• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فیبرواسکن کبد چیست|هزینه ی فیبرواسکن کبد|آمادگی قبل از انجام فیبرواسکن


فیبرواسکن کبد چیست؛عفونت ویروس هپاتیت B (HBV) یک نگرانی برای سلامت عمومی است زیرا عامل اصلی سیروز و کارسینوم کبدی (HCC) در سراسر جهان است.

 در کشورهای جنوب صحرای آفریقا و آسیا، بیشتر موارد عفونت در دوره پری ناتال و نوزادی-جوانی (0 تا 5 سال) رخ می دهد.

z/فیبرواسکن کبد چیست 

اگر سوالی در مورد فیبرواسکن دارید و یا پزشک برایتان فیبرواسکن تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

بیان بالینی و تاریخچه طبیعی این عفونت بسیار متغیر است، از حمل و نقل غیرفعال ساده تا هپاتیت مزمن پیشرونده واقعی که می تواند به سیروز و کارسینوم سلولی کبدی پیشرفت کند.

 

پیشرفت‌های عمده‌ای در سال‌های اخیر برای تشخیص زودهنگام سیروز و همچنین در مدیریت بیماران آلوده به HBV صورت گرفته است. فیبروسکن وسیله ای ساده، سریع و غیر تهاجمی است که در سال 2002 ساخته شد و ارزیابی فیبروز کبد را با اندازه گیری درجه کشسانی کبد ممکن می سازد. مطالعات متعددی اثربخشی این روش جدید را در ارزیابی فیبروز کبدی در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی نشان داده است. اخیراً برای تشخیص زودهنگام سیروز در بیماران مبتلا به HBV تأیید شده است. هدف از این کار نشان دادن علاقه فیبروسکن به ارزیابی فیبروز کبدی در حامل های غیر فعال آنتی ژن Hbs است.

 

فیبروز کبدی چیست ؟

فیبروز تشکیل مقدار غیرطبیعی زیادی از بافت اسکار در کبد است. زمانی اتفاق می افتد که کبد سعی می کند خود را ترمیم کند و سلول های آسیب دیده را جایگزین کند.

بسیاری از بیماری ها می توانند به کبد آسیب برسانند.

فیبروز به خودی خود علائمی ایجاد نمی کند، اما اسکار شدید می تواند منجر به سیروز شود که باعث علائم می شود.

پزشکان اغلب می توانند فیبروز را تشخیص دهند و شدت آن را بر اساس نتایج آزمایش خون و آزمایش های تصویربرداری تخمین بزنند، اما گاهی اوقات نیاز به بیوپسی کبد است.

 

درمان در صورت امکان اصلاح بیماری زمینه ای است.

 

فیبروز و سیروز اختلال خاصی نیستند. بلکه نتیجه سایر علل آسیب کبدی هستند.

 

فیبروز زمانی ایجاد می شود که کبد به طور مکرر یا مداوم آسیب می بیند. پس از یک دوره آسیب، حتی اگر شدید باشد (مانند هپاتیت حاد)، کبد اغلب با تولید سلول‌های کبدی جدید و اتصال مجدد آن‌ها به ماتریکس بافت همبند (ساختار داخلی) که سلول‌های کبدی پس از مرگ آنها باقی می‌ماند، خود را ترمیم می‌کند. با این حال، اگر آسیب مکرر یا مداوم باشد (همانطور که در هپاتیت مزمن رخ می دهد)، سلول های کبدی تلاش می کنند آسیب را ترمیم کنند، اما این تلاش ها منجر به تشکیل بافت اسکار (فیبروز) می شود. هنگامی که فیبروز به دلیل انسداد مجاری صفراوی باشد، ممکن است سریعتر ایجاد شود.

 

بافت اسکار جایگزین سلول های کبدی می شود و بر خلاف آنها هیچ عملکردی را انجام نمی دهد. بافت اسکار می تواند ساختار داخلی کبد را مختل کند و در جریان خون به داخل و داخل کبد اختلال ایجاد کند و خون رسانی به سلول های کبدی را محدود کند. بدون خون کافی، این سلول ها می میرند و بافت اسکار بیشتری تشکیل می شود. همچنین فشار خون در سیاهرگی که خون را از روده به کبد می‌برد (ورید پورتال) افزایش می‌یابد که به آن فشار خون پورتال می‌گویند.

 

اگر علت آن به سرعت شناسایی و اصلاح شود، گاهی اوقات فیبروز برگشت پذیر است. با این حال، پس از ماه ها یا سال ها آسیب مکرر یا مداوم، فیبروز عمومی و دائمی می شود. بافت اسکار می تواند نوارهایی در کبد ایجاد کند و ساختار داخلی کبد را از بین ببرد و توانایی آن را برای بازسازی یا عملکرد مختل کند. چنین اسکار شدیدی سیروز نامیده می شود.

 

علل فیبروز کبدی

اختلالات و داروهای مختلف می توانند به طور مکرر یا مداوم به کبد آسیب برسانند و در نتیجه باعث فیبروز شوند.

 

شایع ترین علل در ایالات متحده عبارتند از:

 

سوء مصرف الکل

هپاتیت C ویروسی

بیماری کبد چرب غیر الکلی (بیماری کبد چرب که ناشی از مصرف الکل نیست / استئاتوهپاتیت غیر الکلی)

بیماری کبد چرب غیر الکلی معمولاً در افرادی که اضافه وزن دارند، مبتلا به دیابت یا پیش دیابت هستند و/یا دارای سطوح بالای چربی (لیپیدها) و کلسترول در خون هستند رخ می دهد. این ترکیب از عوامل خطر کبد چرب اغلب سندرم متابولیک نامیده می شود. در سال های اخیر، سندرم متابولیک منجر به بیماری کبد چرب غیر الکلی به طور فزاینده ای در ایالات متحده رایج شده است. در سراسر جهان، یک علت شایع هپاتیت B ویروسی است. گاهی اوقات علت فیبروز مشخص نیست.

 

علائم فیبروز کبدی

فیبروز به خودی خود علائمی ایجاد نمی کند. علائم ممکن است ناشی از بیماری باشد که باعث فیبروز می شود. از طرف دیگر، اگر فیبروز پیشرفت کند، سیروز ممکن است ایجاد شود. سیروز می تواند عوارضی (مانند پرفشاری خون پورتال) ایجاد کند که باعث علائم می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی شبانه روزی

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

تشخیص فیبروز کبد

معاینهی جسمی

گاهی اوقات آزمایش خون، آزمایش تصویربرداری یا هر دو

گاهی اوقات بیوپسی کبد

پزشکان زمانی به فیبروز مشکوک می‌شوند که فرد دارای اختلال است یا دارویی مصرف می‌کند که می‌تواند باعث فیبروز شود، یا زمانی که آزمایش‌های معمول خون برای ارزیابی کبد نشان می‌دهد که کبد آسیب دیده یا عملکرد نادرست دارد. پس از آن، آنالیزها برای تایید تشخیص انجام می شود و در صورت وجود فیبروز، معاینات برای تعیین شدت آن انجام می شود. این آزمایش‌ها ممکن است شامل تصویربرداری، آزمایش خون، بیوپسی کبد و گاهی آزمایش‌های تصویربرداری تخصصی برای تعیین میزان سفتی کبد باشد.

 

تست های تصویربرداری مانند اولتراسوند، توموگرافی کامپیوتری (CT) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نمی توانند فیبروز زودرس یا نسبتا پیشرفته را تشخیص دهند. با این حال، این آزمایشات ممکن است ناهنجاری هایی را نشان دهد که ممکن است همراه با سیروز و فشار خون پورتال باشد (مانند بزرگ شدن طحال یا وریدهای واریسی).

 

ترکیب خاصی از آزمایش خون می تواند بین دو سطح فیبروز تمایز قائل شود:

 

غایب یا اندک

متوسط تا شدید

این تجزیه و تحلیل ها به طور قابل اعتمادی بین درجات متوسط و شدید فیبروز تمایز قائل نمی شوند. شدت فیبروز به نشان دادن پیش آگهی در افراد مبتلا به هپاتیت ویروسی مزمن کمک می کند.

 

بیوپسی کبد مطمئن ترین راه برای تشخیص فیبروز و تعیین مرحله (وسعت) آن و شناسایی اختلالی است که باعث فیبروز می شود. بیوپسی اغلب برای تایید تشخیص، شناسایی علت بیماری کبدی، تعیین مرحله فیبروز یا سیروز و ارزیابی پاسخ به درمان انجام می شود. از آنجایی که بیوپسی کبد تهاجمی است و می تواند منجر به عوارض شود، پزشکان ممکن است ابتدا آزمایش خون و آزمایشات تصویربرداری را برای تعیین مرحله فیبروز انجام دهند و سپس تصمیم بگیرند که آیا بیوپسی نیاز است یا خیر. پزشکان به طور فزاینده‌ای بر برخی آزمایش‌های تصویربرداری تخصصی به عنوان جایگزین‌های غیرتهاجمی برای بیوپسی تکیه می‌کنند.

 

تست های تصویربرداری تخصصی می توانند میزان سفتی کبد را تعیین کنند. هرچه بافت کبد سفت تر باشد، فیبروز شدیدتر است. در این آزمایشات (الاستوگرافی گذرا، الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی و الاستومتری پالس) از امواج صوتی اعمال شده بر روی شکم برای تعیین میزان سفتی در بافت کبد استفاده می شود. بر خلاف بیوپسی کبد، این آزمایشات غیر تهاجمی هستند و بنابراین دارای مزایای خاصی هستند. الاستوگرافی گذرا و الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی در افراد مبتلا به اختلالات مختلف کبدی برای تشخیص و طبقه بندی فیبروز استفاده می شود.

همچنین از این تست ها برای ارزیابی میزان چربی کبد در بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب استفاده می شود. سونوگرافی معمولی ممکن است قابل اعتماد نباشد، زیرا نتایج به مهارت فردی که این روش را انجام می دهد بستگی دارد. در مقابل، این آزمایشات تصویربرداری تخصصی اندازه گیری خود را به صورت اعداد گزارش می کنند که امکان ارزیابی عینی را فراهم می کند.

 مقالات پیشنهادی :

الاستوگرافی چیست؟

الاستوگرافی کبد چیست؟

مزایا و خطرات رادیولوژی

درمان فیبروز کبد چگونه است 

پزشکان برای درمان علت کار می کنند، که اغلب فیبروز کبد را متوقف یا کند می کند و گاهی اوقات باعث بهبود می شود. چنین درمانی ممکن است شامل شود

 

استفاده از داروهای ضد ویروسی برای از بین بردن ویروس در صورتی که فرد مبتلا به هپاتیت ویروسی مزمن باشد

اگر فرد مبتلا به بیماری کبدی الکلی است از نوشیدن الکل خودداری کنید

اگر فرد دارای اضافه بار آهن (هموکروماتوز) یا بیماری ویلسون (که باعث تجمع مس می شود) از داروها برای خارج کردن فلزات سنگین استفاده کنید.

قطع هر گونه دارو یا مکمل های غذایی که باعث فیبروز می شوند

انسداد مجاری صفراوی را از بین ببرید یا از بین ببرید

کاهش وزن و کنترل سطح قند و چربی خون در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی

هیچ دارویی وجود ندارد که به طور موثر و ایمن از تشکیل بافت اسکار جلوگیری کند. با این حال، داروهای دیگری که می توانند فیبروز را کاهش دهند در حال حاضر در حال مطالعه هستند. سیلیمارین موجود در خار مریم یا قهوه ممکن است به محافظت از کبد در برابر فیبروز کمک کند، اما اطلاعات کافی برای توصیه به عنوان درمان وجود ندارد.

 

Fibroscan به عنوان معاینه در مرکز پزشکی الوند موجود است. این معاینه توسط متخصصین الوند انجام می شود که تا به امروز صدها معاینه انجام داده است.

 

این معاینه بر اساس فناوری اولتراسوند در ارزیابی و پایش چندین بیماری کبدی مانند هپاتیت، سیروز و همچنین استئاتوز کبدی ضروری است. حتی می تواند در نظارت بر سمیت کبدی برخی داروها مانند متوترکسات مفید باشد و در نتیجه از بیوپسی جلوگیری شود.

 

این معاینه کاملاً بدون درد است و بر اساس فناوری اولتراسوند انجام می شود. ارزیابی سفتی کبد که مستقیماً با فیبروز (وجود بافت اسکار در کبد) و سیروز مرتبط است، امکان پذیر است. علاوه بر این، این معاینه امکان ارزیابی وجود و همچنین مقدار چربی در داخل کبد (که استئاتوز نامیده می شود) را فراهم می کند. این امتحان فقط 5-10 دقیقه از وقت شما را می گیرد و به هیچ آمادگی دیگری به جز یک روزه 2 ساعته نیاز ندارد (برای ایمنی، ما 3 ساعت می خواهیم).

 

اگرچه نتایج فوراً در دسترس هستند، اما در عوض برای پزشک شما ارسال می‌شوند که به تنهایی تمام اطلاعات لازم برای انجام تجزیه و تحلیل کامل را دارد و نتیجه شما را در شرایط خود برای شما توضیح می‌دهد.

 

 


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT