(SBS یا ترانزیت روده باریک موسسه رادیولوژی سونوگرافی الوند

SBS یا ترانزیت روده باریک

روده های کوچک به طول ۵ تا ۶ متر شامل سه قسمت دوازدهه، راست روده و روده کور یاسکوم می باشد و از اسفنکتر پیلور تا دریچه ایلئوسکال توسعه داشته با زاویه قائمه به روده بزرگ متصل می شود . مطالعه پرتو شناختی از روده های کوچک با استفاده از ماده حاجب سولفات باریم به روش انجام می شود که روش متداول آن از طریق دهان (خوراکی) که بیشتر اوقات پس از آزمایش معده و اثنی عشر انجام می شود.

موارد استعمال آزمایش روده های کوچک در رابطه با فرم های مختلف سندرم عدم جذب، سلیک بالغین سندرم زولینگر الیسون – سندرم روده کوتاه ، انسداد روده، گردن ، تنگی ها و فیستولها ، تومورهای خوش خیم و بدخیم انجام می شود.

در روش SBSFT محلول سوسپانسیون سولفات باریم به مقدار ۵۰۰ میلی لیتر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش برای تسریع عبور ماده حاجب یا حرکات دودی روده بیمار روی پهلوی راست دراز می شد و از موادی مانند متوکلوپرامید استفاده می شود و کلیشه های پرتونگاری در حالت پرون هر ۳۰ دقیقه انجام می شود.

هنگامی که دارو وارد سکوم شود عکسهای ما تمام می شود . البته زمان عکسبرداری باید روی کلیشه ها نوشته شود و فاصله زمانی بین عکس ها زمانی که دارو وارد ایلئوم می شود هر ۴۵ الی ۱ ساعت یکبار انجام می شود چون حرکت دارو در این قسمت روده کندتر است. خوردن مایعات سرد نیز توصیه می شود.

آمادگی پروسیجر های رادیولوژی :

سیستم گوارشی (Digestive system)

 مری :

(BS)عکس رنگی مری

این آزمون به آمادگی خاصی نیاز ندارد ولی بهتر است بیمار ۸ – ۱۰ ساعت قبل ناشنا باشد بیمار از کشیدن سیگار و خوردن آدامس منع شود کودکان فقط ۲ ساعت قبل از آزمون ناشنا باشد.

معده :

Barium meal)عکس رنگی معده

این آزمون به آمادگی خاصی نیا نداردولی بهتر است بیمار ۸ -۱۰ ساعت قبل ناشتا باشد بیمار از کشیدن سیگار و خوردن آدمس منع شود کودکان فقط ۲ ساعت قبل از آزمون ناشتا باشند.

(UGI )upper gastro intestinal))

عکس رنگی معده و اثنی عشر

این آزمون به آمادگی خاصی نیاز ندارد ولی بهتر است بیمار ۸-۱۰ ساعت قبل ناشتا باشد بیمار از کشیدن سیگار و خوردن آدامس منع شود کودکان فقط ۲ ساعت قبل از آزمون ناشتا باشند.

روده کوچک :

ترانزیت

(small boll bowel series)  (SBS)

این آزمون به آمادگی خاصی نیاز ندارد ولی بهتر است بیمار ۸ – ۱۰ ساعت قبل ناشتا باشد بیمار از کشیدن سیگار و خوردن آدامس منع شود کودکان فقط ۲ ساعت قبل از آزمون ناشتا باشند.

روده بزرگ :

(BE)(Barium enema)

بیمار شب قبل شام سبک خورده و بعد معادل ۴۰ گرم روغن کرچک ، و ۴ عدد قرص بیزاکودیل به فاصله هر نیم ساعت ۱ عدد میل کرده و ۴ عدد قرص دایمیتیکون قبل از خواب بجود.

*در مورد اورژانسی نیاز به آمادگی روده ای نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *