• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیوپسی سینه در تهران|بهترین مرکز بیوپسی تهران|مراکز بیوپسی در تهران


بیوپسی سینه در تهران؛در صورت مشکوک بودن به سرطان سینه، معاینه بالینی و ارزیابی تصویربرداری شامل ماموگرافی، سونوگرافی و گاهی MRI پستان انجام می شود. سپس میکروبیوپسی پستان تأیید خوش خیم یا بدخیم بودن ضایعه مشکوک را ممکن می سازد. در مورد سرطان، امکان تعیین نوع بافت شناسی و همچنین درمان ها وجود دارد.

 

D/بیوپسی سینه در تهران

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

 

بیوپسی چیست؟

 بیوپسی از پستان زمانی انجام می شود که یک ناهنجاری در طی ماموگرافی یا در سونوگرافی برست (سینه)  تشخیص داده شود. نمونه ای از ناحیه مشکوک با استفاده از سوزن و تحت بی حسی موضعی گرفته می شود. در بیشتر موارد، رادیولوژیست مسئول گرفتن این نمونه است.

تشخیص ضایعه مشکوک فقط با بیوپسی قابل تایید است. اگر بیوپسی سرطان را تایید کند، بررسی آناتوموپاتولوژیک زیر میکروسکوپ امکان تعیین نوع تومور و ویژگی های آن را فراهم می کند.

 

انواع مختلف بیوپسی

برای تشخیص سرطان از چندین نوع بیوپسی استفاده می شود.

میکروبیوپسی امکان برداشت قطعاتی از ضایعه را فراهم می کند. با  کمک گرفتن  از یک سوزن ظریف و تحت نظر بی حسی موضعی انجام خواهد شد.

ماکروبیوپسی اجازه می دهد تا نمونه های بزرگتر و متعددتری گرفته شود. سوزن حجیم تر از سوزن میکروبیوپسی است. این تکنیک به ویژه در کانون های میکروکلسیفیکاسیون استفاده می شود.

هنگامی که بیوپسی توسط سونوگرافی هدایت می شود، به آن "بیوپسی هدایت شده با اولتراسوند" می گویند. هنگامی که توسط دکتر ماموگرافی هدایت می شود، "بیوپسی استریوتاکسیک" نامیده می شود. بیوپسی به ندرت توسط MRI هدایت می شود. در برخی موارد، یک گیره در ناحیه بیوپسی قرار داده می شود. این به عنوان یک معیار برای درمان بیشتر عمل می کند.

همچنین می توان با استفاده از یک سوزن ساده سلول ها را از گانگلیون خارج کرد: به این عمل سیتوپانکچر می گویند.

 

اصل میکروبیوپسی سینه چیست؟

میکروبیوپسی پستان یک مرحله ضروری در تشخیص سرطان سینه است. باید در نظر داشت که تشخیص سرطان سینه یک تشخیص بافتی است.

بیوپسی ضروری است زیرا تشخیص سرطان یک تشخیص بافت شناسی است.

میکروبیوپسی پستان نمونه ای از قطعات بافتی از ضایعه مشکوک به سرطان است. توسط رادیولوژیست تحت کنترل سونوگرافی انجام می شود، یعنی رادیولوژیست توسط سونوگرافی برای گرفتن نمونه هدایت می شود. سپس نمونه‌ها به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شوند و در آنجا توسط آسیب‌شناس که نتیجه را ارائه می‌دهد، زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند.

 f/بیوپسی سینه در تهران

چه زمانی بیوپسی سینه انجام دهیم؟

کشف یک ناهنجاری پستان در سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI پستان باید انگیزه تجویز میکروبیوپسی پستان باشد. طبقه بندی های مختلف مورد استفاده برای هر معاینه تصویربرداری، مرحله ای را که باید از آن ناهنجاری بررسی شود، تعیین می کند.

در برخی موارد، ماکروبیوپسی ضروری است و تحت هدایت رادیولوژیک انجام می شود.

در عمل، هر ضایعه مشکوک به بدخیمی نیاز به تایید بافت شناسی از طریق تجزیه و تحلیل نمونه بیوپسی دارد. مطالعه عناصر پیش بینی کننده و پیش آگهی تومور، تعیین نوع و روش های درمان را ممکن می سازد.

 

مزایای بیوپسی هسته سینه

انجام میکروبیوپسی پستان ساده، غیر تهاجمی و تقریبا بدون درد است. این عمل تحت بی حسی موضعی انجام می شود و پس از برش بسیار کوچک پوست و ضد عفونی کردن پوست، یک سوزن ظریف با استفاده از تفنگ وارد می شود.

پس از تعیین محل ندول مورد بیوپسی با استفاده از سونوگرافی، پزشک چند نمونه می گیرد. مورد دوم قبل از وقوع کلیک ثانویه در هر نمونه به شما هشدار می دهد.

شرایط آسپتیک سخت خطر عفونت را کاملا استثنایی می کند.

علاوه بر این، ممکن است پزشک گیره های فلزی را در سینه قرار دهد، این نقطه عطفی است که هدف آن یافتن محل دقیق ضایعه است.

 

چگونه قبل از معاینه میکروبیوپسی پستان آماده شویم؟

هیچ آمادگی خاصی برای میکروبیوپسی پستان وجود ندارد. این معاینه به صورت سرپایی انجام می شود و بین 20 تا 30 دقیقه طول می کشد، ممکن است پستان برای چند روز حساس باشد، اما بلافاصله بعد از آن می توانید فعالیت های معمولی روزانه خود را از انجام دهید.

 

قبل از میکروبیوپسی سینه چه اقداماتی باید رعایت شود؟

در طول مشاوره اولیه با پزشک خود و هنگام تعیین قرار ملاقات برای میکروبیوپسی پستان، ضروری است که درمان های فعلی و سابقه پزشکی و جراحی خود را نشان دهید. در واقع، برخی از داروها باید قبل از عمل قطع یا تطبیق داده شوند.

برای مثال، قطع مصرف آسپرین در 10 روز قبل از میکروبیوپسی ضروری است. اگر از درمان ضد انعقاد (AVK، DOAC و غیره) استفاده می کنید، در صورت امکان باید با توافق با متخصص قلب یا پزشک معالج، آن را متوقف کنید.

در هر صورت، پرونده پزشکی دقیق شما باید برای پزشک، پزشک و تیم سنولوژی شما شناخته شود.

 

اقدامات احتیاطی در روز میکروبیوپسی پستان چیست؟

به یاد داشته باشید که تمام سوابق پزشکی خود (گزارش ها و عکس برداری با اشعه ایکس) را در روز معاینه به همراه داشته باشید.

علاوه بر این، با معده خالی آمدن بی فایده است. پس از بیوپسی نیز می توانید بدون نگرانی غذا بخورید و بنوشید.

سپس می توانید فعالیت های معمول خود را بدون اقدامات احتیاطی عمده از سر بگیرید. با این حال توصیه می شود از انجام فعالیت بدنی شدید به مدت 24 ساعت خودداری شود و بانداژ فشاری در حین نمونه برداری و این مدت 48 ساعت نگه داشته شود.

نتایج بیوپسی در چند روز (بین 7 تا 10 روز) به دست می آید. بنابراین باید حدود ده روز پس از بیوپسی با جراح خود ملاقاتی داشته باشید تا او بتواند نتایج را به شما اطلاع دهد و شما را از اقدامی که باید انجام شود مطلع کند.

بیوپسی سینه یک روش رایج است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از آن برای تعیین اینکه آیا یک ناحیه مشکوک در پستان شما می تواند سرطان باشد یا خیر، استفاده می کنند، اگرچه تقریباً 80٪ از نتایج بیوپسی پستان سرطان نیستند. انواع مختلفی از بیوپسی سینه وجود دارد. آنها معمولاً شامل سوزن بیوپسی یا جراحی هستند.

 

بیوپسی سینه برای چه مواردی استفاده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است از شما بخواهد که تحت بیوپسی سینه قرار بگیرید تا سرطان سینه یا بیماری دیگری را تأیید یا رد کند. ارائه‌دهندگان معمولاً پس از آزمایش‌های دیگر، مانند ماموگرافی یا معاینه فیزیکی پستان، بیوپسی پستان را توصیه می‌کنند، زمانی که احتمال سرطان سینه وجود دارد.

در یکی از انواع بیوپسی پستان، رادیولوژیست از دستگاه سونوگرافی برای هدایت سوزن به ناحیه ای در پستان که برای بیوپسی باید برداشته شود، استفاده می کند.

 

انواع مختلف بیوپسی سینه چیست؟

انواع مختلفی از روش های بیوپسی سینه وجود دارد. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما بر اساس عوامل خاصی، از جمله:

اندازه ناحیه مشکوک در سینه شما.

محل ناحیه مشکوک در سینه شما.

منطقه مشکوک چقدر نگران کننده به نظر می رسد.

آیا با معاینه فیزیکی می توانند بافت مشکوک را احساس کنند یا خیر.

سلامت کلی و ترجیحات شخصی شما.

 

e/بیوپسی سینه در تهران

انواع مختلف بیوپسی پستان، بر اساس نحوه برداشتن بافت پستان:

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA): برای این بیوپسی، ارائه دهنده شما از یک سوزن و سرنگ نازک برای بیرون کشیدن نمونه ای از سلول های سینه یا مایع شما استفاده می کند. این بیوپسی معمولاً برای توده‌های سینه است که می‌توانید با معاینه فیزیکی آن‌ها را احساس کنید، و ممکن است ارائه‌دهنده شما برای یافتن توده‌ای که بیوپسی می‌شود نیازی به سیستم تصویربرداری نداشته باشد.

بیوپسی با سوزن مرکزی: برای این بیوپسی، ارائه دهنده شما از یک سوزن توخالی بزرگتر برای برداشتن یک نمونه از بافت سینه در هر تزریق استفاده می کند. این نوع بیوپسی معمولاً شامل راهنمایی تصویربرداری از سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI است.

بیوپسی هسته با کمک خلاء: در طول این بیوپسی، ارائه دهنده شما یک برش کوچک در پوست شما ایجاد می کند و یک سوزن بیوپسی مخصوص وارد می کند. سپس آنها از یک ابزار با انرژی خلاء برای مکش چندین نمونه کوچک از بافت سینه به مرکز سوزن بیوپسی استفاده می کنند. این روش بافت بیشتری را نسبت به بیوپسی هسته ای که با سوزن معمولی انجام می شود برداشته و معمولاً با راهنمایی تصویربرداری انجام می شود.

بیوپسی برش سینه (لومپکتومی): در طول این بیوپسی سینه، جراح شما جراحی را برای برداشتن توده ای در سینه انجام می دهد که ممکن است سرطان سینه باشد. بیوپسی سینه شامل برداشتن کل توده و معمولاً بافت اطراف آن است.

بیوپسی برشی پستان: در طول این بیوپسی سینه، جراح شما جراحی را برای برداشتن تنها بخشی از یک توده در سینه یا یک ناحیه غیر طبیعی انجام می دهد.

انواع مختلف بیوپسی سینه، بر اساس اینکه چگونه ارائه دهنده شما می تواند ناحیه مورد نظر را ببیند، عبارتند از:

بیوپسی پستان استریوتاکتیک: در طول این بیوپسی پستان، رادیولوژیست شما از ماموگرافی (ماموگرام) برای کمک به یافتن ناحیه ای از پستان که باید برای بیوپسی بردارید استفاده کند.

بیوپسی پستان با هدایت اولتراسوند: در طول این بیوپسی پستان، رادیولوژیست شما از دستگاه سونوگرافی استفاده می کند تا سوزن را به ناحیه ای در سینه هدایت کند که باید برای بیوپسی بردارید.

بیوپسی پستان با هدایت MRI: در طول این بیوپسی پستان، رادیولوژیست شما از دستگاه MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) استفاده می کند تا سوزن را به ناحیه ای در سینه شما هدایت کند که برای بیوپسی باید برداشته شود.

 

مقالات پیشنهادی : 

هزینه سونوگرافی سه بعدی رحم

زخم ماستیت

بهترین ماموگرافی تهران

چه زمانی به بیوپسی سینه نیاز دارم؟

در صورتی که یک یا چند مورد از شرایط زیر در مورد شما صدق کند، ممکن است پزشک شما را تحت بیوپسی سینه قرار دهد:

شما یا پزشکتان یک توده یا ضخیم شدن در سینه خود را احساس می کنید، و پزشک شما نگران است که ممکن است سرطان سینه باشد.

ماموگرافی شما یک ناحیه مشکوک را در سینه شما نشان می دهد.

شما یک سونوگرافی سینه یا پستان دارید که یافته نگران کننده ای را نشان می دهد.

ام آر آی سینه شما یک یافته مشکوک را نشان می دهد.

تغییرات غیرعادی در نوک پستان یا هاله ی نوک سینه خود دارید، مانند پوسته پوسته شدن، فرورفتگی پوست یا ترشحات غیرعادی.

 

چه کسی بیوپسی سینه را انجام می دهد؟

بسته به نوع بیوپسی سینه شما، رادیولوژیست یا جراح به احتمال زیاد بیوپسی سینه شما را انجام می دهد.

 

چگونه برای بیوپسی سینه آماده شوم؟

اگر تحت بیوپسی پستان هستید، مهم است که به پزشک، جراح و/یا رادیولوژیست خود اطلاع دهید:

اگر باردار هستید یا احتمال بارداری وجود دارد.

و یا اگر شما داروهای رقیق کننده خون میل می کنید. ارائه دهنده شما ممکن است داروهای شما را قبل از بیوپسی تنظیم کند تا از خونریزی یا کبودی زیاد جلوگیری کند.

اگر آسپرین یا مکمل های گیاهی مصرف می کنید.

اگر شرایط سلامتی دارید یا اخیراً جراحی کرده اید.

اگر آلرژی دارید، به خصوص به بیهوشی.

سوالات بیوپسی برای پرسیدن از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی:

چه نوع بیوپسی سینه دارم؟

آیا بی حسی موضعی خواهم داشت یا بیهوشی عمومی؟

این روش چقدر طول خواهد کشید؟

چه مقدار بافت سینه را بردارید؟

بهبودی پس از بیوپسی چگونه خواهد بود؟

آیا از این روش زخمی خواهم داشت؟

 

چه هنگامی می توانم انتظار نتیجه ها را داشته باشم؟

اگر برای بیوپسی سینه خود بیهوشی عمومی دریافت می کنید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما بخواهد چندین ساعت قبل از بیوپسی غذا نخورید و آب ننوشید. اگر بیهوشی عمومی یا مسکن می‌گیرید، می‌خواهید بعد از بیوپسی، کسی شما را به خانه ببرد، زیرا ممکن است بعد از عمل دچار کسالت شوید.

در هر شرایطی، ارائه‌دهنده دستورالعمل‌های خاصی را قبل از قرار ملاقات بیوپسی پستان به شما می‌دهد. حتما آنها را دنبال کنید.

 f/بیوپسی سینه در تهران

روش بیوپسی سینه چگونه کار می کند؟

بیشتر - اما نه همه - روش‌های بیوپسی سینه شامل هفت مرحله کلی است، از جمله:

استفاده از تصویربرداری یا راهنمایی مواد.

ایجاد برش.

برداشتن بافت پستان.

قرار دادن نشانگرهای بیوپسی

بستن برش.

بررسی نمونه بافت

در اینجا توضیحی در مورد نحوه عملکرد انواع روش های بیوپسی سینه ارائه شده است.

 

بیهوشی

اگر تحت بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی با سوزن مرکزی قرار می گیرید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما به احتمال زیاد استفاده از بی حس کننده موضعی را توصیه می کند. این بدان معنی است که ارائه دهنده شما یک داروی بی حسی را در اطراف ناحیه بیوپسی شما تزریق می کند تا ناحیه را بی حس کند تا در طول عمل احساس درد نکنید. شما همچنین در طول عمل بیدار خواهید بود.

اگر تحت بیوپسی جراحی (بیوپسی برداشتن پستان) هستید، پزشک شما ممکن است بیهوشی عمومی (در طول جراحی در خواب یا بیهوش باشید) و/یا بیهوشی موضعی (تزریق ماده بی حسی در نزدیکی محل جراحی) توصیه کند. بنابراین دردی احساس نخواهید کرد. آنها همچنین ممکن است از شما بخواهند که نوعی دارو به نام آرام بخش مصرف کنید تا به شما در آرامش کمک کند.

 

تصویربرداری یا راهنمایی مواد

اکثر بیوپسی‌های سینه شامل استفاده از یک دستگاه تصویربرداری یا روش هدایت مواد برای کمک به راهنمایی ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما به ناحیه‌ای در سینه شما است که نیاز به بیوپسی دارد. اگر توده‌ای در سینه دارید که پزشک می‌تواند با معاینه فیزیکی آن را احساس کند، ممکن است بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی با سوزن مرکزی بدون استفاده از دستگاه تصویربرداری انجام دهد.

در طول هر یک از این روش‌های تصویربرداری یا راهنمایی، مهم است که تا آنجا که ممکن است بی‌حرکت باشید تا پزشک بتواند ناحیه صحیح سینه‌تان را دقیقاً مشخص کند.

در اینجا توضیحی درباره انواع مختلف تصویربرداری یا راهنمایی مواد برای بیوپسی پستان آورده شده است.

بیوپسی تحت هدایت ماموگرام (بیوپسی استریوتاکتیک): در طول این بیوپسی پستان، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از تصاویر ماموگرافی، که تصاویر اشعه ایکس ویژه هستند، استفاده می کند تا به یافتن ناحیه ای از پستان که نیاز به بیوپسی دارد، کمک کند. در طول بیوپسی تحت هدایت ماموگرافی چه اتفاقی می افتد:

به احتمال زیاد روی میز معاینه با شکم دراز می‌کشید و سینه‌تان که قرار است از طریق سوراخ روی میز بیوپسی شود.

تجهیزات ماموگرافی که در زیر میز قرار دارد سینه شما را بین دو صفحه محکم فشرده می کند. در حالی که این اتفاق می افتد، دستگاه تصاویری از پستان شما می گیرد تا به ارائه دهنده شما کمک کند تا محل انجام بیوپسی را مشخص کند.

بیوپسی با هدایت اولتراسوند: در طول این بیوپسی پستان، ارائه‌دهنده شما از اولتراسوند (سیستم  تصویربرداری زنان و پستان که از امواج صوتی برای تهیه تصاویر از بافت‌ها و ساختارهای داخلی بدن استفاده می‌کند) استفاده می‌کند تا آن‌ها را به ناحیه‌ای از پستان که برای بیوپسی نیاز دارند هدایت کند. در طول بیوپسی با هدایت اولتراسوند چه اتفاقی می افتد:

روی میز مخصوص اولتراسوند به سمت پشت یا پهلو دراز می کشید.

رادیولوژیست شما ژل محلول در آب را روی پوست شما روی ناحیه ای از پستان که از آن عکس می گیرد، استفاده می کند.

رادیولوژیست شما سپس یک دستگاه دستی را روی ژل روی سینه شما حرکت می دهد تا از داخل سینه شما عکس بگیرد. این تصاویر به راهنمایی ارائه دهنده شما در هنگام گرفتن نمونه بیوپسی کمک می کند.

نمونه‌برداری با هدایت MRI: در طول این بیوپسی پستان، ارائه‌دهنده شما از MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) استفاده می‌کند که دستگاهی است که چندین عکس با جزئیات را بدون استفاده از اشعه ایکس می‌گیرد تا آنها را به ناحیه‌ای از پستان که برای بیوپسی نیاز دارد هدایت کند. در اینجا آنچه در طول بیوپسی با هدایت MRI اتفاق می افتد آمده است:

برخی از معاینات ام آر آی از تزریق ماده حاجب استفاده می کنند که نواحی خاصی از سینه شما را در تصاویر MRI "روشن" می کند، بنابراین ممکن است قبل از MRI تزریق شود.

روی یک میز MRI به شکم دراز خواهید کشید. یک ارائه دهنده سینه های شما را در یک ناحیه توخالی روی میز قرار می دهد. بیشتر واحدهای MRI شبیه لوله‌های استوانه‌ای شکل بزرگ هستند. آنها توسط یک آهنربای دایره ای احاطه شده اند که با کمک کامپیوتر تصاویری از داخل بدن شما ایجاد می کند. میزی که روی آن دراز کشیده اید به مرکز آهنربا می لغزد.

هنگامی که ارائه دهنده شما با استفاده از تصویر MRI ناحیه مشکوک پستان را پیدا کرد، بیوپسی را انجام می دهد.

محلی سازی سیم (محلی سازی سوزن): جراحان از موضعی سازی سیم برای جراحی های بیوپسی پستان استفاده می کنند تا به هدایت آنها به ناحیه ای در سینه شما که نیاز به بیوپسی دارند کمک کند. در اینجا چیزی است که در طول یک روش محلی سازی سیم اتفاق می افتد:

ارائه دهنده شما احتمالاً از یک تزریق بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن سینه شما استفاده خواهد کرد.

با کمک یک دستگاه تصویربرداری، مانند MRI یا سونوگرافی، آنها یک سوزن نازک و توخالی را در ناحیه مشکوک سینه شما وارد می کنند.

هنگامی که نوک سوزن در محل صحیح قرار گرفت، ارائه دهنده شما یک سیم نازک و استریل را از وسط سوزن وارد می کند. سیم دارای یک قلاب کوچک در انتهای آن است تا در جای خود ثابت بماند. سپس پزشک شما سوزن را بیرون می آورد و سیم در سینه شما باقی می ماند و انتهای دیگر سیم خارج از سینه شما باقی می ماند.

سپس برای بیوپسی سینه خود به اتاق عمل می روید. سیم موجود در سینه شما به هدایت جراح شما به ناحیه مشکوک در سینه شما کمک می کند تا بیوپسی را انجام دهد. آنها سیم را در طول جراحی پس از برداشتن بافت برمی دارند.

روش های جدیدتر دستگاه های محلی سازی بیوپسی پستان:

گلوله های کوچک رادیواکتیو که مقدار بسیار کمی تشعشع می کنند.

گلوله های مغناطیسی ریز که میدان های مغناطیسی کوچکی ایجاد می کنند.

بازتابنده‌های فرکانس رادیویی کوچکی که سیگنالی را منتشر می‌کنند که ارائه‌دهنده شما می‌تواند با استفاده از دستگاه خاصی که روی سینه شما نگه می‌دارد، ببیند.

ارائه دهنده شما می تواند هر یک از این دستگاه ها را یک روز قبل از عمل بیوپسی سینه در ناحیه مشکوک سینه قرار دهد. این دستگاه‌ها بر خلاف موضع‌گیری سیم‌ها به‌طور کامل در سینه شما قرار می‌گیرند و خارج از سینه شما نمی‌چسبند. سپس جراح شما می تواند با استفاده از یک آشکارساز دستی در حین جراحی، ناحیه مشکوک را در سینه شما پیدا کند.

 

مقالات پیشنهادی : 

درمان لنف ادم چیست؟

سونوگرافی واژینال

ام ار آی سینه چیست؟

برش

هنگامی که ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ناحیه‌ای از سینه‌تان را که بیوپسی می‌کند پیدا کرد، ممکن است برای انجام بیوپسی نیاز به ایجاد برش روی پوست شما داشته باشد.

اگر تحت بیوپسی با سوزن مرکزی یا بیوپسی هسته با کمک خلاء قرار می گیرید، ارائه دهنده شما یک برش کوچک (برش) روی پوست شما ایجاد می کند که طول آن حدود یک چهارم اینچ است. سپس سوزن بیوپسی و/یا دستگاهی که با برق کار می کند را وارد می کنند.

اگر تحت بیوپسی جراحی قرار می گیرید، جراح شما یک برش کوچک در سینه شما ایجاد می کند که ممکن است 1 تا 2 اینچ باشد و بخشی یا تمام توده مشکوک را بر می دارد، بسته به اینکه برش (جزئی) یا برش (کل) باشد.

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف نیازی به برش ندارد. ارائه دهنده شما به سادگی سوزن را به پوست شما تزریق می کند تا بیوپسی را انجام دهد.

 f/بیوپسی سینه در تهران

برداشتن بافت پستان

سپس، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما نمونه‌ای از بافت مشکوک یا کل آن را با استفاده از یکی از روش‌های زیر برمی‌دارد:

آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA): ارائه دهنده شما از یک سوزن بسیار نازک با یک سرنگ برای بیرون کشیدن سلول ها یا مایعات از بافت مشکوک استفاده می کند.

سوزن توخالی (سوزن هسته): ارائه دهنده شما از یک سوزن توخالی بزرگتر برای برداشتن یک نمونه از بافت مشکوک استفاده می کند.

دستگاه مجهز به خلاء: ارائه دهنده شما از یک دستگاه کوچک با انرژی خلاء برای مکش چندین نمونه از بافت مشکوک استفاده می کند.

جراحی بیوپسی برشی: جراح شما بخشی از بافت مشکوک را با استفاده از جراحی برمی دارد.

جراحی بیوپسی اکسیزیونی: جراح شما تمام بافت مشکوک - معمولاً یک توده یا تومور - را با استفاده از جراحی برمی‌دارد. آنها همچنین ممکن است بافت اطراف را برای آزمایش بردارید.

 

قرار دادن نشانگرهای بیوپسی

در طول روش بیوپسی پستان، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک نشانگر یا گیره فلزی بسیار کوچک را در جایی که نمونه بیوپسی گرفته است قرار دهد. ارائه‌دهنده شما ممکن است این کار را انجام دهد تا اگر بیوپسی شما سلول‌های سرطانی یا سلول‌های پیش سرطانی را نشان داد، بتواند محل بیوپسی را برای برداشتن بافت‌های بیشتری از سینه با جراحی پیدا کند.

حتی اگر بعد از بیوپسی نیازی به درمان یا جراحی بیشتری نداشته باشید، نشانگر به رادیولوژیست اجازه می دهد تا محل نمونه برداری شما را در ماموگرافی های بعدی ببیند.

 

بستن برش

اگر آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی با سوزن مرکزی انجام داده اید، ارائه دهنده شما احتمالاً از یک باند استریل برای پوشاندن محل بیوپسی شما استفاده می کند.

اگر بیوپسی جراحی کرده اید، جراح برش شما را با بخیه یا نوارهای چسبنده می بندد. جراح شما دستورالعمل هایی را در مورد نحوه مراقبت از برش و اینکه آیا نیاز به برداشتن بخیه ها دارد به شما می دهد.

 

بررسی نمونه بافت

پس از انجام بیوپسی سینه، پزشک نمونه بیوپسی شما را برای بررسی و آزمایش به آزمایشگاه می فرستد. یک دانشمند ویژه به نام پاتولوژیست نمونه را پردازش می کند و زیر میکروسکوپ به آن نگاه می کند. آنها در صورت وجود، تشخیص را تعیین می‌کنند و گزارش را برای ارائه‌دهنده شما ارسال می‌کنند.

 

در طول بیوپسی سینه چه انتظاری باید داشته باشم؟

انواع مختلفی از روش‌های بیوپسی سینه وجود دارد و هر کدام کمی متفاوت است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما را از طریق مراحل این روش راهنمایی می کند و به هر سؤالی که دارید پاسخ می دهد.

 

مواردی که می توانید در طول بیوپسی سینه انتظار داشته باشید:

شما احتمالاً ناراحتی یا درد پستان  بسیار کمی را تجربه خواهید کرد زیرا بیهوشی موضعی یا عمومی خواهید داشت. اگر بافت سینه متراکم یا ناهنجاری هایی در پشت نوک پستان خود دارید، ممکن است در طول عمل ناراحتی بیشتری را تجربه کنید.

اگر یک بی‌حسی موضعی، بی‌حسی عمومی و/یا آرام‌بخش دریافت می‌کنید، یک ضربه خفیف از تزریق سوزن یا تزریق داخل وریدی را تجربه خواهید کرد.

هنگامی که ارائه دهنده شما سوزن بیوپسی را وارد می کند و در حین برداشتن بافت، احتمالاً فشاری را احساس خواهید کرد. این طبیعی است.

این مهم است که در زمانی که ارائه دهنده شما در حال انجام تصویربرداری و بیوپسی است، بسیار بی حرکت باشید.

کل زمان انجام عمل به نوع بیوپسی و وضعیت منحصر به فرد شما بستگی دارد. در بیشتر موارد، بیوپسی می تواند 20 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

 

ریکاوری پس از بیوپسی سینه چقدر طول می کشد؟

اگر بیوپسی سوزنی با بی‌حسی موضعی انجام داده‌اید، ممکن است در ناحیه بیوپسی احساس ناراحتی کنید، اما می‌توانید روز بعد به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

اگر بیوپسی جراحی کرده اید، بهبودی شما ممکن است بیشتر طول بکشد. بسته به اینکه برش شما چقدر بزرگ است و چه مقدار بافت سینه را جراح برداشته است، ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد تا بتوانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

احتمالاً برای چند روز درد در ناحیه بیوپسی را تجربه خواهید کرد. جراح دستورالعمل های خاصی را برای بهبودی به شما می دهد.

 

 مقالات پیشنهادی : 

 سونوگرافی حاملگی

 سونوگرافی در تهران

بیوپسی از پستان و تیروئید

خطرات و عوارض احتمالی بیوپسی پستان چیست؟

اکثر بیوپسی‌های سینه کم تهاجمی هستند و اکثر افراد به خوبی پس از آن بهبود می‌یابند. برخی از عوارض جانبی رایج در روش بیوپسی سینه وجود دارد، از جمله:

کبودی.

خون ریزی.

تورم.

درد

عفونت

اگر علائم عفونت مانند قرمزی، چرک و/یا تب را تجربه کردید، در اسرع وقت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

 

عوارض بسیار نادر روش های بیوپسی پستان:

سقوط ریه (پنوموتوراکس).

هموتوراکس (خون بین دیواره قفسه سینه و ریه ها جمع می شود).

هموپنوموتوراکس (داشتن یک ریه از بین رفته و خون بین دیواره قفسه سینه و ریه ها جمع می شود).

 

نتایج بیوپسی سینه چقدر طول می کشد؟

معمولاً 1 تا 2 هفته طول می کشد تا نتایج بیوپسی شما برگردد، اما این ممکن است متفاوت باشد. عواملی که بر مدت زمان طول می کشد تا نتایج بیوپسی سینه تأثیر بگذارند .

 

نتایج بیوپسی سینه به چه معناست؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و آسیب شناسان می توانند از اصطلاحات مختلف در گزارش بیوپسی پستان استفاده کنند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نتایج را به طور کامل برای شما توضیح خواهد داد. از پرسیدن سوال نترسید

به طور کلی، نتایج نشان می دهد که آیا بافت نمونه برای سلول های غیر طبیعی، سلول های پیش سرطانی و/یا سلول های سرطانی منفی یا مثبت بوده است.

اگر بیوپسی جراحی برای برداشتن توده یا تومور انجام داده اید، نتایج اطلاعاتی را در مورد نوع، درجه و وضعیت گیرنده تومور نشان می دهد. همچنین شامل اطلاعاتی در مورد بافت اطراف تومور است که جراح شما برداشته است. این بافت اطراف حاشیه نامیده می شود.

اگر نتایج شما نشان می دهد که یک تومور سرطانی دارید، اطلاعات مربوط به حاشیه نشان می دهد که آیا سرطان در بافت برداشته شده وجود دارد یا خیر.

 

عباراتی که در نتایج بیوپسی شما در مورد حاشیه تومور باشد:

حاشیه مثبت: این بدان معنی است که سلول های سرطانی در حاشیه تومور وجود دارد، به این معنی که سرطان ممکن است به طور کامل برداشته نشده باشد و معمولاً جراحی بیشتری توصیه می شود.

حاشیه منفی یا واضح: این بدان معناست که هیچ سلول سرطانی در حاشیه تومور وجود ندارد، به این معنی که سرطان توسط بافت طبیعی احاطه شده است.

حاشیه نزدیک: به این معنی است که سلول های سرطانی نزدیک به لبه حاشیه وجود دارد اما در لبه آن وجود ندارد. در این صورت ممکن است نیاز به جراحی بیشتری داشته باشید.

 

چه زمانی باید با پزشکم تماس بگیرم؟

اگر علائم عفونت در محل بیوپسی خود را تجربه می کنید، مانند قرمزی مداوم یا چرک، در اسرع وقت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشید.

 

چند درصد از بیوپسی های سینه سرطانی هستند؟

سالانه بیش از یک میلیون نفر در ایالات متحده بیوپسی سینه می کنند. تقریباً 20 درصد بیوپسی ها تشخیص سرطان سینه را نشان می دهند.

 

 مقالات پیشنهادی : 

دکتر ماموگرافی

ماموگرافی هالوژیک

 بیوپسی از تیروئید

بیوپسی سینه چقدر دردناک است؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً از بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی برای بیوپسی پستان استفاده می کنند، بنابراین افرادی که تحت بیوپسی قرار می گیرند، ناراحتی کمی را تجربه می کنند.

هنگامی که پزشک بی حسی موضعی را تزریق می کند، ممکن است احساس نیشگون گرفتن یا نیش زدن داشته باشید و احتمالاً در طول عمل فشاری احساس خواهید کرد که طبیعی است. ممکن است بعد از بیوپسی درد یا ناراحتی داشته باشید، به خصوص اگر بیوپسی جراحی داشته باشید.

 

چه نوع شرایطی می تواند شبیه سرطان سینه باشد؟

مهم است که به یاد داشته باشید که بسیاری از چیزهای مختلف ممکن است در ماموگرافی مشکوک به نظر برسند یا در معاینه فیزیکی پستان مشکوک به نظر برسند - نه فقط سرطان. فقط به این دلیل که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می خواهد که شما تحت بیوپسی سینه قرار بگیرید، لزوماً به این معنی نیست که سرطان دارید، اما بیوپسی تنها راهی است که مطمئن شوید.

 

شرایطی که می تواند شبیه سرطان سینه به نظر برسد:

تومورهای خوش خیم پستان: فیبروآدنوم پستان شایع ترین نوع تومور غیرسرطانی (خوش خیم) پستان است.

فیبروز: فیبروز زمانی اتفاق می افتد که بافت سینه شما ضخیم شود و در نواحی مختلف احساس سفت شدن داشته باشد. تغییرات هورمونی اغلب باعث فیبروز می شود.

کیست ها: کیست های سینه کیسه های پر از مایع هستند که می توانند دردناک شوند. معمولاً می توانید آنها را زیر پوست خود حرکت دهید.

کلسیفیکاسیون سینه: کلسیفیکاسیون سینه، خوشه های کوچکی از رسوبات کلسیم است که در بافت سینه شما تشکیل می شود.

انجام بیوپسی سینه می تواند استرس زا باشد. درک این نکته مهم است که نیاز به بیوپسی سینه لزوماً به معنای ابتلا به سرطان نیست. در واقع، حدود 80 درصد از نمونه برداری های پستان نشان می دهد که سرطان وجود ندارد. اما بیوپسی تنها راهی است که مطمئن شوید. اگر در مورد غربالگری سرطان پستان، مانند ماموگرافی یا بیوپسی پستان ، سؤالی دارید، از صحبت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود نترسید. آنها آنجا هستند تا به شما کمک کنند و از شما حمایت کنند.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT