مطالعه توسط متخصص قلب اطفال انجام می شود، متخصص قلب اطفال به محض اتمام مطالعه با شما ملاقات می کند و توضیحات مفصلی از نتایج به شما ارائه می دهد. اگر مطالعه اولیه شما توسط پریناتولوژیست انجام شود و نقص قلبی پیدا شود، برای تشخیص و مشاوره دقیق تر به متخصص قلب کودکان ارجاع داده می شوید.

اگر مطالعه طبیعی باشد، ممکن است مرخص شوید یا از شما خواسته شود که یک مطالعه مجدد قبل یا بعد از تولد انجام دهید، بسته به دلیلی که مطالعه در وهله اول انجام شده است. برخی از مشکلات مانند لوپوس مادر نیاز به چندین مطالعه دارد حتی اگر اولین مورد طبیعی باشد. همچنین ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنطور که پزشک می‌خواهد دیده نمی‌شود، و ممکن است از شما خواسته شود که برگردید حتی اگر ظن مشکل کم است. حتی در مورد یک مطالعه کاملاً طبیعی و با کیفیت بالا، به شما توصیه می شود که نمی توان همه مشکلات قلبی را رد کرد. این به این دلیل است که گردش خون در جنین با بعد از تولد متفاوت است. علاوه بر این، سوراخ های بسیار کوچک بین حفره های پایینی قلب به سختی قابل مشاهده هستند. با این حال، با توجه به گردش خون طبیعی جنین، شما پزشک می توانید خبرهای خوب نسبتاً قطعی را در مورد اکوکاردیوگرام طبیعی جنین ارائه دهید.

 اکوی قلب جنین در چه زمانی انجام می شود؟

اکوکاردیوگرام جنین را می توان با اطمینان در هر زمانی پس از هفته 17-18 بارداری انجام داد. با این حال، فناوری جدیدتر از جمله مبدل‌های اندوواژینال می‌تواند تصاویری از قلب را در 12 هفته به دست آورد. اگر اسکن قبل از 18 هفته انجام شود، احتمالاً از شما خواسته می‌شود که برای دریافت تصاویر قطعی‌تر مراجعه کنید تا یافته‌های مطالعه اولیه را تأیید کنید. در برخی موارد 18 هفته هنوز خیلی زود است.

هنگامی که نقص قلبی پیدا شد، متخصص قلب کودکان به محض تکمیل مطالعه، تشخیص و پیامدهای آن را با جزئیات توضیح می دهد. در بیشتر موارد، پزشک ممکن است پس از اتمام مطالعه اولیه توسط سونوگرافی، عکس های اضافی بگیرد. متخصص قلب اطفال احتمالاً تصاویری را برای توضیح اهمیت نقص قلبی ارائه و ترسیم خواهد کرد، از جمله اینکه آیا این نقص قبل از تولد روی جنین تأثیر می گذارد یا نه، نیاز به انتقال فوری پس از تولد دارد، و نیاز به جراحی قلب پس از تولد دارد. تقریباً در همه موارد از شما خواسته می شود که برای پیگیری اکوکاردیوگرام جنین مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری در حین آماده شدن برای زایمان به دست آورید. متخصص قلب اطفال تا حد امکان به شما اطلاعات می دهد و همچنین به شما اطلاع می دهد که چه سوالاتی هنوز باقی مانده است. ویزیت های آینده شما ممکن است شامل ملاقات با جراح قلب یا متخصص قلب مداخله ای برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی قلب یا سایر روش های بعد از تولد باشد.

تشخیص نقص قلبی پیامدهای قابل توجهی برای سلامت کلی جنین دارد. برخی از نقایص قلبی ممکن است به طور قابل توجهی خطر مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهند. یافتن تومورهای خوش خیم در قلب، تشخیص توبروس اسکلروزیس، یک سندرم ژنتیکی که پیامدهای مهمی برای رشد غیرطبیعی مغز دارد، بسیار محتمل تر می کند. این مسائل ممکن است پیامدهای مهمی بر پیش آگهی کودک داشته باشد و نقش مهمی در کمک به تصمیم گیری در مورد بارداری خود داشته باشد. متخصص قلب شما اطلاعاتی را در مورد اینکه آیا لازم است در مورد این مسائل دیگر نگران باشید یا خیر به شما ارائه می دهد. با این حال، هنگامی که نگرانی قابل توجه باشد، به سایر اعضای تیم مراقبتی که از نزدیک با متخصص قلب کودکان کار می کنند، ارجاع داده می شوید.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

S/اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

سایر آزمایشات، رویه ها و ارجاعاتی که ممکن است مورد نیاز باشد شامل موارد زیر است:

سونوگرافی سطح بالای جنین: یک سونوگرافی دقیق از بقیه جنین برای پیگیری رشد جنین، نظارت بر سلامت جنین و ارزیابی بقیه جنین از نظر ناهنجاری در سایر اندام ها ضروری است.

ام آر آی جنین: این آزمایش به طور گسترده در دسترس قرار می گیرد و می تواند اطلاعات بیشتری در مورد سلامت کلی جنین و مشکلات مربوط به اندام های خاص ارائه دهد.

مشاوره ژنتیک: متخصصان ژنتیک و مشاوران ژنتیک، بر اساس تشخیص قلب و سایر یافته‌ها در جنین، ارزیابی احتمال سندرم ژنتیکی و ناهنجاری‌های احتمالی در سایر اندام‌ها را ارائه می‌دهند. متخصص ژنتیک می‌تواند اطلاعاتی در مورد عواقب یک اختلال، احتمال ایجاد یا انتقال آن، و راه‌های پیشگیری، درمان و مدیریت آن به بیماران و بستگانشان ارائه دهد.

پریناتولوژیست: پریناتولوژیست ها می توانند در مورد مدیریت بارداری، گزینه هایی برای تصمیم گیری در مورد عدم ادامه بارداری و برنامه ریزی برای زایمان به شما توصیه کنند.

مددکار اجتماعی/ پرستار: فردی که با بیماری قلبی در کودکان آشنایی دارد، می تواند اطلاعاتی در مورد مراقبت از کودک مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی ارائه دهد.

آمنیوسنتز: این آزمایشی است که برای تعیین اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی انجام می شود. این آزمایش شامل وارد کردن یک سوزن از طریق دیواره شکم و رحم به داخل کیسه آمنیوتیک برای بازیابی نمونه مایع آمنیوتیک است.

مشاوره تخصصی: بسته به تشخیص ممکن است به سایر متخصصان فوق تخصص از جمله جراحان عمومی، جراحان مغز و اعصاب، جراحان ارتوپد و اورولوژیست ارجاع داده شوید.

تشخیص نقص قلبی در جنین

اگر فرزندم نقص قلبی داشته باشد چه کنم؟

یافتن نقص قلبی در جنین پیامدهای مهمی برای مدیریت بارداری، برنامه ریزی زایمان و تشخیص ناهنجاری در سایر اندام ها دارد.

نقایص ساختاری قلب

اکوکاردیوگرافی جنین می تواند به تشخیص ناهنجاری های قلب جنین قبل از تولد کمک کند و در صورت نیاز امکان مداخله پزشکی یا جراحی سریعتر را پس از تولد نوزاد فراهم می کند. این امر شانس زنده ماندن پس از زایمان را برای نوزادان مبتلا به نقص قلبی جدی افزایش می دهد. متخصص قلب کودکان شما را در مورد جدی بودن نقص قلبی راهنمایی می کند و به شما می گوید که چه انتظاری دارید.

برخی از نقایص قلبی نیازی به مداخله فوری ندارند و نوزاد را می توان در بیمارستان زایمان و پس از ترخیص به صورت سرپایی پیگیری کرد. سایر نقص ها جدی تر هستند و نیاز به انتقال به بیمارستانی با خدمات جراحی قلب کودکان بلافاصله پس از زایمان دارند. در تعداد کمی از موارد، این وضعیت ممکن است به اندازه‌ای شدید باشد که متخصص قلب کودکان زایمان را در مرکز قلب کودکان توصیه کند تا بتوان در عرض چند دقیقه از زندگی مداخله انجام داد. در تمام موارد، این مسائل باید در طول ویزیت اکوکاردیوگرافی جنین مطرح و برنامه ریزی شود.

در حال حاضر، جراحی قلب قبل از تولد و کاتتریزاسیون (روش های بالونی) به تعداد کمی از شرایط محدود شده است و اثربخشی آن ثابت نشده است. متخصص قلب اطفال شما می تواند اطلاعاتی در مورد اینکه آیا جنین شما کاندیدای بالقوه برای مداخله جنینی است یا خیر، ارائه دهد، مزایای بالقوه و خطرات احتمالی (هم برای شما و هم برای جنین) را شرح دهد و به ارائه ارجاع به یک مرکز مداخله جنین کمک کند.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

فیبرواسکن چیست؟

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

S/اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

مشکلات ریتم قلب

طیف گسترده ای از ضربان قلب جنین قابل قبول وجود دارد (طبیعی بین 120 تا 160 است، اما بسیاری از جنین های طبیعی ضربان قلبشان به 90 می رسد و هیچ نگرانی وجود ندارد). هنگامی که سونوگرافیست سونوگرافی را انجام می دهد که یک نوع طبیعی است، بسیاری از جنین ها یک افت بسیار کوتاه (5 تا 10 ثانیه) در ضربان قلب خواهند داشت. همچنین بسیار رایج است که جنین گاهی اوقات ضربان های زودرس یا زودرس داشته باشد که خوش خیم هستند و معمولاً مدت کوتاهی پس از تولد از بین می روند. مشکلات مهم قلب جنین شامل تاکی کاردی (ضربان شنوایی خیلی سریع) و برادی کاردی (ضربان قلب خیلی آهسته) است.

برخی از جنین های مبتلا به تاکی کاردی نیاز به دارو دارند (به مادر داده می شود). در موارد شدید این می تواند بر سلامت جنین تأثیر بگذارد. در برخی موارد، ممکن است برای دریافت دارو نیاز به بستری شدن در واحد زایمان و زایمان داشته باشید تا هم قلب شما و هم قلب جنین تحت نظر باشد. در مورد مشکل ریتمی که کنترل آن سخت است، متخصص قلب اطفال شما از نزدیک با متخصص زنان و زایمان و پریناتولوژیست شما همکاری خواهد کرد تا خطرات و مزایای دارو و خطر ناهنجاری مداوم ریتم قلب در جنین را در مقابل خطر زایمان زودرس ارزیابی کند.

برخی از جنین‌های مبتلا به برادی کاردی شدید ممکن است در اتصال الکتریکی بین قسمت‌های بالایی و پایینی قلب دچار وقفه شوند (بلوک قلبی). در موارد شدید ممکن است سلامت جنین تحت تأثیر قرار گیرد و ممکن است بلافاصله پس از تولد یک عمل جراحی برای قرار دادن ضربان ساز لازم باشد.

تعداد کمی از شرایط وجود دارد که می تواند با داروهایی مانند ایندومتاسین بدتر شود و متخصص قلب کودکان شما ممکن است در هماهنگی با پزشک متخصص زنان و زایمان در مورد دوز دارو به شما مشاوره دهد.

آگاهی از یک مشکل قلبی احتمالی قبل از زایمان همچنین به خانواده این فرصت را می دهد که در مورد این مشکل بیشتر بیاموزند که می تواند به آنها کمک کند از نظر روانی برای رویارویی با چالش های اضافی که ممکن است بعد از تولد با آن مواجه شوند، مانند جراحی یا سایر مداخلاتی که کودک ممکن است به آن نیاز داشته باشد، آماده شوند. در بسیاری از مراکز، یک تیم هماهنگ جنین شامل متخصصان قلب و عروق کودکان، مشاوران ژنتیک، متخصص زنان و زایمان، پریناتولوژیست، متخصص نوزادان، پرستاران، مددکاران اجتماعی و سایر متخصصان فوق تخصص از نزدیک با شما کار خواهند کرد و با یکدیگر ارتباط خواهند داشت. اطلاعات مربوط به مشکلات قلبی جنین برای متخصص زنان و زایمان شما و متخصص اطفال یا نوزادان ارسال می شود که احتمالاً بلافاصله پس از تولد نوزاد را خواهند دید.

 

گزینه های زیر رایج ترین نشانه های اکوکاردیوگرام جنین می باشند:

یک سونوگرافی معمولی قبل از تولد نوزاد یک نقص ساختمانی احتمالی قلب را کشف کرده باشد

یک سونوگرافی معمولی قبل از تولد نوزاد یک آریتمی احتمالی را در نوزاد کشف کرده باشد

سابقه خانوادگی یک خواهر و یا یک برادر یا والدینی که با CHD متولد شده باشند

یک ناهنجاری کروموزومی یا ژنتیکی در نوزاد کشف می شود (مانند، اما نه محدود به تریزومی 13، 18 یا 21، که به عنوان سندرم داون نیز شناخته می شود)

مایع اضافی موجود در اطراف اندام های جنین (قلب، پوست، کبد و ریه ها)

اگر ناهنجاری های چند اندام مانند کلیه، استخوان یا مغز تشخیص داده شود

انواع خاصی از بارداری دوقلو

ناهنجاری های ریوی، مثل فتق دیافراگم مادرزادی، ناهنجاری ریه و یا تومور ریه

اگر مادر از داروهای خاصی استفاده کرده باشد که ممکن است باعث CHD شود، مانند برخی داروهای ضد تشنج، ضد افسردگی، آنتی بیوتیک، ضد التهاب (مانند ایبوپروفن، ایندومتاسین) یا داروهای تجویزی آکنه.

اگر مادر در دوران بارداری خود الکل یا مواد مخدر مصرف کرده باشد

اگر مادر مبتلا به دیابت، لوپوس، سندرم شوگرن، فنیل کتونوری یا بیماری بافت همبند باشد.

اگر مادر در دوران بارداری  دچار بیماری سرخجه شده باشد

 

اکوکاردیوگرام جنین چگونه انجام می شود؟

 اکوکاردیوگرافی جنین توسط متخصصین قلب اطفال، متخصصین طب جنین مادر و یا رادیولوژیست هایی با آموزش های ویژه در اکوکاردیوگرافی جنین انجام می شود. این آزمایش معمولاً با قرار دادن یک کاوشگر بر روی شکم مادر برای تجسم قلب جنین انجام می شود.

در طول آزمایش، پروب مبدل به اطراف منتقل می شود تا تصاویری از مکان ها و ساختارهای مختلف قلب جنین به دست آید. تکنیک هایی که گاهی برای به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد قلب جنین استفاده می شود شامل موارد زیر است:

اکوکاردیوگرافی دو بعدی (دو بعدی). این روش جهت "دیدن" ساختارهای واقعی و حرکت ساختارهای قلب به کاربرده می شود. یک نمای اکو دو بعدی به شکل مخروطی روی مانیتور ظاهر می شود و می توان حرکت لحظه ای ساختارهای قلب را مشاهده کرد. این پزشک را قادر می سازد تا ساختارهای مختلف قلب را در محل کار ببیند و آنها را ارزیابی کند.

سونوگرافی 4 بعدی (چهار بعدی). سونوگرافی 4 بعدی از پروب مخصوصی استفاده می کند که قادر به گرفتن یک سری تصاویر از قلب جنین در حال تپش است. این تصاویر را می توان در چندین هواپیما به طور همزمان روی صفحه نمایش مشاهده کرد. همچنین می توان آنها را بازسازی کرد تا تصویر واقعی تری از قلب جنین ارائه کند. این به دکتری که معاینه را انجام می‌دهد کمک می‌کند بیماری‌هایی را که می‌تواند بر قلب نوزاد تأثیر بگذارد، بهتر درک کند و تشخیص دهد.

اکوکاردیوگرافی داپلر. این تکنیک داپلر برای اندازه گیری و ارزیابی جریان خون از طریق اتاقک ها و دریچه های قلب استفاده می شود. داپلر همچنین می‌تواند جریان خون غیرطبیعی در قلب را تشخیص دهد که می‌تواند مشکلاتی مانند باز شدن بین حفره‌های قلب، مشکل یک یا چند دریچه از چهار دریچه قلب یا مشکل دیواره‌های قلب را نشان دهد.

داپلر رنگی داپلر رنگی شکل پیشرفته اکوکاردیوگرافی داپلر است. با داپلر رنگی، از رنگ های مختلف برای تعیین جهت جریان خون استفاده می شود. این کار تفسیر تصاویر داپلر را ساده می کند.

 f/اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

سایر آزمایش ها و روش هایی که ممکن است مورد نیاز باشد عبارتند از:

سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی اضافی که ممکن است برای تایید تشخیص، پیگیری رشد جنین و نظارت بر سلامت جنین انجام شود.

آمنیوسنتز، آزمایشی است که برای شناسایی اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و همچنین برخی نقص های مادرزادی انجام می شود.

مشاوره ژنتیک، که می تواند ارزیابی عوامل خطر ارثی را ارائه دهد. همچنین می تواند به بیماران اطلاعات بدهد و بستگان خود در مورد عواقب یک اختلال، احتمال ایجاد یا انتقال اختلال و راه های پیشگیری، درمان و مدیریت آن.

 

خطرات اکو جنین چیست؟

 اکوی قلب جنین در دوران بارداری هیچ خطری برای نوزاد یا مادر ندارد. از کمترین تنظیمات ممکن سونوگرافی استفاده می شود.

 

چگونه برای اکو جنین آماده شوم؟

برای آماده شدن برای اکوی قلب جنین نیازی به انجام کاری ندارید. برای آزمون 30 دقیقه تا 2 ساعت برنامه ریزی کنید.

 

در طی اکو جنین چه اتفاقی می افتد؟

یک متخصص قلب اطفال، متخصص طب مادر و جنین، متخصص زنان و زایمان، یا رادیولوژیست که مخصوصاً آموزش دیده است، اکو جنین را انجام می دهد. به طور کلی مراحل عبارتند از:

روی میز امتحان دراز می کشی. احتمالاً نیازی به تعویض لباس خود نخواهید داشت.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ژل را روی شکم شما قرار می دهد.

ارائه دهنده از یک دستگاه الکترونیکی دستی به نام مبدل استفاده خواهد کرد که امواج صوتی را ارسال می کند.

آنها مبدل را به اطراف حرکت می دهند تا بهترین تصاویر را از قلب جنین دریافت کنند. هنگامی که مبدل روی شکم شما حرکت می کند، ممکن است احساس فشار کنید.

پس از اتمام معاینه، ژل پاک می شود.

گاهی اوقات اکوکاردیوگرافی اندوواژینال در اوایل بارداری برای نظارت بر ضربان قلب جنین در حال رشد انجام می شود. ارائه دهنده یک پروب کوچک اکوکاردیوگرام را به جای گذاشتن روی شکم در واژن قرار می دهد.

 

پس از اکو چه اتفاقی می افتد؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نتایج را بررسی خواهد کرد. ممکن است به آزمایش ها یا روش های بیشتری نیاز داشته باشید. آنها شامل موارد زیر هستند:

رفتار. این ممکن است دارو یا روش هایی برای درمان مشکلات قلبی جنین باشد.

ارزیابی سلامت جنین جهت بررسی کلی جنین، ممکن است از شما بخواهند تا حرکات جنین را بشمارید.

تست بدون استرس این کار ضربان قلب و حرکت جنین را بررسی می کند.

مشخصات بیوفیزیکی (BPP). این یک آزمایش اولتراسوند برای بررسی سلامت کلی جنین است. ضربان قلب، تنفس، حرکت، تون عضلانی و میزان مایع آمنیوتیک را بررسی می کند.

سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی جنین ( اکوی قلب جنین ). اینها آزمایشاتی هستند که برای تأیید تشخیص انجام می شوند. آنها همچنین رشد جنین را دنبال می کنند، مراقب تغییرات قلب جنین هستند و سایر مشکلات را بررسی می کنند.

آمنیوسنتز این آزمایش می تواند اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقص های مادرزادی را پیدا کند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یک سوزن را از طریق دیواره شکم و رحم وارد کیسه آمنیوتیک می کند. آنها نمونه ای از مایع آمنیوتیک می گیرند.

مشاوره ژنتیک یک مشاور به شما کمک می کند خطرات خود را برای داشتن نوزادی با نقص ژنتیکی بدانید.

مقالات پیشنهادی :

علائم اندومتریوز

سونوگرافی غربالگری جنین سه ماهه دوم

سونوگرافی غربالگری جنین 

اکوکاردیوگرافی 2 بعدی (2 بعدی)

 این تکنیک برای "دیدن" ساختارهای واقعی و حرکت ساختارهای قلب استفاده می شود. این به پزشک شما امکان می دهد تا ساختارهای مختلف قلب را در محل کار ببیند و ارزیابی کند. اکوکاردیوگرافی داپلر: این تکنیک برای اندازه گیری و ارزیابی جریان خون در حفره ها و دریچه های قلب استفاده می شود. مقدار خونی که با هر ضربان خارج می شود، نشانه ای از عملکرد قلب است.

dاکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

داپلر رنگی

داپلر رنگی شکل پیشرفته اکوکاردیوگرافی داپلر است. با داپلر رنگی، از رنگ های مختلف برای تعیین جهت جریان خون استفاده می شود. این کار تفسیر تصاویر داپلر را برای پزشک شما ساده می کند.

چه زود نتایج اکوکاردیوگرافی جنین خود را دریافت خواهم کرد؟ در دسترس بودن نتایج شما به تنظیمات اکوکاردیوگرام جنین، سن حاملگی جنین، تشخیص ها و کیفیت تصاویر بستگی دارد. اگر مطالعه توسط متخصص قلب اطفال انجام می شود، متخصص قلب اطفال به محض اتمام مطالعه با شما ملاقات خواهد کرد تا توضیحات دقیقی از نتایج به شما ارائه دهد. اگر مطالعه اولیه شما توسط متخصص طب مادر و جنین انجام شود و نقص قلبی پیدا شود، برای تشخیص دقیق و مشاوره به متخصص قلب کودکان ارجاع داده می شوید.

اگر مطالعه طبیعی باشد، ممکن است از شما مرخص شوید یا از شما خواسته شود که یک مطالعه مجدد قبل و/یا بعد از تولد انجام دهید، بسته به دلیلی که مطالعه در ابتدا انجام شده است. هنگامی که یک نقص قلبی پیدا شد، متخصص قلب اطفال شما به محض تکمیل مطالعه، تشخیص و پیامدهای آن را با جزئیات توضیح خواهد داد. گاهی در بیشتر موارد، پزشک ممکن است بعد از اتمام مطالعه اولیه به واسطه ی سونوگرافیک، تصاویر اضافی بگیرد.

 

نقایص قلب جنین

ضایعات مادرزادی قلب بسیار شایع هستند و تقریباً از هر 100 نوزاد متولد شده 1 نفر را مبتلا می کند. شدت این ضایعات قلبی از مشکلات بسیار جزئی تا پیچیده‌تر و جدی‌تر متغیر است.

زمان ایده آل برای اسکن قلب جنین بعد از 23 هفته است. با این حال، اسکن معمول معمولاً در اسکن هفته 18 تا 20 انجام می شود، زیرا برخی از گزینه های مدیریتی - مانند ختم بارداری - بعد از هفته 20 بارداری دشوارتر هستند.

در 20 هفتگی، قلب به اندازه تصویر بند انگشتی شماست و قبل از تولد باید رشد زیادی انجام دهد. بنابراین، جای تعجب نیست که برخی از مشکلات قلب جنین در اسکن روتین هفته 18-20 مشهود نباشد. در شرایط بهینه تصویربرداری، می توان به بسیاری از ناهنجاری های اصلی مشکوک شد.

 

ناهنجاری یک سیستم اندام اصلی دیگر

قرار گرفتن در معرض برخی داروها در اوایل بارداری، به عنوان مثال، برخی از داروهای ضد صرع می تواند به قلب در حال رشد آسیب برساند.

سونوگرافی قلب جنین به تخصص و تجربه زیادی نیاز دارد. غربالگری عمومی قلب به طور معمول در اسکن هفته 18-20 انجام می شود. اگر سوالی در مورد ناهنجاری قلب جنین وجود دارد، ارجاع فوری برای اسکن سوم ضروری است. در اسکن سوم، متخصص سونوگرافی جنین نه تنها قلب جنین را دوباره ارزیابی می کند، بلکه بقیه جنین را نیز از نزدیک بررسی می کند و به دنبال مشکلات احتمالی دیگر می گردد. در برخی شرایط، کاریوتایپ جنین (آزمایش کروموزوم‌های جنین) نشان داده می‌شود و به زوج CVS یا آمنیوسنتز پیشنهاد می‌شود.

اگر ناهنجاری قلب جنین تأیید شود، معمولاً با یک متخصص قلب کودکان هماهنگی برای اسکن انجام می شود. این اطلاعات بسیار دقیقی در مورد سناریوهای احتمالی برای نوزاد پس از تولد ارائه می دهد. معمولاً همراه با متخصص سونوگرافی جنین، متخصص قلب اطفال اکوکاردیوگرام (سونوگرافی) قلب نوزاد را انجام می دهد. پس از تولد نوزاد، متخصص قلب کودکان برای ارزیابی وضعیت قلب، اکوکاردیوگرام (سونوگرافی) را نیز انجام می دهد.

متخصص قلب اطفال معمولاً همراه با متخصص نوزادان (متخصص اطفال) و جراح قلب، مراقبت از نوزاد را مدیریت می کند و در مورد نیاز به هر گونه درمانی تصمیم گیری می کند. برخی از شایع ترین مشکلات مادرزادی قلبی مانند نقص کوچک VSD ~ بطنی-سپتوم (سوراخ در قلب) اغلب نیازی به جراحی ندارند، در حالی که مشکلات قلبی پیچیده تر نیاز به جراحی دارند.

مقالات پیشنهادی :

حاملگی خارج رحم

سونوگرافی تخصصی آلت مردان

بیوپسی از تیروئید

تشخیص نقص قلب جنین

برخی از ناهنجاری های قلبی حتی با معاینه دقیق متخصص در دوران بارداری قابل تشخیص نیستند. اینها معمولاً نقص‌های جزئی هستند، مانند سوراخ‌های کوچک در قلب، یا ناهنجاری‌های خفیف دریچه. علاوه بر این، برخی از نقایص قلبی تا پس از تولد آشکار نمی شوند. نتایج به شدت به وضوح قلب بستگی دارد و به موقعیت جنین و کیفیت تصویر مادر بستگی دارد.

پس از تکمیل اسکن، بحث کاملی از یافته ها و پیامدهای آنها برای زوج / اعضای خانواده توضیح داده می شود.

اسکن بیشتر قلب جنین معمولاً در هفته های 32 و 36 بارداری انجام می شود. فرکانس به مشکل جنین و متخصص قلب درگیر در مورد شما بستگی دارد.

 

زایمان نوزاد با نقص قلب جنین

شناسایی یک مشکل قلب جنین اجازه می دهد تا یک بحث عمیق در مورد آنچه که احتمالاً بعد از تولد برای نوزاد و خانواده در انتظار است، انجام شود. ضایعات بزرگ قلب نیاز به زایمان در یک بیمارستان بزرگ در بریزبن دارند که دارای امکانات مراقبت ویژه نوزادان کافی است. متخصص زنان و زایمان شما این ترتیبات را برای شما انجام خواهد داد.

 

هنگامی که پزشک متخصص زنان و زایمان شما تصمیم گرفت که در کدام بیمارستان زایمان کنید، ممکن است بخواهید یک تور از مهد کودک مراقبت های ویژه و بخش مراقبت های ویژه قلب ترتیب دهید تا خود را برای جایی که نوزادتان در آن خواهد بود آماده کنید. این احتمالاً در سه ماهه سوم بهتر است انجام شود.

 

آناتومی طبیعی قلب جنین

گردش خون جنین در رحم متفاوت از زمان تولد است و نوزاد از ریه های خود برای تنفس استفاده می کند. این فشارهای جریان متفاوتی را بر روی قسمت‌های مختلف قلب وارد می‌کند و ظاهر سونوگرافی اغلب با آنچه در داخل رحم دیده می‌شود در مقایسه با آنچه پس از زایمان در نوزاد مشاهده می‌شود، تغییر می‌کند.

 

در قلب طبیعی، دو اتاق پمپاژ به نام بطن و دو محفظه دریافت کننده خون به نام دهلیز وجود دارد. خون غنی شده با اکسیژن (از جفت) به دهلیز چپ می رود و سپس وارد محفظه پمپاژ چپ، بطن چپ می شود. سپس از طریق آئورت و اطراف بدن پمپ می شود.

سپس خون از طریق ورید اجوف (وریدهای اصلی) به دهلیز راست بازگردانده می شود. اکثر این خون از طریق یک سوراخ طبیعی در قلب به نام فورامن اوال به دهلیز چپ منتقل می شود. در اینجا با خون اکسیژن دار که از جفت رسیده مخلوط می شود. سپس باقی مانده خون از دهلیز راست به بطن راست منتقل می شود. از آنجایی که جنین از ریه های خود استفاده نمی کند، بیشتر این خون در امتداد مجرای شریانی به داخل آئورت نزولی پمپ می شود. خون از طریق شریان های نافی از جفت عبور می کند تا خون غنی شده با اکسیژن دریافت کند و از طریق سیاهرگ ناف به دهلیز چپ برمی گردد.

پس از تولد، مجرای شریانی بسته می شود و خون از بطن راست از طریق ریه ها برای دریافت اکسیژن پمپ می شود. از ریه ها به دهلیز چپ و سپس به محفظه پمپاژ چپ و از طریق آئورت به بدن می رسد.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال

هزینه فیبرواسکن کبد

عکس opg

  1. نتایج به چه معناست؟

نتایج طبیعی به این معنی است که اکوکاردیوگرافی جنین هیچ مشکلی در قلب جنین پیدا نکرده است. نتایج غیرعادی ممکن است نشان دهنده مشکلات در شکل گیری قلب نوزاد (بیماری مادرزادی قلبی)، کار قلب نوزاد و اختلالات ریتم قلب (آریتمی) باشد.

 

  1. اکوکاردیوگرافی جنین چقدر طول می کشد؟

گرفتن تصاویر مورد نیاز برای بررسی تمام قسمت های قلب می تواند 30 دقیقه تا 2 ساعت طول بکشد. گاهی اوقات، وضعیت کودک می تواند معاینه قلب را برای پزشکان چالش برانگیز کند و این آزمایش زمان زیادی می برد.

 

  1. زنان در طول اکوکاردیوگرافی جنین چه احساسی خواهند داشت؟

ژل روان کننده ای که اعمال می شود ممکن است کمی سرد و مرطوب باشد. با این حال، زنان امواج اولتراسوند را احساس نمی کنند.

 f/اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

اکوکاردیوگرافی جنین در سه ماهه دوم بارداری چیست؟

بسیاری از متخصصان مجرب مراقبت های بهداشتی، اعم از ماما، سونوگرافی، متخصص زنان و زایمان، پریناتولوژیست یا رادیولوژیست، می توانند قلب جنین را با درجه بالایی از دقت تشخیصی در طول ارزیابی سونوگرافی مامایی ارزیابی کنند. بسته به ماهیت ضایعه قلبی مشکوک، اکوکاردیوگرام را می توان فردی کرد. حداقل شامل معاینه کامل نمای چهار حفره ای، هر دو مسیر خروجی شریانی، سه رگ و نمای نای و ارزیابی بازگشت وریدی ریوی است. آزمايشگر بايد روابط آناتوميکي و خصوصيات جريان عملکردي را از طريق آناليز سيستماتيک حوزه هاي زير تاييد کند:

 

محور و موقعیت قلبی

مورفولوژی بطن

افیوژن پریکارد

اتصالات وریدی-دهلیزی، دهلیزی-بطنی و شریان های بطنی قلب

اندازه و روابط مجاری خروجی بطن چپ و راست

قوس مجاری و آئورت

سپتوم بین بطنی

سپتوم دهلیزی، اندازه اتاقک دهلیزی و فورامن اوال

دریچه های دهلیزی و نیمه قمری

جریان در سراسر هر اتصال قلب، همانطور که با نقشه‌برداری جریان داپلر دیده می‌شود.

این ویژگی های تشریحی معمولاً با استفاده از نماهای عرضی ارزیابی می شوند، اگرچه در صورت لزوم از صفحات اسکن ساژیتال نیز استفاده می شود. با این حال، تا زمانی که ساختارهای قلبی مربوطه به طور رضایت‌بخشی تجسم می‌شوند، دیدگاه‌های خاص اهمیت کمتری دارند. سونوگرافی داپلر رنگی یکی از اجزای مهم اکوکاردیوگرام جنین است. اگرچه سونوگرافی داپلر طیفی ضروری نیست، می توان از آن برای مشخص کردن بیشتر ماهیت و شدت اختلالات مشکوک جریان استفاده کرد. سونوگرافی داپلر با موج پیوسته گاهی برای تعیین کمیت جریان با سرعت بسیار بالا در دریچه های تنگی یا ناکارآمد ضروری است. گاهی اوقات، ممکن است تکنیک های پیشرفته ای برای ارزیابی عملکرد قلب جنین با استفاده از اندازه گیری کسر جهشی بطنی، حجم ضربه، برون ده قلبی، فواصل مکانیکی PR، شاخص های Tei و پارامترهای فشار بطنی مورد نیاز باشد. سونوگرافی حجمی یک رویکرد تکمیلی را برای آنالیز ضایعات پیچیده قلبی امکان پذیر می کند و همچنین ممکن است مزایای مهمی را برای کاربردهای پزشکی از راه دور، آموزشی و تحقیقاتی ارائه دهد.

اگرچه اندازه‌گیری‌های دو بعدی (2 بعدی) اتاق‌ها یا عروق قلب همیشه برای اکوکاردیوگرافی جنین مورد نیاز نیست، اما ممکن است در مقایسه با مقادیر مورد انتظار به تفسیر یافته‌ها کمک کند. اندازه گیری های کمی را می توان برای تفسیر عینی شدت برخی از ضایعات قلبی و به عنوان مبنایی برای مقایسه در طول زمان مورد استفاده قرار داد. اندازه‌گیری‌ها می‌توانند به ویژه در مواردی که چندین معاینه‌کننده مختلف بیومتری قلب را در طول بارداری انجام می‌دهند مفید باشد. برای حفظ کنترل کیفیت مناسب باید از تکنیک های استاندارد استفاده شود. برخی از محققین استفاده از Z-scores را برای بهبود تفسیر اندازه‌گیری‌های قلبی پیشنهاد کرده‌اند

 

چه نوع تکنیک های تصویربرداری برای اکوکاردیوگرافی جنین استفاده می شود؟

ناهنجاری های مشکوک را می توان با استفاده از چندین روش تصویربرداری ارزیابی کرد، اگرچه معاینه را می توان برای ناهنجاری های خاص قلبی جداگانه ارزیابی کرد . سونوگرافی در مقیاس خاکستری بلادرنگ و تکنیک های سونوگرافی داپلر مکمل (به عنوان مثال طیفی و رنگی) اغلب استفاده می شود. اکوکاردیوگرافی M-mode و سونوگرافی داپلر نیز ابزارهای مهمی برای تجزیه و تحلیل دیس ریتمی قلب جنین هستند. نتایج اضافی، از سونوگرافی سه بعدی (3 بعدی) و 4 بعدی، ممکن است اطمینان تشخیصی را برای توصیف دقیق برخی از ضایعات پیچیده افزایش دهد.

معاینه کننده باید کاملاً با تأثیر بالقوه عوامل فنی برای به دست آوردن بهترین تصاویر تشخیصی قلب در محدوده شاخص های ایمنی حرارتی و مکانیکی قابل قبول آشنا باشد. افزایش سیگنال اولتراسوند، بزرگنمایی تصویر، تصویربرداری ترکیبی و تصویربرداری هارمونیک باید بهینه شوند. عوامل مهم دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند، از جمله سن قاعدگی، عادت بدن مادر، حرکت و موقعیت جنین و فرکانس مبدل اولتراسوند. ممکن است لازم باشد منتظر بمانید تا موقعیت مناسب جنین به دست آید یا حتی برای اسکن شدن بیمار در روز دیگری برنامه ریزی شود.

تشخیص دقیق قبل از تولد برای متخصصان مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است که به والدین در مورد ماهیت، شدت، مدیریت بالینی و پیش آگهی فرزند متولد نشده خود مشاوره می دهند. برخی از جنبه های نحوه به دست آوردن اطلاعات در مورد کل جنین ممکن است فراتر از محدوده یک متخصص قلب کودکان باشد که جدا از متخصص تصویربرداری زنان و زایمان کار می کند. تفسیر برخی از ناهنجاری های قلبی می تواند چالش برانگیز باشد و تفاوت های جزئی می تواند به طور اساسی رویکرد جراحی و پیش آگهی بالینی را تغییر دهد. به عنوان مثال، اتصال غیرطبیعی دریچه میترال می‌تواند مانع از عمل سوئیچ برای انتقال شریان‌های بزرگ شود، یک VSD از راه دور یا کوچک در یک بطن راست دو خروجی فقط با یک بطن قابل درمان است، یا یک سپتوم دهلیزی محدود کننده می‌تواند فوراً را تغییر دهد. مدیریت پس از تولد و پیش آگهی در جنین های مبتلا به سندرم قلب چپ هیپوپلاستیک همچنین باید دانست که برخی از ضایعات قلبی در طول زمان تکامل می‌یابند و ممکن است تا اواخر بارداری آشکار نشوند.

هر گونه ناهنجاری قلبی باید در زمینه کل جنین تفسیر شود و باید جستجوی دقیق برای ارتباط احتمالی با ناهنجاری های خارج قلبی انجام شود. اهمیت بالینی بیماری قلبی جنین می تواند کاملاً متفاوت از آنچه در یک جمعیت کودکان یافت می شود. به عنوان مثال، تشخیص قبل از تولد تریزومی 18 در جنینی با نقص سپتوم بطن ورودی ممکن است به طور چشمگیری مدیریت بارداری یا کودک را پس از زایمان تغییر دهد. نادر بودن افراد دارای مهارت های تشخیصی قلبی و خارج قلبی، نیاز به کار گروهی نزدیک را برای ارائه دقیق ترین پیش آگهی جنین پشتیبانی می کند. فقط یک تشخیص افتراقی دقیق منجر به مشاوره مناسب قبل از تولد می شود. به این دلایل، ما مشاوره چند رشته ای را برای والدینی که انتظار دارند نوزاد مبتلا به بیماری قلبی به دنیا بیاورند، توصیه می کنیم. این ممکن است شامل همکاری بین متخصصان قلب و عروق کودکان، پزشکی جنین مادر، تصویربرداری جنین، نوزادان، ژنتیک، جراحی قلب و عروق، مددکاری اجتماعی و روانشناسی باشد.

مقالات پیشنهادی :

الاستوگرافی کبد چیست؟

هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی داپلر عروق

نتایج اکوکاردیوگرافی جنین چگونه باید ثبت شود؟

در حال حاضر هیچ الزام قانونی جهانی برای مستندسازی، ثبت و بایگانی اکوکاردیوگرافی جنین وجود ندارد. هم تصاویر ذخیره شده و هم گزارش به پزشک مجری/ارجاع کننده به شدت توصیه می شود و در برخی از حوزه های قضایی اجباری است. با این حال، پیشنهاد ما این است که کسانی که اکوکاردیوگرافی جنین را ارائه می دهند باید امکانات ضبط تصاویر ثابت و متحرک قلب را داشته باشند و این موارد برای مراجعات بعدی در دسترس باشد. جایگزین دیگر ذخیره مجموعه داده های حجمی با استفاده از سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی است.

f/اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

دستگاه سونوگرافی و روش اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی جنین مطالعه سونوگرافی خاص قلب جنین است. تجهیزات مورد استفاده برای این کار یا اکوکاردیوگرافی، از طریق پروبی که در تماس با پوست شکم زن باردار قرار می گیرد (و گهگاه از راه ترانس واژینال، فقط در سه ماهه اول بارداری)، امواج اولتراسوند (مکانیسمی شبیه رادارها) منتشر می کند. ) که از ساختارهای قلبی جنین منعکس می شود و دوباره توسط پروب گرفته می شود. استفاده از ژل رسانا عبور امواج از پوست شکم را تسهیل می کند. با این امواج جهنده، اکوکاردیوگراف:

یک تصویر دو بعدی (مطالعه 2 بعدی و 3 بعدی) از قلب جنین می سازد که همانطور که در ویدیوی بالا سمت چپ مشاهده می شود، روی صفحه نمایش داده می شود و قلب طبیعی جنین را با 4 حفره نشان می دهد.

جریان خون قلب جنین را مطالعه می کند (مطالعه داپلر طیفی و داپلر رنگی) همانطور که در ویدیوی سمت چپ بالا مشاهده می شود که قوس آئورت را با جریان خون (رنگ قرمز) نشان می دهد.

این پروب های اولتراسوند تا زمانی که مشخصات ایمنی دستگاه رعایت شود، برای مادر و کودک بی خطر هستند، اگرچه حاشیه ایمنی بسیار گسترده است. به هیچ وجه دستگاه های اولتراسوند تشعشع از خود ساطع نمی کنند.

اکوکاردیوگراف جنین باید کل ساختار قلب جنین را مطالعه کند تا به کوچکترین قسمت های آن برسد، جریان خون را از طریق دریچه ها و عروق آن مطالعه کند، ریتم قلب و وضعیت کلی همودینامیک جنین را ارزیابی کند (اگر خون به روشی مناسب گردش کند. نیازهای آن).

میانگین زمان انجام اکوکاردیوگرافی 15 تا 20 دقیقه است که به عوامل مختلفی مانند کیفیت تصویر، سن حاملگی، وجود یا عدم وجود بیماری قلبی یا تجربه اکوکاردیوگرافی بستگی دارد.

کیفیت تصاویر در هر مطالعه (آنچه را "پنجره اولتراسوند" می نامیم) از جنینی به جنین دیگر، از باردار تا باردار و حتی در یک زن باردار از ماه به ماه دیگر متفاوت است. بستگی به سایز جنین، سن حاملگی، موقعیتش در داخل مادر، ضخامت دیواره شکم خانم باردار، اینکه کمی قبل از انجام آزمایش از کرم استفاده کرده یا نه... یعنی عوامل متعددی. ارزیابی‌های اکوکاردیوگرافی به مدت 15 دقیقه (این حداقل زمان است) وجود دارد که در آن تصاویر عالی و واضح به دست می‌آیند، و سایر ارزیابی‌های بسیار طولانی‌تر که در آنها فقط تصاویر قابل قبول به دست می‌آیند یا برای تشخیص قابل اعتماد کافی نیستند.

در حال حاضر اکثر اکوکاردیوگرام های جنین به درخواست پزشک متخصص زنان و زایمان انجام می شود که سونوگرافی تنظیم شده در سه ماهه دوم را انجام می دهد، اگرچه در مراحل اولیه بارداری حتی بعد از هفته سیزدهم یا چهاردهم بارداری به طور فزاینده ای درخواست و انجام می شود.

 

اهداف اکوکاردیوگرافی جنین

هدف اصلی اکوکاردیوگرام جنین، تشخیص زودهنگام بیماری قلبی مادرزادی و آریتمی جنین است. در اولین ویدیوی فوقانی، کانال av جنین مشاهده می شود (یک نقص بزرگ سپتوم یا ASD بالای دریچه هایی که باز و بسته می شوند و یک نقص سپتوم کوچکتر در زیر آنها مشاهده می شود که VSD است. ASD و VSD معمولی کانال AV هستند. ). ویدئوی دوم بالا قلب جنینی را با تنها یک بطن نشان می دهد، این یک مورد بطن منفرد است. همچنین هنگامی که مشکوک یا شواهدی مبنی بر تغییرات همودینامیک (عملکرد کلی سیستم گردش خون) جنین ناشی از سایر مشکلات غیر خاص قلبی، مانند تاخیر در رشد داخل رحمی، هیدروپس جنینی با منشأ ایمنی یا انتقال خون دوقلو وجود دارد، کمک می کند. در این موارد، اکوکاردیوگرافی جنین می تواند تشخیص نارسایی قلبی احتمالی جنین را به دلیل این مشکلات اصلاح کند. بنابراین، هدف نهایی مطالعه قلب جنین، ارائه تمام اطلاعات موجود در آن زمان در مورد بیماری قلبی احتمالی کودک آینده به والدین آینده و متخصص زنان و زایمان است. ما به عنوان متخصصان با آگاهی از رنجی که والدین آینده اخبار بیماری قلبی جنین را دریافت می‌کنند، تلاش می‌کنیم تا با پرهیز از سوگیری در یک جهت یا آن، جزئیات ممکن را در مورد ماهیت، درمان و پیش‌آگهی بیماری قلبی در اختیار آنها قرار دهیم. امروزه تمام بیماری های مادرزادی قلبی دارای امکانات واقعی برای درمان هستند و در بیشتر موارد، نوزاد آینده کیفیت زندگی خوب یا قابل قبولی خواهد داشت.

 

خانم بارداری که قرار است اکوکاردیوگرام جنین انجام دهد به چه آمادگی نیاز دارد؟

خانم باردار برای انجام آزمایش نیاز به آمادگی خاصی یا ناشتا بودن ندارد. بهتر است در ساعات قبل از اسکن هیچ گونه کرمی روی شکم مالیده نشده باشد. این مطالعه در حالی انجام می‌شود که بیمار روی برانکارد خوابیده است، معمولاً به پشت. در سه ماهه سوم یا با بارداری دوقلو، زمانی که شکم زن باردار به اندازه بزرگی می رسد، ممکن است بیمار پس از گذراندن دقایق طولانی دراز کشیدن به پشت دچار سرگیجه شود. این یک حادثه مکرر و کم اهمیت است که به دلیل مشکل برگشت خون از پاها به قسمت بالای بدن ناشی از وزن رحم ایجاد می شود و با چرخاندن زن باردار به پهلو برای ادامه کار برطرف می شود. مطالعه . .

 

مقالات پیشنهادی :

الاستوگرافی کبد در تهران

فیبرواسکن کبد در تهران

متخصصان درگیر در اکوکاردیوگرافی جنین و نظارت بر مادر و کودک

در محیط ما، اکثر اکوکاردیوگرام های جنین توسط متخصصین قلب کودکان انجام می شود، اگرچه بسیاری از متخصصان زنان و زایمان نیز واجد شرایط انجام آن هستند.

متخصص زنان و زایمان در بررسی کلی خود از جنین، مهمترین ناهنجاری ها را در تمام اندام های مهم جنین مانند قلب، ستون فقرات، کلیه، کبد، سیستم عصبی و غیره تشخیص می دهد، اما ممکن است در برخی موارد تخصص او محدود به دانش باشد. از ناهنجاری های هر اندام در مورد قلب، معمولاً متخصص زنان و زایمان در صورت کوچکترین شک به ناهنجاری، برای تأیید یا رد بیماری قلبی با انجام اکوکاردیوگرام جنین، به کمک یک متخصص قلب کودکان نیاز دارد.

در عمل کلاسیک پزشکی، مسئولیت پزشک زنان باردار شروع و با زن باردار خاتمه می‌یابد، در حالی که جنین که تا چند سال پیش ناشناخته بزرگ بود، از بدو تولد به عهده پزشک اطفال بود. با این حال، در حال حاضر، تمایل فزاینده ای برای ارائه یک مداخله پزشکی چند رشته ای و یکپارچه برای مادر و کودک وجود دارد که هر دو را تقریباً به عنوان یک واحد از نظر پزشکی در نظر می گیرند. متخصصان زنان و زایمان، متخصصان قلب و عروق کودکان و متخصصان اطفال از هر دو بیمار در طول بارداری مراقبت می کنند.

هنگامی که بیماری قلبی تشخیص داده می شود، متخصص قلب اطفال و جراح قلب کودکان اطلاعات تخصصی در مورد ماهیت مشکل، درمان احتمالی و پیش آگهی آن در اختیار زن باردار قرار می دهند و با توافق با متخصص زنان و زایمان، توصیه های مناسب را برای پیگیری انجام می دهند. بارداری، نحوه و زمان زایمان و نیازهای فوری نوزاد.

در نهایت، نشان داده شده است که تشخیص قبل از تولد بیماری شدید قلبی استرس را برای اعضای خانواده کاهش می‌دهد و به نوزاد اجازه می‌دهد در یک مرکز بیمارستانی عالی (با کلیه خدمات پزشکی و جراحی) به دنیا بیاید تا درمان بهینه زودهنگام دریافت کند و این واقعیت باعث کاهش عوارض می‌شود. با بهبود شرایط قبل از جراحی بیماران، عوارض عصبی و سایر آسیب های ثانویه به تاخیر در تشخیص را کاهش می دهد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT