• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سونوگرافی غددلنفاوی گردن|سی تی اسکن غدد لنفاوی گردن


سونوگرافی غددلنفاوی گردن؛وجود توده غیر طبیعی در گردن در برخی افراد امکان پذیر است. گاهی اوقات پزشکان در طول معاینه یک توده در گردن پیدا می کنند. توده های گردن بسته به علت آن می توانند دردناک یا بدون درد باشند. افراد ممکن است قبل از اینکه متوجه شوند، مدتی توده های بدون درد در گردن داشته باشند.

 

k/سونوگرافی غددلنفاوی گردن

اگر سوالی در مورد ماموگرافی یا سونوگرافی دارید ویا پزشک برایتان ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی و ماموگرافی الوند در تماس باشید.

دلایل ایجاد توده در گردن

بیشتر توده های گردن غدد لنفاوی بزرگ شده هستند. گاهی اوقات این توده یک کیست مادرزادی، یک غده بزاقی متورم یا یک غده تیروئید بزرگ است.

 

بزرگ شدن غدد لنفاوی

شایع ترین علل بزرگ شدن غدد لنفاوی در جوانان عبارتند از:

واکنش به عفونت مجاور (مانند سرماخوردگی یا عفونت گلو)

عفونت باکتریایی مستقیم غدد لنفاوی

عفونت های خاصی که در سراسر بدن گسترده هستند (سیستمیک)

یک یا چند غدد لنفاوی در گردن اغلب در پاسخ به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، عفونت گلو یا عفونت دندان متورم می شوند. این غدد لنفاوی نرم، غیر حساس هستند و بلافاصله پس از فروکش عفونت به حالت عادی باز می گردند.

عفونت گاهی اوقات می تواند ناشی از باکتری هایی باشد که مستقیماً غدد لنفاوی را آلوده می کنند (لنفادنیت). این گره های آلوده به لمس بسیار حساس هستند.

برخی از عفونت های سیستمیک معمولاً باعث بزرگ شدن چندین غدد لنفاوی از جمله در گردن می شوند. شایع ترین عفونت ها مونونوکلئوز، ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) و سل هستند.

یک علت بسیار کمتر شایع، اما جدی تر برای بزرگ شدن غدد لنفاوی عبارتند از:

 

توده های سرطانی در گردن

تومورهای سرطانی روی گردن (تومورهای بدخیم) در افراد مسن بیشتر شایع است، اما در افراد جوان نیز ممکن است رخ دهد. یک توده ممکن است سرطان یک ساختار مجاور مانند دهان یا گلو باشد که در گردن رشد کرده است. یا، یک توده می‌تواند یک غده لنفاوی سرطانی باشد، که می‌تواند زمانی ایجاد شود که سرطان از یک ساختار مجاور یا از قسمت‌های دورتر بدن گسترش می‌یابد (متاستاز می‌کند)، یا زمانی که سرطان در سیستم لنفاوی رشد می‌کند (لنفوم). توده های سرطانی در لمس دردناک یا حساس نیستند و اغلب به صورت سفت هستند.

 

علت های دیگر بزرگ شدن غدد لنفاوی

کیست ها توده های توخالی و پر از مایع هستند که معمولاً بی ضرر هستند مگر اینکه عفونی شوند. برخی از کیست های گردن از بدو تولد به دلیل ناهنجاری در رشد جنین وجود دارند. گاهی اوقات کیست در پوست (کیست اپیدرموئید) از جمله در پوست گردن ایجاد می شود.

غده بزاقی زیر فک (غده زیر فکی) در صورتی که مسدود شود، عفونی شود یا سرطان ایجاد کند، می تواند متورم شود.

غده تیروئید که در وسط گردن و درست بالای استخوان سینه قرار دارد، می تواند متورم شود. شایع ترین نوع تورم گردن گواتر است که معمولاً غیر سرطان زا (خوش خیم) است. سرطان و التهاب تیروئید (تیروئیدیت) کمتر شایع است.

 

ارزیابی وجود توده در گردن

اطلاعات زیر می تواند به افراد در تصمیم گیری در مورد نیاز به ارزیابی پزشک کمک کند و به آنها کمک کند تا بدانند در طول ارزیابی چه انتظاری دارند.

در افراد مبتلا به توده های گردن، علائم و ویژگی های خاصی باعث نگرانی است. دانستن :

توده بسیار سفت

زخم یا رشد در دهان

مشکل در بلع یا گرفتگی صدا

توده (های) جدید در افراد مسن

به طور کلی، توده های بدون درد تا حدودی بیشتر از توده های دردناک نگران کننده هستند.

 

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد

افراد مبتلا به توده های گردن که بیش از چند روز طول می کشد باید به پزشک مراجعه کنند، به خصوص افرادی که علائم هشدار دهنده دارند. افرادی که علائم دیگری دارند (مانند تب) باید زودتر به پزشک مراجعه کنند.

 

مقالات پیشنهادی :

سونوگرافی در تهران

انواع سونوگرافی

پزشکان چه کاری انجام می دهند؟

پزشکان سوالاتی در مورد علائم و سابقه پزشکی فرد می پرسند و سپس معاینه فیزیکی انجام می دهند. آنچه که پزشکان در طول شرح حال و معاینه فیزیکی متوجه می شوند، به تصمیم گیری در مورد اینکه چه آزمایشاتی، در صورت وجود، باید انجام شود، کمک می کند.

در طول مطالعه تاریخ، پزشکان سوالاتی در مورد موارد زیر می پرسند:

 

علائم سرماخوردگی و عفونت دندان یا گلو

علائم سرطان گردن (مشکل در صحبت کردن یا بلع)، و همچنین عوامل خطر سرطان، به ویژه مصرف دخانیات و الکل.

عوامل خطر عفونت HIV و سل

در طول معاینه فیزیکی، پزشکان بر روی گوش ها، بینی و گلو (شامل لوزه ها، پایه زبان و غدد بزاقی و تیروئید) تمرکز می کنند. آنها به دنبال علائم عفونت یا رشد غیرطبیعی می گردند و همچنین با یک آینه یا یک لوله نازک و انعطاف پذیر (لارنگوسکوپی) به پایین گلو نگاه می کنند. آنها همچنین توده(های) گردن را احساس می کنند تا مشخص کنند که نرم، لاستیکی یا سفت هستند و آیا در لمس حساس هستند یا خیر.

 

روش های تشخیص

اگر منبع عفونت آشکاری وجود داشته باشد، مانند سرماخوردگی یا گلودرد، یا اگر افراد جوان و سالم هستند و فقط چند روز توده حساسی دارند، نیازی به آزمایش فوری نیست. این افراد به دقت پیگیری می شوند تا ببینند که آیا توده بدون درمان از بین می رود یا خیر. اگر ناپدید نشد، معاینات لازم است.

 

اکثر افراد دیگر باید آزمایش خون و عکس قفسه سینه انجام دهند. در افراد جوان‌تر بدون عوامل خطر سرطان یا اگر یافته‌هایی که سرطان را نشان می‌دهند (مانند رشد در دهان)، پزشکان اغلب نمونه‌ای از بافت (بیوپسی) می‌گیرند. در افراد مسن، به‌ویژه آنهایی که علائم هشداردهنده سرطان یا عوامل خطر دارند، پزشکان اغلب آزمایش‌های متعددی را برای تعیین منبع سرطان قبل از انجام بیوپسی با سوزن ظریف یا بیوپسی اکسیزیونال (برداشتن کل توده برای بررسی آن) انجام می‌دهند. این معاینات اغلب شامل آزمایش خون و توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) سر و گردن است. اولتراسوند در کودکان برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض اشعه ترجیح داده می شود و در بزرگسالان در صورتی که پزشکان به وجود توده در تیروئید مشکوک باشند، می توان از آن استفاده کرد. کودکانی که این توده ها معمولاً در اثر عفونت ایجاد می شوند، ابتدا با یک سری آنتی بیوتیک درمان می شوند.

برای جستجوی سرطان از قسمت دیگری از بدن، پزشکان معمولاً از دستگاه گوارش فوقانی اشعه ایکس، اسکن تیروئید و سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) از قفسه سینه انجام می دهند. گاهی معاینه مستقیم حنجره (لارنگوسکوپی)، ریه ها (برونکوسکوپی) و مری (ازوفاگوسکوپی) ضروری است و ممکن است بیوپسی همزمان لازم باشد.

 

مقالات پیشنهادی : 

انجام سونوگرافی NT در مرکز الوند

ماموگرافی چیست و چطور انجام می شود؟

درمان توده در گردن

درمان علت توده در گردن را هدف قرار می دهد.

اگر این توده یک غده لنفاوی بزرگ شده به دلیل عفونت باشد، معمولاً پس از رفع عفونت از بین می رود.

هنگامی که سلول های سرطانی در یک توده یا غدد لنفاوی متورم در گردن یافت می شوند و هیچ نشانه ای از سرطان در جای دیگر وجود ندارد، کل توده یا غده لنفاوی حاوی سلول های سرطانی همراه با سایر غدد لنفاوی و بافت چربی در گردن برداشته می شود. زمانی که تومور به اندازه کافی بزرگ باشد، پزشکان باید ورید ژوگولار داخلی را همراه با عضلات و اعصاب مجاور خارج کنند. پرتودرمانی نیز اغلب نشان داده می شود.


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT