• تلفن نوبت دهی: 02188206059 - 02188785775 - 09032032143
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

عکس کلی دندان|قیمت عکس opg دندان|عکس پوسیدگی دندان جلو|عکس دندان سالم


عکس کلی دندان

عکس کلی دندان؛هر آنچه که باید در مورد رادیولوژی دندان بدانید

رادیولوژی دندان یکی از معاینات ضروری است. این به دندانپزشک اجازه می دهد تا تشخیص دهد و بنابراین درمان مؤثر را با توجه به ضایعاتی که باید درمان شوند، ایجاد کند. اما واقعا در مورد چیست؟ توضیحات

 

h/عکس کلی دندان

اگر سوالی در مورد سونوگرافی دارید و یا پزشک برایتان سونوگرافی تجویز کرده است

می توانید با ما در مرکز سونوگرافی  الوند در تماس باشید.

رادیولوژی دندان چیست؟

رادیولوژی دندان معاینه ای است که از تکنیک تصویربرداری پزشکی با استفاده از اشعه ایکس استفاده می کند.این معاینه یک نمای کلی دقیق و دقیق از کل فک و دندان ها ارائه می دهد. در صورت بروز ناهنجاری ها به منظور شناسایی دقیق تر آسیب شناسی هایی که بر بیمار تأثیر می گذارد انجام می شود.

 

دندان  رادیولوژی

انواع رادیولوژی دندان

چهار نوع رادیولوژی دندان وجود دارد که دندانپزشک می تواند در این معاینه انجام دهد:

تلکرانیوم، رادیوگرافی پانورامیک، ارزیابی مخروط بلند و پرتو مخروطی. به طور کلی، پانورامیک دندانی و پرتو مخروطی هستند که بیشترین کاربرد را دارند.

 

پانوراما دندان

پانوراما دندانپزشکی

این معاینه یک پانورامای کامل از دندان و ساختارهای استخوانی دندان ارائه می دهد. یک دندانپزشک یا جراح دندان اغلب از این معاینه برای برنامه ریزی درمان پروتز، کشیدن دندان یا ایمپلنت استفاده می کند.

این نوع رادیو از دوز بسیار کمی از پرتوهای یونیزان برای عکاسی از کل دهان استفاده می کند. این تصاویر امکان تجسم دو قوس دندانی و همچنین وضعیت تمام دندان ها را فراهم می کند.

برای انجام معاینه پانورامیک دندان، دندانپزشک شما را در مقابل دستگاه قرار می دهد. شما بی حرکت می مانید و از شما خواسته می شود که یک راهنما را گاز بگیرید تا به شما کمک کند در این موقعیت بمانید. دستگاه در اطراف صورت شما حرکت می کند تا دهان شما را بگیرد. به این ترتیب شما یک تصویر پانوراما به دست می آورید. این امتحان حدود 5 دقیقه طول می کشد. نیازی به آماده سازی خاصی ندارد.

 

پرتو مخروطی

پرتو مخروطی که CBCT یا معاینه سه بعدی نیز نامیده می شود، بیشترین معاینه در کاشت ایمپلنت های دندانی است. برای تعیین آسیب شناسی دندان فک بالا و صورت بسیار مفید است. زمانی استفاده می شود که معاینه اشعه ایکس دندان کافی نباشد.

پرتو مخروطی از دستگاه اشعه ایکس پرتو مخروطی به نام CBCT استفاده می کند. بین اشعه ایکس پانوراما و اسکنر برای تولید تصاویر سه بعدی در نیمه راه است. بنابراین، جراح دندان می‌تواند تصاویر متفاوتی از دندان‌ها، بافت‌های نرم، استخوان‌ها و همچنین انتهای عصبی در دهان داشته باشد. از جمله، شناسایی عفونت ها، ضایعات، شکستگی ها، ترک ها یا اجسام خارجی را ممکن می سازد.

برای انجام این معاینه شما بدون حرکت در مقابل دستگاه قرار می گیرید. یک قطعه پلاستیکی کوچک در دندان های شما قرار می گیرد تا آنها را از هم جدا کند. این دستگاه حداکثر بین 5 تا 10 دقیقه از دندان ها عکس می گیرد. واقعاً هیچ آمادگی خاصی وجود ندارد.

 

تله کرین

تله کرانیوم معاینه ای است که در زمینه ارتودنسی انجام می شود. این امکان را فراهم می کند تا اندازه گیری های دقیق را برای ساخت و قرار دادن وسایل دندانپزشکی انجام دهید. این یک معاینه سریع و بدون درد است. این از اشعه ایکس ساخته شده است و اجازه می دهد تا تصویری از جمجمه از نمایه بدون بزرگ شدن داشته باشید. جلسه حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد.

 

 

ترازنامه مخروط بلند

ارزیابی مخروط بلند یک مطالعه عمیق در مورد قوس دندانی با استفاده از رادیولوژی است. این تکنیک همچنین از تجهیزات اشعه ایکس استفاده می کند.

از این معاینه برای به دست آوردن تصویر کاملی از قوس دندانی و فک پایین استفاده می شود. نتایج دقیقی را در مورد وضعیت تاج ها و ریشه های دندان ارائه می دهد. همچنین برای ایجاد تشخیص و نظارت بر پاتولوژی ها و عفونت های دندانی استفاده می شود.

برای انجام این نوع ارزیابی، دندانپزشک از یک لوله بلند همراه با مکان یاب گرد برای تعیین دقیق دو قوس دندانی استفاده می کند. بسته به نتایج مورد انتظار، ارزیابی می تواند تمام بخش های دندانپزشکی یا بخشی از آن را پوشش دهد. این جلسه بسته به مورد می تواند تا 45 دقیقه طول بکشد.

 

شرایط رادیولوژی دندان

در حالی که هیچ آمادگی خاصی برای انجام رادیولوژی دندان وجود ندارد، اما این معاینه برای زنان باردار ممنوع است.

به طور کلی، این دندانپزشک یا جراح دندان است که انجام عکسبرداری با اشعه ایکس را تجویز می کند. با این حال، برای انجام آن نیازی به نسخه نیست. رادیولوژیست به عنوان تجویز کننده رادیولوژی در نظر گرفته می شود.

نتایج عکس دندان فوری است. رادیولوژیست تصاویر را به صورت شفاهی و کتبی تفسیر می کند.

اشعه ایکس پانورامیک دندان که ارتوپانتوموگرام (به اختصار OPT یا عکس OPG) نیز نامیده می شود، یک عکس پانورامیک از تمام دندان ها است.ارتوپانتوموگرام که به آن پانورامیک دندانی یا OPG نیز می گویند، یک اشعه ایکس است که به شما امکان می دهد در یک عکس اشعه ایکس تجسم کنید:

 

قوس های دندانی

آرواره ها

قسمت های تحتانی حفره های بینی

سینوس های ماگزیلاری

مفاصل گیجگاهی فکی

علاقه پانورامیک دندان تشخیص کانون های عفونی خارج شده از دندان است. و شرایطی که ممکن است فک و سینوس ها را تحت تاثیر قرار دهد:

 

عفونت

شکست، شکستگی

تومور

ناهنجاری فک پایین

بیماری استخوان

 

1-تصویر پانوراما یا ارتوپانتوگرام (OPG)

تصویر پانوراما از اصل توموگرافی با انحنای مربوط به قوس های دندانی استفاده می کند. سنسور و لوله اشعه ایکس بدون لمس بیمار به دور بیمار می چرخند، رندر قوس های دندانی، قسمت پایین حفره های بینی، پایین سینوس های فک بالا را تا مفاصل گیجگاهی فکی معادل عکس گرفته شده در حالت پانوراما تراز می کند. این تصویر مرجع جهانی عناصر دندانی در محیط آنها، آسیب شناسی آنها را تجسم می کند.

 

روش

تصویر پانوراما فقط به دوز بسیار کم اشعه ایکس نیاز دارد، اندام‌های حساس نزدیک مانند لنز، سلا تورسیکا و غده تیروئید در قسمت‌های اکتساب نیستند. اگر چه زائد است، اما استفاده احتمالی از پیش بند سربی (زن باردار) در پیشرفت معاینات اختلالی ایجاد نمی کند.

ابتدا باید لوازم دندانپزشکی، زیورآلات یا بارت های خود را بردارید.

عکس در حالت ایستاده گرفته می شود، سر کمی به عقب متمایل است، چانه به سمت جلو روی یک تکیه گاه چانه قرار می گیرد. لازم است یک تکیه گاه پلاستیکی کوچک که بین هر بیمار عوض شده گاز بگیرد. دندان های ثنایا عمود بر این تکیه گاه پلاستیکی قرار می گیرند.

 

مدت زمان

5 دقیقه

 

جهت ها

غربالگری عفونت های دندانی

مشاهده تمام میکروب های دندانی کودک، تعداد، سن دندان، رویش دندان

جستجوی دندان های نهفته و ارزیابی دندان عقل

ارزیابی قبل از ایمپلنت دندان

سایر موارد: تومورهای فک، شکستگی، استئوتیت

 

2-رادیوگرافی از راه دور

رادیوگرافی از راه دور از تکنیک فاصله گذاری برای جلوگیری از هرگونه تغییر شکل و به دست آوردن بزرگنمایی ۱×۱ ضروری در ارتودنسی بهره می برد. هیچ چیز برای بیمار در مقایسه با اشعه ایکس سنتی تغییر نمی کند، آن را از جلو یا از پهلو قرار می دهند.

 

3-اسکنر فک و صورت و دندان (Dentascanner)

تصویربرداری دندان را می توان در نشانه های خاصی (ایمپلنتولوژی، عدم اطمینان در مورد عفونت دندان یا استخوان، ارزیابی قبل از عمل قبل از کشیدن دندان، و غیره) با یک اسکنر بهینه کرد که امکان مطالعه در سه سطح فضایی را فراهم می کند تا از همپوشانی اجتناب شود. همچنین می توان با انتخاب اسکلت استخوانی، دندان ها به تنهایی یا قسمت های نرم، تمام یا بخشی از صورت را مدل کرد. در شناسایی قبل از ایمپلنت از نرم افزارهای اختصاصی مانند دنتااسکنر استفاده می شود

اکتساب در وضعیت درازکش مانند هر اسکنر.

عدم تحرک هنگام حرکت میز.

مدت زمان 10 دقیقه آماده سازی

بدون آماده سازی، بدون نیاز به تزریق.

 

4-تیر مخروطی

پرتو مخروطی یا دستگاه توموگرافی حجمی دیجیتال شده توسط پرتو مخروطی یک ابزار جدید تصویربرداری پزشکی است. این روش به‌ویژه کمتر از اسکنر تابش می‌کند، این روش به دلیل قدرت بی‌نظیر تفکیک فضایی و امکان بازسازی رایانه‌ای دو بعدی یا سه‌بعدی با وضوح بالا از شی مورد مطالعه در همه صفحات فضایی، به تکنیک مرجع در تصویربرداری جهت ها

مقالات پیشنهادی :

رادیوگرافی پانورامیک دندان یا ارتوپانتوموگرام

ایمپلنتولوژی دندان: مدلسازی دوبعدی و سه بعدی به دید آناتومیک بهینه استخوان فک بالا یا فک پایین، دندان ها و توسعه راهنمای ایمپلنت جراحی از طریق نرم افزار اختصاصی اجازه می دهد. بنابراین، دندانپزشک با کمک کامپیوتر، یک دستگاه ایمن و یک پروژه دندانپزشکی ایجاد می کند که امکان نصب پروتزهای دندانی را با در نظر گرفتن مورفولوژی بیمار و کاهش توده استخوانی فراهم می کند.

کشیدن دندان: HAS یا Haute Autorité de Santé مخروط پرتو را برای تعیین موقعیت عناصر تشریحی مشخص می کند، به عنوان مثال توپوگرافی کانال فک پایین قبل از برداشتن دندان آسیاب نهفته تحتانی (دندان عقل) با جراحی.

اندودنتیکس: به عنوان دومین هدف زمانی که تصویر پانورامیک دندان نتایج کافی برای ارزیابی پری آپیکال یا قبل از جراحی ارائه نمی دهد:

وضعیت کرونری: تحلیل، ترک، اتاقک پالپ

کنترل شاتر، کانال های جانبی

جستجو برای شکستگی دندان و استخوان آلوئول

نشانه پریودنتیت یا گرانولوم

نسبت کف اپکس به سینوس دندانی

ارتباط دهان و سینوس

در جراحی دهان: شناسایی کیست، تومورهای خوش خیم، ارزیابی دندان نهفته و اختلال رویش، ارزیابی عفونت

در جراحی فک و صورت، به ویژه ارزیابی تروما، بدشکلی های صورت

ارزیابی TMJs (مفاصل گیجگاهی فکی): استئوآرتریت، استئونکروز، ناهنجاری ساختاری

روش

هیچ آمادگی لازم نیست. معاینه به صورت ایستاده یا نشسته و با حضور دستکاری انجام می شود. اکتساب چند ثانیه طول می کشد و داده های به دست آمده توسط رادیولوژیست پردازش شده و توسط پزشک، دندانپزشک یا جراح شما تجزیه و تحلیل و استفاده می شود. ابزارهایی که در اختیار او قرار می دهیم به او این امکان را می دهد که پرونده شما را با بیشترین دقت و بهترین امنیت مطالعه کند.

 

نتایج

رادیولوژیست که معاینه را انجام خواهد داد، تفسیر شفاهی اولیه تصاویر را انجام می دهد. او به همراه تصاویر، یک سی دی با فرمت DICOM و یک گزارش کتبی برای پزشک شما ارسال می کند. بسته به درجه فوریت، حداکثر تا 48 ساعت بعد و با سرعت بیشتری به شما بازگردانده می شود. فقط پزشک، جراح یا دندانپزشک شما می تواند با کمک سایر معایناتی که درخواست کرده است، نتیجه کامل را به شما بدهد و در مورد درمان تصمیم گیری کند. در صورت درخواست، توزیع امن تصاویر و گزارش به پزشک یا دندانپزشک شما امکان پذیر است. این راه حل نیز از وب سایت ما برای شما امکان پذیر است.تبدیل شده است. پرتو مخروطی تصاویری از بافت‌های معدنی جمجمه (استخوان‌ها، دندان‌ها) در یک اسکن منفرد از منطقه می‌گیرد تا با یک میدان دید متغیر سازگار با نشانه‌های متعدد بررسی شود.

 

 

 


© 2023 ;کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد سونوگرافی و رادیولوژی الوند محفوظ می باشد. طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT