• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی غربالگری جنین|بهترین زمان سونوگرافی غربالگری اول


سونوگرافی غربالگری جنین ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است انواع غربالگری ها، آزمایش ها و تکنیک های تصویربرداری را در طول بارداری شما توصیه کند. این آزمایش‌ها برای ارائه اطلاعاتی در مورد سلامت کودک شما طراحی شده‌اند و ممکن است به شما در بهینه‌سازی مراقبت‌های دوران بارداری و رشد کودکتان کمک کنند.

سونوگرافی

اسکن اولتراسوند یک تکنیک تشخیصی است که از موج های صوتی با فرکانس بالا برای تشکیل تصویری از اندام های داخلی کمک گرفته می شود. بعضی اوقات یک سونوگرافی غربالگری در طول دوران بارداری برای تشخیص رشد طبیعی جنین وتشخیص تاریخ زایمان انجام داده می شود.

fetal/سونوگرافی غربالگری جنین

برای رزرو نوبت جهت انجام سونوگرافی غربالگری جنین در مرکز الوند با ما تماس بگیرید.

سونوگرافی در دوران بارداری را در چه زمانی انجام می دهند ؟

سونوگرافی عمدتا در زمان های مختلف در دوران بارداری به دلیل های گوناگونی انجام شود:

سه ماهه اول

 • جهت تعیین تاریخ سررسید (این دقیق ترین راه برای تعیین تاریخ سررسید است)
 • جهت تشخیص تعداد جنین و شناسایی ساختار جفت
 • جهت تشخیص حاملگی خارج رحمی یا سقط جنین
 • جهت بررسی رحم و سایر آناتومی لگن
 • جهت تشخیص ناهنجاری های جنینی (در بعضی موارد)
 • اواسط سه ماهه (که اسکن 18 تا 20 هفته ای نیز نامیده می شود)
 • جهت تایید تاریخ سررسید (تاریخ تعیین شده در سه ماهه اول به ندرت پیش می آید که تغییر می کند)
 • جهت تعیین تعداد جنین و بررسی ساختار جفت
 • جهت کمک به آزمایشات قبل از تولد، مانند آمنیوسنتز
 • جهت بررسی آناتومی جنین از نظر ناهنجاری
 • جهت بررسی میزان مایع آمنیوتیک
 • جهت بررسی الگوهای جریان خون
 • جهت مشاهده رفتار و فعالیت جنین
 • جهت اندازه گیری طول دهانه رحم
 • جهت نظارت بر رشد جنین

سه ماهه سوم

 • جهت نظارت بر رشد جنین
 • جهت بررسی میزان مایع آمنیوتیک
 • جهت انجام آزمایش مشخصات بیوفیزیکی
 • جهت تعیین موقعیت جنین
 • جهت ارزیابی جفت

سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

عمدتا دو نوع سونوگرافی در دوران بارداری برای مادران باردار انجام می شود

سونوگرافی شکم. در سونوگرافی شکم، ژل روی شکم شما اعمال می شود. مبدل اولتراسوند برای ایجاد تصویر روی ژل روی شکم می‌چرخد.

سونوگرافی ترانس واژینال. در سونوگرافی ترانس واژینال، یک مبدل اولتراسوند کوچکتر به داخل واژن مادر وارد می شود و در پشت واژن قرار می گیرد تا تصویر ایجاد شود. سونوگرافی ترانس واژینال تصویری با وضوح بهتری نسبت به سونوگرافی که در شکم انجام می شود ایجاد می کند و اکثرا در اوایل بارداری کاربرد دارد.

r/سونوگرافی غربالگری جنین

کدام تکنیک های تصویربرداری اولتراسوند در دسترس هستند؟

انواع گوناگونی ازروش های تصویربرداری اولتراسوند وجود دارد. به عنوان رایج ترین نوع، سونوگرافی دوبعدی تصویر صافی از یک جنبه از نوزاد ارائه می دهد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، می توان یک معاینه سونوگرافی سه بعدی انجام داد. این تکنیک که یک تصویر سه بعدی ارائه می کند، نیاز به ماشین مخصوص و آموزش ویژه دارد. تصویر سه بعدی به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا عرض، ارتفاع و عمق تصاویر را ببیند که می تواند در طول تشخیص مفید باشد. تصاویر سه بعدی را نیز می توان گرفت و برای بررسی بعدی ذخیره کرد.

آخرین فناوری سونوگرافی 4 بعدی است که به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا جنین متولد نشده را در زمان واقعی تجسم کند. با تصویربرداری 4 بعدی، یک تصویر سه بعدی به طور مداوم به روز می شود و نمای "اکشن زنده" را ارائه می دهد. این تصاویر اغلب دارای رنگ طلایی هستند که به نشان دادن سایه ها و هایلایت ها کمک می کند.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی آنومالی 

سونوگرافی غربالگری 

سونوگرافی خانم 

الاستوگرافی 

اکوی قلب جنین

مزایای تصویربرداری اولتراسوند چیست؟

سونوگرافی جنین هیچ خطر شناخته شده دیگری به جز ناراحتی خفیف به دلیل فشار مبدل بر روی شکم یا واژن شما ندارد. در طول عمل از اشعه استفاده نمی شود.

سونوگرافی ترانس واژینال نیاز به پوشاندن مبدل اولتراسوند در یک غلاف پلاستیکی یا لاتکس دارد که ممکن است باعث واکنش در زنان مبتلا به آلرژی به لاتکس شود.

تصویربرداری اولتراسوند به طور پی درپی  در حال بهبود و اصلاح شدن است. مانند هر آزمایش دیگری، ممکن است نتایج کاملاً دقیق نباشد. با این وجود ، سونوگرافی می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار والدین و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی قرار دهد و در مدیریت و مراقبت از بارداری و نوزاد کمک کند.

علاوه بر این، تصویربرداری اولتراسوند به والدین فرصتی منحصر به فرد می دهد تا نوزاد خود را قبل از تولد ببینند و به آنها کمک می کند تا با هم پیوند برقرار کنند و رابطه اولیه برقرار کنند. گاهی اوقات سونوگرافی جنین در محیط های غیرپزشکی برای ارائه تصاویر یا فیلم های یادگاری برای والدین ارائه می شود.

 در حالی که روش اولتراسوند به خودی خود ایمن تلقی می شود، ممکن است پرسنل آموزش ندیده ممکن است یک ناهنجاری را از دست بدهند یا به والدین اطمینان کاذب در مورد سلامت نوزادشان بدهند. بهتر است سونوگرافی توسط پرسنل پزشکی آموزش دیده انجام شود که بتواند نتایج را به درستی تفسیر کند. اگر سوالی برایتان پیش آمد با پزشک یا مامای خود حتما صحبت کنید.

آمنیوسنتز

آمنیوسنتزبه معنی گرفتن نمونه کوچک از مایع آمنیوتیک است که جنین را در بر گرفته است. برای تشخیص اختلالات کروموزومی و نقص های  باز لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا مورد استفاده قرار می گیرد. آزمایش برای سایر نقایص و اختلالات ژنتیکی بسته به سابقه خانوادگی شما و در دسترس بودن آزمایش آزمایشگاهی در زمان عمل در دسترس است.

آمنیوسنتزگاها برای مادرانی که در هفته پانزدهم تا بیستم بارداری در برخورد خطر ناهنجاری‌های کروموزومی هستند، پیشنهاد داده می‌شود. نامزدها شامل زنانی هستند که در زمان زایمان بالای 35 سال سن دارند یا کسانی که آزمایش غربالگری سرم مادری غیرطبیعی داشته اند

یک سوزن ظریف به حفره آمنیوتیک و 10 میلی لیتر وارد می شود و مایع اطراف جنین برداشته می شود. در طول عمل سوزن با سونوگرافی مشاهده می شود و با  دقت این کار انجام می شود. این اغلب در هفته 15 انجام می شود. نتایج 2-3 هفته بعد در دسترس است. خطر سقط جنین 1 درصد است. پس از انجام این روش ها، توصیه می شود 24 ساعت اول در رختخواب بمانید با فعالیت سبک برای دو روز آینده دنبال شد. احساس خفیف طبیعی است انقباضات و فشار رحم ممکن است مصرف دارو برای شما مفید باشد

آمنیوسنتز چگونه انجام می شود؟

آمنیوسنتز یعنی وارد کردن یک سوزن بلند و نازک از راه شکم به داخل کیسه آمنیوتیک می باشد  که تا نمونه کوچکی از مایع آمنیوتیک برداشته شود . مایع آمنیوتیک شامل سلول های ریخته شده بواسطه جنین می باشد که شامل اطلاعات ژنتیکی جنین است. هرچند  جزئیات خاص هر روش ممکن است تفاوت داشته باشد، آمنیوسنتز معمولی از این روش پیروی می کند:

شکم مادر را با یک ماده ضد عفونی کننده پاک می کنند.

پزشک شما ممکن است برای بی حس کردن پوست یک بی حس کننده موضعی تجویز کند یا ندهد

پزشک شما از فناوری اولتراسوند برای کمک به هدایت یک سوزن توخالی به داخل کیسه آمنیوتیک استفاده می کند. او نمونه کوچکی از مایع را برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی برداشت می کند

ممکن است در طول یا بعد از آمنیوسنتز کمی گرفتگی احساس کنید. تا 24 ساعت بعد از عمل باید از انجام فعالیت های شدید پرهیز شود.

زنانی که دوقلو یا دیگر چند قلوهای مرتبه بالاتر باردار هستند، برای مطالعه هر نوزاد نیاز به نمونه برداری از هر کیسه آمنیوتیک دارند. با توجه  به موقعیت نوزاد و جفت، حجم مایع و آناتومی بدن زن، گاهی از وقت ها آمنیوسنتز را نمی تواند انجام دهند. سپس این مایع به آزمایشگاه ژنتیک فرستاده می‌شود تا سلول‌ها رشد کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند (ای اف پی) همچنین برای رد نقص لوله عصبی باز اندازه گیری می شود. نتایج معمولاً در حدود 10 روز تا دو هفته بسته به آزمایشگاه در دسترس هستند.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری 

سونوگرافی خانم 

الاستوگرافی 

اکوی قلب جنین

نمونه برداری از پرزهای کوریونی  (سی وی اس)  ؟

تصویری که نشان می دهد چگونه نمونه برداری از پرزهای کوریونی انجام می شود

 (سی وی اس)  یک آزمایش قبل از تولد است که شامل نمونه برداری از برخی از بافت جفت می شود. این بافت شامل مواد ژنتیکی شبیه به جنین است و می توان آن را از نظر ناهنجاری های کروموزومی و برخی مشکلات ژنتیکی دیگرمورد آزمایش قرار داد. آزمایش برای سایر نقایص و اختلالات ژنتیکی، بسته به سابقه خانوادگی و در دسترس بودن آزمایش آزمایشگاهی در زمان انجام، در دسترس است.

 برخلاف آمنیوسنتز، (سی وی اس)   اطلاعاتی در مورد نقص لوله عصبی باز ارائه نمی دهد. بنابراین، زنانی که تحت  (سی وی اس) قرار می‌گیرند، برای غربالگری این نقایص نیاز به آزمایش خون بعدی بین هفته‌های 16 تا 18 بارداری دارند.

(سی وی اس) چگونه انجام می شود؟

(سی وی اس) ممکن است برای زنان با خطر افزایش ناهنجاری‌های کروموزومی یا کسانی که سابقه خانوادگی نقص ژنتیکی قابل آزمایش از بافت جفت دارند، ارائه شود(سی وی اس) معمولا بین هفته 10 و 13 بارداری انجام می دهند. اگرچه روش‌های دقیق ممکن است متفاوت باشد، این روش شامل مراحل زیر است :

پزشک شما یک لوله کوچک (کاتتر) را از طریق واژن مادر وارد دهانه رحم مادر می کند

به کمک از فناوری اولتراسوند، پزشک کاتتر را در نزدیکی جفت منتقل می کند

پزشک مقداری از بافت را با استفاده از سرنگ در انتهای دیگر کاتتر برمی دارد

پزشک شما ممکن است یک (سی وی اس) ترانس شکمی را انجام دهد که حاوی وارد کردن سوزن از طریق شکم و داخل رحم مادر برای نمونه گیری از سلول های جفت است. ممکن است در طول و بعد از هر یک از روش های (سی وی اس) مقداری گرفتگی احساس کنید. نمونه های بافت جهت رشد و تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ژنتیک ارسال می شوند.

 f/سونوگرافی غربالگری جنین

غربالگری ژنتیکی

خیلی از ناهنجاری های ژنتیکی را قبل از تولد نوزاد می توان تشخیص داد. اگر شما یا همسرتان سابقه خانوادگی  و یا فامیلی اختلالات ژنتیکی داشته باشید، پزشک یا ماما آزمایش ژنتیک را در دوران بارداری برای شما توصیه کند. و همینطور اگر قبلا جنین یا نوزادی با ناهنجاری ژنتیکی داشته اید، بهتر است غربالگری ژنتیکی را انتخاب کنید

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است انواع غربالگری ها، آزمایش ها و تکنیک های تصویربرداری را در طول بارداری شما توصیه کند. این آزمایش‌ها برای ارائه اطلاعاتی در مورد سلامت کودک شما طراحی شده‌اند و ممکن است به شما در بهینه‌سازی مراقبت‌های دوران بارداری و رشد کودکتان کمک کنند

گزیده هایی از اختلالات ژنتیکی که می توانند قبل از تولد نوزاد  تشخیص داده شوند مانند :

 • غربالگری ژنتیکی
 • فیبروز سیستیک
 • دیستروفی عضلانی دوشن
 • هموفیلی A
 • بیماری کلیه پلی‌کیستیک
 • بیماری سلول داسی‌شکل
 • بیماری تای ساکس
 • تالاسمی

روش های غربالگری که در دوران بارداری وجود دارد مانند :

 • تست آلفا فتوپروتئین (AFP) یا نمونه گیری نشانگر چندگانه
 • آمنیوسنتز
 • نمونه برداری از پرزهای جفتی
 • آزمایش DNA جنین بدون سلول
 • نمونه گیری از راه پوست (در این روش نمونه کوچکی از خون جنین از بند ناف برمیدارند)
 • اسکن با امواج فراصوت

در حالی که برخی از نقایص مادرزادی را می توان از طریق مراقبت های دوران بارداری پیشگیری کرد، مهم است که بدانید اگر جنین شما با نقص مادرزادی تشخیص داده شود چه درمان هایی ممکن است وجود داشته باشد.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری 

سونوگرافی خانم 

الاستوگرافی 

اکوی قلب جنین

اندازه گیری شفافیت نوکال نوزاد

غربالگری سه ماهه اول یک آزمایش قبل از تولد است که اطلاعات اولیه در مورد خطر ابتلای نوزاد به برخی شرایط کروموزومی، به ویژه، سندرم داون (تریزومی 21) و توالی های اضافی کروموزوم 18 (تریزومی 18) را مشخص می کنند.

تست های غربالگری سه ماهه اول بارداری

غربالگری  که در سه ماهه اول انجام می شود  ترکیبی از سونوگرافی جنین و آزمایش خون مادر است. این غربالگری به تعیین خطر ابتلای جنین به نقص های مادرزادی خاص می تواند کمک کند. تست های غربالگری گاهی ممکن است به تنهایی و گاهی ممکن است همراه با سایر تست ها موردبه کار گرفته شوند.

غربالگری سه ماهه اول بارداری برای بررسی خطر حاملگی نوزاد مبتلا به سندرم داون ارائه می شود. و همین طور این آزمایش اطلاعاتی در رابطه با خطر تریزومی 18 ارائه می دهد.

سندرم داون باعث بروز اختلالات مادام العمر در رشد ذهنی و اجتماعی وهمینطور نگرانی های جسمی گوناگونی می شود. تریزومی 18 باعث تاخیرهای شدیدتر می شود و اغلب تا سن 1 سالگی کشنده است

غربالگری سه ماهه اول خطر نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا رامورد ارزیابی قرار نمی دهد.

از آنجایی که غربالگری سه ماهه اول بارداری را می توان زودتر ازبقیه آزمایشات غربالگری قبل تولد انجام داد، نتایج را در ابتدای بارداری خواهید دید. این به شما زمان بیشتری برای تصمیم گیری در مورد آزمایش های تشخیصی بیشتر، دوره بارداری، درمان پزشکی و مدیریت حین و پس از زایمان می دهد. اگر کودک شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سندرم داون باشد، زمان بیشتری برای آماده شدن برای مراقبت از کودکی که نیازهای ویژه دارد، خواهید داشت

دیگر آزمایشات غربالگری را دراواخر بارداری نیز می تواند انجام شود. به عنوان مثال، غربالگری چهارگانه، آزمایش خونی است که معمولاً بین هفته های 15 تا 20 بارداری انجام می شود. صفحه نمایش چهارگانه خطر حمل نوزاد مبتلا به سندرم داون یا تریزومی 18 و همچنین نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا را میتواند مورد ارزیابی قرار دهد.

 بعضی  از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تمایل دارند نتیجه های غربالگری سه ماهه اول را با صفحه نمایش چهارگانه ترکیب کنند. این غربالگری یکپارچه نامیده می شود. این روش می تواند مقدار تشخیص سندرم داون را بهبود بخشد.

غربالگری سه ماهه اول اختیاری است. نتایج آزمایش فقط نشان می‌دهد که آیا شما در معرض خطر حمل نوزادی با سندرم داون یا تریزومی 18 هستید، نه اینکه آیا کودک شما واقعاً یکی از این شرایط را دارد یا خیر

قبل از غربالگری، به این فکر کنید که نتایج برای شما چه معنایی خواهد داشت. در نظر بگیرید که آیا غربالگری ارزش اضطرابی را دارد که ممکن است ایجاد کند یا اینکه بسته به نتایج، بارداری خود را متفاوت مدیریت خواهید کرد. و همینطور ممکن است در نظر داشته باشید که چه سطحی از خطر برای انتخاب یک آزمایش پیگیری تهاجمی تر کافی می باشد.

غربالگری سه ماهه اول دارای موارد زیر می باشد:

سونوگرافی برای شفافیت نوکال جنین. غربالگری شفافیت نوکال از سونوگرافی برای بررسی ناحیه پشت گردن جنین از نظر افزایش مایع یا ضخیم شدن آن استفاده می کند

سونوگرافی برای تعیین استخوان بینی جنین.این احتما وجود دارد که استخوان بینی در بعضی از نوزادان با ناهنجاری های کروموزومی خاص مانند سندرم داون نشان داده نشود. این غربالگری با کمک سونوگرافی بین هفته های 11 تا 13 بارداری انجام می شود

آزمایشات سرم (خون) مادر

این نوع از آزمایش خون دو ماده ای که در خون همه زنان بارداروجود دارد را مورد اندازه گیری قرار می دهد:

             

 A پروتئین پلاسما مرتبط با باردار

پروتئینی که در ابتدای بارداری به واسطه جفت تولید می شود. سطوح غیر طبیعی با افزایش خطر ناهنجارهای کروموزومی در ارتباط می باشد.

گنادوتروپین جفتی انسان هورمونی که در ابتدای بارداری بواسطه جفت تولید می شود. سطوح غیر طبیعی با زیاد شدن خطر ناهنجاری کروموزومی در ارتباط است.

هنگامی که با هم به عنوان آزمایش غربالگری سه ماهه اول استفاده می شود، غربالگری شفافیت گردن و آزمایش خون مادر توانایی بیشتری برای تعیین اینکه آیا جنین ممکن است نقایص مادرزادی داشته باشد، نقایصی مانند سندرم داون (تریزومی 21) و تریزومی 18 را دارد.

اگرنتیجه های این آزمایش های غربالگری سه ماهه اول غیر طبیعی باشد، لذا مشاوره ژنتیک به مادر توصیه می شود. برای تشخیص دقیق ممکن است آزمایش‌های اضافی مانند نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی، آمنیوسنتز، دی ان ای جنین بدون سلول یا سایر سونوگرافی‌ها مورد نیاز باشد.

f/سونوگرافی غربالگری جنین

تست های غربالگری سه ماهه دوم بارداری

غربالگری سه ماهه دوم بارداری  دارای چندین آزمایش خون به نام نشانگرهای متعدد باشد. این نشانگرها می توانند اطلاعاتی در مورد خطر احتمالی شما برای داشتن نوزادی با شرایط ژنتیکی خاص یا نقایص مادرزادی ارائه دهند. غربالگری عمدتا با نمونه گیری از خون شما مابین هفته های 15 تا 20 بارداری انجام می شود (هفته 16 تا 18 ایده آل ترین هفته جهت نمونه گیری می باشد ا). نشانگرهای متعدد عبارتند از:

غربالگری (ای اف پی) این آزمایش خون که (ای اف پی) سرم مادر نیز نامیده می شود، سطح (ای اف پی)را در خون مادر در دوران بارداری اندازه گیری می کند. (ای اف پی) پروتئینی است که معمولاً بواسطه  کبد جنین تولید می شود و در مایع اطراف جنین (مایع آمنیوتیک) وجود دارد. از جفت عبور می کند و وارد خون مادر می شود. سطوح غیر طبیعی (ای اف پی) ممکن است نشان دهنده موارد زیر باشد:

تاریخ زایمان اشتباه محاسبه شده است، زیرا سطوح در طول بارداری متفاوت است

 • نقص در دیواره شکم جنین
 • سندرم داون یا سایر ناهنجاری های کروموزومی
 • نقص لوله عصبی باز، مانند اسپینا بیفیدا
 • دوقلوها (بیشتر از یک جنین در حال تولید پروتئین می باشند)

استریول. این هورمونی است که بواسطه جفت تولید می شود. می شود آن را از طریق آزمایش خون یا در ادرار مادر اندازه گیری کرد تا جهت تعیین سلامت جنین مورد استفاده قرار گیرد.

اینهیبین. این نیز هورمونی است که به واسطه جفت تولید می شود

گنادوتروپین این نیزنام هورمونی است که توسط جفت انسان تولید می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

بیوپسی سینه

 

نتیجه های آزمایش غیرطبیعی (ای اف پی) ودیگرنشانگرها ممکن است بدان معنا باشد که آزمایشات دیگری مورد نیاز است. از سونوگرافی برای تأیید نقاط عطف بارداری و سنجش ستون فقرات جنین ودیگراعضای بدن از نظر نقص کمک گرفته می شود. جهت تشخیص دقیق تر گاهی ممکن است نیاز به آمنیوسنتز نیز باشد.

از آنجایی که غربالگری چند مارکر تشخیصی نیست، 100 درصد دقیق نیست. این به ما کمک می کند تا تعیین شود که چه کسی در جمعیت باید آزمایش های اضافی را در طول بارداری انجام دهد. نتایج مثبت کاذب ممکن است نشان دهنده مشکلی باشد که جنین واقعا سالم است. از سوی دیگر، نتایج منفی کاذب نشان دهنده یک نتیجه طبیعی است زمانی که جنین واقعاً مشکل سلامتی دارد.

هنگامی که هر دو تست غربالگری سه ماهه اول و دوم را انجام می دهید، توانایی این تست ها برای تشخیص یک ناهنجاری بیشتر از استفاده از یک غربالگری مستقل است.در بیشتر موارد سندرم داون با استفاده از غربالگری سه ماهه اول و دوم قابل تشخیص است.

 

غربالگری قبل از تولد

در 20 هفته اول بارداری قبل از تصمیم گیری برای انجام غربالگری قبل از تولد، مواردی را که باید در نظر داشته باشید. سونوگرافی و غربالگری قبل از تولد برای همه زنان در هفته 11-14 و دوباره در هفته 20 اکثریت قریب به اتفاق نوزادان در بدو تولد طبیعی هستند، با این حال همه زنان، در هر سنی که باشند، خطر کمی برای به دنیا آوردن نوزاد با شرایط فیزیکی دارند و/یا ناتوانی ذهنی نگرانی والدین در این مورد طبیعی است.  سلامت نوزادانشان برخی از والدین تصمیم می‌گیرند تا جایی که ممکن است در مورد آن اطلاعات کسب کنند سلامت فرزندانشان، در حالی که دیگران ترجیح می دهند به دنبال مشکلات نباشند. اگر جنین یک ناهنجاری ساختاری یا کروموزومی عمده داشته باشد والدین ممکن است. باید تصمیم سختی در مورد آینده بارداری بگیرید. اگر شما نمی خواهید این اطلاعات را داشته باشید، ممکن است در نظر داشته باشید که قبل از تولد غربالگری  نداشته باشید

 

آیا می توان همه ناهنجاری ها را با سونوگرافی تشخیص داد؟

خیر، نتایج طبیعی غربالگری قبل از تولد نمی تواند همه ناهنجاری ها را رد کند.

 

در صورت تشخیص ناهنجاری چه روشی وجود دارد؟

وظیفه ما ارزیابی نوع ناهنجاری ممکن است و توصیه بر این اساس است. گاهی اوقات تحقیقات بیشتری مانند نمونه برداری مورد نیاز است

از جفت (نمونه برداری از پرزهای کوریون) یا مایع آمنیوتیک (آمنیوسنتز)

برای اینکه بفهمید کروموزوم های نوزاد طبیعی هستند یا خیر. در شرایط خاص

معاینه سونوگرافی ویژه قلب نوزاد مورد نیاز است (اکوی جنین)

که توسط متخصص قلب و عروق کودکان انجام می شود. بسته به ماهیت

مشکل ممکن است مشاوره از متخصصان مختلف توصیه شود

به عنوان مثال متخصصان قلب، جراحان پلاستیک، متخصصان کلیه و یا در صورت لزوم

هر مورد.

 f/سونوگرافی غربالگری جنین

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی مبتنی بر استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا است که باعث ایجاد آن می شود. امکان بررسی بافت های بدن وجود دارد. تصویر ها به صورت سیاه و سفید دیده می شوند. روی صفحه تلویزیون بافت های متراکم مانند استخوان سفید هستند در حالی که مایعات سیاه هستند.سایر بافت ها به صورت سایه های مختلف خاکستری ظاهر می شوند. سونوگرافی این امکان را به شما می دهد که به بدن جنین نگاه کنید. اندام ها و حرکات آن را دنبال کنید. سونوگرافی برای مادر و جنین، بی خطر در نظر گرفته می شود. اما ما آن را یک بررسی پزشکی می دانیم که فقط در صورت نشان دادن  مشکلاتی باید انجام شود. ماماها و پزشکانی که در زمینه تشخیص و مشاوره قبل از تولد تخصص دارند، معاینات سونوگرافی را در واحد تشخیص قبل از تولد انجام می دهند.

 

سونوگرافی در هفته 11-14

 • برای تایید سن حاملگی
 • برای بررسی اینکه جنین در حال رشد طبیعی است
 • برای تشخیص بارداری چند قلو
 • برای اندازه گیری شفافیت نوکال و استخوان بینی. با اضافه کردن اندازه گیری دو هورمون در مادران خون یک ارزیابی خطر ترکیبی انجام می شود برای تریزومی 21 و تریزومی 13 و 18
 • متاسفانه در این زمان 3 درصد از زنان سقط جنین تشخیص داده خواهد شد.

 

شفافیت نوکالاین

مجموعه ای از مایعات زیر پوست پشت استگردن جنین در هفته 11-14 که می تواند باشد با معاینه اولتراسوند اندازه گیری می شود. در جنین ها با ناهنجاری های کرومازومی، نقایص قلبی و برخی از سندرم های ژنتیکی شفافیت نوکالافزایش یافته است.

 

استخوان بینی

مطالعات اخیر نشان می دهد که وجود استخوان بینی در هفته 11-14 کاهش می یابد . خطر تریزومی 21. استخوان بینی در 2/3 جنین های مبتلا به تریزومی وجود ندارد.

 

نشانگرهای بیوشیمیایی

با اندازه گیری سطح دو هورمون در خون مادر و ترکیب با اطلاعات اولتراسوند حساسیت برای تریزومی 21 و تریزومی 13-18 افزایش می یابد.

 

تست غربالگری ترکیبی

به هر زن تخمینی از خطر فردی برای تریزومی 21 داده می شود و تریزومی 13-18. این با در نظر گرفتن سن مادر  محاسبه می شود . اندازه گیری دو هورمون در خون مادر و یافته های ضخامت شفافیت نوکال و وجود یا عدم وجود استخوان بینی. اگر نتایج آزمایش غربالگری ترکیبی شما را در معرض خطر قرار دهد، دریافت مشاوره کامل در مورد اهمیت این خطرات و گزینه های مورد بحث برای آزمایش های بیشتر مانند آزمایش کروموزومی جنین این کار را خواهید کرد.

زنان با اندازه گیری شفافیت نوکال بیشتر از 3.5 میلی متر خواهند بود . بدون در نظر گرفتن نتایج کروموزومی، و نمونه برداری کوریون ویلوس (CVS) و آمنیوسنتز ، اکو جنین را در 20 هفتگی ارائه می شود. نشانه اصلی برای CVS/آمنیوسنتز، بررسی کروموزوم های آن است جنین به طور معمول در هر سلول 46 کروموزوم وجود دارد. کروموزوم ها در 22 جفت، در مجموع 44 جفت و علاوه بر این دو کروموزوم جنسی وجود دارد که جنسیت را تعیین می کند. کروموزوم ها حامل کد ژنتیکی هستند . کروموزوم ها در جفت و در مایع آمنیوتیک سلول های زنده از جفت وجود دارد .جنین این سلول ها کشت داده می شوند و از نظر ناهنجاری های کروموزومی بررسی می شوند.

شایع ترین آن تریزومی 21 (سندرم داون) است. در تریزومی 21 همه سلول ها دارای یک کروموزوم اضافی شماره 21 است. سایر نقص های کروموزوم مشترک  کمتر هستند.

 مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال در تهران

آزمایش کروموزومی جنین به چه کسی پیشنهاد می شود؟

زنان:

 • با سابقه قبلی ناهنجاری های کروموزومی جنین
 • با سابقه خانوادگی ناهنجاری های کروموزومی ارثی
 • در صورت معاینه اولتراسوند در هفته 11-14 یا هفته 20

  فاکتورهای خطر ناهنجاری های کروموزومی را نشان می دهد.

 • مسن تر از 35 سال که نمی خواهند ارزیابی ریسک را داشته باشند با سونوگرافی و/یا بیوشیمی

 s/سونوگرافی غربالگری جنین

نمونه برداری از پرز کوریون چگونه است و آمنیوسنتز انجام شد؟

نمونه برداری از پرزهای کوریون (CVS)

بی حسی موضعی داده می شود. سپس یک سوزن ظریف از داخل سوزن مادر عبور داده می شود و از شکم وارد جفت می شود و نمونه ای از جفت گرفته می شود. در حین روش سوزن با سونوگرافی به دقت مشاهده می شود. این اغلب در هفته های 11-12 انجام می شود اما گاهی اوقات در اواخر بارداری انجام می شود. نتیجه 2 روز بعد برای انحراف کروموزومی در دسترس است اما ممکن است طول بکشد طولانی تر برای بیماری های ارثی .

خطر سقط جنین به دنبال CVS تقریباً 1٪ است.

  

سونوگرافی در هفته بیستم

 • برای تایید سن حاملگی
 • تشخیص حاملگی چند قلو (در صورت عدم وجود سونوگرافی قبلی)
 • مشاهده جفت در رحم
 • برای ارزیابی سلامت جنین و جستجوی ناهنجاری های ساختاری ما طول بارداری را برای همه نوزادان در این زمان ارزیابی می کنیم و پیش بینی می کنیم

تاریخ تحویل. اکثر نوزادان در 20 هفته اول اندازه یکسانی دارند، بنابراین زمان خوبی برای محاسبه تاریخ زایمان است. ما این کار را با اندازه گیری انجام می دهیم قطر سر جنین و طول استخوان های بلند مانند استخوان ران و استخوان بازو در 20 هفتگی نوزاد حدود 25 سانتی متر طول و تقریباً وزن 300  گرم  دارد.نوزاد از نظر ناهنجاری های جنینی معاینه می شود و گاهی اوقات به معاینات بیشتر نیاز است به عنوان اکو جنین یا آزمایش تهاجمی مانند کوریون ویلوس نمونه برداری یا آمنیوسنتز جفت در رحم قرار دارد.در 4% موارد جفت پایین است یعنی نزدیک به جفت . با باز شدن رحم معمولا در هفته 34 نیاز به ارزیابی مجدد دارد

 

لطفا موارد زیر را رعایت کنید

 • لطفاً کودکان کمتر از 12 سال را برای معاینه سونوگرافی به همراه نیاورید. کودکان زیر این سن در برقراری ارتباط با مشکلاتی روبرو هستند . عکس اولتراسوند را به نوزاد می دهد و آنها اغلب سرکش خواهند بود. این ممکن است بر غلظت سونوگرافی تأثیر می گذارد و باعث ایجاد مزاحمت برای والدین می شود که ممکن است از این تجربه لذت نبرند.
 • اگر در معاینه اولتراسوند چیزی غیر طبیعی پیدا شد، حضور کودک توصیه نمی شود.
 • معاینه حدود 30-20 دقیقه طول می کشد. گاهی اوقات یک امتحان تکراری است اگر نوزاد در موقعیت دشواری قرار داشته باشد، مورد نیاز است. لطفا به یاد بیاور تا فرم ارجاع را به همراه داشته باشید.
 • می توانید تصاویر کودک را خریداری کنید. لطفا این را قبل از معاینه در ابتدا بیان کنید
 • اگر می خواهید جنسیت نوزاد را بدانید، لطفاً به ما اطلاع دهید شروع امتحان همیشه نمی توان آن را شناسایی کرد و جنسیت بستگی به موقعیت کودک دارد.

چگونه از سونوگرافی در مراقبت های بهداشتی زنان استفاده می شود؟

سونوگرافی یک تکنیک اساسی است که در تشخیص بسیاری از مشکلات سلامتی زنان استفاده می شود. زنان اغلب نقش های سونوگرافی در دوران بارداری را می دانند، اما اهمیت سونوگرافی را در تشخیص سایر مشکلات سلامتی به طور کامل درک نمی کنند.

 

سونوگرافی چیست؟

اولتراسوند انرژی است که امواج صوتی را تشکیل می دهد. در طول سونوگرافی، یک مبدل امواج صوتی را در بدن منتقل می کند. امواج صوتی با بافت ها، مایعات بدن و استخوان ها در تماس هستند. سپس امواج صوتی مانند پژواک به عقب منعکس می شوند. مبدل این صداها را تشخیص می دهد و آنها را به تصویر تبدیل می کند. این تصاویر روی صفحه دستگاه سونوگرافی دیده می شود.

سونوگرافی برای نظارت بر بارداری استفاده می شود. همچنین برای تشخیص و نظارت بر سایر بیماری های غیر مرتبط با بارداری استفاده می شود.

 

سونوگرافی در تست بارداری

سونوگرافی به متخصص زنان و زایمان اجازه می دهد تا سلامت و رشد را بررسی کند، بارداری را کنترل کند و بسیاری از نقایص مادرزادی جنین را تشخیص دهد. سونوگرافی همچنین در طول نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) و آمنیوسنتز استفاده می شود. سه نوع آزمایش سونوگرافی قبل از تولد وجود دارد: سونوگرافی عمومی. سونوگرافی محدود و سونوگرافی تخصصی.

 

مقالات پیشنهادی : 

بخش تخصصی تصویربرداری جراحی و ارولوژی

بخش تخصصی بیوپسی

بخش تخصصی تصویر برداری اطفال و نوزادان

g/سونوگرافی غربالگری جنین

سونوگرافی عمومی

سونوگرافی عمومی رشد جنین را بررسی می کند، نقص های مادرزادی رایج را غربال می کند و سن حاملگی را تخمین می زند. یک آزمایش سونوگرافی استاندارد همچنین می تواند اطلاعات بیشتری در مورد موارد زیر ارائه دهد:

موقعیت، حرکت، تنفس و ضربان قلب جنین اندازه و وزن تخمینی جنین مقدار مایع آمنیوتیک در رحم محل جفت تعداد جنین اگر جنین در وضعیت قابل مشاهده باشد می توان جنسیت را تعیین کرد.

 

سونوگرافی محدود

سونوگرافی محدود جهت  پاسخ دادن به یک سوال خاص برای مادر تجویز می شود. به عنوان مثال، اگر زنی در حال زایمان باشد، ممکن است این نوع سونوگرافی برای بررسی وضعیت جنین در رحم انجام شود. اگر خانمی خونریزی واژینال داشته باشد، ممکن است از سونوگرافی استفاده شود تا ببیند اگر جفت خیلی پایین باشد آیا قلب جنین همچنان می تپد یا خیر.

 

سونوگرافی تخصصی

سونوگرافی متخصص اگر بر اساس عوامل خطر یا سایر آزمایشات مربوطه مشکوک به ناهنجاری باشد، سونوگرافی تخصصی انجام می شود. به عنوان مثال، اگر علائمی وجود دارد که نشان می دهد جنین به خوبی رشد نمی کند، می توان سرعت رشد جنین را در طول بارداری با آزمایش های سونوگرافی تخصصی کنترل کرد. بستگی به مشکل مشکوک  در دروان بارداری ، احتمال دارد از روش های تخصصی تر مثل سونوگرافی داپلر و سونوگرافی سه بعدی استفاده شود.

 

تعداد سونوگرافی در دوران بارداری

شما باید حداقل یک سونوگرافی عمومی در طول بارداری خود انجام دهید که معمولاً بین هفته های 18 تا 22 بارداری انجام می شود. سونوگرافی در سه ماهه اول استاندارد نیست زیرا برای دیدن واضح اندام های جنین خیلی زود است.

سونوگرافی زودهنگام به این منظور انجام می شود:

تخمین سن بارداری به غربالگری برخی از اختلالات ژنتیکی کمک می کند تعداد جنین ها را بدانید بررسی ضربان قلب جنین بررسی حاملگی خارج از رحم

 

سونوگرافی با مشکلات سلامتی

سونوگرافی تصاویری از اندام های لگن را برای یافتن یا تشخیص مشکلات سلامتی نشان می دهد. برخی از سونوگرافی ها ممکن است برای موارد زیر استفاده شوند:

ارزیابی یک تومور در لگن (مانند کیست تخمدان یا فیبروم رحم) به دنبال علل درد لگن باشید علت خونریزی غیرطبیعی رحم بی‌نظمی یا مشکلات قاعدگی را بیابید تعیین محل IUD (IUD) تشخیص علت ناباروری پیگیری درمان ناباروری.

 

روش سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

در سونوگرافی لگن، مبدل از طریق شکم حرکت می کند (سونوگرافی ترانس شکمی) یا در واژن قرار می گیرد (سونوگرافی ترانس واژینال). نوع سونوگرافی انجام شده بستگی به نیازهای متخصص زنان و زایمان دارد که در معاینه به دقت در نظر گرفته شده است.

شما در تخت دراز می کشید و شکم خود را از پایین دنده ها تا باسن باز می کنید. ژل روان کننده روی سطح شکم پوشانده می شود. این باعث افزایش حساسیت پروب به سطح پوست می شود. سپس مبدل دستی در امتداد شکم حرکت داده می شود تا تصویری ایجاد شود. 2 ساعت قبل از آزمایش باید چندین لیوان آب بنوشید. این کار مثانه شما را پر می کند و دیدن ساختارهای زیر یا اطراف آن را آسان تر می کند.

 

در طول سونوگرافی چه چیزی از بیمار نیاز است؟

از معاینه کننده خواسته می شود که لباس بیمارستانی بپوشد یا از کمر به پایین لباس بپوشد. قبل از انجام آزمایش مطمئن شوید که مثانه شما خالی است. مثل معاینه لگن، به پشت دراز می کشید و پاهایتان در حالت بی قراری قرار می گیرند. این پروب مانند یک عصا است که با یک غلاف لاستیکی پوشیده شده است، مانند کاندوم، و قبل از وارد شدن به واژن، ژل اعمال می شود.

 

خطرات انجام سونوگرافی

هیچ ارتباطی بین سونوگرافی و نقایص مادرزادی، سرطان دوران کودکی یا مشکلات رشدی بعدی در زندگی یافت نشده است. با این حال، ممکن است مشکلات سلامتی در آینده شناسایی شود. به همین دلیل، آزمایشات اولتراسوند تنها در صورت دستور پزشک متخصص انجام می شود.

 

سونوگرافی 4 بعدی چیست؟

امروزه به لطف به کارگیری دستاوردهای علمی، فناوری اولتراسوند نسبت به گذشته پیشرفت های زیادی داشته است. در مقایسه با اولتراسوند دو بعدی اصلی (سونوگرافی 2 صفحه - 2 بعدی مخفف "بعد" است)، سونوگرافی 4 بعدی به تصویر نمایش داده شده روی صفحه اجازه می دهد تا یک بعد بیشتر در فضا نشان داده شود و به بینندگان کمک می کند که سازه ها به راحتی به عنوان تصاویر واقعی دیده شوند، به جای اینکه از طریق مقاطع عرضی مانند اولتراسوند دو بعدی.

علاوه بر این، ساختار نوزاد در داخل رحم مادر نه تنها به صورت بصری نشان داده می شود، بلکه حرکاتی مانند تماشای نوار ویدئویی را نیز نشان می دهد. بر این اساس، سیستم اولتراسوند 4 بعدی پرتوهای بیشتری را ارائه می دهد و سرعت انتقال نیز سریعتر می شود. مادر باردار با مشاهده اولین تصاویر فرشته کوچولو، با دیدن آنچه که کودک به وضوح انجام می دهد، هزاران احساس در هم تنیده و غیرقابل وصف در قلبش جاری می شود. این یکی از مزایای برجسته سونوگرافی 4 بعدی است.

 

مقالات پیشنهادی : 

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

نقش سونوگرافی 4 بعدی جنین چیست؟

از آنجایی که ماهیت هر نوع سونوگرافی جنین متفاوت است، متخصصان زنان و زایمان از هر نوع سونوگرافی در هر زمان مناسب بارداری استفاده می کنند، اما مطلقاً هیچ نوع برتری نشان نمی دهد.

اگر سونوگرافی دو بعدی بارداری فقط به ارزیابی رشد جنین به اساسی ترین روش از طریق طول استخوان ران، دور سر، تاریخ تولد و همچنین کیفیت و کمیت مایع آمنیوتیک باقیمانده کمک می کند. ,... سونوگرافی 4 بعدی جنین بدیهی است که تصاویر واقعی تری ارائه می دهد. این ابزار نه تنها به پزشک، بلکه به مادر باردار نیز اجازه می دهد تا روی صفحه نمایش مشاهده کند که صورت، اندام ها و بدن نوزاد از زوایای زیادی ظاهر می شود. با این حال، از منظر حرفه ای، سونوگرافی 4 بعدی ابزار مفیدی برای پزشکان است تا به دنبال ناهنجاری ها، ناهنجاری های مشکوک مادرزادی مانند شکاف لب، شکاف کام، شکاف کام، سندرم داون و غیره باشند. کوتاهی اندام یا بیماری های مادرزادی قلب...

نه تنها این، با آمدن به سونوگرافی 4 بعدی جنین، علاوه بر تصاویر سه بعدی، والدین همچنین می توانند بدانند که فرشته کوچک در دنیای مرموز چه می کند. راز او از آن زمان، برخی از والدین آن را به عنوان اولین فیلم از زندگی فرزندان خود نگه داشته اند. که در آن، اگر خوش شانس باشید، نوزاد را در حال لبخند زدن، خمیازه کشیدن، مکیدن انگشت شست یا قرار دادن پای خود برای لگد زدن به دیواره شکم مادر خواهید دید.

 

چه زمانی می توان سونوگرافی 4 بعدی انجام داد؟

بسته به هدف و مرحله بارداری، تکنیک های سونوگرافی با نقش های متفاوتی انجام می شود. بنابراین، در دوره 20 تا 24 هفتگی، ویژگی های مورفولوژیکی نوزاد نسبتاً کامل شده است و این زمان مناسب برای انجام سونوگرافی 4 بعدی است.

با این حال، تصمیم گیری دقیق در مورد زمان انجام آن به عهده دکتری است که بارداری را تحت نظر دارد. اگر یک زن باردار به طور منظم معاینات دوران بارداری را انجام دهد، پزشک زمان های مهم برای ارزیابی رشد جنین و همچنین بررسی نقص های مادرزادی را به مادر یادآوری می کند.

 

در عمل بالینی، پزشکان اغلب سونوگرافی 4 بعدی را در 3 زمان مهم تعیین می کنند:

هفته 11-13 بارداری: اندازه گیری شفافیت نوکال و تشخیص ناهنجاری ها در اوایل هفته 21-22 بارداری: بررسی مورفولوژی جنین، ناهنجاری های احشایی.. دوره بارداری 31-32 هفته: ارزیابی رشد جنین، تشخیص ناهنجاری های دیررس: انسداد دوازدهه، بررسی 2 ابزار مفید برای تاخیر رشد جنین حاملگی اگرچه سونوگرافی هیچ آسیبی به نوزاد وارد نمی کند، اما مادران نباید در استفاده از این روش زیاده روی کنند زیرا تقریباً هیچ مدرکی مبنی بر اینکه سونوگرافی هیچ خطری برای کودک در آینده ندارد وجود ندارد. بنابراین رعایت دستورات پزشک، انجام معاینات دوران بارداری و سونوگرافی در مکان های معتبر بهترین اقدام برای نظارت بر رشد روز به روز نوزاد است.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT