• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

عکس دندان|انواع عکس دندان|عکس دندان کامل انسان|عکس دندان زیبا


عکس دندان؛ پانورامیک دندانی یا ارتوپانتوموگرام یک تکنیک رادیولوژی است که اغلب توسط دندانپزشک شما برای بررسی کامل ساختارهای دندانی فک پایین در یک عکس استفاده می شود. اصل فیزیکی آن استفاده از اشعه ایکس برای تجسم جذب از طریق ساختارهای پرتوپاک مانند دندان یا استخوان و تجسم این پروفایل های جذب روی گیرنده است.

اشعه ایکس پانورامیک دندان چیست؟

پانورامیک دندان یا عکس کلی دندان یک معاینه اشعه ایکس است که احتمالاً همه ما قبلاً انجام داده ایم. این تصویربرداری رادیولوژیکی امکان ارائه یک تصویر مسطح از ساختارهایی را که با این وجود یک قوس را تشکیل می دهند و به تصویر کشیدن ساختارهای دندانی به عنوان یک کل می دهد. بنابراین، اشعه ایکس پانورامیک به دندانپزشک اجازه می دهد تا تعداد زیادی از آسیب شناسی های حوزه دهان را تشخیص دهد، اما همیشه باید با معاینه بالینی دقیق از طرف دندانپزشک تکمیل شود.

 M/عکس دندان

اگر سوالی در مورد سونوگرافی دارید و یا پزشک برایتان سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

چه ساختارهایی در اشعه ایکس پانوراما قابل مشاهده است؟

در پانورامیک دندان، ساختارهای قابل مشاهده دندان ها، سینوس ها و قسمت تحتانی حفره های بینی، مفاصل گیجگاهی فکی و استخوان های فک (استخوان های فک بالا و فک پایین) هستند. همچنین می‌توانیم یک عصب بسیار مهم در جراحی دندان، عصب V3 یا عصب فک پایین را که در حساسیت چانه دخیل است، فردی کنیم.

پانورامیک دندان همچنین امکان تجسم ترمیم ها (اینله، آنله، روکش)، بریج های دندانی، ایمپلنت ها و نظارت بر آنها را فراهم می کند.

در مورد پاتولوژی ها نیز می توان سنگ های بزرگ بزاقی و همچنین کیست های دندانی را تشخیص داد.

این معاینه با این وجود به دلیل تغییر شکلی که ایجاد می کند ناقص است و باید مرتباً با انواع دیگر معاینات رادیولوژی دندان تکمیل شود.

عکسبرداری پانورامیک دندان چگونه انجام می شود؟

پانورامیک دندان یک معاینه بسیار کوتاه است که در عرض چند ثانیه در دندانپزشک شما یا در مرکز رادیولوژی دندان انجام می شود. در حالت ایستا ایستاده انجام می شود. سر شما توسط یک مکانیسم مهار ثابت نگه داشته می شود. یک عنصر پلاستیکی نیز بین دندان های ثنایای شما وارد می شود تا ساختارهای دندانی روی تصویر قرار نگیرد. خود معاینه تصویربرداری حدود ده ثانیه طول می کشد.

در زنانی که باردار هستند یا احتمال دارد باردار شوند، برای کاهش دوز تابش دریافتی از پیش بند سربی استفاده می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

 اکوی قلب جنین

 هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

چرا عکس پانورامیک دندان انجام می شود؟

نشانه های اشعه ایکس پانورامیک دندان بسیار گسترده است. این اغلب یک معاینه غربالگری است زیرا امکان تجسم تمام ساختارهای دندانی را فراهم می کند. پانورامیک دندان امکان تجسم ضایعات مهم دندانی، ضایعات استخوانی مربوط به آلوئولیز، شکستگی های فک، گرانولوم ها در سطح ریشه، کیست های دندانی یا آبسه های خاص را فراهم می کند.

 

معمولاً برای معاینات دندانی و ارتودنسی، برای تشخیص ضایعات استخوانی یا حتی قبل از جراحی دندان عقل یا کاشت ایمپلنت استفاده می شود. علاوه بر این، این معاینه تحت پوشش تامین اجتماعی است و بنابراین اغلب اولین معاینه رادیولوژیکی ارائه شده است.

 

حدود ارتوپانتوگرام چیست؟

اشعه ایکس پانورامیک به چند دلیل یک معاینه بسیار ناقص است. میدان وسیع آن امکان تجسم ضایعات کوچک مانند پوسیدگی اولیه را فراهم نمی کند. اعوجاج تصاویری که ایجاد می‌کند می‌تواند گمراه‌کننده باشد و مکان دقیق دندان‌ها را منعکس نمی‌کند و در بسیاری از موارد استفاده از تصویربرداری تکمیلی را ضروری می‌کند. بنابراین این معاینه رادیولوژیکی باید همیشه با معاینه دندانپزشکی یا حتی سایر تکنیک های تصویربرداری مانند پرتو مخروطی یا رادیوگرافی رترو آلوئولار تکمیل شود.

 

چه زمانی عکس برداری پانورامیک دندان انجام دهیم؟

پانورامیک دندان در هنگام مشاوره با دندانپزشک برخلاف تصور رایج، سیستماتیک نیست. با نشانه‌های گسترده و اینکه یک بررسی نسبتاً نادقیق است، با این وجود یک معاینه رایج است. در کودکان به عنوان بخشی از درمان ارتودنسی یا برآمدگی دندان عقل، این بار این معاینه سیستماتیک است.

 

دوز تابش دریافتی در طول یک پانوراما چقدر است؟

دوز اشعه ایکس دریافتی در طول پانورامیک دندان 4 تا 30 µSv است. این دوز تابش مربوط به مقداری کمتر از دوز دریافتی طبیعی در طول روز است. بنابراین خطرات سلامتی بسیار کمی دارد، اما هنوز نباید بدون فواید پزشکی انجام شود. دستگاه های مدرن بسیار کارآمد هستند و استفاده از یک پیش بند محافظ سربی روی معده در اتاق رادیولوژی این امکان را فراهم می کند تا خطرات را برای بیماران و پزشکان تا حد امکان محدود کند.

 

خطرات پانورامیک دندان چیست؟

با توجه به دوز بسیار پایین پرتوهای مورد استفاده برای انجام یک اشعه ایکس پانوراما، خطرات آن تقریباً صفر است. این معاینه همیشه در یک محیط کنترل شده و تنظیم شده انجام می شود. در جمعیت های در معرض خطر مانند زنان باردار، اقدامات احتیاطی اضافی نیز اعمال می شود، مانند استفاده از پیش بند سربی به منظور کاهش دوز پرتوهای دریافتی سیستمیک.

 g/عکس دندان

چگونه حفره ها را در عکس پانورامیک دندان مشاهده کنیم؟

ضایعات پوسیدگی با ظاهر سیاه روی دندان ها قابل مشاهده هستند که مربوط به دمینرالیزاسیون مینای دندان است. برجسته کردن ضایعات گاهی دشوار است و ممکن است نیاز به استفاده از انواع دیگر تصویربرداری داشته باشد.

 

از کجا می توان عکس پانوراما را با اشعه ایکس انجام داد؟

پانورامیک اغلب در دندانپزشک انجام می شود تا شروع حفره ها یا ناهنجاری های مختلف دندانی را بررسی کند. این معاینه را می توان در مرکز رادیولوژی نیز انجام داد.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی شبانه روزی

الاستوگرافی کبد در تهران

فیبرواسکن کبد در تهران

الاستوگرافی

چگونه پانورامیک دندان را تفسیر کنیم؟

تفسیر پانوراما همیشه توسط دندانپزشک، رادیولوژیست، جراح فک و صورت یا گوش و حلق و بینی انجام می شود. تجزیه و تحلیل دقیق آن برای از دست دادن ضایعات کوچک ضروری است. ما دندان‌ها و بافت‌های مجاور، وضعیت لثه‌ها، سطح استخوان‌ها، مفاصل گیجگاهی فکی و سینوس‌ها را در سطح جهانی مشاهده خواهیم کرد. این مرور کلی به طور کلی اولین رویکرد بسیار آموزنده برای سلامت دهان و دندان بیماران است.

 

در مورد چیست؟

 پانورامیک دندانی یا ارتوپانتوموگرام (OPG) یک اشعه ایکس است که به شما امکان می دهد تمام دندان ها و همچنین محیط استخوانی آنها و مفاصل گیجگاهی فکی را در یک عکس تجسم کنید.

این معاینه در کودکان برای تعیین وجود و موقعیت و میکروب های دندان های دائمی و در تمام سنین برای ارزیابی عفونی، تروماتیک یا توموری دندان ها و فک ها مفید است.

تله‌کرانیوم که گاهی با پانوراما همراه می‌شود، یک عکس اشعه ایکس از جمجمه است که در فاصله 4 متری گرفته می‌شود که امکان به دست آوردن تصویر نمایه از قوس‌های دندانی را با حداقل بزرگ شدن ممکن می‌سازد. برای ارزیابی انسداد دندان در طول درمان ارتودنسی استفاده می شود.

 

 روش امتحان

هیچ اقدام احتیاطی لازم نیست.

مانند هر معاینه با اشعه ایکس، در صورت احتمال بارداری باید به ما اطلاع دهید. در صورت لزوم می توان اقدامات احتیاطی خاصی انجام داد.

برای پانوراما، باید سر خود را روی یک تکیه گاه چانه قرار دهید و اغلب یک گوه بین دندان های ثنایا قرار دهید.

نکته مهم این است که در طول چند ثانیه که لوله فرستنده به آرامی در اطراف شما می چرخد ​​حرکت نکنید.

این توضیح می دهد که چرا این معاینه گاهی اوقات امکان پذیر نیست، به خصوص در کودکان خردسال.

برای تلکرانیوم، یک تصویر اشعه ایکس ساده است. لازم است به طور واضح برای کودکان توضیح داده شود که چگونه دندان های آسیاب را در وضعیت طبیعی فشار دهند. این را می توان با ارتودنتیست در جلسه مشاوره ای که این معاینه را تجویز می کند، در میان گذاشت.

اگر اپراتور مجبور باشد تصویر را دوباره انجام دهد تعجب نکنید، به دست آوردن یک نمایه کامل و یک اکلوژن خوب دندان ها دشوار است.

تفاوت بین اسکن OPG و CBCT چیست؟

عکس opg (اورتوپانتوموگرام) و CBCT (توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی) دو نوع مختلف از تکنیک های تصویربرداری دندانی هستند که هر کدام برای تولید تصاویری از دندان ها، فک ها و ساختارهای اطراف استفاده می شوند.

OPG یک روش تصویربرداری دوبعدی است که یک تصویر دو بعدی گسترده و دو بعدی از کل دهان را در یک اسکن می گیرد. می توان از آن برای تشخیص مشکلات مربوط به موقعیت دندان ها، رشد و نمو آنها، فک یا مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) استفاده کرد. همچنین در برنامه ریزی و ارزیابی درمان ارتودنسی مفید است.

از سوی دیگر، CBCT یک تکنیک تصویربرداری سه بعدی است که از یک پرتو اشعه ایکس مخروطی شکل برای گرفتن مجموعه ای از تصاویر مقطعی از ناحیه خاصی از دهان استفاده می کند. تصاویر به دست آمده از یک فایل DICOM سه بعدی استخراج شده و دقت بیشتری دارند. از CBCT می توان برای مشاهده تک تک دندان ها یا ریشه دندان ها استفاده کرد. برای برنامه ریزی ایمپلنت بسیار توصیه می شود، زیرا امکان ارزیابی کیفیت، کمیت و تراکم استخوان در فک، ساخت راهنما برای ایمپلنت های دندانی را فراهم می کند، و به شناسایی محل دقیق کانال ریشه (به صورت سه بعدی) کمک می کند - اغلب برای انجام یک روش کاشت موفقیت آمیز می باشند.

در مورد هزینه - اگرچه هر دو روش تقریباً برای خود اسکن زمان می‌برند (2-3 دقیقه) - CBCT به رادیوگرافی با تجربه‌تر و کار پردازش اضافی نیاز دارد. بنابراین، هزینه اسکن CBCT برای 1 فک معمولاً 3 برابر است و هزینه اسکن CBCT برای 2 فک معمولاً 5 برابر است، در حالی که هزینه اسکن OPG (که کل دهان را اسکن می کند) مقایسه می شود.

در مورد ایمنی - هر دو اسکن پانوراما و CBCT در صورت توجیه بسیار ایمن هستند، اما OPG به دوز تابش کمتری نیاز دارد زیرا فقط یک هواپیما را اسکن می کند (2 بعدی) در حالی که CBCT چندین لایه (3D) را اسکن می کند. برای متعادل کردن این امر، گاهی اوقات یافته‌های OPG انجام یک اسکن اضافی، این بار اسکن سه بعدی CBCT، برای ارائه اطلاعات مورد نیاز به دندانپزشک را ضروری می‌سازد. به عنوان مثال، هنگامی که از اسکن برای درمان ارتودنسی استفاده می شود، یافته های اسکن OPG ممکن است کافی نباشد، زمانی که (در 20٪ موارد) یک دندان نهفته درگیر باشد. در چنین مواردی، دوزهای تشعشع شامل اسکن اولیه OPG به علاوه اسکن CBCT بعدی است، که به این معنی است که برای شروع، فقط گرفتن یک اسکن CBCT به تنهایی، در واقع گزینه ایمن تر (و سریعتر) بود. اسکن‌های سفالومتری معضل مشابهی را نشان می‌دهند – پیش‌فرض اسکن دو بعدی برای آزمون Ceph (OPG) است، اما اسکن‌های سه بعدی ممکن است مورد نیاز باشد زیرا اطلاعات دقیق‌تری و همچنین تصویر واضح‌تری از هر دو طرف سر ارائه می‌دهند.

به طور خلاصه، اسکن های OPG دو بعدی، ارزان تر و دقیق نیستند، در حالی که اسکن های CBCT سه بعدی، گران تر و بسیار دقیق تر هستند. دندانپزشک می تواند نوع اسکن را بر اساس هدف خاص و در دسترس بودن روش تصویربرداری انتخاب کند. OPG در مقایسه با CBCT به راحتی در کلینیک در دسترس است، در حالی که CBCT برای برنامه ریزی ایمپلنت بیشتر توصیه می شود.

 t/عکس دندان

تفاوت بین OPG و اسکن دندان چیست؟

OPG (Orthopantomogram) نوع خاصی از اسکن دندان است که از اشعه ایکس برای تولید یک تصویر دو بعدی دقیق از ساختارهای دوبعدی در یک اسکن منفرد، از جمله دندان‌ها، فک‌ها، TMJ، سینوس‌ها و ساختارهای اطراف استفاده می‌کند.

اسکن دندان یک اصطلاح کلی است که می تواند به هر نوع تکنیک تصویربرداری دندانی که برای تهیه تصاویری از دندان ها، فک ها، TMJ، سینوس ها و ساختارهای اطراف استفاده می شود، اشاره کند. اسکن OPG و همچنین انواع دیگر تکنیک های اشعه ایکس یا تصویربرداری مانند CBCT (توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی)، MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) یا اسکن CT بدن (توموگرافی کامپیوتری) نمونه هایی از اسکن های مختلف دندان هستند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی شبانه روزی

عکس رنگی رحم

تفاوت بین سایر اسکن های دندان و اسکن OPG در ناحیه ای است که می توان آن را پوشاند. OPG یک تصویر گسترده و دو بعدی از کل دهان در یک اسکن است، در حالی که انواع دیگر اسکن های دندان مانند IOPA و بایت وینگ ها از نظر ناحیه تحت پوشش محدودیت هایی دارند (به عنوان مثال - اغلب فقط 1-3 دندان را پوشش می دهد). .

همانطور که در بخش قبل ذکر شد، اسکن CBCT، از طرف دیگر، نشان دهنده نوع متفاوتی از اسکن دندان است که برای ارائه تصاویر دقیق تر یا تخصصی تر (در مقایسه با تصاویر OPG) و نواحی مختلف دهان (از جمله 1-) استفاده می شود. مثلاً 3 دندان تا دو فک).

بنابراین، اسکن OPG تنها یک نوع اسکن است که در طیف وسیعی از محلول‌های اسکن دندان گنجانده شده است، و نوع خاصی از اسکن دندانی که قرار است استفاده شود کاملاً به نوع اطلاعات مورد نیاز و درمان خاص بستگی دارد.

 

آیا OPG (اسکن پانورامیک) ایمن است؟

در طول هر درمان دندانپزشکی، هر زمان که نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس و موجه باشد، اولین چیزی که بیماران را نگران می کند قرار گرفتن در معرض اشعه است. هنگامی که صحبت از OPG می شود، نگرانی در مورد قرار گرفتن در معرض تشعشعات رایج تر است. اما در واقعیت، قرار گرفتن در معرض تشعشعات ناشی از OPG به طور قابل توجهی کمتر از رادیوگرافی داخل دهانی از دهان کامل است.

با استفاده از پیش بند سربی می توان میزان نوردهی را بیشتر کاهش داد. با این حال، در حین گرفتن رادیوگرافی پانورامیک، مقداری قرار گرفتن در معرض اشعه وجود خواهد داشت، اما مقدار آن حداقل خواهد بود.

در مقایسه با سایر معاینات اشعه ایکس، دوز موثر برای تست OPG 3 مرتبه قدر کمتر است. برای مثال، CT قفسه سینه به mSv 8 نیاز دارد، که بیش از 1000 برابر دوز موثر اشعه ایکس در مقایسه با اسکن OPG است که تنها به mSv 0.007 نیاز دارد.

علاوه بر این، پرتوهای دندانی همیشه ایمن تر از سایر اشکال پرتوهای پزشکی در نظر گرفته شده است، زیرا به مناطقی از بدن که حساس به پرتو نیستند هدایت می شود. و اگر از نواحی نگران کننده - مانند تیروئید - محافظت کنیم و مطمئن شویم که عدسی های چشم و از میدان های اشعه ایکس دور نگه داشته می شوند، به بیمار کمک می کنیم تا احساس امنیت و محافظت کند.

همچنین مهم است که در نظر بگیریم که بدن انسان عادت دارد از لحظه تصور ما تا لحظه مرگ به طور مداوم با تابش اشعه ایکس از پرتوهای کیهانی از فضا و گاز رادون موجود در هوا بمباران شود، بنابراین بدن ما برای ترمیم آسیب های ناشی از مقادیر کم تشعشع استفاده می شود.

نکته اصلی این است که تشعشعات ناشی از معاینات دندانپزشکی، و حتی بیشتر از آن برای معاینات OPG، هرگز از نظر علمی ثابت نشده است که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

 

اسکن OPG در بارداری

در دوران بارداری در صورت امکان باید از عکسبرداری با اشعه ایکس پرهیز کرد.

این امر به ویژه در سه ماهه اول بارداری، زمانی که تمام درمان های انتخابی که نیاز به معاینه اشعه ایکس دارند، احتمالاً باید به تعویق بیفتند. با این حال، اگر یک روش فوری وجود دارد که نمی توان آن را تا زمان زایمان به تعویق انداخت و در صورت اجباری بودن عکسبرداری با اشعه ایکس برای چنین درمانی، می توان آن را انجام داد. مراقبت های بیشتری را می توان با واداشتن بیمار به پوشیدن پیش بند سربی در حین اسکن انجام داد.

در مورد سه ماهه دوم، دوره ایمن تری در دوران بارداری در نظر گرفته می شود که می توان اسکن دندان را انجام داد. باز هم، استفاده از پیشبند سربی در طول اسکن توصیه می شود. و البته، چنین معاینات اسکن دندان باید با مقررات محلی مطابقت داشته باشد.

 

به طور خاص، اسکن OPG شامل مقدار نسبتاً بسیار کم تابش اشعه ایکس است و انجام آزمایشات OPG در طول سه ماهه دوم بسیار معمول است. بنابراین، در DentQ و CTdent ما اغلب آزمایشات OPG را برای زنان باردار در طول سه ماهه دوم بارداری انجام می دهیم.

 t/عکس دندان

چه کسی با OPG کار می کند

OPG (ارتوپانتوموگرافی) نوعی تکنیک تصویربرداری دندانی است که برای تهیه تصویر کامل از فک پایین و بالایی استفاده می شود. این تکنیک برای تشخیص و برنامه ریزی درمان انواع شرایط استفاده می شود. متخصصان دندانپزشکی مانند دندانپزشکان، دستیاران دندانپزشکی، پرستاران دندانپزشکی آموزش دیده و رادیوگراف های دندانپزشکی کسانی هستند که از این تکنیک استفاده می کنند. فردی که مسئولیت استفاده از OPG را بر عهده دارد در موقعیت یابی بیمار و کار با دستگاه OPG کاملا آموزش دیده است.

مقررات در این زمینه از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، بنابراین تأیید این موضوع مهم است که هر کسی که با دستگاه OPG کار می‌کند، مجاز است مقامات این کار را انجام دهند. به عنوان مثال – در برخی کشورها پرستاران دندانپزشکی مجاز به انجام اسکن دندان نیستند و در کشورهای دیگر حتی دندانپزشکان نیز قبل از اتمام دوره رادیوگرافی یا سایر انواع آموزش و آموزش تخصصی مجاز به انجام آن نیستند.

از این نظر، تأیید این موضوع نیز مهم است که هر کسی که تفسیر نتایج اسکن OPG را انجام می دهد، از سوی مقامات پزشکی واجد شرایط انجام این کار است. مجدداً، در برخی از کشورها، فقط رادیولوژیست ها مجاز به ارائه گزارش های رادیولوژی به بیماران هستند، در حالی که دندانپزشکان فقط می توانند از اسکن ها برای برنامه درمانی خود استفاده کنند، اما نه برای ایجاد و ارائه گزارش رادیولوژی به بیماران خود (مگر اینکه قبلاً آموزش های ویژه رادیولوژی دندان را گذرانده باشند. )

 

OPG کجا انجام می شود؟

OPG یکی از روش های معمول تصویربرداری دندانی است که تصویر وسیعی از فک بالا و پایین ایجاد می کند که می تواند برای تشخیص در مراحل اولیه استفاده شود. OPG معمولا در یک کلینیک دندانپزشکی یا یک مرکز تصویربرداری تشخیصی انجام می شود. با این حال، استفاده از OPG برای اهداف آموزشی در دانشکده های دندانپزشکی، داشتن یک دستگاه OPG را در دانشگاه های دندانپزشکی و در بیمارستان ها الزامی می کند.

علاوه بر این، در برخی کشورها بسیار رایج است که دندانپزشکان بیماران را برای انجام اسکن با همکار خود می فرستند - یک کلینیک دندانپزشکی نزدیک که دارای یک دستگاه OPG یا CBCT است (به عنوان مثال - در HK). این همیشه برای دندانپزشک توصیه نمی شود، زیرا برخی از بیماران ممکن است تصمیم بگیرند در کلینیکی که به آن اعزام شده اند بمانند و درمان مورد نیاز را در آنجا انجام دهند. فرستادن بیماران به مراکز مستقل تصویربرداری دندان (مانند شعبه های DentQ و CTdent در بسیاری از کشورها) از این نظر برای دندانپزشک منطقی تر است، زیرا بیماران کمتری را به رقبای خود از دست می دهد.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

چه کسی باید تصمیم بگیرد که OPG واقعا کجا انجام شود؟

تصویربرداری دندان یک سرویس حرفه ای است که برای ارائه بینش و پاسخ به دندانپزشکان و متخصصان پزشکی طراحی شده است. تصویربرداری دندان به عنوان "یک جفت چشم گسترده" برای دندانپزشک عمل می کند. از سوی دیگر، بیماران نمی توانند بین خدمات تصویربرداری دندان با کیفیت بالا و پایین تفاوت قائل شوند.

بیماران صندلی دندانپزشکی، نام تجاری ایمپلنت یا نوع پیوند استخوان را برای درمان خود انتخاب نمی کنند. و مانند همه این اجزای حرفه ای درمان دندانپزشکی، تصویربرداری دندان نیز باید به عنوان یک ابزار حرفه ای در نظر گرفته شود. بنابراین، ارائه دهندگان خدمات OPG (و ارائه دهندگان تمام اسکن های دندانی دیگر) باید توسط متخصصان پزشکی و بر اساس تجربه حرفه ای آنها انتخاب شوند و نه توسط بیماران. صدای بیماران از بسیاری جهات بسیار مهم است، اما ما قویاً معتقدیم که این یکی از آنها نیست.

ارتوپانتوموگرافی چیست و چه کاربردی دارد؟

ارتوپانتوموگرافی یک تکنیک رادیولوژیکی است که در دندانپزشکی به ویژه در ارتودنسی استفاده می شود که امکان گرفتن تصویر پانوراما کامل از دندان ها، فک پایین و فک بالا را فراهم می کند. با استفاده از تجهیزات خاصی به نام ارتوپانتوموگراف انجام می شود که می تواند معمولی یا دیجیتال باشد. این تجهیزات برای تشخیص در کلینیک دندانپزشکی ضروری است و به طور گسترده در جراحی های دهان، ایمپلنتولوژی، ارتودنسی، پریودنتیکس و آسیب شناسی دهان استفاده می شود.

 f/عکس دندان

OPG کاربردهای مختلفی در کلینیک دندانپزشکی دارد، از جمله:

تشخیص آسیب ها، بیماری ها و اختلالات فک، دندان ها و ساختارهای نگهدارنده آنها.

تایید تشخیص برخی بیماری ها.

ارزیابی میزان آسیب شناسی استخوان.

ارزیابی دندان های نهفته

تشخیص شقاق یا شکستگی با توجه به جابجایی و تحکیم آنها.

ارزیابی الگوهای رویش، رشد و نمو دندان.

تشخیص اجسام خارجی

مکمل تشخیصی رادیوگرافی داخل دهانی.

کسب اطلاعات در حین انجام عمل های دندانپزشکی

ارزیابی رشد و توسعه

 

چه ساختارهایی در ارتوپانتوموگرافی دیده می شود؟

برای اینکه این تکنیک قابل قبول در نظر گرفته شود، رادیوگرافی پانورامیک باید به وضوح ساختارهای تشریحی زیر را نشان دهد:

دندان ها: دندان ها باید یک انحنای صاف در خط لبخند داشته باشند و فاصله بین دندان های بالا و پایین به راحتی قابل تشخیص باشد. دندان های خلفی باید اندازه طبیعی داشته باشند و نباید همپوشانی بیش از حد بین پرمولرها وجود داشته باشد. نوک دندان های قدامی باید کامل باشد و تاج ها روی تصویر رادیوگرافی قابل مشاهده باشند.

سینوس ها و بینی: بافت های نرم بینی و غضروف آن باید به وضوح در تصویر رادیوگرافی قابل مشاهده باشند. سایه کام سخت باید برجسته باشد و ممکن است برخی از تصاویر ارواح کام در سینوس های ماگزیلاری قابل مشاهده باشد. در تصویر باید زبان را در تماس با کام مشاهده کرد.

کندیل های فک پایین: هر دو کندیل باید در مرکز تصویر رادیوگرافی ظاهر شوند و اندازه و ارتفاع مشابهی نسبت به صفحه افقی داشته باشند.

راموس فک پایین و ستون فقرات گردنی: راموس فک پایین باید در دو طرف تصویر مشابه باشد. ستون مهره ها در صورت مشاهده نباید روی راموس فک پایین همپوشانی داشته باشند و فاصله بین آنها باید از هر دو طرف برابر باشد.

بدن فک پایین: قشر پایینی فک پایین باید تصویر یکنواخت و پیوسته را نشان دهد. نباید تصاویر مبهم  یا دو تصویر از استخوان هیوئید وجود داشته باشد و خط وسط فک پایین و فک بالا نباید بزرگ شود.

 

مقالات پیشنهادی : 

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

در ارتوپانتوموگرافی از چه اشتباهاتی باید اجتناب کرد؟

یک تصویر شبح شامل یک مصنوع پرتوافکن است که در یک تصویر پانوراما قابل مشاهده است و در اثر نفوذ مضاعف پرتو اشعه ایکس به یک جسم ایجاد می شود. این تصویر شبح شبیه به تصویر واقعی است، اما در سمت مقابل فیلم ظاهر می شود، بزرگتر و بلندتر از تصویر واقعی است و مبهم است.

راه حل: از بیمار بخواهید که تمام اشیاء فلزی یا پرتوزا مانند عینک، گوشواره، سوراخ، گردنبند، پروتز متحرک، وسایل ارتودنسی متحرک و غیره را خارج کند.

 

مصنوع پیشبند سربی

محافظت در برابر تشعشع برای بیمار ضروری است و پوشیدن پیش بند سربی و یقه تیروئید در هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس ضروری است. ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که پیش بند یا یقه در موقعیت نامناسبی قرار گیرند، در تصویر به عنوان یک مصنوع پرتوپاک مخروطی شکل ظاهر شوند که اطلاعات تشخیصی را دشوار می کند.

راه حل: عناصر حفاظتی بیمار را به درستی قرار دهید و مواردی را انتخاب کنید که برای جلوگیری از اشتباهات موقعیت یابی راحت تر و راحت تر تنظیم شوند. به پیش بند سربی ما نگاهی بیندازید و آن را پیدا کنید که مناسب شماست.

 

سایه رادیولوسنت روی دندان های قدامی

این خطا به دو دلیل ممکن است رخ دهد، اولی زمانی که لب های بیمار در حین عکسبرداری پانورامیک روی بایت زبانه بسته نمی شود، این می تواند باعث شود سایه ای تیره رادیولوسنت دیده شود که دید دندان های جلویی را مسدود می کند. دلیل دوم این است که زبان در حین ارتوپانتوموگرافی روی کام قرار نمی گیرد، این می تواند باعث شود سایه تیره رادیولوسنت روی نوک دندان های بالایی دیده شود و تشخیص را دشوار کند.

راه‌حل: اهمیت ثابت ماندن را به‌درستی برای بیمار توضیح دهید، در حالی که لب‌ها روی زبان گزنده بسته شده و زبان روی کام قرار می‌گیرد.

کام سخت و کف حفره بینی بر روی ریشه دندان های بالا قرار گرفته است

از دست دادن جزئیات در دندانهای ثنایای فوقانی بزرگتر و منتشر

خط لبخند منحنی صاف یا رو به بالا

علت این خطاها را می توان به جای نادرست هواپیمای فرانکفورت با کج شدن سر به سمت عقب نسبت داد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که چانه بیمار بیش از حد بالا باشد یا به سمت بالا متمایل شود و باعث کج شدن هواپیمای فرانکفورت شود.

راه حل: برای جلوگیری از این خطاها، بیمار را به درستی قرار دهید. به یاد داشته باشید که صفحه سفالومتریک باید موازی با زمین باشد و ما می توانیم آن را شناسایی کنیم زیرا آن خط خیالی است که از نقطه فرواوربیتال و از لبه بالایی مجرای شنوایی خارجی (بالای سوراخ گوش) یا تراگوس عبور می کند.

 

تاری یا انحراف دندان های جلویی

زبان بایت دستگاه اشعه ایکس پانورامیک دارای شیاری است که دندان ها را در آن قرار می دهد. اگر از این شیار استفاده نشود و دندان‌ها در جلو یا جلوی کانال کانونی قرار گیرند، نازک‌تر یا خارج از فوکوس به نظر می‌رسند و اگر برعکس، دندان‌ها در پشت شیار قرار گیرند، تار، پهن و همچنین خارج از فوکوس به نظر می‌رسند.

راه حل: از بیمار بخواهید از شیار برای قرار دادن دندان های خود روی زبان بایت استفاده کند.

 

یک طرف اشعه ایکس بزرگ شده و طرف دیگر کاهش می یابد

این به این دلیل رخ می دهد که صفحه ساژیتال به درستی در مرکز قرار ندارد، بنابراین، بزرگنمایی راموس و دندان های خلفی در ارتوپانتوموگرافی نامتقارن خواهد بود.

راه حل: سر بیمار را در مرکز قرار دهید و بررسی کنید که صفحه ساژیتال درست در وسط و عمود بر زمین باشد.

 

یک طرف رادیوگرافی بزرگنمایی می شود و طرف دیگر در OPG کاهش می یابد

ستون فقرات رادیولوسنت در مرکز تصویر رادیوگرافی دیده می شود

این خطایی است که می تواند ناشی از وضعیت نامناسب بیمار باشد که در حالت ایستاده قرار ندارد. رادیولوسنسی موجود در مرکز تصویر تشخیص را دشوار می کند.

راه حل: وضعیت بیمار را به درستی قرار دهید و تجهیزات رادیوگرافی را با تکیه گاه چانه در ارتفاع او تنظیم کنید. یک توصیه این است که بیمار دسته را با دو دست از قسمت پایین نگه دارد، به این ترتیب شانه های او پایین تر و کمرش قائم تر می شود. علاوه بر این باید پاهایش را کمی جلو بیاورد و توجه داشته باشد که کمی به عقب می رود.

 

مقالات پیشنهادی : 

بخش تخصصی تصویربرداری جراحی و ارولوژی

بخش تخصصی بیوپسی

بخش تخصصی تصویر برداری اطفال و نوزادان

دستگاه اشعه ایکس پانوراما بهتر است یا دستگاه CBCT (پرتو مخروطی)؟

پاسخ به این سوال متغیرهای زیادی دارد. اگر تخصص شما ایمپلنتولوژی یا جراحی فک و صورت است، به احتمال زیاد بهترین گزینه شما CBCT خواهد بود، زیرا تعداد بیشتری از مزایای مفیدی که می تواند به شما ارائه دهد، دقت در اندازه گیری های انجام شده در معاینات قبل از عمل در جراحی فک و صورت و ایمپلنتولوژی برای موفقیت روش جراحی و در دوره بعد از عمل بسیار مهم است. برای ارزیابی میزان استخوان موجود در فک پایین، رادیوگرافی پانورامیک رایج ترین معاینه رادیولوژیک مورد نیاز است و در برخی موارد تنها مورد استفاده در فرآیند قبل از عمل است.

رادیوگرافی پانورامیک از اعوجاج رنج می برد زیرا با اصول اولیه پروجکشن مطابقت ندارد و در نتیجه اندازه تصویر در مقایسه با ساختارها افزایش می یابد. این دقت اندازه گیری های انجام شده در امتحان را محدود می کند.

در نتیجه، ارتوپانتوموگرافی به دلیل مزیت بزرگ آن در ارائه آناتومی کامل ناحیه فک و صورت با دوز کم تشعشع برای بیمار، یک تکنیک تشخیصی عالی است و خواهد بود، اگرچه واضح است که برای تشخیص‌هایی که نیاز به جزئیات بالایی دارند، از جمله در مورد از دست دادن استخوان اولیه یا به دست آوردن جزئیات آناتومی اولیه، توصیه نمی‌شود یا مناسب نیست. رادیوگرافی داخل دهانی

اثربخشی هر روش تشخیصی با مقدار اطلاعات به دست آمده از طریق استفاده از آن اندازه گیری می شود. در مورد ارتوپانتوموگرافی، چندین عامل بسیار خاص وجود دارد که می تواند بر کیفیت تشخیصی تصاویر تأثیر منفی بگذارد. عامل اصلی وضعیت نامناسب بیمار است. به همین دلیل مهم است که از این عوامل آگاه باشید و مطمئن شوید که کیفیت اشعه ایکس پانورامیک خود را فقط با استفاده از آنهایی که بدون خطا هستند، کنترل کنید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT