• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بیوپسی از پستان و تیروئید|هزينه نمونه برداري از سينه|عوارض بيوپسي سينه


بیوپسی از پستان و تیروئید ؛ چکیده ای درباره سرطان سینه و تیروئید

سرطان سینه و تیروئید دو بیماری بدخیم هستند که بیشترین شیوع را در زنان دارند. بر اساس تجربه بالینی، سرطان سینه و تیروئید اغلب به صورت متاکرون یا همزمان رخ می دهد. بنابراین، سرطان تیروئید و پستان ممکن است برخی از عوامل اتیولوژیک مشترک داشته باشند. رابطه بین این بیماری ها توجه قابل توجهی را به خود جلب کرده است و از آنجا که این دو غده هر دو توسط محور هیپوتالاموس-هیپوفیز تنظیم می شوند، چنین رابطه ای تعجب آور نیست. مطالعه این رابطه برای به دست آوردن درک بهتر مکانیسمی که توسط این دو بدخیمی همزمان رخ می دهد مفید خواهد بود.

h/بیوپسی از پستان و تیروئید

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

این مطالعه پیشرفت تحقیقات در مورد نقش دریافت ید، متابولیسم فولات، چاقی، هورمون های غدد جنسی و هورمون تیروئید در سرطان تیروئید و پستان را بررسی کرد. این مطالعات که نقش سبب‌شناختی این عوامل را در ارتباط سرطان سینه و تیروئید ارزیابی می‌کنند، ممکن است درک ما را بهبود بخشد و رویکردهای درمانی جدید، مانند درمان با ید رادیویی با واسطه سدیم/یدید و آنتاگونیست‌های گیرنده هورمون محرک تیروئید، برای سرطان پستان را بهبود بخشد. علاوه بر این، برخی درمان‌های خاص برای هر سرطان، مانند رادیوتراپی برای سرطان سینه یا درمان با ید رادیواکتیو برای سرطان تیروئید، ممکن است عوامل خطر برای بدخیمی‌های ثانویه از جمله سرطان پستان و تیروئید باشد.

مطالعات مربوط به رابطه دقیق بین وقوع همزمان سرطان سینه و تیروئید مطمئناً درک ما را از رفتارهای بیولوژیکی این دو بدخیمی و عملکرد بالینی مستقیم مبتنی بر شواهد بهبود می بخشد.

تیروئید و غدد پستانی

تیروئید و غدد پستانی هر دو توسط محور هیپوتالاموس-هیپوفیز تنظیم می شوند. بر اساس تجربه بالینی، بیماران مبتلا به سرطان سینه و تیروئید به طور متاکرون یا همزمان بیشتر از آنچه تصادفی انتظار می رفت تشخیص داده شدند. با این حال، مکانیسم عمل آنها ناشناخته باقی مانده است. آیا این دو بدخیمی شایع در زنان به هم مرتبط هستند؟ چندین مطالعه ارتباط احتمالی بین این بدخیمی ها را شناسایی کرده اند. جی هیون آن، یول هوانگبو، و همکاران. یک مطالعه مورد-شاهدی گذشته نگر انجام داد که نشان داد خطر کلی سرطان اولیه تیروئید دوم (TC) یا سرطان پستان (BC) در بیمارانی که قبلاً به ترتیب BC یا TC داشته اند به طور قابل توجهی افزایش می یابد .مطالعات قبلی نیز این یافته را تایید کرده اند. از آنجایی که پیدایش و توسعه TC و BC مرتبط است، محققان باید علل این نوع تومورهای اولیه متعدد (MPTs) را بررسی کنند.

مقالات پیشنهادی :

انتقال ید و سرطان سینه

بین TC و BC در مورد جذب و استفاده از ید رژیم غذایی همپوشانی وجود دارد. مطالعات متعددی بر نقش ید در قبل از میلاد متمرکز شده است. کم کاری تیروئید و مصرف کم ید ممکن است از عوامل اتیولوژیک قابل پیشگیری مهم در تومورهای وابسته به استروژن سینه، رحم و تخمدان باشند. مکمل ید ممکن است منجر به کاهش بروز این سرطان ها در نسل های آینده شود. سمپورتر سدیم/ید (NIS)، یک گلیکوپروتئین غشای پلاسمایی یکپارچه بزرگ که واسطه جذب یدید است، در بالاترین سطح خود در تیروئید و سینه شیرده بیان می شود. بیش از 40 سال پیش، بافت های قبل از میلاد نشان داده شد که ید رادیواکتیو را جذب می کنند. در مقابل، جذب در بافت‌های طبیعی و غیر شیرده پستان رخ نمی‌دهد.

تنظیم و بیان ژن NIS در سرطان سینه در سلول‌های سرطان پستان، پروتئین NIS عمدتاً در فضای داخل سلولی بیان می‌شود، در حالی که این پروتئین در غشای قاعده‌ای جانبی در غدد پستانی شیرده قرار دارد. مکان یابی نادرست پروتئین NIS ممکن است منجر به اختلاف بین سطح بیان NIS و جذب رادیویدید مشاهده شده شود.

انتقال یدید و سرطان تیروئید

کمبود ید یک عامل خطر ثابت برای ایجاد TC است، و مکمل های ید در اکثر مناطق مبتلا به گواتر آندمیک انجام شده است. کمبود مزمن ید ممکن است برخی از اثرات محافظتی بر روی زنان داشته باشد، اما هیچ مطالعه معادلی اثر آن را بر روی مردان شناسایی نکرده است. همانطور که در مطالعه Anne-Catherine Gerard و همکاران نشان داده شد، کمبود ید باعث بیان mRNA فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) در سلول‌های تیروئید طبیعی و سلول‌های TC می‌شود. این اثر در رده‌های سلولی کارسینوم تیروئید طولانی‌تر باقی می‌ماند، که نشان‌دهنده اختلال در مکانیسم کاهش تنظیم است. علاوه بر این، بیان VEGF ناشی از کمبود ید تا حدی به فاکتور 1 القاکننده هیپوکسی (HIF-1) به جای گونه‌های اکسیژن فعال بستگی دارد. بنابراین، کمبود ید ممکن است یک محیط رگ زایی برای تکثیر غیر طبیعی سلول های TC فراهم کند . در مقابل، ید اضافی نیز با افزایش بروز سرطان تیروئید پاپیلاری (PTC) مرتبط است.

در نتیجه، کمبود یدید رژیم غذایی و کمبود یدید درون سلولی ناشی از مکان‌یابی نادرست NIS ممکن است در سرطان‌زایی TC و BC نقش داشته باشد. کمبود ید ممکن است باعث آسیب DNA در غده تیروئید شود و باعث سرطان شود .علاوه بر این، مطالعات در مورد نقش یدید در سال قبل از میلاد، رویکردهای درمانی امیدوارکننده‌ای را ارائه می‌کنند. به عنوان مثال، درمان با ید رادیویی با واسطه NIS برای گیرنده استروژن منفی قبل از میلاد با جزئیات بیشتری مورد مطالعه قرار گرفته است ، و Kelkar MG اخیرا گزارش کرده است که مهارکننده های هیستون داستیلاز (HDACis) به عنوان تعدیل کننده بیان NIS می توانند به طور قابل توجهی بیان NIS را افزایش دهند اما تغییری نمی دهند. محلی سازی داخل سلولی آن بنابراین، آینده امیدوار کننده ای برای درمان ید رادیویی با واسطه NIS وجود دارد .Kelkar MG، برای اولین بار نقش p53 را به عنوان یک تنظیم کننده رونویسی منفی بیان ژن عملکردی NIS انسانی در سال قبل از میلاد برجسته کرد و دیدگاه های مهمی را در مورد استفاده بالینی امیدوارکننده از درمان با ید رادیویی با واسطه NIS ارائه کرد، که ممکن است به طور قابل توجهی بر بیمار مبتلا به جهش یافته در مقابل وحشی تأثیر بگذارد.

هورمون های جنسی، عوامل تولید مثل و سرطان تیروئید

هورمون ها با ترویج تکثیر سلولی، یک جزء ضروری سرطان زایی، انکوژن را القا می کنند. علاوه بر این، نقش مهم آنها در BC و سرطان پروستات به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است. TC یک اختلاف جنسیتی بزرگ را نشان می دهد. در زنان 2.9 برابر بیشتر از مردان است. تفاوت معنی داری بین مردان و زنان، هورمون های جنسی آنها و تأثیر این هورمون ها بر اندام ها و سیستم های متعدد است. فرض شده است که سطوح نوسان هورمون های جنسی در طول چرخه قاعدگی و بارداری یک زن دلیل اصلی اختلاف جنسیتی در PTC است. از آنجایی که TC در زنان بارور بسیار شایع است.

هورمون های تیروئید (THs)، گیرنده TH β1 (TRβ1)، آنتی بادی ها و سرطان سینه

THs

هورمون‌های تیروئید اثرات بیولوژیکی حیاتی متنوعی بر رشد، تمایز، متابولیسم و عملکرد فیزیولوژیکی تقریباً تمام بافت‌های انسان، از جمله غده پستانی دارند . با این حال، ارتباط بین عملکرد تیروئید و BC نامشخص است.

بررسی کنید که آیا ناحیه ای از بدن شما سرطان دارد، پزشک ممکن است بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف را توصیه کند.

 

 مقالات پیشنهادی :

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف چیست؟

بیوپسی بافتی را از یک تومور احتمالی یا ناحیه مورد نظر جمع آوری می کند تا بتوان آن را زیر میکروسکوپ بررسی کرد. آزمایشات دیگری نیز ممکن است بر روی نمونه بیوپسی انجام شود که لزوماً شامل میکروسکوپ نیست. بیوپسی اصلی ترین روشی است که پزشکان اکثر انواع سرطان را تشخیص می دهند. انواع مختلفی از بیوپسی وجود دارد، از جمله بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف.

برای انجام بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف، پزشک یک سوزن بسیار نازک و توخالی را از طریق پوست و داخل ناحیه مشکوک وارد می کند. سرنگ متصل به سوزن نمونه کوچکی از سلول‌ها و گاهی مایعات را ساکشن می‌کند. این روش ممکن است بیوپسی با سوزن ظریف یا FNA نیز نامیده شود. این کم تهاجمی ترین روش بیوپسی است که حداقل تهاجمی نامیده می شود.

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف نیز ممکن است در حین آندوسکوپی یا برونکوسکوپی انجام شود. آندوسکوپی روشی است که به پزشک اجازه می دهد تا داخل بدن فرد را مشاهده کند و برونکوسکوپی روشی است که به پزشک اجازه می دهد تا داخل ریه های فرد را مشاهده کند. درباره انواع آندوسکوپی و نحوه آماده شدن برای آن بیشتر بدانید.

 

چرا ممکن است به بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف نیاز داشته باشم؟

اکثر سرطان ها تنها با بیوپسی به طور قطعی قابل تشخیص هستند. پزشک شما ممکن است در صورت احساس توده در پوست شما، بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف را توصیه کند. همچنین در صورت مشاهده موارد مشکوک در طی آزمایشات و روش های دیگر، ممکن است این بیوپسی را توصیه کنند. اگر توده در بدن شما عمیق‌تر است، آزمایش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی، سی تی اسکن یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)، می‌توانند به هدایت سوزن بیوپسی به نقطه مناسب کمک کنند. این بیوپسی با هدایت تصویر نامیده می شود.

 

بیوپسی ممکن است توسط پزشک، پاتولوژیست یا رادیولوژیست انجام شود. پاتولوژیست پزشکی است که در تفسیر تست های آزمایشگاهی و ارزیابی سلول ها، بافت ها و اندام ها برای تشخیص بیماری تخصص دارد. رادیولوژیست پزشکی است که در تشخیص بیماری با استفاده از آزمایشات تصویربرداری تخصص دارد.

 

نواحی متداول بدن که در آن بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف برای بررسی سرطان استفاده می شود شامل غده تیروئید، غدد لنفاوی، سینه، کبد، ریه ها و پوست است. با این حال، این روش را می توان در بیشتر نواحی بدن استفاده کرد.

بافت جمع آوری شده در طول بیوپسی سپس به آزمایشگاه فرستاده می شود تا آسیب شناس بتواند آن را تجزیه و تحلیل کند. نتایج بیوپسی شما نشان می دهد که آیا بافت برداشته شده از تومور بوده است یا خیر. اگر تومور وجود داشته باشد، بیوپسی به تشخیص سرطانی یا خوش خیم بودن آن کمک می کند. تومور سرطانی بدخیم است، به این معنی که می تواند رشد کند و احتمالاً به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. تومور خوش خیم به این معنی است که تومور می تواند رشد کند اما گسترش نمی یابد. این اطلاعات برای کمک به پزشک در تشخیص اینکه آیا آزمایشات تشخیصی بیشتری نیاز است یا خیر بسیار مهم است. اگر آزمایش بیشتری لازم نباشد، می تواند به آنها کمک کند تا بهترین برنامه درمانی را برای شما پیشنهاد کنند.

در افرادی که قبلاً سرطان آنها تشخیص داده شده است، نمونه‌برداری آسپیراسیون با سوزن ظریف نیز ممکن است برای ارزیابی اینکه آیا یک ناحیه نگران کننده مربوط به گسترش سرطان در سایر نقاط بدن است که متاستاز نامیده می‌شود، استفاده شود. یا ممکن است برای تعیین اینکه آیا نوع جدیدی از سرطان به نام سرطان دوم شکل گرفته است یا خیر استفاده شود.

 مقالات پیشنهادی :

در طول بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف ممکن است در مطب پزشک یا در یک کلینیک سرپایی انجام شود. اگر بیوپسی نیاز به هدایت تصویری داشته باشد، رادیولوژیست ممکن است آن را در یک مرکز تصویربرداری، بیمارستان یا سایر مراکز پزشکی انجام دهد. بسته به اینکه چه ناحیه ای از بدن شما بیوپسی می شود، ممکن است لازم باشد لباس های خود را درآورید و لباس بیمارستان بپوشید. این ناحیه همچنین تعیین می کند که آیا نیاز به نشستن یا دراز کشیدن به پشت، پهلو یا شکم دارید. ثابت نگه داشتن در طول عمل مهم است.

 

پزشک شما ممکن است در ابتدا محل بیوپسی را با یک داروی موضعی که روی پوست پخش می شود بی حس کند. گاهی اوقات، برای جلوگیری از درد در بافت های زیر پوست، دارو را به محل بیوپسی تزریق می کنند. سپس سوزن بیوپسی را وارد می کنند. پزشک ممکن است بیوپسی را بیش از یک بار در طول عمل برای جمع آوری بافت از قسمت های مختلف ناحیه مشکوک تکرار کند. کل این عمل بسته به قسمت بدن درگیر و اینکه آیا تصویربرداری استفاده می شود می تواند بین 15 دقیقه تا 1 ساعت طول بکشد.

 

به طور خلاصه، علل سرطان تیروئید و غدد پستانی ویژگی‌های مشترکی دارند، مانند دریافت و انتقال ید و سطوح عملکرد تیروئید، گیرنده‌های TH، چاقی و هورمون‌های جنسی. عواملی که در شروع TC نقش دارند، مانند رژیم غذایی کم ید، کم کاری تیروئید، و سایر اختلالات تیروئید نیز ممکن است در افزایش خطر BC نقش داشته باشند. برخی از عوامل، مانند استروژن و عوامل تولید مثلی که نقش ثابتی در شروع قبل از میلاد دارند، ممکن است با TC مرتبط باشند. این مطالعات ممکن است به توضیح اینکه چرا این دو سرطان به صورت متاکرون یا همزمان بیشتر از آنچه که به طور تصادفی انتظار می رود رخ می دهند کمک کند. علاوه بر این، مطالعات در مورد مشترکات بین این دو سرطان ممکن است استراتژی‌های درمانی پیشگیرانه و روش‌های تشخیصی اولیه، مانند درمان ضد استروژن برای سرطان تیروئید و درمان ضد TSHR برای سرطان پستان را ارائه دهد. اگرچه هنوز مطالعات نظری و بالینی بیشتری قبل از اعمال این درمان ها در کلینیک مورد نیاز است، کاربردهای بالینی آینده امیدوارکننده است. رابطه دقیق بین بروز همزمان سرطان سینه و تیروئید بحث‌برانگیز و غیرقابل‌قطع است، با این حال مطالعات روی وقوع همزمان آنها قطعاً درک ما را از رفتارهای بیولوژیکی این دو بدخیمی و عملکرد بالینی مستقیم مبتنی بر شواهد بهبود می‌بخشد.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT