• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اکو قلب جنین چیست؟|فیلم اکو قلب جنین|اکو قلب جنین چقدر طول میکشه


اکو قلب جنین چیست؟زمانی که به اکوکاردیوگرافی جنین نیاز دارید

اکوکاردیوگرافی جنین (اکو) آزمایشی است که تصاویری از قلب نوزاد را قبل از تولد نشان می دهد. تصاویر با استفاده از امواج صوتی ملایم شکل گرفته اند. به این سونوگرافی می گویند.

این آزمایش مشکلاتی را در ساختار، عملکرد یا ریتم قلب کودک بررسی می کند. پیدا کردن این مشکلات قلبی قبل از تولد به این معنی است که می توان آنها را به موقع مدیریت کرد. همچنین ممکن است به برنامه ریزی برای کارهایی که باید بعد از تولد انجام دهید کمک کند. بسیاری از مشکلات قلبی را می توان با اکو جنین پیدا کرد. اما برخی از آنها را تا پس از تولد نوزاد نمی توان دید.

آزمایش بدون درد است. قطعا هیچ چیزی به بدن شما وارد نمی شود. در موارد نادر، ممکن است لازم باشد سونوگرافی در واژن با یک پروب مخصوص انجام شود. این ممکن است در اوایل بارداری اتفاق بیفتد. با اکوکاردیوگرافی جنین، یک مبدل در شکم شما حرکت می کند تا از قلب کودک شما عکس بگیرد.

در واقع اکوکاردیوگرافی جنین مشابه سونوگرافی است. این کار برای دیدن ساختار و عملکرد قلب یک کودک متولد نشده انجام می شود. معمولاً در سه ماهه دوم ، بین 18 تا 24 هفته انجام می شود.

یک کاوشگر کوچک به نام مبدل بر روی شکم مادر قرار می گیرد که امواج اولتراسونیک را از طریق پوست مادر و نوزاد به بافت های قلب نوزاد می فرستد. هنگامی که امواج از ساختار های قلب منعکس می شوند ، توسط مبدل انتخاب می شوند که آن ها را به کامپیوتر می فرستد. کامپیوتر پژواک ها را به تصویری از دیواره ها و دریچه های قلب تبدیل می کند. کل این روش بین 30 دقیقه تا دو ساعت طول می کشد.

 

چرا ممکن است به انجام  اکوجنین نیاز داشته باشم؟

این آزمایش ممکن است زمانی انجام شود که شما حداقل در هفته 12 بارداری هستید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است این آزمایش را توصیه کند اگر شما:

سونوگرافی بارداری انجام دادید که نشان داد احتمال مشکل قلبی وجود دارد

مشکلاتی که توسط آزمایش‌های دیگر، مانند آمنیوسنتز یا نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی پیدا شد (این آزمایش‌ها برای بیماری‌های ژنتیکی و مشکلات کروموزومی بررسی می‌شوند)

 • سابقه خانوادگی بیماری قلبی مادرزادی داشته باشید
 • داروهایی مصرف می کنید که ممکن است بر رشد کودک شما تأثیر بگذارد
 • سابقه خانوادگی بیماری های ژنتیکی مرتبط با نقص و بیماری قلبی داشته باشید
 • دیابت یا شرایط دیگر داشته باشید

 ecocardiography/اکوقلب جنین چیست؟

اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

چگونه باید برای اکو جنین آماده شوم؟

برای آماده شدن نیازی نیست کار زیادی انجام دهید. لباس راحت بپوشید. هر دستورالعملی که به شما داده می شود را دنبال کنید.

 

در حین اکو جنین چه اتفاقی می افتد؟

این آزمون حدود 45 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد. در طول آزمون:

 

 • روی میز دراز می کشی و شکمت را باز نمی کنی.
 • ژل شفاف و بدون چربی روی پوست شکم شما اعمال می شود.
 • یک پروب دستی (مبدل) روی شکم شما حرکت می کند.
 • امواج صوتی از مبدل به کامپیوتر می رود. تصاویری از قلب کودک شما روی صفحه نمایش داده می شود.

 

بعد از اکو جنین چه اتفاقی می افتد؟

می توانید به روال عادی و رژیم غذایی خود بازگردید.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بلافاصله پس از آزمایش در مورد نتایج اولیه با شما صحبت کند. زمانی که تصاویر به طور کامل مطالعه شدند، نتایج نهایی را دریافت خواهید کرد.

کوچکترین بیماران ما هنوز به دنیا نیامده اند. ما از طریق برنامه قلب و عروق پیش از تولد، با همکاری انستیتوی اطفال پیش از تولد، مراقبت های تخصصی و جامعی را برای کودک متولد نشده با تشخیص بیماری قلبی ارائه می دهیم.

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

سونوگرافی غربالگری 

سونوگرافی خانم 

الاستوگرافی 

اکوی قلب جنین

چه زمانی اکوکاردیوگرافی جنین ضروری است؟

انجام اکوکاردیوگرافی جنین برای همه زنان باردار ضروری نیست. در موارد زیر اکوکاردیوگرافی جنین توصیه می شود:

خواهر و برادری با نقص مادرزادی قلب به دنیا آمد

سابقه خانوادگی بیماری قلبی مادرزادی وجود دارد.

یک ناهنجاری کروموزومی یا ژنتیکی در جنین کشف می شود.

شناخته شده است که مادر در دوران بارداری بیش از حد مواد مخدر یا الکل مصرف کرده است.

مادر در دوران بارداری سرخجه داشته است.

مادر مبتلا به دیابت ، لوپوس ، فنیل کتونوری یا بیماری بافت همبند است.

یک سونوگرافی معمول قبل از تولد ، ناهنجاری های احتمالی قلبی را کشف کرده است.

اکوکاردیوگرام جنین چگونه انجام می شود؟

متخصص قلب اطفال با استفاده از یک پروب که روی شکم مادر قرار می گیرد تا قلب جنین را تجسم کند ، انجام می دهد.

روش مورد استفاده جهت به دست آوردن اطلاعات دقیق در رابطه با قلب جنین شامل موارد زیر می باشد:

اکوکاردیوگرافی 2 بعدی: برای دیدن ساختارها و حرکات واقعی قلب استفاده می شود.

اکوکاردیوگرافی داپلر: جهت اندازه گیری کردن سرعت جریان خون در حفره ها و دریچه های قلب کاربر دارد.

به دو صورت انجام می شود یکی از طریق شکم که اکوکاردیوگرافی شکمی نامیده می شود و دیگری از طریق واژن که به آن اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال می گویند.

 

بررسی جزئیات ناهنجاری ها

در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند ما اهمیت نظارت دقیق جنین را درک می کنیم. بخش پزشکی جنین به طور کامل مجهز به آخرین فناوری ها برای ارزیابی رشد و تکامل جنین شما در مراحل مختلف بارداری است. این تشخیص همچنین به تشخیص زودهنگام بیماری ها و ناهنجاری ها ، امکان درمان زودهنگام و جلوگیری از آسیب دیدن مادر و کودک کمک می کند.

برنامه قلب و عروق پیش از تولد در مرکز تصویربرداری الوند کودکان: چرا ما را انتخاب کنید

در برنامه قلب و عروق قبل از تولد، ما با کودک متولد نشده به عنوان یک بیماررفتار می کنیم. ویژگی های مراقبت ما عبارتند از:

 

همکاری: ما مراقبت از نوزاد متولد نشده را در میان متخصصان مختلف، از جمله پزشکان و متخصصین زنان و زایمان با تخصص‌های فوق‌العاده در قلب، جراحی قلب، ژنتیک و رادیولوژی هماهنگ می‌کنیم.

حمایت از رشد دوران بارداری: در حالی که تخصص ما قلب قبل از تولد است، هدف ما داشتن یک کودک سالم است. ما عملکرد مغز و سایر جنبه های رشد قبل از تولد را بررسی می کنیم تا از بهترین نتایج ممکن برای کودک پس از تولد اطمینان حاصل کنیم.

تشخیص زودهنگام: از طریق نوآوری هایی مانند اکوکاردیوگرافی جنین و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی جنین، می توانیم ناهنجاری های قلبی را در اوایل هفته 12 بارداری تشخیص دهیم. تشخیص زودهنگام به ما این امکان را می دهد که هر گونه مداخله لازم را در اسرع وقت برنامه ریزی کنیم. درباره تصویربرداری قلب بیشتر بدانید.

مراقبت از کل خانواده: مادران باردار که نوزادانشان با بیماری قلبی تشخیص داده شده است، ممکن است غم و اندوه و اضطراب را تجربه کنند. این احساسات می تواند بر خانواده مادر و همچنین بارداری او تأثیر بگذارد. تیم ما با تمام اعضای خانواده برای ارائه حمایت عاطفی از مادران و عزیزان در این مدت همکاری می کند.

 f/اکو قلب جنین چیست؟

تیم قلب و عروق پیش از تولد

مراقبت از یک قلب کوچک به یک تیم بزرگ نیاز دارد. تیم قلب فرزند متولد نشده شما ممکن است شامل متخصصان زیادی باشد، مانند:

 

 • متخصصین قلب قبل از تولد
 • متخصصین مغز و اعصاب دوران بارداری
 • رادیولوژیست های کودکان
 • مددکاران اجتماعی
 • هماهنگ کننده اختصاصی برنامه
 • هماهنگ کننده پرستار اختصاصی

علاوه بر این، همانطور که برای شروع زندگی کودک شما در خارج از رحم برنامه ریزی می کنیم، با بسیاری از اعضای تیم قلب اطفال، از جمله متخصصان مداخله ای قلب، بیهوشی قلب، متخصصان نوزادان و جراحان قلب کار می کنیم. ما با هم برنامه ای را ایجاد می کنیم تا برای همه احتمالات پس از تولد کودک شما آماده باشیم.

 

نقص سپتوم بطنی چیست؟

نقص دیواره بین بطنی (VSD) - که گاهی به عنوان سوراخ در قلب شناخته می شود - نوعی نقص مادرزادی قلب است. در VSD، یک روزنه غیر طبیعی در دیوار بین اتاقک های پمپاژ اصلی قلب (بطن ها) وجود دارد.

VSD ها شایع ترین نقص مادرزادی قلب هستند. اکثر VSD ها با موفقیت یا بدون عارضه تشخیص داده می شوند و درمان می شوند.

 

در نقص سپتوم بطنی چه اتفاقی می افتد؟

بطن راست و بطن چپ قلب با دیواره مشترکی به نام سپتوم بطنی از هم جدا می شوند. بچه‌هایی که VSD دارند در این دیوار یک دهانه دارند. در نتیجه:

هنگامی که قلب می تپد، مقداری از خون در بطن چپ (که توسط اکسیژن ریه ها غنی شده است) از طریق سوراخ سپتوم به بطن راست می ریزد.

در بطن راست، این خون غنی از اکسیژن با خون بدون اکسیژن مخلوط می شود و به ریه ها باز می گردد.

جریان خون از سوراخ، صدای اضافی ایجاد می کند که به عنوان سوفل قلبی شناخته می شود. پزشکان وقتی با گوشی پزشکی به صدای قلب گوش می دهند می توانند صدای سوفل قلب را بشنوند.

VSD ها می توانند در مکان های مختلف سپتوم قرار داشته باشند و اندازه آنها متفاوت باشد.

 

چه چیزی باعث نقص سپتوم بطنی می شود؟

نقایص سپتوم بطنی زمانی رخ می دهد که قلب نوزاد قبل از تولد رشد می کند. قلب از یک لوله بزرگ ایجاد می شود و به بخش هایی تقسیم می شود که در نهایت به دیواره ها و اتاقک ها تبدیل می شوند. اگر در طول این فرآیند مشکلی وجود داشته باشد، می‌تواند سوراخی در سپتوم بطنی ایجاد شود.

در برخی موارد، تمایل به ایجاد VSD ممکن است به دلیل سندرم های ژنتیکی باشد که باعث ایجاد قطعات اضافی یا گم شده از کروموزوم ها می شود. با این حال، اکثر VSD ها دلیل مشخصی ندارند.

 

علائم و نشانه های نقص سپتال بطنی چیست؟

اینکه آیا VSD علائمی ایجاد می کند به اندازه سوراخ و محل آن بستگی دارد. VSD های کوچک معمولاً علائمی ایجاد نمی کنند و ممکن است خود به خود بسته شوند.

بچه‌های بزرگ‌تر یا نوجوانانی که VSD‌های کوچکی دارند که بسته نمی‌شوند، معمولاً علائم دیگری جز سوفل قلبی ندارند. آنها ممکن است نیاز داشته باشند که به طور منظم به پزشک مراجعه کنند تا مطمئن شوند VSD هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

VSDهای متوسط ​​و بزرگ ممکن است که علائم قابل توجهی ایجاد کنند. نوزادان ممکن است که تنفس سریع ‌تری داشته باشند و هنگام غذا خوردن خسته شوند. ممکن است در حین تغذیه شروع به عرق کردن و یا گریه کنند و به آرامی وزن اضافه کنند.

همچنین این علائم به طور کلی نشان می دهد که VSD به خودی خود بسته نمی شود و ممکن است کودک به جراحی قلب نیاز داشته باشد. معمولا این کار در 3 ماه اول زندگی نوزاد برای جلوگیری از مشکلات دیگر انجام می شود. یک متخصص قلب می‌تواند برای کاهش علائم قبل از جراحی، دارو تجویز کند.

 

چه مشکلاتی ممکن است رخ دهد؟

نوزادان با VSD بزرگ می توانند نارسایی قلبی داشته باشند و مشکلات تغذیه ای داشته باشند که منجر به افزایش وزن ضعیف می شود. آنها همچنین ممکن است اغلب دچار عفونت قفسه سینه شوند. کودکان مبتلا به VSD کوچک در معرض خطر ابتلا به اندوکاردیت، عفونت سطح داخلی قلب ناشی از باکتری در جریان خون هستند. باکتری‌ها همیشه در دهان ما هستند و مقدار کمی از آن‌ها هنگام جویدن و مسواک زدن وارد جریان خون می‌شوند.

بهداشت خوب دندان برای کاهش باکتری های دهان بهترین راه برای محافظت از قلب در برابر اندوکاردیت است. کودکان باید روزانه مسواک بزنند و نخ دندان بکشند و مرتباً به دندانپزشک خود مراجعه کنند. به طور کلی، بیماران مبتلا به VSD های ساده، به جز 6 ماه اول پس از جراحی VSD، قبل از مراجعه به دندانپزشکی نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارند.

 

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی آنومالی 

سونوگرافی غربالگری 

سونوگرافی خانم 

الاستوگرافی 

اکوی قلب جنین

f/اکو قلب جنین چیست؟

نقایص سپتوم بطنی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان معمولاً یک VSD را در چند هفته اول زندگی نوزاد در طی معاینات معمول پیدا می کنند. آنها صدای سوفل قلب را می شنوند، که ویژگی های خاصی دارد که به آنها اجازه می دهد بدانند علت آن چیز دیگری نیست.

اگر کودک شما سوفل قلبی داشته باشد، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص قلب کودکان (پزشکی که بیماری های قلبی دوران کودکی را تشخیص داده و درمان می کند) ارجاع دهد.

متخصص قلب یک معاینه انجام می دهد و سابقه پزشکی کودک شما را می گیرد. اگر پزشک فکر کند VSD وجود دارد، ممکن است آزمایشاتی مانند موارد زیر را تجویز کند:

 

اشعه ایکس قفسه سینه: تصویری از قلب و همچنین اندام های اطراف

الکتروکاردیوگرام (EKG): ثبت فعالیت الکتریکی قلب

اکوکاردیوگرام: سونوگرافی قلب. اغلب، این روش اصلی پزشکان برای تشخیص VSD است.

کاتتریزاسیون قلبی: اطلاعاتی در مورد ساختار قلب و فشار خون و سطح اکسیژن خون در اتاقک های آن ارائه می دهد. این آزمایش معمولاً برای یک VSD تنها زمانی انجام می‌شود که اطلاعات بیشتری نسبت به آزمایش‌های دیگر مورد نیاز باشد. (گاهی برای بستن انواع خاصی از VSD ها نیز استفاده می شود.)

 

نقایص سپتوم بطنی چگونه درمان می شود؟

درمان به سن کودک و اندازه، محل و شدت VSD بستگی دارد. کودکی با نقص کوچکی که هیچ علامتی ایجاد نمی کند، ممکن است فقط نیاز به مراجعه منظم به متخصص قلب داشته باشد تا مطمئن شود که مشکل دیگری وجود ندارد.

در بسیاری از کودکان، یک نقص کوچک بدون جراحی به خودی خود بسته می شود. برخی ممکن است بسته نشوند، اما بزرگتر نخواهند شد. بچه هایی که VSD های کوچک دارند معمولاً نیازی به محدود کردن فعالیت های خود ندارند.

کودکان مبتلا به VSDهای متوسط ​​تا بزرگ ممکن است برای کمک به گردش خون و کمک به عملکرد بهتر قلب به داروهای تجویزی نیاز داشته باشند. با این حال، داروها به تنهایی VSD را نمی بندند. بنابراین، متخصص قلب ممکن است جراحی قلب را برای رفع سوراخ توصیه کند. در موارد نادر، VSD می تواند با کاتتریزاسیون قلبی بسته شود.

 

جراحی قلب

جراحی معمولاً در چند هفته تا چند ماه اول زندگی کودک انجام می شود. جراح یک برش در دیواره قفسه سینه ایجاد می کند و یک دستگاه قلب-ریه گردش خون را حفظ می کند در حالی که جراح سوراخ را می بندد. جراح می‌تواند سوراخ را مستقیماً ببندد یا معمولاً یک تکه از مواد جراحی مصنوعی را روی آن می‌دوزد. در نهایت، بافت قلب روی چسب یا بخیه بهبود می یابد. تا 6 ماه پس از جراحی، بافت سوراخ را کاملاً می پوشاند.

 

کاتتریزاسیون قلبی

به ندرت، متخصصان قلب ممکن است برخی از انواع VSD را با کاتتریزاسیون قلبی ببندند. آنها یک لوله نازک و منعطف (یک کاتتر) را در یک رگ خونی در پای کودک قرار می دهند که به قلب منتهی می شود. آنها لوله را به داخل قلب هدایت می کنند تا جریان خون، فشار و سطح اکسیژن در حفره های قلب را اندازه گیری کنند. یک ایمپلنت ویژه، به شکل دو دیسک که از مش سیمی انعطاف پذیر تشکیل شده است، در سوراخ سپتوم قرار می گیرد. این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که در مقابل سپتوم در دو طرف صاف شود تا VSD را ببندد و برای همیشه مهر و موم کند.

 

چه چیز دیگری باید بدانم؟

در بیشتر موارد، کودکانی که جراحی VSD انجام می دهند، به سرعت و بدون عارضه بهبود می یابند. اما پزشکان از نزدیک آنها را برای علائم یا نشانه های هر مشکلی تحت نظر خواهند داشت. کودک شما برای مدتی نیاز به ویزیت های بعدی با متخصص قلب دارد.

اگر کودک شما مشکل تنفسی دارد، فورا با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید. سایر علائم مشکل عبارتند از:

 

 • اشتهای ضعیف یا مشکل در تغذیه
 • عدم افزایش وزن یا کاهش وزن
 • بی حالی یا کاهش سطح فعالیت
 • تب طولانی مدت یا غیر قابل توضیح
 • افزایش درد، حساسیت، یا ترشح چرک از محل جراحی

 

اگر پس از جراحی برای بستن VSD متوجه هر یک از این علائم در کودک خود شدید با پزشک خود تماس بگیرید.

تشخیص بیماری قلبی در فرزند شما می تواند ترسناک باشد. اما خبر خوب این است که متخصص قلب اطفال شما با VSD ها و بهترین روش مدیریت آنها آشنایی کامل دارد. پس از جراحی، بیشتر کودکان به زندگی سالم و فعال ادامه می دهند.

مقالات پیشنهادی  : 

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی غربالگری اول

سونوگرافی بارداری

اگر مشکل قلبی باشد چه؟

پس از انجام اکوکاردیوگرافی جنین، پزشک با شما صحبت می کند و نتایج را توضیح می دهد.

گاهی اوقات، تصویربرداری ممکن است دشوار باشد. اگرچه ممکن است هیچ گونه ناهنجاری تشخیص داده نشود، تصویربرداری ممکن است تا حد ممکن کامل نباشد. در این موارد، ممکن است یک آزمایش پیگیری برای ارزیابی مجدد قلب رزرو کنیم. این بدان معنا نیست که مشکل قلبی وجود دارد.

اگر ناهنجاری تشخیص داده شود، پزشک و پرستار به طور خصوصی با شما صحبت خواهند کرد. در این مدت اطلاعات دقیقی در مورد مشکل قلبی که از روی تصاویر مشخص می شود در اختیار شما قرار می دهیم. اثرات مشکل قلبی بر بارداری، تولد و در طول زندگی کودک مورد بحث قرار خواهد گرفت. تمام گزینه های موجود برای مدیریت بارداری مورد بحث قرار خواهد گرفت. ممکن است لازم باشد شما را به یک برنامه تخصصی مامایی ارجاع دهید تا اطمینان حاصل شود که مراقبت کامل در طول بارداری انجام می شود و بهترین برنامه زایمان وجود دارد.

 r/اکو قلب جنین چیست؟

آیا گزینه های درمانی وجود دارد؟

برخی از بیماری های قلبی جنین را می توان در داخل رحم، یا با داروها یا مداخلات کم تهاجمی، درمان و/یا مدیریت کرد.

 

اکوکاردیوگرافی شکم

اکوکاردیوگرافی شکمی شامل حرکت آرام یک دستگاه کوچک به نام مبدل بر روی شکم بیمار با کمک ژل مخصوصی است که برای کاهش اصطکاک روی پوست اعمال می شود. مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا ساطع می کند که از ساختارهای جامد، از جمله نوزاد و قلبش منعکس می شود. امواج صوتی به کامپیوتری فرستاده می شود که تصاویری از قلب کودک برای ارزیابی تولید می کند.

 

اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال

در اکوکاردیوگرافی ترانس واژینال نیز از همین فناوری استفاده می‌شود، با این تفاوت که مبدل به‌جای لغزش روی شکم، به آرامی چند سانت در واژن قرار می‌گیرد. این مبدل همچنین ممکن است کوچکتر و نازکتر باشد. روش ترانس واژینال معمولاً در اوایل بارداری زنان استفاده می شود و ممکن است تصاویر دقیق تری از قلب جنین ارائه دهد.

 

در طول آزمایش اکوکاردیوگرافی جنین چه انتظاری باید داشته باشم؟

آزمایش اکوکاردیوگرام جنین یک روش ایمن و غیر تهاجمی است که با کمترین تنظیمات ممکن سونوگرافی و بدون اشعه انجام می شود. بسته به نوع آزمایش لازم و سلامت نوزاد، ممکن است بین 30 دقیقه تا دو ساعت طول بکشد. بیمار برای انجام آزمایش نیازی به داشتن مثانه پر ندارد.

سطح قند خون

کم آبی بدن

تب

عفونت

گلبول های قرمز کم (کم خونی)

مصرف داروها، کافئین یا نیکوتین توسط مادر

مشکلات تیروئید

روش اکوکاردیوگرافی جنین:

اکوکاردیوگرافی جنین خطراتی دارد، به ویژه زمانی که هیچ یافته قلبی در غربالگری معمول وجود نداشته باشد. این خطرات شامل اضطراب خانواده و والدین، تشخیص های مثبت کاذب، آزمایش ها و اقدامات غیرضروری اضافی و سطح خطر شناسایی قبلی و همچنین فرصتی برای نتایج مثبت کاذب است. در یک ارزیابی کامل تشریحی، شدیدترین ناهنجاری های قلبی نیز در نظر گرفته می شود.

 

اکوکاردیوگرافی جنین و سایر آزمایشات

اکوکاردیوگرام جنین چیست؟

اکوکاردیوگرام جنین توسط متخصص قلب جنین یا اطفال که به طور ویژه آموزش دیده است انجام می شود. این سونوگرافی بسیار شبیه به سونوگرافی است که برای مشاهده کل نوزاد انجام می شود، اما بر قلب کودک متمرکز است.

در طول آزمایش، پروب مبدل به اطراف حرکت می کند تا تصاویری از مکان ها و ساختارهای مختلف قلب جنین به دست آید. تکنیک هایی که گاهی برای به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد قلب جنین استفاده می شود شامل موارد زیر است:

 

اکوکاردیوگرافی 2 بعدی:

این تکنیک برای "دیدن" ساختارهای واقعی و حرکت ساختارهای قلب استفاده می شود. یک نمای اکو به صورت دو بعدی به شکل مخروطی روی مانیتور ایجاد می شود و می توان حرکت لحظه ای ساختارهای قلب جنین را مشاهده کرد. این پزشک را قادر می سازد تا ساختارهای مختلف قلب را در محل کار ببیند و آنها را ارزیابی کند.

 

اکوکاردیوگرافی 4 بعدی:

این تکنیک برای "دیدن" ساختارهای واقعی و حرکت ساختارهای قلب نیز استفاده می شود. اکو 4 بعدی ممکن است رویکرد تشخیصی بهتری در برخی از نقایص قلبی ارائه دهد. مزایای این تکنیک این است که حتی پس از تکمیل کل مطالعه می‌توانیم تصاویر را ثبت کنیم و قلب جنین را ارزیابی کنیم.

اکوکاردیوگرافی داپلر:

این تکنیک داپلر برای اندازه گیری و ارزیابی جریان خون از طریق اتاقک ها و دریچه های قلب استفاده می شود. مقدار خونی که با هر ضربان خارج می شود، نشانه ای از عملکرد قلب است. همچنین، داپلر می‌تواند جریان خون غیرطبیعی در قلب را تشخیص دهد که می‌تواند مشکلاتی مانند شکاف بین حفره‌های قلب، مشکل یک یا چند دریچه از چهار دریچه قلب یا مشکل دیواره‌های قلب را نشان دهد.

 

داپلر رنگی:

داپلر رنگی شکل پیشرفته اکوکاردیوگرافی داپلر است. با داپلر رنگی، از رنگ های مختلف برای تعیین جهت جریان خون استفاده می شود. این کار تفسیر تصاویر داپلر را ساده می کند.

 

در صورت وجود نقص قلبی تشخیص داده شده در نوزاد، چه اقدامات دیگری ممکن است نیاز داشته باشید؟

سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی اضافی. آزمایش‌هایی که برای تأیید تشخیص، پیگیری رشد جنین و نظارت بر سلامت جنین انجام می‌شود.

 

نمونه برداری از پرزهای کوریونی یا آمنیوسنتز:

نمونه برداری از پرزهای کوریونی برای تشخیص برخی از نقایص مادرزادی و ناهنجاری های ژنتیکی در کودک شما استفاده می شود. هر زمان که نقص قلبی در نوزاد پیدا می کنیم، CVS یکی از گزینه های تست قبل از تولد در دسترس شماست. در طول این روش، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک قطعه کوچک از بافت جفت را می گیرد. این نمونه برای بررسی مواد ژنتیکی کودک شما، به شکل کروموزوم، ماده ژنتیکی اضافی (تکثیر) یا ماده ژنتیکی از دست رفته (حذف) استفاده می شود. این آزمایش را می توان بین هفته های 11 تا 14 بارداری انجام داد. یکی از مزیت های این آزمایش این است که می توانید برخی از مشکلات ژنتیکی که ممکن است کودک شما از ابتدای بارداری داشته باشد را دریابید. خطر سقط جنین کوچکی در ارتباط با این آزمایش وجود دارد و مشاور ژنتیک شما در طول جلسه مشاوره خطرات آن را برای شما توضیح خواهد داد.

آمنیوسنتز نیز یک آزمایش قبل از تولد است. برای تشخیص برخی از نقایص مادرزادی و ناهنجاری های ژنتیکی در کودک شما مانند CVS استفاده می شود. این بار به جای بافت جفت، مقدار کمی مایع آمنیوتیک برای آزمایش به دست می آوریم. این آزمایش را می توان در هر زمان پس از 16 هفته بارداری انجام داد. این آزمایش خطر سقط جنین کوچکی نیز دارد و مشاور ژنتیک شما در جلسه مشاوره جزئیات و خطرات آزمایش را برای شما توضیح می دهد.

اکوکاردیوگرافی جنین را می توان با سونوگرافی اندواژینال نیز انجام داد. در این نوع معاینه، یک فرستنده کوچک اولتراسوند در واژن قرار داده می شود تا عکس هایی از قلب فرزند متولد نشده شما بگیرد. سونوگرافی ترانس واژینال اغلب در اوایل انجام می شود و تصویر واضح تری ارائه می دهد.

اکوکاردیوگرافی جنین معمولاً توسط یک متخصص سونوگرافی قلب RCS  ، یک متخصص پزشکی با آموزش تخصصی در کار با تجهیزات سونوگرافی و ارزیابی قلب نوزاد انجام می شود. پس از عمل، متخصص قلب کودکان نتایج آزمایش را بررسی می کند. شناسایی و درمان مشکلات قلبی در نوزادان و خردسالان مورد توجه آموزش های تخصصی این پزشک بوده است.

 s/اکو قلب جنین چیست؟

نتیجه اکوکاردیوگرام جنین:

برای بررسی مشکلات قلبی در نوزاد متولد نشده، اکوکاردیوگرام جنین انجام می شود. رشد یا عملکرد قلب ممکن است ریشه چندین مشکل باشد. همچنین ممکن است آریتمی یا اختلال در ریتم قلبی نوزاد مشاهده شود. هنگامی که اکوکاردیوگرافی جنین نشان می دهد که قلب کودک شما نقص دارد، معمولا برای تایید نتایج تکرار می شود. سپس متخصص قلب اطفال به طور مرتب قرار ملاقات هایی را با شما برنامه ریزی می کند تا در مورد مسائل قلبی و چگونگی تأثیر آنها بر سلامت کلی کودک صحبت کند.

اگرچه می‌توان آن‌ها را به‌جای شکم در اوایل هفته ۱۲ بارداری به‌صورت واژینال انجام داد، اما تصور می‌شود اکوکاردیوگرام جنین تنها بعد از هفته ۱۷ قابل اعتماد است. اگر مشکل قلبی پیدا شود از بهترین و بدترین گزینه های کودک خود مطلع خواهید شد.

این به شما کمک می کند تا برای اقدامات لازم پس از زایمان آماده شوید. در برخی شرایط، نوزادان تازه متولد شده نیاز به مشاهده یا جراحی فوری برای تثبیت آنها دارند. پزشک همه گزینه های شما را به شما ارائه می دهد، نتایج هر کدام را به شما آموزش می دهد و سپس به شما و همسرتان اجازه می دهد تصمیم بگیرید که کدام روش برای شما بهترین است.

یک آزمایش اولتراسوند به نام اکوکاردیوگرافی جنین به بررسی اجزای ساختاری قلب کودک در حال رشد می‌پردازد. این معاینه می تواند مشکلات قلبی مانند نقص یا آریتمی را پیدا کند. اگر سابقه خانوادگی ناهنجاری های مادرزادی قلب دارید، پزشک می تواند انجام اکوکاردیوگرافی جنین را توصیه کند. ممکن است 45 دقیقه تا دو ساعت طول بکشد تا فرآیند تکمیل شود. معمولاً نتایج در عرض 24 ساعت در دسترس هستند.

 

روش های پایش ضربان قلب جنین

بیماری قلبی مادرزادی چیست؟

بیماری مادرزادی قلب یک مشکل پزشکی است که ناشی از نقص مادرزادی قلب است، یک ناهنجاری قلب که از بدو تولد وجود دارد. بسته به مسائل دقیق درگیر، بیماری مادرزادی قلب ممکن است فقط مشکلات جزئی ایجاد کند. از سوی دیگر، انواع جدی‌تر بیماری‌های مادرزادی قلبی می‌توانند از دوران نوزادی باعث ایجاد مشکلات تهدیدکننده زندگی شوند.

نقایص مادرزادی قلب، که می تواند به تنهایی یا همراه با سایر مشکلات پزشکی رخ دهد، یکی از شایع ترین انواع نقایص مادرزادی است. در ایالات متحده حدود 1٪ از نوزادان با نقص مادرزادی قلب متولد می شوند. از این تعداد، حدود 25٪ دارای بیماری قلبی مادرزادی حیاتی و تهدید کننده زندگی هستند. بیماری مادرزادی قلبی در مردان کمی بیشتر از زنان رخ می دهد.

 

متخصص قلب و عروق نوزاد

انواع بیماری های مادرزادی قلبی

نقایص مادرزادی قلب با مسائل خاصی مشخص می شود که بر علائم و درمان های موجود تأثیر می گذارد. این مشکل ممکن است بر بطن چپ یا راست (حفره های پمپاژ بزرگ قلب) یا دیواره بطنی که این دو را تقسیم می کند تأثیر بگذارد.

انواع دیگر مشکلات ممکن است بر دهلیزها (حفره های چپ و راست قلب که در ابتدا خون پر می شود) یا دیواره دهلیز بین آنها تأثیر بگذارد. برخی از مشکلات عروق بزرگ متصل به قلب مانند آئورت را تحت تاثیر قرار می دهد.

مشکلات دیگر بر یک یا چند دریچه از چهار دریچه تأثیر می گذارد که به طور معمول از برگشت خون به جهت اشتباه جلوگیری می کنند. در برخی موارد، یک فرد مبتلا به بیماری های مادرزادی قلبی انواع مختلفی از مشکلات در آناتومی قلب خود دارد.

به طور کلی، نقایص مادرزادی قلب اغلب به یکی از دو دسته تقسیم می شوند: نقایص سیانوتیک و غیرسیانوتیک.

 

نقص سیانوتیک

بیماری قلبی مادرزادی ناشی از نقص سیانوتیک شدیدتر است. در این افراد، بدن به اندازه کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نمی کند. به همین دلیل، پوست، لب‌ها و ناخن‌ها ممکن است حداقل در شرایط خاصی دچار رنگ آبی (سیانوز) شوند. به دلیل ماهیت جدی آن، گاهی اوقات بیماری قلبی مادرزادی بحرانی نیز نامیده می شود.

 f/اکو قلب جنین چیست؟

پنج مورد از رایج ترین انواع بیماری مادرزادی سیانوتیک قلب عبارتند از:

تترالوژی فالوت

تنه شریانی

جابجایی شریان های بزرگ

آترزی دریچه سه لتی

بازگشت غیرعادی کامل وریدی ریوی

 

نقایص غیر سیانوتیک

نقایصی که به عنوان غیرسیانوتیک (یا سیانوتیک) طبقه بندی می شوند، شدت کمتری دارند، اگرچه همچنان می توانند عواقب سلامتی جدی داشته باشند، به خصوص اگر درمان نشوند. در این شرایط، خونی که به بدن می‌رود، حداقل در بیشتر مواقع، خون سرشار از اکسیژن زیادی دریافت می‌کند. بنابراین رنگ مایل به آبی در پوست کمتر دیده می شود.

برخی از انواع رایج نقایص غیرسیانوتیک عبارتند از:

نقص دیواره بین بطنی

نقص دیواره بین دهلیزی

نقص سپتوم دهلیزی

مجرای شریانی باز شده

کوآرکتاسیون آئورت

تنگی دریچه آئورت

تنگی دریچه ریوی

 

برخی از علائم بالقوه بیماری قلبی مادرزادی در دوران نوزادی عبارتند از:

کاهش فعالیت و بی حالی

عرق کردن و گریه کردن در هنگام تغذیه

افزایش وزن ضعیف

تنفس نامنظم یا سریع

تغییر رنگ آبی در پوست (سیانوز)

سوفل قلبی شنیده شده در معاینه پزشکی

با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه نوزادان مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی این علائم را ندارند. نوزادانی که با بیماری کمتر شدید متولد می شوند ممکن است در ابتدا هیچ علامتی نداشته باشند. علائم ممکن است بعداً در دوران کودکی آشکار شود، مانند تنگی نفس یا تپش قلب در حین ورزش.

به دلیل نحوه گردش خون در جنین، بیماری مادرزادی قلب معمولاً قبل از تولد مشکلی ایجاد نمی کند.

 

علل

بیماری قلبی مادرزادی زمانی رخ می دهد که قلب و ساختارهای مربوط به آن به طور طبیعی در دوران بارداری شکل نگیرد. این باعث مشکلاتی می شود، زیرا قلب نمی تواند خون اکسیژن دار را به بدن پمپ کند و خون پر از دی اکسید کربن را به خوبی به ریه ها برگرداند.

 

در سندرم های ژنتیکی

گاهی اوقات، بیماری مادرزادی قلبی به عنوان بخشی از سندرم های ژنتیکی رخ می دهد. به عنوان مثال، حدود نیمی از افراد مبتلا به تریزومی 21 (که باعث سندرم داون می شود) بیماری قلبی مادرزادی دارند. بیماری مادرزادی قلب می تواند توسط سایر سندرم های ژنتیکی مانند تریزومی 13، تریزومی 18، سندرم ترنر و سندرم دی جورج ایجاد شود.

در این موارد، ناهنجاری های ژنتیکی مستقیماً به مشکلات مربوط به تشکیل قلب منجر می شود. این افراد اغلب مشکلات مربوط به سایر سیستم های بدن مانند سیستم عصبی را دارند.

 

عوامل خطر

با این حال، اغلب اوقات، بیماری مادرزادی قلبی دلیل واضحی ندارد. احتمالاً به دلیل ترکیبی از علل ژنتیکی و محیطی اتفاق می افتد. داشتن تنوع ژن‌های خاص ممکن است نوزادان خاصی را در معرض خطر بیماری قلبی مادرزادی قرار دهد.

به همین ترتیب، شرایط محیطی خاص ممکن است کمی خطر را افزایش دهد. برخی از این عوامل بالقوه عبارتند از:

سیگار کشیدن مادر

چاقی

قرار گرفتن در معرض سموم محیطی

بیماری ویروسی در دوران بارداری

سطوح پایین فولات در مادر

توجه به این نکته مهم است که اکثر نوزادانی که با بیماری قلبی مادرزادی متولد می شوند، بدون هیچ عامل خطر آشکاری متولد می شوند. با این حال، برای والدینی که یک فرزند با بیماری قلبی مادرزادی به دنیا آمده اند، ممکن است ملاقات با یک مشاور ژنتیک مفید باشد. این فرد می تواند اطلاعات دقیق تری در مورد خطرات احتمالی داشتن فرزند دیگری با بیماری مادرزادی قلبی ارائه دهد.

 

روش ها و جراحی

نوزادانی که با بیماری قلبی مادرزادی شدید متولد می شوند، در نهایت به نوعی جراحی یا سایر روش های پزشکی نیاز دارند، گاهی اوقات بیش از یک مورد. از طریق این جراحی‌ها، قلب (و عروق و/یا دریچه‌های آسیب‌دیده) تغییر شکل می‌دهند تا بتوانند کار عادی خود را انجام دهند، خون اکسیژن‌دار را به بدن پمپاژ کنند و خون پر از دی اکسید کربن را به ریه‌ها پمپاژ کنند.

مهم است که توجه داشته باشید که ممکن است بازگرداندن قلب به عملکرد کاملا طبیعی، حتی پس از جراحی موفقیت آمیز، امکان پذیر نباشد. ماهیت دقیق جراحی ها و روش های مورد نیاز بر اساس شدت و نوع بیماری مادرزادی قلبی متفاوت است.

معمولاً این جراحی ها اگر در اوایل دوران کودکی انجام شوند بیشترین تأثیر را دارند، اما گاهی اوقات تا اواخر زندگی نیازی به آنها نیست. اگرچه اغلب نجات دهنده زندگی است، اما جراحی اغلب اوقات بسیار خطرناکی برای این کودکان خردسال است و برخی از آنها به دلیل عوارض جراحی می میرند.

 

مقالات پیشنهادی  : 

ترشح پستان

مرکز سونوگرافی سینه

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی تیروئید

پیوند قلب

اصلاح جراحی برای برخی از انواع بیماری های مادرزادی قلبی بسیار نادر و شدید امکان پذیر نیست. در این موارد، پیوند قلب در اوایل دوران کودکی ممکن است تنها گزینه مناسب باشد

برخی از انواع بیماری های مادرزادی قلب را می توان با درمان های نوع کاتتر درمان کرد. این روش ها به جراح نیاز ندارند که قفسه سینه را برای دسترسی به قلب باز کنند. در عوض، ابزارها از طریق رگ‌های خونی بزرگ، مانند رگ‌های خونی در پاها وارد می‌شوند و سپس از طریق رگ به قلب می‌روند. با استفاده از ابزارهای بسیار کوچک و دوربین های خاص، انواع خاصی از نقایص مادرزادی قلب را می توان به این روش ترمیم کرد.

افرادی که بیماری کمتری دارند معمولاً نیازی به درمان فوری ندارند. زمان و نوع این درمان بر اساس شدت و نقص مادرزادی خاص متفاوت خواهد بود.

پس از یک عمل یا جراحی موفقیت آمیز، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی می توانند زندگی تقریباً طبیعی داشته باشند. برخی از افراد حتی پس از درمان بهینه هنوز برخی از علائم باقیمانده مانند کاهش توانایی ورزش را تجربه می کنند.

اسکن رشد فاصله ای چیست؟

اسکن رشد اینتروال که به عنوان اسکن رشد جنین نیز شناخته می شود ، نوعی از سونوگرافی است که ارزیابی می کند که آیا رشد کودک شما به طور سالم پیش می رود یا خیر.

هدف از اسکن رشد چیست؟

اسکن رشد فاصله ای برای ارزیابی اطلاعات ضروری در مورد رشد جنین و بارداری شما انجام می شود. همچنین لازم است:

موقعیت نهایی جفت را تعیین کنید

رشد کلی کودک خود را بررسی کنید

وزن کودک خود را نزدیک به تاریخ تخمینی زایمان خود بررسی کنید

موقعیت جنین را تعیین کنید

حجم مایع آمنیوتیک را بررسی کنید

 

چه کسی به اسکن رشد فاصله ای نیاز دارد؟

پزشکان معمولاً اسکن رشد دوره ای را به دلایل زیر به زنان توصیه می کنند:

اگر در بارداری های قبلی خود با مشکلاتی رو برو بوده اید

اگر در دوران بارداری دچار دیابت بارداری و فشار خون بالا شده اید

اگر پزشک مشکوک باشد که اندازه های شکم شما طبیعی است

اگر به دلیل موقعیت جفت دچار عوارض بارداری می شوید

اگر در سه ماهه سوم بارداری ، حرکات جنین کمتری را تجربه می کنید

اگر بارداری چند قلو دارید

اگر حالت بریچ جنین دارید

 

اسکن داپلر چیست؟

جریان خون را به قسمت های مختلف بدن نوزاد مانند مغز ، بند ناف و قلب ارزیابی می کند. بخشی از اطلاعات ضروری را نشان می دهد ، مانند اینکه آیا کودک شما تمام مواد مغذی و اکسیژن را از طریق جفت دریافت می کند یا خیر.

اسکن داپلر جنین به طور همزمان با سونوگرافی معمولی انجام داده می شود. این دستگاه از همان تجهیزات سونوگرافی معمولی استفاده می کند. سونوگرافیست های آموزش دیده به ایجاد تصویر واضح تری از رفاه و سلامت کودک شما کمک می کنند. اگر اسکن داپلر در سه ماهه دوم و سوم بارداری انجام شود بهترین نتایج را می توان به دست آورد.

 

چرا به اسکن داپلر نیاز دارید؟

اسکن داپلر در زمان بارداری برای موارد زیر انجام خواهد شد:

نوزاد شما در اثر آنتی بادی های رزوس قرار گرفته

شما قبلا بچه کوچکتری داشته اید

شما BMI پایین یا بالا دارید

شما دو قلو یا بیشتر حمل می کنید

شما حرکات کمتری از کودک خود را تجربه می کنید

کودک شما تحت تاثیر پاروویروس ( بیماری سیلی گونه ) قرار گرفته است.

سیگار میکشی

کودک شما به سرعت رشد نمی کند

فشار خون بالا یا دیابت دارید

شما قبلاً در زمان تولد نوزاد خود را از دست داده اید یا سقط دیررس را تجربه کرده اید

 

چرا ما را انتخاب کنیم؟

برای کمک به والدینی که برای اولین بار صاحب فرزند می شوند ، فعالانه و متوقع برای یافتن اطلاعات حمایتی و اطمینان خاطری که نیاز دارند ، اختصاص داده شده ‌اند. شما می توانید برای تمام سوالات و نگرانی های خود از کارشناسان ما انتظار مشاوره عالی داشته باشید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT