• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تصویر اندومتریوز|علائم اندومتریوز|علائم سرطان آندومتریوز|اندومتریوز


تصویر اندومتریوز؛اندومتریوز یک بیماری ناتوان کننده است که باعث درد شدید لگن، ناباروری، خستگی مزمن و درد در هنگام ادرار، اجابت مزاج و رابطه جنسی می شود. این بیماری می‌تواند علل متعددی داشته باشد که علائم مشابهی با سایر بیماری‌های زنانه و شکمی دارد که تشخیص آن را دشوار می‌کند.

آندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که بافتی که به طور معمول داخل رحم را می پوشاند شروع به رشد در خارج از رحم می کند، جایی که به آن تعلق ندارد.

این بافت خارج از محل، که اغلب ضایعه یا ایمپلنت نامیده می شود، می تواند باعث درد و التهاب شدید در طول ماه شود.

علائم اندومتریوز برای هر زن متفاوت است.

َs/تصویر اندومتریوز

اگر سوالی در مورد رادیولوژی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان رادیولوژی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و رادیولوژی الوند تماس بگیرید.

3 علامت شایع عبارتند از:

دوره های دردناک

درد لگن در بین پریودها

درد با رابطه جنسی

اما زنان مبتلا به اندومتریوز می توانند علائم مختلفی را تجربه کنند.

علت دقیق آندومتریوز ناشناخته است

یکی از نظریه های رایج در مورد علت آندومتریوز چیزی به نام قاعدگی رتروگراد است، که زمانی است که در طول قاعدگی، پوشش داخلی رحم در جهت مخالف مسیری که قرار است جریان پیدا کند. اما مطمئن نیست که این دلیل است. درباره قاعدگی رتروگراد بیشتر بدانید و سایر علل احتمالی آندومتریوز را در اینجا بررسی کنید

علائم ممکن است به محل قرارگیری ضایعات آندومتر بستگی داشته باشد

محل ضایعات آندومتر می تواند بر نوع علائمی که یک زن تجربه می کند تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر او ضایعاتی در مثانه داشته باشد، ممکن است هنگام ادرار درد داشته باشد. در اینجا درباره مکان‌های مختلفی که ضایعات ممکن است ایجاد شوند و علائمی که می‌توانند ایجاد کنند بیشتر بدانید

مراحل اندومتریوز

آندومتریوز دارای 4 مرحله است. پزشکان این مراحل را به شرح زیر طبقه بندی می کنند:

مرحله 1 - حداقل

مرحله 2 - خفیف

مرحله 3 - متوسط

مرحله 4 - شدید

اما مهم است که بدانید این مراحل هیچ ارتباطی با میزان دردناک بودن بیماری ندارند. به عنوان مثال، یک زن مبتلا به اندومتریوز مرحله 1 ممکن است درد شدید داشته باشد، در حالی که یک زن با مرحله 4 ممکن است اصلاً درد نداشته باشد.

در عوض، مراحل مربوط به اندازه ضایعات آندومتر، محل آن ها در بدن، تعداد آن ها، و عمق آنها (خواه روی سطح یک اندام باشند یا در اعماق آن).

ممکن است نام آندومتریوز را شنیده باشید، اما فهمیدن چیستی آن می تواند هنگام صحبت با پزشک در مورد دوره های قاعدگی دردناک یا درد لگن مفید باشد.

اندومتریوز یک بیماری مزمن است که زمانی رخ می دهد که بافت آندومتر در خارج از رحم "خانه ای پیدا کند". بافت آندومتر پوشش داخلی رحم است که در آن حاملگی لانه گزینی و رشد می کند. این بافتی است که هر ماه با دوره قاعدگی می ریزد. اغلب، اندومتریوز در تخمدان ها یا لگن دیده می شود، اما می تواند در روده یا در مکان های دورتر نیز دیده شود.

d/تصویر اندومتریوز

علائم چیست؟

شایع ترین علامت آندومتریوز دوره های قاعدگی دردناک است. بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز درد قاعدگی را گزارش می کنند که آنقدر شدید است که مدرسه یا کار را از دست می دهند.  همچنین می تواند باعث درد در رابطه جنسی و درد عمومی لگن شود. برعکس، بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز هستند که دردی ندارند. گذشته از درد، ناباروری یکی دیگر از عوارض احتمالی آن است.

آندومتریوز چقدر شایع است؟

آن را می توان به طور قطعی تنها با جراحی تشخیص داد، بنابراین تشخیص دقیق میزان شیوع آن دشوار است. برخی از مطالعات نشان می دهد که تا 10٪ از زنان در سنین باروری به آن مبتلا هستند. زنان مبتلا به نوع خفیف اغلب هیچ علامتی ندارند.

چه چیزی باعث آن می شود؟

علت دقیق آن هنوز ناشناخته است. رایج‌ترین نظریه، قاعدگی «پس‌رونده» است، که در آن خون قاعدگی از طریق لوله‌های فالوپ به عقب و به داخل لگن جریان می‌یابد. سلول های بنیادی و ژنتیک نیز احتمالاً در ایجاد آن نقش دارند.و تشخیص اندومتریوز با آزمایش خون ممکن است.

اندومتریوز چگونه درمان می شود ؟

آن را می توان با داروها یا با برداشتن بافت غیرطبیعی با جراحی مدیریت کرد. بسیاری از زنان برای مدیریت درد آن خود به ترکیبی از درمان ها نیاز دارند. اندومتریوز توسط استروژن ایجاد می شود. بنابراین، داروهایی که استروژن را کاهش می دهند یا مسدود می کنند، اغلب برای درمان اندومتریوز استفاده می شوند. بسیاری از زنان با مصرف قرص های ضد بارداری بهبود قابل توجهی در درد اندومتریوز دارند. ممکن است به آنها دستور داده شود که قرص های خود را "مداوم" مصرف کنند تا اصلا پریود نشوند. برای زنانی که با قرص های ضد بارداری بهبود نمی یابند، داروهای دیگری نیز وجود دارد که می توانند برای کاهش درد اندومتریوز و اندومتریوز استفاده شوند. با این حال، برخی از زنان به عنوان بخشی از درمان آن به جراحی نیاز دارند. جراحی لاپاراسکوپی یک روش کم تهاجمی است که می تواند برای برداشتن بافت اندومتریوز و بافت اسکار مربوطه انجام شود.

مقالات پیشنهادی:

سونوگرافی سینه چیست و چرا انجام می شود؟

سونوگرافی غربالگری دوم

زنان چه چیز دیگری باید بدانند؟

همه دردهای لگن آندومتریوز نیستند. درد مزمن لگن به اندازه آسم شایع است و دلایل زیادی دارد. صرف نظر از علت درد لگن زنان، درد می تواند تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی داشته باشد. کار با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که در مدیریت درد لگن تخصص دارد می تواند به تشخیص صحیح کمک کند و شما را در مسیر درد کمتر و کیفیت زندگی بهتر قرار دهد.

زنان مبتلا به طور متوسط ​​7.5 سال از شروع علائم خود تا تشخیص نهایی خود صبر می کنند.

اندومتریوز دارای علائم پیچیده ای است که می تواند سایر شرایط پزشکی را تقلید کند و به تاخیر کمک کند. یک بیمار ممکن است قبل از دریافت تشخیص مناسب حداقل به هشت پزشک مختلف مراجعه کند. بسیاری از زنان به سادگی این بار را می پذیرند و به خود زحمت نمی دهند که به دنبال کمک باشند، در حالی که تعداد بی شماری دیگر توسط پزشکان به دلیل درد اغراق آمیز اخراج می شوند.

سونوگرافی

سونوگرافی ترانس شکمی به طور کلاسیک به عنوان یک تکنیک بسیار محدود برای ارزیابی اندومتریوز فراتر از تشخیص اندومتریوم تخمدان توصیف شده است.

دیواره روده این یافته‌ها تمایز را از نئوپلازی روده ممکن می‌سازد، زیرا دومی رشدی از لایه مخاطی به سمت خارجی‌ترین لایه‌ها را نشان می‌دهد و با از دست دادن ساختار لایه‌ای دیواره روده همراه است. سونوگرافی با کنتراست افزایش یافته نیز می تواند در ارزیابی این یافته ها مفید باشد.

سونوگرافی ترانس واژینال را می توان انجام داد مگر اینکه توسط بیمار رد شود. در حالی که قادر به تشخیص قابل اعتماد بیماری سطحی نیست، سونوگرافی ترانس واژینال تا زمانی که سونوگرافی ترانس واژینال فراتر از رحم و تخمدان ها گسترش یافته و شامل ارزیابی محفظه قدامی و خلفی باشد، حساسیت بیش از 90% در تشخیص اندومتریوز نفوذی عمیق دارد.

و اگر عمیق در سونوگرافی یافت شد، اسکن باید برای ارزیابی کلیه ها برای رد هیدرونفروز گسترش یابد.

 d/تصویر اندومتریوز

استاندارد طلایی تشخیص

استاندارد طلایی برای تشخیص آندومتریوز، لاپاراسکوپی است (یک جراحی جزئی از طریق سوراخ کلید). این امکان تجسم واقعی ضایعات آندومتریوز، محل آنها و میزان گسترده بودن آنها را فراهم می کند. آنچه نیز مفید است ماهیت درمانی این جراحی است: ضایعات را می توان در زمان جراحی برداشت و در نتیجه علائم را به سرعت برطرف کرد. این جراحی به طور سنتی اکتشافی بوده است، به این معنی که جراحی تا حد زیادی از قبل برنامه ریزی نشده بود، زیرا جراح تصویر دقیقی از وضعیت بیماری نداشت و این اطلاعات را از جراحی به دست می آورد.

با این حال، تصویربرداری پزشکی مانند سونوگرافی ترانس واژینال (TVU) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) به شدت تصویر قبل از عمل را بهبود بخشیده است و امکان برنامه ریزی جراحی پیشرفته تری را فراهم می کند.

 

چگونه از سونوگرافی برای تشخیص اندومتریوز استفاده می شود؟

اولتراسوند از امواج صوتی با فرکانس بالا و "پژواک" آنها برای ساختن تصاویر از طریق مبدل یا گیرنده استفاده می کند. این یک روش تصویربرداری فوق العاده دقیق است که نیاز به بی حرکت ماندن طولانی مدت مانند MRI را از بین می برد و مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) از اشعه استفاده نمی کند. همچنین بسیار ارزان تر از روش های دیگر و در دسترس تر است. به این دلایل، به یک فرآیند تصویربرداری خط اول برای زنان مبتلا به درد لگن یا مشکلات مشکوک تبدیل شده است. گاهی اوقات، اسکن اولتراسوند باید با MRI یا CT پیگیری شود تا کمی مشکلات پیدا شده بهتر شود، اما همچنان یک گزینه تصویربرداری خط اول فوق العاده است.

در دهه های اخیر، پروب سونوگرافی ترانس واژینال (TVU) توسعه یافته است که امکان دقت و سودمندی بیشتر اسکن سونوگرافی لگن را فراهم می کند. این عصایی است که با دقت و به آرامی حدود دو تا سه اینچ در واژن قرار می گیرد، جایی که می تواند به اندام های لگن شما نزدیک شود. علیرغم اینکه یک آزمایش تهاجمی به نظر می رسد، شما با یک متخصص آموزش دیده خواهید بود، و قرار دادن آن ملایم است و هرگز بدون رضایت کامل شما انجام نمی شود. در بسیاری از موارد، شما می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید، در این مرحله اپراتور می‌تواند عصا را بگیرد و امتحان را ادامه دهد.

TVU دارای ویژگی و نرخ حساسیت بالایی است (برای آندومتریوز تخمدان، برای هر دو بیش از 90%³ است)، به این معنی که در تشخیص آندومتریوز بسیار دقیق در نظر گرفته می شود. با توجه به این موضوع، TVU بر خلاف MRI وابسته به اپراتور است، بنابراین فقط توسط سونوگرافیست های آموزش دیده که تجربه قابل توجهی در این زمینه دارند انجام می شود.

 

اندومتریوز در سونوگرافی چگونه است؟

اگر اندومتریوز دارید، تعدادی از علائم در سونوگرافی وجود دارد. اگر آندومتریوز تخمدان باشد که با ساختارهای کیست مانند بزرگ در تخمدان ها به نام کیست های شکلاتی تظاهر می کند، این امر آشکارتر خواهد بود.

در حالی که این "کیست های شکلاتی" یا اندومتریوم ها ممکن است برخی از قابل مشاهده ترین علائم در سونوگرافی باشند، اپراتور می داند که به دنبال علائم دیگر نیز باشد. گروه بین المللی تجزیه و تحلیل آندومتریوز عمیق (IDEA) یک پروتکل استاندارد سونوگرافی برای آندومتریوز ایجاد کرده است. این شامل مجموعه‌ای از مراحل و یافته‌های احتمالی آن‌ها است که شامل تصویربرداری استاتیک (راستا) و پویا (حرکت در زمان واقعی) می‌شود:

 

رحم و آدنکس

اولین مرحله ارزیابی رحم از نظر آدنومیوز (جایی که سلول های آندومتر از پوشش داخلی رحم به لایه عضلانی رحم حمله می کنند) و تخمدان ها از نظر اندومتریوم است. آدنومیوز به صورت خطوط (راه راه) ظاهر می شود که تقریباً شبیه پرده های ونیزی در لایه عضلانی است. اندومتریوم ها به صورت کیست یا ساختار بیضی شکل با مرزهای مشخص و بدون محصولات یا ساختار داخلی ظاهر می شوند. اگر سونوگرافیک آندومتریوم را در تخمدان تشخیص دهد، بسیار مهم است که با قسمت دوم پروتکل ادامه دهد زیرا آندومتریوم ها نشانگر قابل اعتمادی برای شدت اندومتریوز هستند. تا 50 درصد از شکل شدید آندومتریوز، که به آندومتریوز نفوذی عمیق (DIE) معروف است، اندومتریوم های همراه دارند.

این بخش از معاینه همچنین به ناهنجاری‌های مرتبط با لوله‌های فالوپ می‌پردازد که می‌تواند در 30% موارد وجود داشته باشد.

 

اندومتریوز نفوذی عمیق (DIE)

DIE شدیدترین شکل اندومتریوز است و عمیق و گسترده است. می توان آن را در سراسر حفره لگن (و گاهی اوقات حتی در خارج از آن) یافت. در اینجا، سونوگرافیک باید کامل باشد و مطمئن شود که از کل قسمت قدامی (جلو) و خلفی (پشت) حاوی مثانه و روده تصویربرداری می کند. DIE به صورت برآمدگی‌های خطی یا گرد با شدت کم با مرزهای صاف یا موجدار ظاهر می‌شود و خونرسانی داخلی کمی نشان می‌دهد.

 

مقالات پیشنهادی:

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال در تهران

علامت کشویی

این یک مطالعه پویا است که در آن فشار به عصا اعمال می‌شود تا باعث شود اندام‌های داخلی به دور یکدیگر «لغزند». به طور خاص، سونوگرافی در تلاش است تا رحم را آزادانه، مستقل از روده، حرکت دهد. اگر این کار با شکست مواجه شد، اغلب به این دلیل است که POD6 (کیسه داگلاس) از بین می‌رود، به این معنی که قسمت جلویی رکتوم به قسمت پشتی دهانه رحم جوش می‌خورد. این نشان دهنده وجود چسبندگی است (جایی که ساختارها به اشتباه از طریق بافت اسکار التهابی به هم متصل می شوند).

 

نشانگرهای نرم

این موارد به مواردی اشاره دارد که مختص بیمار است و سونوگرافیست می تواند در زمان واقعی به دست آورد. بنابراین، برای مثال، آنها می توانند از حساسیت موضعی خاص (فشار دادن روی قسمت دردناک) استفاده کنند و آناتومی داخلی زیر آن را تصویر کنند. همچنین می توانند با دست آزاد خود بر روی شکم فشار بیاورند و همزمان گرز را حرکت دهند تا اطلاعاتی در مورد تحرک اندام ها نسبت به یکدیگر به دست آید. آنها همچنین می توانند با بیمار صحبت کنند و اطلاعات بیشتری در مورد آنچه علائم آنها را تشدید می کند به دست آورند. نشان داده شده است که اگر سونوگرافی مارکرهای نرم مثبت را تشخیص دهد، اندومتریوز کم عمق و چسبندگی احتمال بیشتری دارد.

 

آیا آزمایش دیگری برای تشخیص آندومتریوز استفاده می شود؟

TVU بدون شک در تشخیص اندومتریوز مفید است، اما به عنوان یک آزمایش مستقل 100٪ دقیق نیست. باید همراه با معاینه فیزیکی و شرح حال دقیق بیمار استفاده شود. اغلب این هنوز به سادگی نشان دهنده احتمال قوی بیماری گسترده است و برنامه ریزی جراحی را تسهیل می کند، با استاندارد طلایی تشخیص جراحی لاپاراسکوپی. در اینجا چند آزمایش وجود دارد که می تواند مکمل سونوگرافی باشد:

 

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

این به عنوان یک تست سطح دوم برای TVU7 مفید است زیرا نقشه دقیقی از میزان DIE ارائه می دهد و دقیق ترین برنامه ریزی جراحی را امکان پذیر می کند. جزئیات بسیار بیشتری از ضایعات DIE نسبت به آنچه که از طریق معاینه فیزیکی یا TVU ممکن است ارائه می دهد. با این حال، تشخیص قطعی هنوز تنها از طریق جراحی لاپاراسکوپی به دست می‌آید که در آن انواع سلول‌ها می‌توانند تایید شوند.

 

جراحی لاپاراسکوپی

جراحی همچنان استاندارد طلایی برای تشخیص و مرحله بندی اندومتریوز است. این مزیت درمانی است زیرا ضایعات اغلب می توانند در زمان جراحی برداشته شوند و علائم بیمار را تقریباً فوراً بهبود بخشد و ناباروری مرتبط با آنها را در طول زمان بهبود بخشد (بین 20 تا 60٪ بهبود در بارداری خود به خودی).

 d/تصویر اندومتریوز

داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی (COC)

با توجه به ماهیت وابسته به هورمون آندومتریوز، برخی از مطالعات شواهدی را گزارش کرده اند که نشان می دهد زنان مبتلا به اندومتریوز هنگام درمان با COC، از درد پریود خود (دیسمنوره) تسکین می یابند. اگرچه قطعی نیست، اما می تواند به متخصصان در جهت یک مسئله وابسته به هورمون کمک کند، که ممکن است نیاز به تصویربرداری تشخیصی را برجسته کند.

 

مقالات پیشنهادی:

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی غربالگری

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

مزایا و معایب استفاده از سونوگرافی برای تشخیص آندومتریوز

اولتراسوند اولین گام معمول در تصویربرداری برای بررسی هر درد لگن زنانه است.

در اینجا برخی از مزایا و معایب استفاده از سونوگرافی برای تشخیص اندومتریوز آورده شده است.

به راحتی در دسترس است

ارزان

سریع

غیر تهاجمی

امکان تصویربرداری پویا و بلادرنگ

تصویربرداری با حساسیت نقطه ای

حساسیت و ویژگی بالا

قابل مقایسه با سایر روش های تصویربرداری

از اشعه استفاده نمی کند

مناسب برای افرادی که ایمپلنت های فلزی یا قطعات جراحی دارند (در حالی که MRI نیست)

منفی

فقط همراه با معاینه فیزیکی مناسب است

می تواند به دلیل تشدید نقاط حساس دردناک باشد

می تواند به دلیل پروب ترانس واژینال احساس تهاجمی کند

گاهی اوقات نیاز به مثانه پر است که رسیدن به آن دشوار است

در تشخیص مراحل اولیه بیماری چندان مفید نیست

وابسته به اپراتور

پایین آمدن

سونوگرافی یک آزمایش بسیار موثر و در دسترس برای تشخیص اندومتریوز متوسط تا شدید و برنامه ریزی جراحی برای تایید و حذف آن است. نسبتاً غیر تهاجمی، سریع است، از اشعه استفاده نمی کند و اطلاعات خوبی در مورد وسعت بیماری ارائه می دهد.

اگر از درد ناتوان کننده لگن رنج می برید و نیاز به پاسخ دارید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که از پزشک خود برای سونوگرافی بخواهید. این آسان است، و ممکن است به شما کمک کند تشخیص مورد نیاز خود را دریافت کنید.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT