• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

عکس کلی دندان|قیمت عکس opg دندان|عکس پوسیدگی دندان جلو|عکس دندان سالم


عکس کلی دندان؛هر آنچه که باید در مورد رادیولوژی دندان بدانید

رادیولوژی دندان یکی از معاینات ضروری است. این به دندانپزشک اجازه می دهد تا تشخیص دهد و بنابراین درمان مؤثر را با توجه به ضایعاتی که باید درمان شوند، ایجاد کند. اما واقعا در مورد چیست؟ توضیحات

 

h/عکس کلی دندان

اگر سوالی در مورد سونوگرافی دارید و یا پزشک برایتان سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

رادیولوژی دندان چیست؟

رادیولوژی دندان معاینه ای است که از تکنیک تصویربرداری پزشکی با استفاده از اشعه ایکس استفاده می کند.این معاینه یک نمای کلی دقیق و دقیق از کل فک و دندان ها ارائه می دهد. در صورت بروز ناهنجاری ها به منظور شناسایی دقیق تر آسیب شناسی هایی که بر بیمار تأثیر می گذارد انجام می شود.

 

دندان  رادیولوژی

انواع رادیولوژی دندان

چهار نوع رادیولوژی دندان وجود دارد که دندانپزشک می تواند در این معاینه انجام دهد:

تلکرانیوم، رادیوگرافی پانورامیک، ارزیابی مخروط بلند و پرتو مخروطی. به طور کلی، پانورامیک دندانی و پرتو مخروطی هستند که بیشترین کاربرد را دارند.

 

پانوراما دندان

پانوراما دندانپزشکی

این معاینه یک پانورامای کامل از دندان و ساختارهای استخوانی دندان ارائه می دهد. یک دندانپزشک یا جراح دندان اغلب از این معاینه برای برنامه ریزی درمان پروتز، کشیدن دندان یا ایمپلنت استفاده می کند.

این نوع رادیو از دوز بسیار کمی از پرتوهای یونیزان برای عکاسی از کل دهان استفاده می کند. این تصاویر امکان تجسم دو قوس دندانی و همچنین وضعیت تمام دندان ها را فراهم می کند.

برای انجام معاینه پانورامیک دندان، دندانپزشک شما را در مقابل دستگاه قرار می دهد. شما بی حرکت می مانید و از شما خواسته می شود که یک راهنما را گاز بگیرید تا به شما کمک کند در این موقعیت بمانید. دستگاه در اطراف صورت شما حرکت می کند تا دهان شما را بگیرد. به این ترتیب شما یک تصویر پانوراما به دست می آورید. این امتحان حدود 5 دقیقه طول می کشد. نیازی به آماده سازی خاصی ندارد.

 

پرتو مخروطی

پرتو مخروطی که CBCT یا معاینه سه بعدی نیز نامیده می شود، بیشترین معاینه در کاشت ایمپلنت های دندانی است. برای تعیین آسیب شناسی دندان فک بالا و صورت بسیار مفید است. زمانی استفاده می شود که معاینه اشعه ایکس دندان کافی نباشد.

پرتو مخروطی از دستگاه اشعه ایکس پرتو مخروطی به نام CBCT استفاده می کند. بین اشعه ایکس پانوراما و اسکنر برای تولید تصاویر سه بعدی در نیمه راه است. بنابراین، جراح دندان می‌تواند تصاویر متفاوتی از دندان‌ها، بافت‌های نرم، استخوان‌ها و همچنین انتهای عصبی در دهان داشته باشد. از جمله، شناسایی عفونت ها، ضایعات، شکستگی ها، ترک ها یا اجسام خارجی را ممکن می سازد.

برای انجام این معاینه شما بدون حرکت در مقابل دستگاه قرار می گیرید. یک قطعه پلاستیکی کوچک در دندان های شما قرار می گیرد تا آنها را از هم جدا کند. این دستگاه حداکثر بین 5 تا 10 دقیقه از دندان ها عکس می گیرد. واقعاً هیچ آمادگی خاصی وجود ندارد.

 

تله کرین

تله کرانیوم معاینه ای است که در زمینه ارتودنسی انجام می شود. این امکان را فراهم می کند تا اندازه گیری های دقیق را برای ساخت و قرار دادن وسایل دندانپزشکی انجام دهید. این یک معاینه سریع و بدون درد است. این از اشعه ایکس ساخته شده است و اجازه می دهد تا تصویری از جمجمه از نمایه بدون بزرگ شدن داشته باشید. جلسه حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد.

 

 

ترازنامه مخروط بلند

ارزیابی مخروط بلند یک مطالعه عمیق در مورد قوس دندانی با استفاده از رادیولوژی است. این تکنیک همچنین از تجهیزات اشعه ایکس استفاده می کند.

از این معاینه برای به دست آوردن تصویر کاملی از قوس دندانی و فک پایین استفاده می شود. نتایج دقیقی را در مورد وضعیت تاج ها و ریشه های دندان ارائه می دهد. همچنین برای ایجاد تشخیص و نظارت بر پاتولوژی ها و عفونت های دندانی استفاده می شود.

برای انجام این نوع ارزیابی، دندانپزشک از یک لوله بلند همراه با مکان یاب گرد برای تعیین دقیق دو قوس دندانی استفاده می کند. بسته به نتایج مورد انتظار، ارزیابی می تواند تمام بخش های دندانپزشکی یا بخشی از آن را پوشش دهد. این جلسه بسته به مورد می تواند تا 45 دقیقه طول بکشد.

 f/عکس کلی دندان

شرایط رادیولوژی دندان

در حالی که هیچ آمادگی خاصی برای انجام رادیولوژی دندان وجود ندارد، اما این معاینه برای زنان باردار ممنوع است.

به طور کلی، این دندانپزشک یا جراح دندان است که انجام عکسبرداری با اشعه ایکس را تجویز می کند. با این حال، برای انجام آن نیازی به نسخه نیست. رادیولوژیست به عنوان تجویز کننده رادیولوژی در نظر گرفته می شود.

نتایج عکس دندان فوری است. رادیولوژیست تصاویر را به صورت شفاهی و کتبی تفسیر می کند.

اشعه ایکس پانورامیک دندان که ارتوپانتوموگرام (به اختصار OPT یا عکس OPG) نیز نامیده می شود، یک عکس پانورامیک از تمام دندان ها است.ارتوپانتوموگرام که به آن پانورامیک دندانی یا OPG نیز می گویند، یک اشعه ایکس است که به شما امکان می دهد در یک عکس اشعه ایکس تجسم کنید:

 

قوس های دندانی

آرواره ها

قسمت های تحتانی حفره های بینی

سینوس های ماگزیلاری

مفاصل گیجگاهی فکی

علاقه پانورامیک دندان تشخیص کانون های عفونی خارج شده از دندان است. و شرایطی که ممکن است فک و سینوس ها را تحت تاثیر قرار دهد:

 

عفونت

شکست، شکستگی

تومور

ناهنجاری فک پایین

بیماری استخوان

 

1-تصویر پانوراما یا ارتوپانتوگرام (OPG)

تصویر پانوراما از اصل توموگرافی با انحنای مربوط به قوس های دندانی استفاده می کند. سنسور و لوله اشعه ایکس بدون لمس بیمار به دور بیمار می چرخند، رندر قوس های دندانی، قسمت پایین حفره های بینی، پایین سینوس های فک بالا را تا مفاصل گیجگاهی فکی معادل عکس گرفته شده در حالت پانوراما تراز می کند. این تصویر مرجع جهانی عناصر دندانی در محیط آنها، آسیب شناسی آنها را تجسم می کند.

 

روش

نحوه گرفتن عکس opg دندان ، تصویر پانوراما فقط به دوز بسیار کم اشعه ایکس نیاز دارد، اندام‌های حساس نزدیک مانند لنز، سلا تورسیکا و غده تیروئید در قسمت‌های اکتساب نیستند. اگر چه زائد است، اما استفاده احتمالی از پیش بند سربی (زن باردار) در پیشرفت معاینات اختلالی ایجاد نمی کند.

ابتدا باید لوازم دندانپزشکی، زیورآلات یا بارت های خود را بردارید.

عکس در حالت ایستاده گرفته می شود، سر کمی به عقب متمایل است، چانه به سمت جلو روی یک تکیه گاه چانه قرار می گیرد. لازم است یک تکیه گاه پلاستیکی کوچک که بین هر بیمار عوض شده گاز بگیرد. دندان های ثنایا عمود بر این تکیه گاه پلاستیکی قرار می گیرند.

 

مدت زمان

5 دقیقه

 

جهت ها

غربالگری عفونت های دندانی

مشاهده تمام میکروب های دندانی کودک، تعداد، سن دندان، رویش دندان

جستجوی دندان های نهفته و ارزیابی دندان عقل

ارزیابی قبل از ایمپلنت دندان

سایر موارد: تومورهای فک، شکستگی، استئوتیت

 

2-رادیوگرافی از راه دور

رادیوگرافی از راه دور از تکنیک فاصله گذاری برای جلوگیری از هرگونه تغییر شکل و به دست آوردن بزرگنمایی ۱×۱ ضروری در ارتودنسی بهره می برد. هیچ چیز برای بیمار در مقایسه با اشعه ایکس سنتی تغییر نمی کند، آن را از جلو یا از پهلو قرار می دهند.

 

3-اسکنر فک و صورت و دندان (Dentascanner)

تصویربرداری دندان را می توان در نشانه های خاصی (ایمپلنتولوژی، عدم اطمینان در مورد عفونت دندان یا استخوان، ارزیابی قبل از عمل قبل از کشیدن دندان، و غیره) با یک اسکنر بهینه کرد که امکان مطالعه در سه سطح فضایی را فراهم می کند تا از همپوشانی اجتناب شود. همچنین می توان با انتخاب اسکلت استخوانی، دندان ها به تنهایی یا قسمت های نرم، تمام یا بخشی از صورت را مدل کرد. در شناسایی قبل از ایمپلنت از نرم افزارهای اختصاصی مانند دنتااسکنر استفاده می شود

اکتساب در وضعیت درازکش مانند هر اسکنر.

عدم تحرک هنگام حرکت میز.

مدت زمان 10 دقیقه آماده سازی

بدون آماده سازی، بدون نیاز به تزریق.

 

4-تیر مخروطی

پرتو مخروطی یا دستگاه توموگرافی حجمی دیجیتال شده توسط پرتو مخروطی یک ابزار جدید تصویربرداری پزشکی است. این روش به‌ویژه کمتر از اسکنر تابش می‌کند، این روش به دلیل قدرت بی‌نظیر تفکیک فضایی و امکان بازسازی رایانه‌ای دو بعدی یا سه‌بعدی با وضوح بالا از شی مورد مطالعه در همه صفحات فضایی، به تکنیک مرجع در تصویربرداری جهت ها

مقالات پیشنهادی :

ام آر آی چیست؟

سونو گرافی در تهران

انواع سونوگرافی

مباحث ایمنی رادیولوژی

سونوگرافی چیست؟

رادیوگرافی پانورامیک دندان یا ارتوپانتوموگرام

ایمپلنتولوژی دندان: مدلسازی دوبعدی و سه بعدی به دید آناتومیک بهینه استخوان فک بالا یا فک پایین، دندان ها و توسعه راهنمای ایمپلنت جراحی از طریق نرم افزار اختصاصی اجازه می دهد. بنابراین، دندانپزشک با کمک کامپیوتر، یک دستگاه ایمن و یک پروژه دندانپزشکی ایجاد می کند که امکان نصب پروتزهای دندانی را با در نظر گرفتن مورفولوژی بیمار و کاهش توده استخوانی فراهم می کند.

کشیدن دندان: HAS یا Haute Autorité de Santé مخروط پرتو را برای تعیین موقعیت عناصر تشریحی مشخص می کند، به عنوان مثال توپوگرافی کانال فک پایین قبل از برداشتن دندان آسیاب نهفته تحتانی (دندان عقل) با جراحی.

اندودنتیکس: به عنوان دومین هدف زمانی که تصویر پانورامیک دندان نتایج کافی برای ارزیابی پری آپیکال یا قبل از جراحی ارائه نمی دهد:

وضعیت کرونری: تحلیل، ترک، اتاقک پالپ

کنترل شاتر، کانال های جانبی

جستجو برای شکستگی دندان و استخوان آلوئول

نشانه پریودنتیت یا گرانولوم

نسبت کف اپکس به سینوس دندانی

ارتباط دهان و سینوس

در جراحی دهان: شناسایی کیست، تومورهای خوش خیم، ارزیابی دندان نهفته و اختلال رویش، ارزیابی عفونت

در جراحی فک و صورت، به ویژه ارزیابی تروما، بدشکلی های صورت

ارزیابی TMJs (مفاصل گیجگاهی فکی): استئوآرتریت، استئونکروز، ناهنجاری ساختاری

روش

هیچ آمادگی لازم نیست. معاینه به صورت ایستاده یا نشسته و با حضور دستکاری انجام می شود. اکتساب چند ثانیه طول می کشد و داده های به دست آمده توسط رادیولوژیست پردازش شده و توسط پزشک، دندانپزشک یا جراح شما تجزیه و تحلیل و استفاده می شود. ابزارهایی که در اختیار او قرار می دهیم به او این امکان را می دهد که پرونده شما را با بیشترین دقت و بهترین امنیت مطالعه کند.

 

نتایج

رادیولوژیست که معاینه را انجام خواهد داد، تفسیر شفاهی اولیه تصاویر را انجام می دهد. او به همراه تصاویر، یک سی دی با فرمت DICOM و یک گزارش کتبی برای پزشک شما ارسال می کند. بسته به درجه فوریت، حداکثر تا 48 ساعت بعد و با سرعت بیشتری به شما بازگردانده می شود. فقط پزشک، جراح یا دندانپزشک شما می تواند با کمک سایر معایناتی که درخواست کرده است، نتیجه کامل را به شما بدهد و در مورد درمان تصمیم گیری کند. در صورت درخواست، توزیع امن تصاویر و گزارش به پزشک یا دندانپزشک شما امکان پذیر است. این راه حل نیز از وب سایت ما برای شما امکان پذیر است.تبدیل شده است. پرتو مخروطی تصاویری از بافت‌های معدنی جمجمه (استخوان‌ها، دندان‌ها) در یک اسکن منفرد از منطقه می‌گیرد تا با یک میدان دید متغیر سازگار با نشانه‌های متعدد بررسی شود.

 

آیا می توان از OPG برای ایمپلنت استفاده کرد؟

OPG می تواند یک روش تصویربرداری مفید برای برنامه ریزی ایمپلنت باشد. اگر از اصول اولیه شروع کنیم، یکی از بهترین روش‌های تصویربرداری دندانپزشکی است که می‌تواند نمای کاملی از کل قوس بدهد، بنابراین دندان‌های از دست رفته و دندان‌های مجاور آن را می‌توان برای برنامه‌ریزی درمانی مشاهده و مقایسه کرد. اسکن OPG به جراح دندان یک ایده اولیه در مورد استخوان موجود برای کاشت ایمپلنت از نظر ارتفاع می دهد. علاوه بر این، ساختارهای حیاتی در مجاورت مانند عصب آلوئولار تحتانی، سوراخ ذهنی، کانال انسیزیو، سینوس فک بالا، حفره بینی و دندان های مجاور در OPG دیده می شود.

با این وجود، اسکن OPG دارای محدودیت‌های ارثی است، و به ویژه - فقط یک نتیجه دو بعدی ارائه می‌کند. بنابراین، برای مثال، نمی توان عرض استخوان را ارزیابی کرد. و ساختار سه بعدی کانال ها و ریشه ها با OPG قابل مشاهده نیست. بنابراین، همانطور که در بالا ذکر شد، CBCT بیشتر برای برنامه ریزی ایمپلنت توصیه می شود، زیرا امکان ارزیابی کیفیت، کمیت و تراکم استخوان در فک و همچنین شناسایی محل دقیق کانال ریشه (به صورت سه بعدی) را فراهم می کند - که اغلب برای آن بسیار مهم است.

نکته اصلی این است که در مقایسه با OPG، اسکن‌های سه بعدی (CBCT) داده‌های دقیق‌تری را در اختیار ایمپلنتولوژیست‌ها قرار می‌دهد و ممکن است میزان موفقیت را افزایش داده و قرار گرفتن در معرض مجموعه‌های کم بالقوه را کاهش دهد. OPG می تواند برای تصویربرداری اولیه از وضعیت دهان بیمار استفاده کند، پس از آن، در صورت نیاز به ایمپلنت، معمولاً اسکن سه بعدی CBCT برای دریافت جزئیات بیشتر از دید ایمپلنت درخواست می شود.

در DentQ، بیش از 80 درصد از اسکن های CBCT ما مربوط به روش های ایمپلنت است. علاوه بر این، ما در حال حاضر با هزاران ایمپلنتولوژیست در 7 کشور کار می کنیم و اکثر آنها از اسکن CBCT (و نه اسکن OPG) به عنوان آماده سازی برای روش های کاشت استفاده می کنند. بنابراین، با توجه به آنچه ما شاهد هستیم، CBCT انتخاب ارجح قبل از برنامه ریزی یک روش ایمپلنت است.

 

آیا OPG انفارکتوس را نشان می دهد؟

انفارکتوس اساساً به معنای انسداد خونرسانی به یک منطقه است که می تواند به دلیل وجود توده در رگ خونی یا باریک شدن فضای داخل رگ رخ دهد. با توجه به ناحیه ای که می توان در OPG گرفت، شریان کاروتید در سطح مهره های C3 دیده می شود. بنابراین هرگونه کلسیفیکاسیون داخل شریان کاروتید در این سطح در OPG نیز قابل مشاهده است.

عکس دندان ، یک توده رادیواکی گره‌دار یا دو خط عمودی پرتوپاک را می‌توان در سطح حاشیه پایین مهره سوم گردنی (C3) مشاهده کرد که نشان‌دهنده کلسیفیکاسیون در دیواره‌های رگ شریان کاروتید است، که نشان می‌دهد OPG ممکن است کمک کند. تشخیص کلسیفیکاسیون در ناحیه گردن رحم سطح دقت OPG در تشخیص کلسیفیکاسیون شریان کاروتید هنوز تحت تحقیق است.

 

اسکن OPG برای TMJ

عکس opg یک تصویر دو بعدی از TMJ است که یک ساختار سه بعدی است. تغییرات در اجزای استخوانی آن، سر کندیل و حفره گلنوئید استخوان تمپورال، روی OPG همراه با فضای مفصلی قابل مشاهده است. از دست دادن هر سطحی در ساختار استخوانی یا تغییر در فضای مفصلی را می توان در OPG مشاهده کرد، اما با چندین محدودیت.

نمی توان قسمت دقیقی را که در آن تغییرات بارزتر است مشاهده کرد و حجم فضای مفصلی را نمی توان ارزیابی کرد. بنابراین، تغییراتی در اسکن OPG وجود دارد، اما محدودیت هایی دارد. برای اجتناب از این محدودیت‌ها و بررسی ساختار سه بعدی TMJ، استفاده از اسکن CBCT (3D) به جای اسکن OPG (2D) منطقی است.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی پستان و اگزیلاری

فیبرواسکن

فیبروآدنوم

نمونه برداری سینه

آیا OPG می تواند سرطان را تشخیص دهد؟

عکس کلی دندان نمای وسیعی از ناحیه فک بالا و فک پایین با ساختارهای اطراف آن است. ساختار استخوانی که در اسکن OPG مشاهده می شود می تواند چیزهای زیادی در مورد شرایط طبیعی و غیر طبیعی به ما بگوید. تغییرات در خود استخوان یا به دلیل ساختارهای اطراف آن در اسکن OPG نیز قابل مشاهده است. ظاهرهای مختلفی از استخوان وجود دارد که در انواع مختلف ضایعات سرطانی از انبساط استخوان تا تحلیل استخوان دیده می شود. در OPG می توان وسعت سرطان را فقط با تقریب مشاهده کرد، زیرا یک تصویر دو بعدی است و بنابراین محدودیت های خود را دارد. هنگامی که اسکن OPG علائم سرطان را نشان داد، تکنیک‌ها یا آزمایش‌های تصویربرداری پیشرفته‌تر (به عنوان مثال - اسکن‌های سه بعدی با CBCT) می‌توانند برای تأیید بیشتر توصیه شوند.

ابزارهای هوش مصنوعی (به عنوان مثال – پلت فرم DiagnoCat، که DentQ و CTdent به طور انحصاری در بسیاری از کشورها با آن همکاری می کنند) همچنین می توانند یافته های غیرعادی، از جمله کیست ها (که مشکوک به سرطان هستند) را شناسایی کرده و هشدار دهند. این ابزارها طبیعتاً روی اسکن‌های سه بعدی بهتر عمل می‌کنند، اما به دلیل همین محدودیت‌ها می‌توانند تا حدودی روی اسکن‌های OPG دو بعدی نیز کار کنند.

 

آیا اسکنر OPG یک دستگاه پزشکی است؟

بله، یک اسکنر OPG به عنوان یک دستگاه پزشکی در نظر گرفته می شود. بر این اساس، باید با مقررات محلی تجهیزات پزشکی در کشوری که در آن نصب شده است، مطابقت داشته باشد. اینها معمولاً شامل دستورالعمل های مربوط به صدور مجوز مناسب، کالیبراسیون، نگهداری، رفتار ایمنی و غیره است.

برای دقیق تر، دستگاه OPG یک دستگاه تصویربرداری دندان است. برای ایجاد یک تصویر پانوراما از فک بالا و پایین به همراه ساختارهای اطراف آنها استفاده می شود. تصویر به دست آمده یک تصویر دو بعدی از سازه های سه بعدی است. OPG اغلب برای تشخیص مشکلات دندان‌ها، فک‌ها و گاهی سینوس‌ها مانند دندان‌های نهفته، ضایعات استخوانی، تغییرات آناتومیک، رشد و نمو دندان‌ها و برنامه‌ریزی درمان ارتودنسی استفاده می‌شود.

 

آیا برای OPG ارجاع لازم است؟

الزام ارجاع برای OPG به عوامل متعددی مانند منطقه یا کشور و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خاصی که OPG در آن موجود است بستگی دارد. در برخی موارد، برای دریافت OPG، ارجاع از دندانپزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دیگر ضروری است، در حالی که در موارد دیگر، OPG می تواند بدون ارجاع انجام شود. در نتیجه، برای نیاز به ارجاع، بهتر است با یک سازمان مراقبت های بهداشتی که تسهیلات OPG را فراهم می کند، مشورت کنید.

در اکثر کشورهایی که DentQ و CTdent در آنها کار می کنند، توصیه می شود با مراجعه به یکی از مراکز تصویربرداری دندانپزشکی ما با مراجعه به پزشک مراجعه کنید. در برخی از مکان‌های ما، یک پزشک مقیم (معمولاً رادیولوژیست) وجود دارد که می‌تواند در صورت نیاز یک ارجاع را تجویز کند.

 

اسکن OPG چه مدت برای دندانپزشک و برای بیمار نگهداری می شود؟

در انتظار مقررات محلی، اسکن های دندانی (از جمله تصاویر OPG) بین 8 تا 10 سال با پرونده سایر بیماران نگهداری می شود. اسکن های قدیمی می توانند به بررسی تغییرات دهان (و ساختارهای صورت) در مقایسه با اسکن های جدیدتر کمک کنند. برخی از راه حل های نرم افزاری می توانند به طور خودکار در این مقایسه کمک کنند (به عنوان مثال - برای موارد ارتودنسی).

با این حال، برای درمان دندان، معمولاً بهتر است از اسکن هایی استفاده شود که سن آنها بیش از 6 ماه نباشد، تا تغییرات "تازه" و شرایط پزشکی جدیدی که اخیراً رخ داده است در نظر گرفته شود.

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT