• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

هزینه فیبرواسکن کبد|مرکز فیبرو اسکن کبد|بهترین مرکز فیبرو اسکن کبد


هزینه فیبرواسکن کبد

هزینه فیبرواسکن کبد؛ فیبرواسکن چیست؟

فیبرواسکن روشی است که از اولتراسوند برای اندازه گیری خاصیت ارتجاعی کبد و در نتیجه فیبروز کبد استفاده می کند.

نتیجه آنی است. مطالعات نشان می دهد که این یک روش قابل اعتماد، دقیق و قابل تکرار برای محاسبه سفتی کبد است.

این خاصیت ارتجاعی کبدی امکان پایش بیماری های کبدی مانند بیماری های مرتبط با مصرف الکل، ویروس هپاتیت B و C، کبد چرب، بیماری های خاص مجاری صفراوی داخل کبدی را فراهم می کند.

n/هزینه فیبرواسکن کبد

اگر سوالی در مورد فیبرواسکن دارید و یا پزشک برایتان فیبرواسکن تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

فیبرواسکن چگونه انجام می شود

فیبرواسکن  پس از مشاوره در مطب متخصص کبد انجام می شود. کافی است بین ۲ تا ۴ ساعت قبل از جلسه با معده خالی باشد.

نتیجه به پزشک اجازه می دهد تا پیش آگهی بیماری، شدت آن و سود هر نوع درمانی را ارزیابی کند. این علاوه بر سونوگرافی شکم، اسکنر یا ام آر آی کبد و همچنین نتایج آزمایش خون ارائه می شود.

در واقع، هرچه کبد بیشتر سخت شود، خاصیت ارتجاعی آن بیشتر می شود، آسیب شناسی بیشتر بدتر می شود. نتایج بر حسب کیلو پاسکال بیان می شود.

این بر اساس اصل فیزیکی زیر است: سرعت انتشار امواج مکانیکی در کبد امکان محاسبه سختی آن را فراهم می کند. هر چه سخت تر باشد، انتشار موج مکانیکی سریعتر است.

فیبرواسکن  کاملا بدون درد و سریع است .نتیجه بلافاصله پس از معاینه به دست می آید. این معاینه بسته به آسیب شناسی و وضعیت سلامتی بیمار می تواند به دفعات لازم تکرار شود.

هیچ معاینه اولیه یا آمادگی خاصی قبل از فیبرواسکن  لازم نیست. حتی اگر ناشتا بودن بی فایده باشد، باز هم توصیه می شود قبل از انجام فیبرواسکن  حداقل 2 ساعت بعد از غذا صبر کنید.

خود معاینه شبیه سونوگرافی است. بیمار به پشت دراز کشیده است. پزشک یک ژل مبتنی بر آب را روی پوست اطراف کبد اعمال می کند. او اندازه گیری ها را با رویکرد بین دنده ای با قرار دادن پروب عمود بر سطح پوست انجام می دهد. سپس بیمار لرزش های خفیفی را در سطح پوست درک می کند.

این یک تکنیک سریع غیرتهاجمی برای تعیین کمیت غیرمستقیم مقدار چربی (استئاتوز) و کشش در کبد است، شبیه به سونوگرافی و مطالعه انتشار یک موج (تضعیف موج برای مطالعه استئاتوز و سرعت موج برای مطالعه خاصیت ارتجاعی). بنابراین این امکان را فراهم می کند که استئاتوز در کبد و همچنین هرگونه فیبروز (افزایش کشسانی کبد) و سیروز (کبد سخت با خاصیت ارتجاعی بسیار بالا) را بررسی کنیم.

 فیبرواسکن  برای کبد

فیبرواسکن که الاستومتری نیز نامیده می شود، یک روش تشخیصی و غیر تهاجمی است که میزان کشسانی کبد را از طریق دو پارامتر فیزیکی اندازه گیری می کند:

سختی یا خاصیت ارتجاعی کبد که بر حسب کیلو پاسکال (کیلو پاسکال) بیان می شود که نشان دهنده وجود احتمالی فیبروز کبدی است.

تضعیف اولتراسوند، بر حسب دسی بل بر متر (dB/m) بیان می شود که می تواند وجود و میزان چربی اضافی (استئاتوز) را در بافت کبد تشخیص دهد.

فیبروسکان در ابتدا در بیماران مبتلا به هپاتیت C مزمن استفاده شد. از آن زمان، متخصصان از این فناوری برای تشخیص و نظارت بر بسیاری از بیماری‌های مزمن کبدی از جمله:

 

هپاتیت مزمن، مانند هپاتیت B یا هپاتیت

عفونت همزمان HIV-HCV؛

سیروز کبدی؛

بیماری کبدی الکلی؛

استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH).

این آزمایش همچنین ممکن است برای نظارت بر سایر آسیب شناسی های متابولیک مزمن مانند دیابت نوع 2 و چاقی که اغلب با بیماری کبد چرب همراه هستند، مفید باشد.

فیبروسکن امکان ارزیابی سریع و غیر تهاجمی وضعیت سلامت کبد را فراهم می کند. در زمینه های بالینی مختلف مفید است:

تشخیص اختلالات کبدی؛

تخمین پیش آگهی بیماری ها؛

نظارت بر بیماری؛

پیشگیری از برخی عوارض کبدی

 

عملکرد این تکنیک نزدیک به آزمایش خون (آزمایش نشانگرهای آسیب کبدی مانند سطح پروترومبین، سطح پلاکت، آنزیم های کبدی و غیره) است. فیبروسکان همراه با آزمایش خون، جایگزین انتخابی برای اجتناب از انجام بیوپسی کبد در بیماران مبتلا به هپاتیت C مزمن است. همچنین در تشخیص زودهنگام سیروز و تعیین پیش آگهی آن موثر است.

 

چگونه باید پیش برویم؟

اسکن اولتراسوند از کبد ابتدا در حالت خوابیده به پشت با بازوی راست ربوده شده (دست در پشت سر قرار می گیرد) انجام می شود. سپس پروب فیبرواسکن در سطح پوست تحت کنترل اولتراسوند قرار می گیرد و با دادن چند پالس یا ارتعاش در سطح پوست چندین اندازه گیری انجام می شود. سپس این دستگاه میزان استئاتوز و خاصیت ارتجاعی بافت کبد را محاسبه می کند. نتیجه بلافاصله در دسترس است.

 

چگونه برای این آزمون آماده شویم؟

توصیه می شود با معده خالی باشد (6 ساعت قبل از معاینه: از خوردن و آشامیدن خودداری کنید)، زیرا غذا می تواند نتایج کشسانی را افزایش دهد.

 

مدت زمان امتحان چقدر است؟

به طور کلی معاینه (سونوگرافی لکه بینی و فیبروسکن) حدود 15 دقیقه طول می کشد.

 

معایب امتحان چیست؟

لرزش در سطح پوست احساس می شود اما معاینه دردناک نیست. هیچ نقطه ضعف دیگری وجود ندارد.

 

خطرات احتمالی امتحان چیست؟

معاینه هیچ خطری ندارد. هیچ تشعشع یونیزه ای وجود ندارد.

 

توصیه های خاص

ترجیحاً تنفس بسیار منظم در طول معاینه حفظ شود و در صورت درخواست پزشک احتمالاً تنفس را مسدود کنید.

 

مزایای فیبروسکان بسیار زیاد است:

 

  • یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است
  • سادگی امتحان
  • نتیجه فوری و تفسیر فوری در زمینه بالینی که پزشک به شما خواهد گفت
  • اندازه گیری را می توان به دفعات لازم انجام داد
  • انجام فیبروسکن هیچ عارضه ای ندارد

 

مقالات پیشنهادی :

ام آر آی چیست؟

الاستوگرافی کبد در تهران

انواع سونوگرافی

جایگزین، برای فیبرواسکن 

آزمایش‌های خون برای تخمین غیرمستقیم استئاتوز یا فیبروز توصیف شده‌اند، اما کمتر قابل اعتماد هستند. سایر تکنیک های رادیولوژیکی نیز امکان پذیر است (رزونانس مغناطیسی یا الاستومتری-سونوگرافی). در نهایت، استاندارد طلایی برای تعیین کمیت استئاتوز یا فیبروز، بیوپسی کبد است. این می تواند در صورت مشکوک بودن به بیماری شدید طبق فیبرواسکن برای روشن شدن علت یا در شرایط خاص (بیماری های نادر) که نتایج ارزیابی غیرتهاجمی توسط فیبرواسکن به خوبی شناخته نشده است، توصیه شود.

 

فیبرواسکن برای همه بیماران قابل استفاده است. سه پروب برای انطباق بهتر با مورفولوژی همه بیماران ایجاد شده است:

 

کاوشگر S برای کودکان؛

کاوشگر M برای بزرگسالان؛

پروب XL برای افراد دارای اضافه وزن.

با این حال، انجام فیبروسکن در عمل در حدود 5٪ از بیماران غیرممکن است، به ویژه موارد زیر:

 

افراد چاق به دلیل ضخامت دیواره شکم؛

افرادی که از آسیت (تراوش مایع در حفره شکمی) رنج می برند.

افرادی که دارای فضاهای بین دنده ای باریک هستند، مانند برخی از کودکان.

فیبروسکان یک فناوری جدید است که قبلاً موضوع مطالعات علمی متعددی بوده است. توسعه آن هنوز ادامه دارد و می تواند به یک آزمایش معمول برای همه بیماری هایی تبدیل شود که احتمالاً در سال های آینده روی کبد تأثیر می گذارد. با این وجود، تا به امروز، استفاده از فیبروسکان در توصیه‌های مدیریت بیماری‌های کبدی گنجانده نشده است.

 

الاستومتری آزمایشی است که هدف آن ارزیابی فیبروز کبدی است.

 

فیبروز کبدی مربوط به بافت اسکار است که در پاسخ به تهاجم مزمن به کبد توسط یک عامل، هر چه که باشد (به عنوان مثال: عامل سمی، مانند الکل، عامل عفونی، مانند هپاتیت، و غیره) تشکیل می شود. این اسکار یا فیبروز یک فرآیند مداوم در طول زمان است. در مراحل 0 تا 4 طبقه بندی می شود: F0 مربوط به عدم وجود فیبروز است، تا مرحله F4 که مربوط به سیروز ایجاد شده است.

 

تعیین مرحله فیبروز در زمان تشخیص بیماری کبدی بسیار مهم است زیرا ایجاد یک پروتکل نظارتی مناسب، پیش‌بینی تکامل بیماری و گاهی اوقات نشان دادن یک درمان را ممکن می‌سازد. این مورد در مورد هپاتیت ویروسی است. همچنین مهم است که تصوری از پیشرفت فیبروز در طول زمان داشته باشیم، که نشان دهنده تنبلی یا تهاجمی بودن بیماری است.

 

معاینه مرجع برای ارزیابی مرحله فیبروز، تجزیه و تحلیل بافت شناسی (تجزیه و تحلیل میکروسکوپی بافت و سلول های کبد) پس از نمونه برداری در طول بیوپسی کبد است. اما این روش تهاجمی می تواند بیمار را در معرض عوارض قرار دهد و تکرار آن در طول زمان دشوار است. به همین دلیل است که ابزارهای تشخیصی غیرتهاجمی برای فیبروز ایجاد شده است.

 

بنابراین الاستومتری ابزاری برای اندازه گیری فیبروز است.  الاستوگرافی یک معاینه بدون درد است و انجام آن آسان است. بیمار روی میز دراز کشیده است. یک پزشک یا پرستار با تجربه آزمایش را با قرار دادن یک پروب سونوگرافی کوچک بین دنده ها انجام می دهد. این کاوشگر ارتعاشات یا امواج فراصوت (همان تکنیک اولتراسوند) را منتشر می کند که از بافت ها عبور کرده و از آنها پرش می کند تا به همان کاوشگر بازگردد. بسته به سرعت بازگشت اکو، دستگاه قابلیت ارتجاعی کبد را اندازه گیری می کند. در واقع، هرچه فیبروز در کبد بیشتر باشد، کبد سخت‌تر می‌شود. نتیجه بر حسب کیلو پاسکال (کیلو پاسکال) داده شده است.

 

به طور کلاسیک، مقدار 15 کیلو پاسکال یا بیشتر به نفع سیروز است. با این حال، آستانه‌هایی که درجه فیبروز را تعیین می‌کنند می‌توانند با توجه به چندین پارامتر مانند علت بیماری کبدی (آستانه‌های متفاوت بین هپاتیت ویروسی، سیروز الکلی، بیماری صفراوی و غیره)، التهاب در کبد (اغلب با افزایش ترانس آمینازها منعکس می‌شوند) متفاوت باشد. ). در برخی از بیماران، به دلیل دشواری اندازه گیری، نتایج به دست آمده نابجا است. در نهایت، برای برخی، اندازه گیری غیرممکن است (وجود آسیت، اضافه وزن و غیره). بنابراین تفسیر نتیجه این معاینه با یک متخصص کبد بسیار مهم است. در اکثر موارد، این اندازه گیری با معاینه غیر تهاجمی دیگر فیبروز، اغلب نشانگرهای خونی مرتبط است. برای انجام فیبرواسکن کبد در تهران میتوانید به مرکز سونوگرافی الوند مراجعه کنید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT