• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فیبروآدنوم|درمان قطعی فیبروآدنوم|دارو برای فیبروآدنوم


فیبروآدنوم ؛این توده های فیبروآدنوم پستان یکی از شایع ترین توده های سینه در خانم های جوان می باشند. در بسیاری از مواقع، آنها بدون درمان کوچک شده و ناپدید می شوند. در موارد دیگر، پزشکان می توانند آنها را حذف کنند.

 y/فیبروآدنوم

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

فیبروآدنوما چیست؟

فیبروآدنوم یک تومور خوش خیم یا غیر سرطانی پستان است. بر خلاف سرطان سینه که با گذشت زمان بزرگتر می شود و می تواند به سایر اندام ها سرایت کند، فیبروآدنوم در بافت پستان باقی می ماند. آنها نیز بسیار کوچک هستند. اندازه بیشتر فیبروآدنوم فقط 1 یا 2 سانتی متر اندازه دارند . بسیار نادر است که قطر آنها بیشتر از 5 سانتی متر باشد. معمولاً فیبروآدنوم هیچ دردی ایجاد نمی کند. مانند سنگ مرمری است که زیر پوست شما حرکت می کند. ممکن است بافت را سفت، صاف یا لاستیکی توصیف کنید. با این حال، در برخی موارد، شما حتی نمی توانید آن را احساس کنید.

علائم فیبروآدنوم چیست؟

از آنجایی که آنها معمولاً بدون درد هستند، ممکن است تا زمانی که در حین دوش گرفتن یا در حین معاینه سینه احساس یک توده نداشته باشید، متوجه آن نشوید. در مواقع دیگر، پزشک ممکن است آن را در ماموگرافی یا سونوگرافی سینه یا پستان پیدا کند.

 

چه چیزی باعث فیبروآدنوم می شود؟

پزشکان نمی دانند چه عاملی موجب آنها می شود. آنها ممکن است با تغییر سطح هورمون ها مرتبط باشند، زیرا اغلب در دوران بلوغ یا بارداری ظاهر می شوند و پس از یائسگی از بین می روند.

 

انواع فیبروآدنوم چیست؟

چند نوع مختلف وجود دارد:

فیبروآدنومای ساده وقتی آنها را زیر میکروسکوپ می بینید همه جا یکسان به نظر می رسند.

فیبروآدنوم های پیچیده اینها بزرگتر هستند و زنان مسن را تحت تأثیر قرار می دهند. آنها ممکن است سلول هایی داشته باشند که به سرعت رشد می کنند.

فیبروآدنوم نوجوانان. اینها شایع ترین نوع توده سینه هستند که در دختران و نوجوانان بین سنین 10 تا 18 سال یافت می شود. آنها می توانند بزرگ شوند، اما بیشتر آنها با گذشت زمان کوچک می شوند. برخی ناپدید می شوند.

فیبروآدنوم غول پیکر آنها می توانند تا بزرگتر از 2 اینچ رشد کنند. در صورت فشار دادن یا جایگزینی سایر بافت های سینه ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشند.

 

فیبروآدنوم پیچیده

برخی از فیبروآدنوم ها فیبروآدنوم پیچیده نامیده می شوند. وقتی اینها زیر میکروسکوپ بررسی می شوند، برخی از سلول ها ویژگی های متفاوتی دارند.

 

فیبروآدنوم غول پیکر یا جوان

گاهی وقت ها ، فیبروآدنوم ها می توانند تا بیشتر از 5 سانتی متر رشد کند و به آنها  فیبروآدنوم غول پیکر گفته می شود. آنهایی که در دختران نوجوان یافت می شوند را می توان فیبروآدنوم جوانی نامید.

 

فیبروآدنوم چقدر شایع است؟

فیبروآدنوم یک بیماری خوش خیم (غیر سرطانی) پستان بسیار شایع است. در فیبروآدنوم، رشد بیش از حد بافتی که از سینه حمایت می‌کند و سلول‌های پوشاننده مجاری شیر در پستان رشد می‌کند.

فیبروآدنوم در بیش از 9 درصد از جمعیت زنان گزارش شده است. آنها بیشتر در زنان جوان دیده می شوند و بیشتر در گروه سنی 21 تا 25 سال دیده می شوند. کمتر از 5٪ در زنان بالای 50 سال رخ می دهد. فیبروآدنوم به تغییرات هورمونی پاسخ می دهد و در طول چرخه قاعدگی و در دوران بارداری متفاوت است. علت آنها ناشناخته است. گاهی اوقات فیبروآدنوما برای اولین بار در زنان یائسه ای که تحت درمان جایگزینی هورمون قرار می گیرند ظاهر می شود یا رشد می کند.

 f/فیبروآدنوم

چه کسی آنها را دریافت می کند؟

فیبروآدنوم چیست؟ فیبروآدنوم بسیار شایع است. حدود 10 درصد از زنان یکی از این توده های سینه را دارند، اغلب بدون اینکه بدانند. آنها اغلب در زنان 15 تا 35 ساله یا در دوران بارداری و شیردهی ظاهر می شوند. برخی از محققان دریافته اند که زنان با سابقه خانوادگی سرطان سینه بیشتر در معرض ابتلا به فیبروآدنوم هستند. اکثر خانم ها فقط یکی دارند. اما حدود 10 تا 15 درصد از زنانی که به آن‌ها مبتلا می‌شوند، بیش از یک مورد را همزمان یا در طول زمان دارند.

 

فیبروآدنوم چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر توده ای در سینه خود پیدا کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. شما نمی توانید با اطمینان از احساس آن بگویید که چیست. پزشک شما احتمالاً توده را احساس می کند تا بتواند بافت و اندازه آن را بسنجد. حتی اگر فیبروآدنوم تشخیص داده باشند ، ممکن است  پزشکان توصیه کنند که آزمایش های بیشتری جهت تایید و تشخیص نهایی آن انجام دهید. بسته به سن و باردار بودن شما ممکن است سونوگرافی برست یا ماموگرافی انجام دهید. هر دو اسکن سریعی هستند که در مطب پزشک دریافت خواهید کرد. پس از آن رادیولوژیست تصاویر بدست آمده از بافت سینه های  شما را بررسی می نماید تا تشخی دهد که آیا فیبروآدنوم است و یا بیماری دیگری.

تنها راهی که پزشک می‌تواند مطمئن شود که فیبروآدنوم است، بیوپسی است، که به معنای نمونه‌برداری از توده برای آزمایش در آزمایشگاه است. بر اساس نتایج معاینه و اسکن شما، پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا نیاز به تایید اضافی از بیوپسی سینه دارد یا خیر. برای انجام بیوپسی، پزشک یک سوزن نازک را به سینه شما وارد می کند و نمونه کوچکی را از توده بیرون می کشد.

 

فیبروآدنوم چگونه درمان می شود؟

ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. اگر فیبروآدنوم شما کوچک است، پزشک شما ممکن است به جای تلاش برای برداشتن فوراً صبر کنید تا ببیند آیا توده رشد می کند یا کوچک می شود.

اگر در دوران بارداری یا در دوران شیردهی به بیماری فیبروآدنوم مبتلا شوید ، پزشک شما ممکن است صبر کند تا سطح هورمون های بدن به روال عادی برگردد تا تشخیص دهد آیا این توده به خودی خود ناپدید می شود یا خیر.

 

اگر در گذشته بیش از یک فیبروآدنوم برداشته شده‌اید و آزمایش‌ها این را تایید کرده‌اند، ممکن است پزشک شما برداشتن توده‌های جدید را به تاخیر بیندازد. اگر فیبروآدنوم شما بزرگتر شود، پزشک مشکوک است که ممکن است، یا مطمئن نیست که آیا یک توده فیبروآدنوم است یا نه، احتمالاً برداشتن هر توده ای را توصیه می کند. این امر به تأیید اینکه یک توده سرطانی نیست و رشد نمی کند و بافت سینه اطراف را منحرف نمی کند کمک می کند. بسته به اندازه، محل و تعداد فیبروآدنوم ها، پزشکان راه های مختلفی برای خارج کردن آنها دارند:

لامپکتومی و یا بیوپسی اکسیزیونال: یک جراحی کوتاه جهت برداشتن فیبروآدنوم سینه ها می باشد.

پزشکان از دستگاه سونوگرافی جهت مشاهده کردن  فیبروآدنوم شما کمک می گیرند. پزشکان از ابزاری به نام کرایوپروب استفاده می کنند و آن را بر روی پوست سینه ی  شما نگه می دارند. از گازی جهت  منجمد کردن بافت مجاور استفاده می نمایند که بدون جراحی کردن موجب از یسن رفتن فیبروآدنوم می شود.

فیبروآدنوم هایی که اندازه آنها بزرگتر از 3 سانتی متر است، دردناک هستند، اندازه آنها افزایش می یابد یا در تصویربرداری یا بیوپسی ویژگی های نگران کننده ای نشان می دهند، معمولاً با جراحی برداشته می شوند.

فیبروآدنوم اغلب بدون جراحی قابل کنترل است، به خصوص در زنان جوان. فیبروآدنومی که با جراحی برداشته نمی‌شود معمولاً برای مدتی تحت نظر است.

 

درمان و پیگیری

در خیلی از موارد، اگر در سینه ی خود فیبروآدنوم دارید، نیازی به درمان کردن و یا پیگیری نمی باشد. معمولاً فقط در صورتی از شما خواسته می شود که به پزشک عمومی یا کلینیک پستان خود مراجعه کنید یا اگر متوجه تغییر شدید شوید.

اکثر فیبروآدنوما به همان اندازه باقی می مانند. بهضی از آنها کوچکتر می شوند و بعضی دیگر در نهایت با گذشت زمان از بین می روند. تعداد کمی از فیبروآدنوم ها، به ویژه در دختران نوجوان، بزرگتر می شوند. فیبروآدنوم همچنین می تواند در دوران بارداری و شیردهی یا در حین مصرف هورمون درمانی جایگزین (HRT) بزرگتر شود، اما معمولاً بعد از آن دوباره اندازه آن کاهش می یابد.

 

عمل جراحی

گاهی اوقات برای برداشتن فیبروآدنوما در صورتی که فیبروآدنوم بزرگ، پیچیده یا جوان باشد، به عمل جراحی به نام بیوپسی اکسیزیون نیاز است. همچنین می توانید درخواست کنید که فیبروآدنوم برداشته شود. این اکثرا زیر نظر بیهوشی عمومی انجام داده می شود.

جراح شما ممکن است از بخیه های قابل حل در زیر پوست استفاده کند که نیازی به برداشتن آنها نیست. با این حال، اگر از یک بخیه غیر قابل حل استفاده شود، باید حدود یک هفته پس از جراحی کشیده شود. اطلاعاتی در مورد مراقبت از زخم قبل از ترک بیمارستان به شما داده می شود.

 

بیوپسی برش به کمک خلاء (VAC/VAB).

ممکن است جهت برداشتن فیبروآدنوم ، بیوپسی اکسیزیون با استفاده از خلاء به شما پیشنهاد داده شود. این روشی برای برداشتن فیبروآدنوم های کوچک با بیهوشی موضعی بدون انجام عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی است.

پس از تزریق بی حسی موضعی، یک برش کوچک در پوست ایجاد می شود. یک پروب توخالی متصل به دستگاه خلاء از طریق آن قرار می گیرد. با استفاده از اولتراسوند به عنوان راهنما، فیبروآدنوم از طریق پروب توسط خلاء به داخل محفظه جمع آوری مکیده می شود. دستگاه بیوپسی به این ترتیب تا زمانی که تمام فیبروآدنوم برداشته شود استفاده می شود. این ممکن است به این معنی باشد که می توان از جراحی اجتناب کرد. بافت برداشته شده به آزمایشگاه فرستاده می شود و زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

این روش می تواند تا چند روز پس از آن کمی کبودی و درد ایجاد کند. برداشتن فیبروآدنوم معمولاً بر شکل پستان تأثیر نمی‌گذارد، اما ممکن است یک فرورفتگی جزئی در سینه جایی که برداشته شده است وجود داشته باشد.

 

آیا فیبروآدنوما رشد می کند؟

فیبروآدنوما به تغییرات هورمونی حساس هستند. آنها اغلب در طول چرخه قاعدگی متفاوت هستند، اغلب قبل از پریود برجسته تر و حساس تر می شوند. فیبروآدنوم ها می تواند در دوران های بارداری و شیردهی بزرگتر شود. آنها معمولاً با توانایی زن برای شیر دادن تداخل نمی کنند. تخمین زده می شود که تقریباً یک سوم فیبروآدنوما، اگر به تنهایی رها شوند، از نظر اندازه کاهش می یابند یا حتی به طور کامل ناپدید می شوند. یک سوم بیشتر از نظر اندازه افزایش می یابد و بقیه ثابت می مانند.

 

آیا فیبروآدنوم باعث سرطان می شود؟

فیبروآدنوما یک عامل سرطانی نیستند و داشتن آن به مقدار قابل توجهی خطر مبتلا شدن به سرطان سینه را زیاد نمی کنند. فیبروآدنوم شامل بعضی از سلول‌ های بافت طبیعی پستان می باشند و این سلول ‌ها مثل همه ی سلول ‌های سینه می ‌توانند موجب سرطان شوند. احتمال ایجاد سرطان در فیبروآدنوما بیشتر از احتمال ایجاد سرطان در جای دیگر پستان نیست.

 

مراقبت های بعدی

بیشتر زنان به هیچ چیز فراتر از آزمایشات غربالگری معمول نیاز ندارند. آنها به بررسی هرگونه تغییر پستان توسط پزشک ادامه خواهند داد. داشتن یک فیبروآدنوم ساده ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را در مقایسه با زنان بدون فیبروآدنوم افزایش دهد. اما اگر فیبروآدنوم پیچیده ای داشتید، ممکن است به معنای افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در آینده باشد. مگر اینکه چیزهای دیگری داشته باشید که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد، مانند اعضای نزدیک خانواده مبتلا به این بیماری، شانس شما کم است. در هر صورت، معاینات منظم خود را دنبال کنید و از پزشک خود بپرسید که کدام آزمایش غربالگری و چه زمانی نیاز دارید.

 

آگاه بودن از سینه

برای اکثر زنان، داشتن فیبروآدنوم خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد. اگر فیبروآدنوم پیچیده در شما تشخیص داده شد، ممکن است نگران باشید که خطر شما بسیار کمی افزایش یافته است. با این حال، این لزوما به این معنی نیست که در آینده به سرطان سینه مبتلا خواهید شد. مهم است که همچنان از پستان آگاه باشید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در سینه‌ها، صرف نظر از اینکه چه مدت پس از تشخیص فیبروآدنوم رخ می‌دهد، به پزشک عمومی مراجعه کنید.

مرکز سونوگرافی الوند بهترین مرکز سونوگرافی تهران می باشد.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT