• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اکوی قلب جنین در دوران بارداری|اکوی قلب جنین در تهران|اکو قلب جنین


اکوی قلب جنین در دوران بارداری ؛ اکوکاردیوگرافی جنین آزمایشی است که از امواج صوتی (سونوگرافی) برای ارزیابی مشکلات قلب نوزاد قبل از تولد استفاده می کند. در ایالات متحده، بیماری قلبی مادرزادی (CHD) شایع ترین نوع نقص مادرزادی است که هر سال تقریباً 1 درصد (یا حدود 40000) تولد را تحت تأثیر قرار می دهد.

شایع ترین نوع CHD، نقص دیواره بین بطنی (VSD) است. نزدیک به 25 درصد از نوزادان مبتلا به CHD یک نقص بحرانی دارند و این نوزادان معمولاً در سال اول زندگی خود به جراحی یا نوعی مداخله دیگر نیاز دارند.اکوکاردیوگرام جنین یک آزمایش سونوگرافی است که در دوران بارداری برای ارزیابی قلب جنین انجام می شود.

یک کاوشگر کوچک به نام مبدل بر روی شکم مادر قرار می گیرد که امواج صوتی را با فرکانس بسیار بالایی که قابل شنیدن نیست منتشر می کند. امواج صوتی اولتراسونیک از طریق پوست مادر و نوزاد، به سایر بافت‌های بدن و در نهایت به قلب کودک حرکت می‌کند، جایی که امواج صوتی از ساختارهای قلب منعکس شده و به مبدل بازمی‌گردند. مبدل امواج منعکس شده را تشخیص می دهد و آنها را برای تفسیر به دستگاه می فرستد و در نتیجه تصویری از قلب ایجاد می شود. این آزمایش دردناک نیست و به کودک آسیبی نمی رساند. به طور متوسط، بسته به پیچیدگی قلب جنین، حدود 45 تا 90 دقیقه طول می کشد.

 

اکوکاردیوگرافی جنین یک آزمایش سونوگرافی است که در دوران بارداری برای ارزیابی قلب جنین انجام می شود.

اکوکاردیوگرافی ساختارها و عملکرد قلب را ارزیابی می کند. یک کاوشگر کوچک به نام مبدل (مشابه میکروفون) روی شکم مادر قرار می گیرد و امواج صوتی اولتراسونیک را با فرکانس بسیار بالا می فرستد که توسط گوش انسان قابل شنیدن نیست. هنگامی که مبدل در مکان‌های خاصی و در زوایای خاصی قرار می‌گیرد، امواج صوتی اولتراسونیک از طریق پوست مادر و نوزاد و سایر بافت‌های بدن به بافت‌های قلب کودک حرکت می‌کنند، جایی که امواج از ساختارهای قلب بازتاب می‌کنند (یا پژواک). مبدل امواج منعکس شده را می گیرد و به کامپیوتر می فرستد. کامپیوتر پژواک ها را به تصویری از دیواره ها و دریچه های قلب تفسیر می کند.

اکوکاردیوگرافی جنین می‌تواند به تشخیص ناهنجاری‌های قلب قبل از تولد کمک کند، و امکان مداخله پزشکی یا جراحی سریع‌تر پس از تولد نوزاد را فراهم می‌کند. این امر شانس بقای نوزادان مبتلا به نقایص شدید قلبی را پس از زایمان افزایش می دهد.

Echocardiography/اکوی قلب جنین در دوران بارداری

اگر سوالی در مورد اکوی قلب جنین یا همان اکوکاردیوگرافی جنین دارید و یا باردار هستید و قصد انجام اکوی قلب جنین را دارید

با ما در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی الوند تماس بگیرید

برخلاف سونوگرافی (اسکن آناتومی) که به طور معمول در مطب متخصص زنان و زایمان برای بررسی هر ساختار جنین انجام می شود، اکوی قلب جنین یک ارزیابی متمرکز از قلب جنین است. این به متخصص قلب کودکان اجازه می دهد تا ساختار و عملکرد قلب را با جزئیات ارزیابی کند. این آزمایش توسط یک تکنسین سونوگرافی انجام می شود که به عنوان "سونوگرافیست" نیز شناخته می شود و توسط یک متخصص قلب کودکان که دارای تخصص در تصویربرداری قلب جنین است، تفسیر می شود.

اکوکاردیوگرافی جنین می‌تواند ناهنجاری‌های قلب را قبل از تولد تشخیص دهد، و امکان برنامه‌ریزی مناسب قبل از زایمان و مدیریت پزشکی را پس از تولد نوزاد فراهم می‌کند. این برای نوزادانی که دچار نقص قلبی شدید هستند، مهم است تا از برنامه ریزی هماهنگ شده زایمان برای مادر و نوزاد اطمینان حاصل شود. برخی از نوزادان با نقایص شدید قلبی بلافاصله پس از تولد به داروها، جراحی ها یا اقدامات خاصی نیاز دارند.

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی

اکوقلب جنین در تهران

چه کسانی باید اکوکاردیوگرام جنین دریافت کنند؟

اکوکاردیوگرام جنین برای هر زن باردار ضروری نیست. آزمایشات اولتراسوند قبل از تولد که به طور معمول توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود، می تواند اطلاعاتی در مورد اینکه آیا قلب جنین به درستی شکل گرفته است یا خیر. اکثر جنین ها نیازی به اکوکاردیوگرام جنین ندارند.

 

موارد زیر رایج ترین نشانه های اکوکاردیوگرام جنین هستند:

 • یک سونوگرافی معمول قبل از تولد یک نقص ساختمانی احتمالی قلب را کشف کرده است
 • یک سونوگرافی معمول قبل از تولد یک آریتمی احتمالی را در نوزاد کشف کرده است
 • سابقه خانوادگی یک خواهر یا برادر یا والدینی که با CHD متولد شده اند
 • یک ناهنجاری کروموزومی یا ژنتیکی در نوزاد کشف می شود (مانند، اما نه محدود به تریزومی 13، 18 یا 21، که به عنوان سندرم داون نیز شناخته می شود)
 • مایع اضافی موجود در اطراف اندام های جنین (قلب، پوست، کبد و ریه ها)
 • اگر ناهنجاری های چند اندام مانند کلیه، استخوان یا مغز تشخیص داده شود
 • انواع خاصی از بارداری دوقلو
 • ناهنجاری های ریوی، مانند فتق دیافراگم مادرزادی، ناهنجاری ریه یا تومور ریه
 • اگر مادر از داروهای خاصی استفاده کرده باشد که ممکن است باعث CHD شود، مانند برخی داروهای ضد تشنج، ضد افسردگی، آنتی بیوتیک، ضد التهاب (مانند ایبوپروفن، ایندومتاسین) یا داروهای تجویزی آکنه.
 • اگر مادر در دوران بارداری از الکل یا مواد مخدر استفاده کرده باشد
 • اگر مادر مبتلا به دیابت، لوپوس، سندرم شوگرن، فنیل کتونوری یا بیماری بافت همبند باشد.
 • اگر مادر در دوران بارداری سرخجه داشته باشد

اکوکاردیوگرام جنین چه زمانی انجام می شود؟

اکوکاردیوگرام جنین معمولاً در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود که معمولاً بین هفته های 18 تا 24 بارداری انجام می شود. در شرایط نادر، متخصصان قلب کودکان می توانند تصاویری از قلب جنین در اوایل هفته 11-13 بارداری دریافت کنند. با این حال، اگر این اسکن زودتر از موعد انجام شود، احتمالاً از مادر خواسته می‌شود تا برای تصاویر قطعی‌تر در اواخر بارداری مراجعه کند تا یافته‌های قبلی را تأیید کند.

اگر یک متخصص زنان و زایمان یک ناهنجاری ساختاری قلب را تشخیص دهد، مادر برای تشخیص دقیق و مشاوره به متخصص قلب کودکان ارجاع داده می شود. پس از انجام اکوکاردیوگرام جنین، متخصص قلب اطفال یافته ها را با خانواده به طور مفصل بررسی می کند و تعیین می کند که آیا پیگیری بیشتر در دوران بارداری یا پس از زایمان ضروری است یا خیر. بسته به شدت نقص قلبی، مادر ممکن است یک بار یا حتی چندین بار در طول بارداری خود به متخصص قلب جنین مراجعه کند. اگر اکوکاردیوگرام جنین طبیعی باشد، مادر معمولاً از متخصص قلب ترخیص می شود یا در برخی موارد، نوزاد پس از تولد تحت اکوکاردیوگرام قرار می گیرد.

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی

اکوقلب جنین در تهران

هنگامی که یک نقص قلبی تشخیص داده شد، متخصص قلب کودکان به محض اتمام مطالعه، تشخیص و پیامدهای آن را با جزئیات توضیح می دهد. در بسیاری از موارد، متخصص قلب ممکن است پس از اتمام مطالعه اولیه توسط سونوگرافیک، تصاویر اضافی نیز بگیرد. متخصص قلب اطفال اغلب برای توضیح اهمیت نقص قلبی، از جمله اینکه آیا این نقص روی جنین قبل از تولد تأثیر می گذارد یا نه، نیاز به انتقال فوری پس از تولد (به بخش مراقبت های ویژه نوزادان یا قلب) و/یا نیاز به قلب دارد، نقاشی می کشد. جراحی بعد از تولد ویزیت های بعدی ممکن است شامل ملاقات با متخصصان دیگری مانند هماهنگ کننده مراقبت از جنین، مشاور ژنتیک، جراح قلب یا متخصص قلب مداخله ای باشد تا اطمینان حاصل شود که کودک در مرکز صحیح زایمان می کند و اطلاعات بیشتری در مورد جراحی قلب یا سایر روش هایی که ممکن است پس از تولد لازم باشد. .

توجه به این نکته مهم است که حتی در مورد اکوکاردیوگرام طبیعی جنین، این آزمایش دارای محدودیت‌های ذاتی است، زیرا گردش خون در جنین با پس از تولد متفاوت است. برخی از محدودیت‌ها عبارتند از: ناتوانی در رد سوراخ‌های کوچک (مانند نقایص سپتوم دهلیزی یا بطنی)، ناهنجاری وریدی ریوی (همچنین به عنوان بازگشت غیرعادی وریدی ریوی جزئی شناخته می‌شود)، ناهنجاری‌های جزئی دریچه (از جمله دریچه آئورت دو لختی)، و کوآرکتاسیون آئورت. . با وجود این محدودیت ها، یک اکوکاردیوگرافی طبیعی جنین تا حد زیادی احتمال بسیار کم بیماری ساختاری قلب را تضمین می کند.

برای هر بارداری که شامل یک بیماری پیچیده قلبی باشد، زایمان در یک بیمارستان بزرگ با دسترسی به متخصصان مراقبت های بهداشتی و خدماتی برای حمایت از نوزاد پس از زایمان، مانند بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) و بخش مراقبت های ویژه قلبی عروقی (CVICU) توصیه می شود. ). بیمارستان کودکان تگزاس و پاویلیون کودکان تگزاس برای زنان مراکز شناخته شده ملی برای مراقبت از جنین و نوزادان مبتلا به CHD هستند.

 

اکوکاردیوگرام جنین چیست و چه کسانی به آن نیاز دارند؟

اکوکاردیوگرافی جنین سونوگرافی قلب است. شرایط خاصی وجود دارد که به نظر ما ممکن است خطر بیشتری برای قلب داشته باشد .

این عوامل خطر برای مادر باردار شامل سابقه خانوادگی نقایص قلبی، نقص ساختمانی قلب، اختلالات ریتم قلب، دیابت بارداری و اگر مادر بیش از یک جنین باردار باشد. اینها موقعیت هایی هستند که در آنها اکو جنین انجام می دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که قلب جنین به طور طبیعی در حال رشد است.

 

چه ناهنجاری هایی را می توان در اکوکاردیوگرافی جنین تشخیص داد؟

ناهنجاری های قلب جنین از ناهنجاری های ساختاری تا ریتم غیر طبیعی قلب را شامل می شود. بسیار رایج است که مادری را می بینیم که نوزادش دارای ضربان های رد شده یا ضربان های اضافی است و خوشبختانه، اغلب این موارد خوش خیم هستند. اما بعداً ما مادرانی داریم که ضربان قلب نوزادانشان به طور غیرعادی سریع یا آهسته است، که هر دوی اینها می تواند برای جنین خطرناک باشد و منجر به مرگ جنین یا نیاز به زایمان زودرس شود.

 

شایع ترین ناهنجاری هایی که می بینیم، ناهنجاری های رشد هستند. بنابراین، این واقعه در زمینه قلب و عروق کودکان صحبت می کند. این بسیار متفاوت از قلب و عروق بزرگسالان است. قلب اطفال عمدتاً بر روی اختلالات رشد متمرکز است و می تواند از سوراخی که نباید در قلب باشد یا دریچه ای که نشتی دارد یا باریک است متغیر باشد. اما حتی می تواند به طیف شدید یک طرف قلب که به درستی شکل نمی گیرد نیز برود.

پیشرفت های جدید در اسکن قلب جنین: اکوکاردیوگرافی سه بعدی و چهار بعدی جنین

این مقاله به بررسی امکان اکوکاردیوگرافی سه بعدی و چهار بعدی (3 و 4 بعدی) جنین می پردازد. مجموعه داده‌های حجمی قلب جنین را می‌توان به‌عنوان یک حجم ثابت، به‌عنوان یک حجم سه‌بعدی بی‌درنگ یا به‌عنوان یک سینمای حجمی 4 بعدی آفلاین با استفاده از نرم‌افزار همبستگی تصویر مکانی و زمانی (STIC) به دست آورد. STIC توضیح داده شده و پتانسیل های این روش مورد تاکید قرار گرفته است.

نمایش مجموعه داده های حجم قلب جنین، مقاطع مورد علاقه را با استفاده از حالت چند صفحه ای یا تصویربرداری چند برش تصویربرداری و ابزارهای مختلف رندر حجم، نشان می دهد. حالت دوم عبارتند از: حالت های سطحی، حداقلی، وارونگی و بدنه شیشه ای. این بررسی پتانسیل دستیابی به مجموعه داده‌های حجم دیجیتال چرخه قلب را برای ارزیابی آفلاین بعدی، چه برای تشخیص آفلاین، یک نظر دوم (به عنوان مثال از طریق پیوند اینترنتی) یا برای آموزش اکوکاردیوگرافی جنین به کارآموزان و سونوگرافیک‌ها برجسته می‌کند.

نقایص مادرزادی قلب (CHD) یکی از شایع ترین ناهنجاری ها در جنین انسان (5/1000 تولد زنده) است و علت اصلی مرگ و میر ناشی از ناهنجاری ها در سال اول زندگی است. از اواخر دهه 1970، آزمایش اولتراسونیک قلب جنین ممکن و قابل اعتماد نشان داده شده است، و می توان آن را در سونوگرافی غربالگری عمومی که به طور معمول به زنان باردار در بسیاری از کشورهای جهان ارائه می شود، ادغام کرد.

بهبود فنی مداوم تصویر دو بعدی (2 بعدی) در مقیاس خاکستری در 20 سال گذشته و ظهور داپلر رنگی و پالس تشخیص ناهنجاری های کوچک قلبی را امکان پذیر کرده است و منجر به تشخیص دقیق تر در بسیاری از شرایط شده است.1e4 منطقی پیامد این افزایش وضوح، تغییر در تشخیص بینی ها بین هفته های 12 و 15 بارداری بوده است.5 این اسکن اولیه زمانی اهمیت بیشتری پیدا کرد که مشخص شد افزایش ضخامت شفافیت نوکال در هفته های 11e14 بارداری با هر دو کروموزومی ارتباط زیادی دارد. انحرافات و نقایص قلبی. 6 اخیراً، امکانات 3 و 4 بعدی توسط بسیاری از شرکت ها ارائه شده است، از جمله یک تکنیک هیجان انگیز برای کسب قلب جنین در حال تپش به نام "همبستگی تصویر مکانی و زمانی" (STIC).7e11 امکانات فنی بیشتری وجود دارد. در دسترس معاینه کنندگان علاقه مند به دیوگرافی اکوکار جنین نسبت به گذشته است و بیشتر آنها هنوز در حال ارزیابی هستند.

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی

اکوقلب جنین در تهران

هدف از این مقاله بررسی کوتاهی از پتانسیل های تکنیک های 3 و 4 بعدی در تصویربرداری قلب جنین است. سونوگرافی حجمی قلب جنین و پتانسیل بعد سوم و چهارم سونوگرافی حجمی یک معاینه جامع اکوکاردیوگرافی جنین با به دست آوردن و مستندسازی سطوح مقطع مختلف انجام می شود. 2،4،12 در یک رویکرد سیستماتیک سگمنتال، اتصالات وریدی- دهلیزی، بطن دهلیزی و بطنی- شریانی باید ارزیابی شوند. .2،4،12e14 بر خلاف بیماران ریکرویی کودکان که در آنها از پنجره های از پیش تعیین شده برای به دست آوردن نماهای استاندارد شده از قلب استفاده می شود، معاینه جنین محدودیت های کمی دارد به جز اینکه اندازه قلب با پیشرفت بارداری افزایش می یابد (عرض قلب از 20 افزایش می یابد. تا 45 میلی متر در ترم)، فرکانس قلب بالاتر است (حدود 150 ضربه در دقیقه)، و تفسیر اغلب باید در زمان واقعی در طول معاینه انجام شود.

اگر معاینه کننده تجربه محدودی داشته باشد و اگر جنین در حال حرکت باشد، این یک چالش است. با توجه به این موانع احتمالی، ارزیابی قلب جنین یکی از چالش برانگیزترین کارهای تشخیصی است که معاینه کنندگان جنین در طول معاینات سونوگرافی سه ماهه دوم یا سوم با آن مقابله می کنند. حرکات دیوار در طول چرخه قلب می تواند در یک سیستم از راه دور برای تجزیه و تحلیل آفلاین استفاده شود، بنابراین تکنیک معاینه را تسهیل می کند. امکانات تشخیصی موجود از چنین جلدی به طور خلاصه ارائه خواهد شد.

اکتساب حجم قلب جنین در دهه گذشته، اکوکاردیوگرافی 3 و 4 بعدی جنین به شدت در آزمایشگاه ها با استفاده از ایستگاه های کاری خارجی 15e20 و مبدل های مکانیکی 21 و ماتریکس مورد بررسی قرار گرفته است. این مطالعات بر افزایش حجم قلب جنین و نمایش پس پردازش داده های حجمی با این حال، راه های مختلفی برای به دست آوردن مجموعه داده های حجم قلب جنین وجود دارد. Deng24 یک نامگذاری را پیشنهاد کرد که باید برای ایجاد تمایز مناسب استفاده شود، همانطور که در زیر توضیح داده شده است.

استاتیک 3D (اسکن حجم مستقیم: غیر دردار) این در اکثر مطالعات جنینی (صورت، دست ها و غیره) استفاده می شود که در آن نه ضربان قلب و نه حرکات در حین اکتساب و رندر در نظر گرفته نمی شود . بسته به وضوح تصویر از پیش تعیین شده و زمان دریافت، اطلاعات حرکات قلب به عنوان مصنوعات حرکتی با تصاویر کم و بیش قابل قبول ذخیره می شود. این تکنیک را نمی توان برای ارزیابی رویدادهای مربوط به چرخه قلب یا دیواره میوکارد یا حرکات دریچه استفاده کرد. با این حال، اندازه و رابطه ساختارهای قلبی را می توان برای اهداف تشخیصی استفاده کرد.

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی

اکوقلب جنین در تهران

ترجیح می دهید از آن با قدرت یکنواخت (یک رنگ) Doppler28e30 استفاده کنید . برای چنین اهدافی، به نظر می رسد که مصنوعات حرکتی یک مشکل ناچیز در تجسم سه بعدی عروقی باشند، به ویژه زمانی که ضربان عروق در طول اکتساب کاهش می یابد. مبدل مکانیکی دوبعدی با دستیابی سریع 20e30 volume/s21 یا یک مبدل 3 بعدی ماتریسی که امکان ارزیابی 3 بعدی پویا در زمان واقعی را فراهم می کند. 22،23 محدودیت های یک مبدل مکانیکی وضوح است، مقدار کمی از اطلاعات حجمی که در حجم بالا ذخیره می شود. نرخ Ume باید به دست آید، و عدم ترکیب ملت با داپلر رنگی.

محدودیت های یک پروب ماتریسی هزینه های مبدل با پلت فرم مربوطه، وضوح تصویر و عدم ترکیب با داپلر رنگی است. STIC (اسکن حجم غیرمستقیم، motion gated: offline 4D) در این شرایط، حجم مورد نظر در یک لحظه اسکن نمی شود. دریافت آهسته برش های تصویر (مدت زمان 7.5e15 ثانیه) امکان جمع آوری صفحات متعدد، از جمله اطلاعات از یک چرخه قلبی کامل را فراهم می کند. STIC میانگین ضربان قلب به دست آمده را محاسبه می کند و تصاویر موجود در حجم مجدداً با توجه به رویداد زمانی آنها در چرخه قلب تنظیم می شوند. حجم، و اطلاعات 4 بعدی در عرض چند ثانیه در دسترس است و بنابراین امکان ادغام آن در استفاده بالینی را فراهم می کند. حجم نمایش داده شده شامل یک چرخه قلب "فرضی" است که از تصاویر منتخب منفرد از صفحه A در مراحل مختلف چرخه قلب بازسازی شده است . STIC را می توان با اکوکاردیوگرافی جنین در مقیاس خاکستری و در ترکیب با داپلر رنگی ، پاور داپلر، B-flow و غیره استفاده کرد.

 

Echocardiography/اکوی قلب جنین در دوران بارداری

صفحه منفرد، صفحات متعامد چند صفحه ای یا برش های موازی توموگرافی چندگانه هنگامی که یک حجم با موفقیت به دست آمد، می توان آن را در یک محیط چندسطحی که ضربان قلب را در سه صفحه متعامد (4 بعدی) نشان می دهد، یا با استفاده از رندر حجم در شکل گیری تجسم کرد.

از مجموعه داده های 3D/4D، نماهای مقطعی را می توان در هر جهت دلخواه ، جهت و عمق به دست آورد. در یک حجم STIC، حجم قلبی بازسازی‌شده به‌عنوان یک سیکل قلبی بی‌درنگ، که در یک حلقه سینمایی پخش می‌شود، نمایش داده می‌شود. حلقه همچنین ممکن است در حرکت آهسته پخش شود یا در هر زمان برای تجزیه و تحلیل دقیق مراحل خاص چرخه قلبی متوقف شود . از آنجایی که یک مجموعه داده حجمی وجود دارد، هر صفحه مورد علاقه ("هر صفحه") را می توان با پیمایش در حجم نشان داد. در یک حجم خوب، نمای چهار حفره ای، نمای پنج حفره ای، نماهای محور کوتاه و بلند و نماهای سه رگ- تراشه، قوس آئورت و غیره را می توان به صورت آفلاین در حلقه سینما یا به صورت تجسم کرد. تصاویر ثابت . صفحه نمایش تشک یا یک نمای تک صفحه یا یک نمای چندسطحی است که سه صفحه عمود بر هم را نشان می دهد. در دیدگاه اخیر، تقاطع سه صفحه یک نقطه است. با جابجایی موقعیت نقطه، ممتحن می تواند از طریق حجم صدا حرکت کند.

تجزیه و تحلیل چند برش اخیراً معرفی شده مشابه ارزیابی توموگرافی از توموگرافی کامپیوتری و ایستگاه های کاری تشدید مغناطیسی است. ترکیب این نمایشگر با STIC و امکان انتخاب فاصله بین هواپیماها، پتانسیل را در ارزیابی قلب جنین حفظ می کند . پس از به دست آوردن حجم، به جای پیمایش در ولوم، سطوح تشخیصی متفاوتی نمایش داده می‌شوند که سطح مقطع عرضی یا ژیتودینال طولی مختلف را مشاهده می‌کنند. برای چنین اهدافی، Abuhamad34 امکان تحلیل خودکار تصویر قلب را در آینده پیشنهاد کرد.

لازم به ذکر است که علیرغم این پتانسیل حالت چندسطحی، نماهای قالب بندی شده ممکن است به اندازه نماهای مشابه بدست آمده از یک اسکن واقعی که توسط یک معاینه کننده با تجربه که قادر است کاوشگر را به سمت ساختارهای قلب مورد نظر هدایت کند، آموزنده نباشد و از آن اجتناب کند. سایه انداختن از دنده ها یا سایر مصنوعات. 20 مطالعات بر روی تجزیه و تحلیل چند صفحه ای از یک چرخه قلبی در یک ایستگاه راه دور با استفاده از جمع آوری حجم STIC در ارزیابی سطوح مختلف قلب قابل اعتماد هستند. 8،33 مزایای استفاده از چنین حجمی برای ارزیابی پیوند اینترنتی نیز مورد تاکید قرار گرفت که پتانسیل کسب نظر دوم را نشان می دهد.

Echocardiography/اکوی قلب جنین در دوران بارداری

27,35 گروه ما از این حالت در آموزش اکوکاردیوگرافی جنین در آموزش مداوم پزشکی استفاده کردند. شرکت کنندگان باید یک فایل STIC از 30 مجموعه داده مختلف حجم قلب را بارگذاری می کردند و تشخیص خود را با استفاده از سطوح مختلف مورد علاقه انجام می دادند. داپلر رنگی را می توان با یک اکتساب استاتیک سه بعدی ترکیب کرد. با این حال، به نظر نویسندگان، این هیچ تاثیر بالینی ندارد، زیرا جهت جریان رنگ به فاز قلبی مرتبط است و اکتساب بدون دریچه حرکتی منطقی نیست. برای رندر حجم باید از پاور داپلر استفاده کرد. اگر قرار باشد رویدادهای همودینامیک مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، اکتساب STIC را می توان با داپلر رنگی ترکیب کرد. در یک نسخه نرم افزاری جدید، داپلر رنگی و پاور داپلر به فناوری STIC در مقیاس خاکستری اضافه شد که امکان ارزیابی احتمالی تغییرات همودینامیک در طول چرخه قلبی در حفره های مختلف قلبی را فراهم می کند (شکل 1، سمت چپ و شکل 4). این تکنیک شبیه به تصویربرداری در مقیاس خاکستری است، اما مشکل اصلی، اصلاح تصویر داپلر رنگی است در حالی که نرخ فریم بالایی از تصویر دوبعدی داپلر رنگی یا قدرتی دارد. مزایا و محدودیت‌های این روش اخیراً توسط گروه نویسندگان منتشر شده است.10 در مطالعه‌ای بر روی STIC داپلر رنگی، 35 جنین طبیعی و 25 جنین مبتلا به CHD، سه صفحه ضروری، 4 یعنی نمای چهار حفره‌ای، 5 حفره‌ای را تجزیه و تحلیل کرد. نمای و نمای سه رگ-نای در 90 درصد موارد در هر دو گروه به طور قابل اعتمادی از نظر رنگ مشخص شد. محدودیت‌ها به دلیل عدم وجود اطلاعات زمانی بود که جهت جریان خون عمود بر پرتو اولتراسوند بود، و این واقعیت که اندازه بزرگ قلب در اواخر بارداری در یک حجم جابجا نمی‌شد.

Echocardiography/اکوی قلب جنین در دوران بارداری

داده‌های حجمی ارائه‌شده به‌عنوان یک حجم سه‌بعدی یک آزمایش‌کننده که تعدادی صفحه قلبی مقطعی قلب را در طول چرخه‌های دیاک مختلف خودرو به‌دست می‌آورد، به طور خودکار قلب را در ابعاد سوم و چهارم (زمان C 3 بعدی) بازسازی می‌کند. سونوگرافی سه بعدی با تجسم چهره جنین در حالت رندر سطحی رایج شد. یک اصل مشابه را می توان برای قلب جنین به کار برد که امکان نمایش ناحیه مورد نظر را به عنوان یک صفحه نمایش سه بعدی فراهم می کند. برای این منظور، معاینه کننده جعبه رندر حجم را روی قلب جنین قرار می دهد و منطقه مورد نظر را انتخاب می کند . پس از انتخاب اینکه کدام شکل در حالت رندر نمایش داده می شود (سطح، وارونگی، بدنه شیشه ای و غیره)، جهت نمای رندر  در موقعیتی قرار می گیرد که آزمایشگر می خواهد بصری کند. ساختار مورد علاقه ، خط نمای رندر زیر ریشه آئورت برای مشاهده نمای چهار حفره ای قرار داده شد.، خط در دهلیزها در سطح دریچه‌ها قرار داده شد و نمای اصلی قلب دریچه‌های دهلیزی و نیمه قمری بود.

با توجه به داده های حجم به دست آمده، نمایش اطلاعات مقیاس خاکستری (شکل 5e9) یا (به علاوه) نمایش جریان خون  را می توان انتخاب کرد. اگر حجم مقیاس خاکستری باشد

 acquired، دیواره های قلبی و لومن مربوط به اتاق ها و عروق را می توان نشان داد.

با این حال، اگر اطلاعات جریان خون با ترکیب با داپلر رنگی یا قدرتی یا با جریان B به دست آید، نمایشگر می‌تواند شامل نمایش رویدادهای مودینامیکی hae همراه با دیواره‌های قلب یا عروق باشد.

نمایش حجم با رندر سطحی رندر سطحی را می توان با استفاده از رابط بین حفره ها و دیواره های قلب روی قلب جنین اعمال کرد. نماها نماهای شناخته شده سونوگرافی دوبعدی (نماهای چهار و پنج محفظه) هستند  یا می توانند نماهای جدیدی باشند که هنوز تعریف نشده اند. نماهای 17،36 "روی صورت" می توانند بر روی نمایش سپتوم های بین بطنی یا بین دهلیزی، دریچه های دهلیزی و یا آرایش عروق بزرگ تمرکز کنند .

در یک مطالعه مقدماتی، نویسندگان اخیرا «نمای اولیه قلب» (همچنین به عنوان نمای جراحی شناخته می‌شود) ارائه کردند و تأثیر این دیدگاه را در نشان دادن ناهنجاری‌ها در چرخش دریچه‌های دهلیزی (دیسپلاسیاس دریچه یا نقایص سپتوم دهلیزی بطنی) تحلیل کردند. ،  و عروق بزرگ . نویسندگان معتقدند که صفحات جدید در حالت رندر سطح می توانند درک رابطه فضایی بین ساختارهای دیاک اتومبیل را تسهیل کنند. اینکه کدام دیدگاه ها برای نیازهای بالینی مناسب هستند، باید دید.

نمایش حجم با حالت حداقل یکی دیگر از حالت های رندر جالب، رندر حالت مینیمم شفاف  است که در آن قلب و رگ های خونی به صورت پروژکتوری دیده می شوند. (آنکوئیک) را می توان به عنوان یک طرح ریزی سه بعدی از رگ های سیاه رنگ، کیست ها، مثانه ها و غیره در محیطی از بافت اکوژنیک تر نشان داد. در حالت ایده آل، عمق جعبه رندر باید باریک باشد تا ظرف مورد نظر را نیز در بر گیرد.

تصاویر تولید شده با استفاده از این تکنیک مشابه پرتاب اشعه ایکس یا رزونانس مغناطیسی قلبی پیش بینی شده است . نمایش حجم با حالت وارونه این حالت نمایشی که اخیراً معرفی شده است از رندر حالت حداقل شروع می شود، اما رنگ اطلاعات را معکوس می کند (مانند فیلم منفی/مثبت)، ساختارهای هیپواکویک را به عنوان جامدات پژواک نشان می دهد  و اکثر موارد را حذف می کند. اطلاعات مربوط به بافت اطراف با تغییر برخی تنظیمات از پیش تعیین شده، مانند افزایش «آستانه» و کاهش شفافیت، می توان تصویر را بهبود بخشید. مصنوعات را می توان با استفاده از چاقوی جراحی الکترونیکی Magicut از بین برد. دنگ و رادک 20 این تکنیک را «نمایش سطح منفی» نامیدند و دریافتند که تصاویر تولید شده شبیه ریخته‌گری پس از مرگ است. زمینه های کاربردی عبارتند از: قلب و عروق، کلیه ها، بطن های مغز و سایر ساختارهای هیپواکوی کیستیک. گزارش‌های اخیر نقش این تکنیک را در تجسم ساختارهای پر از مایع قلب38 و ex tracardiac39 در جنین تحلیل کرده‌اند.

F/اکوی قلب جنین در دوران بارداری

مزیت اصلی این تکنیک این است که تصویر مشابه تصویری است که توسط داپلر قدرتی به دست می‌آید، اما بدون مشکلاتی که در تنظیم تصویر پیش می‌آید. ولوم را می توان در مقیاس خاکستری به عنوان یک حجم استاتیک سه بعدی یا به عنوان یک حجم STIC با نرخ فریم و وضوح بالا به دست آورد، در حالی که حجم های دارای اطلاعات داپلر قدرت دارای نرخ فریم پایینی هستند و در معرض مصنوعات حرکتی هستند. کیفیت تصویر با حالت وارونگی است، بنابراین بهتر از کیفیت به دست آمده توسط داپلر قدرت است. با این حال، فاقد اطلاعات در مورد بافت همسایه نشان داده شده در حالت بدنه شیشه ای است.

نمایش میزان صدا با حالت بدنه شیشه‌ای اگر داده‌های حجم در طول معاینه با داپلر رنگی یا قدرت به‌جای حالت مقیاس خاکستری ساده به‌دست می‌آیند، حجم سه‌بعدی شامل اطلاعات داپلر نیز می‌شود. اکتساب می تواند یک حجم سه بعدی ثابت یا یک حجم STIC باشد. داده های حجم را می توان به سه روش نمایش داد: یا به عنوان اطلاعات رنگ به تنهایی ، اطلاعات مقیاس خاکستری به تنهایی، یا ترکیبی از هر دو (به اصطلاح "حالت بدنه شیشه ای"، شکل 10، میانی و چپ) . پیش نیاز یک حجم خوب، تنظیم بهینه رنگ در طول اسکن دو بعدی قبل از به دست آوردن حجم است. عروق بزرگ اتصال دهنده نقص دیواره بین بطنی (VSD)، کوآرکتاسیون آئورت یا عروق نابجای قوس آئورت.30 یکی از کاربردهای اصلی این حالت، نمایش عبور عروق بزرگ یا مسیر موازی آنها در جابجایی شریان های بزرگ است. ,28e30,41 . استفاده بالینی از این تکنیک های جدید هنوز ارزیابی نشده است. صدای اولترا داپلر قدرتی سه بعدی اخیراً برای نشان دادن منشأ نابجای شریان ساب ترقوه چپ در جنین با قوس آئورت راست30،42 استفاده شد. در یک مورد، این تشخیص به تشخیص تنگی بحرانی این رگ در دوره نوزادی کمک کرد، و مداخله فوری را متوقف کرد.

بسیاری از پیشرفت های جدید در معاینه قلب جنین در چند سال اخیر رخ داده است. این بررسی بر روی معاینات 3 و 4 بعدی قلب جنین متمرکز بود. تکنیک‌های جدید در تصویربرداری قلب جنین که در حال ارزیابی بالینی هستند، شامل بهبود تصاویر در مقیاس خاکستری با افزودن ویژگی‌هایی مانند تصویربرداری هارمونیک و ترکیبی با مبدل‌های با وضوح بالا است. می توان انتظار داشت که تشخیص در طول رشد جنینی (قبل از 10 هفته) در آینده نزدیک امکان پذیر باشد. داپلر رنگی به یک ابزار ضروری تبدیل شده است و باید نه تنها در دیوگرافی هدفمند اکوکار جنین بلکه به عنوان یک ابزار غربالگری نیز استفاده شود، زیرا معاینه را کوتاه تر و قابل اطمینان تر می کند. هنوز در دست بررسی است؛ به نظر می رسد زمینه های مورد علاقه احتمالی ارزیابی ریتمی های آریتمی و عملکرد دیاستولیک باشد. از آنجایی که رزونانس مغناطیسی به طور معمول در ارزیابی هدفمند ناهنجاری های شناخته شده جنین استفاده می شود، 46،47 تلاش هایی برای ادغام آن در قلب جنین انجام می شود. تشخیص؛ با این حال، حل و فصل و فقدان دریچه هنوز مشکل اصلی هستند. 48،49 در مقاله اخیر خود در مورد پیشرفت در کاردیوگرافی اکو جنین، Bhat و Sahn50 بیان کردند که "3D و 4D نویدبخش مناطق جدیدی هستند". بررسی حاضر بر روی این فناوری جدید و به سرعت در حال تکامل اولتراسوند متمرکز شده است و بر امکان جمع آوری و نمایش حجم تأکید دارد. معاینه قلب جنین از طریق دستیابی به هواپیماهای دو بعدی و ذخیره حجمی از اطلاعات دیجیتال چرخه قلب، فرصت های هیجان انگیزی را برای کاربردهای آینده دارد.

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی خانم در تهران

سونوگرافی سه بعدی واژینال

اکوی قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

اکوکاردیوگرام جنین مطالعه ای است که توسط دستگاه تخصصی انجام می شود که از امواج صوتی با فرکانس بالا (اولتراسوند) منعکس شده از ساختارهای مختلف در داخل و اطراف قلب جنین استفاده می کند. این اطلاعات در مورد ساختار و عملکرد قلب ارائه می دهد. جزئیات مربوط به آناتومی قلب و عملکرد عضله قلب و دریچه ها را می توان به دست آورد. تجهیزات و اصول همان چیزی است که برای سونوگرافی معمول زنان و زایمان استفاده می شود.
اکوکاردیوگرام جنین کاملا بدون درد است. یک پزشک یا تکنسین از یک مبدل دستی (مانند لنز دوربین) برای ارسال و دریافت امواج صوتی که خارج از محدوده شنوایی هستند استفاده می کند. یک ژل ضخیم برای کمک به انتقال امواج صوتی و بهبود کیفیت تصویر استفاده می شود. سپس اطلاعات دریافت شده توسط مبدل توسط یک کامپیوتر بسیار پیچیده پردازش می شود تا تصاویر را روی صفحه ویدئو ارائه کند. این تصاویر همچنین با صداها یا رنگ ها تکمیل می شوند که به ارزیابی الگوهای جریان خون در گردش خون کمک می کند. گاهی اوقات وضعیت قرار گرفتن جنین دیدن تمام ساختارهای قلب را دشوار می کند. در این صورت ممکن است از شما بخواهیم که در اتاق حرکت کنید یا حتی کمی دیرتر برگردید اگر احساس می کنیم شانس دیدن تمام ساختارهای قلب را افزایش می دهد.

هیچ اثر مضر شناخته شده ای از اکوکاردیوگرافی جنین بر روی جنین وجود ندارد.
از حدود 16 تا 18 هفتگی به طور بالقوه می‌توانیم تمام حفره‌های اصلی قلب، دریچه‌های قلب و رگ‌های خونی اصلی را که مستقیماً به قلب متصل می‌شوند، ببینیم و اطلاعاتی در مورد ضربان و ریتم قلب ایجاد کنیم. ما می‌توانیم با اطمینان بالا، وجود مهم‌ترین ناهنجاری‌های مادرزادی قلب را مشخص کنیم.
گاهی اوقات به دلیل موقعیت یا اندازه جنین نمی توان تمام ساختارهای قلب را دید. این به این معنی نیست که آنها آنجا نیستند، اما ممکن است به این معنی باشد که به دلایل فنی نمی توان آنها را در آن زمان ارزیابی کرد. گاهی اوقات این اطلاعات ممکن است مهم نباشد. در حالی که در برخی موارد به این معنی است که پاسخ قطعی ممکن نیست. اکوکاردیوگراف در این مورد با شما صحبت خواهد کرد و مطالعات تکراری اغلب در اواخر بارداری انجام می شود.
تشخیص برخی از ناهنجاری های مادرزادی قلب توسط اکوکاردیوگرام جنین دشوار است، اما اغلب این ناهنجاری های بی اهمیت هستند. بررسی معمول قلب، همانطور که به طور معمول در نوزادان تازه متولد شده انجام می شود، همیشه باید در صورت وجود نگرانی انجام شود و سپس پیگیری شود، حتی اگر مطالعه طبیعی باشد.
برخی از ارتباطات بین دو طرف گردش خون معمولاً در همه نوزادان در حال رشد وجود دارد و معمولاً پس از تولد بسته می شود. ما نمی‌توانیم از قبل بگوییم که آیا این اتفاق می‌افتد یا خیر، با این حال فقط یک احتمال کوچک وجود دارد که این اتفاق نیفتد. تداوم این ساختارها به طور کلی مشکل سختی برای مقابله با آن نیست.
ما توجه خود را فقط به قلب معطوف می کنیم، جایی که تخصص ویژه ای داریم. این با سونوگرافی عمومی زنان و زایمان شما یکسان نیست. سایر اطلاعات سونوگرافی در مورد جنین را می توانید از سونوگرافی زنان و زایمان یا متخصص زنان و زایمان خود دریافت کنید.
برخی از ناهنجاری ها را نمی توان قبل از تولد شناسایی کرد.

 

تشخیص نقص مادرزادی قلب، برنامه ریزی برای بارداری و زایمان

شناسایی مشکلات قلبی قبل از تولد تضمین می کند که کودک شما در اسرع وقت موثرترین درمان را دریافت می کند. متخصصان قلب اطفال ما از جدیدترین فناوری برای تشخیص نقایص مادرزادی قلب در زمانی که کودک شما هنوز در رحم است استفاده می کنند. ما منابعی را برای بارداری و زایمان شما ارائه می دهیم و به شما کمک می کنیم برای درمان کودک خود قبل و بعد از تولد آماده شوید.پ

 

تشخیص نقص مادرزادی قلب قبل از تولد

نقص مادرزادی قلب مشکلاتی در ساختار قلب کودک است. اینها می توانند از نگرانی های ساده ای که فقط نیاز به نظارت دارند تا شرایط پیچیده تری که نیاز به جراحی قلب کودکان و مراقبت مداوم تا بزرگسالی دارند، باشد.

اگر مشکلی در قلب کودک شما در طی یک سونوگرافی معمولی تشخیص داده شود، یا اگر مشکوک به نگرانی پزشکی دیگری باشد، به متخصص قلب جنین ما ارجاع داده می شود. تشخیص نقایص مادرزادی قلب نیاز به ارزیابی دقیق سونوگرافی دارد که توسط متخصصین قلب کودکان که آموزش دیده اند تا نقایص مادرزادی قلب را در اوایل هفته شانزدهم بارداری و در برخی موارد حتی زودتر تشخیص دهند، انجام می شود.

 

تست ها

متخصصان قلب جنین ما از آزمایش‌های پیشرفته برای تشخیص دقیق وضعیت قلبی بالقوه کودک شما در اسرع وقت استفاده می‌کنند. این آزمایشات غیرتهاجمی نیازی به تزریق اشعه یا رنگ کنتراست ندارند و هیچ خطری برای سلامتی شما یا کودکتان ندارند.

 

اکوکاردیوگرافی جنین

این یک نسخه پیچیده‌تر از تصویربرداری اولتراسوند است که معمولاً در دوران بارداری دریافت می‌کنید. این توسط متخصصان پزشکی که به طور خاص برای ارزیابی ساختار و عملکرد قلب جنین آموزش دیده اند، انجام و بررسی می شود.

 

تصویربرداری تشدید مغناطیسی جنین (MRI)

MRI جنین از امواج رادیویی و کامپیوتر برای ایجاد تصاویری از ساختار قلب جنین بدون نیاز به اشعه ایکس یا اشعه یونیزان استفاده می کند.

 

آزمایش ژنتیک قلب

اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی مادرزادی دارید، یا اگر کودک شما ممکن است ناهنجاری ژنتیکی یا کروموزومی داشته باشد، ممکن است به شما توصیه کنیم که تحت آزمایش ژنتیک قرار بگیرید. مشاوران ژنتیک مشما را در مورد عوامل خطر و گزینه های غربالگری کودک راهنمایی می کنند و به شما کمک می کنند تصمیم بگیرید که آیا یکی از غربالگری های پیشرفته را انجام دهید یا خیر.

اکوی قلب جنین در دوران بارداری

 

مراقبت و مانیتورینگ پیشرفته دوران بارداری

برای نظارت بر رشد کودکتان، ممکن است برای تست استرس جنین به طور منظم و قرار ملاقات های مکرر با متخصص زنان و زایمان برنامه ریزی کنید. با نزدیک‌تر شدن به تاریخ زایمان، ممکن است به یک متخصص قلب کودکان و شاید یک جراح قلب کودکان نیز مراجعه کنید.

 

داروها

ممکن است برای شما داروهایی تجویز شود که از جریان خون شما به جنین شما منتقل می شود. این داروها هم برای شما و هم برای نوزاد بی خطر هستند.

چه زمانی اکوکاردیوگرام جنین ضروری است؟

همان طور که گفته شد انجام اکوکاردیوگرافی جنین برای همه زنان باردار ضروری نیست. آزمایشات اولتراسوند که قبل از تولد انجام می شود می تواند اطلاعاتی در مورد اینکه آیا قلب جنین هر چهار حفره را توسعه داده است یا خیر در اختیار بگذارد .

شرایطی که در آن اکوکاردیوگرام جنین ممکن است لازم باشد شامل موارد زیر است:

خواهر و برادری وجود دارد که با نقص قلبی مادرزادی (در هنگام تولد) به دنیا آمده است .

سابقه خانوادگی بیماری قلبی مادرزادی در خویشاوندان خونی نزدیک، مانند والدین، خاله یا عمه، یا پدربزرگ و مادربزرگ وجود دارد.

بارداری ناشی از لقاح آزمایشگاهی است .

یک ناهنجاری کروموزومی یا ژنتیکی در جنین کشف می شود .

مادر از داروهای خاصی استفاده کرده است که ممکن است باعث نقص مادرزادی قلب شود، مانند داروهای ضد تشنج یا داروهای تجویزی آکنه .

مادر در دوران بارداری الکل یا مواد مخدر مصرف کرده است .

مادر مبتلا به دیابت، لوپوس، فنیل کتونوری یا یک بیماری بافت همبند است .

مادر در دوران بارداری سرخجه داشته است .

یک سونوگرافی معمولی قبل از تولد، ناهنجاری های احتمالی قلب را کشف کرده است .

یک سونوگرافی معمولی قبل از تولد، سایر ناهنجاری های مادرزادی (در بدو تولد) مانند ناهنجاری های کلیه، مغز یا استخوان را شناسایی کرده است.

بارداری دوقلو که در آن دوقلوها جفت مشترک دارند (دوقلوهای تک کوریونی)

اکوکاردیوگرام جنین معمولاً در سه ماهه دوم بارداری و در حدود هفته 18 تا 24 انجام می شود.

این موضوع می تواند به دلیل تغییر آب و هوا باشد. یا شاید به دلیل درمان های باروری، زایمان های متعدد یا وضعیت سلامتی خود مادر باشد.

با این حال، شکی نیست که بیماری قلبی مادرزادی - که با بی نظمی های ساختاری در عضله قلب مشخص می شود - در حال افزایش است.

اگرچه هنوز نادر است – این مورد تقریباً در 8 مورد از هر 1000 بارداری رخ می دهد - نقص مادرزادی قلب به طور پیوسته در طول سه گذشته افزایش یافته است .

نتایج اکوکاردیوگرام جنین چه فایده ای برای خانواده ها دارد؟

اگر یک مشکل ساختاری اصلی قلب را تشخیص دهیم، می‌تواند کل برنامه زایمان را تغییر دهد - و نیاز به ارتباط زیاد و مراقبت هماهنگ بین پزشک زایمان، متخصصان پزشکی مادر و جنین، پرستاران و متخصصان قلب دارد. این واقعاً تضمین می کند که ما می توانیم نوزاد تازه متولد شده را در امن ترین محیط به دنیا بیاوریم و درمان کنیم.

این دانش فرصتی را برای والدین فراهم می کند تا بدانند چیزی غیرطبیعی وجود دارد، آماده شوند، خودشان را آموزش دهند، ما به آنها آموزش دهیم و کارشناسان ما یک برنامه مراقبت تخصصی ایجاد کنند. این دانش همچنین به خانواده ها این امکان را می دهد که به طور بالقوه برای از دست دادن یک نوزاد کاملا سالم سوگواری کنند. تشخیص زودهنگام جنین هم از نظر پزشکی مفید است و هم از نظر عاطفی و اجتماعی برای خانواده ها .

 

چرا اکوکاردیوگرام جنین انجام می شود؟

همان طور که گفته شد همه مادران باردار نیازی به اکوکاردیوگرام جنین ندارند. تست‌های سونوگرافی استاندارد قبل از تولد می‌توانند اطلاعاتی در مورد اینکه آیا قلب جنین و هر چهار حفره به درستی رشد کرده‌اند یا خیر، و اکثر زنان باردار نیازی به آزمایش بیشتری ندارند. اکوکاردیوگرافی جنین ممکن است در موارد زیر ضروری باشد:

یک ناهنجاری کروموزومی یا ژنتیکی در جنین کشف شده است. سابقه خانوادگی بیماری قلبی مادرزادی وجود دارد (مانند والدین، خاله‌ها، عموها، مادربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و غیره). در دوران بارداری از الکل یا مواد مخدر سوء مصرف کرده است مادر مبتلا به دیابت، فنیل کتونوری یا بیماری بافت همبند مانند لوپوس است.

مقالات پیشنهادی  : 

آمادگی سونوگرافی دالپر واژینال

آمادگی رادیو گرافی عکس رنگی از مری

آمادگی سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

آمادگی سونو گرافی شکم و لگن

چه زمانی کودک شما دچار ضربان قلب می شود؟

ضربان قلب نوزاد (در این مرحله بال زدن سلول ها) در اوایل 4 هفته پس از لقاح یا 6 هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود.

وقتی متوجه می‌شوید که باردار هستید، دیدن ضربان قلب کودکتان ممکن است یکی از اولین نقاط عطفی باشد که پیش‌بینی می‌کنید. لازم نیست زیاد منتظر بمانید. قلب در حال رشد کودک به سرعت کار می کند زیرا برای رساندن خون اکسیژن دار و مواد مغذی به سایر اندام های در حال رشد مورد نیاز است.

 

چه زمانی می توانید ضربان قلب کودک خود را ببینید؟

حدود 4 هفته پس از لقاح، یا 6 هفته پس از آخرین دوره قاعدگی، سوسو زدن سریع لوله قلب در حال رشد جنین را می توان در سونوگرافی مشاهده کرد.

اگر سونوگرافی سه ماهه اول بارداری انجام دهید (شاید به این دلیل که قبلاً یک عارضه بارداری داشته اید)، ممکن است فعالیت قلبی را در همین اوایل ببینید. این سونوگرافی همین طور می تواند جهت غربالگری مشکلات قلبی به کار رود ، که در صورت داشتن سابقه خانوادگی و مشکلات مادرزادی قلبی ممکن است مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

اگر در اولین سونوگرافی، ارائه‌دهنده شما نتواند نبض قلب را ببیند، ممکن است دیدن حرکت قلب خیلی زود است.اگر یک "قطب جنین" (جنین قابل مشاهده) وجود داشته باشد و هیچ حرکتی در قلب نباشد، ممکن است تخمک از بین رفته باشد. و به این معنی است که تخمک بارور شده رشد نمی کند. متخصص زنان و زایمان یا مامای شما در مورد معنای سونوگرافی فردی و اقدامات بعدی شما با شما صحبت خواهد کرد.

 

چه زمانی می توانید ضربان قلب کودک خود را بشنوید؟

اگر سونوگرافی زودهنگام انجام ندهید، احتمالاً برای اولین بار ضربان قلب کودک خود را در یک ویزیت مراقبت های دوران بارداری بین 10 تا 16 هفته خواهید شنید. ارائه دهنده شما از داپلر جنینی استفاده می کند، یک دستگاه دستی کوچک که با مقداری ژل روی شکم شما فشار داده می شود. گاهی اوقات قرار گرفتن رحم، کودک، و شکل شکم شما می تواند پیدا کردن ضربان قلب را سخت کند.

بسیاری از زنان صدای ضربان قلب نوزادشان را شبیه به تاختن اسب ها می دانند. این به این دلیل است که قلب کودک شما بسیار سریعتر از قلب شما می زند و به طور متوسط بین 110 تا 160 ضربه در دقیقه است. (ضربان طبیعی قلب در حالت استراحت برای بزرگسالان 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.)

 

چطوری به سالم بودن قلب کودک خود در  قبل و در طول بارداری کمک کنیم؟

مهم است که هر کاری که می توانید برای سالم ماندن قبل و در طول بارداری انجام دهید. اما این تضمینی نیست که هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. برخی چیزها - مانند برخی از نقایص مادرزادی قلب - تا حد زیادی خارج از کنترل شما هستند. در موارد دیگر، مشکلات قلبی ممکن است در خانواده ها ایجاد شود. با این حال، در بیشتر موارد، پزشکان نمی‌دانند که چرا نقص‌های مادرزادی خاص قلب اتفاق می‌افتد.

 

چند کار خاص که می توانید انجام دهید:

از استعمال دخانیات و دود خودداری کنید. تعدادی از مطالعات ارتباط قوی بین دود سیگار و نقایص مادرزادی قلب (و سایر موارد) را نشان داده اند.

مراقب داروها باشید. اگر به طور منظم دارو مصرف می کنید، قبل از اقدام به بارداری با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. برخی از داروها - مانند مهارکننده های ACE، داروی آکنه ایزوترتینوئین، لیتیوم (یک داروی روانپزشکی) و وارفارین (ضد انعقاد) خطر نقص قلبی را افزایش می دهند. شما و پزشکتان ممکن است با هم تصمیم بگیرید که کنترل مشکلات زمینه ای سلامتی خود با این داروی خاص ارزش کمی خطر نقص قلب جنین را دارد. با این حال، اغلب جایگزین های امن تری وجود دارد، بنابراین گزینه ها را با ارائه دهنده خود بررسی کنید.

هر گونه شرایط سلامت مزمن را مدیریت کنید. به عنوان مثال، اگر قبل از بارداری به دیابت مبتلا هستید، برای کنترل قند خون قبل و در طول بارداری اقدامات لازم را انجام دهید. دیابت پیش از بارداری غیرقابل کنترل یکی از علل اصلی نقص مادرزادی قلب است.

در صورت نیاز، قبل از باردار شدن، واکسن سرخجه خود را دریافت کنید. هنگامی که برای ویزیت قبل از بارداری به پزشک مراجعه می‌کنید، آنها می‌توانند بررسی کنند که آیا شما هنوز از واکسن MMR دوران کودکی خود مصون هستید یا خیر. گاهی اوقات، ایمنی کاهش می یابد و زنان از تقویت کننده MMR قبل از بارداری استفاده می کنند. (شما نباید این واکسن را در دوران بارداری دریافت کنید.) ابتلا به سرخجه در دوران بارداری می تواند بر رشد قلب کودک شما تأثیر بگذارد.

 

خون و رگ های خونی چگونه رشد می کنند؟

خون در اوایل 4 هفته در ساختارهای کوچکی به نام "جزایر" خون شروع به تشکیل می‌کند که به زودی سلول‌های خونی و رگ‌های خونی منفرد از جمله آئورت را تشکیل می‌دهند.

خون اکسیژن دار از جفت از طریق سیاهرگ های بند ناف به قلب نوزاد می رسد و خون بدون اکسیژن از طریق شریان های ناف به جفت باز می گردد.

سپس کبد شروع به تولید سلول های خونی می کند. سایر اندام ها مانند طحال به دنبال آن هستند. هنگامی که استخوان های کودک شما به اندازه کافی رشد کرد، سلول های خونی در ابتدا در مغز استخوان، که محل اصلی ساخت خون برای بقیه عمر است، تولید می شود.

 

چرا ممکن است ضربان قلب کودک را نشنید؟

احتمال دارد در اولین سونوگرافی نتوان ضربان قلب کودک را شنید. بیشتر اوقات، این به این دلیل است که در بارداری خیلی زود است. این به معنی وجود داشتن مشکل نیست.

پزشک ممکن است به شما توصیه کند 1 تا 2 هفته بعد سونوگرافی دیگر را برنامه ریزی کنید.

 

دلیل های دیگری که ممکن است ضربان قلب جنین شنیده نشود عبارتند از:

داشتن نوک رحم

داشتن شکم بزرگ

اگر ضربان قلب تشخیص داده نشود، پزشک اندازه گیری جنین شما را بررسی می کند. اگر در جنینی با طول تاج بیش از 5 میلی متر، ضربان قلب جنین وجود نداشته باشد، ممکن است پزشک شما نگران شود.

بعد از هفته 6، اگر کیسه بارداری وجود نداشته باشد، پزشک شما نیز نگران خواهد شد. پزشک شما ممکن است برای تایید بارداری درخواست آزمایش خون کند یا از شما بخواهد چند روز بعد برای سونوگرافی دیگر مراجعه کنید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT