• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اکوقلب جنین در تهران|اکو قلب جنین در غرب تهران||مراکز اکو قلب جنین


اکوقلب جنین در تهران؛بیماری قلبی مادرزادی (CHD) یک اختلال در قلب نوزاد است که در بدو تولد وجود دارد. این یکی از شایع ترین نوع نقایص مادرزادی است. اکوی قلب جنین یا اکوکاردیوگرافی جنین یک آزمایش اولتراسوند است که توسط پزشکان برای بررسی بیماری مادرزادی قلبی در نوزادان متولد نشده استفاده می شود.

قلب کودک مدت کوتاهی پس از لقاح شروع به شکل گیری می کند و تا هفته هشتم بارداری کامل می شود. قلب به عنوان یک ساختار لوله مانند شروع می شود که می پیچد و به قلب و دریچه های قلب جدا می شود. بیماری مادرزادی قلبی زمانی رخ می دهد که قلب در بدو تولد به درستی پیچ خورده یا تقسیم نشود.

h/اکوقلب جنین در تهران

اگر سوالی در مورد سونوگرافی یا ماموگرافی دارید و یا پزشک برایتان سونوگرافی یا ماموگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

اکوکاردیوگرافی جنین چیست؟

اکوکاردیوگرافی جنین یک سونوگرافی جامع از قلب جنین است. مبدل یک دوربین کوچک است که امواج صوتی اولتراسونیک را منتشر می کند و روی شکم مادر باردار قرار می گیرد.

مقالات پیشنهادی :

مرکز سونوگرافی سینه 

سونوگرافی واژینال در تهران 

سونوگرافی بارداری

امواج اولتراسوند از قلب کودک منعکس می شود و به دوربین منتقل می شود، که تصویر متحرکی از بخش های مختلف قلب را برای تجزیه و تحلیل پزشک ارائه می دهد. جریان خون در سراسر قلب نوزاد را می توان با استفاده از امواج صوتی نیز تشخیص داد. این به پزشک اجازه می دهد تا آناتومی و عملکرد قلب نوزاد متولد نشده را ارزیابی کند.

شما یا کودکتان در نتیجه این آزمایش هیچ گونه ناراحتی یا آسیبی را تجربه نخواهید کرد. به دلیل پیچیدگی قلب در حال رشد نوزاد و تعداد چیزهایی که پزشک به دنبال آن است، به طور معمول بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد تا این روش تکمیل شود. ‌

این سونوگرافی مانند هر سونوگرافی دیگری است که در دوران بارداری شما انجام می شود و تنها وجه تمایز آن این است که فقط برای بررسی قلب کودک شما و نه هیچ ساختار دیگری استفاده می شود.

قبل از انجام آزمایش، مهم است که تا آنجا که می توانید اطلاعات بیشتری در مورد سابقه قلبی خانوادگی خود، نقایص قلبی خود در صورت وجود، سوابق پزشکی یا هر جزئیات دیگری که ممکن است مورد نیاز باشد ارائه دهید.

سونوگرافی غربالگری جنین یک روش مهم در دوران بارداری شما است زیرا تشخیص CHD در اسرع وقت ضروری است. نقایص مادرزادی قلب می تواند خفیف و همچنین شدید باشد. CHD خفیف ممکن است سوراخی در قلب کودک شما باشد، در حالی که در مورد شدیدتر ممکن است قسمت هایی از دست رفته باشد.

برخی ممکن است در حالی که نوزاد هنوز در رحم است نیاز به ترمیم جراحی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به مرور زمان خود به خود بهبود پیدا کنند. تشخیص زودهنگام می تواند به متخصص قلب اطفال کمک کند تا در مورد شدت مشکل قلبی فرزندتان با شما مشورت کند.

چگونه اکو جنین بر سلامت شما تأثیر می گذارد؟

هم مادر و هم جنین در اکو جنین ایمن هستند. هیچ خطر قابل توجهی در ارتباط با این نوع سونوگرافی وجود ندارد زیرا از اشعه استفاده نمی کند. با این حال، انجام نشدن یک آزمایش پیشنهادی مانند این می تواند کودک شما را پس از تولد در معرض خطر قرار دهد.

اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما اکو جنین را توصیه نمی‌کند اما می‌خواهید آرامشی را که سونوگرافی می‌تواند به ارمغان بیاورد، به او بگویید تا بتوانید با هم کار کنید تا متوجه شوید چه چیزی برای شما و کودکتان بهتر است.

هر چند اکو جنین مجموعه ای از محدودیت های خاص خود را دارد. ممکن است نتواند تمام مشکلات تولد را تشخیص دهد یا ممکن است به طور نادرست وجود نقص مادرزادی را در زمانی که وجود ندارد نشان دهد.

سونوگرافی مامایی

سونوگرافی مامایی از امواج صوتی برای تولید تصاویری از نوزاد (جنین یا جنین) در داخل یک زن باردار و همچنین رحم و تخمدان مادر استفاده می کند. از تشعشعات یونیزان استفاده نمی کند، اثرات مضر شناخته شده ای ندارد و روش ارجح برای نظارت بر زنان باردار و نوزادان متولد نشده آنها است. مطالعه سونوگرافی داپلر - تکنیکی که جریان خون را در بند ناف، جنین یا جفت ارزیابی می‌کند - ممکن است بخشی از این معاینه باشد.

این روش نیاز به آماده سازی خاصی ندارد. از آنجایی که برای این معاینه فقط قسمت پایین شکم شما باید در معرض دید قرار گیرد، ممکن است بخواهید لباسی گشاد و دو تکه بپوشید. جواهرات را در خانه بگذارید.

هیچ زمان مناسبی برای یادگیری اینکه کودک شما نقص قلبی دارد وجود ندارد. در حالی که پیشرفت های بزرگی در جراحی قلب نوزادان حاصل شده است، هیچ راهی برای آماده شدن برای چنین اخباری وجود ندارد. با این حال، زمانی که تشخیص زودهنگام انجام شود، پیش آگهی می تواند بسیار بهتر باشد. اکثر نوزادان مبتلا به نقایص مادرزادی قلب (نقایبی که قبل از تولد ایجاد می شوند) تحت درمان قرار می گیرند و به زندگی عادی ادامه می دهند. وقتی پزشکان نقایص قلبی را در رحم تشخیص می‌دهند، والدین قبل از تولد نوزادشان زمان دارند تا شرایط را درک کنند و بپذیرند. پزشکان اطلاعات مورد نیاز خود را برای نظارت دقیق بر نوزاد و برنامه ریزی برای مناسب ترین مراقبت قبل، هنگام و بعد از تولد دارند. در برخی موارد، قبل از تولد می توان به مادران برای درمان مشکلات خاص، از جمله ناهنجاری های ریتم یا عملکرد قلب، دارو داد.

آزمایش پیشرفته تشخیص زودهنگام را ممکن می سازد

ما اکنون فناوری تشخیص ناهنجاری های قلبی در جنین ها را در اوایل سه ماهه دوم داریم. اگر در طول سه ماهه اول اولتراسوند پیشرفته و با وضوح بالا، شفافیت ضخیم نوکال (مجموعه مایع زیر پوست در پشت گردن نوزاد) را تشخیص دهیم، ممکن است نشان دهنده خطر ابتلای نوزاد باشد. در این صورت، اکوکاردیوگرافی جنین را در سه ماهه دوم برنامه ریزی می کنیم. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و سایر ابزارها نیز می توانند نگاهی دقیق به قلب نوزاد به ما ارائه دهند. متأسفانه، همه پزشکان از در دسترس بودن این خدمات آگاه نیستند یا بیماران خود را در معرض خطر نمی دانند. کمتر از نیمی از نقایص مادرزادی قلب قبل از تولد تشخیص داده می شوند. بنابراین، در آوریل 2014، انجمن قلب آمریکا دستورالعمل های به روز شده ای را در مورد تشخیص، مدیریت و درمان مشکلات مادرزادی قلب در رحم به منظور ترویج مداخله زودتر منتشر کرد.

f/اکوقلب جنین در تهران

چه کسی در معرض خطر است؟

بیماری قلبی مادرزادی چندان رایج نیست. تقریباً از هر 1000 نوزاد 8 نوزاد با نقص قلبی (کمتر از یک درصد) متولد می شوند. اکثر نقایص مادرزادی قلب هیچ علت شناخته شده ای ندارند. با این حال، شرایطی وجود دارد که زنان را در معرض خطر بیشتری برای داشتن نوزادی با چنین نقصی قرار می دهد. این شامل:

خودتان دچار نقص قلبی هستید

داشتن والدین یا خواهر و برادری که با نقص قلبی متولد شده اند

مصرف داروی ضد تشنج در سه ماهه اول بارداری

مصرف لیتیوم برای درمان افسردگی

مصرف مسکن هایی به نام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) در سه ماهه سوم بارداری

چاقی

بارداری با دیابت

باردار شدن از طریق IVF

داشتن نوزادی با ناهنجاری های کروموزومی، مانند سندرم داون

اطراف فک ها با اعوجاج بیشتر به دلیل خطاهای فنی در گرفتن تصویر وجود دارد. اما هنگامی که یک تفسیر موفقیت آمیز انجام شد، اساس تشخیص و درمان مرتبط را ایجاد می کند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

چه کاری می توانی انجام بدهی؟

اگر در معرض خطر بالاتری قرار دارید، آزمایش سه ماهه اول توسط متخصص طب جنین مادر می تواند ناهنجاری های قلبی را در اوایل هفته 11 تا 13 تشخیص دهد. اگر آزمایشات نشان دهنده یک مشکل بالقوه باشد، متخصص ممکن است اکوکاردیوگرافی جنین را توصیه کند. مرکز بارداری پرخطر یکی از معدود مراکز درمانی در غرب ایالات متحده است که اکوکاردیوگرافی سه ماهه اول را انجام می دهد. برای مادر، این آزمایش بدون درد شبیه سونوگرافی است. اگر بیماری مادرزادی قلبی تشخیص داده شود، متخصص طب جنین مادر شما می‌تواند با متخصص زنان و زایمان و متخصص قلب کودکان برای برنامه‌ریزی مؤثرترین مراقبت همکاری کند. شما باید از مشاوران کمک بخواهید تا به شما کمک کنند تا با هر غم و اندوهی که ممکن است تجربه کنید کنار بیایید، آموزش های لازم را دریافت کنید و شما را برای درمان مورد نیاز پس از تولد آماده کنید. بسته به پیچیدگی نقص، ممکن است کودک شما در یک یا دو سال اول زندگی خود پس از تولد نیاز به نظارت داشته باشد. نقایص پیچیده قلبی ممکن است نیاز به درمان فوری در بدو تولد یا در سال اول داشته باشند. درمان می تواند از دارو تا جراحی متفاوت باشد. بسیاری از جراحی هایی که زمانی به عنوان روش های قلب باز انجام می شد، اکنون با استفاده از یک کاتتر کوچک از طریق ورید انجام می شود. شاید دانستن اینکه بیش از یک میلیون بزرگسال با نقایص مادرزادی در ایالات متحده زندگی می کنند مفید باشد. تقریباً همه کودکانی که اکنون با نقص قلبی متولد می شوند تا بزرگسالی زنده می مانند و زندگی فعال و سالمی دارند.

پیشرو در پزشکی جنین مادر

مرکز بارداری الوند در خط مقدم تشخیص و مدیریت ناهنجاری های جنینی است و جزو 10 مرکز اولیه در کشور بود که در اکوکاردیوگرافی جنین معتبر بود. متخصصان طب جنین مادر و پرستاران ما خوشحال هستند که در مورد هرگونه سوالی که ممکن است در مورد بارداری و بیماری مادرزادی قلبی داشته باشید با شما صحبت کنند.

ارزیابی و مدیریت ما در مورد بارداری های پرخطر شامل مراقبت های جامع و خدمات پزشکی برای مادران و نوزادان متولد نشده آنها می شود. پزشکان طب مادر و جنین ما (پریناتولوژیست) آموزش های پیشرفته ای را در زمینه ارزیابی جنین و روش های تشخیصی و درمانی درون رحمی گذرانده اند. آنها آموزش های پیشرفته ای در ارزیابی و مدیریت مادران مبتلا به شرایط پزشکی دارند که ممکن است بر بارداری تأثیر بگذارد یا تحت تأثیر قرار گیرد.

 

چه کسانی به اکوکاردیوگرام جنین نیاز دارند؟

بیماری مادرزادی قلب (CHD) شایع ترین نقص مادرزادی اصلی است و عامل اصلی مرگ نوزادان در اثر یک ناهنجاری مادرزادی است. درصد مرگ و میر مربوط به ناهنجاری های مادرزادی است. بروز CHD در میان تولدهای زنده 6 تا 12 در هر 1000 است و احتمالاً با توجه به ختم خود به خود و انتخابی با CHD دست کم برآورد می شود. به 3 دسته: عوامل مادری، عوامل جنینی و عوامل خطر خانوادگی. با در نظر گرفتن این عوامل خطر، بیماران با خطر افزایش یافته باید برای اکوکاردیوگرافی جنین در نظر گرفته شوند.

 

اکوکاردیوگرافی جنین

برخلاف غربالگری قلب جنین (یعنی یک سونوگرافی تشریحی دقیق و غربالگری ناهنجاری جنین)، اکوکاردیوگرافی جنین باید برای جمعیت های پرخطر اختصاص داده شود. حاملگی هایی که خطر ابتلا به CHD را بیشتر از جمعیت دارند، نیاز به ارزیابی جامع قلب جنین با اکوکاردیوگرافی جنین دارند. دستورالعمل های ملی و بین المللی بی شماری وجود دارد که الزامات اکوکاردیوگرافی جنین را استاندارد می کند. این دستورالعمل‌ها توسط سازمان‌های متعددی از جمله مؤسسه سونوگرافی آمریکا در پزشکی، انجمن بین‌المللی سونوگرافی در زنان و زایمان، انجمن قلب آمریکا، و انجمن قلب و عروق اروپایی اروپا، از جمله انستیتوی اولتراسوند در پزشکی، جمع‌آوری شده‌اند. 5-9 اکوکاردیوگرام جنین باید شامل ارزیابی دقیق وضعیت جنین، محور قلب، اتاق‌های قلبی، عروق بزرگ، دریچه‌های دهلیزی و نیمه قمری، اتصالات وریدی سیستمیک و ریوی، عملکرد قلب و ریتم است. وجود دستورالعمل های روشن توسط جوامع به استانداردسازی رویکرد ارزیابی قلب جنین کمک می کند.

 

مقالات پیشنهادی : 

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

اکوکاردیوگرام جنین معمولاً باید بین هفته های 18 تا 22 بارداری انجام شود

هفته 22 بارداری؛ با این حال، زمان دقیق توسط بسیاری از عوامل دیگر از جمله زمان شناسایی عوامل خطر و تشخیص غربالگری که معاینه را تضمین می کند، و همچنین انواع منابع مرتبط، از جمله در دسترس بودن اکوکاردیوگرافی سه ماهه اول، ملاحظات مالی و لجستیکی تعیین می شود. و در دسترس بودن قرار ملاقات فراوانی و پیگیری اکوکاردیوگرافی باید شخصی‌سازی شود و به محل تمرین، منابع موجود و سابقه طبیعی بیماری برای بهینه‌سازی برنامه‌ریزی زایمان پس از زایمان بستگی دارد. اکوکاردیوگرام های برنامه ریزی زایمان بر اساس پیشرفت بیماری، تغییرات هماهنگی پس از زایمان و محدودیت های تصویربرداری اولیه تریاژ می شوند.

 

خطرات و مزایای غربالگری و تشخیص CHD قبل از تولد

مزایای غربالگری قبل از تولد حول آماده سازی والدین و پس از زایمان با بهبود بعدی در عوارض و مرگ و میر نوزادان است. مشاوره و آمادگی والدین را نباید دست کم گرفت. حتی اگر ضایعه دقیق یا برنامه های پس از تولد تا زمان تولد با اکوکاردیوگرام پس از تولد و ارزیابی بالینی نوزاد نهایی نشده باشد، تشخیص قبل از تولد به خانواده اجازه می دهد تا اطلاعات پیش آگهی را قبل از تولد به دست آورد و تصمیمات آگاهانه ای در مورد بارداری از جمله مدیریت بارداری در رحم اتخاذ کند. مداخلات، و خاتمه علاوه بر این، به خانواده اجازه می‌دهد تا برنامه‌ریزی زایمان، از جمله مکان، زمان، و نحوه تولد را برای بهینه‌سازی نتایج مادر و نوزاد بهینه کند.

تشخیص پیش از تولد CHD، بقای نوزاد را بهبود می بخشد. عوارض نوزادی با بهینه سازی و شناسایی بیمارانی که در بدو تولد نیاز به مداخله فوری دارند، از جمله تجویز پروستاگلاندین، مداخله ترانس کاتتر، و ضربان احتمالی، بهبود می یابد.

فرصت‌های درمان جنین، به‌ویژه درمان دارویی از طریق جفت برای برخی از آریتمی‌های جنینی، آشکارا با تشخیص زودهنگام مفید است. مداخلات تهاجمی قبل از تولد، مانند ناهنجاری های شدید دریچه و سندرم هیپوپلاستیک قلب چپ، عمدتا تحت پروتکل های تحقیقاتی باقی می مانند.

 

خطرات مربوط به انجام اکوکاردیوگرافی جنین، به ویژه در غیاب یافته های قلبی در غربالگری روتین، شامل پتانسیل اضطراب خانوادگی و والدین، تشخیص مثبت کاذب، آزمایشات و مداخلات غیرضروری اضافی، و مقرون به صرفه بودن نامشخص و خطر تعیین شده قبلی است. مرحله. علاوه بر این، اکثر ضایعات حیاتی قلبی در ارزیابی دقیق تشریحی نادیده گرفته نمی شوند

 

چه کسانی باید اکوکاردیوگرام جنین بگیرند؟

عوامل خطر بالینی برای CHD (جدول) در 3 دسته خطر قرار می گیرند: شرایط خانوادگی، مادری یا جنینی. 5،6 این موضوع همچنان موضوع بحث است که چه درصدی از شیوع اولیه (0.3٪ -1.2٪) نیاز به غربالگری اضافی توسط جنین دارد. اکوکاردیوگرافی اگرچه ما بر اساس شواهد توصیه هایی ارائه می کنیم، این تصمیم باید برای جامعه ای که به آن خدمات ارائه می شود اعمال شود و شامل تجزیه و تحلیل مزایای اکوکاردیوگرافی جنین نسبت به غربالگری و پیچیدگی غربالگری سونوگرافی (در مقابل اکوکاردیوگرافی جنین) در مرکزی باشد که بیمار باردار دریافت می کند. اهميت دادن.

در بسیاری از مناطق، دلیل شماره 2 که بیشتر افراد باردار برای اکوکاردیوگرام جنین قبل از تولد فرستاده می شوند، مشکوک بودن به بیماری ساختاری قلب است که در سونوگرافی زنان و زایمان مشاهده می شود، که در حدود 50 درصد موارد منجر به تشخیص می شود. عوامل خطری که اکوکاردیوگرام جنین را تضمین می کنند در شکل 2 و جدول خلاصه شده است.

 

عوامل مادری که انجام اکوکاردیوگرافی جنین را ضروری می کند

هم دیابت پیش از بارداری و هم فنیل کتونوری شرایط متابولیکی هستند که خطر جنین جنین و رشد غیرطبیعی قلب را افزایش می‌دهند، مخصوصاً مربوط به تراتوژنیسیته در جهت رشد قلبی است. دیابت بارداری تقریباً 2 درصد از تمام بارداری ها را تحت تأثیر قرار می دهد. دیابت بارداری با افزایش 5 برابری (5-3٪) در CHD همراه است و می تواند قلب جنین را از طرق مختلف تحت تأثیر قرار دهد. در رشد قلب؛ دوم، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک جنین ممکن است حتی با کنترل خوب قند خون رخ دهد. و سوم، مطالعات اختلال در عملکرد قلب برخی از نوزادان و جنین های حاملگی دیابتی را نشان داده است که می تواند با و بدون هیپرتروفی سپتوم رخ دهد. خطر نسبی (RR) CHD جنین بر اساس نقص قلبی خاص متفاوت است، اما RR برای نقایص تک بطنی به 18.24.15-17 است.

تمام حاملگی های دیابتی قبل از بارداری بدون در نظر گرفتن هموگلوبین A1c (HbA1c) با افزایش خطر CHD مرتبط هستند. در مقابل، با دیابت پیش از بارداری، مقاومت به انسولین سه ماهه سوم دیابت بارداری خطر ابتلا به CHD را افزایش نمی دهد. با این حال، نکته مهم این است که دیابت حاملگی کنترل نشده می تواند با هیپرتروفی بطن جنین همراه باشد و درجه هیپرتروفی با کنترل قند خون مرتبط است.

فنیل کتونوری مادر (PKU) خطراتی مشابه دیابت دوران بارداری برای جنین دارد. PKU مادر درمان نشده با پیامدهای نامطلوب بارداری همراه است که شامل CHD، تاخیر در رشد عصبی، میکروسفالی و محدودیت رشد جنین می شود. افزایش فنیل آلانین مادر (بیش از 15 میلی گرم در دسی لیتر) با افزایش 10 تا 15 برابری خطر CHD همراه است. اگر سطح فنیل آلانین کمتر از 6 میلی‌گرم در دسی لیتر قبل از لقاح، کنترل رژیم غذایی PKU تا هفته 10 و بدون افزایش خطر ابتلا به CHD جنینی تا هفته 10 به دست نیاید، خطر شگفت‌انگیز 12 درصدی برای CHD جنین وجود دارد. دیابت مادر و PKU هر دو نمونه هایی را ارائه می دهند که در آن بهینه سازی شرایط متابولیک قبل از بارداری می تواند نتایج بارداری از جمله خطر CHD جنین را بهبود بخشد.

 

عوامل قلبی جنین: ساختار، سرعت و ریتم

واضح‌ترین و رایج‌ترین نشانه برای ارجاع برای اکوکاردیوگرافی جنین، مشکوک به ناهنجاری ساختاری قلب، مشکوک به ریتم یا ناهنجاری مشکوک ضربان است. بازده تشخیصی پس از غربالگری غیرطبیعی در سونوگرافی زنان و زایمان به طور قابل توجهی بهتر از اندیکاسیون های غربالگری غیرقلبی برای اکوکاردیوگرافی جنین است. در طول سونوگرافی غربالگری قلب، بازده تشخیصی CHD جنینی که از نمای غیرطبیعی 4 حفره ای ناشی می شود، 40 درصد است، افزودن مجاری خروجی سمت راست و چپ، میزان مثبت بودن صفحه نمایش را به 52 درصد افزایش می دهد و شامل نمای 3 رگ با نای بیشتر تشخیص CHD را افزایش می دهد.

در مورد ناهنجاری های ریتم، برادی کاردی جنینی ثانویه به CHB تقریباً در 50 تا 55 درصد موارد با CHD همراه است و برادی کاردی جنینی نیز ممکن است با اشکال فنوتیپ چپ یا پلی اسپلنی هتروتاکسی همراه باشد. تاکی کاردی جنین به ندرت ممکن است با CHD همراه باشد، اما همچنان نشانه ای برای اکوکاردیوگرافی جنین است، زیرا در موارد تاکی آریتمی یا برادی آریتمی، اکوکاردیوگرام می تواند ساختار و عملکرد قلب را ارزیابی کند، مکانیسم زمینه ای تاکی کاردی یا برادی کاردی را تعیین کند، و درمان را راهنمایی کند، از جمله در درمان رحم. 0.32 PAC بازده تشخیصی پایینی برای CHD 0.3٪ دارند، اما ممکن است قبل از آریتمی های بدخیم تر باشند.

 

ناهنجاری های مادرزادی غیر قلبی

برای ناهنجاری های مادرزادی عمده غیرقلبی، صرف نظر از علت ژنتیکی، اکوکاردیوگرام جنین را به شدت توصیه می کنیم. اگر یک ناهنجاری کروموزومی شناخته شده یا مشکوک وجود داشته باشد، آنیوپلوئیدی، حذف/تکثیر، جهش تک ژنی یا بازآرایی جنین وجود داشته باشد، اکوکاردیوگرافی جنین انجام شود.

بروز CHD در حضور 1 یا بیشتر ناهنجاری های خارج قلبی بین 20 تا 45 درصد تخمین زده می شود و خطر با توجه به ناهنجاری های موجود متفاوت است. CHD در 70% جنین‌های دارای ناهنجاری‌های دستگاه تناسلی، 30% امفالوسل، 30% با فتق مادرزادی دیافراگم، 20% با آترزی اثنی عشر و 5% تا 15% از جنین‌ها با ناهنجاری‌های سیستم عصبی مرکزی دیده می‌شود.

همه جوامع با غربالگری یک شریان نافی موافق نیستند، ما اکوکاردیوگرافی جنین را در نظر می گیریم، زیرا بروز CHD تا 3.9% وجود دارد. DV)، و این خطر کمی بیشتر از آستانه غربالگری ما است.

 

مقالات پیشنهادی :

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

هیدروپس جنینی غیر ایمنی

به طور مشابه، برای اندیکاسیون اکوکاردیوگرافی جنین برای ناهنجاری های ساختاری عمده، هیدروپس جنین نشانه ای برای ارجاع برای اکوکاردیوگرافی جنین می دهد. ناهنجاری های قلبی شایع ترین علت هیدروپس غیر ایمنی هستند (15 تا 25 درصد هیدروپس ناشی از CHD یا آریتمی قلبی). فرض بر این است که هیدروپس به دلیل افزایش فشار وریدی ناشی از اضافه بار حجمی به دلیل برگشت دریچه، اضافه بار فشار ناشی از انسداد خروجی و کاهش زمان پر شدن دیاستولیک در طی تاکی کاردی رخ می دهد.

 

افزایش شفافیت نوکال

ارتباط با افزایش شفافیت نوکال (NT) با آنیوپلوئیدی و CHD به خوبی ثابت شده است. در شرایط کاریوتیپ طبیعی (بدون آنیوپلوئیدی) اما افزایش NT، اگر NT بیشتر باشد، خطر CHD 1٪ تا 3٪ است. از صدک 95 (3.0 میلی متر) و 6٪ اگر NT بیشتر از صدک 99 (3.5 میلی متر) باشد. اگر NT حداقل 3.5 میلی متر باشد باید اکوکاردیوگرافی جنین انجام شود و اگر حداقل 3.0 میلی متر و کمتر از آن باشد.

3.5 میلی متر خطر CHD با افزایش NT به طور تصاعدی افزایش می یابد: 24٪ اگر بیشتر از 6.0 میلی متر باشد و 60٪ اگر بیشتر از 8.5 میلی متر باشد. مجموعه ای از ادبیات بازجویی از DV را برای خطر طبقه بندی یک NT ضخیم توصیه می کند. DV غیر طبیعی با NT بیشتر از 3.0 میلی متر اما کمتر از 3.5 میلی متر، بازده تشخیصی برای CHD ماژور را تا 15٪ افزایش می دهد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT