• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

هزینه فیبرو اسکن کبد با بیمه|فیبرو اسکن کبددرتهران|مرکز فیبرو اسکن کبد


هزینه فیبرو اسکن کبد با بیمه؛ فیبروسکن (یا الاستومتری پالس اولتراسونیک) معاینه ای است که میزان کشسانی کبد (یا حتی "سختی" بافت کبد) را اندازه گیری می کند و تکامل آن را زیر نظر می گیرد.

 

f/هزینه فیبرو اسکن کبد با بیمه

اگر سوالی در مورد فیبرواسکن دارید و یا پزشک برایتان فیبرواسکن تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

این خاصیت ارتجاعی بر حسب کیلو پاسکال بیان می شود و شامل اندازه گیری انتشار امواج اولتراسونیک است. هر چه سرعت انتشار موج بیشتر باشد، کبد سفت تر است و بنابراین خطر فیبروز کبدی بیشتر می شود.

معاینه فیبروسکن تکنیکی است که امکان تعیین دو پارامتر فیزیکی در کبد را بدون نفوذ به داخل بدن انسان فراهم می کند.

 فیبروسکن کبد چطور انجام می شود ؟

سختی یا خاصیت ارتجاعی کبد (بیان شده بر حسب کیلو پاسکال) که اطلاعاتی در مورد احتمال وجود فیبروز کبدی ارائه می کند.

تضعیف اولتراسوند (بیان شده بر دسی بل بر متر)، که اطلاعاتی در مورد وجود و میزان چربی اضافی در کبد ارائه می دهد.

معاینه بدون درد و سریع (چند دقیقه) است. نتیجه بلافاصله تحویل داده می شود. این تکامل وضعیت سلامت کبد را نشان می دهد و به تشخیص و نظارت بر آسیب کبدی کمک می کند. این می تواند به ویژه به پیش بینی عوارض مختلف، نظارت و ارزیابی آسیب ناشی از بیماری کبد کمک کند.

 

برخلاف آنچه از نام آن پیداست، فیبروسکن فیبروسکوپی یا اسکنر نیست. این یک معاینه است که شامل کمی کردن فیبروز کبد، با تعیین سختی بافت کبد است. مزیت آن عدم نفوذ به داخل بدن است: FibroScan یک معاینه بدون درد و غیر تهاجمی است.

فیبروز کبدی نتیجه چندین بیماری مزمن کبدی است: اعتیاد به الکل، هپاتیت ویروسی و غیره. اینها منجر به تشکیل بافت اسکار می شود که جایگزین سلول های آسیب دیده کبد می شود: این فیبروز است. ساختار کبد را از نظر آناتومیک و عملکرد مختل می کند و پیشرفت آن می تواند منجر به سیروز (بافت اسکار موجود در سراسر کبد) شود.

در واقع، برخی از بیماری‌های مزمن کبدی مرتبط با مصرف الکل، هپاتیت ویروسی، دیابت، برخی بیماری‌های صفراوی می‌توانند منجر به فیبروز کبدی شوند.

 

فیبروسکن کبد چه چیزی را بیان می کند

این یک ارزیابی فوری، قابل اعتماد، دقیق و قابل تکرار سفتی کبد را تضمین می کند. اصل مورد استفاده به لمس بالینی کبد توسط پزشک ملحق می شود: هر چه کبد سخت تر باشد، فیبروز بیشتر است. برای اندازه گیری این سختی، خاصیت ارتجاعی ارزیابی می شود که در فیزیک با توانایی یک محیط برای تغییر شکل در هنگام اعمال تنش مکانیکی به آن مطابقت دارد. هر چه یک محیط سخت تر باشد، کشش آن بیشتر می شود، که ممکن است در زبان روزمره متناقض به نظر برسد، اما ما در اینجا با فیزیک سر و کار داریم. این کشش بر حسب کیلو پاسکال به عنوان فشار بیان می شود.

 

برای اندازه گیری این خاصیت ارتجاعی کبد، فیبروسکن از الاستوگرافی پالس استفاده می کند که سرعت انتشار یک موج مکانیکی در کبد ("تلنگر") را اندازه گیری می کند. این سرعت که توسط پروب اندازه گیری می شود به سختی اندامی که از آن عبور می کند بستگی دارد. اندازه گیری به دست آمده امکان تعیین کمیت سختی کبد را فراهم می کند: هر چه سخت تر و در نتیجه فیبری باشد، انتشار موج سریعتر است.

 

فیبروسکن، یا الاستومتری، یک روش غیر تهاجمی است که قادر به ارزیابی فیبروز کبد، با اندازه‌گیری درجه الاستیسیته کبد با استفاده از یک پروب اولتراسوند سازگار است. این تکنیک فیزیکی در مراقبت و نظارت بر بیماران مبتلا به بیماری های مزمن کبدی مانند هپاتیت C یا سیروز استفاده می شود.

 

نشانه های فیبروسکن چیست ؟

از این آزمون می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 

نظارت بر بیماری های مزمن کبدی (هپاتیت B و C، استئاتوهپاتیت غیر الکلی یا NASH، بیماری ویلسون و غیره)

نظارت بر عوارض سیروز کبدی

تشخیص عوارض پس از پیوند کبد

تومورهای کبدی را مشخص می کند

 

مزایا و معایب آن چیست ؟

مزایای استفاده از فیبروسکان بسیار زیاد است:

 

اندازه گیری کاملاً غیر تهاجمی و برای بیمار کاملاً بدون درد است.

معاینه بسیار ساده است و شبیه به معاینه داپلر است. فقط 5-15 دقیقه طول می کشد.

نتیجه اندازه گیری بلافاصله مشخص می شود.

اندازه‌گیری را می‌توان در طول درمان برای ارزیابی تأثیر ضد فیبروتیک یک درمان انجام داد.

اندازه گیری را می توان هر چند وقت یکبار که لازم است انجام داد.

 

فیبروسکن این مزیت را دارد که یک معاینه بدون درد و غیر تهاجمی است. می توان آن را در طی یک قرار ملاقات اختصاصی یا بعداً در طول سونوگرافی شکم انجام داد. نیازی به آمادگی خاصی از بیمار ندارد (اما اگر در مرحله دوم سونوگرافی شکم انجام شود، باید با معده خالی باشد).

 

فیبروسکان عوارض جانبی ندارد. با این حال، به دلیل اطلاعات ضعیف علمی در مورد تأثیر فیبروسکان روی جنین، در صورت بارداری توصیه نمی شود.

 

روش انجام فیبروسکن

بیمار به پشت دراز می کشد و دست راستش را پشت سرش بلند کرده است.

پزشک یک ژل مبتنی بر آب را روی پوست در سطح کبد اعمال می‌کند (ژلی که برای انتشار امواج اولتراسوند استفاده می‌شود)، سپس پروب فیبروسکان را بین دنده‌ها، عمود بر سطح شکم قرار می‌دهد تا اندازه‌گیری کند.

در حین اندازه گیری، بیمار یک لرزش خفیف، کاملاً بدون درد، در سطح پوست احساس می کند.

حدود ده اندازه گیری معتبر باید در طول معاینه انجام شود و نتیجه نهایی فیبروسکن مطابق با میانگین این اندازه گیری ها است که بر حسب کیلو پاسکال بیان می شود.

 مقالات پیشنهادی :

الاستوگرافی با سونوگرافی چیست؟

بهترین مرکز سونوگرافی تهران

سونوگرافی داپلر در بارداری چیست؟

خدمات رادیو لوژی و سونوگرافی الوند

چگونه برای فیبروسکن آماده شویم؟

هیچ آمادگی لازم نیست. برای این معاینه بیمار نباید ناشتا باشد. فیبروسکن را می توان با مشاوره یا در کنار بالین بیمار بستری شده انجام داد.

اپراتور حدود ده اندازه گیری معتبر متوالی را انجام خواهد داد.

 

فیبروسکن و آزمایشات مرتبط

در کنار فیبروسکان، آزمایش‌های غیرتهاجمی دیگری برای تشخیص و پایش بیماری‌های کبدی ایجاد شده است. این تست ها عبارتند از:

 

فیبروتست که مربوط به یک شاخص فیبروز است که از سنجش خونی 5 نشانگر غیرمستقیم فیبروز کبدی (آلفا-2-ماکروگلوبولین، هاپتوگلوبین، آپولیپوپروتئین A1، بیلی روبین تام، گاما-گلوتامیل-ترانسفراز یا گاما-GT) تعیین می شود و تنظیم می شود. به سن و جنس بیمار.

 

Actitest که مربوط به آزمایش خون آنزیم کبدی (ALAT) است. همراه با فیبروتست، تعیین فعالیت التهابی نکروزه در هپاتیت مزمن B و C را ممکن می سازد.

 

Ashtest که شدت هپاتیت الکلی حاد را در بیماران مبتلا به بیماری کبدی الکلی اندازه گیری می کند. این نیاز به آزمایش‌های خون متفاوتی دارد (آلفا2-ماکروگلوبولین، هاپتوگلوبین، آپولیپوپروتئین A1، بیلی‌روبین تام، گاما-GT، ALAT و ASAT) و با توجه به سن و جنس بیمار تنظیم می‌شود.

 

تست Steatotest که بیماری کبد چرب غیر الکلی، یعنی رسوب تری گلیسیرید در کبد را در بیماران مبتلا به بیماری های مزمن مختلف کبدی ارزیابی می کند. این بر اساس آزمایشات خون (آلفا2-ماکروگلوبولین، هاپتوگلوبین، آپولیپوپروتئین A1، بیلی روبین تام، گاما-GT، قند خون ناشتا، تری گلیسیرید، کلسترول و ALAT)، سن، وزن، قد و جنسیت بیمار است.

 

Nashtest که بر اساس سنجش های مختلف خون (آلفا2-ماکروگلوبولین، هاپتوگلوبین، آپولیپوپروتئین A1، بیلی روبین تام، گاما-GT، قند خون ناشتا، تری گلیسیرید، کلسترول، ALAT و ASAT)، سن، جنس، وزن و اندازه بیمار است. این برای تخمین استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) در بیماران مبتلا به استئاتوز متابولیک، به عنوان مثال افراد دارای اضافه وزن، دیابت نوع 2 یا افراد مبتلا به اختلالات چربی استفاده می شود.                                                 

 

این تست ها را می توان با فیبروسکن بسته به زمینه خاص هر بیمار ترکیب کرد.

 


© 2024 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT