• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

الاستوگرافی کبد چیست؟|الاستوگرافی کبد|هزینه الاستوگرافی|الاستوگرافی


الاستوگرافی کبد چیست؟

الاستوگرافی کبد چیست؟بیماری کبد یک مشکل مهم در سراسر جهان است. تشخیص دقیق فیبروز کبدی مهمترین عامل برای تعیین مرحله بیماری، ارزیابی پیش آگهی بیمار و پیش بینی پاسخ های درمانی است .این در مورد طیف وسیعی از اختلالات، از جمله هپاتیت ویروسی، بیماری کبد چرب مرتبط با الکل و غیر الکل، آسیب کبدی ناشی از دارو، کلانژیت صفراوی اولیه و هپاتیت خودایمن صادق است. الاستوگرافی مبتنی بر اولتراسوند رویکردهای غیر تهاجمی را برای ارزیابی فیبروز کبدی ارائه می دهد.

m/الاستوگرافی کبد چیست؟

  اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

این موضوع به بررسی استفاده از الاستوگرافی مبتنی بر سونوگرافی برای ارزیابی فیبروز کبد می پردازد. روش‌های دیگر برای ارزیابی فیبروز کبد، از جمله بیوپسی کبد، الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی، و آزمایش سرولوژیک، به طور جداگانه مورد بحث قرار می‌گیرند.

الاستوگرافی کبد چیست؟

الاستوگرافی کبد روشی غیر تهاجمی و بدون درد برای اندازه گیری سفتی کبد است. سفتی کبد با میزان فیبروز (اسکار) در بافت کبد که در نتیجه التهاب و آسیب ناشی از طیف وسیعی از علل مانند هپاتیت ویروسی، الکل، کبد چرب یا رسوب آهن رخ می دهد، ارتباط دارد. فیبروسکن می تواند وجود سیروز را به دقت تعیین کند یا سیروز را از بین ببرد، اما در افتراق درجات خفیف و متوسط ​​جای زخم دقت کمتری دارد.

 

پارامتر ضعیف کنترل شده (CAP scan)

فیبروسکن دقیق ترین ابزار برای ارزیابی اینکه آیا سیروز دارید یا خیر. تنها روش قابل اعتماد دیگر بیوپسی کبد است. الاستوگرافی MRI به طور گسترده در دسترس و گران نیست، اما همچنین یک آزمایش ارزشمند برای ارزیابی سیروز در بیماران چاق مرضی است. انجام فیبروسکن در این بیماران ممکن است دشوار باشد.

 

در حین ارزیابی الاستوگرافی کبد چه اتفاقی می افتد؟

از شما خواسته می شود که به پشت دراز بکشید و بازوی راست خود را در پشت سر خود قرار دهید. سپس یک پروب مخصوص با ژل روی سمت راست شما روی دنده ها قرار می گیرد. این کاوشگر امواج الاستیک بی ضرر تولید می کند و اندازه گیری ها ثبت می شود. مدت زمان کل 5 تا 10 دقیقه است.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

 سونوگرافی غربالگری 

 سونوگرافی خانم 

 اکوی قلب جنین

الاستوگرافی چیست؟

چه آمادگی لازم دارم؟

بیمار فقط باید 3 ساعت قبل از عمل ناشتا باشد. هیچ عارضه ای در این روش وجود ندارد. فیبروسکن در کلینیک ما در Taree موجود است.

 

کدام بیماری ها را آزمایش می کند؟

فیبروسکان با CAP برای ارزیابی شدت و نظارت طولانی مدت در اکثر بیماری های کبدی از جمله:

 

بیماری کبد مرتبط با الکل

بیماری کبد چرب غیر الکلی و NASH

هپاتیت B و C

هپاتیت خود ایمنی

بیماری کلستاتیک کبد (PBC و PSC)

بیماری کبد مرتبط با دارو

هماکروماتوز

چه کسی از فیبروسکن با CAP سود می برد؟

اگر بیماری کبدی را می شناسید (به بالا مراجعه کنید)

اگر تست های عملکرد کبد شما (LFTs) غیر طبیعی است

اگر گاهی اوقات مقداری الکل زیاد مصرف می کنید

اگر از داروهایی استفاده می کنید که ممکن است بر کبد تأثیر بگذارد

اگر کبد چرب دارید

 

در حالی که طیف بیماری های کبدی در چند سال اخیر تغییر کرده است و بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) به حوزه اصلی فعالیت در کبد شناسی تبدیل شده است، ارزیابی بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبد عمدتاً از روش های تهاجمی (نمونه برداری کبد) به روش های غیر تهاجمی تغییر یافته است. روش های تهاجمی الاستوگرافی مبتنی بر اولتراسوند کبد، به عنوان یک روش غیر تهاجمی برای پیش‌بینی فیبروز کبد، در پانزده سال اخیر به طور گسترده مورد مطالعه و توسعه قرار گرفته است و ارزش خوب آن را برای ارزیابی بیماری‌های مزمن کبدی با علل مختلف نشان می‌دهد. دستورالعمل های فعلی الاستوگرافی در مورد چگونگی و زمان استفاده از این روش های الاستوگرافی در عمل بالینی توصیه می کند و مزایای آنها و همچنین محدودیت های آنها را برجسته می کند. علاوه بر این، نوآوری سریع سیستم‌های اولتراسوند امکان توسعه ابزارهای نرم‌افزاری جدیدی را فراهم کرده است که علاوه بر کمی‌سازی فیبروز، کمی کردن استئاتوز و ویژگی‌های ویسکوالاستیک بافت‌ها مانند التهاب را ممکن می‌سازد، بنابراین سیستم‌های اولتراسوند را به روش‌های چند پارامتری تبدیل می‌کنند (چند پارامتری). اولتراسوند MPUS). همچنین، علاوه بر سفتی کبد، سفتی طحال پیش‌بینی‌کننده خوبی برای عوارض سیروز کبدی مانند فشار خون پورتال است و توصیه‌های فعلی و معیارهای روشنی برای زمان استفاده از الاستوگرافی برای ارزیابی فشار خون پورتال وجود دارد.

 

نقش الاستوگرافی مبتنی بر اولتراسوند

الاستوگرافی مبتنی بر اولتراسوند در درجه اول به عنوان جایگزینی برای بیوپسی کبد برای ارزیابی فیبروز کبدی استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای پیش بینی عوارض در بیماران مبتلا به سیروز استفاده کرد. دستورالعمل های جامعه در مورد استفاده از الاستوگرافی سونوگرافی کبد در دسترس است.

الاستوگرافی مبتنی بر اولتراسوند برای ارزیابی ضایعات کانونی کبد مورد مطالعه قرار گرفته است، اما به دلیل محدودیت هایی مانند عمق نفوذ محدود و همپوشانی مقادیر، به طور کلی برای این کاربرد توصیه نمی شود.

 

ارزیابی فیبروز کبدی - ارزیابی فیبروز کبدی به طور سنتی با بیوپسی کبد انجام می‌شود، اما عملکرد بالینی در حال تغییر است زیرا بیوپسی کبد دارای چندین معایب است: تهاجمی است. با عوارض نادر اما جدی همراه است. و فقط می تواند بخش کوچکی از پارانشیم کبد را نمونه برداری کند و آن را مستعد تنوع نمونه برداری می کند. برای غلبه بر این مشکلات، روش‌های سرولوژیکی و رادیوگرافیک غیرتهاجمی جایگزین برای ارزیابی فیبروز کبدی ایجاد شده‌اند. یکی از متداول‌ترین تکنیک‌های مبتنی بر اولتراسوند برای ارزیابی فیبروز کبدی، الاستوگرافی گذرا، یک تکنیک الاستوگرافی موج برشی است. سایر تکنیک‌های مبتنی بر اولتراسوند شامل تکنیک‌های ضربه نیروی تابش صوتی (ARFI) است (به عنوان مثال، الاستوگرافی موج برشی نقطه‌ای [SWE]، دو بعدی-SWE).به «اندازه‌گیری سرعت موج برشی با استفاده از ضربه نیروی تابش صوتی (ARFI)» میگویند.

 

الاستوگرافی کبدی (فیبروسکن) چیست؟

الاستوگرافی کبدی که فیبروسکان نیز نامیده می شود، یک آزمایش تصویربرداری سونوگرافی در مطب است که کبد شما را از نظر علائم فیبروز یا اسکار بررسی می کند. این اسکار توانایی کبد شما را برای عملکرد مختل می کند و در صورت شدید به آن سیروز می گویند. شما می توانید فیبروز را در نتیجه بسیاری از بیماری های مزمن کبدی ایجاد کنید. Fibroscan™ همچنین می تواند میزان رسوب چربی در سلول های کبد شما را اندازه گیری کند. رسوب چربی در سلول های کبد می تواند منجر به التهاب مزمن و فیبروز شود. دیابت و وزن بالاتر ممکن است با بیماری کبد چرب غیر الکلی ("NAFLD") مرتبط باشد.

 

Fibroscan یک جایگزین بدون درد، سریع و غیر تهاجمی برای بیوپسی کبد به عنوان راهی برای اندازه گیری فیبروز است. این به پزشک شما امکان می دهد هم بیماری کبد چرب را تشخیص دهد و هم شدت / پیشرفت بیماری کبد چرب را اندازه گیری کند تا بتواند در مراحل اولیه برای درمان آن مداخله کند. در صورت عدم درمان، تجمع بافت اسکار می تواند منجر به سیروز کبدی شود که غیرقابل برگشت است و می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

 

چه چیزی با این تست مرتبط است؟

آزمایشات Fibroscan در مطب ما انجام می شود. روی یک میز دراز می کشید و پزشک یا دستیار پزشکی ژل را در سمت راست شکم شما اعمال می کند، سپس یک دستگاه عصا مانند را روی آن ناحیه می کشد. گرز امواج صوتی (اولتراسوند) را به کبد شما می فرستد که به دستگاه اجازه می دهد سفتی آن را اندازه گیری کند. هیچ تشعشعی در کار نیست.

 

Fibroscan یک روش بدون درد است و تنها چند دقیقه طول می کشد.

 

آماده شدن برای رویه

شما نباید به مدت سه ساعت قبل از آزمایش Fibroscan غذا بخورید.

 

بعد از الاستوگرافی کبدی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

اگر Fibroscan شما نشان داد که شما به بیماری کبد چرب مبتلا هستید، ممکن است پزشک شما دارو تجویز کند و/یا شما را برای مشاوره تغذیه به یکی از متخصصان تغذیه معرفی کند. اصلاح رژیم غذایی بخش مهمی از درمان بیماری کبد چرب برای همه افراد بدون توجه به وزن بدن آنها است. اگر شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری دارید، کاهش وزن نیز ممکن است به عنوان بخشی از درمان شما توصیه شود.

 

آزمایش چگونه انجام می شود؟

هنگامی که بیمار به پشت خوابیده است، یک پروب شبیه به اولتراسوند بر روی پوست در ناحیه کبد، به طور معمول در خط میانی زیر بغل سمت راست قرار می گیرد. هر بار که یک موج ارتعاشی توسط پروب ایجاد می شود، بیمار یک تلنگر ملایم احساس می کند (شکل 2). به طور معمول انجام آزمایش حدود 10 دقیقه طول می کشد و هیچ ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی کند. به طور کلی، بیماران باید حداقل 2 ساعت قبل از عمل ناشتا باشند، اگرچه دستورالعمل های خاص ممکن است بسته به اپراتور متفاوت باشد.

 

 

 

نشانه های این آزمایش چیست؟

FibroScan اصولاً برای تخمین میزان اسکار موجود در کبد (یعنی مرحله بیماری کبد) استفاده می شود. این در ارزیابی بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی، از جمله هپاتیت مزمن C، هپاتیت مزمن B، سوء مصرف مزمن الکل و کبد چرب بسیار مفید است. مفهوم این است که هرچه فیبروز و اسکار بیشتر رخ دهد، میزان سفتی کبد بالاتر خواهد بود. از این خواندن می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 

میزان آسیب کبدی موجود را برآورد کنید

از طریق اندازه گیری های متوالی، پیشرفت یا پسرفت بیماری را کنترل کنید

راهنمای پیش آگهی و مدیریت بیشتر، از جمله درمان.

این آزمون چه مشکلاتی دارد؟

الاستوگرافی گذرا مستقیماً فیبروز را اندازه گیری نمی کند و از این رو، افزایش کاذب (یعنی تخمین بیش از حد فیبروز کبد) ممکن است به دلایل متعددی مشاهده شود (جدول 1). بنابراین، قرائت‌های سفتی کبد باید با دقت و با در نظر گرفتن این عوامل مخدوش‌کننده بالقوه تفسیر شوند.

 

 

 

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT