• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی تیروئید|سونوگرافی تیروئید نرمال|آمادگی قبل سونوگرافی تیروئید


مرکز رادیولوژی سونوگرافی الوند

سونوگرافی تیروئید،غده تیروئید مانند سایر غدد دچار تومورهای توپر یا حفرات توخالی (کیست) میشود.

برخی از شایعترین بیماریهای تیروییدی به شرح ذیل می باشد.

بزرگی غده تیرویید به دلیل کمبود ید ، کم کاری تیرویید ، پرکاری تیرویید ، بدخیمی تیرویید ، التهاب تیرویید.

اسکن تیروئید برای بررسی نحوه عملکرد غده تیروئید و همچنین تعیین اندازه و شکل غده تیروئید شما استفاده می شود.

اسکن تیروئید شامل تزریق یک رادیودارو به ورید بازوی شما است.

حدود 20 دقیقه تاخیر برای مصرف داروی هسته ای توسط غده تیروئید مجاز است. سپس روی تختی دراز می کشید و دوربین گاما در نزدیکی بدن شما قرار می گیرد تا تصویربرداری انجام شود که تقریباً 20 دقیقه طول می کشد.

متخصص غدد پس از معاینات اولیه،سونوگرافی غده تیروئید را به دو منظور درخواست میکند.

m/سونوگرافی تیروئید

اگر سوالی در مورد رادیولوژی  دارید و یا پزشک برایتان رادیولوژی  تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

۱٫تشخیص تومورهای توپر از کیستها.

۲٫تشخیص این مسئله که غده تیروئید در گردن قرار دارد یا داخل سینه و پشت جناغ کشیده شده است .

 آمادگیهای پیش از سونوگرافی غده تیروئید 

نیاز به آمادگی خاصی نیست. 

در حین سونوگرافی حرف نزنید.

غیر از مواقعی که پزشک سونوگرافیست اجازه میدهد آب دهانتان را قورت ندهید. 

نتایج آزمایشات و اسکن رادیوایزوتوپ قبلی را همراه داشته باشید

سونوگرافی تیروئید 

برای تشخیص مشکلات غده تیروئید است و در صورت داشتن علائم تیروئید، سونوگرافی تیروئید برای فرد انجام می شود. این یک روش درمانی است که برای شناسایی ماژول ها یا تومورهایی که ممکن است در کودکان، زنان باردار یا افراد مسن ایجاد شود، استفاده می شود.

 

در کنار فناوری در حال توسعه، روش اولتراسوند تیروئید در میان مرجح ترین روش ها قرار دارد. روش اولتراسوند که امروزه بسیار مرجح است، یک روش درمانی است که با آرامش خاطر در تیروئید ترجیح داده می شود.

 

در حالی که برای سونوگرافی تیروئید از ناحیه گردن استخراج بدون درد انجام می شود، نتایج افراد مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این خدمات درمانی همیشه می توانید با شرکت ما که خدمات مناسبی را به شما ارائه می دهد به روشی مطمئن و مطمئن به درمان خود بیایید.

 

سونوگرافی تیروئید چگونه انجام می شود؟

بیماری تیروئید که در هر گروه سنی و فردی دیده می شود، مشکلات زیادی را در بدن فرد ایجاد می کند. سونوگرافی تیروئید به منظور درمان بیماری هایی که ممکن است در غدد تیروئید فرد قبل از پیشرفت ایجاد شود یا برای شناسایی و تخریب قسمت هایی مانند ماژول ها انجام می شود.

با انجام سونوگرافی تیروئید، چه نوع بیماری در غدد تیروئید وجود دارد یا درمان بیماری شناخته شده انجام می شود. سونوگرافی تیروئید یک روش بسیار آسان است.

در این روش فرد هیچ گونه درد و دردی احساس نمی کند. با کمک پروب اولتراسوند در ناحیه گردن فرد، فرآیند تیراندازی انجام می شود. در درمان سونوگرافی تیروئید، گرسنه بودن یا سیر بودن فرد از عواملی است که برای عمل اهمیتی ندارد.

سونوگرافی تیروئید روشی است که می توان آن را در هر زمانی از روز انجام داد، زیرا فرقی نمی کند که شکم گرسنه باشد یا سیر. از آنجایی که در این روش پرتو وجود ندارد، روشی است که اغلب در زنان باردار انجام می شود.

 a/سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید چگونه انجام می شود؟

فرد برای مشاهده ماژول ها یا مشکلاتی که در عناصری مانند گواتر، غدد تیروئید و غدد لنفاوی ناحیه گردن رخ داده یا ممکن است رخ دهد، به دستگاه سونوگرافی تیروئید نیاز دارد. عواملی مانند تیروئید یا گواتر در ناحیه گردن با بررسی ناحیه گردن توسط پزشک شروع می شود.

این روش با حرکت دادن پروب اولتراسوند به دور گردن فرد شروع می شود. به لطف امواج صوتی که کاوشگر می دهد، تصویر فرد به مانیتور متصل می شود. این فایل های مشاهده شده بررسی شده و به واحدهای مورد نیاز منتقل می شوند.

سونوگرافی تیروئید بسیار مورد علاقه افراد است تا نتایج سونوگرافی تیروئید واضح تر و متمایزتر باشد.

 

سونوگرافی تیروئید چه زمانی انجام می شود؟

در صورت وجود هرگونه ناراحتی یا علامتی در بدن فرد، می توان سونوگرافی تیروئید را انجام داد. از سونوگرافی تیروئید در درمان خوش خیم تیروئید نیز استفاده می شود.

در زندگی روزمره ما این یک روش درمانی است که افراد باید سالی یک بار سونوگرافی تیروئید انجام دهند. سونوگرافی تیروئید نوعی سونوگرافی است که در دوران بارداری ترجیح داده می شود زیرا حاوی اشعه نیست.

بیماری تیروئید یکی از بیماری هایی است که امروزه بیشتر در خانم ها دیده می شود و درمان این بیماری باید به دقیق ترین و صحیح ترین روش انجام شود. برای این کار به دستگاه سونوگرافی تیروئید نیاز است.

هنگامی که بیمار علائمی را در خود مشاهده کند یا مشکوک باشد، می توان سونوگرافی تیروئید را انجام داد.

خواهید دید که پروسه سونوگرافی تیروئید که با آسودگی خاطر، در زمان مناسب و با دقیق ترین نتایج با شرکت ما انجام خواهید داد، چه خدمات با کیفیتی ارائه می دهد.

سونوگرافی تیروئید یک معاینه رادیولوژیک ایمن و بدون درد است. با استفاده از امواج صوتی تصاویری از بدن ایجاد می کند. در معاینات اولتراسوند از اشعه یونیزان استفاده نمی شود، بنابراین بیمار در معرض اشعه قرار نمی گیرد. از آنجایی که تصاویر اولتراسوند تصاویر واقعی هستند، می توانند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن و جریان خون در رگ های خونی را نشان دهند.

تصویربرداری اولتراسوند یک تکنیک تصویربرداری پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان شرایط پزشکی کمک می کند. سونوگرافی تیروئید تصویربرداری از غده تیروئید و ساختارهای مجاور در گردن است.

غده تیروئید در جلوی گردن درست بالای استخوان ترقوه قرار دارد و دارای یک لوب در دو طرف گردن مانند پروانه است. این یکی از 9 غده درون ریز بدن است که هورمون ها را به جریان خون می فرستد.

غده تیروئید هورمون تیروئید می سازد که به تنظیم عملکردهای مختلف بدن از جمله سرعت ضربان قلب کمک می کند. ایجاد گره هایی که روی سطح پوست احساس می شوند یا فقط با سونوگرافی قابل تشخیص هستند بسیار رایج است.

تقریباً 5 تا 10 درصد از بزرگسالان دارای گره هایی در تیروئید خود هستند که پزشک می تواند در طول معاینه آنها را شناسایی کند. به این ندول های قابل لمس می گویند. سونوگرافی به گره هایی که قابل لمس نیستند، یعنی با معاینه پوستی قابل تشخیص نیستند، بسیار حساس است و ندول هایی را نشان می دهد که به وضوح قابل لمس نیستند.

در برخی گروه‌های سنی، ندول‌ها برای مثال در سونوگرافی در 70 درصد بزرگسالان شناسایی می‌شوند. اکثریت قریب به اتفاق آنها ندول های خوش خیم بافت تیروئید هستند که هیچ خطری برای سلامتی ندارند. تعداد کمی از اینها تومورهای واقعی تیروئید هستند و ممکن است نیاز به تشخیص یا درمان بیشتری داشته باشند.

 

مقالات پیشنهادی :

تصویر اندومتریوز 

 علائم اندومتریوز 

دکتر ماموگرافی 

دکتر متخصص ماموگرافی

کاربردهای رایج سونوگرافی تیروئید چیست؟

برای پیدا کردن اینکه آیا تورم در گردن ناشی از غده تیروئید یا سایر ساختارهای مجاور است یا خیر.

تجزیه و تحلیل ظاهر ندول های تیروئید برای تعیین اینکه آیا آنها ندول خوش خیم رایج تر هستند یا اینکه ندول دارای ویژگی هایی است که نیاز به بیوپسی دارد.

در صورت نیاز به بیوپسی، آسپیراسیون با سوزن ظریف با هدایت اولتراسوند برای کمک به بهبود دقت بیوپسی. برای جستجوی ندول‌های اضافی در بیمارانی که یک یا چند ندول دارند که در معاینه فیزیکی قابل لمس باشد. برای ردیابی میزان رشد ندول تیروئید در طول زمان استفاده می شود.

از آنجایی که اولتراسوند تصاویر بلادرنگ ارائه می دهد، می توان از آن برای هدایت روش هایی مانند بیوپسی سوزنی تیروئید نیز استفاده کرد. سونوگرافی همچنین می تواند برای راهنمایی در هنگام قرار دادن کاتتر یا سایر دستگاه های زهکشی استفاده شود.

 

چگونه باید برای سونوگرافی تیروئید آماده شوم؟

برای معاینه اولتراسوند باید لباس راحت و گشاد بپوشید. ممکن است لازم باشد تمام لباس ها و جواهرات را از ناحیه مورد بررسی بردارید. هیچ آمادگی دیگری لازم نیست. معاینه سونوگرافی به حرکت بسیار حساس است و کودک در حال حرکت یا گریه ممکن است دوره معاینه را طولانی کند.

برای اطمینان از یک معاینه صاف، اغلب مفید است که قبل از معاینه، روش را برای کودک توضیح دهید. آوردن کتاب، اسباب بازی های کوچک، موسیقی یا بازی می تواند به منحرف کردن حواس کودک و گذراندن سریع زمان کمک کند.

 s/سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید چگونه انجام می شود؟

شما رو به بالا روی میز معاینه قرار خواهید گرفت. ممکن است یک بالش در پشت شانه ها قرار داده شود تا ناحیه مورد نظر در طول معاینه سونوگرافی تیروئید را بازتر کند. این امر به ویژه برای کودکان خردسال که فضای بسیار کمی بین چانه و سینه دارند بسیار مهم است.

پس از قرار گرفتن بر روی میز معاینه، رادیولوژیست ژل مبتنی بر آب را به ناحیه بدن مورد معاینه اعمال می کند. معاینات سونوگرافی بدون درد بوده و توسط اکثر بیماران به راحتی قابل تحمل است.

سونوگرافی تیروئید معمولاً در عرض 20 دقیقه کامل می شود. هنگامی که امتحان کامل شد، ممکن است از شما خواسته شود که لباس بپوشید و منتظر نتایج بمانید تا تصاویر سونوگرافی بررسی شوند. پس از معاینه سونوگرافی، می توانید از همان جایی که متوقف کرده اید به زندگی عادی خود ادامه دهید.

 

مقالات پیشنهادی :

 سونوگرافی مپینگ اندومتریوز 

 سونوگرافی غربالگری جنین سه ماهه دوم 

 تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون 

فواید و خطرات سونوگرافی تیروئید چیست؟

سونوگرافی به طور گسترده ای در دسترس است، استفاده از آن آسان است و نسبت به سایر روش های تصویربرداری هزینه کمتری دارد. تصویربرداری اولتراسوند بسیار ایمن است و از هیچ گونه اشعه یونیزان استفاده نمی کند. اولتراسوند تجسم واضحی از بافت های نرمی را که در تصاویر اشعه ایکس به خوبی دیده نمی شوند، فراهم می کند.

از آنجایی که اولتراسوند یک تصویربرداری بلادرنگ است، برای راهنمایی در طی روش های کم تهاجمی مانند بیوپسی سوزنی و آسپیراسیون مایع استفاده می شود. برای سونوگرافی تشخیصی استاندارد، هیچ اثر مضر شناخته شده ای برای انسان وجود ندارد.

 

محدودیت های سونوگرافی تیروئید چیست؟

اگر ندول در غده تیروئید تشخیص داده شود، رادیولوژیست ویژگی های گره ها را بررسی می کند. برخی ویژگی‌ها نشان می‌دهند که یک ندول خوش‌خیم است و برخی ویژگی‌ها نشان می‌دهند که ندول ممکن است یک تومور بدخیم باشد. در برخی موارد رادیولوژیست نمی تواند تمایز واضحی بین توده خوش خیم و بدخیم قائل شود.

در این مورد ارزیابی هیستوپاتولوژیک با بیوپسی سوزنی ظریف تیروئید ضروری است. در برخی موارد، برای تشخیص افزایش اندازه ندول، ممکن است 2 تا 3 ماه بعد از معاینه سونوگرافی تیروئید مورد نیاز باشد.

با معاینه سونوگرافی تیروئید نمی توان عملکرد تیروئید را تعیین کرد - یعنی نمی توان فهمید که غده تیروئید کم کار است، طبیعی است یا بیش فعال است. برای تشخیص این موضوع، پزشک ممکن است آزمایش خون یا اسکن تیروئید را درخواست کند.

 r/سونوگرافی تیروئید

مکان های سونوگرافی کجا هستند؟

سونوگرافی تیروئید در درمان برخی مشکلات یا اختلالات در غدد تیروئید استفاده می شود. سونوگرافی تیروئید برای افرادی با ظاهر برخی از ماژول ها در ناحیه گردن به همراه مواردی که در غده تیروئید دیده می شود اعمال می شود.

این روش سونوگرافی تیروئید در بیمارستان های خصوصی یا دولتی که خدمات غدد درون ریز ارائه می دهند در دسترس است. با دریافت خدمات از مراکز خصوصی سونوگرافی مناسب ترین و با کیفیت ترین خدمات را دریافت خواهید کرد.

مقالات پیشنهادی :

 فیبرواسکن چیست؟ 

 الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟ 

 ماموگرافی دیجیتال 

نتیجه سونوگرافی چقدر طول می کشد؟

سونوگرافی تیروئید در درمان ندول های خوش خیم یا بدخیم استفاده می شود. سونوگرافی یک روش بسیار کوتاه درمان است. فرآیند سونوگرافی تیروئید زمان کوتاهی می برد و نتایج در مدت کوتاهی به دست بیمار می رسد.

غدد تیروئید یا گره‌هایی که از فرد مشاهده می‌شوند، پس از تکمیل عمل از مانیتور گزارش می‌شوند و به پزشک ارائه می‌شوند. پس از بررسی گزارش ها توسط پزشک و تصمیم گیری در مورد معاینات و درمان های لازم، مراحل شروع می شود.

 

سونوگرافی تیروئید در کدام بخش انجام می شود؟

کنترل غدد تیروئید، غدد لنفاوی یا غدد در ناحیه گردن که در فرد قابل مشاهده است در بخش اندکرون انجام می شود. قبل از این لازم است در بخش داخلی تحت درمان قرار بگیرید. در نتیجه این معاینه می توانید با رعایت توصیه ها و دستورات پزشک معالجه شوید.

سونوگرافی تیروئید درمانی است که در بخش اندکرون استفاده می شود. از آنجایی که این قسمت مربوط به غدد درون ریز است، تصویربرداری سونوگرافی تیروئید نیز در این قسمت انجام می شود. شما باید یک یا دو بار در سال معاینه شوید تا از سلامتی خود محافظت کنید و عوارضی را که ممکن است زودهنگام رخ دهد، تشخیص دهید.

 

آیا مصرف تیروئید با معده خالی مصرف می شود؟

سونوگرافی تیروئید یکی از روش هایی است که در فرآیند تصویربرداری ناحیه گردن برای نوزادان، بزرگسالان و یا تمامی گروه های سنی مورد استفاده قرار می گیرد.

در فرآیند سونوگرافی تیروئید تابش نور یا تشعشع وجود ندارد. بنابراین، این یک روش تصویربرداری است که به راحتی در زنان باردار و سایر افراد قابل انجام است.

در حین انجام سونوگرافی تیروئید نیازی به انجام هیچ گونه آمادگی نیست. در روش سونوگرافی تیروئید، افراد می توانند بدون در نظر گرفتن گرسنگی یا سیر بودن، این فرآیند تصویربرداری را انجام دهند. شکم گرسنه یا پر روی تصویر در روش سونوگرافی تیروئید تاثیری ندارد.

به هر دو صورت می توان این فرآیند تیراندازی را انجام داد. اگر سونوگرافی تیروئید شما بعدازظهر است، می توانید برای این درمان سیر شوید، اگر قبل از ظهر باشد، رفتن با معده خالی ضرری ندارد.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی آنومالی در تهران 

اکوقلب جنین در تهران 

مزایا و خطرات رادیولوژی

سونوگرافی تیروئید چند دقیقه طول می کشد؟

این یک روش تصویربرداری است که قبل از انجام سونوگرافی تیروئید نیازی به آمادگی ندارد و در مدت زمان بسیار کوتاهی قابل انجام است.

از آنجایی که در سونوگرافی تیروئید هیچ فاکتور مضری مانند اشعه لیزر یا اشعه وجود ندارد، این روش درمانی برای همه به ویژه زنان باردار توصیه می شود.

سونوگرافی تیروئید خیلی طولانی نیست و در حدود بیست دقیقه انجام می شود.

قبل از مراجعه به این درمان، به بیماران توصیه می شود که لباس های راحت و بدون یقه بپوشند زیرا درمان از ناحیه گردن انجام می شود. در این فرآیند تصویربرداری، ممکن است از فرد خواسته شود به پشت دراز بکشد و یک بالش زیر گردن داشته باشد. سپس ژل مخصوص روی گردن فرد زده می شود و پروب سونوگرافی به دور گردن فرد حرکت می کند.

این واقعیت که فرد در طول فرآیند سونوگرافی تیروئید گردن خود را حرکت نمی دهد، محیط را برای تکمیل سریعتر فرآیند آماده می کند. با این حال، فرد نباید در طول درمان صحبت کند.

در غیر این صورت، فرآیند تصویربرداری ناموفق به پایان می رسد. اگر به تمام این آزمایشات دقت کنید، یک درمان موفق سونوگرافی تیروئید خواهید داشت.

 o/سونوگرافی تیروئید

 

قبل از اسکن شما

هیچ آمادگی خاصی وجود ندارد.

قبل از اسکن می توانید به طور معمول غذا بخورید و بنوشید.

اگر در 6 هفته قبل از این اسکن سی تی اسکن با کنتراست ید انجام داده اید، لطفاً به کارکنان ما اطلاع دهید زیرا ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد.

اگر احتمال بارداری وجود دارد ترجیح می دهیم آزمایش را به تعویق بیندازیم مگر اینکه نیاز باشد. فقط اسکن‌های فوری بالینی که توسط پزشک معرف شما و پزشکان متخصص پزشکی هسته‌ای ما ارزیابی می‌شوند، انجام می‌شوند.

در صورت شیردهی ممکن است برخی از آزمایشات نیاز به تغییر داشته باشند یا ممکن است لازم باشد تا 1 ساعت پس از آزمایش از شیردهی خودداری کنید. لطفاً زمان رزرو خود را به ما بگویید و ما در این مورد با شما صحبت خواهیم کرد.

 

مدت زمان

در کل، اسکن تیروئید تقریباً 1 ساعت طول می کشد.

 

خطرات یا عوارض جانبی

عوارض جانبی رادیوداروها مانند تهوع، استفراغ یا بثورات پوستی بسیار نادر است و تقریباً در 1 نفر از هر 10000 نفر رخ می دهد.

پس از انجام آزمایش، متخصص نتایج را بررسی کرده و گزارشی را برای پزشک ارسال می کند.

کارکنان در صورت وجود هرگونه اقدام احتیاطی که پس از انجام آزمایشات باید رعایت کنید، به شما توصیه خواهند کرد. به عنوان مثال، اگر در حال شیردهی هستید، ممکن است لازم باشد تا 1 ساعت پس از آزمایش از شیردهی خودداری کنید. ممکن است لازم باشد تا چند ساعت پس از آزمایش از تماس نزدیک با زنان باردار یا کودکان خردسال خودداری شود.

 

مقالات پیشنهادی :

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

4 نکته ای که باید در مورد سونوگرافی تیروئید بدانید

1 نکته ای که باید در مورد سونوگرافی تیروئید بدانید: بدون تشعشع

به زبان ساده، سونوگرافی بیمار را در معرض هیچ اشعه ای قرار نمی دهد. برخلاف سی تی اسکن یا مطالعه اشعه ایکس، اولتراسوند از اشعه برای به دست آوردن تصاویری از داخل بدن شما استفاده نمی کند. اولتراسوند از امواج صوتی بی ضرر استفاده می کند. هنگامی که یک بیمار برای ارزیابی تیروئید خود از نظر ندول، سرطان یا سایر بیماری های تیروئید نیاز به تصویربرداری دارد، سونوگرافی از گردن تجویز می شود. اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری در داخل گردن شما استفاده می کند که امکان ارزیابی غده تیروئید، ساختارهای اطراف (نای، مری، رگ های خونی و غیره) و غدد لنفاوی را فراهم می کند.

در طول سونوگرافی گردن و تیروئید، ابزار کوچک و گره مانندی به نام مبدل بر روی پوست جلوی غده تیروئید شما قرار می گیرد. این مبدل امواج صوتی را منتشر می‌کند و پژواک‌ها را هنگامی که از تیروئید (و دیگر ساختارهای زیرین گردن) پرتاب می‌کنند، می‌گیرد. پژواک ها توسط کامپیوتر به تصویر سیاه و سفید روی صفحه کامپیوتر تبدیل می شوند. وضوح یا توانایی دستگاه برای به دست آوردن تصاویر واضح و واضح حتی از گره ها یا توده های میکروسکوپی در تیروئید بسیار مهم است. باز هم در طول این آزمایش در معرض هیچ تشعشعی قرار نمی گیرید.

 

شماره 2 چیزی که باید در مورد سونوگرافی تیروئید بدانید: بهترین روش تصویربرداری برای ارزیابی تیروئید

همانطور که در بالا ذکر شد، سونوگرافی تیروئید بهترین روش تصویربرداری برای ارزیابی تیروئید است. این شامل بررسی و تشخیص ندول های تیروئید، سرطان و سایر بیماری های تیروئید است. هنگامی که فردی مبتلا به بیماری تیروئید تشخیص داده می شود، در صورتی که انجام نشده باشد، باید یک سونوگرافی ماهرانه و کامل انجام شود. اگر پزشک شما ابتدا سی تی اسکن، ام آر آی یا اسکن PET/CT را برای ارزیابی مشکلات تیروئید شما تجویز کرد، به نظر دوم از یک متخصص نیاز دارید.

سونوگرافی تیروئید می تواند به تعیین جامد بودن یا پر بودن ندول تیروئید کمک کند. (گره های جامد بیشتر احتمال دارد سرطانی باشند.) این آزمایش همچنین می تواند برای بررسی تعداد و اندازه ندول های تیروئید استفاده شود و حتی می تواند نشان دهد که جریان خون برای این ندول ها چگونه است. علاوه بر این، این روش برای جستجوی سرطان تیروئید که به غدد لنفاوی گردن گسترش یافته است بسیار عالی است. علاوه بر این، از سونوگرافی برای انجام بیوپسی سوزنی از توده‌های تیروئید و غدد لنفاوی برای بررسی سرطانی بودن یا نبودن آنها استفاده می‌شود.

 

نکته 3 در مورد سونوگرافی تیروئید: نیاز به بررسی غدد لنفاوی در گردن

شما باید احساس خوبی داشته باشید زیرا سونوگرافی تیروئید اولین آزمایش تصویربرداری است که توسط پزشک شما برای معاینه و تشخیص هرگونه توده یا مشکل در غده تیروئید شما تجویز شده است. با این حال، اگر یک سونوگرافی ماهر و متخصص با دستگاه سونوگرافی با وضوح بالا انجام ندهید، ممکن است برخی از مشکلات تیروئید، به ویژه سرطان تیروئید، از بین برود. هر سونوگرافی تیروئید باید شامل معاینه غدد لنفاوی و بافت هایی باشد که تیروئید را احاطه کرده اند. این کار باید در وسط گردن و در دو طرف گردن، از فک به پایین تا جناغ و استخوان ترقوه انجام شود. در غیر این صورت سرطان تیروئید که گسترش یافته است از بین خواهد رفت. بنابراین، هدف سونوگرافی تیروئید فقط نگاه کردن به تیروئید نیست. یک سونوگرافی تیروئید با کیفیت بالا همچنین تمام بافت‌های دو طرف گردن را بررسی می‌کند تا غدد لنفاوی بزرگ شده یا غیرطبیعی را بررسی کند.

سونوگرافی با وضوح بالا توانایی تشخیص سرطان تیروئید یا سرطان تیروئید که به غدد لنفاوی گسترش یافته است به کوچکی 1-2 میلی متر (به اندازه نوک یک قلم توپی) می باشد. یک سونوگرافی عالی و کامل تشخیص می دهد که آیا سرطان تیروئید وجود دارد یا اینکه برای تشخیص سرطان تیروئید یا انتشار به غدد لنفاوی نیاز به بیوپسی سوزنی است. تنها ضعف اولتراسوند این است که نمی تواند غدد لنفاوی سرطانی را از التهابی یا واکنشی تشخیص دهد. هر دو می توانند ظاهر بسیار مشابهی داشته باشند، اما FNA با هدایت اولتراسوند توانایی میکروسکوپی لازم را برای تایید یا رد تشخیص سرطان پاپیلاری تیروئید فراهم می کند.

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

 

4 نکته ای که باید در مورد سونوگرافی تیروئید بدانید: تیم متخصص سونوگرافی بسیار مهم است

در نهایت، کیفیت سونوگرافی به چهار عامل بستگی دارد. هر عامل بسیار مهم است و در زیر ذکر شده است.

 

کیفیت دستگاه سونوگرافی

دستگاهی که در دست تکنسین (مبدل) تولید کننده امواج صوتی است

تجربه و مهارت تکنسین سونوگرافی

تجربه جراح یا رادیولوژیست که مطالعه را تفسیر می کند.

بهترین سونوگرافی تیروئید توسط متخصصانی انجام می شود که بسیاری از آنها را به صورت روزانه انجام می دهند. سونوگرافی شما باید توسط فردی انجام شود که به طور خاص به معاینه سونوگرافی تیروئید و گردن اختصاص دارد. وقتی حساسیت و دقت سونوگرافی گردن را در نظر می گیرید، تجربه یعنی همه چیز. در مرکز تیروئید ما تکنسین های سونوگرافی سونوگرافی تیروئید و گردن را هر روز انجام می دهند.

شما نمی توانید چیزی را که نمی توانید ببینید یا پیدا کنید تشخیص دهید. همچنین باید بدانید که برای تشخیص درست سرطان تیروئید و بیماری تیروئید به دنبال چه چیزی هستید. این تخصص تنها با ده ها هزار سونوگرافی و ارزیابی/خواندن کامل تصاویر سونوگرافی ارائه می شود.

سونوگرافی اولین و حیاتی ترین آزمایش تصویربرداری برای سرطان تیروئید و مشکلات تیروئید است. این آزمایش بیمار را در معرض اشعه قرار نمی دهد. یک سونوگرافی کامل که تیروئید و کل گردن را بررسی می کند برای اطمینان از اینکه سرطان تیروئید فراموش نمی شود بسیار مهم است. زمانی که در نظر دارید سونوگرافی و ارزیابی تیروئید خود را کجا انجام دهید، تجربه و تخصص به معنای همه چیز است. فقط بهترین ها را برای سلامت تیروئید خود به کار بگیرید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT