• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فیبرواسکن کبد چیست|هزینه ی فیبرواسکن کبد|آمادگی قبل از انجام فیبرواسکن


فیبرواسکن کبد چیست؛عفونت ویروس هپاتیت B (HBV) یک نگرانی برای سلامت عمومی است زیرا عامل اصلی سیروز و کارسینوم کبدی (HCC) در سراسر جهان است.

 در کشورهای جنوب صحرای آفریقا و آسیا، بیشتر موارد عفونت در دوره پری ناتال و نوزادی-جوانی (0 تا 5 سال) رخ می دهد.

z/فیبرواسکن کبد چیست 

اگر سوالی در مورد فیبرواسکن دارید و یا پزشک برایتان فیبرواسکن تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

بیان بالینی و تاریخچه طبیعی این عفونت بسیار متغیر است، از حمل و نقل غیرفعال ساده تا هپاتیت مزمن پیشرونده واقعی که می تواند به سیروز و کارسینوم سلولی کبدی پیشرفت کند.

پیشرفت‌های عمده‌ای در سال‌های اخیر برای تشخیص زودهنگام سیروز و همچنین در مدیریت بیماران آلوده به HBV صورت گرفته است. فیبروسکن وسیله ای ساده، سریع و غیر تهاجمی است که در سال 2002 ساخته شد و ارزیابی فیبروز کبد را با اندازه گیری درجه کشسانی کبد ممکن می سازد. مطالعات متعددی اثربخشی این روش جدید را در ارزیابی فیبروز کبدی در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی نشان داده است. اخیراً برای تشخیص زودهنگام سیروز در بیماران مبتلا به HBV تأیید شده است. هدف از این کار نشان دادن علاقه فیبروسکن به ارزیابی فیبروز کبدی در حامل های غیر فعال آنتی ژن Hbs است.

 

فیبروز کبدی چیست ؟

فیبروز تشکیل مقدار غیرطبیعی زیادی از بافت اسکار در کبد است. زمانی اتفاق می افتد که کبد سعی می کند خود را ترمیم کند و سلول های آسیب دیده را جایگزین کند.

بسیاری از بیماری ها می توانند به کبد آسیب برسانند.

فیبروز به خودی خود علائمی ایجاد نمی کند، اما اسکار شدید می تواند منجر به سیروز شود که باعث علائم می شود.

پزشکان اغلب می توانند فیبروز را تشخیص دهند و شدت آن را بر اساس نتایج آزمایش خون و آزمایش های تصویربرداری تخمین بزنند، اما گاهی اوقات نیاز به بیوپسی کبد است.

درمان در صورت امکان اصلاح بیماری زمینه ای است.

فیبروز و سیروز اختلال خاصی نیستند. بلکه نتیجه سایر علل آسیب کبدی هستند.

فیبروز زمانی ایجاد می شود که کبد به طور مکرر یا مداوم آسیب می بیند. پس از یک دوره آسیب، حتی اگر شدید باشد (مانند هپاتیت حاد)، کبد اغلب با تولید سلول‌های کبدی جدید و اتصال مجدد آن‌ها به ماتریکس بافت همبند (ساختار داخلی) که سلول‌های کبدی پس از مرگ آنها باقی می‌ماند، خود را ترمیم می‌کند. با این حال، اگر آسیب مکرر یا مداوم باشد (همانطور که در هپاتیت مزمن رخ می دهد)، سلول های کبدی تلاش می کنند آسیب را ترمیم کنند، اما این تلاش ها منجر به تشکیل بافت اسکار (فیبروز) می شود. هنگامی که فیبروز به دلیل انسداد مجاری صفراوی باشد، ممکن است سریعتر ایجاد شود.

بافت اسکار جایگزین سلول های کبدی می شود و بر خلاف آنها هیچ عملکردی را انجام نمی دهد. بافت اسکار می تواند ساختار داخلی کبد را مختل کند و در جریان خون به داخل و داخل کبد اختلال ایجاد کند و خون رسانی به سلول های کبدی را محدود کند. بدون خون کافی، این سلول ها می میرند و بافت اسکار بیشتری تشکیل می شود. همچنین فشار خون در سیاهرگی که خون را از روده به کبد می‌برد (ورید پورتال) افزایش می‌یابد که به آن فشار خون پورتال می‌گویند.

اگر علت آن به سرعت شناسایی و اصلاح شود، گاهی اوقات فیبروز برگشت پذیر است. با این حال، پس از ماه ها یا سال ها آسیب مکرر یا مداوم، فیبروز عمومی و دائمی می شود. بافت اسکار می تواند نوارهایی در کبد ایجاد کند و ساختار داخلی کبد را از بین ببرد و توانایی آن را برای بازسازی یا عملکرد مختل کند. چنین اسکار شدیدی سیروز نامیده می شود.

 

علل فیبروز کبدی

اختلالات و داروهای مختلف می توانند به طور مکرر یا مداوم به کبد آسیب برسانند و در نتیجه باعث فیبروز شوند.

شایع ترین علل :

سوء مصرف الکل

هپاتیت C ویروسی

بیماری کبد چرب غیر الکلی (بیماری کبد چرب که ناشی از مصرف الکل نیست / استئاتوهپاتیت غیر الکلی)

بیماری کبد چرب غیر الکلی معمولاً در افرادی که اضافه وزن دارند، مبتلا به دیابت یا پیش دیابت هستند و/یا دارای سطوح بالای چربی (لیپیدها) و کلسترول در خون هستند رخ می دهد. این ترکیب از عوامل خطر کبد چرب اغلب سندرم متابولیک نامیده می شود. در سال های اخیر، سندرم متابولیک منجر به بیماری کبد چرب غیر الکلی به طور فزاینده ای در ایالات متحده رایج شده است. در سراسر جهان، یک علت شایع هپاتیت B ویروسی است. گاهی اوقات علت فیبروز مشخص نیست.

 g/فیبرواسکن کبد چیست

علائم فیبروز کبدی

فیبروز به خودی خود علائمی ایجاد نمی کند. علائم ممکن است ناشی از بیماری باشد که باعث فیبروز می شود. از طرف دیگر، اگر فیبروز پیشرفت کند، سیروز ممکن است ایجاد شود. سیروز می تواند عوارضی (مانند پرفشاری خون پورتال) ایجاد کند که باعث علائم می شود.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی شبانه روزی

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

بیوپسی از تیروئید

تشخیص فیبروز کبد

معاینهی جسمی

گاهی اوقات آزمایش خون، آزمایش تصویربرداری یا هر دو

گاهی اوقات بیوپسی کبد

پزشکان زمانی به فیبروز مشکوک می‌شوند که فرد دارای اختلال است یا دارویی مصرف می‌کند که می‌تواند باعث فیبروز شود، یا زمانی که آزمایش‌های معمول خون برای ارزیابی کبد نشان می‌دهد که کبد آسیب دیده یا عملکرد نادرست دارد. پس از آن، آنالیزها برای تایید تشخیص انجام می شود و در صورت وجود فیبروز، معاینات برای تعیین شدت آن انجام می شود. این آزمایش‌ها ممکن است شامل تصویربرداری، آزمایش خون، بیوپسی کبد و گاهی آزمایش‌های تصویربرداری تخصصی برای تعیین میزان سفتی کبد باشد.

تست های تصویربرداری مانند اولتراسوند، توموگرافی کامپیوتری (CT) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نمی توانند فیبروز زودرس یا نسبتا پیشرفته را تشخیص دهند. با این حال، این آزمایشات ممکن است ناهنجاری هایی را نشان دهد که ممکن است همراه با سیروز و فشار خون پورتال باشد (مانند بزرگ شدن طحال یا وریدهای واریسی).

 

ترکیب خاصی از آزمایش خون می تواند بین دو سطح فیبروز تمایز قائل شود:

غایب یا اندک

متوسط تا شدید

این تجزیه و تحلیل ها به طور قابل اعتمادی بین درجات متوسط و شدید فیبروز تمایز قائل نمی شوند. شدت فیبروز به نشان دادن پیش آگهی در افراد مبتلا به هپاتیت ویروسی مزمن کمک می کند.

بیوپسی کبد مطمئن ترین راه برای تشخیص فیبروز و تعیین مرحله (وسعت) آن و شناسایی اختلالی است که باعث فیبروز می شود. بیوپسی اغلب برای تایید تشخیص، شناسایی علت بیماری کبدی، تعیین مرحله فیبروز یا سیروز و ارزیابی پاسخ به درمان انجام می شود. از آنجایی که بیوپسی کبد تهاجمی است و می تواند منجر به عوارض شود، پزشکان ممکن است ابتدا آزمایش خون و آزمایشات تصویربرداری را برای تعیین مرحله فیبروز انجام دهند و سپس تصمیم بگیرند که آیا بیوپسی نیاز است یا خیر. پزشکان به طور فزاینده‌ای بر برخی آزمایش‌های تصویربرداری تخصصی به عنوان جایگزین‌های غیرتهاجمی برای بیوپسی تکیه می‌کنند.

تست های تصویربرداری تخصصی می توانند میزان سفتی کبد را تعیین کنند. هرچه بافت کبد سفت تر باشد، فیبروز شدیدتر است. در این آزمایشات (الاستوگرافی گذرا، الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی و الاستومتری پالس) از امواج صوتی اعمال شده بر روی شکم برای تعیین میزان سفتی در بافت کبد استفاده می شود. بر خلاف بیوپسی کبد، این آزمایشات غیر تهاجمی هستند و بنابراین دارای مزایای خاصی هستند. الاستوگرافی گذرا و الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی در افراد مبتلا به اختلالات مختلف کبدی برای تشخیص و طبقه بندی فیبروز استفاده می شود.

همچنین از این تست ها برای ارزیابی میزان چربی کبد در بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب استفاده می شود. سونوگرافی معمولی ممکن است قابل اعتماد نباشد، زیرا نتایج به مهارت فردی که این روش را انجام می دهد بستگی دارد. در مقابل، این آزمایشات تصویربرداری تخصصی اندازه گیری خود را به صورت اعداد گزارش می کنند که امکان ارزیابی عینی را فراهم می کند.

 مقالات پیشنهادی :

الاستوگرافی چیست؟

الاستوگرافی کبد چیست؟

مزایا و خطرات رادیولوژی

درمان فیبروز کبد چگونه است 

پزشکان برای درمان علت کار می کنند، که اغلب فیبروز کبد را متوقف یا کند می کند و گاهی اوقات باعث بهبود می شود. چنین درمانی ممکن است شامل شود

استفاده از داروهای ضد ویروسی برای از بین بردن ویروس در صورتی که فرد مبتلا به هپاتیت ویروسی مزمن باشد

اگر فرد مبتلا به بیماری کبدی الکلی است از نوشیدن الکل خودداری کنید

اگر فرد دارای اضافه بار آهن (هموکروماتوز) یا بیماری ویلسون (که باعث تجمع مس می شود) از داروها برای خارج کردن فلزات سنگین استفاده کنید.

قطع هر گونه دارو یا مکمل های غذایی که باعث فیبروز می شوند

انسداد مجاری صفراوی را از بین ببرید یا از بین ببرید

کاهش وزن و کنترل سطح قند و چربی خون در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی

هیچ دارویی وجود ندارد که به طور موثر و ایمن از تشکیل بافت اسکار جلوگیری کند. با این حال، داروهای دیگری که می توانند فیبروز را کاهش دهند در حال حاضر در حال مطالعه هستند. سیلیمارین موجود در خار مریم یا قهوه ممکن است به محافظت از کبد در برابر فیبروز کمک کند، اما اطلاعات کافی برای توصیه به عنوان درمان وجود ندارد.

Fibroscan به عنوان معاینه در مرکز پزشکی الوند موجود است. این معاینه توسط متخصصین الوند انجام می شود که تا به امروز صدها معاینه انجام داده است.

این معاینه بر اساس فناوری اولتراسوند در ارزیابی و پایش چندین بیماری کبدی مانند هپاتیت، سیروز و همچنین استئاتوز کبدی ضروری است. حتی می تواند در نظارت بر سمیت کبدی برخی داروها مانند متوترکسات مفید باشد و در نتیجه از بیوپسی جلوگیری شود.

این معاینه کاملاً بدون درد است و بر اساس فناوری اولتراسوند انجام می شود. ارزیابی سفتی کبد که مستقیماً با فیبروز (وجود بافت اسکار در کبد) و سیروز مرتبط است، امکان پذیر است. علاوه بر این، این معاینه امکان ارزیابی وجود و همچنین مقدار چربی در داخل کبد (که استئاتوز نامیده می شود) را فراهم می کند. این امتحان فقط 5-10 دقیقه از وقت شما را می گیرد و به هیچ آمادگی دیگری به جز یک روزه 2 ساعته نیاز ندارد (برای ایمنی، ما 3 ساعت می خواهیم).

اگرچه نتایج فوراً در دسترس هستند، اما در عوض برای پزشک شما ارسال می‌شوند که به تنهایی تمام اطلاعات لازم برای انجام تجزیه و تحلیل کامل را دارد و نتیجه شما را در شرایط خود برای شما توضیح می‌دهد.

 

f/فیبرواسکن کبد چیست

بررسی اجمالی کبد

کبد بزرگترین عضو جامد بدن انسان است. حدود 1.5 لیتر خون در دقیقه دریافت می کند و در سه عملکرد حیاتی اصلی که برای بدن ما ضروری هستند، نقش دارد: پاکسازی، سنتز و ذخیره سازی.

عملکرد پاکسازی: کبد سموم را از بدن شما جمع آوری می کند، آنها را تغییر می دهد تا آنها را بی ضرر کند و سپس آنها را از بین می برد. گلبول های قرمز و سفید قدیمی و همچنین باکتری های خاص موجود در خون را از بین می برد. سمومی را که به طور طبیعی از مواد زائد تولید شده توسط بدن ما مانند آمونیاک و همچنین سمومی که مصرف می کنیم مانند الکل را از بین می برد. داروهایی را که بعد از اثر گذاشتن جذب می کنیم خنثی می کند و در نتیجه از تجمع خطرناک جلوگیری می کند.

عملکرد سنتز: کبد در متابولیسم کربوهیدرات ها، لیپیدها (کلسترول، تری گلیسیرید) و پروتئین ها (آلبومن) نقش دارد. نقش اساسی در تولید فاکتورهای انعقادی برای جلوگیری از خونریزی دارد. در تولید و ترشح صفرا (600 تا 1200 میلی لیتر در روز) که در کیسه صفرا ذخیره و متمرکز می شود، نقش دارد.

عملکرد ذخیره سازی: کبد ویتامین های محلول در چربی (A، D، K و E) و گلیکوژن را ذخیره می کند. بنابراین انرژی را به شکل قند ذخیره می کند و در صورت نیاز آن را در اختیار بدن قرار می دهد.

 

آسیب شناسی فیبروژنیک اصلی کبد چیست؟

بسیاری از بیماری ها وجود دارند که می توانند باعث ایجاد فیبروز کبدی تدریجی شوند که به نوبه خود ممکن است به سیروز تبدیل شود. شایع ترین علت سیروز، بیماری کبد غیر الکلی (NASH) است. بیماری کبدی الکلی دومین علت شایع با 36 درصد است، پس از آن هپاتیت ویروسی مزمن (B و C) به طور ترکیبی باعث 15 درصد بیماری های کبدی می شود و سایر بیماری ها از جمله بیماری های خود ایمنی (سیروز صفراوی اولیه و هپاتیت خود ایمنی)، تنها 3 درصد از بیماری های کبدی را تشکیل می دهد.

 

سایر علل بیماری مزمن کبد

سیروز صفراوی اولیه (PBC): این یک بیماری التهابی مجاری صفراوی کوچک داخل کبدی است. اغلب در زنان بالای 40 سال دیده می شود و علت آن ناشناخته است. اصطلاح "سیروز" نامناسب است، زیرا سیروز فقط در اشکال پیشرفته وجود دارد. وجود آنتی بادی های ضد میتوکندری در اکثر بیماران مشاهده می شود.

هپاتیت خود ایمنی: این یک بیماری التهابی مجاری صفراوی داخل کبدی کوچک است. اغلب در زنان بالای 40 سال دیده می شود و علت آن ناشناخته است. اصطلاح "سیروز" نامناسب است، زیرا سیروز فقط در اشکال پیشرفته وجود دارد. وجود آنتی بادی های ضد میتوکندری در اکثر بیماران مشاهده می شود. هپاتیت خودایمنی: این یک بیماری التهابی کبد است که در هر سنی ممکن است رخ دهد و با افزایش آنزیم های کبدی و سطح گاماگلوبولین (ایمونوگلوبولین G) و همچنین وجود اتوآنتی بادی ها (آنتی بادی های ضد هسته ای، آنتی بادی های ضد عضله صاف، آنتی بادی های ضد LKM).

هموکروماتوز ژنتیکی: این یک بیماری ژنتیکی است که در اثر تنظیم ناقص جذب روده ای آهن ایجاد می شود. آهن در بافت ها و به ویژه در کبد تجمع می یابد و باعث فیبروز و سپس سیروز می شود. این بیماری در مردان ده برابر بیشتر از زنان (به دلیل از دست دادن آهن در دوران قاعدگی) شایع است و در محدوده سنی 40 تا 60 سال تشخیص داده می شود. درمان هموکروماتوز شامل انجام خونریزی های مکرر برای کاهش رسوب آهن در بافت ها است.

بیماری ویلسون: این یک بیماری ژنتیکی است که در اثر تجمع مس در کبد ایجاد می شود. قرنیه و سیستم عصبی مرکزی نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. این غیرعادی است.

FibroScan (Echosens) یک دستگاه پزشکی غیر تهاجمی است که فیبروز و سیروز کبد را با اندازه گیری درجه سفتی کبد (الاستوگرافی گذرا) ارزیابی می کند. FibroScan از الاستوگرافی گذرا با کنترل ارتعاش اختصاصی و یک پارامتر تضعیف کنترل شده اختصاصی استفاده می کند. در مراقبت های ثانویه توصیه می شود، تمرکز این جلسه بر روی استفاده از فناوری در مراقبت های اولیه خواهد بود.

FibroScan از یک نسخه اختصاصی الاستوگرافی گذرا برای ارزیابی غیر تهاجمی فیبروز و سیروز کبدی استفاده می کند که در مراقبت های تخصصی استفاده می شود. این جلسه توجیهی یک نسخه کوچکتر و قابل حمل جدید را در نظر می گیرد که برای مراقبت های اولیه توسعه یافته است.

 

مسیر مراقبت فعلی

بیوپسی کبد و الاستوگرافی گذرا، که در یک محیط مراقبت ثانویه انجام می شود، رایج ترین روش های ارزیابی فیبروز در افراد مبتلا به هپاتیت مزمن B و هپاتیت مزمن C در NHS است. FibroScan می تواند فیبروز و سیروز کبد را در مراقبت های اولیه ارزیابی کند.

الاستوگرافی گذرا اولین آزمایش توصیه شده برای بیماری کبد در بزرگسالانی است که به تازگی برای ارزیابی مراجعه کرده اند. بیوپسی کبد بر اساس نمره الاستوگرافی گذرا ارائه می شود یا در نظر گرفته می شود.

الاستوگرافی گذرا نیز برای تشخیص سیروز توصیه می شود. و الاستوگرافی گذرا یا تصویربرداری ضربه ای با نیروی تشعشع صوتی (هر کدام که در دسترس باشد) برای تشخیص سیروز در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی و فیبروز پیشرفته کبد. برای تشخیص سیروز در افرادی که الاستوگرافی گذرا در دسترس نیست باید بیوپسی کبد در نظر گرفته شود.

سونوگرافی کبد برای آزمایش کبد چرب غیر الکلی کودکان و نوجوانان توصیه می شود. آزمایش فیبروز کبدی تقویت شده باید برای افرادی که مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی تشخیص داده شده اند، برای آزمایش فیبروز پیشرفته کبد استفاده شود.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی پاپاورین

بیوپسی از پستان

سونوگرافی آلت با تزریق پاپاورین

کبد و فیبروسکن

کبد عضوی بزرگ با وزن حدود 3 پوند است که در قسمت بالای سمت راست شکم قرار دارد. عملکرد کبد عبارت است از: ذخیره گلیکوژن (سوخت بدن) کمک به فیلتر کردن خون از دستگاه گوارش قبل از انتقال آن به سایر مناطق بدن. کبد همچنین چربی ها و پروتئین های غذای هضم شده را پردازش می کند و همچنین پروتئین هایی را تولید می کند که برای لخته شدن خون مورد نیاز هستند. در نهایت، کبد هر دارویی را که ممکن است بسازید، پردازش می‌کند و برای حذف سموم و سموم از بدن و همچنین تولید صفرا کار می‌کند.

 

چرا Fibroscan® انجام می شود؟

هنگامی که آزمایشات دیگر نشان می دهد که کبد شما ممکن است به درستی کار نکند، پزشک ممکن است بخواهد فیبروسکن را انجام دهد تا با دقت بیشتری وضعیت کبد شما را بیاموزد. بر خلاف بیوپسی کبد، فیبروسکن سریع، بدون درد است و در یک محیط کلینیک انجام می شود.

فیبروسکن کمک می کند:

تعیین میزان چربی ذخیره شده در کبد؛ و

درجه فیبروز و/یا سیروز (اسکار) را تعیین کنید.

چگونه برای Fibroscan® آماده می شوید؟

برای انجام فیبروسکن شما نمی توانید تا سه ساعت قبل از آزمایش چیزی بخورید یا بنوشید. در صورت داشتن هر یک یا همه موارد زیر ممکن است معاینه فیبروسکن انجام ندهید:

یک وسیله الکتریکی کاشته شده، مانند پیس میکر یا دفیبریلاتور، یا

بیمارانی که پمپ انسولین دارند ممکن است فیبروسکن انجام دهند تا زمانی که قسمت الکترونیکی آن قبل از معاینه برداشته شود

اگر باردار هستید

f/فیبرواسکن کبد چیست

چه کسانی به تست فیبروسکن نیاز دارند؟

متخصصان گوارش معمولاً به بیماری هایی می پردازند که بر کبد تأثیر می گذارند و ممکن است برای بیمارانی که نشانه هایی از شرایط اولیه تا پیشرفته کبد دارند، آنالیز FibroScan را توصیه کنند. یک پزشک دستگاه گوارش (GI) ممکن است آزمایش‌های FibroScan را برای افرادی که یک یا چند نشانه از بیماری یا آسیب کبدی را نشان می‌دهند توصیه کند، مانند:

سندرم دیس متابولیک

درجات مختلف هپاتیت

استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH)

اسکار فیبروتیک شدید کبد (سیروز)

بیماری کبدی الکلی

نحوه انجام FibroScan

FibroScan در Digestive Health Associates تگزاس در سراسر دالاس، TX انجام می شود و ممکن است به عنوان جایگزینی برای بیوپسی کبد توصیه شود. معمولاً در ترکیب با سایر انواع تصویربرداری پزشکی یا آزمایش خون برای بررسی جامع وضعیت کبد انجام می شود. در طول این روش، افراد روی میز امتحان دراز می کشند. تکنسین سونوگرافی سپس گره اولتراسوند FibroScan را روی شکم بالای سمت راست، درست زیر قفسه سینه قرار می دهد. امواج متعددی به طور مستقیم به کبد اعمال می شود و سرعت نفوذ امواج صوتی به کبد را ارزیابی می کند. آزمایشات فیبروسکن عموماً بدون درد هستند و معمولاً به 15 دقیقه یا کمتر نیاز دارند تا انجام شوند.

 

مقالات پیشنهادی :

بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال در تهران

حاملگی خارج رحم

شرایط سونوگرافی حاملگی

مزایای فیبروسکن چیست؟

فناوری مدرن Fibroscan مزایای زیادی را برای بیماران فراهم می کند. فیبروسکن یک آزمایش مهم است زیرا در بسیاری از موارد هیچ نشانه واضحی از بیماری کبدی متوسط یا حتی شدید وجود ندارد. برای یک تحقیق 10 دقیقه ای بدون درد برای ارائه چنین اطلاعات مهمی در مورد سلامت کبد یک مزیت و پیشرفت بزرگ در پزشکی مدرن کبد است و به بیماران اجازه می دهد تا یک نتیجه سریع و کاملا شفاف داشته باشند.

 

مزایای کلیدی فیبروسکن

معاینه کاملا بدون درد

دسترسی فوری به یک نتیجه عددی

ارزیابی موثر کبد ثابت شده است

بیمار می تواند به محض پایان عمل ترک کند

روش بسیار آسان برای انجام

 

چه زمانی FibroScan توصیه می شود؟

متخصصان دستگاه گوارش (GI) معمولاً به بیماری‌های کبدی رسیدگی می‌کنند و ممکن است برای بیمارانی که علائم مشکلات کبدی در مراحل خفیف تا پایانی دارند، آزمایش فیبروسکن را تجویز کنند. متخصص گوارش ممکن است ارزیابی فیبروسکن را برای افرادی که یک یا چند نشانه از بیماری یا آسیب کبدی را نشان می دهند، پیشنهاد دهد، مانند:

بیماری کبد چرب غیر الکلی

اسکار فیبروتیک شدید کبد (سیروز)

سندرم X

انواع مختلف التهاب کبد

بیماری کبدی مرتبط با الکل

نحوه عملکرد FibroScan

FibroScan در GI Associates & Endoscopy Center در جکسون، ام اس انجام می شود و ممکن است به عنوان جایگزینی برای بیوپسی کبد توصیه شود. معمولاً همراه با تصویربرداری تشخیصی اضافی یا آزمایش خون برای ارزیابی کامل وضعیت کبد انجام می شود. در طول آزمون، روی میز امتحان دراز می کشید. سپس سونوگرافیست گره تصویربرداری FibroScan را روی ناحیه فوقانی سمت راست شکم، درست زیر دنده ها عبور می دهد. چندین پالس مستقیماً به کبد ساطع می شود و میزان عبور ارتعاشات اولتراسوند از بافت کبد را تعیین می کند. آزمایش‌های فیبروسکن معمولاً راحت هستند و معمولاً به ۱۵ دقیقه یا کمتر نیاز دارند.

 

مدت زمان فیبروسکن چقدر است؟

فیبروسکن یک روش سریع و بدون درد است که معمولاً بیش از 10-20 دقیقه طول نمی کشد. این روش به صورت سرپایی انجام می شود و بیماران می توانند همان طور به خانه بروند. اسکن کبد هرگونه آسیب بالقوه یا بیماری کبدی را نشان می دهد که به نگرانی های بی موردی که سبک زندگی شما ممکن است بر سلامت شما تأثیر بگذارد پایان دهد.

 

g/فیبرواسکن کبد چیست

در طول فیبروسکن چه اتفاقی می افتد؟

روی میز معاینه صاف دراز می کشید، پرستار یا مشاور یک کاوشگر را در سطح پوست قرار می دهد و پروب را شروع می کند.

 

تشخیص

نمره فیبروسکن به عنوان یک مقدار عددی ثبت می شود. هرچه جگر سفت تر باشد، مقدار عددی آن بالاتر خواهد بود. میزان سفت بودن کبد، نشان دهنده آسیب به کبد است که می تواند به دلایل مختلفی مرتبط باشد. برای اطمینان از اثربخشی آن باید ده رکورد معتبر انجام شود.

 

نتایج FibroScan به چه معناست؟

هنگامی که آزمایش فیبروسکن انجام شد، نمرات به دکتری که دستور ارزیابی را داده است منتقل می شود. این آزمایش یک خروجی عددی تولید می کند که با سطح چربی در کبد (که به عنوان پارامتر کاهش کنترل شده یا نتیجه CAP نامیده می شود) علاوه بر نمره فیبروز مطابقت دارد.

- امتیاز پارامتر تضعیف کنترل شده FibroScan بر حسب دسی بل بر متر محاسبه می شود و برای تعیین میزان استئاتوز (تغییر چربی) در کبد استفاده می شود. نمره CAP بالاتر نشان دهنده درجه بالاتر استئاتوز و درجه جدی تری از کبد چرب است.

-نتایج فیبروز اطلاعاتی در مورد وجود اسکار (فیبروز) در کبد به دست می دهد که از عدم وجود اسکار تا فیبروز کبدی خفیف یا پیشرفته (سیروز) گسترش می یابد.

یک قرار ملاقات بعدی با متخصص GI برای بررسی و صحبت در مورد نمرات امتحان برنامه ریزی خواهد شد. توصیه هایی برای مراقبت های پزشکی یا راه هایی برای تغییر عادات سبک زندگی ممکن است بر اساس نیازهای خاص هر بیمار ارائه شود. آزمایش‌های ثانویه FibroScan را می‌توان به صورت مداوم برای ردیابی وضعیت کبد یا برای یافتن اینکه آیا بیماری کبدی پیشرفت کرده است انجام داد.

 

مقالات پیشنهادی :

عکس opg

عکس دندان

عکس کلی دندان

گرفتن امتیاز شما

نمره فیبروسکن یک نتیجه عددی بین 2-75 است. محدوده فیبروسکن "طبیعی" بین 2 تا 7 با میانگین نتیجه تقریباً 5 است. اسکار کبد با چهار مرحله اندازه گیری می شود.

F0 = بدون جای زخم

F1 = فیبروز خفیف

F2 = فیبروز متوسط

F3 = فیبروز شدید

F4 = سیروز یا فیبروز پیشرفت


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT