• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انواع سونوگرافی|سونوگرافی و انواع آن|مرکز سونوگرافی در تهران|سونوگرافی


انواع سونوگرافی؛ از امواج صوتی با فرکانس بالا و کامپیوتر برای ایجاد تصاویری از رگ های خونی، بافت ها و اندام ها استفاده می کند. امواج صوتی از قسمت‌های بدن منعکس می‌شوند و تصویری را مانند سونار روی یک زیردریایی ارسال می‌کنند. سپس یک کامپیوتر به سیگنال های ارسال شده توسط امواج صوتی نگاه می کند و با استفاده از این سیگنال ها تصویری از بدن ایجاد می کند.

سونوگرافی برای مشاهده اندام های داخلی در حین عملکرد و ارزیابی دمیدن خون در عروق مختلف استفاده می شود. روش های اولتراسوند اغلب برای بررسی بسیاری از قسمت های بدن مانند شکم، سینه ها، لگن زنان، پروستات، کیسه بیضه، تیروئید و پاراتیروئید و سیستم عروقی استفاده می شود. در دوران بارداری، سونوگرافی برای ارزیابی رشد جنین انجام می شود.

sonography/انواع سونوگرافی

در صورتی که هر گونه پرسشی در خصوص سونوگرافی دارید و یا برای رزرو نوبت جهت سونوگرافی با ما تماس بگیرید.

انواع مختلف سونوگرافی چیست

تکنیک های مختلف سونوگرافی برای شرایط مختلف وجود دارد.

هیستروسونوگرافی، همچنین به نام:

سونوگرافی انفوزیون سالین

سونو هیستروگرافی

سونوگرافی - رحم

سونوگرافی زنان و زایمان، همچنین به نام:

سونوگرافی - مامایی

اولتراسوند - شکم، همچنین به نام:

سونوگرافی شکم

اولتراسوند - شکم (کودکان)، همچنین به نام:

سونوگرافی کودکان (اطفال) - شکم

سونوگرافی کودکان - شکم

سونوگرافی - شکم (کودکان)

سونوگرافی - پستان، همچنین به نام:

سونوگرافی سینه

اولتراسوند - کاروتید، همچنین به نام:

تصویربرداری سونوگرافی کاروتید

سونوگرافی - کاروتید

اولتراسلند - عمومی، همچنین به نام:

سونوگرافی عمومی

اولتراسوند - اسکلتی عضلانی، همچنین به نام:

سونوگرافی اسکلتی عضلانی

سونوگرافی - عضلانی اسکلتی

سونوگرافی - لگن، همچنین به نام:

سونوگرافی لگن

سونوگرافی - پروستات

اولتراسوند - کیسه بیضه، همچنین به نام:

سونوگرافی اسکروتوم

سونوگرافی - کیسه بیضه

سونوگرافی تیروئید، همچنین به نام:

سونوگرافی - عروقی

اولتراسوند - وریدی (اندام ها)، همچنین به نام:

سونوگرافی، وریدی - اندام ها

بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند، همچنین به نام:

بیوپسی سینه، سونوگرافی هدایت شده

بیوپسی پستان، با هدایت اولتراسوند

بیوپسی سوزنی از پستان، با هدایت اولتراسوند

سونوگرافی شکم کودکان

در تصویربرداری اولتراسوند کودکان (اطفال) از شکم از امواج صوتی برای تولید تصاویری از داخل بدن استفاده می شود. از تشعشعات استفاده نمی کند و اثرات مضر شناخته شده ای ندارد. برای ارزیابی علل درد شکم، لگن یا کیسه بیضه در کودکان بسیار مفید است.

آمادگی بستگی به نوع امتحان دارد. هنگام برنامه ریزی سونوگرافی فرزندتان، بپرسید که آیا دستورالعمل خاصی برای خوردن و آشامیدن قبل از معاینه وجود دارد یا خیر. کودک شما باید لباس گشاد و راحت بپوشد و ممکن است از او خواسته شود که لباس مجلسی بپوشد.

a/انواع سونوگرافی

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی

اکوی قلب جنین

تصویربرداری اولتراسوند شکم چیست؟

تصویربرداری اولتراسوند یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان شرایط پزشکی کمک می کند. ایمن و بدون درد است. با استفاده از امواج صوتی تصاویری از داخل بدن تولید می کند. به تصویربرداری اولتراسوند سونوگرافی نیز گفته می شود. از یک پروب کوچک به نام مبدل و ژل استفاده می کند که مستقیماً روی پوست قرار می گیرد. امواج صوتی با فرکانس بالا از کاوشگر از طریق ژل به بدن حرکت می کنند. کاوشگر صداهایی را که به عقب باز می گردند جمع آوری می کند. یک کامپیوتر از آن امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند. در معاینات سونوگرافی از اشعه (اشعه ایکس) استفاده نمی شود. از آنجایی که اولتراسوند تصاویر را در زمان واقعی می گیرد، می تواند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نشان دهد. این تصاویر همچنین می توانند جریان خون را در رگ های خونی نشان دهند.

تصویربرداری اولتراسوند شکم کودکان (اطفال) تصاویری از اندام های شکمی تولید می کند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است برای ارزیابی جریان خون در شریان ها و وریدهای شکمی خاص، تصویربرداری سونوگرافی داپلر را همراه با سونوگرافی شکمی درخواست کند.

سونوگرافی داپلر یک تکنیک سونوگرافی ویژه است که حرکت مواد را در بدن ارزیابی می کند. این به پزشک اجازه می دهد تا جریان خون را از طریق شریان ها و سیاهرگ ها در بدن ببیند و ارزیابی کند.

برخی از کاربردهای رایج این روش چیست؟

سونوگرافی شکم ممکن است برای ارزیابی اندازه و ظاهر موارد زیر انجام شود:

ضمیمه

معده / پیلور

کبد

کیسه صفرا

طحال

پانکراس

روده ها

کلیه ها

مثانه

بیضه ها

تخمدان ها

رحم

سونوگرافی شکم همچنین می تواند:

کمک به تعیین منبع درد شکم، مانند سنگ کیسه صفرا، سنگ کلیه، آبسه یا آپاندیس ملتهب ناشی از آپاندیسیت

کمک به تشخیص وجود و علت بزرگ شدن اندام شکمی

محل مایع غیر طبیعی در شکم را شناسایی کنید

کمک به تعیین علل استفراغ در نوزادان جوان

سونوگرافی داپلر به پزشک کمک می کند تا موارد زیر را ببیند و ارزیابی کند:

انسداد جریان خون (مانند لخته)

تنگ شدن عروق

تومورها و ناهنجاری های مادرزادی عروقی

کاهش یا عدم وجود جریان خون به اندام های مختلف مانند بیضه ها یا تخمدان ها

افزایش جریان خون که ممکن است نشانه عفونت باشد

سونوگرافی داپلر همچنین می تواند به پزشک کمک کند تا پیچ خوردگی (پیچ خوردگی) غیر طبیعی بیضه یا تخمدان را ارزیابی کند. پیچ خوردگی ممکن است جریان خون مناسب به بیضه یا تخمدان را محدود کند و در نتیجه درد کیسه بیضه یا شکم ایجاد کند.

از آنجایی که سونوگرافی تصاویر بی‌درنگ ارائه می‌کند، پزشکان ممکن است از آن برای راهنمایی روش‌ها، از جمله بیوپسی سوزنی استفاده کنند. بیوپسی ها از سوزن برای استخراج نمونه های بافت برای آزمایش آزمایشگاهی استفاده می کنند. پزشکان همچنین از سونوگرافی برای هدایت قرار دادن کاتتر یا سایر وسایل تخلیه استفاده می کنند. این به اطمینان از قرارگیری ایمن و دقیق کمک می کند.

 d/انواع سونوگرافی

چگونه برای سونوگرافی شکم آماده شویم؟

کودک شما باید برای معاینه سونوگرافی لباس راحت و گشاد بپوشد.

هنگام برنامه ریزی معاینه فرزندتان لطفاً بپرسید که آیا دستورالعمل خاصی در مورد خوردن و آشامیدن قبل از امتحان وجود دارد یا خیر.

ممکن است از شما خواسته شود تا چند ساعت قبل از معاینه از خوردن و نوشیدن خودداری کنید تا کیسه صفرا و اندام های فوقانی شکم را بهتر مشاهده کنید.

از سوی دیگر، ممکن است از کودک شما خواسته شود که یک تا دو ساعت قبل از معاینه چندین لیوان آب بنوشد و از ادرار کردن خودداری کند. این اطمینان حاصل می کند که مثانه کودک شما در هنگام شروع اسکن به طور معقولی پر است.

دستگاه سونوگرافی چگونه است؟

دستگاه های اولتراسوند از یک کنسول کامپیوتر، مانیتور ویدئو و یک مبدل متصل تشکیل شده است. مبدل یک دستگاه کوچک دستی است که شبیه میکروفون است. برخی از امتحانات ممکن است از مبدل های مختلف (با قابلیت های مختلف) در طول یک امتحان استفاده کنند. مبدل امواج صوتی غیرقابل شنیدن و با فرکانس بالا را به داخل بدنه می فرستد و به پژواک های برگشتی گوش می دهد. همین اصول در مورد سونارهای مورد استفاده قایق ها و زیردریایی ها نیز صدق می کند.

تکنسین مقدار کمی ژل را روی ناحیه مورد بررسی قرار می دهد و مبدل را در آنجا قرار می دهد. این ژل به امواج صوتی اجازه می دهد تا بین مبدل و ناحیه مورد بررسی به عقب و جلو حرکت کنند. تصویر اولتراسوند بلافاصله روی یک مانیتور ویدیویی قابل مشاهده است. کامپیوتر تصویر را بر اساس بلندی (دامنه)، گام (فرکانس) و زمان لازم برای بازگشت سیگنال اولتراسوند به مبدل ایجاد می کند. همچنین در نظر می گیرد که صدا از چه نوع ساختار بدن و/یا بافتی عبور می کند.

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی

اکوی قلب جنین

این کار چگونه است؟

تصویربرداری اولتراسوند از همان اصول سونار استفاده می کند که خفاش ها، کشتی ها و ماهیگیران از آن استفاده می کنند. هنگامی که یک موج صوتی به یک جسم برخورد می کند، به عقب باز می گردد یا پژواک می دهد. با اندازه گیری این امواج پژواک، می توان میزان فاصله جسم و همچنین اندازه، شکل و قوام آن را تعیین کرد. این شامل اینکه آیا جسم جامد است یا پر از مایع است.

پزشکان از اولتراسوند برای تشخیص تغییرات ظاهری اندام‌ها، بافت‌ها و عروق و تشخیص توده‌های غیرطبیعی مانند تومورها استفاده می‌کنند.

در معاینه اولتراسوند، یک مبدل هم امواج صوتی را ارسال می کند و هم امواج پژواک (بازگشت) را ضبط می کند. هنگامی که مبدل بر روی پوست فشار داده می شود، پالس های کوچکی از امواج صوتی غیرقابل شنیدن و فرکانس بالا را به بدن می فرستد. همانطور که امواج صوتی از اندام‌ها، مایعات و بافت‌های داخلی منعکس می‌شوند، گیرنده حساس در مبدل تغییرات کوچکی را در زیر و بم و جهت صدا ثبت می‌کند. یک کامپیوتر فوراً این امواج امضا را اندازه گیری می کند و آنها را به صورت تصاویر بلادرنگ بر روی مانیتور نمایش می دهد. تکنسین معمولاً یک یا چند فریم از تصاویر متحرک را به عنوان تصاویر ثابت می گیرد. آنها همچنین ممکن است حلقه های ویدئویی کوتاهی از تصاویر را ذخیره کنند.

سونوگرافی داپلر، یک تکنیک ویژه سونوگرافی، جهت و سرعت سلول های خونی را هنگام حرکت در عروق اندازه گیری می کند. حرکت سلول های خونی باعث تغییر در گام امواج صوتی منعکس شده (به نام اثر داپلر) می شود. یک کامپیوتر صداها را جمع آوری و پردازش می کند و نمودارها یا تصاویر رنگی ایجاد می کند که نشان دهنده جریان خون در رگ های خونی است.

روش چگونه انجام می شود؟

برای اکثر معاینات اولتراسوند، شما رو به بالا روی میز امتحانی که می تواند کج یا جابجا شود، دراز می کشید. بیماران ممکن است برای بهبود کیفیت تصاویر به هر دو طرف برگردند.

تکنسین یک ژل شفاف مبتنی بر آب را در ناحیه تحت معاینه بدن اعمال می کند. این به مبدل کمک می کند تا تماس ایمن با بدن برقرار کند. همچنین به از بین بردن حفره های هوا بین مبدل و پوست کمک می کند که می تواند مانع از عبور امواج صوتی به بدن شما شود. تکنسین یا رادیولوژیست مبدل را روی پوست در مکان های مختلف قرار می دهد و ناحیه مورد نظر را جارو می کند. آنها همچنین ممکن است پرتو صدا را از مکان دیگری زاویه دهند تا منطقه مورد نظر را بهتر ببینند.

پزشکان سونوگرافی داپلر را با همان مبدل انجام می دهند.

وقتی معاینه کامل شد، ممکن است تکنسین از شما بخواهد لباس بپوشید و منتظر بمانید تا تصاویر سونوگرافی را بررسی کند.

معاینه سونوگرافی معمولا در عرض 30 دقیقه کامل می شود.

d/انواع سونوگرافی

فرزند من در حین و بعد از عمل چه چیزی را تجربه خواهد کرد؟

اکثر معاینات سونوگرافی بدون درد، سریع و به راحتی قابل تحمل هستند.

کودک شما رو به بالا روی میز معاینه دراز خواهد کشید. تکنسین یا رادیولوژیست ممکن است از بیمار بخواهد که پهلو به پهلو بچرخد یا در قسمتی از معاینه وضعیت مستعد خود را حفظ کند. رادیولوژیست یا تکنسین ژل گرم را روی پوست پخش می کند، سپس مبدل را محکم روی شکم فشار داده و حرکت می دهد. مبدل به جلو و عقب حرکت می کند تا تصاویر مورد نظر گرفته شود. ممکن است ناراحتی جزئی در اثر فشار وجود داشته باشد زیرا مبدل بر روی ناحیه مورد بررسی فشار داده می شود.

اگر ناحیه مورد اسکن حساس باشد، کودک شما ممکن است فشار یا درد جزئی احساس کند.

اگر یک مطالعه سونوگرافی داپلر انجام شود، کودک شما ممکن است صداهای نبض مانندی را بشنود که با نظارت و اندازه گیری جریان خون تغییر می کند.

پس از اتمام معاینه، ژل از روی پوست کودک شما پاک می شود.

پس از امتحان، کودکان باید بتوانند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی خانم

الاستوگرافی

اکوی قلب جنین

چه کسی نتایج را تفسیر می کند و چگونه آنها را به دست می آوریم؟

یک رادیولوژیست، یک دکتر آموزش دیده برای نظارت و تفسیر معاینات رادیولوژی، تصاویر را تجزیه و تحلیل خواهد کرد. رادیولوژیست گزارش امضا شده ای را برای پزشکی که درخواست معاینه کرده است ارسال می کند. سپس پزشک شما نتایج را با شما در میان می گذارد. در برخی موارد، رادیولوژیست ممکن است نتایج را پس از معاینه با شما در میان بگذارد.

ممکن است نیاز به یک معاینه بعدی داشته باشید. اگر چنین است، پزشک دلیل آن را توضیح خواهد داد. گاهی اوقات یک معاینه بعدی یک مشکل بالقوه را با تعداد بازدیدهای بیشتر یا یک تکنیک تصویربرداری خاص ارزیابی می کند. همچنین ممکن است ببیند آیا در طول زمان تغییری در یک موضوع ایجاد شده است یا خیر. معاینات بعدی اغلب بهترین راه برای دیدن اینکه آیا درمان موثر است یا مشکلی نیاز به توجه دارد.

 

مزایا در مقابل خطرات چیست؟

فواید

اکثر اسکن های اولتراسوند غیرتهاجمی هستند (بدون سوزن یا تزریق).

گاهی اوقات، معاینه سونوگرافی ممکن است به طور موقت ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد.

سونوگرافی به طور گسترده ای در دسترس است، استفاده از آن آسان است و نسبت به سایر روش های تصویربرداری ارزان تر است.

تصویربرداری اولتراسوند بسیار ایمن است و از اشعه استفاده نمی کند.

اسکن اولتراسوند تصویر واضحی از بافت های نرم ارائه می دهد که در تصاویر اشعه ایکس به خوبی نشان داده نمی شوند.

سونوگرافی برای ارزیابی درد شکم، لگن یا کیسه بیضه در کودکان بسیار مفید است.

خطرات

سونوگرافی تشخیصی استاندارد هیچ اثر مضر شناخته شده ای برای انسان ندارد.

محدودیت های تصویربرداری اولتراسوند شکم چیست؟

امواج اولتراسوند توسط هوا یا گاز مختل می شوند. بنابراین، سونوگرافی یک تکنیک تصویربرداری ایده آل برای روده پر از هوا یا اندام هایی که توسط روده پوشانده شده اند، نیست. سونوگرافی برای تصویربرداری از ریه های پر از هوا مفید نیست، اما ممکن است برای تشخیص مایع اطراف یا درون ریه ها استفاده شود. به طور مشابه، اولتراسوند نمی تواند به استخوان نفوذ کند، اما ممکن است برای تصویربرداری از شکستگی استخوان یا برای عفونت اطراف استخوان استفاده شود.

تصویربرداری از بیماران بزرگ با سونوگرافی دشوارتر است زیرا مقادیر بیشتری از بافت امواج صوتی را با عبور از عمق بدن ضعیف می‌کند و باید برای تجزیه و تحلیل به مبدل بازگردند.

سونوگرافی - کاروتید

سونوگرافی کاروتید از امواج صوتی برای تولید تصاویری از شریان های کاروتید در گردن استفاده می کند که خون را از قلب به مغز می برند. مطالعه سونوگرافی داپلر - تکنیکی که جریان خون را از طریق رگ خونی ارزیابی می کند - معمولاً بخشی از این معاینه است. اغلب برای غربالگری بیماران از نظر انسداد یا تنگ شدن شریان های کاروتید استفاده می شود، وضعیتی به نام تنگی که ممکن است خطر سکته را افزایش دهد.

برای این روش به آمادگی کمی یا بدون نیاز است. جواهرات را در خانه بگذارید و لباس های گشاد و راحت بپوشید. یک پیراهن یا بلوز گشاد و یقه باز ایده آل است.

تصویربرداری اولتراسوند کاروتید چیست؟

تصویربرداری اولتراسوند یک آزمایش پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان شرایط پزشکی کمک می کند. ایمن و بدون درد است. با استفاده از امواج صوتی تصاویری از داخل بدن تولید می کند. به تصویربرداری اولتراسوند سونوگرافی نیز گفته می شود. از یک پروب کوچک به نام مبدل و ژل استفاده می کند که مستقیماً روی پوست قرار می گیرد. امواج صوتی با فرکانس بالا از کاوشگر از طریق ژل به بدن حرکت می کنند. کاوشگر صداهایی را که به عقب باز می گردند جمع آوری می کند. یک کامپیوتر از آن امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند. در معاینات سونوگرافی از اشعه (اشعه ایکس) استفاده نمی شود. از آنجایی که اولتراسوند تصاویر را در زمان واقعی می گیرد، می تواند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نشان دهد. این تصاویر همچنین می توانند جریان خون را در رگ های خونی نشان دهند.

سونوگرافی از دو شریان کاروتید بدن که در هر طرف گردن قرار دارند و خون را از قلب به مغز می‌برند، تصاویر دقیقی از این عروق خونی و اطلاعاتی در مورد جریان خون در آنها ارائه می‌دهد.

مطالعه سونوگرافی داپلر معمولاً بخشی جدایی ناپذیر از معاینه اولتراسوند کاروتید است.

سونوگرافی داپلر یک تکنیک سونوگرافی ویژه است که حرکت مواد را در بدن ارزیابی می کند. این به پزشک اجازه می دهد تا جریان خون را از طریق شریان ها و سیاهرگ ها در بدن ببیند و ارزیابی کند.

مقالات پیشنهادی :

فیبروسکن چیست؟

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی خانم

ماموگرافی دیجیتال

اندومتریوز

e/انواع سونوگرافی

برخی از کاربردهای رایج این روش چیست؟  

سونوگرافی کاروتید اغلب برای تشخیص تنگی یا تنگی شریان کاروتید انجام می شود، وضعیتی که به طور قابل توجهی خطر سکته را افزایش می دهد.

هدف اصلی سونوگرافی کاروتید غربالگری بیماران از نظر انسداد یا تنگ شدن شریان های کاروتید آنهاست که در صورت وجود ممکن است خطر سکته مغزی را افزایش دهد. اگر تنگی قابل توجهی تشخیص داده شود، ممکن است یک درمان جامع آغاز شود.

همچنین ممکن است در صورتی که بیمار فشار خون بالا یا بروت کاروتید (با تلفظ brU-E) داشته باشد - صدای غیر طبیعی در گردن که با گوشی پزشکی شنیده می شود، انجام شود. در برخی موارد، برای آماده سازی برای جراحی بای پس عروق کرونر نیز انجام می شود. سایر عوامل خطر که نیاز به سونوگرافی کاروتید دارند عبارتند از:

دیابت

افزایش کلسترول خون

سابقه خانوادگی سکته مغزی یا بیماری قلبی

سونوگرافی کاروتید نیز برای موارد زیر انجام می شود:

هماتوم را پیدا کنید، مجموعه ای از خون لخته شده که ممکن است جریان خون را کند کرده و در نهایت متوقف کند.

وضعیت شریان کاروتید را پس از جراحی برای بازگرداندن جریان خون طبیعی بررسی کنید.

بررسی موقعیت استنت فلزی که برای حفظ جریان خون کاروتید قرار داده شده است.

سونوگرافی داپلر به پزشک کمک می کند تا موارد زیر را ببیند و ارزیابی کند:

انسداد جریان خون (مانند لخته)

تنگ شدن عروق

تومورها و ناهنجاری های مادرزادی عروقی

کاهش یا عدم وجود جریان خون به اندام های مختلف مانند بیضه ها یا تخمدان ها

افزایش جریان خون که ممکن است نشانه عفونت باشد

در کودکان، سونوگرافی داپلر برای موارد زیر استفاده می شود:

ارزیابی جریان خون

پیش بینی خطر بالاتر سکته مغزی در کودکان مبتلا به بیماری سلول داسی شکل.

تشخیص ناهنجاری در عروق خونی، غدد لنفاوی و عروق لنفاوی.

 مقالات پیشنهادی: 

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی غربالگری دوم 

سونوگرافی غربالگری اول


چگونه باید آماده شویم ؟

لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است لازم باشد تمام لباس ها و جواهرات را در ناحیه مورد بررسی بردارید.

یک پیراهن یا بلوز گشاد و یقه باز ایده آل است.

معاینه سونوگرافی به حرکت بسیار حساس است و کودک فعال یا گریان می تواند روند معاینه را طولانی کند. برای اطمینان از یک تجربه روان، اغلب به توضیح روش قبل از امتحان به کودک کمک می کند. کتاب، اسباب‌بازی‌های کوچک، موسیقی یا بازی‌ها را به همراه داشته باشید تا حواس کودک را پرت کند و زمان را سریع بگذراند. اتاق امتحان ممکن است تلویزیون داشته باشد. با خیال راحت کانال مورد علاقه فرزندتان را بخواهید.

هیچ آمادگی دیگری لازم نیست.

وقتی معاینه کامل شد، ممکن است تکنسین از شما بخواهد لباس بپوشید و منتظر بمانید تا تصاویر سونوگرافی را بررسی کند.

انشعابات شریان های کاروتید داخل سر را نمی توان مستقیماً دید اما با سونوگرافی داپلر در کودکان مبتلا به سلول داسی شکل قابل ارزیابی است. با قرار دادن مبدل بر روی شقیقه کودک و ثبت جریان خون در مرکز جمجمه انجام می شود.

این معاینه اولتراسوند معمولا در عرض 30 تا 45 دقیقه کامل می شود.

 

در حین و بعد از عمل چه چیزی را تجربه خواهم کرد؟

اکثر معاینات سونوگرافی بدون درد، سریع و به راحتی قابل تحمل هستند.

پس از دراز کشیدن روی میز معاینه، رادیولوژیست یا سونوگرافیک مقداری ژل گرم و مبتنی بر آب را روی پوست شما می‌مالد و سپس مبدل را محکم روی بدن شما قرار می‌دهد. آنها آن را به سمت جلو و عقب در منطقه مورد نظر حرکت می دهند تا تصاویر مورد نظر را ثبت کنند. معمولاً هیچ ناراحتی از فشار وجود ندارد زیرا آنها مبدل را روی ناحیه تحت بررسی فشار می دهند.

اگر اسکن روی یک ناحیه حساس انجام شود، ممکن است فشار یا درد جزئی از مبدل احساس کنید.

ممکن است لازم باشد سر خود را کج کنید یا بچرخانید تا بهترین نوردهی داشته باشید، زیرا مبدل در تمام طول گردن شما از هر دو طرف جاروب می شود تا نماهایی از شریان از منظرهای مختلف به دست آید. همچنین به پایین نگه داشتن بازو و شانه شما کمک می کند. سر شما برای ثابت نگه داشتن آن پشتیبانی می شود.

پس از تکمیل تصویربرداری، تکنسین ژل شفاف اولتراسوند را از روی پوست شما پاک می کند. هر قسمتی که باقی بماند به سرعت خشک می شود. ژل اولتراسوند معمولاً لباس را لکه دار یا تغییر رنگ نمی دهد.

پس از معاینه سونوگرافی، باید بتوانید بلافاصله فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

 

مزایا در مقابل خطرات چیست؟

فواید

اکثر اسکن های اولتراسوند غیرتهاجمی هستند (بدون سوزن یا تزریق).

گاهی اوقات، معاینه سونوگرافی ممکن است به طور موقت ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد.

سونوگرافی به طور گسترده ای در دسترس است، استفاده از آن آسان است و نسبت به سایر روش های تصویربرداری ارزان تر است.

تصویربرداری اولتراسوند بسیار ایمن است و از اشعه استفاده نمی کند.

اسکن اولتراسوند تصویر واضحی از بافت های نرم ارائه می دهد که در تصاویر اشعه ایکس به خوبی نشان داده نمی شوند.

اگر معاینه اولتراسوند کاروتید باریک شدن یک یا هر دو شریان کاروتید را نشان داد، می توان برای بازگرداندن جریان آزاد خون به مغز، درمان انجام داد. در نتیجه از بسیاری از سکته ها جلوگیری می شود.

خطرات

سونوگرافی تشخیصی استاندارد هیچ اثر مضر شناخته شده ای برای انسان ندارد.

در نزدیک به 50 سال تجربه، سونوگرافی کاروتید یک روش بدون خطر است.

s/انواع سونوگرافی

محدودیت های تصویربرداری اولتراسوند کاروتید چیست؟

سونوگرافی کاروتید ممکن است دشوار یا غیرممکن باشد اگر بیمار یک پانسمان زخم یا اسکار جراحی در گردن داشته باشد.

معاینه یک بیمار گاه به گاه به دلیل اندازه یا کانتور گردن دشوار است.

رسوبات کلسیم در دیواره شریان کاروتید ممکن است ارزیابی عروق را دشوار کند.

مقدار کمی پلاک نرم که پژواک های سطح پایین تولید می کند ممکن است شناسایی نشود.

اولتراسوند نمی تواند کل طول رگ را تجسم کند زیرا آخرین قسمت شریان کاروتید از طریق استخوان در پایه جمجمه حرکت می کند. برای ارزیابی کامل تر، بیماران ممکن است نیاز به انجام CT یا MRI از شریان های کاروتید داشته باشند.

انواع مختلفی از اسکن اولتراسوند بسته به قسمتی از بدن که مورد بررسی قرار می گیرد وجود دارد.

سونوگرافی خارجی، داخلی و آندوسکوپی وجود دارد.

 سونوگرافی خارجی شامل استفاده از یک حسگر اولتراسونیک است که به عنوان مبدل یا فرستنده گیرنده نیز شناخته می شود که روی پوست بیمار قرار می گیرد و روی قسمتی از بدن که مورد معاینه قرار می گیرد حرکت می کند. ژل اولتراسوند برای بهبود حرکت مبدل و اطمینان از تماس مداوم بین پوست و مبدل بر روی پوست اعمال می شود.

مبدل امواج اولتراسونیک را در پالس هایی تولید می کند که از طریق پوست به بدن می گذرد و توسط قسمت های مختلف بدن منعکس می شود. امواج منعکس شده توسط مبدل شناسایی می شوند و سپس توسط کامپیوتری که به مبدل متصل است تبدیل می شوند. سپس کامپیوتر یک تصویر بلادرنگ روی مانیتور تولید می کند و همچنین می تواند برای بررسی بیشتر ضبط شود.

 سونوگرافی خارجی برای بررسی رشد جنین در رحم، کلیه ها، قلب، کیسه صفرا، کبد و اندام های تناسلی مادر باردار استفاده می شود.

اسکن سونوگرافی داخلی شامل قرار دادن یک پروب اولتراسوند در واژن (ترانس واژینال) یا رکتوم (ترانس رکتال) است. در طی یک روش سونوگرافی ترانس واژینال، از امواج اولتراسوند برای بررسی اندام های تناسلی زن، از جمله رحم، دهانه رحم و واژن استفاده می شود.

 روش اولتراسوند ترانس رکتال (TRUS) یا سونوگرافی پروستات یک روش سونوگرافی است که در تشخیص بیماری های پروستات با ارسال امواج صوتی از طریق دیواره راست روده به غده پروستات و بافت های اطراف آن استفاده می شود.

سونوگرافی آندوسکوپی (EUS) و یا اکو آندوسکوپی یک روش در پزشکی است که در آن آندوسکوپی (قرار دادن پروب در اندام توخالی) با اولتراسوند ترکیب می شود تا تصاویری را از اندام های داخلی قفسه سینه و شکم به دست آید. سونوگرافی آندوسکوپی معمولاً در قسمت فوقانی دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی استفاده می شود.

روش دیگر اکوکاردیوگرافی ترانس مری (TEE) است که روشی جایگزین برای انجام اکوکاردیوگرام است. در طی یک اکوکاردیوگرافی ترانس مری یک پروب تخصصی حاوی مبدل اولتراسوند از مری بیمار عبور داده می شود. روش های آندوسکوپی ممکن است ناراحت کننده باشد و در نتیجه ممکن است قبل از عمل به بیمار مسکن داده شود.

سونوگرافی که با نام اولتراسوند نیز شناخته می شود، یکی از پرکاربردترین اشکال تصویربرداری تشخیصی مراقبت های بهداشتی است. سونوگرافی نقش مهمی در تشخیص، نظارت و درمان طیف وسیعی از شرایط پزشکی دارد.

سونوگرافی توسط امواج صوتی با فرکانس بالا امکان پذیر می شود که از بافت و اندام های بدن منعکس می شود و سیگنال های الکتریکی تولید می کند. سپس این سیگنال ها به رایانه ای فرستاده می شود که آنها را به تصویر تبدیل می کند.

سونوگرافی و اولتراسوند اصطلاحاتی هستند که برای توصیف یک روش تشخیصی استفاده می‌شوند که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی از آن برای مشاهده عملکرد درونی بدن استفاده می‌کنند. انجمن سونوگرافی پزشکی تشخیصی گزارش می دهد که استفاده از اولتراسوند دومین روش تصویربرداری تشخیصی پرکاربرد پس از اشعه ایکس است.

برخلاف اسکن اشعه ایکس و توموگرافی کامپیوتری (CT)، روش‌های اولتراسوند بیماران را در معرض اشعه قرار نمی‌دهند. و بر خلاف تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)، آن‌ها به آهن‌رباهایی که می‌توانند استفاده از آن‌ها را برای بیمارانی که فلز در بدن خود دارند، جلوگیری کند، تکیه نمی‌کنند.

سونوگرافی اغلب بر روی انواع دیگر روش‌های تصویربرداری استفاده می‌شود، زیرا این فناوری عبارت است از:

قابل حمل

بی خطر

غیر تهاجمی

سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می کند که برای انسان قابل شنیدن نیست، اما تعداد و سرعت آنها بر اساس چگالی جسمی که با آن برخورد می کنند، متفاوت است. این تنوع در امواج صوتی به تولید تصاویری کمک می کند که تفاوت بین بافت های متراکم تر و سخت تر بدن را نشان می دهد. به عنوان مثال، این نوع بافت ها، امواج صوتی بیشتری را برمی گرداند که منجر به ایجاد نقاط روشن تر در تصویر اولتراسوند می شود.

برای اندازه گیری تفاوت امواج صوتی، متخصصان سونوگرافی از دستگاهی به نام مبدل استفاده می کنند. مبدل امواج با فرکانس بالا تولید می کند که باعث پژواک می شود. در روش‌های تشخیصی اولتراسوند مدرن، این پژواک‌ها سیگنال‌های الکتریکی تولید می‌کنند که کامپیوتر برای تولید تصاویر بصری واضح ترجمه می‌کند.

متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند این تصاویر را برای تشخیص بیماری، اندازه گیری رشد و درمان شرایط پزشکی ارزیابی کنند.

مقالات پیشنهادی : 

سونوگرافی خانم در تهران 

سونوگرافی سه بعدی رحم  

سونوگرافی واژینال در تهران

از جمله انواع سونوگرافی موارد زیر می باشد.

سونوگرافی استخوان - تراکم استخوان را ارزیابی می کند

سونوگرافی داپلر - جریان خون در قلب و عروق خونی را اندازه گیری می کند

الاستوگرافی - تومورها را در بین بافت های سالم پیدا می کند

سونوگرافی متمرکز با شدت بالا (HIFU) - بافت غیر طبیعی را از بین می برد یا اصلاح می کند

سونوگرافی درمانی - بافت را گرم یا تجزیه می کند

a/انواع سونوگرافی

چگونه یک متخصص سونوگرافی یک روش سونوگرافی را انجام می دهد؟

سونوگرافیست های تشخیصی پزشکی متخصصان پزشکی هستند که تجهیزات تصویربرداری را کار می کنند و با استفاده از دستگاه های اولتراسوند معاینات سونوگرافی تشخیصی را انجام می دهند. در طول عمل، سونوگرافیک ژلی را روی پوست بیمار اعمال می کند که با کاهش فضای هوا بین پوست بیمار و مبدل اولتراسوند به عنوان یک محیط رسانا عمل می کند. گاهی اوقات متخصص سونوگرافی از مبدلی استفاده می کند که می تواند در بدن قرار داده شود تا تصاویر هدفمندتری تولید کند.

پژواک امواج صوتی به مبدل برخورد می‌کند و سیگنال‌های الکتریکی تولید می‌کند که به اسکنر اولتراسوند فرستاده می‌شود و به تصویری قابل مشاهده تبدیل می‌شود که اندازه، شکل و چگالی آناتومی داخل بدن را نشان می‌دهد. سپس رادیولوژیست مطالعه سونوگرافی را تفسیر می کند.

انواع روش های سونوگرافی

اگر بیمار درد، تورم یا علائم دیگری را که نیاز به نمای داخلی اندام‌ها دارد، داشته باشد، ممکن است یک سونوگرافی تجویز کند. متخصصان پزشکی نیز اغلب از سونوگرافی تشخیصی برای نظارت بر رشد جنین استفاده می کنند.

سونوگرافی می تواند به ارزیابی سلامت شکم، قلب، چشم ها و سیستم های عروقی و اسکلتی عضلانی کمک کند. در زیر برخی از کاربردهای رایج معاینات سونوگرافی تشخیصی آورده شده است.

سونوگرافی در غربالگری پستان

یک روش اولتراسوند اغلب همراه با ماموگرافی است، به ویژه برای زنان با بافت متراکم یا ایمپلنت، یا کسانی که شیر می دهند. سونوگرافی می تواند تصویر واضح تری از توده ها ارائه دهد، به تشخیص کیست ها و هدایت بیوپسی کمک کند.

سونوگرافی در زنان

متخصصان پزشکی اغلب از ابزارهای اولتراسوند برای شناسایی بیماری های زنان و مشکلات ناباروری استفاده می کنند. آنها می توانند تصاویری را بگیرند که شرایطی مانند:

آبسه ها

اندومتریوز

بیماری التهابی لگن

توده های لگنی

سونوگرافی در بیماری های قلبی

اولتراسوند می تواند به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا مناطق نگران کننده را در بدن پیدا کنند و به جلوگیری از مشکلات مربوط به قلب مانند سکته مغزی و فشار خون بالا کمک کند. سونوگرافی به شناسایی آسیب های قلبی، نقایص یا سایر ناهنجاری های بافت قلبی کمک می کند. استفاده از روش‌های اولتراسوند می‌تواند به نشان دادن وجود پلاک، شاخص بیماری عروق کرونر کمک کند.

مقالات پیشنهادی  : 

عکس رنگی رحم

اکوی قلب جنین

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی برای آسیب های اسکلتی عضلانی

آسیب‌های بافت نرم را می‌توان با استفاده از تصویربرداری سونوگرافی بررسی و روشن کرد که می‌تواند آسیب عصبی، تومور یا صدمات را در مناطقی مانند زانو یا لگن نشان دهد. پزشکان همچنین می توانند حرکت تاندون ها را در دست و مچ برای تشخیص و درمان سندرم تونل کارپال ارزیابی کنند.

سونوگرافی در بارداری

معاینات اولتراسوند می تواند به نظارت بر رشد جنین کمک کند و می تواند به محافظت در برابر مشکلات مربوط به بارداری پرخطر از جمله زایمان زودرس کمک کند. با استفاده از سونوگرافی، پزشکان می توانند احتمال چند قلوزایی، موقعیت قرارگیری نوزاد و تاریخ تخمینی زایمان را تعیین کنند. تصاویر سه بعدی یا ویدیو ممکن است حرکات کودک را نشان دهد.

سونوگرافی در سرطان پروستات

متخصصان پزشکی اغلب به سونوگرافی تکیه می کنند تا به آنها در جمع آوری دقیق نمونه بافت یا بیوپسی کمک کند. این آزمایش‌ها که معمولاً همراه با سایر آزمایش‌ها برای ارزیابی سطوح آنتی ژن اختصاصی پروستات انجام می‌شوند، می‌توانند به شناسایی و درمان سرطان پروستات کمک کنند.

d/انواع سونوگرافی

سونوگرافی کبد

سونوگرافی کبد یک ابزار تشخیصی ارزشمند برای ارزیابی آناتومی ، اندازه و آسیب شناسی کبد است. این یک روش غیر تهاجمی ، بدون درد و نسبتاً سریع است که شامل قرار گرفتن در معرض اشعه یونیزه نمی شود.

سونوگرافی کبد معمولاً در ارزیابی شرایط مختلف کبدی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین نشانه ها شامل 1،2 است:

غربالگری برای بیماری کبدی در جمعیت در معرض خطر (به عنوان مثال غربالگری سرطان کبدی در بیماران سیروز)

بررسی آزمایشات عملکرد غیر طبیعی کبد

ارزیابی ضایعات کبد کانونی شناسایی شده در سایر روشهای تصویربرداری

ارزیابی اندازه کبد در بیماران مبتلا به کبدی مشکوک

نظارت بر بیماری مزمن کبد

ارزیابی سیستم وریدی پورتال و مجاری صفراوی در بیماران مبتلا به انسداد احتمالی

هدایت بیوپسی یا مداخلات درمانی

 

تکنیک

قبل از انجام معاینه سونوگرافی کبد ، بیمار باید حداقل 6 ساعت به حالت ایده آل سریع شود تا تداخل گاز روده به حداقل برسد. این معاینه شامل تصویربرداری از حالت B Grayscale است که در صورت لزوم توسط مطالعات داپلر تکمیل شده است. برای بهینه سازی کیفیت تصویر و تسهیل ارزیابی دقیق کل کبد ، استفاده از تنظیمات سود مناسب و دستکاری کاوشگر بسیار مهم است.

 

یافته های عادی

ساختارهای آناتومیک که انتظار می رود در طی سونوگرافی روتین کبد تجسم شوند شامل لوب های راست/چپ کبد ، لوب کوکات ، رگ های خونی داخل رحمی (پورتال ، رگهای کبدی) ، کیسه صفرا و مجرای صفراوی خارج از بدن است.

یافته های متداول یک معاینه سونوگرافی طبیعی باید شامل 2،3 باشد

اکوژوژنی پارانشیمی همگن

کپسول صاف با یک کانتور معمولی

اندازه طبیعی لوب های کبد: لوب راست به اندازه 13-15 سانتی متر در بعد کرانیوکودال ، و لوب سمت چپ اندازه گیری <7 سانتی متر عرض

عروق داخل رحمی ثبت اختراع بدون هیچ مدرکی از ترومبوز یا اتساع

کیسه صفرا عاری از سنگ و ضخامت دیواره طبیعی (<3 میلی متر)

اندازه گیری مجرای صفراوی مشترک <6 میلی متر قطر

یافته های آسیب شناختی

برخی از آسیب شناسی های مشترک و یافته های غیر طبیعی که می توانند در هنگام معاینه سونوگرافی کبد تشخیص داده شوند عبارتند از:

ضایعات کبد کانونی ، به عنوان مثال کیست ، همانژیوما ، متاستاز ، سرطان کبدی

بیماریهای کبدی پراکنده ، به عنوان مثال نفوذ چربی ، سیروز ، هپاتیت

بیماری های صفراوی ، به عنوان مثال سنگهای صفراوی ، کولسیستیت

ناهنجاری های عروقی ، به عنوان مثال فشار خون بالا پورتال ، ترومبوز ورید پرتال

 

نکات عملی

برخی از مشکلات و چالش های احتمالی که در هنگام سونوگرافی کبد با آنها روبرو می شوند شامل 3،4 است:

فاکتورهای فنی: مانند سایه های مصنوعات از گاز روده یا تنظیمات نامناسب

تغییرات آناتومیک: به عنوان مثال ، لوب های لوازم جانبی یا شکاف هایی که ممکن است ضایعات کانونی را تقلید کنند

ظواهر غیرعادی ضایعات خوش خیم کبدی: به عنوان مثال ، کیست پیچیده یا کمبود/جایگزینی چربی کانونی

بدخیمی های کوچک یا ایزوکوئیک که ممکن است به خوبی در پارانشیم پس زمینه مشاهده نشود

 

MRE کبد

در حال حاضر، MRE برای تشخیص سفت شدن کبد ناشی از فیبروز و التهاب در بیماری مزمن کبدی استفاده می شود. اما MRE نیز به عنوان یک روش غیرتهاجمی برای تشخیص بیماری در سایر قسمت های بدن مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

چرا این کار انجام شده است

بیماری کبد می تواند منجر به زخم شدن کبد (فیبروز) شود که سفتی بافت کبد را افزایش می دهد. اغلب، افراد مبتلا به فیبروز کبدی هیچ علامت یا نشانه ای را تجربه نمی کنند. اما فیبروز کبدی درمان نشده ممکن است به سیروز (فیبروز پیشرفته و اسکار) تبدیل شود که می تواند کشنده باشد. در صورت تشخیص، فیبروز کبد اغلب می تواند برای متوقف کردن پیشرفت و گاهی اوقات برای معکوس کردن وضعیت درمان شود.

اگر فیبروز کبدی دارید، MRE می تواند به اندازه گیری شدت بیماری کبد شما کمک کند، تصمیمات درمانی را راهنمایی کند و تعیین کند که چقدر به درمان پاسخ می دهید. آزمایش سنتی فیبروز کبد از یک سوزن برای استخراج نمونه (بیوپسی) از بافت کبد استفاده می کند. اسکن MRE چندین مزیت دارد: این غیر تهاجمی و به طور کلی ایمن تر و راحت تر از نمونه برداری است. کل کبد را ارزیابی می‌کند، نه فقط بخشی از بافت کبد را که نمونه‌برداری می‌شود یا با آزمایش‌های غیرتهاجمی دیگر تصویربرداری می‌شود. این می تواند فیبروز را در مراحل اولیه نسبت به سایر روش های تصویربرداری تشخیص دهد.

 

در افراد چاق موثر است

بیماری مزمن کبد، از جمله هپاتیت B و عفونت های ویروس هپاتیت C، بیماری کبد چرب غیر الکلی و بیماری کبد الکلی، یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. بیماری مزمن کبد می تواند منجر به فیبروز کبدی شود و در صورت عدم درمان به سیروز تبدیل شود. فیبروز کبدی یک فرآیند پویا با پتانسیل معکوس با درمان است، به ویژه در مراحل اولیه. بنابراین، شناسایی و مرحله بندی فیبروز قبل از ایجاد سیروز، بخش مهمی از مدیریت بیماری مزمن کبدی است.

اگرچه بیوپسی کبد استاندارد مرجع برای تشخیص فیبروز کبدی بوده است، اما بسیاری از عوامل استفاده بالینی از این روش را محدود می کنند. این عوامل شامل بی میلی بیمار، عوارض بالقوه ، خطای نمونه برداری به دلیل ناهمگونی فیبروز کبد و اندازه نمونه نمونه برداری کوچک، و تنوع بین مشاهده گر در تفسیر است . به عنوان یک نتیجه از این محدودیت ها، تکنیک های غیر تهاجمی برای ارزیابی فیبروز کبد توسعه یافته است. این تکنیک‌ها شامل روش‌های مختلف اندازه‌گیری سفتی کبد (LSM) مانند الاستوگرافی گذرا با کنترل ارتعاش، الاستوگرافی موج برشی، تصویربرداری ضربه‌ای نیروی تشعشع صوتی، و الاستوگرافی MR است. در میان این تکنیک‌ها، الاستوگرافی MR دقیق‌ترین معاینه تصویربرداری غیرتهاجمی موجود برای شناسایی و مرحله‌بندی فیبروز کبدی است. این یک تکنیک قوی است، با اضافه بار آهن کبد، محدودیت اصلی آن، که به طور بالقوه منجر به مطالعات غیر تشخیصی می شود.

با الاستوگرافی MR، در مقایسه با هر روش ، بخش های بزرگتری از کبد نمونه برداری می شود. معمولاً همراه با تعیین مقدار چربی و آهن کبد انجام می شود و می تواند با MRI تشخیصی ترکیب شود تا جامع ترین معاینه تصویربرداری کبدی موجود را ارائه دهد.

با الاستوگرافی MR، باید یک معاینه با کیفیت بالا انجام شود و یافته های الاستوگرافی MR باید به درستی تفسیر شود تا نتایج دقیق به دست آید. با این حال، تعدادی از عوامل می توانند در تفسیر اختلال ایجاد کنند. در این مقاله، مشکلات انجام الاستوگرافی MR و تفسیر یافته‌های مرتبط بیان شده است. این شامل بررسی شش عامل فنی مهم برای بهینه سازی هنگام انجام الاستوگرافی MR، نحوه انجام فوری ارزیابی کنترل کیفیت مطالعات، و پنج اصل مهم برای تفسیر و گزارش مطالعات است.

 

مقالات پیشنهادی  : 

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

خطرات

وجود فلز در بدن شما ممکن است یک خطر ایمنی باشد یا بر بخشی از تصویر MRE تاثیر بگذارد. قبل از دریافت معاینه MRI مانند MRE، در صورت وجود هرگونه وسیله فلزی یا الکترونیکی در بدن خود، به متخصص فن بگویید:

پروتزهای مفصلی فلزی

دریچه های مصنوعی قلب

دفیبریلاتور قلب قابل کاشت

ضربان ساز

گیره های فلزی

کاشت حلزون حلزون

قبل از برنامه ریزی برای MRE، اگر فکر می کنید باردار هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از هر آزمایش MRI، دستورالعمل هایی را که به شما ارائه می شود دنبال کنید. اگر برای معاینه MRE از کبد خود برنامه ریزی شده باشید، به احتمال زیاد از شما خواسته می شود تا چهار ساعت قبل از معاینه غذا نخورید، اگرچه ممکن است در این مدت آب بنوشید. شما باید به مصرف داروهای معمول خود ادامه دهید، مگر اینکه دستور دیگری داده شود.

از شما خواسته می شود که لباس خود را بپوشید و لباس های زیر را بپوشید:

دندان مصنوعی

عینک

سنجاق سر

سمعک

جواهر سازی

سوتین های زیر سیم

ساعت

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

معاینه MRE اغلب به عنوان بخشی از معاینه MRI معمولی انجام می شود. معاینه استاندارد MRI کبد حدود 15 تا 45 دقیقه طول می کشد. بخش MRE از آزمون کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

 

نتایج

یک پزشک مخصوصاً آموزش دیده برای تفسیر اسکن MRE (رادیولوژیست) تصاویر اسکن شما را تجزیه و تحلیل می کند و یافته ها را به پزشک شما گزارش می دهد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT