• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی غددلنفاوی|سونوگرافی غددلنفاوی زیربغل|تفسیرسونوگرافی غدد لنفی


سونوگرافی غددلنفاوی؛ لنفادنوپاتی اصطلاح پزشکی است که معمولا برای تورم غدد لنفاوی استفاده می شود. داشتن غدد متورم نشانه حمله به بدن است. بنابراین لنفادنوپاتی می تواند به عنوان یک سیگنال هشدار درک شود. آنها می توانند با عفونت های خفیف و گذرا مرتبط باشند، اما می توانند علل جدی تری نیز داشته باشند. چگونه با آنها رفتار کنیم؟ آیا می توانیم از آنها جلوگیری کنیم؟ در اینجا توضیحات ما آمده است.

 

g/سونوگرافی غددلنفاوی

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

لنفادنوپاتی چیست؟

تعریف لنفادنوپاتی

طبق تعریف، لنفادنوپاتی یک ناهنجاری در غدد لنفاوی است. با این حال، این اصطلاح پزشکی بیشتر برای اشاره به آدنومگالی، یعنی تورم غدد لنفاوی استفاده می شود. این پدیده در صورت تهاجم ارگانیسم رخ می دهد.

در واقع، غدد لنفاوی اندام های کوچکی هستند که نقش کلیدی در سیستم ایمنی برای از بین بردن عوامل بیماری زا ایفا می کنند. غدد لنفاوی محل تکثیر لنفوسیت ها هستند، سلول های ایمنی که وظیفه آنها از بین بردن این عوامل بیماری زا است. هنگامی که غدد متورم یا متورم می شوند، بدن با یک حمله مواجه است.

 

انواع مختلف لنفادنوپاتی

انواع مختلفی از آدنوپاتی وجود دارد.

آدنوپاتی می تواند مربوط به موارد زیر باشد:

فقط یک نوع غدد لنفاوی؛

چندین گره به طور همزمان در این مورد دوم، ما از پلی آدنوپاتی یا گاهی اوقات آدنوپاتی عمومی صحبت می کنیم.

باید بدانید که بدن دارای گانگلیون های زیادی است که در سطوح مختلف توزیع شده اند. شناخته شده ترین آنها مربوط به گردن هستند. به طور کلی، آنها به راحتی قابل لمس هستند. آنها بخشی از غدد لنفاوی سطحی هستند، مانند غدد لنفاوی واقع در کشاله ران و زیر بغل. برعکس، غدد لنفاوی عمیقی نیز در قفسه سینه و شکم وجود دارد.

 

تشخیص لنفادنوپاتی به روش زیر نیز امکان پذیر است:

آدنوپاتی های سطحی

آدنوپاتی گردن

این مورد مربوط به غدد لنفاوی گردن است.

آدنوپاتی زیر بغل

این در زیر بغل رخ می دهد.

آدنوپاتی اینگوینال

در کشاله ران قرار دارد.

آدنوپاتی های عمیق

مانند آدنوپاتی مدیاستن که در سطح مدیاستن در قفسه سینه اتفاق می افتد.

 

علل لنفادنوپاتی چیست؟

شایع ترین مورد لنفادنوپاتی گردن است. این در غدد لنفاوی گردن رخ می دهد. به طور خاص ممکن است به دلیل:

عفونت کره گوش و حلق و بینی، مانند فارنژیت؛

عفونت غده بزاقی؛

آبسه دندان؛

و غیره

اگر علل ذکر شده در بالا عموماً خوش خیم و گذرا باشند، سایر پرخاشگری های جدی تر می توانند علت لنفادنوپاتی باشند. اغلب دو نوع وجود دارد: لنفادنوپاتی عفونی و لنفادنوپاتی سرطانی.

 t/سونوگرافی غددلنفاوی

 آدنوپاتی های عفونی، آدنوپاتی عفونی می تواند به دلایل زیر باشد:

عفونت استافیلوکوک یا استرپتوکوک؛

تولارمی؛

بیماری های مقاربتی (STDs) مانند سیفلیس؛

بیماری سل ؛

توکسوپلاسموز؛

مونونوکلئوز عفونی؛

و غیره

لنفادنوپاتی سرطانی

لنفادنوپاتی سرطانی با موارد زیر مرتبط است:

سرطان سیستم لنفاوی که معمولاً لنفوم نامیده می شود.

متاستاز به غدد لنفاوی، به عبارت دیگر تومورهای ثانویه که می توانند ناشی از سرطان های حوزه گوش، حلق و بینی، زبان، تیروئید، شکم، لگن، سینه، اندام تناسلی خارجی، کانال مقعد یا پوست باشند.

 

علائم لنفادنوپاتی چیست؟

علائم لنفادنوپاتی متعدد و بسیار متنوع است. آنها بستگی دارند:

نوع آدنوپاتی؛

و به خصوص علت تورم غدد.

با این حال، می توان علائم خاصی از لنفادنوپاتی سطحی را تشخیص داد. اینها معمولاً با غدد متورم یا متورم و دردناک مشخص می شوند.

 

مورد خاص آدنوپاتی التهابی

گاهی اوقات تورم غدد لنفاوی با یک واکنش التهابی همراه است. لنفادنوپاتی ایجاد شده التهابی نامیده می شود و اغلب با افزایش تب مشخص می شود.

 

چگونه لنفادنوپاتی را تشخیص دهیم؟

تشخیص آدنوپاتی سطحی معمولاً آسان است. تورم غدد لنفاوی سطحی قابل لمس است، حتی در مورد لنفادنوپاتی دهانه رحم قابل مشاهده است.

در طول مشاوره، متخصص بهداشت به محل لنفادنوپاتی و "انسجام" غدد لنفاوی علاقه مند خواهد شد. این مشاهدات تشخیص را راهنمایی می کند که سپس با تجزیه و تحلیل علائم درک شده پشتیبانی می شود.

معاینات پزشکی را می توان برای تکمیل تشخیص در موارد خاصی از لنفادنوپاتی سطحی و به طور سیستماتیک برای لنفادنوپاتی عمیق تنظیم کرد.

 

مقالات پیشنهادی : 

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی تیروئید

آدنوپاتی گردن:

گانگلیون های متورم

غدد لنفاوی که در سراسر بدن پراکنده شده اند، با گره های سیستم لنفاوی مطابقت دارند. این اندام‌های گرد کوچک سلول‌های درگیر در سیستم ایمنی را با تولید آنتی‌ بادی‌ها در هنگام شناسایی عوامل خارج از بدن و رهاسازی آن‌ها در خون، در خود جای می‌دهند. اندازه گیری بین 1 تا 25 میلی متر، معمولاً قابل لمس نیست، غدد لنفاوی در برخی موارد می توانند حجم خود را افزایش دهند و به لنفادنوپاتی گردنی تبدیل شوند.

 

آدنوپاتی گردن چیست؟

این گره ها که در ناحیه گردن قرار دارند، لنفادنوپاتی گردنی نامیده می شوند. مورد دوم اغلب مظهر بیماری های عفونی، سرطانی یا خودایمنی هستند. در صورت لنفادنوپاتی ، عفونت یا التهاب می تواند در ناحیه گردن، صورت یا کره گوش و حلق و بینی موضعی شود.

 s/سونوگرافی غددلنفاوی

چرا در مورد آدنوپاتی گردنی به خوبی حمایت می شود؟

مرکز الوند به شما امکان می دهد از بهترین سیستم مراقبت های بهداشتی بهره مند شوید. تیم پزشکی ما در تمامی مشکلات سلامتی شما را به صورت شخصی همراهی می کند.

در 45 درصد موارد، تشخیص یا درمان پزشکی شما می تواند بهینه شود.

از هر 10 پزشک 9 نفر قبلاً اعمال ناموجه را تجویز کرده اند: اعمال جراحی، معاینه، تکرار، اعمال بد...

همه بیمارستان ها یا مراکز درمانی برابر نیستند. برخی از آنها کم و بیش با بیماری شما سازگار هستند.

پزشکی روز به روز تخصصی تر می شود. گاهی اوقات به دست آوردن اطلاعات قابل اعتماد و یافتن پزشک مناسب، متناسب با نیازهای شما پیچیده است.

برای سلامتی خود و عزیزانتان، شانس را با مرکز الوند کنار بگذارید.

 

علل و عوامل خطر آدنوپاتی گردن

مکانیسم های مختلفی می تواند در منشاء آدنوپاتی باشد، به ویژه افزایش تعداد لنفوسیت ها در واکنش به یک عامل خارجی عفونی یا در صورت نفوذ سلول های سرطانی منطقه ای در غدد لنفاوی. بسیاری از بیماری ها می توانند این مکانیسم ها را ایجاد کنند:

          عفونت ها: عفونت های هپاتیت ویروسی، باکتریایی (بروسلوز، استرپتوکوک و غیره) یا انگلی (توکسوپلاسموز، تریپانوزومیازیس و غیره)، عفونت HIV، مونونوکلئوز عفونی یا عفونت سیتومگالوویروس.

          بیماری های خود ایمنی یا التهابی: لوپوس، آرتریت روماتوئید یا سندرم کاوازاکی.

          سرطان ها (سرطان سر و گردن، سرطان ریه، سرطان گوارش، لنفوم و غیره)

توجه داشته باشید که بسته به آسیب شناسی مورد نظر، لنفادنوپاتی در نقاط مختلفی مانند پشت گردن (سرخچه، مونونوکلئوز)، فوق ترقوه (متاستاز سرطان ریه یا لنفوم)، یا بالای ترقوه چپ (سرطان گوارش) قرار دارد.

 

علائم مرتبط با آدنوپاتی

آدنوپاتی منجر به تشکیل توده کوچکی با قطر بیشتر از یک سانتی متر و قابل لمس در گردن می شود. بسته به علل، می تواند با علائم دیگری مانند:

          تب،

          قرمزی موضعی،

          علائم عفونت گوش و حلق و بینی (آنژین)،

          ضایعه دندانی،

          علائم بدتر شدن وضعیت عمومی مانند خستگی یا کاهش وزن.

این که آیا لنفادنوپاتی دهانه رحم یک یا چند غدد لنفاوی را تحت تاثیر قرار می دهد و خواه با علائم دیگر همراه باشد یا خیر، ظاهر آن نیاز به مشاوره پزشکی دارد.

 

تشخیص و درمان آدنوپاتی گردن

در طول جلسه مشاوره، پزشک معاینه بالینی انجام می دهد و غدد لنفاوی ناحیه گردنی بیمار (زیر چانه، زیر زاویه فک، دو طرف گردن و بالای استخوان ترقوه) را لمس می کند. محل، اندازه، قوام، تحرک، درد یا التهاب پوست باید در این معاینه بررسی شود. در پایان معاینه بیمار، سپس می توان یک رویکرد تشخیصی خاص (ارزیابی تصویربرداری، ارزیابی خون، بیوپسی و غیره) پیشنهاد کرد. درمان لنفادنوپاتی گردنی بر اساس مدیریت بیماری ایجاد کننده است.

 

آزمایشات احتمالی عبارتند از:

سیتولوژی آسپیراسیون غدد لنفاوی، نمونه ای که از غدد لنفاوی با استفاده از سوزن گرفته شده است.

بیوپسی غدد لنفاوی، که شامل برداشتن و تجزیه و تحلیل یک غدد لنفاوی است.

آزمایش خون، که می تواند برای تایید لنفادنوپاتی عفونی انجام شود.

معاینات میکروبیولوژیکی برای شناسایی میکروب درگیر در لنفادنوپاتی عفونی.

معاینات تصویربرداری، به ویژه در مورد لنفادنوپاتی عمیق.

 مقالات پیشنهادی : 

سونوگرافی خانم

ماموگرافی دیجیتال

فیبرواسکن چیست؟

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

چگونه لنفادنوپاتی را درمان کنیم؟

تورم غدد علل مختلفی دارد و می تواند با علائم مختلفی همراه باشد. بنابراین، درمان های زیادی برای درمان لنفادنوپاتی وجود دارد. هدف اصلی آنها درمان علت لنفادنوپاتی است. برای مثال، پشتیبانی می تواند بر اساس موارد زیر باشد:

درمان با آنتی بیوتیک در صورت لنفادنوپاتی عفونی؛

درمان ضد التهابی در صورت آدنوپاتی التهابی؛

شیمی درمانی، رادیوتراپی، درمان هدفمند یا حتی جراحی در مورد لنفادنوپاتی سرطانی.

 d/سونوگرافی غددلنفاوی

آیا می توان از لنفادنوپاتی پیشگیری کرد؟

لنفادنوپاتی علل احتمالی زیادی دارد. ممکن است راه های زیادی برای جلوگیری از آن وجود داشته باشد. به عنوان مثال، داروهای گیاهی می توانند به پیشگیری از انواع خاصی از لنفادنوپاتی عفونی کمک کنند.

سونوگرافی - تصویربرداری تشخیصی دارد.

غدد لنفاوی متورم در گردن نشانه شایع و گاهی طبیعی پاسخ التهابی در بدن است. اما همچنین می تواند یک وضعیت پزشکی جدی مانند ملانوما باشد. سونوگرافی غدد لنفاوی دهانه رحم ساده ترین روش برای تشخیص زودهنگام غدد لنفاوی غیر طبیعی است.

 

سونوگرافی غدد لنفاوی گردن چیست؟

غدد لنفاوی گردن گره های لنفاوی گردن هستند که در پاسخ ایمنی در برابر عوامل بیماری زا عمل می کنند. غدد لنفاوی ساختارهای صاف، بیضی یا مسطح هستند که در امتداد مسیر غدد لنفاوی قرار دارند.

سونوگرافی غدد لنفاوی گردنی استفاده از امواج اولتراسوند با فرکانس بالا برای تصویربرداری از ساختارهای داخلی غدد لنفاوی گردن است. از طریق معاینه می توان موقعیت، اندازه، شکل و ساختار داخلی غدد لنفاوی گردنی را مشاهده کرد. از آنجا، می‌تواند به تشخیص علائم غیرطبیعی غدد لنفاوی گردن کمک کند، در نتیجه در صورت شک، تشخیص بیماری را انجام می‌دهد یا جهت تشخیص بیماری را تعیین می‌کند.

روش سونوگرافی غدد لنفاوی گردن یک روش ساده و غیر تهاجمی است که باعث ناراحتی بیمار نمی شود، اما ارزش تشخیصی بالایی دارد.

 

روش اندیکاسیون سونوگرافی غدد لنفاوی گردنی

سونوگرافی غدد لنفاوی دهانه رحم زمانی نشان داده می شود که علائم غیرطبیعی مانند:

بیمار می تواند غدد لنفاوی گردن مانند غدد لنفاوی زیر فکی، گره های زاویه دار، گره های فوق ترقوه را احساس کند... خود مشاهده گره های شناور زیادی دارد. در گردن هنگام لمس غدد لنفاوی در گردن، آنها احساس درد زیادی می کنند، درد زیادی در شب احساس می کنند. پوست غدد لنفاوی گردن قرمز، کبود، درد ... تورم غدد لنفاوی همراه با علائمی مانند تب، خستگی، کاهش وزن، کاهش اشتها... همراه با تورم سایر غدد لنفاوی بدن. سونوگرافی برای هدایت مکان یابی سیتولوژی آسپیراسیون برای بیوپسی بافتی یا سیتولوژی. لنفادنوپاتی دهانه رحم ممکن است نشانه‌ای از یک پاسخ التهابی طبیعی باشد، اما ممکن است نشانه‌ای از یک بدخیمی باشد که باید رد شود. بنابراین، معاینه زودهنگام غدد لنفاوی در تشخیص، ارائه درمان مناسب و اطمینان از سلامت بیمار بسیار معنادار است.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی غربالگری جنین چیست؟

سونوگرافی خانم در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غدد لنفاوی  در دهانه رحم  به چه صورتی انجام می شود؟

دستگاه اولتراسوند با مبدل مسطح، فرکانس بالا بالای 7 مگاهرتز، دستگاه اولتراسوند باید در ترکیب با داپلر رنگی برای بررسی موثرتر استفاده شود. بیماران نیازی به آمادگی خاصی نیست زیرا خوردن و آشامیدن بر نتایج سونوگرافی تأثیر نمی گذارد، روش تشخیصی سونوگرافی به وضوح برای بیمار توضیح داده شده است تا با آن همکاری کند. بیماران باید اطلاعات کامل مربوط به بیماری را در اختیار پزشک قرار دهند.در هنگام ونوگرافی دراز کشیدن به پشت، در حالی که هر دو دست خود را بالای سر یا زیر گردن قرار می‌دهند، بیمار باید گردن خود را به عقب متمایل کند تا ناحیه گردنی که قرار است با سونوگرافی معاینه شود مشخص شود.

مرحله 1: یک ژل تخصصی روی غدد لنفاوی گردن بمالید. با استفاده از پروب اولتراسوند برای اسکن گروه‌های غدد لنفاوی در ناحیه گردن، لازم است پوست بیمار به طور مداوم اسکن شود تا از ضایعات از دست رفته جلوگیری شود. مرحله 2: هنگام معاینه غدد لنفاوی، لازم است محل گروه غدد لنفاوی و تعداد غدد غیر طبیعی را توضیح دهید. مرز غدد لنفاوی آسیب دیده نیاز به بررسی دارد. ارزیابی ساختار غدد لنفاوی (در مقایسه با ساختارهای عضلانی همسایه): هایپراکوئیک، هیپواکوئیک یا هوموفونیک، ببینید آیا گره های کلسیفیه در داخل غدد لنفاوی وجود دارد، غدد لنفاوی دارای علائم سیال شدن، نکروز... اندازه گره لنفاوی : لازم است اندازه گیری قطر افقی، قطر طولی، نسبت بین قطر افقی و عمودی برای کمک به تعیین خطر بدخیمی، ضخامت پوسته غدد لنفاوی... سازماندهی گره ناف را تعیین کنید: آیا گره ناف گم شده است و ضخامت نه؟ حتی هسته پالپوس سونوگرافی داپلر غدد لنفاوی: برای ارزیابی عروقی قشر غدد لنفاوی یا مرکز غدد لنفاوی. بررسی اندام های مجاور در غدد لنفاوی گردن در هنگام تشخیص لنفادنوپاتی گردن ضروری است: در صورت وجود غدد لنفاوی غیرطبیعی در گردن، به ویژه در مواردی که غدد لنفاوی وجود دارد، بررسی بیشتر تیروئید و غدد بزاقی بیمار ضروری است. مرحله 3: ارزیابی نتایج طبیعی: غدد لنفاوی اندازه کوچک، قطر کوتاه، در مکان هایی مانند زیر فک، در زاویه فک، در مثلث خلفی گردن ظاهر می شوند. گره های هیلار اغلب در سونوگرافی به وضوح دیده می شوند. لنفادنوپاتی بدخیم: غدد لنفاوی بزرگ دیده می‌شوند که در موقعیت‌های غیرطبیعی در گردن ظاهر می‌شوند (غدد لنفاوی سوپرکلاوی)، اغلب به شکل گرد، نامنظم ضخیم می‌شوند، ممکن است غدد ناف را به وضوح نبینند، اغلب هیپواکویک، ممکن است کلسیفیکاسیون در غدد لنفاوی وجود داشته باشد. تکثیر عروق محیطی ... تومورهای بدخیم با متاستاز غدد لنفاوی یا لنفوم که باعث تغییر در ساختار غدد لنفاوی می شود. غدد لنفاوی التهابی: معمولاً در اندازه بزرگ، تعداد کم، بیضی شکل یا مسطح، غدد لنفاوی ناف را می توان مشاهده کرد و عروق غدد لنفاوی مرکزی ممکن است بزرگ شود... این نیز یک بیماری خوش خیم است که در طی یک پاسخ التهابی به یک ویروس با آن مواجه می شود. مرحله 4: نتایج سونوگرافی را بررسی کرده و نتایج را چاپ می کنند. روش های آزمایشگاهی اضافی را برای تأیید تشخیص در صورت لزوم نشان می دهد. سونوگرافی غدد لنفاوی دهانه رحم می تواند تعدادی از بیماری ها را بر اساس محل، اندازه، تعداد و شکل غدد لنفاوی گردن تشخیص دهد. با این حال، ارزیابی دقیق وضعیت پاتولوژیک به تجربه رادیولوژیست بستگی دارد. بنابراین، برای بهترین و دقیق ترین نتایج، مراجعه به مراکز پزشکی معتبر برای محدود کردن تشخیص های نادرست و تأثیرگذاری بر روند درمان ضروری است.

e/سونوگرافی غددلنفاوی

 

سونوگرافی غدد لنفاوی قبل از جراحی می تواند به یافتن گسترش سرطان کمک کند

سونوگرافی غدد لنفاوی زیر بغل می تواند تعیین کند که آیا سرطان در برخی موارد به آن غدد لنفاوی گسترش یافته است یا خیر.

بیوپسی کردن غدد لنفاوی نگهبان بیشتر قبل یا در حین عمل جراحی سرطان سینه انجام داده می شود تا تشخیص داده شود که آیا سرطان به غدد لنفاوی در قسمت  زیر بغل نزدیک شده است یا نه . اگر سلول‌های سرطانی در گره نگهبان یافت شوند، هم گره نگهبان و هم سایر غدد لنفاوی زیر بغل معمولاً برداشته می‌شوند، چه در حین جراحی سرطان سینه یا بعداً با جراحی دیگری، بسته به اینکه نتایج بیوپسی گره نگهبان چه زمانی در دسترس باشد.

یک مطالعه کوچک نشان داد که انجام سونوگرافی از غدد لنفاوی زیر بغل قبل از جراحی سرطان سینه، به طور دقیق گسترش سرطان به غدد لنفاوی را در تقریباً 30 درصد از زنان مبتلا به سرطان سینه که به آن غدد گسترش یافته بود، شناسایی کرد. دانستن اینکه سرطان قبل از جراحی سرطان پستان به غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یافته بود به این معنی بود که زنان به جای بیوپسی غدد نگهبان، تشریح غدد لنفاوی زیربغل را انجام دادند و از جراحی دوم پس از بیوپسی غدد نگهبان اجتناب کردند. نتایج در سمپوزیوم سرطان پستان ASCO در سال 2009 ارائه شد.

274 زن در این مطالعه در مراحل اولیه سرطان سینه تشخیص داده شدند و تحت عمل لامپکتومی قرار گرفتند. چند روز قبل از جراحی، همه زنان از غدد لنفاوی زیر بغل خود در همان سمت سرطان سینه سونوگرافی گرفتند تا ببینند آیا سرطان به آن غدد لنفاوی سرایت کرده است یا خیر. اگر سونوگرافی ناحیه مشکوکی را نشان می داد، زنان بیوپسی با سوزن ظریف غدد لنفاوی انجام می دادند. اگر بیوپسی با سوزن ظریف سرطان را در غدد لنفاوی نشان داد، زنان در طول جراحی سرطان سینه بیوپسی زیر بغل را انجام دادند. اگر نمونه‌برداری با سوزن ظریف سرطانی را نشان نمی‌داد یا سونوگرافی مناطق مشکوکی نداشت، زنان در طول جراحی سرطان سینه بیوپسی گره نگهبان را انجام دادند.

به طور کلی، 57 (20.8٪) از 274 زن مبتلا به سرطان در غدد لنفاوی زیر بغل بودند.

40 زن (70.2%) سرطان غدد لنفاوی زیر بغل را داشتند که با بیوپسی گره نگهبان شناسایی شد. سونوگرافی شیوع را در این زنان شناسایی نکرد.

17 زن (29.8%) سرطان غدد زیر بغل را داشتند که با سونوگرافی شناسایی و با بیوپسی سوزنی ظریف تایید شد. بیوپسی گره نگهبان مورد نیاز نبود و بنابراین در این زنان انجام نشد.

توجه به این نکته مهم است که سونوگرافی نشان نمی‌دهد که سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است در حالی که واقعاً اینطور نبوده است. به عبارت دیگر، سونوگرافی زیر بغل هیچ نتیجه مثبت کاذبی نداشت.

در این مطالعه، سرطان غدد لنفاوی زیر بغل عمدتاً با بیوپسی گره نگهبان تشخیص داده شد و نه سونوگرافی زیر بغل. در حالی که سونوگرافی به برخی از زنان کمک کرد، بیوپسی گره نگهبان یک مرحله تشخیصی حیاتی برای اکثر زنان بود. اگر سرطان سینه در مراحل اولیه تشخیص داده شده است و با پزشک خود روی یک برنامه درمانی کار می کنید، ممکن است بخواهید از پزشک خود در مورد نتایج این مطالعه بپرسید. نتایج حاکی از آن است که سونوگرافی زیر بغل انجام شده قبل از بیوپسی گره نگهبان و جراحی سرطان سینه ممکن است گسترش سرطان به غدد لنفاوی زیر بغل را به دقت شناسایی کند و به شما این امکان را می دهد که بیوپسی گره زیر بغل را به عنوان بخشی از جراحی سرطان پستان خود بدون انجام بیوپسی گره نگهبان انجام دهید. اگر سونوگرافی پخش نشدن را نشان داد، به احتمال زیاد بیوپسی گره نگهبان خواهید داشت.

مقالات پیشنهادی :

عکس رنگی رحم

اکوی قلب جنین

سونوگرافی سه بعدی رحم

برای اطمینان از اینکه زنان جراحی مناسب غدد لنفاوی را انجام می دهند، انجمن آمریکایی انکولوژی بالینی دستورالعمل هایی را در مورد بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان برای افرادی که در مراحل اولیه سرطان پستان تشخیص داده شده اند، منتشر کرد. دستورالعمل ها می گویند که بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان باید تحت این شرایط ارائه شود:

سرطان سینه که در آن بیش از یک تومور وجود دارد که همه آنها جدا از یکدیگر تشکیل شده اند (پزشکان به این تومورهای چند مرکزی می گویند). این نوع سرطان‌های سینه نادر هستند

DCIS با ماستکتومی درمان شد

زنانی که قبلاً جراحی سرطان سینه یا جراحی غدد لنفاوی زیر بغل داشته اند

زنانی که قبلاً با شیمی درمانی یا سایر درمان های سیستمیک درمان شده اند (درمان قبل از جراحی درمان نئوادجوانت نامیده می شود)

بیوپسی گره نگهبان نباید تحت این شرایط ارائه شود:

سرطان 5 سانتی متر یا بزرگتر یا به صورت موضعی پیشرفته است (سرطان به طور گسترده در پستان یا به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است)

سرطان سرطان سینه التهابی است

DCIS با لامپکتومی درمان می شود

زن باردار است

دستورالعمل همچنین می گوید:

زنانی که بیوپسی گره نگهبان منفی دارند، نباید جراحی گره زیر بغل را انجام دهند.

زنان با یک یا دو گره نگهبان مثبت که قصد دارند لامپکتومی به همراه پرتودرمانی انجام دهند نیز نیازی به جراحی گره زیر بغل ندارند.

زنانی که دارای یک یا چند گره نگهبان مثبت هستند و قصد دارند بدون تشعشع ماستکتومی انجام دهند، باید جراحی گره زیر بغل انجام شود.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT