• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

الاستوگرافی چیست؟|دستگاه الاستوگرافی|مراکز الاستوگرافی|الاستوگرافی کبد


الاستوگرافی چیست؟

الاستوگرافی چیست؟الاستوگرافی اولتراسوند که به آن سونوالاستوگرافی نیز گفته می شود، یک روش تکاملی مدرن تصویربرداری سونوگرافی است. تکنیک ها شامل الاستوگرافی موج برشی (همچنین به عنوان الاستوگرافی گذرا شناخته می شود) و الاستوگرافی کرنشی (همچنین به عنوان الاستوگرافی استاتیک یا فشاری شناخته می شود). این تکنیک ها از امواج صوتی برای ارزیابی خواص مکانیکی بافت ها مانند سفتی و کشسانی در پاسخ به فشار مکانیکی روی بافت استفاده می کنند. آنها برای تشخیص پاتولوژی های مختلف در بافت ها با استفاده از تفاوت خواص مکانیکی فوق استفاده می شوند.

 m/الاستوگرافی چیست؟

  اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

الاستوگرافی اولتراسوند به طور فزاینده ای به عنوان یک روش غیر تهاجمی برای ارزیابی درجه فیبروز کبدی در بیماری مزمن کبد و درجه بندی آن به دلیل ارزش پیش آگهی 1 استفاده می شود.

 

ویژگی های فیزیکی بافت

سفتی بافت با استفاده از یک ویژگی فیزیکی بافت به نام مدول یانگ یا مدول الاستیسیته محاسبه می شود. مدول یانگ به عنوان تنش (نیروی وارد بر یک سطح مقطع) برای یک ماده خاص، تقسیم بر کرنش (یعنی تغییر شکل، در این مورد، تغییر شکل بافت) تعریف می‌شود.

 

برنامه های کاربردی

الاستوگرافی سونوگرافی کاربردهای بالینی متعددی دارد و مورد استفاده قرار می گیرد

 

برای ارزیابی درجه فیبروز کبدی و شناسایی ضایعات کبدی

برای ارزیابی تغییرات پارانشیمی منتشر کلیه و شناسایی ضایعات کلیوی

در تشخیص توده پستان

در تشخیص سرطان پروستات

در توصیف ضایعات تیروئید

در تصویربرداری تاندون

 

الاستوگرافی یک روش نوظهور پزشکی است که ویژگی های کشسانی بافت های نرم بدن را ترسیم می کند. به عبارت ساده تر، از الاستوگرافی برای تشخیص و تعیین سفتی یا نرمی بافت استفاده می شود که بر این اساس به تعیین شدت بیماری کمک می کند. سختی یا نرمی بافت به ارائه اطلاعات تشخیصی در مورد وجود یا وضعیت فعلی بیماری موجود کمک می کند. این روش به عنوان الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی شناخته می شود که یک جایگزین غیر تهاجمی برای بیوپسی کبد ارائه می دهد.

 

الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRE) با فناوری MRI و امواج صوتی با فرکانس پایین ترکیب می شود - فقط با یک MRI معمولی، پزشکان نمی توانند بفهمند که آیا بیمار فیبروز در کبد دارد یا خیر. اما با توجه به کلینیک تحقیقاتی مایو، مشخص شد که در صورت استفاده همراه با MRI، فناوری MRE می تواند سفتی کبد را در مقیاس رنگی تعیین کند.

 

الاستوگرافی چگونه انجام می شود؟

پزشکان هر روز از سونوگرافی و سی تی اسکن استفاده می کنند تا بدون نیاز به ایجاد برش، به آنچه در داخل بدن است نگاه کنند. اگرچه این آزمایش‌ها در نشان دادن اندازه و ساختار خوب هستند، اما ویژگی‌های مهمی مانند سفتی بافت را نشان نمی‌دهند، که نشانه‌ای از فیبروز در کبد است. با این حال، با ظهور الاستوگرافی کبد، اکنون می توان با استفاده از امواج صوتی متوجه شد که آیا کبد بیمار سخت تر از آنچه باید باشد و آیا در حال ابتلا به فیبروز است یا خیر.

 

در طول الاستوگرافی، یک درام بر روی شکم بیمار قرار می گیرد. بر این اساس، امواج صوتی از طریق بافت سفت و بافت انعطاف پذیر حرکت می کنند که هر کدام با سرعت های متفاوتی انجام می شود. یک کامپیوتر تفاوت ها را تجزیه و تحلیل می کند و نتیجه را نمایش می دهد. امواج صوتی بافت‌های بالای شکم را حرکت می‌دهند و نشان می‌دهند که آیا بیمار در کبدش فیبروز دارد یا خیر - همچنین محل فیبروز را نشان می‌دهد.

 

بسیاری از بیماری های کبدی مانند هپاتیت خودایمنی، هپاتیت C، اعتیاد به الکل و غیره می توانند منجر به فیبروز شوند. اگر این بیماری با موفقیت درمان نشود، بیماری می تواند به سیروز تبدیل شود که تنها درمان ممکن پیوند کبد است. MRE ابزار دیگری در مبارزه با پیشرفت این بیماری ها است.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

 سونوگرافی غربالگری 

 سونوگرافی خانم 

 اکوی قلب جنین

روش های انجام الاستوگرافی:

برای الاستوگرافی سونوگرافی معمول، پزشکان ترجیح می دهند از روش بین دنده ای برای لوب راست کبد استفاده کنند. در طی این مدت، بیماران دست راست خود را بالای سر خود می برند تا فضای بین دنده ای افزایش یابد. یک ژل مبتنی بر آب (ژله) روی ناحیه ای که قرار است مطالعه شود اعمال می شود و به ترانسدیوسر کمک می کند تا به طور ایمن با بدن تماس پیدا کند.

 

سپس رادیولوژیست مبدل را در نواحی مختلف روی پوست می کشد تا ناحیه مورد نظر را پیدا کند.

 

سپس پزشکان تصویر را برای یافتن بهترین پنجره صوتی بهینه می کنند. سپس، اندازه گیری ها در حین حبس نفس در یک موقعیت تنفس خنثی انجام می شود. این اندازه‌گیری‌ها همیشه در لوب راست کبد انجام می‌شود، زیرا اندازه‌گیری‌ها در لوب چپ اغلب غیرقابل اعتماد هستند.

 

اجتناب از 2 سانتی متر اول از کپسول کبد - اندازه گیری ها در عمق تقریبی 2 سانتی متر برای بهینه سازی جابجایی AFRI انجام می شود.

 

نکات مهمی که پزشکان در الاستوگرافی کبد رعایت می کنند:

 

1) از عروق بزرگ و مجاری صفراوی خودداری کنید.

 

2) نبض ARFI باید همیشه عمود بر کپسول کبد باشد.

 

3) از تصویربرداری در رگ ها خودداری کنید.

 

4) از عمق تصویر برداری خودداری کنید.

 

5) از زوایای تصویربرداری خودداری کنید.

 

6) از تصویربرداری با عمق کمتر از 1.5 سانتی متر از کپسول کبد خودداری کنید.

 

مزایای بالینی اثبات شده الاستوگرافی کبد

الاستوگرافی کبد در درجه اول برای اندازه گیری نرمی یا سفتی بافت و تعیین وجود فیبروز در کبد انجام می شود. علاوه بر آن، الاستوگرافی همچنین سفتی بافت را که تحت تأثیر فیبروز است، اندازه گیری می کند. به طور مشابه، به تشخیص افزایش فشار کبدی که ممکن است ناشی از فشار خون پورتال، احتقان کبدی، افزایش جریان خون ناشی از هضم قند باشد، کمک می کند. الاستوگرافی همچنین می تواند مناطق التهاب را در داخل و اطراف کبد ترسیم کند. این روش کم تهاجمی است و بیمار در معرض اشعه یونیزان قرار نمی گیرد.

 

چگونه برای الاستوگرافی سونوگرافی آماده شویم؟

اگرچه الاستوگرافی یک روش غیرجراحی است، اما نکات خاصی وجود دارد که قبل از انجام معاینه باید بدانید. در طول معاینه، باید لباس های خود را درآورید و برای انجام این عمل لباسی بپوشید.

 

هیچ نوشیدنی یا نوشیدنی های شیرین نباید قبل از معاینه مصرف شود، زیرا این نوشیدنی ها بر اندازه گیری سفتی کبد تأثیر می گذارند. به بیماران توصیه می شود 8 ساعت قبل از الاستوگرافی ناشتا باشند تا دید بهتری از کیسه صفرا و بافت کبد داشته باشند. با این حال، این دستورالعمل های روزه داری از فردی به فرد دیگر متفاوت است – قبل از انجام سونوگرافی الاستوگرافی کبد با پزشک خود مشورت کنید. به بیماران کلاستروفوبیک اجازه داده می شود قبل از معاینه با تایید پزشک یک آرامبخش خفیف تزریق شود.

 بیشتر بخوانید: الاستوگرافی کبد در تهران ، سونوگرافی واژینال در تهران

انواع الاستوگرافی

الاستوگرافی موج برشی نقطه ای (P-SWE)

در P-SWE، پزشکان از تکانه نیروی شعاعی صوتی (ARFI)، یک پالس کم انرژی، برای ایجاد موج برشی در یک منطقه کوچک استفاده می کنند. الاستوگرافی موج برشی نقطه‌ای مبتنی بر تصویربرداری بلادرنگ است که به پزشکان اجازه می‌دهد توده‌ها و عروق بزرگ را شناسایی کرده و از آن اجتناب کنند. علاوه بر این، با الاستوگرافی موج برشی نقطه ای - می توان به طور سیستماتیک قسمت های مختلف کبد را برای نمونه انتخاب کرد.

 

الاستوگرافی موج برشی دو بعدی (2D-SWE)

در حالی که 2D-SWE از همان اصل P-SWE پیروی می کند، چندین بار در یک منطقه بزرگتر انجام می شود. در یک 2D-SWE، چندین اندازه گیری با استفاده از پالس ARFI در یک میدان دید بزرگ (FOV) انجام می شود. می توان آن را به عنوان یک تصویر واحد یا در زمان واقعی انجام داد. پزشکان معمولاً تصویربرداری بلادرنگ را برای شناسایی و اجتناب از توده‌ها و عروق بزرگ ترجیح می‌دهند. الاستوگرافی موج برشی دوبعدی از کدگذاری رنگی استفاده می کند تا بیمار بتواند دید کلی از ناحیه را داشته باشد. 2D-SWE امکان میانگین گیری در یک منطقه بزرگتر را فراهم می کند.

 

عوامل موثر بر اندازه گیری ARFI

عوامل متعددی بر اندازه‌گیری‌های ARFI تأثیر می‌گذارند و می‌توانند در الاستوگرام دستکاری کنند. در اینجا برخی از عوامل موثر بر اندازه گیری ARFI آورده شده است.

 

مقدار جابجایی بافت به طور مستقیم به قدرت پالس ARFI بستگی دارد. بنابراین، یک پالس ARFI قوی‌تر اغلب ممکن است باعث جابجایی بافت‌ها شود و نتایج جستجوی شما را مختل کند.

پالس ARFI با عبور از بافت ها ضعیف می شود. بنابراین، اندازه‌گیری‌هایی که در عمق بیشتر انجام می‌شوند سیگنال کمتری نسبت به نویز دارند (در حال حاضر محدودیت 8 سانتی‌متری در همه سیستم‌ها).

این تضعیف با کبد سفت تر بیشتر است. بنابراین، اندازه‌گیری‌ها می‌تواند در موارد بیماران مبتلا به سیروز پیشرفته متفاوت باشد.

نبض ARFI می تواند توسط کپسول کبد شکسته شود.

اندازه گیری های انجام شده در طول حرکت اسکنر توسط بیمار نادرست است.

اندازه گیری هایی که در حین استنشاق یا بازدم انجام می شود نادرست است.

 

سوالات متداول:

چه کسی نتایج را تفسیر می کند؟

 

نتایج الاستوگرافی گذرا شما، یعنی الکتروگرام، توسط رادیولوژیست یا دکتری که برای نظارت و تفسیر نتایج معاینات رادیولوژی آموزش دیده است، تجزیه و تحلیل خواهد شد.

 

چگونه به نتایج می رسید؟

 

اگر الاستوگرافی کبد در مکانی غیر از کلینیک پزشک شما انجام شود، آنگاه پزشکی که الاستوگرافی سونوگرافی را انجام می دهد گزارشی را برای پزشکی که الاستوگرافی را تجویز کرده است ارسال می کند. سپس آنها نتایج را به طور کامل برای شما به اشتراک گذاشته و توضیح خواهند داد. گاهی اوقات، رادیولوژیست ممکن است مستقیماً در مورد نتایج شما (در صورت نیاز به مراقبت فوری) با شما تماس بگیرد.

 

چه زمانی می توانید فعالیت های روتین خود را پس از عمل از سر بگیرید؟

 

همانطور که قبلا ذکر شد، الاستوگرافی گذرا یا اولتراسوند به پزشک اجازه می دهد تا اندام های داخلی را بدون برش بررسی کند. این کم تهاجمی است و بنابراین، شما می توانید بلافاصله پس از عمل، فعالیت های خود را از سر بگیرید.

 

آیا سونوگرافی الاستوگرافی عوارضی دارد؟

 

از نظر الاستوگرافی سونوگرافی تا کنون هیچ گونه اثرات مضر بر روی انسان ثبت نشده است.

 

چه چیزی را برای امتحان نباید حمل کنید؟

 

توصیه می شود تمام جواهرات و لوازم الکترونیکی را قبل از اسکن MRI در خانه بگذارید زیرا این موارد با میدان مغناطیسی تداخل دارند. این اقلام شامل مواردی مانند ساعت، سنجاق مو، کارت اعتباری/دبیت، سمعک، زیپ فلزی، خودکار، چاقوی جیبی، عینک، عینک آفتابی، تلفن همراه، هدفون، گوش گیر و تمامی لوازم جانبی با دستگاه های ردیاب است.

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT