• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

هیستروسالپنگوگرافی|فیلم هیستروسالپنگوگرافی|هزینه هیستروسالپنگوگرافی


هیستروسالپنگوگرافی؛هیستروسالپنگوگرافی (HSG) نیز نامیده می شود، هیستروگرافی یک معاینه اشعه ایکس از رحم و لوله ها است. در سال های اخیر، به طور فزاینده ای با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) جایگزین شده است. هیستروگرافی در مطب رادیولوژی توسط رادیولوژیست انجام می شود.

c/هیستروسالپنگوگرافی

 

اگر سوالی در مورد سونوگرافی یا هیستروسالپنگوگرافی دارید و یا پزشک برایتان سونوگرافی یا هیستروسالپنگوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

تمرین هیستروگرافی

این معاینه امکان مشاهده حفره رحم و لوله های فالوپ را در صورت بروز مشکلاتی در شروع بارداری یا وجود خونریزی که منشا آن با سونوگرافی مشخص نمی شود را ممکن می سازد. با این حال، اندیکاسیون های این معاینه در حال حاضر با تمرین گسترده سونوگرافی و سایر تکنیک های تصویربرداری (MRI و غیره) کاهش یافته است.

 

روش امتحان 

بیمار در وضعیت خوابیده، به پشت، زانوهای خم شده و از هم باز قرار می گیرد. پزشک یک پروب را در دهانه رحم قرار می دهد و ماده حاجب یددار را تزریق می کند. معاینه حدود 30 دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی ندارد. این معاینه اطلاعات مستقیمی در مورد حفره رحم و لوله های فالوپ، وضعیت غشای مخاطی و زیر مخاط ارائه می دهد.

 

خطرات احتمالی هیستروگرافی

هیستروگرافی در دوران بارداری نباید انجام شود. به طور کلی، بلافاصله پس از قاعدگی انجام می شود. آلرژی شناخته شده به ید باید قبل از معاینه به پزشک گزارش شود.

هیستروسالپنوگرافی یک معاینه رادیوگرافی برای مشاهده رحم (= هیسترو) و لوله های فالوپ (= سالپنگو) با استفاده از یک محصول غیر شفاف نسبت به اشعه ایکس، تزریق شده به داخل حفره رحم است.

رحم و لوله های فالوپ بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. لوله های فالوپ که بین تخمدان ها و رحم قرار دارند، لوله هایی هستند که تخمک های تولید شده توسط تخمدان ها را به رحم می برند. در طی این حرکت تخمک ها است که لقاح می تواند انجام شود. سپس این رحم است که جنین را برای رشد خود دریافت می کند.

هیستروسکوپی یک روش بسیار ایمن است. با این حال، خطر کمی برای مشکلات وجود دارد. رحم یا دهانه رحم می تواند توسط هیستروسکوپ سوراخ شود، ممکن است خونریزی رخ دهد یا مایع اضافی در سیستم شما جمع شود. در موارد بسیار نادر، هیستروسکوپی می‌تواند باعث مشکلات تهدید کننده زندگی شود. اگر در حین عمل مشکلی ایجاد شود، درمان می شود.

اگر در مورد خطرات هیستروسکوپی سؤالی دارید، حتماً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. او می‌تواند توضیح دهد که چگونه از هیستروسکوپی برای یافتن یا درمان بیماری شما استفاده می‌شود و چه خطراتی دارد.

هیستروسکوپی به طور کلی یک روش بسیار ایمن است. با این حال، خطر کوچکی از مشکلات / عوارض وجود دارد:

خونریزی - معمولاً خفیف است و نیازی به مداخله نیست. به ندرت، ممکن است نیاز به اقدامات اضافی برای متوقف کردن یا مدیریت خونریزی باشد.

عفونت بعد از عمل – معمولاً با دوز «یکباره» آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه در زمان جراحی پیشگیری می‌شود یا پس از عمل با یک دوره آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

ممکن است مایع اضافی در سیستم شما جمع شود.

رحم یا دهانه رحم را می توان توسط هیستروسکوپ یا ابزارهای دیگر سوراخ کرد. معمولاً نیازی به مداخله نیست و عوارض جانبی آتی وجود ندارد.

در اکثر مطالعات، هیستروسکوپی با سوراخ شدن رحم تایید شده در حدود 1 درصد از هیستروسکوپی های عمل پیچیده است. در طول هیستروسکوپی تشخیصی سوراخ های کمتری وجود دارد.

به ندرت، اگر خونریزی قابل توجه یا نگرانی در مورد آسیب به سایر اندام ها وجود داشته باشد، به عنوان مثال. روده، اقدامات بیشتری مانند لاپاراسکوپی (تلسکوپی در شکم) یا لاپاراتومی (برش بزرگتر در شکم) ممکن است ضروری باشد.

 

چرا هیستروسالپنگوگرافی انجام دهیم؟

معاینه به شما امکان می دهد لوله های فالوپ و حفره رحم را مشاهده کنید. انجام می شود:

در صورت مشکل در باردار شدن، به عنوان بخشی از معاینه ناباروری (این یکی از معاینات سیستماتیک است)

در صورت سقط مکرر

در صورت خونریزی که منشا آن با سونوگرافی مشخص نشد

برای برجسته کردن ناهنجاری های رحم

یا برای تشخیص انسداد لوله های فالوپ

g/هیستروسالپنگوگرافی

مداخلات در هیستروسالپنگوگرافی

بیمار در وضعیت زنان (به پشت خوابیده، زانوهای خم شده و از هم باز)، زیر دستگاه اشعه ایکس قرار می گیرد. پزشک یک اسپکولوم را وارد واژن می‌کند، سپس یک کانولا را در دهانه رحم قرار می‌دهد که از طریق آن یک ماده حاجب تزریق می‌کند. این به داخل رحم و لوله های فالوپ گسترش می یابد. اشعه ایکس برای مشاهده پیشرفت خوب محصول و تجسم اندام ها گرفته می شود.

بهترین زمان برای انجام این آزمایش حدود 7 تا 8 روز پس از پایان قاعدگی، قبل از دوره باروری است.

پس از معاینه احتمال از دست دادن خون وجود دارد. در صورت بروز درد یا از دست دادن خون بیش از حد از اطلاع پزشک خود دریغ نکنید.

 

چه نتایجی را می توان از هیستروسالپنگوگرام انتظار داشت؟

پزشک می تواند آسیب شناسی های مختلفی را تشخیص دهد:

 

یک فیبروم رحم

وجود بقایای جفت (پس از سقط جنین یا زایمان)

ناهنجاری های رحمی یا ناهنجاری های حفره رحم (رحم دو شاخ، رحم T شکل، رحم جداشده و غیره)

وجود بافت اسکار در رحم

لوله های فالوپ مسدود شده

وجود اجسام خارجی

یا وجود تومور یا پولیپ در رحم

بسته به نتایج، آزمایشات بیشتری ممکن است درخواست شود.

 

تعریف هیستروسالپنگوگرافی چیست؟

این یک معاینه اشعه ایکس از رحم و لوله های فالوپ است. هدف آن کاوش حفره و لوله های رحمی برای جستجوی ناهنجاری است. به لطف تزریق ماده حاجب به داخل حفره رحم، هیستروسالپنگوگرافی (HSG) نفوذپذیری لوله ها، طبیعی بودن حفره رحم و پراکندگی محصول در حفره صفاقی را تایید یا باطل می کند.

 

هیستروسالپنگوگرافی امکان مات کردن و کاوش کانال اندوسرویکال و مسیر آن، حفره رحم، دهانه های داخلی لوله ها (ostia tubaires)، لوله های رحمی، دهانه های خارجی لوله ها و حفره صفاقی را فراهم می کند. هیستروسالپنگوگرافی اجازه کاوش تخمدان ها را نمی دهد.

 

جهت های انجام این روش

هیستروسالپنگوگرافی در موارد زیر نشان داده می شود:

گزارش ناباروری (تا حد زیادی نشانه اکثریت)؛

سابقه سقط های مکرر؛

ارزیابی سقط جنین دیررس یا زایمان زودرس؛

ارزیابی منومتروراژی (خونریزی با منشاء رحم)؛

کاوش تکمیلی هنگامی که یک تصویر سونوگرافی داخل رحمی غیرطبیعی کشف می شود.

HSG معاینه اساسی برای اکتشاف ناباروری با منشاء لوله ای باقی می ماند.

در زمینه بررسی منومتروراژی یا یک تصویر غیرطبیعی سونوگرافی داخل رحمی، هیستروسالپنگوگرافی با هیستروسکوپی تشخیصی جایگزین شده است، که امکان دستیابی به تشخیص دقیق تر و همچنین بیوپسی آندومتر را فراهم می کند.

 

موارد منع مصرف

هیستروسالپنگوگرافی در موارد زیر منع مصرف دارد:

 

بارداری ؛

عفونت پیشرونده دستگاه تناسلی

 

هیستروسالپنگوگرام چه زمانی انجام می شود؟

معاینه خارج از دوره قاعدگی، در قسمت اول سیکل انجام می شود. در یک زن پیش از یائسگی، زمان ایده آل بین D-8 و D-13 چرخه است (D-1 اولین روز قاعدگی است). سپس از عدم وجود بارداری زودرس مطمئن می شویم. در این مرحله از چرخه آندومتر نازک است و راحت تر آنالیز می شود. در زنان یائسه، معاینه را می توان در هر زمانی و ترجیحاً خارج از دوره خونریزی انجام داد.

 e/هیستروسالپنگوگرافی

 هیستروسالپنگوگرافی چقدر طول می کشد؟

مشاوره حدود 30 دقیقه طول می کشد، اما معاینه واقعی تنها حدود پنج دقیقه طول می کشد.

 

آیا انجام هیستروسالپنگوگرافی درد دارد ؟

هیستروسالپنگوگرافی معمولا بدون درد است. گاهی اوقات معاینه کمی ناخوشایند است (مانند پریودهای دردناک). در کمتر از 5 درصد موارد، ممکن است دردناک باشد (انسداد دهانه رحم که نیاز به گشاد شدن دارد؛ بیمار بسیار استرس زا).

 

آیا آمادگی وجود دارد؟

قبل از هیستروسالپنگوگرافی معمولاً هیچ آمادگی یا پیش دارویی خاصی وجود ندارد.

در صورت حساسیت به ید یا شرایط آلرژیک، پیش داروی مبتنی بر آنتی هیستامین ها یا کورتیکواستروئیدها توسط رادیولوژیست تجویز می شود که باید روز قبل و روز معاینه مصرف شود.

در روز معاینه، مهم است که نسخه و احتمالاً سایر معاینات مربوطه را بازگردانید: سونوگرافی لگن، هیستروسکوپی یا تصاویر هیستروسالپنگوگرافی قدیمی.

 

هیستروسالپنگوگرام چگونه انجام می شود؟

هیستروسالپنگوگرافی توسط رادیولوژیست انجام می شود. معاینه بدون بیهوشی انجام می شود. بیمار در موقعیت "زنان و زایمان" مستقر می شود. پزشک اسپکولوم را قرار می دهد، دهانه رحم را ضد عفونی می کند و سپس یک پروب را با روش طبیعی وارد رحم می کند. او به تدریج ماده حاجب را تزریق می کند. به طور معمول، ماده حاجب به تدریج رحم و لوله های فالوپ را کدر می کند تا زمانی که به حفره صفاقی منتقل شود.

چندین عکس رنگی رحم قبل، حین و بعد از تزریق محصول گرفته می شود و این در موقعیت های مختلف:

اشعه ایکس بدون آماده سازی (جستجو برای کلسیفیکاسیون لگن)؛

اشعه ایکس پر شدن ضعیف (پولیپ ها یا فیبروم های زیر مخاطی را برجسته می کند).

اشعه ایکس پر شدن لوله (ارزیابی وضعیت مخاط لوله).

عکس پروفایل (ارزیابی موقعیت رحم و مسیر لوله های فالوپ)؛

اشعه ایکس دیررس (بررسی گردش خون صفاقی، جستجو برای چسبندگی لگن).

در برخی موارد، هیستروسالپنگوگرافی با کاتتریزاسیون لوله همراه است. این یک هیستروسالپنگوگرافی انتخابی است که هدف آن تلاش برای باز کردن انسداد لوله ها با استفاده از یک کاتتر کوچک معرفی شده در طول معاینه است.

 

ریسک های هیستروسالپنگوگرافی

مانند هر معاینه، هیستروسالپنگوگرافی شامل خطرات نادر خاصی است:

عفونت رحم یا لوله های فالوپ (اندومتریت، سالپنژیت، پیوسالپنکس) که گاهی ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا جراحی داشته باشد.

واکنش آلرژیک به محصول کنتراست؛

ناراحتی واگ به دنبال درد.

 

مقالات پیشهادی:

سونوگرافی واژینال در تهران

سونوگرافی سه بعدی رحم

سونوگرافی سه بعدی واژینال

عکس رنگی رحم چیست؟

سونوگرافی توسط متخصص خانم در تهران

چه چیزی می توانیم پیدا کنیم؟

هیستروسالپنگوگرافی ممکن است طبیعی باشد. بسته به نشانه اولیه معاینه، ناهنجاری های خاصی را می توان با فرکانس متغیر یافت:

انسداد لوله: یک یا هر دو لوله "مسدود" هستند. انسداد ممکن است پروگزیمال (روزنه لوله داخلی) یا دیستال (روزنه لوله خارجی) باشد. انسداد دیستال می تواند متوسط ​​باشد، اجازه عبور کمی را می دهد (به نام فیموز) یا کامل، بدون عبور (به نام هیدروسالپینکس).

پولیپ داخل رحمی؛

فیبروم زیر مخاطی (تومور خوش خیم رحم)؛

Synechia (چسبندگی و چسبندگی در حفره رحم یا در دهانه رحم)؛

ناهنجاری مادرزادی رحم (سپتوم رحم، رحم دو شاخ).

  r/هیستروسالپنگوگرافی

و بعد از هیستروسالپنگوگرافی ؟

پس از معاینه ممکن است یک خونریزی کوچک و همچنین جریان خفیف محصول مورد استفاده در طول معاینه ظاهر شود. بیمار فعالیت عادی خود را از سر می گیرد. گاهی اوقات، رادیولوژیست آنتی بیوتیک ها را برای چند روز تجویز می کند تا خطر عفونت مرتبط با معاینه کاهش یابد.

درد قابل مقایسه با درد قاعدگی می تواند برای چند دقیقه تا چند ساعت پس از پایان معاینه باقی بماند.

معاینه با تهیه گزارشی که به بیمار و پزشک معالج یا متخصص زنان ارائه می شود، پایان می یابد. دومی نتایج را توضیح می دهد و اقداماتی را که باید انجام شود را پیشنهاد می کند.

اگر درد یا تب غیرطبیعی در روزهای بعد از معاینه ظاهر شد، باید به پزشک معالج هیستروسالپنگوگرافی، پزشک معالج یا متخصص زنان اطلاع داده شود.

 

کجا هیستروسالپنگوگرام انجام دهیم؟

هیستروسالپنگوگرافی توسط رادیولوژیست، در بیمارستان، کلینیک یا مطب رادیولوژی انجام می شود.

اگرچه هیستروسالپنگوگرام (HSG) قدیمی‌ترین روش رادیولوژیک ویژه است که برای اولین بار بیش از 110 سال پیش انجام شد، اما بخش مهمی از ارزیابی زوج نابارور باقی مانده است. از طریق نسل Z (زومرها) در دوره‌ای از دوران حرفه‌ای خود تجربه‌ای با آن داشته‌اند. در طول این بازه زمانی، با پیشرفت های قابل توجهی در کیفیت و ایمنی تصویر، دستخوش اصلاح و اصلاح قابل توجهی شده است.

در اصل، HSG یک ارزیابی رادیوگرافی از حفره رحم و لوله های فالوپ با استفاده از فلوروسکوپی سرپایی بلادرنگ با تزریق ماده حاجب رادیویی مات از طریق کانال دهانه رحم را نشان می دهد. کانال دهانه رحم، کانتور حفره رحم و لومینای رحم و لوله شامل بخش های قرنیه، ایستمی و آمپولری و تعیین

 

مقالات پیشنهادی :

بیوپسی سینه

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت

بهترین زمان برای سونوگرافی واژینال

باز بودن لوله ها

آماده سازی بیمار و موارد منع مصرف

اگرچه تغییراتی در اولویت برای زمان چرخه وجود دارد، HSG معمولا بین روزهای 5 تا 12 سیکل قاعدگی انجام می شود.

2 مورد منع مصرف برای انجام HSG وجود دارد: بارداری و عفونت فعال لگن. برای بارداری، انجام این روش در مرحله اولیه فولیکولی پس از قطع خونریزی قاعدگی یک اقدام اجتنابی موثر است. پوشش آندومتر معمولاً در این زمان نازک است که تفسیر تصویر را نیز تسهیل می کند

حاملگی پیش بینی نشده همیشه یک احتمال باقی می ماند، اما انجام این روش در فاز فولیکولار، معمولاً پس از دریافت تست حاملگی منفی، احتمال آن را بسیار بعید می کند. یک معاینه مختصر لگنی برای بررسی ترشحات مخاطی چرکی دهانه رحم و حساسیت حرکتی دهانه رحم ممکن است به طور کلی برای رد وجود عفونت فعال لگن کافی باشد.

تلاش‌های بیشتری برای کاهش خطر عفونت نادر پس از عمل انجام می‌شود که ممکن است در 4/1 تا 4/3 درصد موارد رخ دهد. و معمولاً در این شرایط تجویز یک آنتی بیوتیک مناسب مانند داکسی سایکلین 100 میلی گرم دو بار در روز به مدت 5 روز توصیه می شود.

علاوه بر این، توصیه می شود که بیمارانی که سابقه عفونت لگنی قبلی دارند نیز قبل از عمل، داکسی سایکلین را شروع کنند و در صورت مشاهده لوله های فالوپ گشاد شده ادامه دهند. لوله های فالوپ گشاد شده، آنتی بیوتیک لازم نیست

در طول عمل، ناراحتی گذرا شایع است و اغلب در هنگام تزریق ماده حاجب به داخل حفره رحم و ریختن لوله‌ها اتفاق می‌افتد. معمولاً ماهیت کرامپی توصیف می‌شود و در صورت بروز، شدت آن ممکن است از خفیف تا متفاوت باشد.

از نظر پروفیلاکسی دارویی درد، شواهدی وجود ندارد که مسکن‌های غیر مخدر خوراکی (مثلاً NSAID) درد را در طول عمل کاهش دهند.

با این حال، اخیراً پیشنهاد شده است که پیش دارو با هیوسین-N-بوتیل برومید، یک داروی ضد اسپاسم و آنتی کولینرژیک، به طور موثر درد را در طول و بعد از HSG کاهش می دهد و همچنین ممکن است میزان انسداد لوله پروگزیمال (انسداد کاذب) را که به نظر می رسد ناشی از پروگزیمال گذرا باشد کاهش دهد.

 

نوع ماده حاجب

HSGها در ابتدا با مواد حاجب محلول در روغن (مثلاً لیپیودول) انجام می‌شدند که به دلیل عدم وجود عوارضی مانند آمبولی و تشکیل گرانولوم، عمدتاً با مواد حاجب محلول در آب جایگزین شده‌اند. آنها همچنین برای تصویربرداری از دستگاه تناسلی ادراری و سایر مکان های تشریحی استفاده می شوند

مشخصات ایمنی و تحمل بیشتری برای عوامل کنتراست محلول در آب با دور شدن از آنهایی که یونی هستند و به تدریج اسمولالیته را کاهش می دهند، ایجاد شده است. عوامل اولیه هیپراسمولار (> 1000 mOsmol/kg) و یونی بودند. متعاقبا، مواد کنتراست غیریونی محلول در آب با اسمولار پایین و یونی کم اسمولار در دسترس قرار گرفتند.

نمونه هایی از عوامل کنتراست هیپراسمولار اولیه یونی عبارتند از دیاتریزوات مگلومین/یدیپامید مگلومین (Sinografin)، متریزوات (Isopaque)، مگلومین iothalamate (Conray) و یدامید با اسمولالیته 1500 تا 2100 mOsm/27 Osm/kg یافت شده در مقایسه با the. پلاسما. 10 عواملی با اسمولالیته کمتر، اگرچه هنوز یونی هستند، مانند ioxaglate meglumine/ioxaglate sodium (هگزابریکس)، بعدها تولید شدند. پس از این عوامل، عوامل غیریونی با اسمولالیته 2 تا 3 برابر پلاسما، مانند iopamidol (Isovue)، iohexol (Omnipaque)، ioversol (Optiray) و iopromide (Ultravist) قرار گرفتند. ) و آیوترولان (ایزویست) بعداً دنبال شد.

 

مواد کنتراست ایزواسمولار غیر یونی محلول در آب در دسترس

علیرغم طیف گسترده ای از عوامل موجود، هیچ محصولی به عنوان ارجح برای استفاده عمومی ظاهر نشده است. عوامل غیریونی ایزواسمولار مدرن‌تر، مشخصات ایمنی بیشتری دارند و با کاهش ناراحتی بیشتر همراه هستند.1 شفافیت رادیویی در درجه اول به درصد ید متصل شده ارگانیک بستگی دارد و هر ماده حاجب با محتوای ید 200 تا 300 میلی‌گرم در میلی‌لیتر به طور قابل اعتماد تولید می‌کند. کنتراست رادیوگرافیک کافی برای تصاویر تشخیصی

 y/هیستروسالپنگوگرافی

واکنش های آلرژیک به مواد حاجب

واکنش به مواد حاجب داخل وریدی می تواند فیزیولوژیک یا آلرژیک باشد. فراوانی هر دو به طور قابل توجهی کاهش یافته است زیرا روند استفاده از مواد حاجب یونی با اسمولالیته بالا به مواد کنتراست غیریونی با اسمولالیته پایین تکامل یافته است. پیشرفت، متوسط (مشخص تر، معمولاً نیاز به درمان پزشکی دارد و در صورت عدم درمان بالقوه شدید می شود)، و شدید (تهدید کننده زندگی)

واکنش‌های فیزیولوژیک نشان‌دهنده یک پاسخ فیزیولوژیک به ماده حاجب است که احتمالاً مربوط به ویژگی‌های مولکولی خاص است که منجر به سمیت شیمیایی مستقیم، سمیت اسمی (به دلیل هیپراسمولالیته)، یا اتصال مولکولی به برخی فعال‌کننده‌ها می‌شود. اینها معمولاً وابسته به دوز و غلظت هستند. با افت فشار خون و برادی کاردی مشخص می شوند و به عنوان واکنش های فیزیولوژیک در نظر گرفته می شوند. آنها ممکن است با اضطراب همراه باشند و ممکن است در مراحل مختلف عمل مانند قرار دادن کاتتر یا تزریق ماده حاجب رخ دهند. اکثر آنها خفیف و محدود می شوند، اگرچه مشاهده تا رفع علائم توصیه می شود

مقالات پیشنهادی :

 الاستوگرافی کبد در تهران

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟

واکنش‌های آلرژیک‌ مانند به ماده حاجب از نظر ایمونولوژیکی با «واکنش آلرژیک واقعی» متفاوت است، زیرا برهم‌کنش آنتی‌ژن-آنتی‌بادی اغلب شناسایی نمی‌شود، حتی اگر تظاهرات آن‌ها بسیار مشابه باشد. برخی از موارد، اما افزودنی‌ها و آلاینده‌ها، مانند مواد کلسیم کلسیم یا موادی که از درپوش‌های لاستیکی در بطری‌ها یا سرنگ‌ها شسته می‌شوند، گمان می‌رود که گاهی اوقات نقش داشته باشند. آنها احتمالاً مستقل از دوز و غلظت هستند و با تجویز غیر عروقی کمتر اتفاق می‌افتند تا جایی که در اولی معمولاً نمی‌توان بروز واقعی، عوامل مستعدکننده یا راه‌های پیشگیری از آنها را تعیین کرد.

واکنش های آلرژیک مانند به عوامل کنتراست غیریونی کم اسمولار که در حال حاضر برای HSG استفاده می شود بسیار غیر معمول است. با این حال، همه آنها شامل استفاده از مواد حاجب محلول در روغن یا مبتنی بر آب مانند ioxitalamate meglumine، Ca-Na-methylglucamine metrizoate، diatrizoate meglumine و diatrizoate sodium که عوامل کنتراست یونی و/یا هیپراسمولار هستند. گزارش‌هایی از چنین واکنش‌هایی را پیدا کنید که با نسل فعلی استفاده‌شده از مواد حاجب رخ می‌دهند. اگر چه در صورت رخ دادن ناخواسته داخل عروقی، احتمال واکنش سیستمیک بسیار نادر به ماده حاجب وجود دارد، اما این یک خطر فرضی است. تزریق لنفاوی و عروقی مواد حاجب غیریونی مبتنی بر آب معمولاً رخ می دهد و از نظر بالینی قابل توجه نیست.

استفاده از پیش دارو قبل از تجویز داخل وریدی مواد حاجب با اسمولار کم بحث برانگیز است. همانطور که توسط کالج سلطنتی رادیولوژیست ها اشاره شده است، داده های قطعی در حمایت از استفاده از پیش دارو در میان بیماران با سابقه واکنش های مشابه آلرژیک وجود ندارد. واکنش‌های فیزیولوژیک با پیش‌دارو کاهش نمی‌یابد، حتی در بیمارانی که واکنش‌های مشابه آلرژیک دارند. تعداد مورد نیاز برای درمان برای اجتناب از آنها برای تجویز غیر عروقی کنتراست غیریونی کم اسمولار بسیار بیشتر خواهد بود. بنابراین، اگر خطرات بالا در نظر گرفته شود، می توان از جایگزین هایی مانند گادولینیوم به جای مواد حاجب یددار که هیچ واکنش متقابلی با آنها وجود ندارد و برای HSG گزارش شده است، استفاده کرد.

 

تکنیک

بیمار باید در وضعیت لیتوتومی پشتی روی میز فلوروسکوپی قرار گیرد و بازوهایش به سمت جانبی یا پشت سر جابجا شده باشند و هیچ تکه فلزی لباس با میدان معاینه تداخل نداشته باشد. سپس یک اسپکولوم در واژن قرار داده می شود و دهانه رحم به روش معمول مشاهده و تمیز می شود.

استفاده از تناکولوم معمولاً ترجیح داده می شود تا اطمینان حاصل شود که برجستگی کامل قدامی- خلفی رحم می تواند حاصل شود. یک بلوک داخل سرویکس یا ژل لیدوکائین موضعی، که هر دو رضایت یکسانی را برای بیمار فراهم می‌کنند، معمولاً قبل از قرار دادن تناکولوم و کشش روی لب قدامی گردن اعمال می‌شوند. در مقایسه با ژل لیدوکائین موضعی و دارونما، درد با قرار دادن تناکولوم پس از تزریق داخل سرویکس لیدوکائین کمتر است.

به طور سنتی، HSG با یک کانول فلزی با نوک بلوط لاستیکی انجام می‌شود که مهر و موم کافی دهانه رحم را فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد نوک فلزی بیرون زده در دهانه رحم قرار گیرد، و یک تناکولوم برای تثبیت کانولا در جای خود و امکان تحرک رحم برای اطمینان از حرکت.

روش دیگر، HSG را می توان با یک کاتتر پلاستیکی با یک بالون بادی در نزدیکی نوک آن انجام داد. در روش سوم از یک تناکولوم و یک کاتتر نازک استفاده می‌شود که گاهی اوقات با یک بلوط کم‌عمق، بدون بیرون زدگی در کانال دهانه رحم، در مقابل اگزوسرویکس قرار می‌گیرد. گزارش شده است که این روش کمتر دردناک است و تجسم کامل حفره را فراهم می کند. با تمام تکنیک ها، ماده حاجب باید قبل از قرار دادن از طریق دستگاه تزریق شود تا احتمال تزریق هوا به داخل حفره رحم و ایجاد حباب های هوا کاهش یابد که ممکن است تفسیر را پیچیده کند. .

سپس ابزار مورد نظر در موقعیت قرار می گیرد. اگر از کاتتر بالون استفاده شود، به طور کامل یا حداقل تا حدی که بیمار قادر به تحمل آن است باد می‌شود. سپس اسپکولوم باید برداشته شود تا کانال دهانه رحم و بخش تحتانی رحم مسدود نشود، مگر اینکه از اسپکولوم پلاستیکی استفاده شود. سپس کشش ملایم قبل و در حین تزریق ماده حاجب اعمال می شود تا در صورت استفاده از تناکولوم، نمای کاملی از رحم به دست آید.

قبل از تزریق ماده حاجب، با قرار دادن وسایل، یک رادیوگرافی پیشاهنگی از لگن گرفته می شود. در مقایسه با گرفتن دهانه رحم پس از بلوک پاراسرویکال برای استفاده از یک کانول فلزی، بادکردن بالون به عنوان ناخوشایندتر توصیف شده است، در حالی که به نظر نمی رسد درد همراه با اتساع کنتراست رحم بین دو روش متفاوت باشد.بی حس کننده های موضعی (مثلاً ژل لیدوکائین) ممکن است درد را در طول عمل کاهش دهد، در حالی که بلوک داخل سرویکس درد را در حین تزریق ماده حاجب به رحم بهبود نمی بخشد.

همچنین می‌توان با تزریق آهسته ماده حاجب، درد را به حداقل رساند، که اجازه می‌دهد تصاویر فلوروسکوپی متناوب از رحم و لوله‌های فالوپ به دست آید. پر کردن رحم برای ارزیابی هرگونه نقص پر شدن داخل رحمی یا ناهنجاری های کانتور. دوم با رحم کاملا متسع شده برای ارزیابی شکل رحم به دست می‌آید، اگرچه ممکن است در این مرحله نقص‌های کوچک پر شدن پنهان شود.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

بیوپسی سینه

داخل وریدی یا لنفاوی

هنگامی که ماده حاجب از حفره رحم به عروق میومتر و وریدهای لگنی عبور می کند، تزریق کنتراست ممکن است رخ دهد. در حضور فیبروم ها یا انسداد لوله ها یا اگر ماده حاجب خیلی سریع یا شدید تجویز شود، بیشتر اتفاق می افتد. وریدهای رحم و/یا تخمدان، ممکن است با پر شدن لوله اشتباه گرفته شود و نتیجه مثبت کاذب باشد، به همین دلیل است که در این شرایط تجزیه و تحلیل دقیق تصاویر بسیار مهم است.

هیستروسالپنگوگرافی یک روش بی خطر است که یک عنصر ضروری در ارزیابی ناباروری است. اگرچه سونوگرافی انفوزیونی سالین با یا بدون سونوگرافی سه بعدی ممکن است حساسیت بالاتری برای آسیب شناسی رحم ایجاد کند، HSG استاندارد طلایی برای ارزیابی آسیب شناسی لوله ها باقی می ماند. بهبودهای قابل توجه ایمنی و وضوح را افزایش داده است، به ویژه در مورد مواد حاجب مورد استفاده. استفاده از عوامل کنتراست غیریونی ایزواسمولار - Visipaque 320 تنها موجود در ایالات متحده است - یا حداقل عوامل کنتراست غیریونی با اسمولالیته پایین که با واکنش ها و ناراحتی کمتری همراه هستند باید استاندارد پذیرفته شده باشد.

ناراحتی همچنان بزرگترین عیب برای HSG است. ما معتقدیم که می توان با استفاده از یک کانول نرم که از دهانه رحم بیرون نمی زند، آن را کاهش داد. علاوه بر این، استفاده از هیوسین پیشگیرانه برای کاهش درد و به طور بالقوه کاهش بروز اسپاسم لوله پروگزیمال باید در نظر گرفته شود.

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی تکنیکی است که برای بررسی داخل رحم استفاده می شود. هیستروسکوپ وسیله ای نازک و تلسکوپ مانند است که از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می شود. ممکن است به تشخیص یا درمان مشکل رحم کمک کند.

در این جزوه توضیح داده شده است:

دلایل انجام هیستروسکوپی

در طول روند هیستروسکوپی چه اتفاقی می افتد

خطرات این روش

 

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپ یک دستگاه تلسکوپ مانند باریک و نورانی است. از طریق واژن وارد رحم می شود. هیستروسکوپ تصویر رحم شما را بر روی صفحه نمایش منتقل می کند. این به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما اجازه می دهد تا داخل رحم را در طول عمل ببیند.

هیستروسکوپی می تواند برای تشخیص یا درمان یک مشکل استفاده شود. از ابزارهای دیگر همراه با هیستروسکوپ برای درمان استفاده می شود. برخی از شرایط را می توان فورا درمان کرد.

 

نشانه های هیستروسکوپی

هیستروسکوپی برای ارزیابی یا درمان کانال آندومتر و/یا آندوسرویکال در زنان با موارد زیر انجام می شود:

خونریزی غیر طبیعی رحم قبل از یائسگی یا بعد از یائسگی به دلایل مختلف

ناباروری، از جمله چسبندگی داخل رحمی / بافت اسکار (سندرم آشرمن)

حذف اجسام خارجی به عنوان مثال وسیله داخل رحمی

ناهنجاری های مادرزادی رحم (ناهنجاری در شکل گیری جنینی رحم)

نگرانی ها/مشاهدات در مورد اسکن اولتراسوند لگن یا سایر CT/MRI تصویربرداری.

یکی از رایج ترین کاربردهای هیستروسکوپی، یافتن علت خونریزی غیرطبیعی رحم است. خونریزی غیرطبیعی می‌تواند به این معنا باشد که قاعدگی‌های یک زن سنگین‌تر یا طولانی‌تر از حد معمول است یا کمتر یا بیشتر از حد معمول رخ می‌دهد. خونریزی بین قاعدگی نیز غیر طبیعی است.

در برخی موارد، خونریزی غیرطبیعی ممکن است ناشی از رشد خوش خیم (نه سرطانی) در رحم، مانند فیبروم یا پولیپ باشد. هیستروسکوپی به پزشک شما اجازه می دهد تا به دنبال فیبروم یا پولیپ باشد. اگر فیبروم یا پولیپ پیدا شد، می توان از ابزار خاصی که از هیستروسکوپ عبور می کند برای برداشتن آنها استفاده کرد. اگر هیچ رشدی یافت نشد، می توان نمونه بافتی برای بیوپسی تهیه کرد. اگر نمونه بافت سرطان را نشان ندهد اما خونریزی ادامه یابد، هیستروسکوپ با ابزار گرم شده می‌تواند با تخریب پوشش داخلی رحم، خونریزی را متوقف کند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی سه بعدی رحم

هیستروسکوپی همچنین در موارد زیر استفاده می شود:

چسبندگی هایی را که ممکن است به دلیل عفونت یا جراحی گذشته ایجاد شود، بردارید

تشخیص علت سقط مکرر زمانی که یک زن بیش از دو سقط متوالی داشته باشد.

تعیین محل دستگاه داخل رحمی (IUD)

انجام عقیم سازی، که در آن هیستروسکوپ برای قرار دادن ایمپلنت های کوچک در لوله های فالوپ زنان به عنوان یک شکل دائمی پیشگیری از بارداری استفاده می شود.

اگر باردار هستید، عفونت واژن یا مجاری ادراری دارید، یا اگر سرطان رحم شناخته شده اید، نباید هیستروسکوپی انجام دهید. شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تان در مورد گزینه های خود و اینکه چرا ممکن است به هیستروسکوپی نیاز باشد، صحبت خواهید کرد.

هیستروسکوپی را می توان در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا در بیمارستان انجام داد. زمانی که دوره قاعدگی خود را ندارید برنامه ریزی می شود. برای سهولت انجام این روش، ممکن است دهانه رحم شما قبل از هیستروسکوپی باز شود.

ممکن است دارویی به شما داده شود که در دهانه رحم قرار داده می شود، یا ممکن است از گشادکننده های مخصوص استفاده شود.

قبل از شروع عمل، ممکن است دارویی برای کمک به آرامش شما تجویز شود، یا ممکن است از یک بیهوشی عمومی یا موضعی برای جلوگیری از درد استفاده شود. اگر بیهوشی عمومی داشته باشید، در طول عمل بیدار نخواهید بود.

ابتدا یک اسپکولوم وارد واژن می شود. سپس هیستروسکوپ وارد می شود و به آرامی از طریق دهانه رحم به داخل رحم شما حرکت می کند. گاز دی اکسید کربن یا مایعی مانند نمک (آب نمک) از طریق هیستروسکوپ وارد رحم شما می شود تا آن را منبسط کند. گاز یا مایع به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک می کند تا پوشش را با وضوح بیشتری ببیند. مقدار مایع مصرفی در طول عمل به دقت بررسی می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند پوشش داخلی رحم و منافذ لوله های فالوپ را با نگاه کردن از طریق هیستروسکوپ ببیند. اگر بیوپسی یا روش دیگری انجام شود، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از ابزارهای کوچکی مانند قیچی کوچک یا حلقه سیمی استفاده می کند که از هیستروسکوپ عبور می کند.

شما بعد از مدت زمان بسیار کوتاهی پس از عمل می توانید به منزل بروید. اگر به شما بیهوشی عمومی داده شد، ممکن است لازم باشد صبر کنید تا اثرات آن از بین برود.

داشتن مقداری گرفتگی خفیف یا ترشح کمی خونی برای چند روز پس از عمل طبیعی است. ممکن است برای کمک به کاهش درد به شما دارو داده شود. اگر تب، لرز یا خونریزی شدید دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

در مورد اینکه چه زمانی می توانید به فعالیت های عادی خود در محل کار یا خانه بازگردید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. برای اکثر زنان، روز بعد است. ممکن است دستورالعمل هایی در مورد اینکه چه زمانی می توانید رابطه جنسی را از سر بگیرید یا از تامپون استفاده کنید به شما داده شود.

d/هیسترو سالپنگوگرافی

مقالات پیشنهادی :

بیوپسی سینه

عکس رنگی رحم با بی حسی در تهران

سونوگرافی تشخیص جنسیت


سرانجام…

هیستروسکوپی به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما اجازه می دهد تا داخل رحم را ببیند. می توان از آن برای تشخیص برخی مشکلات پزشکی استفاده کرد. برخی از این شرایط را می توان در طول هیستروسکوپی درمان کرد. روند و زمان بهبودی در بیشتر موارد کوتاه است. اگر سؤالی در مورد آنچه در طول هیستروسکوپی اتفاق می افتد دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

چه آزمایش هایی برای لوله های فالوپ مسدود شده بررسی می شود؟

اگر زنی هستید که در تلاش برای بچه دار شدن هستید، احتمالاً می دانید که قسمت های زیادی از بدن شما باید درست کار کند. تخمدان‌های شما باید هر ماه یک تخمک تولید کنند که به آن تخمک‌گذاری گفته می‌شود، رحم شما باید سالم باشد و لوله‌های فالوپ شما باید باز باشد.

اگر هر یک از این بخش های مهم به درستی کار نمی کند، ممکن است برای باردار شدن مشکل داشته باشید.

اگر لوله های فالوپ شما مسدود شده باشد، اسپرم نمی تواند به تخمک شما برسد یا تخمک بارور شده نمی تواند وارد رحم شما شود. انسداد لوله ها ممکن است به دلایل مختلف اتفاق بیفتد، اما بدون توجه به علت، پزشک شما آن را با آزمایشی به نام هیستروسالپنگوگرام تشخیص می دهد.

 

هیستروسالپنگوگرام چیست؟

هیستروسالپنگوگرام روشی می باشد که از اشعه ایکس جهت بررسی کردن لوله های فالوپ و رحم کاربرد دارد. معمولا کمتر از 5 دقیقه طول می کشد و می توانید همان روز به خانه برگردید.

پزشک شما احتمالاً این روش را بعد از پریود، اما قبل از تخمک گذاری انجام می دهد، زیرا احتمال بارداری شما در این دوران کمتر است. این در نیمه اول چرخه شما، احتمالا بین روزهای 1 تا 14 خواهد بود.

 

چگونه برای هیسترو سالپنگوگرافی آماده شویم

ممکن است پزشک به شما بگوید که یک ساعت قبل از هیسترو سالپنگوگرافی از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. همچنین ممکن است از شما بخواهند که آنتی بیوتیک مصرف کنید. آن ها توصیه های خود را از قبل با شما در میان خواهند گذاشت. احتمالاً می‌توانید پس از انجام عمل، خودتان را به خانه برسانید، اما ممکن است بخواهید که در صورتی که احساس خوبی ندارید، دوست یا یکی از عزیزانتان شما را همراهی کنند.

                                            

هیسترو سالپنگوگرافی چگونه انجام می شود

شما با دراز کشیدن روی یک میز و یک تصویرگر اشعه ایکس به نام فلوروسکوپ شروع می کنید. آنها یک اسپکولوم را در واژن شما قرار می دهند تا باز بماند و سپس دهانه رحم شما را تمیز می کنند.

سپس یک لوله نازک به نام کانولا را در دهانه رحم قرار می دهند و اسپکولوم را خارج می کنند. پس از آن رحم با مایعی که حاوی ید است پر می شود. ید در تضاد با رحم و لوله های فالوپ در اشعه ایکس است.

در نهایت پزشک با اشعه ایکس فلوروسکوپ عکس می گیرد. مایع متضاد طرح کلی رحم و لوله های فالوپ و نحوه حرکت مایع در آنها را نشان می دهد.

پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که در اطراف حرکت کنید تا بتوانند نماهای جانبی داشته باشند و ممکن است کمی گرفتگی احساس کنید. وقتی تصاویر کامل شد، کانولا را برمی دارند.

ممکن است تا چند روز پس از عمل مقداری لکه بینی در واژن داشته باشید. گرفتگی عضلات، سرگیجه و ناراحتی معده نیز ممکن است.

 

خطرات هیسترو سالپنگوگرافی چیست؟

هیسترو سالپنگوگرافی نسبتاً ایمن است، اما همه روش ها خطراتی دارند. عفونت لگن یا آسیب به رحم شما نیز ممکن است. در صورت مشاهده کردن هر یک از علائم های فوق فوراً با پزشک تماس بگیرید:

ترشحات واژن که بوی نامطبوعی دارد

غش کردن

درد یا گرفتگی شدید در شکم شما

استفراغ

خونریزی شدید واژن

تب

 

نتایج هیسترو سالپنگوگرافی

رادیولوژیست به تصاویر اشعه ایکس نگاه می کند و گزارشی را برای پزشک شما ارسال می کند. پزشک در مورد نتایج با شما صحبت خواهد کرد و در صورت نیاز به آزمایشات بیشتر توضیح خواهد داد.

اگر گزارش نشان می دهد که لوله های فالوپ شما مسدود شده است، ممکن است به روشی به نام لاپاراسکوپی نیاز داشته باشید. این به پزشک شما اجازه می دهد مستقیماً به لوله های فالوپ نگاه کند. آنها همچنین ممکن است لقاح آزمایشگاهی یا IVF را توصیه کنند. پزشک در مورد گزینه های شما با شما صحبت می کند و به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

 e/هیستروسالپنگوگرافی

دلایل انسداد لوله های فالوپ در زنان

هر ماه در طول تخمک گذاری، لوله های فالوپ تخمک را از تخمدان به رحم می برند. در نتیجه لقاح در لوله ها اتفاق می افتد. پس از لقاح، جنین برای لانه گزینی از طریق لوله به رحم حرکت می کند. اگر لوله های شما مسدود شده باشد، عبور اسپرم برای رسیدن به تخمک نمی تواند اتفاق بیفتد. در نتیجه، مسیر بازگشت به رحم برای تخمک بارور شده انجام نمی شود.

 

علائم انسداد لوله های فالوپ

لوله های مسدود شده علائمی ندارند. این زنان تا زمانی که اقدام به بارداری نکنند و دچار مشکل نشوند، علائمی ندارند. در برخی از زنان لوله های متورم آلوده می تواند باعث ایجاد درد خفیف و منظم در یک طرف شکم شود. این انسداد لوله های فالوپ معمولاً در نوعی انسداد به نام هیدروسالپینکس اتفاق می افتد. جایی که مایع لوله های تولید مثل را پر کرده و بزرگ می کند.

 

تاثیر بر باروری ناشی از انسداد لوله ها

انسداد در مسیرهای تولید مثلی شایع ترین علت ناباروری است. اسپرم و تخمک جهت انجام لقاح در لوله فالوپ به یکدیگر می رسند. لوله مسدود شده مانع از این لقاح می شود.

انسداد هر دو لوله از بارداری طبیعی جلوگیری می کند. اگر لوله های فالوپ شما تا حدی مسدود شده باشد به این معنی است که به طور بالقوه می توانید باردار شوید. اما با این حال، خطر حاملگی خارج از رحم افزایش می یابد.

حاملگی خارج رحمی به این دلیل است که تخمک بارور شده از طریق لوله فالوپ مسدود شده به سمت رحم حرکت می کند. در صورت مسدود شدن این مسیرها، پزشک شما ممکن است لقاح آزمایشگاهی (IVF) را توصیه کند، البته بسته به درمان مورد نظر ممکن است این تصمیم ها گرفته شود.

انسداد یک طرفه لوله ها عمدتاً بر باروری شما تأثیر نمی گذارد. این به این دلیل است که یک تخمک هنوز می تواند از طریق لوله فالوپ آسیب ندیده به رحم حرکت کند.

 

مقالات پیشنهادی :

آمادگی سونو گرافی شکم و لگن

آمادگی سونوگرافی بارداری اولیه

آمادگی سونوگرافی رحم جهت آندومتریوز؟

آمادگی سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول یا NT

علل مسدود شدن لوله های فالوپ

بیشتر لوله ها توسط بافت اسکار یا چسبندگی لگن مسدود می شوند. انسداد لوله‌های فالوپ می‌تواند توسط عوامل زیادی ایجاد شود، از جمله:

  • بیماری التهابی لگن: بیماری التهابی لگن می تواند باعث ایجاد اسکار یا هیدروسالپینکس شود.
  • آندومتریوز: بافت آندومتر می تواند در لوله های فالوپ جمع شود و باعث انسداد لوله ها شود. بافت آندومتر در خارج از سایر اندام ها نیز می تواند باعث چسبندگی شود که ممکن است لوله های فالوپ را مسدود کند.
  • برخی از عفونت های مقاربتی (stis). کلامیدیا و سوزاک می توانند باعث ایجاد اسکار شوند و منجر به بیماری التهابی لگن شوند که لوله های فالوپ را مسدود می کند.
  • بارداری خارج از رحم گذشته. این می تواند لوله های فالوپ را زخمی کرده و آن را مسدود کند.
  • فیبروم. این رشد فیبروم ها ممکن است لوله های فالوپ را مسدود کند، به ویژه در جایی که به رحم متصل می شوند.
  • جراحی شکم در گذشته. جراحی های گذشته، به ویژه بر روی خود لوله های فالوپ، می تواند منجر به چسبندگی لگنی شود که لوله های فالوپ را مسدود می کند.

شما نمی توانید از بسیاری از این علل پیشگیری کنید، اما می توانید به دنبال درمان جایگزین بروید.

 

تشخیص انسداد لوله فالوپ

هیستروسالپنگوگرافی (HSG) نوعی اشعه ایکس است که برای بررسی داخل لوله های فالوپ برای کمک به تشخیص انسداد و محل وجود این بلوک استفاده می شود. در طول هیسترو سالپنگوگرافی ، پزشک از طریق دهانه رحم یک رنگ را به رحم و لوله های فالوپ وارد می کند.

این رنگ به پزشک کمک می کند تا قسمت بیشتری از داخل لوله های فالوپ شما را در عکس اشعه ایکس ببیند. هیسترو سالپنگوگرافی معمولاً در بیمارستان ها و مراکز رادیووژی انجام می شود. این باید در نیمه اول چرخه قاعدگی بین 14 تا 18 روز پس از پریود انجام شود. در این روش عوارض جانبی نادر است، اما ممکن است نتایج مثبت کاذب داشته باشد.

اگر هیسترو سالپنگوگرافی به پزشک شما در تشخیص قطعی کمک نکند، می تواند از لاپاراسکوپی برای ارزیابی بیشتر لوله های فالوپ مسدود شده استفاده کند. مزایای این لاپاراسکوپی این است که اگر پزشک در حین عمل انسداد پیدا کند ، در صورت امکان ممکن است آن را برطرف کند.

 

درمان ناباروری فاکتور لوله ای

اگر لوله‌های فالوپ شما توسط مقدار کمی از بافت اسکار یا چسبندگی مسدود شده باشد، پزشک می‌تواند از جراحی لاپاراسکوپی برای رفع انسداد و باز کردن لوله‌هایی که تخمک‌ها می‌توانند به رحم بروند یا اسپرم‌ها از طریق لوله‌های فالوپ حرکت کنند، باز کند. اگر لوله های شما توسط مقادیر زیادی از بافت اسکار یا چسبندگی مسدود شده باشد، در این مرحله درمان برای رفع گرفتگی ممکن است امکان پذیر نباشد.

درمان های دیگر عبارتند از: جراحی برای ترمیم لوله های آسیب دیده در اثر حاملگی خارج رحمی یا عفونت ممکن است یک گزینه باشد. اگر انسداد به دلیل آسیب دیدن بخشی از لوله فالوپ ایجاد شود، جراح می تواند قسمت آسیب دیده یا قسمت مسدود شده را خارج کند و دو قسمت سالم را به هم وصل کند.

 

احتمال بارداری بعد از انسداد لوله

پس از درمان برای پاکسازی مجاری تولید مثل، امکان بارداری وجود دارد. شانس شما برای بارداری به روش درمان و شدت انسداد لوله بستگی دارد. بارداری موفق زمانی بیشتر امکان پذیر است که انسداد نزدیک رحم باشد. اگر انسداد در انتهای لوله فالوپ نزدیک تخمدان باشد، میزان موفقیت کمی کمتر است.

شانس باردار شدن بعد از جراحی برای لوله‌های آسیب دیده در اثر عفونت یا حاملگی خارج رحمی تنها در مواردی که بستگی به مقداری از لوله باید برداشته شود و چه قسمتی برداشته می‌شود کمتر است. قبل از درمان با پزشک خود مشورت کنید تا شانس بارداری موفق خود را بدانید.

 

عوارض انسداد لوله ها

شایع ترین عارضه انسداد لوله های فالوپ حاملگی خارج از رحم است. اگر یک لوله تا حدی مسدود شود، ممکن است تخمک بتواند بارور شود، اما ممکن است در لوله فالوپ گیر کند. جایی که جنین ها در داخل لوله ها رشد می کنند. این منجر به حاملگی خارج رحمی می شود که یک اورژانس پزشکی است.

جراحی که بخشی از لوله فالوپ را برداشته است نیز ممکن است خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد. به دلیل این خطرات، پزشکان اغلب درمان IVF را به جای جراحی برای زنانی که لوله های مسدود شده دارند و سالم هستند توصیه می کنند.


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT